Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De Defensiebegroting aangenomen. H. M. de Koningin weer in Den Haaq. De strijd in China. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws 52c JAARGANG - No. 61 MIDDELBURG. Verlaging electriciteitstarieven. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VRIJDAG 10 DEC. 1937 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoe» Postrekening 44455 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg -<0. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,3d per kwsrtasl Weekabonnementen vcor Middelburg Goes en Vïissingen f 0.20 Losse nummers S cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleinp Advertenttën Dinsdags en Vrijdags f 0.70 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen Een bijzondere dag In onze parlementaire geschiedenis. In onze parlementaire geschiedenis en zeker in de geschiedenis van de S.D.A.P. zal, aldus het „Vaderland", de 9e De cember 1937 een bijzondere dag zyn. Op dien dag toch heeft de overgroots meerderheid der roode fractie haar stem gegeven aan een begrooting van Defensie. En aan wélk een begroeting I Niet aan een uitgebeend budget, dat de socialisten tegen de oppositie der „militaristen" wilden redden. Neen, de groep-Albarda op 4 uitzonderingen na heeft het „voor" laten hooren toen het ging om een begrooting van Defensie, waarvan de gewone dienst ruim 110 millioen be loopt, d.i. 251/2 millioen meer dan verleden jaar. Wel is er veel veranderd sinds van de zelfde groene banken, waar gisteren de begroeting van Defensie werd goedge keurd, de bedreiging weerklonk, dat men de Regeering een stok tusschen de boe nen zou steken, als zij tot mobilisatie zou overgaan en meer van dat moois. Van mobilisatie gesproken, in 1914 stemde de S.D.A.P. onder den eersten schrik voor een mobilisatiecrediet, maar alras, naarmate het gevaar week of scheen te wijken, ging men weer lustig in de oppositie. Wij kunnen ons niet her inneren, dat de S.D.A.P. ooit bij het oproepen der stemmen over militaire bud getten anders dan „tegen" liet hoeren. Zelfs in den nacht van. Staal durfde men niet stemmen voor een Oorlogsbegrooting waaruit een sterke wil tot bezuiniging sprak. Dit alles is nu voorbij. De tijden ver anderen en wij veranderen mede, zal ir. Albarda denken. Nóg klinkt ons het gruwelijk verwijt in de ooren, dat een weermacht den oorlog aantrekt en dat wie dit niet erkende, ziende-blind en hoorende-doof was. Het was een ware Hetze tegen al wie de stellingen van Albarda—van ZadelhoffK. ter Laan, van Marchant en Oud afwees. En nu kreeg minister van Dijk schier alle sociaal- en vrijz.-democratische stemmen voor zijn zoo sterk verhoogde begrooting! Het is waar, deze bekeering impliceert niet, dat de genoemde fracties vóór de gewijzigde Dienstplichtwet zullen stem men. Die is hun te duur. In deze be groeting zijn de wijzigingen in de Dienst plichtwet echter nog niet verwerkt en op j dit motief besloten ir. Albarda c.s. en mr Oud c.s. hun stem aan de 110 mil lioen te geven. „Wij willen aldus de leider van de S.D.A.P. in de ernstige ©ogenblikken van het oogenblik de stem ming over de Defensiebegrooting thans s hoofdzakelijk beschouwen als een uit spraak over de noodzakelijkheid van de instandhouding eener weermacht". En mr Oud sprak in gelijken geest. Hij betreurde, dat de 5 millioen gulden voor den ver- vangenden kruiser op de begrooting zijn gebleven, doch dit was voor de v. 'd. groep evenmin als voor de soc. dem. fractie een reden om tegen te stemmen. Rest de vraag wat de bekeerde groepen zullen doen, wanneer de gewijzigde Dienstplichtwet, welke Dinsdag a.s. wordt 3.aangenomen, haar werking wèl zal uit- pefenen. Uit de woordenkeus van den »»neer Albarda viel af te leiden, dat men zich voor de toekomst vrijhield. Wie zich 9. voorbereidt voor- en hoopt op een regee- nngscombinatie met de Roomsch-Katho- heken vindt dan allicht in het motief, 'j® verhooging een gevolg is van aangenomen en in werking getreden wet ten, aanleiding om zich neer te leggen ij wat men niet heeft kunnen tegenhou dt v 's tntusschen van latere zorg. oorshands kan men zich verheugen over het feit, dat de begrooting van De fensie m een sterk bezette vergadering is aangenomen met 85 stemmen voor, terwijl de tegenstemmers het slechts tot rachten, n.l. de 3 Communisten, de 2 Vrr- Democraten en 4 van de 23 sociaal- democraten, t.w. mevr. de Vries en de Reeren Ir' Vos> van Braambeek en Hil- j genga. Voor de nationale eenheid was het gisteren een goede dag. Verblijf te Amsterdam beëindigd. nJJ, Koningin is gisternamiddag tr 6 uit Amsterdam in Den Nnnrvi ,tejUSSekeerd en heeft het paleis woordeinde weer betrokken. Verwoede gevechten In voorsteden van Nanking. Blijkens een telegram uit Hankau wordt er in de voorsteden van Nanking verwoed gevochten, De Chineezen houden i vastberaden stand om Nanking heen en de voorbereidingen voor mogelijke straat gevechten in de stad zijin voltuoid. Ten Zuiden van Nanking, aan den spoorweg naar Kingoean, vallen Japan ners Sjoeantsjen aan, dat krachtig verde digd wordt. Uit Hankau wordt van Chineesche zijde gemeld, dat twee Chineesche reser ve-divisies, ter hoogte van Longtan, in Zuidelijke richting de Jangtse zijn over gestoken, en de Japansche troepen, die de verbindingen tusschen Nanking en Tsjingkiang trachtten af te snijden, heb ben teruggedreven. Jiaipunsehe vliegtuigen hebben boven Nanking vlugschriften omlaaggeworpen, waarin de commandant van de Chinee sche strijdkrachten, die de stad verdedi gen, nogmaals wordt aangespoord, te ca- pituleeren. In de vlugschriften wordt ver wezen naar het Japansche ultimatum tot overgave van de hoofdstad. ITALIE'S UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND. Een nachtelijke boodschap. De boodschap, die, in den nacht van Zaterdag op Zondag van het balcon van het Venezia-paleis af den volke bij monde van Mussolini zal worden kond gedaan naar aller vaste overtuiging, over Italië's uittreden uit den Volkenbond zal, na,ar geruchten doen vermoeden, niet alleen de mededeeling bevatten van Italië's defini tieve breuk met 'Genève. Naar verluidt, zou de duce het volk óók een hervorming der constitutie aankon digen. Die hervorming, waarvan al lang spra ke is, zou bestaan in de afschaffing van de kamer van afgevaardigden en haar vervanging door een corporatieve kamer. De Havas-correspondent te Genève ver neemt, dat de Italiaansche regeering, wanneer zij1 Zaterdagavond, na het advies te hebben ingewonnen van den grooten fascistischen raad, Italië's uittreden uit den volkenbond en het internationaal ar beidsbureau zal bekend maken, tevens de motieven zal uiteenzetten, welke haar tot dat besluit brachten. Het geduld der Italiaansche regeering is thans uitgeput. Allerlei gebeurtenissen hebben ten slot te de Italiaansche regeering genoopt, om haar pogingen jegens Genève in overeen stemming te brengen met die harer vrien den, Berlijn en Tokio. Italië hoopt, dat zijn vertrek uit den volkenbond, degenen die tot dusver niet hebben willen begrijpen, tot nadenken zal stemmen en dat deze breuk het begin zal worden van een hernieuwing van den vol kenbond, zoodat èn Italië, èn, met dit land, de andere staten die Genève den rug toekeerden, weer in de vergaderzaal der naties kunnen terug keeren. Het bericht, dat Mussolini van plan is, Italië uit den Volkenbond te doen treden, heeft te Londen grooter ongerustheid ver wekt, dan men in het algemeen wil toe geven. Men vreest, dat dit een nog groo- tere verwijdering tusschen de totalitaire staten en de democratieën teweeg bren gen zal. Zoolang Italië nog lid van den Volken- bond was, bestond tenminste in theorie nog de brug, langs welke de totalitaire en de democratische rijken elkaar konden vinden. Anderzijds wordt opgemerkt, dat de toestand te Genève er, van practisch standpunt bezien, niet door gewijzigd zou worden, aangezien geen enkele Italiaan sche gedelegeerde sedert Juni 1936 heeft deelgenomen aan de volkenbondsvergade ringen en anderzijds de erkenning door Italië van Mandsjoekwo volkomen in strijd is met de beslissingen van den vol kenbond. Do indruk te Genève. De volkenbondskringen werden gisteren geheel en al verrast door het telegram uit Rome, dat de Italiaansche regeering zeer spoedig het lidmaatschap van den volken bond zou opzeggen. Men heeft in Italiaansche kringen toe gegeven, dat waarschijnlijk voor dit doel de groote fascistenraad Zaterdag a.s. zal bijeenkomen. In Italiaansche kringen geeft men te verstaan, dat het driezijdige anti-kominternverdrag van Rome de rechtstreeksche aanleiding is, waarom Mussolini thans de periode van afwach ten tegenover den volkenbond niet langer wenscht te doen voortduren. Het anti-kominternverdrag vormt naar Italiaansche opvatting het begin van een nieuwe unie, waarvan het lidmaatschap niet vereenigbaar is met dat van den vol kenbond, die een organisatie is, waarin de so vj et-pr opaganda hoe langer hoe meer doordringt. AFSCHAFFING VAN DE TUNNEL- GELDEN TE ANTWERPEN? Senator Orban heeft een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van de tolgel den voor den doortocht in de Antwerp- sche Scheldetunnels. De senator moti veert zijn voorstel door er op te wijzen dat deze gelden, in strijd met wat ver wacht werd, ©en belemmering vormen voor den aanleg en de ontwikkeling van den linkeroever. Hij is van oordeel, dat de Belgische Staat tijdelijk een crediet van vijf millioen frank zou moeten ver- leenen om het mogelijk te maken het verkeer in den tunnel volkomen vrij' te laten. VET UIT STEENKOLEN. D'e vervaardiging van vet, speciaal voor het maken van zeep uit kolen, wordt in het kader van het vierjarenplan door de Duitsche industrie op groote schaal on dernomen. Duitschland's invoer van vet ten en oliën beloopt jaarlijks 1 millioen ton. Zij, die heiast zijn met de ten uit voerlegging van het vierjarenplan, on dervinden in sterke mate de afhankelijk heid van Duitschland op dit gebied. Terwijl men den invoer van margarine- vet door een snelle uitbreiding van de Duitsche walvisch-vloot wil beperken in het afgeloopen vangseizoen zijn voor het eerst 20.000 ton walvischtraan naar Duitschland vervoerd, terwijl in het nu begonnen seizoen reeds 60.000 tot 80.000 ton beschikbaar zullen zijn wil men bij de technische vetten door een nieuwe Duitsche uitvinding den invoer zooveel mogelijk overbodig maken. Parafine, dat bij het omzetten van kolen in benzine overblijft, wordt door een chemisch pro cédé in vetzuur veranderd. Voor een eer ste poging werd in 1936 de vetzurenfa- briek in Witten a. d. Ruhr opgericht. Zij produceert op het oogenblik 20.000 ton zeep uit de uit kolen verkregen vetzuren. 20 Duitsche vakmenschen verzekeren, dat deze nieuwe zeep zich in geen enkel op zicht onderscheidt van die, welke tot nu toe wordt gebruikt. Daar de handelsafzet een zeer bevre digend resultaat opleverde, zijn thans reeds twee nieuwe fabrieken in aanbouw, waardoor de productie van kolenzeep naar het „Hbld." meldt, in korten tijd tot 60.000 ton zal worden opgevoerd. Korte Berichten. Prins Karei van België verliet gis termorgen Engeland met de „Prins Al- bert", die den dienst tusschen Dover en Oostende onderhoudt en is te Brussel aangekomen. Het aantal ingeschreven werkloozen in België bedroeg in de week van 29 No vember tot 4 December gemiddeld per dag 152.485, tegen onderscheidenlijk 181.350 en 150.326 in dezelfde week in 1935 en 1936. Om jonge onderwijzers in staat te stellen vroeg te huwen heeft de Duitsche regeering voor Pruisen een wet afgekon digd betreffende verhooging van het sa laris van gehuwde onderwijzers. De ver hooging bedraagt voor de eerste vijf dienstjaren ongeveer 18 pet. De wet heeft terugwerkende kracht tot 1 April 1937. Vernomen wordt, dat Tatarescu, de Roemeensche minister-president en mi nister van binnenlandscbe zaken in Ja nuari a.s. een officieel bezoek aan de Fransche regeering te Parijs zal brengen. VERLENGING CREDIET AAN DUITSCHLAND. De Tweede Kamer heeft in de afdeelin- gen onderzocht het wetsontwerp tot goed keuring van het derde verdrag tot wijzi ging van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag van 26 No vember 1925, op 30 April 1937 te 's Gra- venhage tusschen Nederland en Duitsch land gesloten. De vaste commissie voor overleg met de regeering inzake handelspolitieke aan gelegenheden, in wier harden dit wets ontwerp is gesteld, acht een verlenging van het aan Duitschland verleende cre diet van 140 millioen onder de tegen woordige omstandigheden onvermijdelijk Zij is dan ook van oordeel, dat het wets ontwerp dient te worden aangenomen. DE INDISCHE LUCHTVAARTAFD. EEN ZELFSTANDIG WAPEN? Naar het N. v. d. Dag van N.-I. ver neemt, zal het departement van oorlog aan de Regeering voorstellen, de Lucht- vaartafdeeling van het Kon. Ned. Ind. Leger te verheffen tot een zelfstandig wapen, waardoor het leger zal bestaan uit de wapens infanterie, artillerie, ca valerie, genie en het luchtvaartwapen. De L. A. zal dan komen te staan onder een kolonel-inspecteur met een eigen staf, zooals de andere wapens. Het voorstel zal binnenkort aan de Re geering worden toegezonden. Ook voor Nederland is dit herhaaldelijk bepleit. ONTSLAG PERSONEEL CRISIS INSTELLINGEN. Blijkens „Ons Beginsel", het orgaan van de Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, begint vooral aan de zuivel-centra- le's het ontslag van personeel grooten omvang aan te nemen. Ook bij andere crisisdiensten wordt heel wat personeel gespuid. Op de begrooting 1938 van 't electrisch bedrijf is een som van f 27.000 geraamd voor een herziening (verlaging) der elec triciteitstarieven. B. en W. leggen nu een herziening aan den Raad voor, waarbij zij' op den voorgrond stellen, dat zij eerst dan in werking kan treden wanneer ze kerheid is verkregen dat door hoogere in stanties geen bezwaar zal worden ge maakt. De ontworpen herziening betreft in hoofdzaak de geldende vastrecht-tarie ven en daarnevens ook de tarieven voor grootverbruikers. Een wijziging van den hestaanden eenheidsprijs van telectrici- teitsverbruik voor huishoudelijke doelein den oordeelen B. en W. ongewenscht, ter wijl h.i. de kleinkracht-tarieven nu reeds in die mate gunstig zijn, dat de noodza kelijkheid eener herziening niet dringt. Het vaste bedrag voor vastrecht van woonhuizen is thans f0,35 per m2 voor de eerste 100 m2 en f0.20 per m2 voor alle volgende m2, dit willen B. en W. wij zigen in f 0,25 voor de eerste 100 m2, met een in rekening te brengen minimum-op pervlakte van 50 m2, terwijl het voor de volgende 100 m2 zou kunnen bedragen f0,20, voor de daarna volgende 100 m2 f0,15, en verder f0,10 tot een maximum oppervlakte van 500 m2. Bovendien zou den B. en W. 4 cent per verbruikte KWU willen berekenen in plaats van 5 cent ge lijk tot heden. De nieuw gedachte regeling houdt re kening zoowel met kleine als met groote woningen. Een belangrijk grooter aantal verbruikers dan tot heden zal door de vastrechttarieven gebaat worden. De verordening verleent B. en W. de bevoegdheid met grootverbruikers, die per kalenderjaar meer dan 10.000 een heden voor kracht afnemen, bijzondere overeenkomsten aan te gaan. Voor de verschillende categorieën van vastrecht-gebruikers wordt totaal een ver mindering van f 24.000 geraamd. Voor zichtigheidshalve wenschen B. en W. geen bate te ramen wegens toeneming van ver bruik, ofschoon zij uiteraard daarop ho pen. De financieele gevolgen der wijziging van grootverbruikers-tarieven worden op f 3000 geraamd. Totaal zal dus de ont worpen herziening f 27.000 kosten. Om trent de levering van z.g. nachtstroom, d.i. stroom voor de installaties ten behoe ve van warmwatervoorziening of daarmee gelijk te stellen installaties tijdens de nachturen, wenschen B. en W. zich nader te beraden. GOES. Gisteravond had de eindrepetitie plaats van de Amsterdamsche jongen of het Buskruitverraad. Voor hen die de uitvoering van dit zangspel hopen bij te wonen, kan gezegd, dat dit in aankleeding, zang en spel zeker zal voldoen. Het vrije spel der kinderen, de my sterieuze rol der samenzweerders en als hoogtepunt de ontdekking van het ver raad, geven een spanning van begin tot einde. Wat hier zal gegeven worden is in alle opzichten keurig verzorgd en is een aan schouwing alleszins waard. Gisteravond hield in Melksalon Bustraan de A.R. Studie- en Prop.club haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter dhr B. P. E'avidse. Na de jaarverslagen van den secreta- ris-penningm., dhr Kodde, waarin met dankbaarheid gewaagd werd van de me dewerking van de jongeren bij de verkie- kiezingsactie, sprak dhr Jb. Kloosterman over het sociale artikel van het A.R. pro gram, waarop nog eenige bespreking volgde. De subsidie voor de B ij z. Bewaarscholen. In een Binnenland. De defensiebegrooting door de Tweede Kamer aangenomen. Dinsdag stemming over de wijziging der dienstplichtwet. H. M. de Koningin weer terug in Den Haag. Het vestigingsverbod voor broodbak kerijen. Zware sneeuwval in het Oosten van het land, Buitenland. Het uittreden van Italië uit den Volken bond. nota van wijziging op de gemeente-be grooting wordt, thans de subsidie voor de bijzondere bewaarscholen van f 10 op f 15 per leerling boven de 4 jaar gebracht. In hun toelichting zeggen B. en W., dat de commissie van overleg het vorig jaar be zwaar maakte tegen een bedrag van f 15 waarom ditmaal f 10 werd geraamd. D'e onderhandelingen duren echter nog voort over dit punt, zoodat het gerechtvaardigd is te achten, dat voor 1938 alsnog f 15 wordt geraamd. De A. R. Kiesvereeniging houdt a.s. Dinsdagavond een vergadering ter behan deling van het aan het Gentr. Comité uit gebrachte rapport inzake Ordening van het Bedrijfsleven. De bespreking zal wor den ingeleid door Dr G. Beekenkamp te '.s-Gravenhage. Kloetinge. Donderdagavond werd in het vereenigingsgebouw alhier een ge combineerde vergadering gehouden van den Ghr. Nat. Werkmansbond met de G. J. V. „Immanuël", met het doel om meer contact met elkaar te krijgen. Het C.J.V.-lid de Vrieze leidde een Bij- belsch onderwerp in over Jeremia. Daar na sprak de heer P. Janse uit Biggekerke (voorz. van het Prov. Comité van den Werkmansbond) over „De Chr. Nat. Werkmansbond en de Jeugd". Op beide redevoeringen volgde een ge zellige bespreking. Hansweert. De heer N. Smith, kom mies der Invoerrechten en Accijnzen te Amsterdam wordt met ingang van 1 Jan. a.s. overgeplaatst van Amsterdam naar Hansweert. Borssele. Donderdagavond vergaderde het Groene Kruis. De vergadering was slecht bezocht. Slechts 18 leden (bestuurs leden inbegrepen) waren aanwezig. Dr Kieviet, geneesheer alhier, werd' door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. De begrooting 1938 werd met een post onvoorzien van f 84,75 vastgesteld op f 380. Het materieel der vereeniging werd in uitstekende staat bevonden. Aftredend waren de bestuursleden Imminck, Nieu- wenhuize en J. v. d. Velde. Dë beide laatsten werden herkozen, ter wijl in de plaats van dhr Imminck werd benoemd Dr Kieviet. De voorzitter dankte dhr Imminck voor hetgeen hij jarenlang als secretaris voor de afdeeling heeft gedaan. Het salaris van den magazijnmeester- bode werd voor een jaar vastgesteld op: bodeloon f 30, huur bergplaats f 20. Door bemiddeling van Dr Kieviet zijn de verbandtrommels herzien en in goe den staat gebracht (één op de haven en één in het voormalige stationsgebouw). Een voorstel van dhr de Korte om niet- betalende leden geen gratis gebruik van de verbandtrommels toe te staan, werd van de hand gewezen. Voortaan dus vrij gebruik voor ieder. Bij de rondvraag werd op het verzoek van zuster Kieviet ingegaan om te trach ten in het a.s. voorjaar voor de afdeeling een film te laten komen. Dr Kieviet zegde toe zich gratis be schikbaar te stellen voor het houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken. Zeehospiium Zonneveld. Men schrijft ons uit Domburg: Waar zoo juist ©en verbouwing was gereed gekomen aan het zeehospitium „.Zonneveld", hebben we aan deze in richting een bezoek gebracht. De direc trice, mej. zuster M. Drenth, was zoo vriendelijk met ons een rondgang te ma ken door de inrichting. Eerst 'kwamen, we in een tweetal leslo kalen, waar de kinderen gewone school lessen ontvingen. De banken waren hier „groepsgewijs" geplaatst, terwijl de zus ters, waarvan een tweetal akte L. 0. be zitten, de kinderen de lessen deden vol gen, die ze anders op de gewone school zouden ontvangen, zoodat ze van „Zon neveld" teruggekeerd op school niet ach ter zijn geraakt. Echter niet alle kinderen kunnen de lessen, volgen. We bezochten daarna een kleine slaapzaal, waarin eenige patiënten vertoeven, die bed verpleging behoeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1