Strijd tegen gladheid op den weg. WERKZAME NIEREN Ruwe handen TELEGRAMMEN Uit de Provincie. Aan het Zoeklicht. Treinramp In Schotland. Er zijn thans verschillende bevelen tot voorgeleiding uitgevaardigd tegen da me- schijnt de noodige aanwijzingen moest overbrengen, binnenland 10 woorden kosten tegenwoordig ZORG VOOR MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHÏLIPSLAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. GROOT AANTAL DOODEN EN GEWONDEN. Te Gastlecary tusschen Edinhurg en Glasgow zijn twee personentreinen tegen elkaar gebotst. De eerste berichten spraken van 0 doo- den en 80 gewonden, doch weldra bleek, dat dit ongeluk veel ernstiger afmetingen had aangenomen. Volgens de jongste berichten zijn reeds 26 lijken geborgen en is men bezig nog meer dooden uit de overblijfselen van den trein te voorschijn te halen. Het aantal gewonden is 40. De sneltrein van Dundee naar Glasgow stond stil bij het station Gastlecary toen de sneltrein van Edinburg naar Glasgow er van aohter op inreed. De eerste twee rijtuigen van laatstgenoemden trein wer den versplinterd. De locomotief werd van den spoordijk geslingerd. Het gebrek aan licht en de sneeuw maakten het eenigen tijd onmogelijk de gewonden te hulp te komen, wier ge kreun, gemengd met het gegil van vrou wen en kinderen van onder de overblijfse len van den trein klonk. De redders werkten aanvankelijk bij het licht van de brandende wagens; later na men zij houten overblijfselen van de ver pletterde wagens om er vuren van te ma ken en aldus hun werk te kunnen voort zetten. Een nog later ontvangen bericht meldt, dat er, naar men gelooft, 34 dooden zijn. Dit is de ernstigste treinramp die se dert 1915 in Groot-Brittannië is gebeurd. Toen het ongeluk gebeurde woedde er een sneeuwstorm. Om de plaats van het ongeval, een klein dorpsstation in Dumbartonshire, te be reiken, moesten de doktoren, de ambulan ces en de vrijwilligers wegen volgen, waar de sneeuw vele centimeters hoog lag. HET OORLOGSDOEL VAN JAPAN. Het kabinet te Tokio heeft het besluit goedgekeurd van de conferentie der vijf ministers, inzake de politiek van Japan ten aanzien van den toestand in Qhina. Naar verluidt houdt dit besluit in: 1. Japan zal zijn „kruistocht" in China niet laten varen, zoolang de Chineesche regeering haar anti-Japansche houding niet herziet; 2. dd Japansche erkenning van het bewind van Tsjang Kai Sjek wordt in getrokken; 3. alle aandacht zal worden besteed aan den opbouw van het nieuwe China. Omtrent de voornemens van de Japan sche regeering na den val van Nanking verluidt nog het volgende 1. Daar Tsjang Kai Sjek verantwoor delijk is voor den huidigen toestand, welke veroorzaakt is door zijn anti-Ja pansche politiek, zal het uiterst moeilijk zijn het herstel van den vrede te ver krijgen door met zijn, Tsjang Kai Sjek, regeering te onderhandelen. 2. De ühineescha autoriteiten besef fen nog niet wat noodig is voor den vrede en het welzijn van het Oosten. Zij willen enkel aan de huidige moeilijkhe den ontsnappen. 3. Indien de Chineesche regeering niet volkomen en absoluut met haar anti- Japansche houding breekt, zal Japan geen vredesonderhandelingen of bespre kingen en stappen tot den vrede van Ohina aanvaarden. 4. Indien de regeering ivan Tsjang Kai Sjek afdaalt tot den staat van een locaal bewind, is het natuurlijk, dat Japan de reeds veldwinnende beweging in Noord en Centraal-China om te komen tot een nieuwe organisatie van China bevorde- re, tenminste indien zulke nieuwe regee ringen van een nieuwen geest zouden blijk geven. FRANCO VERZAMELT OUD IJZER. Tot het publiek in het geheele door Franco bezette gebied is een oproep ge richt, om al het beschikbare oud-ijzer te verzamelen en ter beschikking van de re geering te stellen. Het ijzer is bestemd voor het herstel der spoorwegen en an dere werken, die tijdens den burgeroorlog vernield zijn. In iedere provincie is in verband hier mede een speciale oud-ijzercommissie in gesteld. Voortaan moet iedere handelaar in oud-ijzer een vergunning van den staat hebben, om zaken te kunnen doen. Verder moeten alle fabrieken en spoor wegmaatschappijen opgave doen van de voorraden oud-ijzer, die zij in haar bezit hebben. Zij mogen deze niet van de hand doen zonder vergunning van den staat. COMPLOT TEGEN DELBOS ONTDEKT. Hij zou op zijn reis door Oost-Europa worden vermoord. Ongeveer een maand geleden is te Valenciennes een Hongaar gearresteerd, zekere Budai Koleman, een bekend terro rist. Na zijn arrestatie was de politie er in geslaagd twee brieven te onderschep pen, die in gewone faal gesteld aan zijn adres te Valenciennes en te Saint Amand gezonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven echter gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die beraamd wa ren en waarvan een in Praag zou worden uitgevoerd op Minister Delbos tijdens zijn rondreis en een op den Algerijhschen gouverneur-generaal Le Beau. De onderteekenaar van de beide brie ven, die Budai Koleman geld vroeg voor de uitvoering van den aanslag, is te Praag gearresteerd. In verband met deze ontdekking werden er speciale maatrege len genomen, toen Delbos uit Polen ver trok. De schrijver dezer brieven verklaarde soldaat bij het vreemdelingenlegioen ge weest te zijn; hij heeft slechts één been en is behept met het idee fixe, dat hij rechten tegen de Fransche regeering kan laten gelden. Hij beweert, dat er geen sprake was van een samenzwering en dat hij geen medeplichtigen had. Een geheim, tweemotorig Amerikaansch toestel. Er worden geheime proeven genomen door de vliegers van het Amerikaansche leger met een nieuw type tweemotorig jachtvliegtuig. Er zijn van een fabriek in Buffalo vijf machines voor experimen teels doeleinden aangekocht en deze fa briek heeftr er twee jaar voor genomen om haar ontwerp te ontwikkelen. Iedei vliegtuig heeft twee motoren van iets meer dan 800 P.K. Hoewel de legerauto- riteiten weigeren in te gaan op het geven van détails, hebben ze toch verklaard, dat deze machines algemeen beschouwd wor den als de snelste tweemotorige vliegtui gen, die tot op heden zijn gebouwd. Sneeuw, hagel, stormen in en buiten Europa. Uit verschillende deelen van Engeland komen berichten binnen over sneeuw- en hagelbuien. Vooral in Hampshire is de sneeuwval algemeen, waardoor vele we gen onbruikbaar zijn geworden. In Lincolnshire vreest men voor o/ver- stroomingen tengevolge van den zwaren regenval, terwijl er tevens veel natte sneeuw valt, waardoor de kans op over stroomingen nog vergroot wordt. Een toestel van de lijn ParijsCroy- don was tengevolge van een zware ha gelbui, die gepaard ging met bliksem, genoodzaakt te Lympne een landing te maken, waarbij bleek, dat een inslaande bliksem in een der vleugels een gat bad gebrand. Een uiterst .hevige storm heeft gewoed boven bet gebied van Céret, in de Ooste lijke Pyreneeën. Er ontstond, vermoede lijk tengevolge van het breken van elec- trische draden, een brand in de bergen, die zich spoedig uitbreidde over .een front van 5 kilometer en ernstig de stad Géret bedreigde. Militairen bestreden energiek de vlam men en slaagden er in, bet gevaar te bedwingen. Het noodweer heeft voorts aanzienlijke schade toegebracht aan talrijke huizen, kweekerijen en electrische gelijdingen. Engelsche koning zal radiorede houden. Officieel is medegedeeld, dat de koning van Engeland op eersten Kerstdag door middel van de radio een toespraak zal richten tot al zijn onderdanen. De konink lijke familie zal de Kerstdagen doorbren gen op Sandringbam Gastle. Korta Berichten. Op de uitverkoopen na Kerstmis zal de Duitscber niet in staat zijn zakdoeken, handdoeken, lakens, hemden, zwarte bol hoeden, hooge hoeden, tapijten, vlaggen, wandelstokken of parapluies te koopen, daar deze artikelen onder het vierjaren plan voor uitverkoopen verboden zijn. MAATREGELEN VOOR VOETGANGERS Blijkens de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer inzake de Water- staatsbegrooting zullen in het Wegen- verkeerreglement ook eenige voorschrif ten voor voetgangers worden opgenomen. OPVOERING SNELHEID BIJ N. S. Verbetering van baanvakken. In verband met het besluit tot opvoe ring van de snelheid bij de Ned. Spoor wegen tot 120 K.M. per uur is het nood zakelijk geworden de spoorbanen te ver sterken. De baanvakken waarop binnen kort met verhoogde snelheid wordt gere den zullen met extra-dwarsliggers ver sterkt worden. De technische samenstel ling van den bovenbouw is uitstekend. Op sommige plaatsen zijin zwaardere rails gelegd. Bochten zijn zooveel moge lijk verbeterd en waar 't kon weggeno men, om de rijsnelheid niet te verminde ren. lOp bet baanvak GoudaOudewater is het geheele dijiklicbaam verstevigd. Voorloopig wordt bier niet met grootere snelheid gereden. DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING. Wegneming van de thans bestaande bezwaren. De regeering is, naar Minister van Buuren in de mem. van antw. op de Wa- terstaatsbegrooting meedeelt, van mee ning, dat thans de overgang geregeld dient te worden naar den toestand van coördinatie van het verkeerswezen, waar bij inmenging van de regeering in de bin nenscheepvaart onvermijdelijk is. Een wetsontwerp van deze strekking, waarbij tevens gestreefd wordt naar weg neming van de tegen de huidige regeling bestaande bezwaren, is in voorbereiding en zal, naar de minister vertrouwt, de Kamer in de eerste helft van het volgen de jaar bereiken. In afwachting van dit wetsontwerp, zal een wijziging van arti kel 13 der wet van 5 Mei 1933 worden be vorderd, tot verschuiving van den daarin gestelden termijn tot 30 Juni 1938. Met het oordeel van verscheidene le den, dat de uitgaven ten behoeve van de «venrarHffe yraobf.verdoeHn.nr ten .laste van k - het Yerkeersfonds moeten worden ge bracht, kan de minister bij nadere over weging instemmen. In verband hiermede wordt bij nota van wijziging een nieuw artikel op de begrooting van het Ver- keersfords 1938 onder de afdeeling scheepvaart uitgetrokken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan maatrege len ten behoeve van bet vervoer in de binnenscheepvaart. Een waarschuwing van de K.N.A.C. Afgezien van de sneeuwcondities wer den door de weersgesteldheid van de laatste dagen in de vroege avond- en morgenuren in verschillende streken van ons land weder zeer gladde wegdekken aangetroffen, tengevolge waarvan belaas ook enkele ernstige verkeersongevallen plaats hadden. De K.N.A.G. waarschuwt alle wegge bruikers in de komende wintermaanden, wanneer de temperatuur om en nabij het vriespunt is, terdege 'verdacht te zijn op gla'dde wegen. Deze kunnen zeer plaatse lijk voorkomen en men rekene er dus niet op, dat de weg overal stroef zal zijn, wanneer nu zulks slechts op een bepaald gedeelte beeft kunnen constateeren. Vooral zij men op zijn hoede op plaatsen waar de aard van bet wegdek zich wijzigt, op plaatsen waar een beschutte weg over gaat in een geheel open gedeelte alsmede op bruggen, waarvan bet wegdek veelal sneller afkoelt door den luchtstroom on der 'de brug. Anderzijds doet de K.N.A.C. een drin gend beroep op de wegbeheerders om de aan bun zorgen toevertrouwde wegen regelmatig en vroegtijdig op hun even- tueele gladheid door weersinvloeden te doen inspecteeren om zoo noodig tijdig maatregelen, als bijv. het strooien van zand of zout, te kunnen treffen. NIEMAND verdraagt verstopping der Inge wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias oi spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een diuretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kraoht en vitaliteit fleven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- IJke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard succes behaald. Dammen. Uitslag Damwedstrijd der Z. D. B. voor de 2de klasse, afd. B, tusschen Goes II en Wemeldinge. F. v. d. Loo-G. de Schipper 02; J. Sinke-G. Hoogesteger 02; J. Mange-J. Gijzel 2O; M. Kik-G. J. Gijzel 11; J. de Jonge-M. Mieras 20; P. Bliek-E. Moor man 20; H. Steinmeier-J. Hubrecbtse 1-I; M. Meulenberg-Chr. de Zeeuw 02; A. Romijnse-J. Nieuwenhuize 20; J. den Her der-J. v. d. Weele 02. Officieele uitslag 1010 Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. met ingang van 22 Januari 1938, tot voorzitter van het bestuur der water- keering van bet calamiteuze waterschap Bruinisse, S. Hage te Bruinisse, uiter lijk tot het einde van ihet zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; b. met ingang van 31 dezer, tot dijk graaf van den Nieuw en St. Joosland- polder, H. Grucq, te Nieuw en St. Joos- land; c. tot gezworene van het waterschap St. Maartensdijk, J. W. de Wilde te St. Maartensdijk. Onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren, Mapifflpt®?! is d« toestand 1sóé, dat in alle provincies des lands destructie van afgekeurd vleesch plaats heeft, behalve in Zeeland, alwaar de moeilijkheden om tot een bevredigende regeling der destructie te geraken, bijzonder groot waren. Evenwel heeft zich thans de N. V. „Ge- kro" te Overscbie bereid verklaard zich voor Zeeland met die taak te belasten en daartoe met alle gemeenten een ongeveer gelijkluidende overeenkomst aan te gaan, die, ondanks de voor haar, Gekro, minder gunstige topografische ligging, dezelfde aan haar uit te keeren vergoedingen be helst als in Zuid-Holland gelden. B. en W. meenen, dat van deze welkome gele genheid behoort te worden gebruik ge maakt. Bartimeüs. Gisterenmiddag werd een propaganda-filmvoorstelling ge geven voor kinderen, uitgaande van de bekende Ghr. Blindeninrichting te Zeist 's Avonds werd deze herhaald voor de volwassenen. De film geeft een beeld van het leven der blinden en het onderwijs dat zij ge nieten. Zij fietsen, spelen en werken bijna als zienden. Zij genieten volop van hun uitstapjes. Velen kunnen, dank zij het goede onderwijs van Bartimeüs, zelfstan dig een volwaardig bestaan vinden in de maatschappij. Met het verzoek aan de aanwezigen mede te werken om blinde kinderen uit Chr. gezinnen, die men in zijn omgeving aantreft, in Bartimeüs te plaatsen, werd de samenkomst gesloten. Gisteravond is in 't Schuttershof onder leiding van den heer S. J. Tam minga, uitgevoerd het zangspel „De Am- sterdamsche jongen of het Buskruitver raad", tekst van O. S. v. d. Veen, mu ziek van L. A. van Tetterode. Medeweiking verleende het meisjeskoor „Melodia", een jongenskoor, solisten, or kest en piano door mej. A. Buthfer. Vooraf werd, wegens afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter, namens het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies door mevrouw Zuring een kort woord gesproken, waarin de heer Tamminga werd dank gebracht voor zijn sympathiek idee om de op brengst te bestemmen voor genoemde vereenig,ing. Ook mevr. Pennings-Stok- mans ontving den dank voor het door haar vervaardigde lied „Hulde aan de Kindervacantièkolonie". Voor de uitvoering van het zangspel hebben wij niets dan lof, omdat het zoo natuurgetrouw was. Het spel der jongens was los en vroolijk, dat der meisjes geestig en fijn. Het publiek kon zich goed in dien ouden tijd' verplaat sen. Het was geen maakwerk; alles ver liep zoo losjes en ongedwongen. Er wa ren ook heel aardige costuumpjes bij en tevens aardige stemmetjes. Beslist indrukwekkend was het optre den der drie Spanjaarden met hun schoo- nen zang en prachtige kleeding. Zij smeedden snoode plannen om het beursgebouw in 'de lucht te doen vliegen, Welk verraad later is ontmaskerd door den flinken Amsterdamschen jongen. Grooten bijval vond de vischvrouw reeds bij haar verschijning. Om de bij zondere wijze, waarop zij haar rol speel de in voordracht en zang moeten ook wij haar optreden ten zeerste prijzen. Dit laatste geldt in niet geringe mate voor den zang van het melkmeisje. Ove rigens is het niet te doen (ook al is het verdiend) om alle rollen afzonderlijk te vermelden. 1 1 De pianiste, mej. Buthfer, heeft zeer verdienstelijk haar partij gespeeld, be nevens het kleine orkest. De driestem mige bewerking en orkestratie van het gezangen „Kindervacantie-Kolonie lied" en „Jeugdzang" is van den heer J. H. Tamminga. Op verzoek is nog een toegift gegeven. Door den leider is aan de heeren Buth fer, Melse en Wisse dank gebracht voor de vervaardiging van het décor, d'at kun stig was geschilderd in den stijl der Am- sterdamsche beurs in 1622. Ook de heer Jongepier ontving dank voor zijn medeweiking als regisseur. De heer Tamminga dient geprezen, niet alleen om zijn leiding, maar ook om al hetgeen er aan voorafging. Hij heeft eer van zijn weïfc en het talrijke publiek kan terugzien op een mooien avond. EN WAT LEVERTRAAN RETREFT, uiteraard zijn kleinere flesschen met ge ringer inhoud goedkooper (wij hebben al fleschjes van 'n dubbeltje), doch de grèöte flesch zuivere medicinale Levertraan kost bij ons slechts 50 cents! A. C. VAN DER REST, Ass.-Apotheker, Goes, Lange Kerkstraat, Telefoon 168. (Adv.) VH. Arendskerke. De gladheid. Gistermorgen toen Mw. de R. eenige boodschappen wilde gaan doen, kwam zij zoodanig door de gladheid te vallen, dat zij haar arm hrak. Dr v. d. Made ver leende geneeskundige hulp. lerseke. Tentoonstelling. On derscheidene kleine oesterkweekers of pannenboeren-kweekers hebben het plan opgevat om 19 Januari 1938 een tentoon stelling te organiseeren van allerhande producten 'die hun bestaan te danken hebben aan de gewijzigde toestanden in ■de oestercultuur: pannen, pan-oesters en andere Zeeuwsche oesters. (I. Crt.) N.- en St Joosland. Woensdag hield de afdeeling Het Groene Kruis de gewone jasrlijkache najaarsvergadering, onder Wonderlijk inconsequent kunnen som mige menschen toch zijn. Hoe vaak komt het niet voor, dat men van anderen vraagt wat men zelf niet wenscht te doen. Niet lang geleden beklaagde zich iemand over de Overheid, d'ie z.i. yeel scherper moest optreden tegen tooneel- uitvoeringen en bioscoopvoorstellingen, waarvan alleen al de titels zooals hij die dagelijks geannonceerd zag, z.i. de per ken te buiten gaan. Vooral voor de kinderen achtte hij zooiets funest. Ik kan het niet tegenspreken. Alleen verklaarde ik, niet te begrijpen, waarom hier in de eerste plaats de Regeering een verwijt moest worden ge maakt. Waar lezen toch de kinderen die ge vaarlijke aankondigingen, vaak gevolgd door waardeerende verslagen? Als regel in de huiskamer, waar niet de Overheid, maar waar vader en moedei het voor het zeggen hebben. Zelf voelt men geen bezwaar om wat men gevaarlijk acht in de huiskamer hij de kinderen te brengen. En tegelijkertijd wordt de Overheid in gebreke gesteld. Wonderlijke inconsequentie! OPMERKER. 60ct. Bij Apothan Drogisten voorzitterschap van Dr A. J. de Weerd. Dé begrooting werd vastgesteld op f 685 in ontvangst en uitgaaf. Dhr L. Wattel bracht het jaarverslag uit. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ghr. van Leerdam en A. de Visser. De secretaris herinnerde er aan, dat het dit jaar 35 jaar geleden was, dat deze afdeeling werd opgericht. Begonnen werd met 26 leden, terwijl dit aantal thans 250 bedraagt. Als voorzitters hebben gefungeerd de heeren Dr B. F. Gats, Dr le Heu, Dr A. J. de Weerd, J. K. Mesu; daarna tot he den Dr A. J. de Weerd. Als secretaris hebben gefungeerd: D's G. H. Locher, A. van Houte, G. Brakman en daarna tot heden L. Wattel. Als penningmeester de heeren: J. Pol derdijk en daarna tot heden C. van Leer dam, terwijl magazijnmeester-bode waren L. Polderman en J. de Kuijper. ThO'len. Donderdag werd alhier een bui tengewone ledenvergadering gehouden van de Oranjevereeniging. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter, Dr Vel- tenaar er qp, dat deze vergadering is belegd om voeling te houden met de leden, wat zij meenen dat gedaan moet worden indien straks de te verwachten blijde gebeurtenis gelukkig mag afloopen. Door het bestuur werd voorgesteld, de feesten uit te stellen tot Sept. bij het 40-jarig jubileum, le omdat de kas geen twee feesten toelaat en 2e omdat het weer dan gunstiger kan zijn. De vergadering ging hiermede accoord. Tot stijving van de kas zal getracht worden het a.s. voorjaar een bazaar te houden, terwijl de Thoolsche kamermuziekvereen. twee avonden een uitvoering zal geven, waarbij de baten gestort zullen worden in de kas der Oranjevereeniging. De heer Gornelisse zegt toe, dat door hem een filmavond zal worden gegeven, waarvan hij na aftrek der kosten, het restant aan de kas der vereeniging zal afdragen. Dit werd in dank aanvaard. Een oommissie uit bestuur en leden zal worden gevormd, teneinde bij d!e inwo ners huisbezoek te doen om hen te be wegen zich op te geven als lid. Besloten werd, indien alles gun stig mag verloopen in Januari, zijn vreug de over deze blijde gebeurtenis op de zelfde manier te uiten als bij de ver loving is gebeurd. Concordia en de zang- vereeniging zullen dan hun medeweiking verleenen. Getracht zal worden iets te doen voor de schoolkinderen. Vrijdag had in allen eenvoud de be grafenis plaats van den heer W. J. Ge luk, in leven president-kerkvoogd der Ned. Herv. gem. alhier. Aan het graf werd het woord gevoerd d'oor ds Wol- fensberger, de heer van Elsacker namens kerkvoogdij, de heer de Korte namens den kerkeraad, ds Datema van Ochten als vriend, en de heer J. Geluk uit Ber gen op Zoom. De eenige zoon, de heer A. Geluk, dankte voor de groote deelneming. De prijs der boomen In Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar aanleiding van een bericht, dat de hoornen ivoor de klompenmakerijen in prijs stijgen, schrijft een houthandelaar aan de Tern. Grt. daarvan niets af te weten. Wel weet hij' daarentegen, dat de canadaboomen bijna geheel waardeloos zijn. 'De beste canadaboomen kunnen maar met ongeveer f 5 per kub. M. be taald worden, op stam genomen. Wan neer men in aanmerking neemt dat een boom van 1.30 M. omtrek, 10 M. lang, slechts 1 kub. M. hout vormt, kan men toch niet van een stijging spreken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2