Gratis lezen! Be toestand van Prins Bernhard De geïnterneerde Spanjaarden. Stand. HET L00NPLAF0ND. De strijd in China. Contingenteering invoer van schoeisel. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. DINSDAG 7 DEC 1937 52e JAARGANG - No. 58 Uitgave: N. V. Uitgever» - MnatachappiJ „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Zij, die zich thans op „De Zeeuw" abonneeren ontvangen de nog in December verschijnende num mers gratis. naken zijn Kaileweg ge- kantoorgebouw nat. Ds.£s flei)- opensjn waiï* .ommen.' ki bat overhoop ge en kasten zijn it. In een kan- de hebben zij opengebroken, n f 1500 opge- uitbetalen van :en er ook op, a buit zijn ver srug te keeren, a te stellen in degen kantoor- brandkast van bban zij weten larin geborgen inde uit banfc- s meegenomen. nu officieel weinig eer- ulkers voor ng, dat dit est komen 1 en beleefd- velllg ver rekent de edewerking Id I Dec. Bevallen: E. b. (levenl.) |)d, 25 j. jm. en Regt, 24 j. jm. Ij. jd. (M. C.) |Nov. Geboren: 3, Irien en Neeltje Suzanna, d. v. Ja Oudkerk; 18, Hannewijk en iham Marinus, facoba Tlmmer- 27, Pieter leter de Baar en Johanna Euge- I Michielsens en foort, z. v. F. 28, Maria Ca en J. Ogier. Idenbergh 32 jr 18, C. H. v. d. |ger, 27 jr. 70 jr, echtge- Bosch. (I. C.) Jannetje Neel- |en K. J. Dorst; en N. Geuze; Junst en E. M. 177 j., wed. van Klippel, 69 j., (Tb. G.) [giften: 24, Ja- |m. en Elizabeth [eter de Vos, 27 van Doorn, 25 |ter, 24 j.jm. en l.j 17, Marinus iria Geertruida z. v. Steven van Boudeling; 18, •^ranciscus Ver- 3ooter; 27, Jo- theus de Feijter llink. Is de Jonge, 92 E Markusse; 18, [echtg. van Gor- 21, Willemina Jan Frans Stof ten), 6 j., z. v. Is en Maria Jo- (T. C.) •RBERICHT. |nd van 7 Dec.: uit W. richtin- betrokken, tijde gen- of sneeuw- het vriespunt, Ing in tempera- fdag 3 uur: Bureaux Lange Vor»t»traat 70, <Joe« Postrekening 44455 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs fz.so per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De bijzondere omstandigheden waarin wij leven, brengen mee de vorming van nieuwe woorden en uitdrukkingen. Zoo hebben we leeren spreken van uit getrokken en uitgevroren werkloozen. Fh zoo kan men bij de beschouwingen over het vraagstuk van de steunverleening aan werkloozen booren praten over bet hin derlijke „loonplafond" dat zelfs naar Mi nister Romme in de Tweede Kamer be toogde op een gegeven oogenblik „dwars door de steunregeling heenloopt". Het is misschien niet voor ieder dui delijk wat met dit loonplafond bedoeld wordt. De zaak is deze. Van verschillende kanten werd in de Tweede Kamer geklaagd over de onvol doende steunregeling voor de werkloozen, meer speciaal voor de groote gezinnen. Minister Romme ontkende volstrekt niet, dat deze gezinnen bet vaak moeilijk heb ben, maar bij voegde er aan toe, dat bet niet gemakkelijk is daarin verbetering te brengen omdat in onze loonpolitiek in bet algemeen geen rekening pleegt gehouden te worden met bet kindertal. De steunregeling doet dit wel. En dat geeft nu de moeilijkheid. Want wordt nu de steunregeling zon der meer toegepast, dan zou in meerdere gevallen de marge tusscben steun .en loon verdwijnen en bet steunbedrag zelfs hoo- ger worden dan bet loon dat kan worden verdiend. Het loonbedrag bepaalt dus tenslotte de maximum hoogte van de steun. En dat loonbedrag wordt nu aangeduid als het loonplafond. „Het is zoo, aldus de minister, dat de steunregeling op een bepaald oogenblik wordt afgeknot, door bet loonplafond, dat dwars door de steunregeling heen loopt en zegt: ziezoo nu kunt gij niet hooger komen. Ik heb hier een staatje bij mij, waarop ik van verschillende gevallen heb laten uitrekenen, boe het zou zijn als dat loonplafond er niet was, en men treft dan verschillen aan, waarbij bet laagste beloopt drie kwartjes, maar waarbij over bet algemeen bet verschil is f 2, f 2.50 of f 3, zelfs meer, welke bedragen zijn afge kapt, doordat bet loonplafond verhindert, dat de steunregeling uitgroeit. Een loon plafond, dat hinderlijk optreedt daar, waar bet gezin grooter gaat worden." Het is duidelijk, dat bet hier een ver van gemakkelijke kwestie betreft. Het loonplafond wegnemen gaat niet. Terecht merkte de Minister op, dat een samenleving waar niet- werken voor- deeliger zou zijn dan werken, haar eigen graf graaft. En nu wordt wel gewerkt aan een an dere loonpolitiek waarbij door invoering van bet behoefte-element bet plafond om hoog gaat een ontwerp Kindergeld verzekering is in voorbereiding maar voorloopig brengt dit geen soulaas. Vandaar dat nu de Minister bezig is, met wat bij noemde het leggen van een noodverband, door bij de steunnormen de loonsverbeteringen op den voet te volgen, door bij den landarbeid de arbitraal vast gestelde loonen als uitgangspunt te ne men, en door voor oudere inwonende kin deren een extra-bijslag in te voeren. Hieruit Blijkt wel, dat aan de werkloo- zenzorg groote aandacht wordt geschon ken. En bet is nu ook wel duidelijk wat met het loonplafond bedoeld wordt. gen 10 u.: 747. lietsen: DE VAL VAN NANKING WORDT HEDEN VERWACHT. De stad wordt niet verdedigd. De beslissing over het lot van Nanking schijnt aanstaande te zijn. Volgens berichten uit betrouwbare bron zou de Chineesche generale staf ervan hebben afgezien Nanking te verdedigen, omdat de militaire deskundigen van mee ning zouden zijn, dat Nanking practisch onverdedigbaar is en de bij Nanking sa mengetrokken troepen bedreigd zouden worden door de Japansche omsingelings manoeuvre. In verband met dit gevaar zou de generale staf haastig de troepen van den linker oever van de Jangtse te rugtrekken. Bommen op vluchtelingen. Om half vier in den morgen is het Poekaustation te Nanking door tien bom men, welke door Japansche bombarde mentsvliegtuigen omlaag geworpen wer den, getroffen. Het aantal dooden en gewonden ten gevolge van dit bombardement is ont stellend groot, daar zich meer dan twee duizend Chineesche vluchtelingen bij bet station hadden verzameld, in afwachting van de treinen, die hen moesten ver voeren. De bommen vielen juist te midden van de dicht opeengepakte massa menschen en richtten een gruwelijke slachting on der hen aan. De emplacementen zijn let terlijk bezaaid met dooden en verminkten. De branden, die door het bombarde ment zijn ontstaan, hebben tal van pak huizen aangetast en de verwarring in de stad is verbijsterend. De brandweercorp sen staan vrijwel machteloos tegen de vuurhaarden. ERNSTIG TEKORT OP DE BELG'SCHE BEGROOTING. Het staat er met de Belgische begroe ting heel wat ongunstiger voor dan en kele maanden geleden. Men betwist zelfs het feit niet meer, dat het tekort ongeveer 500 millioen francs zou kunnen bedragen, indien ten minste geen nieuwe bronnen van inkom sten worden gevonden. Dit deficit is te wijten aan de aanhoudende stijging van de kosten van levensonderhoud, de ver- hooging der salarissen, vergoedingen en pensioenen van het Rijkspersoneel, welke automatisch daarvan het gevolg is, de verplichtingen, die het Kabinet Janson op zich heeft genomen inzake toepassing van de nieuwe wet op het ouderdoms pensioen, alsook aan de minder gunstig wordende economische conjunctuur met de daaruit voortspruitende daling van de opbrengst der belastingen. Bij de liberalen en conservatieve ka tholieken zou men gaarne aansturen op een z.g. sociale pauze, waarmede be doeld wordt dat de goedkeuring en toe passing van de sociale weit tijdelijk zou warden uitgesteld. De socialisten staan er echter op, dat de beloofde wet van kracht zal worden, en dat men voor een ver zwaring van den belastingdruk niet mag terugdeinzen. Van socialistische zijde betreurt men het, dat het kabinet-Van Zeeland inder tijd is overgegaan tot verlaging van de z.g. crisisbelasting. Allerlei mogelijkheden worden nu over wogen. Zoo denkt men b.v. aan verhoo ging van de aanvullende personeele be lasting, en ook aan de wederinvoering van de crisisbelasting. In ieder geval is het een moeilijke taak die den socialistischen minister van Fi nanciën te wachten staat. „ZONDER KOLONIëN GEEN VREDE". Duitschland wil echter geen gebied dat anderen toebehoort. In een massavergadering van den Reichskolonial Bund te Berlijn heeft generaal von Epp voor tienduizenden toe hoorders 't woord gevoerd over Duitsch- lands absoluten en onverzettelijken eisch inzake koloniën. „Duitschland wil echter slechts die ko loniën hebben die het bij1 het verdrag van Versailles verloren heeft. De berichten, dat Duitschland aanspraak zou maJken op Hen Belgischen Congo en Portugeesoh Angola zijn verzinsels van de buitenland- sche pers." Er is volgens von Epp geen enkele an dere oplossing mogelijk dan restitutie van Duitschlands koloniën. „Duitschland was eens een rijk land. Door deze rooverij zijln wij tot bedelaars geworden. Wij zijn niet als bedelaars geboren en willen het niet blijven. Von Eppi gaf toe, dat de Duitsche kolo niën geen winst hadden opgebracht, doch dit was te wijten aan het feit, dat Duitschland geld erin belegde, om ze in de toekomst te laten rendeeren. „Toen ze eindelijk gingen rendeeren, nam men ze ons af." ENGELAND EN DE AZOREN. Italiaansche ophitserij. Verscheidene Italiaansche bladen plaat sen het bericht uit Weenen, volgens het welk Engeland wellicht de Azoren zou bezetten om te vooikomen, dat zij tot een tegen Engeland gerichte luchtbasis zouden worden. In officiëele kringen te Londen heeft men dit bericht zoo belachelijk genoemd, dat het volkomen ongeloofwaardig is. Men voegde hieraan toe, dat dergelijke berichten slechts in omloop worden ge bracht met de bedoeling wantrouwen te zaaien; zjj behooren te worden behan deld met de verachting, die zij verdie nen. Korte Berichten. De Zondag in geheel Duitschland gehouden collecte's ter gelegenheid van den „dag der nationale solidariteit" heb ben zeven millioen 650.000 Mark opge bracht, tegen vijf millioen 662.000 Mark in 1936. Er zijn weer twee typhus-patiënten te Croydon (Engeland) overleden, waar door het aantal dooden tot 17 gestegen is. In totaal zijn er 263 gevallen onder behandeling, maar de crisis is voorbij en voor uitbreiding bestaat geen gevaar meer. Het Amerifcaansche Staatsdeparte- mont heeft den agent van de Duitsche Zeppelin-Mij gemachtigd 17.900.000 kub. voet onbrandbaar heliumgas uit te voe ren. Dit helium is noodig voor den nieu wen Zeppelin L. Z. 130. Door deze machtiging is de weg gebaand voor een hervatting van de proefvluchten met be stuurbare luchtschepen tusscben Duitsch land en de Vereenigde Staten in het vol gende voorjaar. De Engelsche legervlieger luitenant Angus, is gisteren boven Liverpool, in een dichten mist, tegen den kerktoren van Everton aangevlogen, vanwaar het vliegtuig, via het dak van een aangren zend huis, in een tuin terecht kwam, waar het onmiddellijk in brand vloog. De bestuurder, die alleen in de machine zat, moet dadelijk dood zijn geweest. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 15 November 1.499.203, het geen 108.954 meer dan op 18 OcobeT was. De politie heeft nabij het dorp Da- rareth, tusschen Bersjeba en Hebron, een bende terroristen ontdekt; er ontstond een gevecht, in den loop waarvan de terroristen in de bergen konden ont komen. Blijkens een in het staatsblad gepu bliceerde statistiek heerschte begin De cember op 12.128 Duitsche boerderijen het mond- en klauwzeer. Op 15 Novem ber j.l. heerschte de ziekte op 6481 boer derijen. Uit Zuid-Bulgarije en Maoedonisch Bulgarije wordt gemeld, dat daar or kaanachtig© stormen woeden, terwijl het betrokken gebied door ernstige overstroo- mingen wordt geteisterd. Alle telefoonverbindingen zijn verbro ken, terwijl elk verkeer met Bulgaarsch Macedonië is gestaakt. De particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard verstrekte hedenmorgen om 11 uur bet volgende communiqué: De hoofdpijn die gisteren wat heviger opkwam, is heden na een rustigen nacht bijna geweken. Prins Bernhard blijft niettemin al dien tijd opgewekt en be langstellend, voor zoover hem dit ver gund is. De toestand van hofjager Spek blijft normaal. SCHATTINGCOMMISSIES INKOMSTENBELASTING Worden definitief afgeschaft. Ingediend is een wetsontwerp tot defi nitieve afschaffing van de schattingscom missiën voor de inkomstenbelasting. Krachtens par. 40 der wet van 29 No vember 1935 tot verlaging van de open bare uitgaven zijn bij K. B. van 31 De cember 1935 de schattingscommissiën voor de inkomstenbelasting buiten wer king gesteld. De sedert 1 Januari 1936 met dezen maatregel opgedane ervaring wettigt een bestendiging van den door dat besluit ont- stanen toestand ook na 1 Januari 1941, datum, waarop, krachtens het slotartikel van genoemde wet, haar veertigste para graaf zal hebben uitgewerkt. De duidelijkheid van de wetgeving kan er slechts bij winnen, indien de thans mo gelijk gebleken definitieve afschaffing van de schattingscommissiën in de wet op de inkomstenbelasting zelve wordt tot uit drukking gebracht. Daartoe strekt het onderhavige ont werp. S.D.A.P. EN COMMUNISTEN. Het bestuur van de S.D.A.P. heeft, naar het „Volk" meldt, kennis genomen van de Binnenlandsche markt door onderlinge concurrentie verzwakt. Een wetsontwerp is ingediend tot ver lenging van de regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. De ontwikkeling van den toestand in de Nederlandsche schoenindustrie is, in vergelijking met het vorige, gedurende het thans verloopen contingenteerings- tijdvak van zes maanden niet van dien aard geweest, aldus zegt de memorie van toelichting, dat de betrokken bedrijven reeds thans weerstand zouden kunnen bieden aan een sterkeren buitenland- schen druk op de door de scherpe onder linge concurrentie verzwakte binnenland sche markt. D© minister acht het daarom raadzaam de onderhavige invoerbep erkende maat regelen voor den duur van een jaar te verlengen. berichten der dagbladen aangaande de onderhandelingen tusschen I.V.V. en de Russische vakvereenigingen. Het partij bestuur constateerde, dat van eenig be sluit nog geen sprake is. Het zal in geen geval bereid zijn, op internationaal of na tionaal gebied eenige verbinding met de Communistische Internationale of met haar secties te bevorderen of te aanvaar den. CNDERWIJSUITKEERINGEN IN GESANEERDE GEMEENTEN. De normen voor 1938. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft op de vragen van den heer T h ij s - sen, betieffende verhooging van het be drag, dat gesaneerde gemeenten per U.L.O.-leerling mogen beschikbaar stel len, het volgende geantwoord: Het overleg van den minister met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken over het bedrag per leerling, dat gesa neerde gementen voor de lagere scholen mogen beschikbaar stellen, betrof niet al leen de scholen voor uitgebreid, maar ook die voor gewoon lager onderwijs. Het resultaat van dit overleg is, dat ge durende het jaar 1938 de norm per leer ling voor de aanschaffing van leermidde len, enz. ten behoeve van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in gesaneerde gemeenten wordt verhoogd tot f 2.60 en die ten behoeve van de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs in zoodanige gemeenten tot f 4.25. Gedu rende dit jaar zullen gegevens worden verzameld ten einde na te gaan, of deze normen na afloop daarvan wellicht her ziening behooren te ondergaan. VERDEELING DER VLOOTKOSTEN TUSSCHEN INDIë EN NEDERLAND. Overleg is nog gaande. Minister Weiter deelt aan de Tweede Kamer mede, dat het overleg met de In dische regeering over de verdeeling van vlootkosten nog gaande is. In verband hiermede en ook uit eerbied voor den Volksraad, die zich in de eerste plaats over de verdediging zal hebben uit te spreken, kan de bewindsman de Kamer niet inlichten omtrent het nieuwe stelsel van kostenverdeeling, dat de regeering zich voor oogen heeft gesteld. Overwogen wordt de instelling in Gu- ragao van een orgaan in het belang van economisch-technologische onderzoekin gen, die zouden kunnen leiden tot ver sterking van de economische basis van dat gebiedsdeel. Omjtrent de mogelijkheid tot invoering van de leerplicht in Guragao zai de mi nister in overleg treden met den gouver neur. Het bovenstaande is ontleend aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het depar tement van Koloniën. NEDERLANDSCHE DELEGATIE VOOR ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. De onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag met Duitschland, die, ge lijk gemeld, vandaag te Berlijn worden hervat, zullen van Nederlandsche zijde onder leiding staan van dr H. M. Hirsch- feld, den directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Van de delegatie maken o.m. deel uit de heeren B. J. de Leeuw, thesaurier-generaal van het departement van financiën, mr G. J. M. Schaapman van de afdeeling consulaire en handels zaken van het departement van Buiten- landsche Zaken. Men zal zich herinneren, dat minister Steenberghe Donderdag in de Tweede Ka mer heeft verklaard, dat de meeningen over een nieuw verdrag zoover uiteenloo- pen, dat men inderdaad van een zeer moeilijke situatie kan spreken. Binnenland. Vóór-ontWorp inzake arbeidsverbod voor gehuwde vrouwen. Dé consumptiemelkregeling. De geïnterneerde Spanjaarden. Buitenland. Ernstig tekort op de Belgische begrooting. De val van Nanking heden verwacht. De niet gevluchte Spanjaarden in bewaring gesteld. D© regeeringspersdienst meldt: Met het oog op de onzekerheid, die mede door de ontvluchting aan den dag is getreden ten aanzien van de overge bleven Spanjaarden, heeft de regeering besloten, deze in verzekerde bewaring te houden tot van het bewind van ge neraal Franco bevestiging zal zijn ont vangen, dat de gevluchte Spanjaarden, die hun aan de Nederlandsche regeering gegeven woord hebben gebroken, bij aan komst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen worden teruggezonden. D© betrokken Spanjaarden zijn in de plaats, waar zij vertoefden, in politie- bewaring gesteld in afwachting van over brenging naar een gezamenlijke verblijf plaats. D© heer van der Goes van Na- te rs heeft aan de ministers van bui- tenlandsche zaken en van justitie de' volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers 'kennis genomen van de berichten, dat sinds 2 December j.l. tien t© Zeist en Eindhoven met be perkte bewegingsvrijheid-- geïnterneerde Spanjaarden voortvluchtig zijn? 2. Zijn de ministers wanneer deze berichten juist zijn niet van oordeel, dat, daar reeds eer geïnterneerde Spaan- sche combattanten in strijd met hun ©erewoord ontvluchtingspogingen hebben gedaan, de thans nog aanwezige Spaan- sche geïnterneerden aan een strengere bewaking moeten worden onderworpen, zoowel in verband met de tegenover de Spaansche regeering aangegane verplich tingen, als ingevolge de wet van 8 April 1937 en het Kon be.sluit van 11 Juni 1937 betreffende de non-interventie-over eenkomst? 3. Zijn de ministers bereid, mede te deelen, welke maatregelen zij te dien einde zullen nemen, of wellicht reeds hebben genomen? SLUITING VAN SPOORWEGSTATIONS EN HALTES. Met ingang van 15 Mei 1938. De volgende stations en halten der Ned. Spoorwegen zullen o.a. ingaande 15 Mei 1938 voor reizigersvervoer worden gesloten: Wouw, Woensdrecht, 'sHeer Arends- kerke en Lewedorp. Diefstal. Dezer dagen is ten nadeele van een tweetal te Ko e w a c h 1 woonachtige oude menschen, uit de woning een geldsbe drag van f 600 ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan en deze stelde een uitgebreid onderzoek in, wat aanleiding gaf om een in huis zijnde dienstmeisje aan te houden. Naar we vernemen heeft zij bekend den diefstal van het geld te hebben gepleegd. Zij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Neuzen of Ter Neuzen? Bij de behandeling in de afdeelingen der Prov. Staten van Zeeland van een voorstel om een bijdrage toe te kennen als subsidie aan het rijk voor een bet langrijke verbreeding van de brug over den Oostelijken Kanaalarm te Neuzen, maakte een lid bezwaar tegen den naam Neuzen, wat naar zijn meening Ter Neu zen moet zijn. Ged. Staten hebben in hun antwoord medegedeeld, dat het Prov. bestuur steeds den naam Neuzen bezigt en dat het voorts gebruikelijk is, dat indien omtrent de schrijfwijze van den naam eener ge meente onzekerheid schijnt te bestaan, het betrokken gemeentebestuur zich bij den minister van binnenlandsche zaken daaromtrent zékerheid verschaft, zooals ook Borssele heeft gedaan. Werkkamp jeugdige werkloozen. Dat er nog steeds groote belangstelling bestaat voor de werkkampen, blijkt wel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1