Minister van Dijlr verdedigt de Defensie-plannen. ïïwsr- taeMi"d in esn vo'i,!e Dagblad voor de Provincie Zeeland De handelsbesprekingen met Duitschland. De strijd in China. EERSTE BLAD WOENSDAG 8 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 59 Wat gevraagd wordt is het noodzakelijke minimum. Eén zwakke plek in West-Europa kan een oorlog ontketenen. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V, Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooe» Postrekening 44455 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs (2.50 per kwartaal W eek abonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De Minister van Defensie, de heer Van Dijk, heeft in de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer de Begrooting van Defensie en daarmee sa menhangende voorstellen tot wijziging van de Dienstplichtwet verdedigd. J. J. C. van Dijk Minister van Defensie De Minister brengt dank aan de le den die de regeering steun hebben toege zegd. Op het besluit om bij Bergen een vlieg veld in te richten kan niet worden terug gekomen. Wat de geestelijke verzor ging betreft, de overheid komt aan de geestelijke behoeften reeds zooveel moge lijk tegemoet. Maar de legerpredikant moet zich houden buiten hetgeen de taak der kerk is. Daarbuiten is er een ruime taak van geestelijke strekking. Wanneer de reorganisatie van het leger tot stand komt, zal ook de taak dier predikanten nader onder oogen worden gezien. Het is sprekers voornemen, als de uit breiding van het leger tot stand komt, te onderzoeken, wat er verder voor mili taire tehuizen en vereenigingen te doen is. Eenmaal per maand is er gelegenheid om des Zondags thuis te zijn en des Maandagochtends per eerste gelegen heid té vertrekken, overigens mag men Zondags thuis zijn als men Maandags maar bij den dienst is, als die begint. Spr. zal uitbreiding dezer regeling over wegen. De Zaterdagen en Zondagen zijn drukke dagen voor den 1 o o d s d i e n s t twee derden van het personeel kan 's Zondags een kerkdienst bijwonen. Op een gedane vraag antwoordt spr. dat de reserve-veldpredikers evenredig over de gezindten verdeeld zijn. Onzedelijke en revolutionaire taal gaat spr. zooveel mogelijk tegen. Spr. hoopt, dat zoo streng mogelijk de hand wordt gehouden aan de desbetreffende bepalin gen. Wat betreft de gestelde normen ten aanzien van de mobilisatie slachtoffers, spr. wil ze nog wel eens onderzoeken. Evenzoo de pensioe nen, 'der oud-gepensioneerden. Wat betreft de oud-marine-werklieden, aan alle redelijke eischen is voldaan. Hetzelfde geldt voor de weduwen en wee zen. De heer Thijssen heeft gesproken over dienstw eigeraars. Het toezicht in net kampement zal te vergelijken zijn met dat in een kazerne. De vraag over lichamelijke oefening bij het onderwijs acht spr. wel van belang, doch behoort bij zijn ambtgenoot van onderwijs. Wat de marsch- en schiet- vaardigheid bij den B. V. L. betreft de kosten daarvan als anti-revolutie- ïnstituut behooren bij Binnenlandsche aken. Spr. zal het verleenen van facili teiten overwegen. Munitiebergplaatsen in de uinen, indien die daarvoor ter be schikking zouden staan, zouden vele kos- en veroorzaken. Er wordt ree'ds veel gebruik gemaakt van gecamoufleerde en verspreide beigplaatsen. Samenvoeging er vliegdiensten tot één militaire dienst, acht spr. niet aan te bevelen. Econo- ïsche en industrieele oorlogsvoorberei- mg is een zaak van zeer groote betee- ems. Het bureau, daarvoor dienend, is j Al het mogelijke zal worden en wordt gedaan om werk voor militaire doeleinden in ons land te houden. Spr. wil tegelege- ner tijd wel eens een schema van de des betreffende organisatie aan de Kamer overleggen. Een grondstoffenbureau wordt voorbereid, met bedrijven wordt overleg gepleegd over evacuatie, zoo noo dig. Een organisatie is gereed betreffen de de voedselvoorziening; binnenkort zal een beslissing worden genomen. Voor- raadvorming is van belang, bierbij in de eerste plaats. Wat de heer Stokvis aanroerde over verdeeling der vlootkosten, is eigenlijk een vraag voor de ministers van Koloniën en van Financiën. Het overleg over de kostenverdeeling is nog aanhan gig. Een feit is, dat op de Defensie- en Indische begrootingen posten voorkomen, die elkaar dekken. Dit kan ook niet an ders. Een onjuiste toestand is dat niet. Overigens wordt de lijn voortgezet van 's ministers ambtsvoorganger. Over de uiteindelijke verdeeling der lasten is, zoo als gezegd, echter nog overleg gaande. Een pleidooi voor verster king der weermacht is wel overbodig. Ieder is overtuigd van de internationale span ningen en van de inzin king de heer Van Poll zeide het van het zedelijk besef. Wat Nederland betreft, zijn we zelf standig in onze defensie-politiek en is er geen overleg met andere generale staven. De omstandigheden zijn anders dan in 1914, maar de roeping der overheid om land en volk te beschermen is gebleven alsook het raam der organisatie van 1914. Maar het personeel moet worden vergroot, het materieel verbeterd, de ge oefendheid vermeerderd. Doch: het raam der organisatie blijft. Ook voor de zeemacht moet groote achterstand worden ingehaald. Aan schaffing uit den gewonen dienst is nu niet mogelijk door dien achterstand. Over de schuldvraag t.a. van den be- staanden achterstand behoeft niet veel te worden gezegd. Maar in 1929 b.v. beriep de heer Ter Laan er zich op, dat de S.D.A.P. gestreden had tegen een contin gent van 23.000 man en tegen de derde herhalingsoefening. Bij mij, aldus de minister, is in 1922 geen sprake geweest van een frontver andering, maar zullen S.D'.A.P. en V.D. niet te eeniger tijd weer terugvallen? Of zal de S.D.A.P. nu ook medewerken aan een nationale samenwerking? Op het OGgenblik schijnt het, dat bij de S. D. A.P. naar grieven wordt gezocht om ook nu zich aan medeverantwoordelijkheid te onttrekken. Wanneer een deel van het volk zich nog niet één voelt met de weermacht, komt dat door de verguizing en minach ting waarin die groepen tut dusver zijn opgevoed. Hopenlijk komt hierin nog eens een keer ten goede. Nadrukkelijk ontkent de minister, dat in het officierskorps niet een goede geest zou heerscben. Enkele losse uitingen mo gen hier geen maatstaf zijn. De heer Al- barda vergete niet, dat juist van soc.- 'dem. zijde weermacht en officierscorps jarenlang verguisd en gehoond zijn. Het defensievraagstuk is voor den minister een con- scientiekwestie, daarom is hij niet verder gegaan dan het strikt noodzakelijke met het oog op andere voorzieningen. Men houde zich steeds echter voor oogen, dat één zwakke plek in West- Europa voldoende kan zijn om een oor log te ontketenen. Moge het ons gegeven zijn, de noodige preventie nog tijdig tot stand te brengen. Uitvoering van de defensieplannen komt vooral aan het Nederlandsche be drijfsleven ten goede en zal sterk de werkverruiming bevorderen. De militaire opleiding voedt lichamelijk en geestelijk op en kweekt kameraadschap en vader landsliefde aan. Na hetgeen uit 'de Kamer reeds hier over gezegd is kan de minister tegenoVer de eenzijdige ontwapenaars der C. D. U. kort zijn. Niet iedere oorlog is zonder meer zonde; een oorlog kan rechtshand having^ zijn; dit zal ieder moeten erken nen, die de geschiedenis raadpleegt. Wanneer ik niet overtuigd was bij mijn arbeid voor de weermacht in Gods weg te zijn, aldus de minister, dan zou ik hier niet staan. De heer Albarda wil van de materieel- aansohaffingen voor de landmacht 1/3 schrappen, doch hetgeen in de plannen is opgenomen, is het allernood- zakelijkste minimum. Wij moe ten er niet op rekenen, dat wij na den eersten stoot van een aanvaller te heb ben opgevangen, terstond omringd zullen zijn van helpende medestanders. Voorts mag de preventieve beteekenis van onze weermacht niet worden onderschat. De vloot is een staatsmarine, in Ne derland opgeleid en van Nederland uit geleid. Met den convooidienst wordt voortref felijk werk verricht, al moest met het materieel gewoekerd worden. De torpe- dobootjager die naar China is gezonden, is een zeer moderne oorlogsbodem. De heer Effendi wil een politiek leger en een politieke vloot. Dat wil spr. nu juist niet. De weermacht moet de over heid dienen. Bij nader overleg is voor Nederland actieve kustverdedi ging gekozen. Veelal zullen de snel varende schepen in tijden van spanning Indië nog kunnen bereiken. Spr. betoogt vervolgens, aan de band van het rapport-Kan, dat de kruisers in Indië niet gemist kunnen worden. De beste oplossing voor Indië is zooals thans wordt voorgesteld. Een kruiser kost aan aanschaffen en exploitatie zooveel als 15 land-bommenwerpers. Niet juist is de bewering des heeren Albarda dat er verhoudingsgewijs te veel officieren bij de Marine zouden zijn. Het tegenwoordige contingent van 19.500 is onvoldoende om een oorlogs- leger te vormen. Bij een uitbreiding van 8000 man kan met 15 lichtingen een oor logssterkte worden verkregen. Voor be diening van nieuw aan te schaffen mate riaal is 4600 man noodig. Na vijf jaren is dan voor al het materieel personeel aanwezig. Het amendement, dat na 1943 het con tingent met deze 4600 man wil vermin deren, is voor den opbouw van een ocr- logsleger niet destructief. Ook tegen het amendement, om een beperkte vrijstelling voor broederdienst te handhaven, zal spreker geen bezwaren maken, mits een goede redactie gevonden kan worden. Met de vrijstelling zal het overigens wel losloopen. Vijf en veertig procent van de vrijgestelden hebben zich vrijwillig voor den dienst aangemeld. Elf maanden oefentijd is noodig om een geoefendheid der manschappen te vei- krijgen, die zij ook jarenlang behouden. Met veel herhalingsoefe ningen kan men dit niet bereiken. Eén onafgebroken oefentijd drukt sociaal veel lichter dan zeven of acht herhalingsoefe ningen, zooals Zwitserland kent. De contingentsuitbreiding, gepaard gaande met de verlenging van oefentijd, zal aan de reserve-officieren gelegenheid geven zich te oefenen. Zes of acht of negen maanden oefen tijd brengt ons niet, wat wij noodig heb ben. Kwam er acht maanden oefentijd, dan zou dit meebrengen een splitsing in vier en vier maanden en dan zou de kern van een grenswacht moeten worden ge vormd door soldaten met vier maanden oefentijd. Dit zou niet voldoende zijn. De eisch van een contingent van 32.000 man, gedurende de eerste jaren, met een oefentijd van elf maanden, zal dan ook niet mogen worden losge laten. Spr. wilde, dat hij de kracht had om allen ie overtuigen, hoe de gevaren drei gen en hoe de nood dwingt. Als men zegt, dat men de noodzakelijk heid van versterking der defensie erkent, maar het voorgestelde niet aanvaardt, be- teekent dit, dat men niet den noodtoe stand onderkent en niet beseft, dat de hoogste goederen des volks, de vrijheid en onafhankelijkheid, de grootste offers waard zijn. Welk een onmetelijke, preventieve kracht zou zijn gelegen in een eenstem mige goedkeuring van de regeeringsvoor- stellen door de Kamer. Dit zou zijn een waarschuwing aan hen, die de handen naar onze nationale goederen zouden willen uitstrekken. Da artikelen. Bij art. 9 licht de heer Schilt'huis (V.D.) een amendement toe om dit arti kel te verlagen met f 2.3 millioen en te bben gen op f '4.5 millioen, bedoelende hierdoor tezamen met een vermindering van art. 17 met f2.6 millioen en art. 18 met f 100.000 voorloopig nog geen gelden uit te trekken voor den eersten termijn van aanbouw van een nieuwen kruiser. Minister V an Dijk herinnert aan Over de aanstaande hervatting van de Nederlandsch-Duitsche onderhandelingen schrijft het Berliner Tagebiatt: Nederland beeft thans door de wijzi ging van de Crisis-invoerwet een nieuwe stelling voor de onderhandelingen betrok ken. De wet biedt de Nederlandsche re geering de mogelijkheid tot het voeren van een nieuwe contingenteeringspolitiek, doordat in de lijst van het globale systeem de verdeeling van bijzondere contingenten aan met Nederland verdragen sluitende staten is voorzien. Duitschland zal het eerste land zijn hetwelk op de basis van de nieuwe wet met Nederland moot on derhandelen. Men dient af te wachten, op welke wijze de Nederlandsche vertegen woordigers van de tot hun beschikking staande mogelijkheden zullen gebruik ma ken. Bij uitbreiding van de ook voor Ne derland zeer nuttige betrekkingen tus- schen de beide landen zouden de aan de noodzakelijkheid van het oogenblik aan gepaste modaliteiten moeten kunnen ge vonden worden. hetgeen hij. bij de algemeene beschou wingen over dit ontwerp heeft gezegd. Er mag geen oogenblik gewacht worden met den aanbouw, de achterstand wordt voortdurend grooter. Spr. acht het amen dement onaanvaardbaar. Stemming over artikel en amendement worden aangehouden. Bij art. 11 wijst -de heer Van Poll <R.K.) op het belang van een nationale industrie die in de behoefte aan vliegtui gen en motoben daarvan kan voorzien. Motorenfabricage is zeer noodig. De Minister zegt dat alles wat mo gelijk is in het werk wordt gesteld om de samenwerkende vliegtuigindustrieën aan orders te helpen, opdat zij aan haar taak kan voldoen. Echter kan niet onder alle omstandigheden de order in ons land geplaatst worden. Een belangrijke bestel ling is reeds geplaatst. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 1 uur. DE GEVECHTEN OM NANKING. De stad wordt gebombardeerd. Meer dan negtentig Japansche vliegtui gen hebben gistermorgen Nanking aan een intensief bombardement onderwor pen. Intusschen hebben de Japansche troepen de strategisch belangrijke punten in de voorsteden bezet en maken zij zich op, om de ommuurde stad stormender hand te nemen. Met groote 'hevigheid beschiet de Ja pansche artillerie de Noordwestelijke poorten van Nanking. Het doel daarvan is een doortocht te forceeren voor de tanks en afdeelingen infanterie. De houding, welke de Chineezen aan nemen is vrij raadselachtig. De meest voor de hand liggende veronderstelling is, dat groote groepen zich zulten terug trekken, terwiil een overigens even zeer aanzienlijk contingent in de stad zal achterblijven om de stellingen tot den laatsten man te verdedigen. De 'Chineesche troepten 'hebben gisteren Nanking op verschillende plaatsen in brand gestoken, en het munitiedepot, de petroleumopslagplaatsen en het vliegveld met de hangars en werkplaatsen stelsel matig verwoest. Men vreest, dat ook de fraaie regee- ringsgebouwen, welke het beste van de Oostersche en Westersche architectuur in zich vereenigen, door het vuur vernield zullen worden, voordat de Chineesche strijdkrachten zich definitief terugtrekken. De 'vooruitgeschoven Japansche troepen hebben intusschen hun opmarsch aan den rand van Nanking eenigen tijd moeten staken, daar de Chineezen hier gisteren weerstand zijn gaan bieden. In het vertrek van maarschalk Tsjang- Kai Sjek, die met zijn vrouw per vlieg tuig Nanking 'heeft veriaten, ziet men echter een teeken, dat de Chineezen niet voornemens zijn langer weerstand te bie den dan noodig is, om den terugtocht te dekken. Tsjang Kai Sjek op het nippertje ontkomen. Japansche vliegtuigen hebben het snelle driemotorige verkeerstoestel achtervolgd, Hit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Minister Van Dijk verdedigt de Defensie plannen. De handelsbesrpekingen met Duitschland. Dr Aijechin wereldkampioen voor scha ken. Het mausoleum der Nassau's te Breda ontdekt Algemeen verslag der Prov. Staten over de Pröv. begrooing voor 1938. Buitenland. De strijd om Nanking, Barcelona gebombardeerd. waarmede Tsjang, zijn vrouw, eenige generaals en de Australische adviseur van den generalissimus uit Nanking ver trokken. Zoowel het achtervolgde toestel als de jachtmakende vliegtuigen haalden het uiterste uit hun machines. Geleidelijk wist het verkeerstoestel, dat op een oogen blik bijna achterhaald was, den afstand tusschen zich zelf en de achtervolgers grooter te maken, tot de jacht eindelijk hoven Ankimg, de hoofdstad van Anhwei, opgegeven werd. Uit een bericht van Reuter uit Nan king moet men concludeeren, dat de Ja panners er geen vermoeden van hadden dat Tsjang Kai Sjek zich in het ver keersvliegtuig bevond. Anders hadden ze de achtervolging waarschijnlijk no-g niet opgegeven. DE OXFORD BEWEGING IN DUITSCHLAND. Wordt ze verboden De geheime staatspolitie in Duitsch land stelt een onderzoek in naar het werk en de werkwijze van de Oxfordbeweging. Onder de aanhangers dezer beweging houdt men rekening met de mogelijkheid dat de staat vroeger of 'later met een ver bod zal ingrijpen. In 'zijn nieuw geschrift „Protestantsche Rompilger" spreekt Al fred Rosenberg over de groepsbeweging als van een „tweede Vrijmetselarij". Men zal zich herinneren, hoe ditzelfde verwijt voldoende was om de Rotary clubs in Duitschland te ontbinden. Het strijdblad „Durchbruch", dat eveneens tegen de groepsbeweging te velde trekt ziet in haar een „camouflage van de Actio Ca- tholica op Germaansch'en bodem". Het blad veroordeelt de beweging als schade lijk, omdat zij niet tot volksgemeenschap, maar tot afsluiting in kleine kringen voert. LUCHTAANVAL OP BARCELONA. Vijftig dooden, 100-tal gewonden. Vijftien bommenwerpers der opstande lingen hebben gisteren Barcelona gebom bardeerd. Vijftig inwoners zijn gedood en circa honderd gewond. D'e bommenwerpers kwamen uit de richting Saragossa 'en bleven van drie uur tot balfvier boven de stad cirkelen. Het aantal bommen is niet zoo groot geweest. Dat er toch een vrij groot aan tal slachtoffers te betreuren' valt, is voor namelijk toe te schrijven aan het feit, dat de hommen vooral terechtkwamen op gebouwen, waarin vele menschen bijeen waden. Zoo viel een bom in een overvol café, andere projectielen deden geheele huizen instorten, waarbij de bewoners onder de puinhoopen begraven werden. De jachtvliegtuigen der regeering zijn er eerst na een half uur in geslaagd, de aanvallers te verdrijven. Op hun terug tocht hebben de vliegers nog verscheiden dorpjes in de omgeving van Barcelona onder vuur genomen. 7.000.000 KERSTGROETEN DOOR DE LUCHT. Succes van verlaagd porto. De Imperial Airweys, de grootste der Britsche luchtverkeersmaatschappijen, zal dit-jaar naar Un. Press meldt, een record-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1