U bespaart tijd en geld De toestand van Prins Bernhard Het wereldkampioenschap Schaken. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Communisten spelen thans de baas in Finsterwolde Telegrammen Adm. van „De Zeeuw" Goes m|ood Verkoopingen en Aanbestedingen Marktberichten Burgerlijke Stand. Finantiëele Berichten Nog geen 3 C@n4 per dag kost een abonnement op „DeZeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 De 23ste partij remise geworden. Tegen de verwachting is de 23ste partij gisteravond vrij snel in remise geëindigd. De winst, die schijnbaar voor Aljechin in de stelling, waarin de partij Dinsdag avond werd onderbroken, verscholen was, bleek er toch niet uit te halen. Hier volgen de laatste zetten: Euwe. Zwart: Aljechin. 41. Kfle2 Td3—f3 42. Ke2—el f6—f5 43. Tb5b6f Kg6—f7 44. Tb6h6 f5—f4 45. Th6Xh5 Tf3c3 46. Th5b5 f4f3 47. Kei—d2 Tc3c2f 48. Kd2©3 b3b2 49. Ke3—f4 Tc2c4f 50. Kf4e3 Tc4c2 Remise. De stand is thans: Dr Aljechin 1372 en Dt Euwe 972. Woensdagavond vergaderde de Ver- eeniging „Groene Kruis", onder voorzit terschap van den burgemeester. Aanwe zig 23 leden. Op voorstel van het bestuur werd de begrooting voor het komende dienstjaaar vastgesteld op f 100. Het sa laris van den magazijnmeester-bode werd onveranderd vastgesteld. D'e aftredende bestuursleden de heeren S. Wisse en G. Janse werden herkozen. Serooskerke (W.). Dr J. F. Beerens uit Utrecht hield Woensdagavond in de Ge- ref. kerk de tweede winterlezing: „Bijge loof in onzen tijd". Bijgeloof is een geloof bij of naast het goede geloof, meer on an ders gelooven dan voor een mensch nut tig en noodig is. Het ontstaat, als een mensch waarheid en leugen, God en de stoffelijke wereld verwisselt. Allerlei eigenschappen van den Schep per worden overgedragen aan het ge schapene. Bij gebruik van talisman of amulet verwisselt men den straffenden God met een stoffelijk voorwerp. De voornaamste oorzaak is de zwakheid van het echte geloof. Hoe maak ik uit wat echt geloof en wat bijgeloof is? Hoe weet ik, wat de norm is voor het geloof? Die norm is alleen gegeven in de Heilige Schrift, bovenal in den persoon van Je zus Christus. Bijgeloof is elk geloof, dat niet zijn grond, zijn fundament heeft in de eeuwige waarheid Gods, zooals die ons in Jezus Christus het meest volkomen is geopenbaard. Met zeer vele voorbeelden toonde spr. aan, dat het bijgeloof niet is uitgeroeid, maar integendeel een tijdperk van nieu wen bloei doormaakt. Als het echte geloof schaarsch wordt, gaat de mensch zijn toe vlucht zoeken tot allerlei surrogaat. Als men de deuren van de kerken gaat sluiten opent men de holen van de toovenaars. De grenslijnen zijn aangegeven door de Godsopenbaring, zooals die in Jezus Christus tot ons komt. Als men bovenna tuurlijke krachten gaat toekennen aan het geschapene, dan wordt God, de Schepper en Onderhouder van alle din gen, geloochend. Bijgeloof vervangt den levenden God door het doode creatuur. Wie op de natuur steunt, moet steeds in vrees en angst leven. Wie in de Heilige Schrift niet zijn hoogste wijsheid zoekt, is daardoor vatbaar voor allerlei dwaling. Niet alleen de Roomsche, maar ook de Protestant geeft vaak goddelijke eer aan doode vormen en ceremoniën. Zoo kan het vormelijke Bijbellezen bijgeloof zijn en de Bijbel kap een beletsel worden op den weg naar God. Ook wordt er vaak bijge- loovige beteekenis gehecht aan het gebed van den predikant. Ook de begrippen doop en kerk kunnen ontaarden. D'e kerk wordt dan een heilige organisatie, buiten welke geen zaligheid is. Het water van den doop moet dan reinigen van de erfzonde. Men kan den doop ook uit bijgeloovigheid gebruiken. Afdoende bestrijden we het bij geloof alleen hierdoor, dat wij God dage lijks bidden om Zijn Geest, dat Die uit- brandë al het klein-menschelijke, al het steunen op de zichtbare dingen en in ons hart het kinderlijke geloof geve. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkwerve-Serooskerke, J. Veen, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor Amersfoort, G. Lugtigheid te Amstelveen. Ghr. Geref. Kerken. Beroepen te Harlingen, L. Floor te As sen. Ghr. EVang. Gemeente. Beroepen te Nieuwvliet, J. v. d. Werf horst te Veendam. s-Heer Afctskerke. Als ouderling der Ned. Herv. Kerk is herkozen dhr G. de Jager, en als diaken dhr J. van Oosten. Herbenoemd werden als notabelen M. de Witte en J. Korstanje. Bruinisse. Tot kerkvoogd der Nederl. Herv. Kerk alhier is wegens bedanken van Jn Goudzwaard benoemd dhr A. H. Stols. Geslaagd te Leiden voor het voorbe- reidend kerkelijk examen, de heer M. J. W. Zevenboom te Zierikzee. Te Amsterdam is bevorderd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: „Recherches sur le meta bolisme d'acides aminés par des moisissu- res" de heer H. P. J. M. van Waesberghe S.J. geb. te Hulst. Geslaagd voor examen wiskunde M.O., akte K 1, de heer J. J. Vermet te 's Heer Arendskerke. REGELING VAN DEN INVOER VAN VEEKOEKEN, VERPAKKINGSGLAS EN TRIPLEX. In 'het verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van veekoeken, verpakkingsglas, met uitzondering van bemand glaswerk, triplex en multiplex wordt door verschil lende leden opgemerkt, dat zij de mede- deeling, in de memories van toelichting bij' deze en andere contingenteeringsont- werpen opgenomen, dat de commissie, bedoeld in art. 2 van de Grisis-invoerwet, daaromtrent advies heeft uitgebracht, weinig belangwekkend achten. Dit is im mers niet anders dan de mededeeling, dat de Minister de wet heeft nageleefd hetgeen als vanzelfsprekend beschouwd mag worden. Geheel iets anders en van veel meer gewicht zou het zijn, indien de Minister kon mededeelen, wat de in houd van het advies geweest is. Gevraagd werd, of de Minister bereid is, over dezen inhoud voortaan inlichtingen aan de Ka mer te verschaffen. Met betrekking tot den invoer van vee koeken merkten enkele leden op, dat zij aan de nuttigheid van de verlenging van deze contingenteering twijfelen. H.i. is dit een typisch voorbeeld van een contin genteering, die door een invoerrecht zou kunnen worden vervangen, gelet op den omvang van den invoer en den afzet in het binnenland. Naar de meening van deze leden staat wel vast, dat een klein invoerrecht vol doende zoui zijn omi de gewenschte be scherming te verleenen. Andere leden betwijfelen, of met be hulp van een invoerrecht dezelfde be scherming zou kunnen worden bereikt, en ook of opheffing van de contingenteering uit een oogpunt van handelspolitiek wel verstandig zou zijn. Gaarne zouden zij eohter over de vraag, of vervanging dooT een invoerrecht mogelijk en wenschelijk is, het oordeel van den Minister verne men. Te 's-Gravenhage slaagde voor de acte Wiskunde L. O. dhr D. J. Brons te Middelburg. Onder auto geraakt en gedood. Gistermiddag is op den rijks weg naar Utrecht, te Hedel, de 76-jarige G. de Klein, die stond toe te zien bij het terugzetten van een auto, onder het voer tuig geraakt en op slag gedood. Oude inbraak opgehelderd Op Oudejaarsdag 1935 is door een zestal jongens van 16 tot 20 jaar ingebroken in een comestibleswinkel te IJmuiden, waar zij verschillende flesschen wijn en likeur, alsmede een partjj snoepgoed medenamen. Een en ander werd zorgvuldig in een den- neboschje verborgen en na enkele dagen te voorschijn gehaald. Bij een dezer da gen door den brigadier der gemeentepoli tie te Velsen afgenomen verhoor aan een van de bij dezen inbraak betrokkenen, die voor een andere inbraak werd gehoord, kwam de wijndiefstal te IJmuiden ter sprake. Het spoor van de daders van deze oude inbraak leidde naar Oostzaan, waar de hoofdpersoon van de inbraak woonachtig is. Deze heeft bekend met vijf andere jongens te hebben ingebro ken. Hij is voor de politie geen onbekende en heeft voor destijds gepleegde baldadig heid een voorwaardelijke straf onder gaan. Ook de vijf anderen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een goede vangst. Te Zeve naar hebben de rijksambtenaren bij de aankomst van een der uit Duitschland komende treinen een partij van 20.000 scheermesjes, die op een bijzondere plaats waren verborgen, als smokkelgoed in be slag genomen. Jongetje loopt zich dood. In den tuin van een kweeker te Naaldwijk hield zijn 5-jarig zoontje zich bezig met het achterna loopen van een vogel, die telkens een eindje verder vloog. Het kind spande zich hierbij zoodanig in, dat het plotseling neerviel. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. VERZEKERD, VERONGELUKT, MAAR GEEN UITKEERING Omdat de premie niet op tijd betaald was Z., te Haarlem, had bij de Eerste On derlinge Aannemers Verzekeringsmaat schappij! te Zwolle een verzekering geslo ten tegen ongevallen, voor een som van ten hoogste f 10.000. Nu is hem in 1934 inderdaad een onge luk overkomen en hij becijferde, dat dit hem recht gaf op een uitkeering van f 6500 door de verzekeringsmaatschappijl. D'e maatschappij heeft echter geen enkele uitkeering willen doen, omdat Z. op het oogenblik van het ongeluk achterstallig was met de premiebetaling, waardoor, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, de verplichtingen der maatschappijl wa ren geschorst. De verzekerde had de op 1 Jan. 1934 vervallende premie niet be taald. Nadat de maatschappij met rechts- Voortdurende strubbelingen. In de gemeente Finsterwolde bestaan, naar aan het „Hdbl." gemeld wordt, vreemde toestanden. Men heeft daar de zonderlinge figuur, dat twee communis tische wethouders geroepen zijn, met den vrijzinnigen burgemeester de gemeente te besturen, 't Geen, zooals begrijpelijk is, tot allerlei wantoestanden aanleiding geeft. De communistische meerderheid, met haar twee zetels in het college, voert al gedurende jaren een hoogen toon en zoekt op een in het oog loopende wijze niet allereerst het gemeentebelang, maar de belangen van haar kiezers te dienen. Buitengewoon moeilijk valt het den bur gemeester, om inzake de steunverlee- ning en de werkloozenzorg de juiste rich ting te houden. Wanneer de steuntrek kers komen klagen over vermeend on recht, dan vinden zij al dadelijk steun bij de beide wethouders, die heel gemak kelijk en vaak klakkeloos op die klach ten ingaan, omdat zij uit den hoek van hun medestanders komen. Om die rede nen komt de burgemeester, die vóór alles het gemeentebelang in het oog vat en dat in alles zoekt te dienen, herhaalde malen met zijn wethouders in conflict. Het laatste geval van de benoeming eener onderwijzeres demonstreert duide lijk, dat de wethouders van Finsterwolde toch wel op heel subjectieve wijze het ge meentebelang dienen. De raad van Fin sterwolde benoemde in zijn vergadering van 18 October j.l. als onderwijzeres aan de openbare school te Elkamp (gemeente Finsterwolde) een juffrouw uit Gronin gen. De minderheid, waaronder ook de burgemeester, de heer Roelofs, had zich tegen deze benoeming verzet, omdat zij meende, dat daardoor de belangen van het onderwijs niet werden gediend. Der halve zond de burgemeester 'het besluit naar Ged. Staten met verzoek het aan de Kroon voor schorsing of vernietiging voor te dragen. Als motief voerde hij aan de wijze, waarop de raad bij deze en een vorige benoeming z.i. „met de belangen van het onderwijls omsprong". Bij Kon. besluit is daarna de benoe ming geschorst tot 1 Mei 1938. Voor de zooveelste maal zit de gemeen te weer met een schorsingsbesluit Vaak wordt de vraag gesteld, of en wanneer er aan dergelijke wantoestanden in het gemeentelijk beheer een einde zal komen. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de De hoofdpijn neemt af. Toestand bevredigend. AMSTERDAM. Vanmorgen werd het volgende communiqué uitgegeven: Deze nacht heeft meer slaap gebracht dan de vorige. De hoofdpijn wisselt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bern hard heeft met genoegen zijn ontbijt ge nuttigd. De algemeene toestand blijft bevredi gend. Hofjager van der Spek heeft buiten de breuk van zijn knieschijf geen stoornis sen van eenig belang. Ook hij heeft goed geslapen. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA WEDEROM IN ARTIS. AMSTERDAM. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, hebben zich vanmiddag om kwart voor twee wederom per auto van het Burgerziekenhuis naar Artis begeven voor het maken van een wandeling in den dierentuin. PENSIOENEN SPOORWEG PERSONEEL. UTRECHT. In een dienstorder, welke heden of morgen ter kennis van het per soneel zal worden gebracht, deelt de di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen omtrent de eventueele intrekking van de korting van 10 op de pensioenen mede, dat van haar geen enkel voorstel moet worden verwacht. Doodelijk ongeval. TILBURG. Vanmorgen is de 20-jarige J. Bekker, wonende te Tilburg, bij blok- paal 63 onder de gemeente Berkel, op' de lijn OisterwijkTilburg, door den trein gegrepen en gedood. De trein had ten gevolge van dit ongeval een kwartier vertraging. Aan verwondingen overleden. HEERLEN. Mevr. Huyten, die de vo rige week bij een brand uit de tweede verdieping sprong en daarbij zeer ern stige verwondingen opliep, is van ochtend overleden. 's-HERTO'GENBOSCH. Op bijna 56-ja- rigen leeftijd is hier gisteravond overle den Mr J. H. M. van Rosmalen, uitgever van de provinciale N.-Brabantsche en de 's-Hertogenbossche courant. Sjausjan gebombardeerd. SJANGHAI. Naar de Ghineesche pers bericht hebben Japansche vliegtuigen twee maal Sjausjan gebombardeerd. Hierdoor zijn verscheidene branden uitgebroken en een 1000-tal woningen is vernield. 500 dooden zijn herkend, het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend. maatregelen had gedreigd, verzocht de verzekerde, de achterstallige premie in twee termijnen te mogen betalen en wel op 1 Mei 1934 en 1 Juli d.a.v. De helft was op 1 Mei reeds betaald, toen in den loop van die maand het ongeluk plaats vond. De tweede 'helft van de achterstal lige premie werd kort na het ongeval vol daan. De rechtbank te Zwolle was nu van oordeel, dat onder deze omstandigheden een weigering om te betalen in strijd was met de goede trouw en de maatschappij werd dan ook veroordeeld tot uitkeering van een bij het vonnis vastgesteld bedrag. Tegen deze uitspraak kwam de maat schappijl in hooger beroep bij het ge rechtshof te Arnhem. Het Hof heeft nu beslist, dat vaststaat, dat door de wanbe taling van den verzekerde de betalings plicht van de maatschappij was geschorst en deze plicht ingevolge de polisvoor waarden eerst zou herleven, zoodra de geheele achterstallige premie was be taald, hetgeen niet was geschied op het oogenblik, dat het ongeluk geschiedde, en dat niet is in te zien, hoe die ge schorste verplichting kon herleven door een verzoek van den schuldenaar om in termijnen te mogen betalen, zoodat, waar de maatschappij zich op die geschorste verplichting beroept, dit beroep niet door den rechter ter zijde gesteld mag worden, zooals de rechtbank deed. Het vonnis der rechtbank werd dus vernietigd, de vordering aan Z. alsnog ontzegd en deze in de proces-kosten ver oordeeld. Boternoteering. De commissie-noteering vooi) Neder landsche boter is vastgesteld op f0,84 per kg. De uitvoer van eieren. In de week van 2330 November zijn hier te lande voor uitvoer toegelaten 16.405.410 eieren, waarvan 14.556.490 kippen- en 1.848.920 eendeneieren. Naar Duitschland gingen hiervan 2.529.120 kip pen- en 220.660 eendeneieren; naar En geland gingen 8.577.000 kipeieren, waar van 1.974.360 koelhuiseieren, 216.720 ge conserveerde en 1.619.760 eendeneieren; naar andere landen gingen 538.090 kip peneieren, 721.000 koelhuiskippeneieren en 8.500 eendeneieren. lerseke. Woensdagvoormiddag werd in hotel Nolet door notaris D. G. van Wer- kum te Heinkenszand, krachtens art. 1223 B.W., publiek verkocht een woon huis met smidswerkplaats, erf en tuin aan de Damstraat, groot 5 A. 75 c.A., eigendom van den heer N. P. Adriaanse. Hoogste inschrijvers de heeren J. G. Pol derman en J. van der Jagt voor f3500. Kooper de heer van Heerwaarde te Goes voor f 3550 plus onkosten plus f 200. Wie iets wil verknopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Middelburg, 2 Dec. Op de Graanmarkt was de aanvoer re delijk. Schokkers 1517, groene erwten 910, ongelezen witte boonen 1017,50, gelez enid. 1819.50, ongelezen ronde br. boonen 1013, gelezen 1415,25, lange br. boonen 912 gld. Aangevoerd door boerinnen: Boter 75 ct., kipeieren f 6, poelje-eieren f 4,50, eendeieren f 5. Aangevoerd door handelaren: boter 75 ct., kipeieren f 5,75, poelje-eieren f 4,25. Part. prijs van den marktzetter: boter 82,5 ct., kipeieren f 7, poelje-eieren f 5,50, eendeieren f 6, Part. prijs van den handel: boter 82,5 ct., kipeieren f 6,05, poelje-eieren f 4,60, eendeieren f 5,10. Yeilingsvereen. Walcheren: Aanvoer 12.000 eieren. 4648 kg 3,50, 4850 kg 3,65—3,68; 50—52 kg 3,80—3,85, 52— 54 kg 4,044.15; 54^56 kg 4,47, 58—60 5,205,35, 6062 kg 5,285,50, brui ne 6062 kg 5,52, eendeieren 4,32 gld. p. 100 stuks. GOES. Veilings ver eeniging Zuid-Beve land". Veiling van Woensdag 1 Dec. 1937. Groenten: Spruiten 514, Spinazie 9, Veldsla 78, Andijvie 4, Waschpeen 5 5.20, Breekpeen 15, Witlof 513, Prei 45, Uien 25.40, Blauwkoprapen 1 Kroten 2, Groene Savoyekool 13, Gele id. 1, Boerekool 23, Wittekool 0.90, Roodekool 4, Blauwe Aardappels (drie lingen) 1.20, alles per 100 kg.; Bloemkool 416, Andijvie (breedblad) 0.601.50, id. (krul) 0.60, Kropsla 1.50, Knolselderij 22.90, alles per 100 stuks; Rapen 2, Kroten 5, Rammenas 1, alles per 100 bos. THO'LEN. Veilingsvereeniging „De Eendracht". Rijnsburger uien 7.74—8, Bonken 6.89, Drielingen 6, Picklers 8.10, Stek-uien 5, Kroten 2, alles per 100 kg. GOES. Huw.-aang.: Lein de Nood, 25 j. jm. te Vrouwenpolder en Maria Kribbe, 24 j. jd. Geboren: Jan Marinus, z. v. Johannes Ver burg en Janna Snoodijk. Gehuwd: Jacob Touw, 27 j. jm. en Christina Johanna de Goninck, 25 j. jd. KATTENDIJKE. Geboren: 6, Joost Jan zv. Gerard Scbouwenaar en Adriana Jo hanna Moerdijk. 21, Jan Geerard, zv. Adriaan Labeur en Maatje Lokerse. 24, Jannetje, d.v. Jacobuis Grootjans en Ma ria Beenakker. Overleden: 7, Pieternella Gornelisse, 74 jaar, wed. van Jakobus Verbaagen AAGTEKERKE. Overleden: Jacoba Maljers, 4j. Ondertrouwd: Jac. Koppejan, 31 j. jm. en S. Kodde, 22 j. jd. DOMBURG. Ondertrouwd: Gornelis Vreeke, 26 j. jm. en Zoetje Steijn, 25 j.jd. Verbetering. In de gisteren geplaatste Middelburg- sche brief is sprake van Kwast in de Lange Delft. Bedoeld was Geb r. Gunst waar een rijke sorteering electrische ver lichtingsartikelen voorradig is. En toch valt die boeman meel At f dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg. Zoo zijn er meer! Fietsers, motor* rijders, automobilisten evengoed <to gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef en.btiveihg l BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. Ned. Ind. Handelsbk Philips Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Kon. Olie Dëli Mij. Scheepv. Unie 4 pet. Nederland 3 pet. Nederland U. S. Steel Anaconda U. S. Leather Beth. Steel Adj. Gh. Milwaukee Cities Service Intern. Nickel Shell Union Kennecott Radio Car Foundry Tidewater Midcont. Oil General Motors Am. Enka Am. Water Works Republic Steel Continental Oil De beurs was stil met weinig ver anderde koersen. De locale afdeelingen hielden zich nogal goed, in Kon. Olie ging tamelijk veel om op iets hoogere koer sen dan gisteren, ook voor A.K.U. be stond vraag op 45% pet. H.V.A. en Uni lever waren iets beter, Philipslampen een paar pet. lager dan gisteren. Tabakken waren prijshoudend, Rubbers 3 4 pet. lager. Het product was op 7 3/16 d te Londen weer lager dan gisteren. Ameri kanen trokken weinig belangstelling, ze waren iets luier en brokkelden nog iets af, maar konden daarna weer tot ope ningskoersen verbeteren. De beleggings- afdeeling was weinig veranderd met de 3 pet Nederland ongeveer pet. lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Dec., 2.30 u. Berlijn 72.50—72.60. Londen 8.988.99. Parijs 6.106.11. Brussel 30.5830.61. New-York 179.54—8054. 409 414 135Vü 135 278/9 277/8 14314 147V2-8 448/s 45Va 20654 203 336 336V« 269 274 llöVs 11454 10018/« 1007/e 983/a 98Ve 41% 41 225/s 22 454 48/s 376/e 37V8 3 3 lVö lB/s 31 31 125/s 12% 278/s 271/» 5% 5% 18 1754 ll7/e ll7/s 147/s 14% 21% 27% 26 26 10% lOVs 137/s 139/ie 20Vz 2054

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3