50 35 WYBERT A Dagblad voor de Provincie Zeeland Dagen van spanning. Italië heeft den Volkenbond verlaten. De strijd in China. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 13 DEC 1937 52e JAARGANG - No. 63 Thans ook met menthol-smaak! Uitgave: N. V. Uitgevers- Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs per tevrcriasS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHasiugen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Italië is uit den Volkenbond getreden. In de praotijk brengt dit weinig veran dering. De plaatsen van de Italiaansche afge vaardigden bleven de laatste jaren steeds onbezet en meer dan eens werd met uit treden gedreigd. Dit dreigement is nu uit gevoerd. Maar al brengt dit optreden practisch weinig verandering, het is wel van be- teekenis, omdat het vooral ook door do brallende redevoering waarmede dit be sluit door den Duce werd aangekondigd - opnieuw spreekt van den ernst der tij den die wij beleven. Daarvan sprak ook de stemming over de Defensiebegrooting in de Tweede Ka men. Het feit, dat niet alleen de vrijzinnig democraten, maar ook met een enkele uit zondering de sociaal-democraten voor de sterk verhoogde Defensie-begrooting stem den, wijst er op, dat ook deze partijen onder den indruk zijn van de gespannen internationale verhoudingen. Met grooten nadruk was trouwens ook door Minister Van Dijk op het gevaar lijke van den huidigen toestand gewezen. „Ik wilde zoo zeide hij bij de verde diging van de Defensie-voorstellen dat het mij gegeven was allen de overtuiging bij te brengen, allen op bet hart te binden, hoe de nood dringt, boe de gevaren dreigen, hoe het geboden is met alle be reikbare middelen de vei ligheid des lands zoogoed mogelijk te verzekere n". Bij de stemming over de Defensiebe grooting toonde de Kamer van den ernst van den toestand overtuigd te zijn. Moge dat ook blijken vooral na de daverende waarschuwing van Mussolini i bij de stemming over de wijziging van de Dienstplichtwet. Een eensgezind votum zou, naar de mi nister terecht opmerkte, een waarschu wend gebaar zijn en een waarschuwende daad tegenover ieder, die de handen zou willen uitstrekken naar betgeen ons in ons volksleven boven alles dierbaar is. Rede van Mussolini in den stortregen. Onder geestdriftig gejuich eener onaf zienbare menschenmenigte is Zaterdag avond van het balcon van bet Palazzo Venezia aan Rome, Italië en de wereld bekend gemaakt, dat Italië uit den vol kenbond is getreden. Om 10 uur verscheen de secretaris generaal der fascistische partij, Starace, op het balcon en legde de volgende ver klaring af: „Z warthemden. De groote fascistische raad 'heeft op voorstel van den Duce besloten den Volkenbond onmiddellijk te verlate n." Deze mededeeling werd met daveren de toejuichingen ontvangen. Een nieuwe ovatie volgde, toen onmiddellijk daarop Mussolini naar voren trad, om zijn toe spraak te houden. „De groote fascistische raad heeft een historisch besluit genomen, aldus begon de Duce zijn korte toespraak. Gedurende ons lidmaatschap van den Volkenbond hebben wij' vele jaren groot geduld moe ten betrachten. Wij hebben niet vergeten en wij zullen niet vergeten de schandelijke poging tot economische wurging van het Italiaan sche volk door Genève (Verontwaardigde kreten.) Sommigen meenden, dat de volken bond op een gegeven oogenblik een daad van herstel zou stellen. Hij heeft dat niet gedaan en heeft dat niet willen doen! De goede voornemens van sommige re geeringen vergaan, zoodra hun gedele geerden in contact komen met het nood lottig milieu van bet Geneefsche sanhe drin, dat bestuurd wordt door verbor gen krachten, die vijandig zijh aan ons Italië, aan onze revolutie. Het uur naderde, waarop een keuze 20 ct. gedaan moest worden in bet dilemma: er in of er uit! Er in? (de menigte schreeuwt: „Neen!") Er uit? (de menigte roept: „ja"!) Zoo roepen wij uit, dat het genoeg is en wij verwijderen ons zonder eenige spijt uit dezen wankelen tempel, waarin men niet voor den vrede werkt, maar waar men den oorlog voorbereidt. Natuurlijk ontbrak het gepoch ook nu niet. Wij hebben, aldus Mussolini, wapenen in de lucht, te land en ter zee: talrijk en gestaald door twee zegevierende oorlo gen. Wij hebben vooral den heroischen geest onzler revolutie, dien geen men- schenmacht ter wereld ooit zal kunnen doen buigen!" Meer dan honderdduizend Italianen hebben in den stortregen, die de wachten den doordrenkte, naar de woorden van den duce geluisterd. Tengevolge van het slechte weer is het telegraaf en telefoonverkeer tijdelijk on derbroken geweest, zoodat de geheele berichtgeving van Rome naar bet buiten land eenigszins werd vertraagd. Eerst in de late avonduren slaagde men er in, de storing geheel op te heffen. Bij vele Italianen is de rede van den duce wel -wat tegengevallen. De optimisten hoopten op een alge- meene salarisverhooging van vijf pet., de pessimisten dach'ten aan een directe oor logsverklaring aan Spanje en sommigen onder het publiek meenden dat de duce een klein brok van de Afrikaansche ko- Loniën aan Duitschland zou aanbieden. Blijft de rest, (men kan wel zeggen de minderheid), die het gerucht bad opge vangen, dat Italië den volkenbond verla ten zou, maar deze rest was de overtui ging toegedaan, dat Mussolini voor een 'dergelijke beslissing nooit bet geheele propaganda-apparaat van zijn partij1 in beweging zou hebben gesteld, om een be sluit kenbaar te maken, dat ai sinds jaren verwacht werd. Nanking houdt het nog. Teleurstelling voor de Japanners. Volgens Japansche berichten uit Nan king wordt daar nog heftig gestreden. D'e Chineezen doen voortdurend tegenaan vallen. Men kan uit de verschillende be richten opmakèn, dat de Japansche troe pen op het laatste oogenblik onverwach- ten tegenstand hebben ontmoet. De geheele Japansche pers trachtte wel den indruk te wekken, dat Nanking reeds genomen is, doch zoover is het nog niet. D'e stad is nog niet gevallen. Een reusachtige optocht trok reeds door Tokio om de overwinning van Nanking te vieren. De officieele feesten zijn echter uitgesteld. Geen wonder, de bloedige gevechten om Nanking duren nog voort en zijn nog al lerminst geëindigd. De Japansche corres pondenten spreken van een strijd zonder weerga. De verovering van Nanking blijkt op heel wat meer moeilijkheden te stuiten dan waarop men gerekend had. Ofschoon de Japanners er in geslaagd zijn hun po sitie in enkele deelen der stad te verstek ken, hebben de troepen de laatste 24 uur geen vorderingen van beteekenis kunnen maken. Men heeft dan ook versterkingen in den strijd geworpen. Het verzet van de Chineezen is taai. Britsche oorlogsbodems beschoten. De Japanners hebben gisteren tot vier malen toe in de Chineesche wateren Brit sche schepen aangevallen. De eerste aanval geschiedde bij Woe hoe, toen Japansche batterijen en mitrail leurs vuur gaven op de Britsche kanon neerboot „Lady Bird". Een schepeling werd gedood en een officier, zoomede een marinier, gewond. Japansche batterijen hebben eveneens vuur gegeven op de Britsche kanonneer boot „Bee", welke bodem evenwel niet ge troffen werd. Voorts werd de Britsohe sleepboot „Tsjingtah" beschoten. Des namiddags hebben de Japanners drie luchtaanvallen ondernomen op een groep Britsche schepen, die zich beneden strooms van Nanking bevonden. Tot deze schepen behoorden de kanon neerboot „Soarb" en „Griket", die het vuur uit maohinegeweren en luchtafweer geschut beantwoordden. Aan Britsche zijde is geen enkel slacht offer te betreuren. Bij de Japansche autoriteiten zijn stap pen gedaan. De beschieting van verscheidene Brit sche oorlogsschepen door Japansche bat terijen te Woehoe heeft in Britsche di plomatieke kringen een zeer pijnlijken in druk gemaakt. Amerikaansch oorlogsschip door Japansche vliegtuigen getorpe deerd. Het Departement van Marine der Ver- eenigde Staten deelt mede, dat de Regee- ringskanonneerboot „Panay" tot zinken is gebracht. Het is nog niet bekend, hoeveel perso nen daarbij om het leven kwamen. De „Panay" is tusschen Nanking en Woehoe tot zinken gebracht. Naar vernomen wordt zijn 55 overle venden van de „Panay" er in geslaagd de kust te bereiken. Eenigen van hen zijn zwaar gewond. De regeering der Vereenigde Staten zal een nauwkeurig onderzoek doen instellen. Madrid en Barcelona gebombardeerd. Om half acht gisteravond beeft de ar tillerie der opstandelingen bet bombar dement op Madrid hervat. Een tiental projectielen is terecht gekomen in de bin nenstad. Volgens een offioieel communiqué van bet ministerie van luchtvaart, hebben drie vliegtuigen der opstandelingen Za terdagmiddag Barcelona gebombardeerd waarbij' vier personen gedood werden. Uit Barcelona wordt gemeld dat veer tig vliegtuigen der opstandelingen de vliegvelden Bujaraloz en Candasnos trachtten te bombardeeren. De regee- ringsluchtmacht aanvaardde de strijden twee jachtvliegtuigen der opstandelingen werden omlaag geschoten, terwijl drie toestellen werden gedwongen op vijande lijk terrein te dalen. De regeeringsluoht- maebt verloor een jachtvliegtuig, de pi loot kon zich met zijn parachute redden. Later bestookten achttien vliegtuigen der opstandelingen de steden Barbarstro en Castejon aan bet front van Aragon. Hierbij zouden 20 regeeringstoestellen zijn neergeschoten. Voorts hebben oorlogsbodems der op standelingen Alicante gebombardeerd. Nadat de regeeringsvloot meer dan een jaar op non-activiteit beeft gelegen, heeft Prieto de nieuw uitgeruste vloot bevel gegeven, de haven van Cartbagena te verlaten, om zich naar Barcelona te be geven, de blokkade te verbreken en in dien mogelijk, slag te leveren met de schepen der opstandelingen. De regeeringsvloot is superieur aan die van Franco, tenminste wat betreft bet aantal eenbeden. HET SPOORWEGONGELUK SCHOTLAND. IN Volgens de laatste berichten omtrent het spoorwegongeluk bij' Castlecary is het aantal dooden thans gestegen tot 35, maar bet is waarschijnlijk, dat er nog lij ken zullen worden gevonden onder de verbrijzelde spoorwegwagons. D'e oorzaak van bet ongeluk is nog on bekend, Het is mogelijk, dat de machinist het signaal dat op onveilig stond, door de sneeuw niet beeft kunnen zien. BELGISCHE 4 PCT. LEENING IN LONDEN. „De Peuple" meldt, dat de Belgische minister van financiën, De Man, te Lon den met een Britsch bankiersconsortium een leening van 5 millioen pond heeft gesloten, tegen een rente van 4 pet. een koers van uitgifte van 97 pet. en een looptijd van 20 jaren. INCIDENTEN BIJ DE ONTVANGST VAN DELBOS TE BELGRADO. Een doode en eenige gewonden. Bij aankomst van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken, Del- bos te Belgrado, de hoofdstad van Joego slavië is bet tot incidenten gekomen. Het Fransche persagentschap Havas baast zich te melden, dat er een sterk pro-Fransche betooging gehouden zou zijn en dat D'elbos geestdriftig is toege juicht. Volgens geruchten, die te Belgrado de ronde doen, zouden bij de betoogingen in totaal een persoon gedood en verscheide ne gewond zijn. D'en gebeelen morgen heerschte in de stad een opgewonden stemming, Herhaaldelijk kwam het, voor namelijk van de zijde van studenten, on der den kreet „Leve Frankrijk" tot be toogingen. De betoogers werden overal weldra verspreid; zij zijn extreme aan hangers der oppositie. ONDERHANDELINGEN IN HET GEHEIM? Aanbod van Eden aan Duitschland sn Italië? De diplomatieke redacteur van het blad „The People" beweert, dat op het oogenblik in het geheim langs diploma- tieken weg pogingen in het werk worden gesteld om voor de komende veertig jaren den vrede in Europa te verzekeren. Eden zou aan Duitschland en Italië de volgende concessies hebben aangeboden: 1. Erkenning van de overwin ning van Abessinië. 2. Toe wij zing van koloniën aan Duitschland na een confe rentie der mogendheden, die koloniale gebieden bezitten. 3. Afschaffing van de sanctie- clausuleinhetVolken bonds- pact. 4. Scheiding tusschen het Vol kenbondspact en het ver drag van Versailles. In ruil hiervoor zouden Italië en Duitsch land zich tevreden verklaren met hun koloniale bezittingen, de volledige onaf hankelijkheid van Spanje verzekeren, de eerbiediging van de tegenwoordige Euro- peesche grenzen garandeeren, en tenslotte een niet-aanvalspact met Frankrijk en Engeland onderteekenen. DUITSCHE BOEREN MOETEN ALLE KRACHTEN INSPANNEN OM DEN HONGERSNOOD TE VOORKOMEN. In Goslar heeft de minister voor de voedselvoorziening Darré, gisteren een rede gehouden, waarin hij de richtsnoe ren voor den „productieveldslag" aangaf. Hij zeide, dat men noodzakelijk regel matig overvloedige beetworteloogsten moet hebben om het vee te voeden en ook den verbouw van andere planten, die voor hetzelfde doel gebruikt worden, moet bevorderen. Braakliggende graslanden moeten zoo mogelijk in akkergrond veranderd wor den. De staat zal alles doen om te voor zien in het bestaande tekort aan land arbeiders door jongelieden van de Hitler- jeugd te werk te stellen. De boeren zullen ook meer landbouwmachines dienen te gebruiken. De Fuehrer, aldus besloot Darré, heeft tot den productieveldslag besloten om de vrijheid van Duitschland te verzekeren en het Duitsche gezag te handhaven. „Duitsche boeren, arbeidt met al uw kracht, want, indien er op het land niet gewerkt wordt, zal er hongersnood heer- schen." ER DREIGT IN ZUID-AFRIKA VOEDSELTEKORT. De provisiekast der Unie van Zuid- Afrika is bijna ledig. Dë jongste gegevens, verstrekt door het departement voor ramingen en statistie ken, toonen aan, dat de botervoorraden in de Zuid-Afrikaansche Unie belangrijk minder zijn dan anders. Ook de voorraden rundvleescb in de unie vertoonden aan bet einde van Octo ber een aanzienlijke verlaging ten op zichte van 1936. Meel was ook minder dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar, terwijl de tarwevoorraden waren af genomen. Voor dezen verontrustenden toestand worden twee redenen opgegeven. De eer ste is dat de Zuid-Afrikaansche Unie ge leden heeft onder een periode van groote droogte. De tweede is de gevolgde politiek, wel ke de Zuid-Afrikaansche producenten aanmoedigt, hun producten in perioden van opgaande lijn naar Groot-Britannië uit te voeren, waardoor de Unie van de onontbeerlijke voorraden beroofd wordt. D'e regeering ziet zich voor een twee voudig vraagstuk geplaatst, n.l. aanvoer te vinden voor de steden en verlichting te brengen aan de gebieden, welke door de droogte geteisterd zijn. In de steden maakt de schaarschte aan voedsel den toestand van het minder be deelde deel van de bevolking weinig ge makkelijk. Botertekort vormt de hoofdoor zaak van de ongerustheid. Johannesburg en de randstaten voelden het tekort bet eerst. Arme menschen kun nen zich nauwelijks het allernoodzake lijkste verschaffen. TERUGGAVE BEZITTINGEN AAN HABSBURGERS. Naar officieel wordt gemeld beeft de Oostenrijksche ministerraad ingevolge de wet tot opheffing der uitwijzing en terug gaaf van bet vermogen van bet Huis Habsburg besloten thans over te gaan tot bedoelde teruggaaf. De bezittingen, welke zullen worden te rug gegeven zijn de volgende: kasteel Buitenland, De Eerste Kamer over ds Crisisinvoerwet. De postbestelling op het platteland. Binnenland. Italië uit den Volkenbond. Geheime onderhandelingen van Edon met Duitschland en Italië? De Chineezen in Nanking bieden taai verzet, Engelsche oorlogsschepen door de Japan ners hs3choten. Dreigend voedseltekort in Zuid-Afrika. Incidenten te Belgrado. VR A-ANT I VRIES ANTIROEST U Vraagt UW garagehouder f 3.50 p e r >5 l i t e r" b u s Laxenburg bij Weenen, kasteel Mürzsteg in Stiermarken, de heerlijkheid Orlh met kasteel Eckartsau, de landgoederen Pögg- stall, Mannersdorf aan het Leithageberg- te en Vösendorf in Ne.der-Oostenrijk, als mede de inventaris van bet kasteel Neu- berg in Stiermarken. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. De Duitsche minister voor kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, heeft de zeven tiende verordening uitgevaardigd ter uit voering van de wet inzake de Duitsche evangelische kerk. De verordening behelst, dat de leiding dezer kerk voor aangelegenheden buiten de kerk berust bij den chef der kerkelijke kanselarij. Deze is bevoegd verordeningen uit te vaardigen, met uitzondering van kwesties van belijdenis en eeredienst. Voor de benoeming en het ontslag van ambte naren der kerk is de toestemming noodig van den rijksminister voor kerkelijke aan gelegenheden. De leiding der districtsker- ken berust bij de aan bet bewind zijnde kerkelijke regeeringen. In een gesprek met den hoofdredacteur van de te Hannover verschijnende „Nie- dersachsische Tageszeitung" heeft minis ter Kerrl verklaard, dat er geen sprake is van een scheiding van kerk en staat iu dien zin, dat de staat zich van de kerk zou aftrekken, of baar zelfs schade zou willen toebrengen. D' e nat. - socialis tische staat tan echter geen „staatsvrije ruimten" dulden. HET VIERJARENPLAN IS, INDIEN NOODIG, EEN PLAN VOOR DEN OORLOG. Ds 'Göbbels heeft te Koningsbergen een redevoering gehouden. Ten aanzien van het vierjarenplan ver klaarde minister 'Göbbels: Wij wilden een uit eigen kracht levende souvereine staat zijn. Alle offers, die voor het vierjaren plan moesten worden gebracht, zullen door die successen drievoudig worden ge compenseerd. i Wanneer men zegt, dat het vierjaren plan voor den oorlog is, antwoord ik: „Zeer zeker, natuurlijk is bet ook, indien noodig, een plan voor den oorlog. Het is er niet voor ons plezier. Het eischt na tuurlijk opofferingen. Het is waar, dat de boter zeldzamer wordt, maar wanneer 's nachts vliegtuigen boven onze hoofden brommen, weten wij, dat het geen Engel sche, Russische of Tsjechische vliegtui gen, doch Duitsche vliegtuigen zijn". Ik kan niet zeggen, aldus Dr Göbbels, wanneer wij kolo niën zullen hebben, maar ik kan wel zeggen dat wij deze op een dag zullen k r ij g e n". Accoord in de haven van Gent. Op een bijeenkomst van de twee belang hebbende partijen in het conflict, dat te Gent is uitgebroken tusschen werkgevers en havenarbeiders en waarbij de arbei ders bij de binnenscheepvaart en den sleepdienst booger loonen eischen, is be sloten weer aan bet werk te gaan. De werkzaamheden zullen voorloopig hervat worden onder voorbehoud van de toepassing van een minimum en maxi mum vrachtloon en tevens onder de voor waarde, dat in de komende maand een definitief accoord wordt gesloten. De oogst van aardappelen, peulvruchten en hooi in Duitschland meegevallen. Volgens de definitieve schatting der of ficieele rapporteurs zal over het loopende jaar de oogst van late aardappelen, in totaal 53.6 mill, ton bedragen, zoodat met inbegrip van den 1.7 mill, ton bedragen den oogst van vroege aardappelen, de ge heele Dditsche aardappelen oogst in 1937 55.3 mill, ton zal bedragen. D'at zijn 9 mill, ton of 19.4 percent meer dan in 1936. Ook de oogst van peulvruchten is beter uitgevallen dan aanvankelijk werd ge schat. Volgens de definitieve schatting

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1