De toestand van Prins Bernhard Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Verplichte arbeidsdienst voer de jeugd. Reorganisatie van de weermacht. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 3 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 55 Uw Nieren €eiondi Uitgave: N. V. Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor*t*traat 70, does Postrekening 44485 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal W e e k s b o u n e ir. e n t e s voor Middelburg Goes en Viissiiigen f Ö.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Het heeft zijn goede zijde dat ook en kele leden van de N.S.B. in het parlement zitting hebben. Daardoor toch wordt het gemakkelij ker over de beginselen van deze beweging te oordeelen. In het parlement waar men zich over vraagstukken van principieelen en prac- tischen aard concreet moet uitspreken, worden de geesten openbaar. Men kan hier niet als in brochures en bladen volstaan met algemeenheden. Zoo zal niet nalaten de aandacht van ons volk te trekken het feit, dat bij stem mingen telkens weer de nationaal-socia- listen in het gezelschap van de commu nisten worden gevonden. Dus niet: Mus- sert óf Moskou, maar Mussert EN Moskou! Teekenend was ook het korte debat over den verplichten arbeids dienst van de jeugd naar D u i t s c h model, waarvan de heer Woudenberg (N.S.B.) zich een warm voorstander betoonde. Tegen de werkkampen voor jeugdige werkloozen ontwikkelde deze afgevaar digde ernstige bezwaren. Niet, omdat hij tegen werkkampen is, maar omdat wij ons ook mogen verheugen in het bezit van Protestantsch-Christelijke werk kampen. Dat vindt hij verschrikkelijk. Op die wijze worden schotten geplaatst tusschen kinderen van hetzelfde volk. Wat dat betreft heeft de N.S.B. naar Duitsch model geheel andere idealen. De opvoeding van de jeugd ziet zij als een taak van den Staat, omdat de kinde ren toch eigenlijk in de eerste plaats kin- deren-van-Staat zijn. Niet de ouders, maar de Staat zal beslissen over de opvoeding van de jeugd. Het ideaal is dus: de ééne nationale staatsschool. De heer Woudenberg heeft het zeer duidelijk gezegd: „Oin de jeugd eerbied voor den arbeid bij .te brengen, haar te doordringen van de plichten jegens de volksgemeenschap; om praotisch de arbeidsschuwheid en de werkloosheid te bestrijden en ideëel de kunstmatig in het leven geroepen scheidsmuren tusschen kinderen vanéén volk doelbewust tot den grond toe afte breken, staan wij invoering van den verplichten arbeids dienst voor. Wij zien den verplichten arbeidsdienst niet zoozeer als een voorportaal van de weermacht, alhoewel de niet te ontberen discipline in de door ons gewilde kampen ook voor de weerbaarheid van ons volk niet te versmaden valt, maar als voorbe reiding voor de intrede als volwaardig volksgenoot in de nationale arbeidsge meenschap." Duidelijker behoefde het niet gezegd te worden. De jonge menschen moeten worden op gevoed tot z.g. „gemeenschapsmenschen", naar nationaal-socialistisch ideaal. De heer Woudenberg verkeerde in de gelukkige omstandigheid, dat hij hierbij een beroep kon doen op eenige hooge ambtenaren van het Departement van Sociale Zaken, die mede voor de Duitsch e opvoedingsmethoden propaganda maken. Was het betoog van den heer Wouden berg, wat dit punt betreft, duidelijk, niet minder duidelijk was het antwoord van Minister Romime. Nadat eerst de heer Amelink zich met kracht tegen de verwezenlijking van het nationaal-socialistische ideaal: de vor ming van den „gemeenschapsmensch", had uitgesproken, Ikwam de Minister het nogeens overdoen. Waar het hier gaat over de opvoeding van de jeugd, een punt da/t meer in 't bij1- zonder bij, „Onderwijs" thuis hoort, wilde Minister Romme er niet veel van zeggen. Hij bepaalde zich tot het maken van twee korte opmerkingen. Deze: „In de eerste plaats, dat naar mijn meening bij de opvoeding van de jeugd, °n 20 school heeft verlaten, elke deugdelijke poging tot overbrugging van sociale tegenstellingen behoort te worden toegejuicht. Maar dan voeg i k daar aan onmiddellijk als twee de opmerking toe, dat wie bij die pogingen, bewust of onbewust, er naar streeft om voor de jeugd, die de school verlaten heeft, op een ander plan een nieuwe schoolstrijd te beginnen, die bewust of onbewust er naar streeft, op dat andere plan inbreuk te maken o pi het primaire recht en den,, primairen plicht van de ouders tot opvoeding van hun kinde ren, dat al dezulken deze Regeering tegen zich zul len v i n d e n." Wij zijn den Minister voor deze kloeke uitspraak dankbaar. Evenals wij den 'heer Woudenberg dankbaar zijn, dat hij zoo duidelijk het groot gevaar dat er schuilt in de nat.- socialistische beginselen in het licht heeft gesteld. DE OORLOGSGRUWEL IN CHINA. Zes-en-tachtig kinderen gedood. Twee R.K. missionarissen, die na een v.etreis vol ontberingen en gevaren te Sjanghai zijn aangekomen, hebben ver klaard, hoe het R.K. weeshuis te Kas- jing, zestig mijlen ten Zuid-Westen van Sjanghai, op 15 November j.l. door Ja- pansche luchtbommen is verwoest, waar bij een groot aantal menscbenlevens ver loren ging. De Chineesche missionarissen deelden mede, dat 86 Chineesche weeskinderen den dood hebben gevonden. Vier Fran- sche en vijf Chineesche zusters, alsmede 150 Chineesche uitgewekenen, zijn ge vlucht en worden nog steeds vermist. Pa ter Moulis, de overste der Lazaristen, heeft de zaak in handen gegeven van dun Franschon ambassadeur, teneinde het lot der vermisten te achterbalen. Toen de Japansche bommenwerpers verschenen, brachten de zusters de kin deren over naar uitgegraven schuilplaat sen. Een bom kwam echter midden in zulk een schuilplaats terecht en doodde 26 meisjes tusschen 9 en 15 jaar. Een twee de bom trof de inrichting voor zuigelin gen. Zestig babies kwamen hierbij om het leven, terwijl twee Chineesche zusters werden gekwetst. De oveiige zusters zijn hierop met 150 weezen en volwassenen uitgeweken, on der wie veel -gewonden, aan boord van een jonk gevlucht en hebben de wijk ge nomen naar het binnenland. Tot dusver heeft men niets meer van hen vernomen. DE STRIJD IN CHINA. Tien sovjet-vliegtuigen boven Nanking neergeschoten. De woordvoerder van de Japansche marine deelde mede, dat tijdens een lucht gevecht boven Nanking tien vijandelijke vliegtuigen van Russische herkomst door zes Japansche jagers zijn neergeschoten. D'e tien neergehaalde Sovjet-vliegtuigen behoorden tot een eskader van dertig toe stellen, dat onlangs van Buiten-Mongolië naar Nanking was gevlogen. Bij denzelfden luchtaanval werden drie Russische bombardementsvliegtuigen op het militaire vliegveld van Nanking door Japansche luchtbommen vernield. Bommen geworpen op Sjanghai. De Chineezen hebben een luchtaanval ondernomen op het gebied van Sjanghai. Een kleine bom sloeg in op de vroegere ligplaats van het Japansche vlaggeschip „Itsoemo", dat thans weer in de nabij heid van het Japansche consulaat ligt. Ook in het gebied van Woesoeng kwamen twee bommen terecht. D'e Chineezen vlo gen op een hoogte van ongeveer 3000 me ter. Van Japansche luchtafweer was niets te zien. De luchtaanval heeft te Sjanghai ver wondering gewekt. Het is het eerste op treden van de Chineesche luchtmacht se dert een maand. DE PARADEPLANNEN VAN DE JAPANNERS. Protesten van Amerikaansche en Britsche commandanten. Naar vernomen wordt, hebben zoowel de opperbevelhebber van de Britsche troe pen als de opperbevelhebber van de Ame rikaansche troepen te Sjanghai bij' de Ja pansche autoriteiten geprotesteerd tegen de groote militaire parade, welke de Ja panners vandaag in de internationale ne derzetting zullen houden. Intusschen is officieus 'bekend gemaakt dat de Japanners den 4den December een tweede parade zullen houden, bij welke gelegenheid zij door de Fransche neder zetting zullen trekken. In diplomatieke kringen wordt verno men dat de Britsche autoriteiten te Sjang hai den commandant van de Japansche strijdkrachten een mededeeling hebben doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat zij de verantwoordelijkheid afwijzen voor ieder incident, dat uit het défilé van de Japansche troepen in de internatio nale concessie zou voortvloeien. BRITSCHE LEGERLEIDING WORDT VERJONGD. In den Britschen legerraad zullen eeni ge mutaties worden aangebracht, die door Reuter „revolutionnaire wijzigingen" ge noemd worden, Drie of vier militaire le den zullen n.l. aftreden en door jongere krachten vervangen worden. Zoo zal generaal-majoor Gort, oud 51 jaar, bevorderd worden tot generaal en benoemd tot chef van den imperialen staf als opvolger van veldmaarschalk D'everell, die 63 jaar is geworden en aftreedt. Tevens is weer de functie van plaats vervangend chef van den generalen staf in het leven geroepen en toegewezen aan kolonel Ronald Adam, die 52 jaar is. De 54-jarige generaal-majoor Liddell zal aangesteld worden als „adjudant-gene raal bij den troep" als opvolger van gene raal Hany Knox, die op 64-jarigen leef tijd den dienst verlaat. Generaal Gort was in September j.l. tot militair secretaris van het ministerie van O'orlog benoemd. In de achttien daaraan voorafgaande maanden was hij comman dant van de hoogere krijgsschool te Chamberley, waar hij onder de toekom stige stafofficieren den bijnaam kreeg van den „tijger". BELGISCHE KAMER NEEMT MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE REGEERING AAN. De koloniale kwestie. De Kamer heeft met 129 tegen 32 stem men en vier stemmen blanco haar ver trouwen in de regeering-Janson uitge sproken. In den senaat beeft minister Spaak over de geruchten omtrent Duitsche ver langens ten aanzien van den Congo ver klaard, dat de Belgische regeering nooit eenig voorstel is gedaan, waarbij de inte griteit der kolonie betrokken was. Met verwijzing naar de van Duitsche zijde gevolgde tegenspraken zeide de mi nister, dat men kon aannemen, dat men in Duitsche kringen ieder denkbeeld, den Belgischen Congo aan te tasten, verwerpt. De regeering zal trouwens nooit toela ten, dat men aan de integriteit der kolo nie raakt. Zij heeft teveel vertrouwen in de medewerking der bevriende mogendhe den dan dat zij niet zeker ervan zou zijn, dat zij nooit een dergelijke kwestie ter sprake zullen laten komen. NOTA VAN FRANCO AAN BRITSCHE REGEERING. Wil hij de kusten van rood Spanje geheel blokkeeren? Generaal Franco heeft aan de Brit sche regeering een mededeeling doen toe komen, waarin hij', naar men meent te weten, het voornemen te kennen geeft, de kusten van het republikeinsche Spanje geheel te blokkeeren. In dezelfde mededeeling zou Franco er op wijzen, dat hij het oppercommando van zijn vloot bevel heeft gegeven, geen rekening te houden met de neutrale zo nes, indien de omstandigheden zulks eischen. D'e generaal zou aandringen op zijn recht, ieder vaartuig aan te houden, dat een haven van de Spaansche regeering zou binnenloopen en dat vaartuig aan te vallen, zoodra het zich binnen de grenzen van de Spaansche territoriale wateren zou hebben begeven. DE GERUCHTEN OVER EEN BEMIDDELINGSACTIE VAN DUITSCHLAND. Er is een Reuterberioht uit Hankau, naar het heet uit gezaghebbende bron, volgens hetwelk Duitschland poogt te be middelen in het Ghineesoh-Japansche conflict. Er hebben, naar beweerd wordt, te Nanking onderhandelingen plaats tus schen den Duitschen ambassadeur Traut- mann en Tsjang Kai-sjek. Men gelooft, dat de Duitsche voorstellen op het volgen de neerkomen: 1. Japan geeft een definitieve verzeke ring, dat het geen territoriale oogmerken in China nastreeft, doch uitsluitend eco nomische samenwerking met China wenscht te verkrijgen. 2. China moet toetreden tot het anti- Kominternpact. 3. De Japansche troepen worden uit Ohineesoh gebied terug getrokken. In officieele 'Chineesche kringen te Lon den verklaart men in het geheel geen in lichtingen te hebben over een Duitsche bemiddeling in het Japansch-Chineesche conflict, Men is van meening, dat een der- De N. R. C r t (Lib.) besluit een be schouwing over het door Minister van Dijk ingediende wetsontwerp tot verster king van de weermacht aldus: „Het reorganisatieplan der Regeering is een voorbeeld van wat met de beschik bare middelen kan worden bereikt, in dien goede organisators zich met de uit werking belasten. Het is naar onze mee ning een buitengewoon knap stuk orga nisatorische arbeid. De aanvaarding daarvan zou een zegen zijn voor onze infanterie in het bijzon der, en voor land- en weermacht in het algemeen. De verwisseling van garnizoen na 5 maanden zal de dienstplichtigen in een geheel nieuwe omgeving plaatsen, en de geest bij deze „tweede" bataljons, die voortdurend tot de oorlogstaak worden voorbereid, zal uitstekend kunnen zijn." gelijke tusschenkomst voorbarig zou zijn, omdat de militaire hulpbronnen van Chi na nog zeer aanzienlijk zijn. Ook in Japansche kringen hoort men niet sproken over een Duitschen stap. Zonder deze berichten absoluut tegen te spreken is men toch geneigd te vermoe den, dat zij óf voorbarig óf sterk over dreven zijn. Volgens Reuter zou de Duitsche am bassade in China zich hebben gewend tot Tsjiang Kai-sjek en hem hebben medege deeld welke voorwaarden volgens de Duit sche opvatting zouden zijn te vervullen, opdat de vijandelijkheden zouden worden gestaakt. China zou het land voor den Japanschen handel moeten openstellen en zich moeten aansluiten bij het anti komintern pact, waartegenover Japan dan zou afzien van territoriale eischen en zijn troepen zou terug trekken. Dit bericht wordt te Berlijn ter bevoeg- der plaatse niet bevestigd. Deze tegenspraak sluit natuurlijk niet uit, ja, ze laat zelfs min of meer door schemeren, dat Duitschland eventueel zulk een stap zou kunnen doen, mits het daartoe het oogenblik gekomen acht. DELBOS' REIS NAAR MIDDEN- EUROPA. De Fransche minister van huitenland- sche zaken, Delbos, is gisteravond naar Warschau vertrokken. Hij zal zijn di plomatieke reis vandaar voortzetten naar Boekarest, Belgrado en Praag. Delbos komt hedenochtend, op doorreis naar Warschau, met den trein door Ber lijn. Officieel zal van deze doorreis geen bijzondere notie worden genomen, omdat Delbos niet den wensch te kennen heeft gegeven om,nog voor hij Warschau be reikt, met de officiëele Duitsche instan ties in aanraking te komen. Het heeft te Berlijn de aandacht ge trokken, dat Delbos voor zijn vertrek uit Parijs een aantal diplomatieke vertegen woordigers, gelijk die van Rusland, van de Vereenigde Staten en van België, heeft ontvangen. Naar men aanneemt om hun gedetailleerde mededeelingen te doen over het resultaat van de besprekingen te Londen en over het schema van de be sprekingen, welke hij tijdens zijn rond reis wil houden, daarentegen zich hier over jegens de diplomatieke vertegenwoor digers van Italië en Duitschland niet heeft uitgelaten. Men verwacht te Berlijn nu iederen dag nadere informaties van de zijde der Engelsche regeering. IN TURKIJE WORDT MEN OUD. Volgens officieele cijfers is Turkije 6241 honderdjarigen rijk, waarvan 3885 vrou wen en 2356 mannen. Het meerendeel de zer honderdjarigen leeft op het platteland n.l. 3102 vrouwen en 2443 mannen, ter wijl 499 vrouwen en 197 mannen in de groote steden dien hoogen leeftijd bereikt hebben. De redenen, waarom meer vrouwen dan mannen zulk een hoogen leeftijd berei ken, worden in verband gebracht met het feit, dat zij een „rustig leven zonder sen saties" leiden. HEFFING OP BOTER. Weder 60 cent per kg. Het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis-Zuivelbeschikking 1935 V (dit is het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter) is behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 2 December tot 9 D'ecember weder vastge steld op 60 cent per kg. Hierdoor is dus, na een intermezzo van een week, de voor dezen winter toe gezegden groothandelsprijs van circa f 1.45 per V» kg. teruggekeerd. QEZONDE, krachtige nieren rijn Uw zekarete beveili ging tegen rugoljn, rheum&tl* eohe pijnen, dat gevoel van swakto In den rug, stijve on pijnlijke gewnlohten, duizelig heid on hoofdpijn. Immers dan worden de sohadeiljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit hot lichaam verwIJderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teerö filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en ala zij verstopt rakers blijven deze aohtor en veroorzaken kwalen ata de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretlach middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga «let. f 1.—f 1.76 en f 8.—. Binnenland. D'e toestand van Prins Bernhard blijft goed. Wetsontwerpen tot wijziging crisisinvoer- wet, dat inzake het werkloosheidssub- sidiefonds en steun aan de Mij. Zeeland aangenomen. O'nze handel met D'uitsc.hland. De Tweede Kamer begon met de behan deling der D'efensie-begrooting en wij ziging dienstplichtwet. D'e kleuren van onze vlag. Buitenland. Franco wil de kust blokkeeren. Motie van vertrouwen in de Belgische re geering aangenomen. Duitsche bemiddeling tusschen China en Japan? Delbos op reis naar Midden-Europa. Het ziekteproces heeft een gunstig verloop. De nacht was rustig. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard,, jhr mr C. Dedel, deelde gisteravond het volgende mede: De toestand van Z. K. H. Prins Bern hard blijft goed en de eetlust neemt toe. Het ziekteproces heeft een gunstigen loop. De keizer van Japan heeft een telegram gezonden aan H.M. Koningin Wilhelmina waarin hiji zijn deelneming betuigt met het ongeluk van Prins Bernhard. De Prins, die zooals men weet, 'ko ninklijk commissaris is van de Neder- landsche padvinders, en als zoodanig van daag voor de tweede maal de vergade ring van het dagelij'ksch bestuur zou bij wonen, heeft aan jhr Dedel opgedragen den hoofdcommissaris, den heer A. Oos- terlee, te berichten hoezeer het Z. K. H. spijt voorloopig deze vergaderingen niet te kunnen bijwonen en den heer Oosterlee te verzoeken zich met de algeheele lei ding van de Nederlandsche padvinders te belasten. Hedenmorgen heeft de particuliere se cretaris van Prins Bernhard het vol gende communiqué verstrekt: Z. K. H. Prins Bernhard hee ft een rus- tigen nacht gehad. DE INDISCHE LANDSM 1DDELEN. Over 10 maanden 97 millioen hocger dan in 1936. D'e opbrengst der landsmiddelen in In- dië over October bedroeg f41.9 millioen, tegenover f31.7 millioen over October 1936. Over de maanden Januari tot en met October zijn ontvangen f 418.5 milli oen, tegenover f 321.6 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De meerdere opbrengsten over de maan den Januari tot en met October bedroe gen o.a. voor Banka-tin f 14.3 millioen, voor de S.S. f 5.5 millioen en voor den P. T. T.-dienst f 1.6 millioen. VERLENGING VAN DEN EERSTEN OEFENTIJD. Een adres van de Algemeene vereeniging van Nederlandsche reserve-officieren. De Algemeene vereeniging van Neder landsche reserve-officieren heeft aan de leden van de Staten-Generaal een adres gezonden inzake de verlenging van den eersten oefentijd. In dit adres wordt betoogd, dat de te genwoordige oefeningstijd veel te kort is, niet alleen voor de manschappen zelf, maar ook in verband met de oefening van het dienstplichtig kader. Een langere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1