Tentoonstelling Schilderijen De toestand van Prins Bernhard Uit de Provincie. Aan het Zoeklicht. Neus en Hoofd verstopt. MIDDELBURG. Tvee jubilea. Heden herdenkt de beer L. Louwerse den dag, dat hij gedurende 25 jaar bij den reinigings- en ontsmettingsdienst werkzaam is. Namens het gemeentebestuur is hedenmorgen op het kantoor der reiniging aan den jubi laris de gebruikelijke enveloppe met in houd aangeboden, terwijl de directeulr in den werkelijken zin den heer Louwerse in de bloemietjes zette en de werklieden hem een mooien stoel aanboden. GOES. IN STURM'S TOONZALEN KORTE KERKSTRAAT 2 - GOES ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. raakte toen in een secundairen storm. In don stormachtigon nacht werd schipper Hessel3 door eon overkomende zee tegen een kanon geworpen, zoodat hij aan een been werd gewond. Den matroos der eer ste klasse Paesschen overkwam door een stortzee hetzelfde, hij kreeg een arm- wonde. Te Manilla heeft de Nederlandsche ko lonie aan de officieren een diner aange boden in de Army and Navy Club. Van de zijde van de officieren werd deze vriendelijkheid beantwoord met een thee aan boord van de „Van Galen" op den middag van het vertrek, 26 November. Zonder verdere wederwaardigheden be reikte men Soerabaja. Aan officieren en bemanning is een week extra-verlof toegekend. DE VOORGESTELDE WIJZIGING VAN DE CR IS IS INVOER WET. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joe- kes, mevr. Bakker-Nort en Ebels hebben een amendement ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de crisisin- voerwet. Voorgesteld wordt in artikel 10 in plaats van „ter verdediging en bevorde ring van den export" te lezen: „in ver band met ter verdediging en bevordering van den export gesloten verdragen". In de toelichting wordt er op gewezen, dat het amendement beoogt de gevraag de machtiging in zooverre te beperken, dat buiten het geval van overmatigen in voer geen contingenteeringen kunnen worden ingevoerd, die voortvloeien uit een reeds afgesloten, zij het nog niet ge ratificeerd handelsverdrag. V00RL00PIG OVERZICHT VAN HET WEER IN NOVEMBER. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur graad be neden normaal, in de eerste decade 1 graad boven, in de tweede en derde respectievelijk lVa en graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 9den en den 18den, respectievelijk drie graden boven en zes graden beneden normaal. Do gemiddelde maximum temperatuur was 1 graad beneden normaal; de gemid delde minimum graad boven normaal. Het aantal dagon met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg in de Bilt negen tegen tien nor maal. De neerslag was in het Westen en Noorden van het land vrijwel normaal; in Utrecht, Drente en de provincies ten Zuiden daarvan, 20 tot 60 pet. beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn be droeg te D'e Bilt 53 tegen 59 uren nor maal. In de drie decaden respectievelijk 15, 27 en 11 uren. UTRECHT MOET EEN SCHADELOOSSTELLING VAN f417.212 BETALEN. In het ongelijk gesteld tegenover „Galleries Modernes". De rechtbank te Utrecht deed gisteren uitspraak inzake de civiele procedure tus- schen 't warenhuis „Galleries Modernes" en de gemeente Utrecht betreffende de onteigening van een winkelpand aan de Lange Viestraat te Utrecht. De gemeente werd in deze zaak in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot beta ling van een schadeloosstelling, groot f417.212 en betaling van de kosten van het geding. De gemeente wenschte 280.000 gulden te betalen. Galleries modernes vroeg een schadevergoeding van f 560.000. DE K. P. M. BESTELT VIER BOOTEN VAN 1600 TON TE BOLNES. De Kon. Faketvaart Mij heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier motor vrachtschepen, elk groot c.a. 1600 ton. Twee schepen worden gebouwd bij de Gebr. Pot te Bolnes en twee bij Boele's Scheepswerven, eveneens te Bolnes. De schepen krijgen accomodatie voor twaalf passagiers en worden voorzien van een Storkmotor, met een capaciteit van 800 P.K., welke schepen in geladen toestand een snelheid geven van 10% mijl. WIL DE BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN TE VEEL WETEN? Twee Drentsche gemeenten verbreken de relaties. Onlangs heeft de gemeenteraad van Sleen besloten, de relaties met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te verbreken, omdat die instelling zoo vaak en zoovele gegevens vraagt van de ge meenten, waardoor de secretarieën dier gemeenten nog meer moeilijkheden krij gen met het werk, dan zij nu al hebben, aangezien speciaal in gesaneerde gemeen ten de secretarieën overbelast zijn. Nu heeft de gemeenteraad van Dlalen een zelfde besluit genomen, omdat, zoo als de voorzitter zeide, men ten kantore van de Bank van Nederlandsche gemeen ten niet goedkooper is dan andere bank instellingen, ja op enkele punten nog iets duurder, terwijl men er gegevens vraagt alsof men er een bureau voor de statis tiek van de gemeente-financiën op na hield. De Raad besloot daarom een reke ning-courant-overeenkomst voor de kas geldvoorziening in 1938 te sluiten met de Rotterdamsohe Bankvereeniging kantoor Coevorden. Dammen. De Wereldkampioen Maurice Raichen- bach heeft het voornemen in de maand Januari of Februari 1938 een tournée door ons land te maken, voornamelijk voor het geven van simultaan-seances. De bedoeling is om in totaal ongeveer 20 eimultaan-séanoes te geven. Gaat de Indische legercommandant heen? Van bevoegde zijde vernemen wij, zegt het N. v. d. D. v. N.-I., dat de legercom mandant, luitenant-generaal M. Boersma, het voornemen te kennen heeft gegeven in den loop van 1938 den militairen dienst te verlaten. Omtrent zijn opvolger valt nog niets met zekerheid te melden. Dan Dampo Inademen door middel van deze practische In- ha lator wel keil gratis ontvangt bij'n doos 30 cf. of pof 50 Cf. Dinsdag heeft de heer P. J. Keij'zer afscheid genomen van den Gemeenteraad te Wemeldinge. DE RIJKSWEG TERNEUZEN—SAS VAN GENT. Rijwielpad gevraagd. Do Rijksweg TerneuzenSas van Gent moet dagelijks een groot aantal wiel rijders, varieerend van 1100 tot 1400 ver werken, doch een rijwielpad is niet aan wezig. Dat de weg voor wielrijders niet ongevaarlijk is, blijkt wel uit het feit, dat in 1935 bij zeven van de vijftien verkeersongevallen een wielrijder betrok ken is geweest. Bij aanwezigheid van een rijwielpad had een gedeelte dezer on gevallen zeker kunnen worden voorko men. Daar langs vrijwel den geheelen weg een breede berm beschikbaar is, heeft de A. N. W. B. den Minister van Water staat verzocht tot den aanleg van een rijwielpad op dezen berm te willen be sluiten. Wonderlijke houding. Onder dit opschrift lezen we in „De Voorzorg", het weekblad van den Chr Nat. Werkmansbond, een bericht over een vergadering van de afdeeling Drei- sohor (Z.) van den bond waaraan we het volgende ontleenen: „Een goede avond. Het was een beetje koud, want wij mogen geen gebruik ma ken van de consistoriekamer. Ons lokaal is een koude ruimte, leien vloer, petro leumlamp. De kerkvoogdij van Dreischor wil wel de consistoriekamer geven die electrisch verlicht wordt en lekker ver warmd kan worden als wijbedanken als afdeeling van den bond en ons niet begeven op het terrein van de vakorga nisatie. We willen trachten bet zoolang vol te houden in onze koude en ongezellige be weging, tot heeren kerkvoogden medelij den krijgen," Het klompenmakershout wordt duurder. De boomiprijzen loopen den laatsten tijd in Zeeuwsch-Vlaandoren sterk omboog en dit geldt vooral het klompenmakers hout. Ook over de grens stijgen de priji- ■zen. Ten gevolge van de goede prijzen die besteed worden, verdwijnt steeds meer geboomte in deze streek, hetgeen aan het natuurschoon veel afbreuk doet. Geleide lijk wordt weer tot nieuwen aanplant overgegaan. De veelbesproken vluchtheuveltjes op den Dam zijn hedenmorgenweg genomen. De winkelsluiting. B. en W. hebben gunstig beschikt op het ver zoek van de samenwerkende midden standsorganisaties en besloten dat op Maandag 6 Deo. alle winkels tot 11 uur geopend mogen blijven. >Het verkeer op het Koordpoortplein, De werk zaamheden aan het afbreken van het gasthuis zijn thans zoo ver gevorderd, dat direct gevaar voor de voorbijgangers niet meer bestaat en het rijverkeer weder normaal kan plaats hebben, dus overeen komstig de aanwijzingen, die aan de lantaarns zijn aangebracht. E'en tweede zilveren jubileum viert he den de heer de Vos, werkzaam bij de fir ma U. F. Auer Zn. Hedenmorgen heeft de heer Auer den jubilaris toegesproken en hem een geschenk in enveloppe over handigd. i Voor de betrekking van eersten klerk ter secretarie (vacature- Mr Van Breda) hebben zich ongeveer 200 solli citanten aangemeld. Gerard Jacobs - Mevrouw Hendrickx Geopend van 9—10 uur n.m. Vrije toegang. Vrije toegang. Dammen. Ierseke IKrabbendijke I: G. O. v. VeenendaalL. Nieuwenhuizen 11; G. SinkeM. Nieuwenhuize 11; Jan de PutterP. Nieuwenhuizen 11; A. Goe man M. van Hekken 20, A. v. Spar- rentakJ. Pieper 11, P. v. d. Vrede— J. v. Oosten 02, G. v. d. EndtM. Meeuwsen 02, A. OomO. Bouwman afgebroken; J. KoleJ. Pieper 20, P. v. AnrooyM. Nieuwenhuizen 11 To taal 99. Uitslag Damwedstrijd tusscben Goes D.I.D. en Nieuwdorp, 2e kl. afd. 2A van den Zeeuwschen Dambond. Resp. Goes, Nieuwdorp: H. SlabbekoornA. Deurloo 1.1, A. v. d. LindeJ. Modderkreeke 02, G. KoleA. Beukema 02, A. FoudraineJ. Blankenburgh O12, G. TemmermanJ. Huisson 20, W. Dek kerA. Blankenburgh 02, J. v. d. Kreeke—J. Rottier 02, J. Nieuwdorp P. Brasser 02, J. KnuistM. Ge- schiere 11, A. de JongeC. Blanken burgh 20. Totaal 614 voor Nieuw dorp. Kruiningen. Dhr A. Dek Az. Sr., nieuw benoemd gemeenteraadslid in de vaca ture door overlijden van dhr M. Kole, heeft deze benoeming aangenomen. Ierseke. Opleving in den o e s t e r t e e 1 t. De handel in Zeeuw- sche oesters onder den wal is levendiger dan eenige weken geleden. De vraag naar groote oesters (drie, vier en vijl nullen) is goed en de prijs oploopend. Dit wordt natuurlijk bevorderd door de kleine voor raad in Zeeland, de weinige voorraad in Engeland en bet grootendeels uitverkocht zijn in Frankrijk. Werden b.v. een maand geleden uit Frankrijk groote imperialen aangeboden, en door de Zeeuwscbe kwee kers gekocht voor prijzen van f 2530 onder de Zeeuwsche markt liggende, dit is nu nagenoeg gedaan. De werkzaamheden in de oestercultuur zijn volop aan den gang. Daar heerscht nu een drukte als we de laatste jaren niet gewoon waren. Menigeen is daardoor ge baat, vooral de werklooze schippers en oestersorteerders. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand November 1937. Ingekomen: S. Jumelet uit Goes, naar Vogelzangscbe weg B 78; A. D. Kosten, Abbekinderen G 79 uit Ierseke, echtgenoote van S. S. Leijs; A. Verschuure ,uit Vlissingen, Wil lem Zelleweg B 89; A. de Back uit Wol- phaartsdijik, Heernisseweg B 51; M. L. Lindhout uit Haarlem, Achterweg A 175 i; wed. P. Zwartepoortede Kok en gezin te Goes, Heernisseweg B 45. Vertrokken: J. H. van Bers, onderwij zeres naar Aardenburg, Wesjtstr. 136; Adriana Nijsse, zonder beroep naar Gen- dringen, Hoofdstr. 136; Wilhelmina Nieuwdorp, echtgenoote van P. J. Ver burg naar 's H. Hendrikskinderen B 9; M. Baayens en gezin, horlogemaker naar Goes, Lange Vorststr. 82; B. A. van Dijk landarbeider naar Woudrichem B 4; W. J. Kramer, naar Soest, Luit. Koppen laan 5; I. J. Monteau en gezin, landbou wersknecht naar Goes, Zaagmiolenstr. 41; A. J. v. d. Berg en gezin, zonder beroep naar Haarlem, Voorzorgstr. 33. DE DAG VAN GISTEREN GUNSTIG VERLOOPEN. De particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr mr G. Dedel, deelde gisteravond om kwart voor acht bet vol gende communiqué mede: De dag van heden verliep gunstig. Prins Bernhard beeft voor het eerst eenig voedsel tot zich genomen, de hoofd pijn is minder, de Prins was betrekkelijk opgewekt. WEERKLANK VAN HET ONGELUK IN HET BUITENLAND. Hoe sterk ook in bet buitenland bet ongeluk van Prins Bernhard de aandacht heeft getrokken, blijkt wel, zegt het H d b 1., uit de uitvoerige berichtgeving, die talrijke buitenlandsche bladen aan deze gebeurtenis hebben gewijd. Zij' be palen zich niet tot vermelding van het feit alleen, doch geven ook vele bijzon derheden over het ongeluk en de commu niques van de behandelende geneeshee- ren. Het feit, dat de meeste bladen dit alles op de frontpagina's plaatsten, is karakteristiek voor de belangstelling, die in Europa voor Nederlands Kroonprin selijk Paar bestaat. Het uitvoerigst van alle zijn wel de Belgische bladen, en dan in het bijzonder de Vlaamsche. Zij vertolken ook de vreugde van het Nederlandsche volk over den goeden afloop van de botsing. De Engelsche bladen vermeldden bet ongeluk eveneens tot in de kleinste de tails. De „Daily Telegraph" drukte zelfs het gesprek af tusschen Prinses Juliana en den Prins, toen Zij voor de eerste maal aan het ziekbed van baar Gemaal verscheen! De correspondent van dit blad beeft blijkbaar wel erg scherpe ooren ge had Ook eenige Duitsche bladen hebben be richten van hun eigen correspondenten. Zoo deelt de „Frankfurter Zeitüng" ter loops mede, dat de Prins zich in korten tijd door zijin liefde voor de sport en zijn tactvol en ongedwongen optreden groote sympathie heeft verworven en dat hij door de Nederlanders eigenlijk be schouwd wordt als iemand „die heele- maal bij ons hoort". Inderdaad, zoo is het. Ditzelfde blad vertolkt ook de deer nis, die er uitging naar de Prinses, toen zij de eerste mededeeling omtrent het gebeurde moet hebben ontvangen. De bladen uit Gentraal-E'uropa, die wij ontvingen, beperken zich tot eenige korte telegrammen met zakelijken inhoud, doch die uit Scandinavië zijn zeer breedvoerig in hun berichtgeving. Zoo is het bericht van het ongeluk hoe spoedig het overigens achterhaald werd door gunstige mededeelingen uit het ziekenhuis naar alle zijden over geheel Europa verspreid. In vele Euro- peesche hoofdsteden zijn dezer dagen bulletins verspreid; op vele plaatsen is reikhalzend naar het laatste nieuws ten deze uitgezien. Prinses Juliana en haar Gemaal staan dezer dagen weer geheel in het middelpunt der internationale be langstelling. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr M. Bom kwam de Werkliedenvereen. in algemeene ledenvergadering bijeen. Dé drie bestuursleden M. Bom, M. Baij» ens en H. Toolens werden herkozen. Benoemd werd om als afgevaardigde de vereeniging te vertegenwoordigen op de komende vergaderingen de voorzitter, dhr M. Bom. Het bestuur stelde voor om uit de kas der vereeniging f 100 te storten in die van bet Ziekenfonds. De meeste leden zijn lid biervan. Met alg. st. aangenomen. De vergadering van de leden van het ziekenfonds werd gehouden in het lokaal Obadja en geopend door den voor zitter, dhr J. de Jager Bz. Deze vereeni ging telt 124 leden. Herkozen werden de aftredende bestuursleden: H. Toolens, G. Ossewaarde en M. Bayens. Als afgevaardigde naar de vereeniging Wijkverpleging werd benoemd dhr J. de Jager Bz. Het bestuur stelde voor in verband met den financiëelen toestand ook in de win termaanden uit te betalen als gewoon, en de uitkeering te bestendigen. Ook zal uit- keering kunnen volgen bij bet overlijden aan de leden, al naar de kas dit toelaat. Beslissing hierover volgt in de November- vergadering. Na onderlinge bespreking werd het be stuursvoorstel aangenomen. Ovezand. Auto-ongeluk. Toen de heer P. R. bezig was met de auto brood rond te brengen, bad bij' bij 't oversteken van den weg 't ongeluk met een motor rijder uit Bergen op Zoom in botsing te komen. De motorrijder bekwam een been breuk. Van een en anader is proces-ver baal opgemaakt. Borssele. Gemeenteraad. De Raad vergaderde Woensdagmiddag vol tallig. Opening met gebed. Een ingekomen stuk, waarin goedkeuring wordt gevraagd van een besluit tot afschaffing der kermis te Terneuzen werd verworpen met 5 te gen 2 st. Dhr Dekker was van meening da,t te veel menschen door afschaffing"ge dupeerd zouden zijn. Op voorstel van dhr Dekker zal in de politieverordening deze wijziging woiden gebracht, dat geleiders van paarden of vee den leeftijd moeten hebben bereikt van 14 jaar, een geleider van een stier of een hengst 16 jaar. Dhr Almekinders wilde een bepaling 't Kan, dunkt me, geen. kwaad nog even in het licht te stellen een stemming die Dinsdag in de Tweede Kamer werd ge houden. Het ging over een motie-Kupers, waar in werd uitgesproken, dat alle werkne mers een door de wet gewaarborgd recht op vacantie met behoud van loon dienen te verkrijgen en de regeering wordt uit- genoodigd desbetreffende voorstellen aan hangig te maken. Op den inhoud van dit voorstel ga ik Lier nu niet in. Wel vestig ik de aandacht op de com binatie die zich bij de stemming vormde. Vóór het voorstel stemden de Ghr.-de- mocraten, de socialisten, de communis ten en de nationaal-socialisten. 't Kan raar loopen in de wereld. Mussert en Moskou arm in arm. OPMERKER opgenomen zien, waarbij het voortaan verboden zal zijn om des Zaterdags na 10 uur voormiddags mest in de bebouwde kom der gemeente te vervoeren. Dit wordt algemeen goedgevonden. Dhr v. Overbeeke wilde een bepaling opgenomen zien dat des Zondags de café's zouden gesloten zijn. Dhrn Dekker en Bruinooge deelen niet het standpunt van dhr Overbeeke en wijzen op de belangen van bet reizende publiek. Dhr Almekinders komt op voor de café houders zelf. 't Voorstel Overbeeke wordt verworpen met 6 tegen 1 st. Een voorstel van B. en W. om een Kerstgave te verstrekken aan de werk- loozen vindt algemeene instemming. Dhr M. Nijsten informeert of er al een regeling is voor den steun aan kleine boeren. B. en W. achten die niet noodig. Dhr Dekker is echter een andere mee ning toegedaan. D'e voorzitter zegt toe, die zaak nog eens onder de oogen te zien Dhr Almekinders brengt ter sprake do sleohte toestand van de Draaiweide en de Achterweg langs de huizen aan het Molenpad. De voorzitter zegt, dat bet pad langs de Draaiweide niet op den ligger voorkomt, maar dat de Achterweg een verbetering zal ondergaan. Macadam is reeds aangekocht. Na eenige bespreking aangaande het betalen voor het voltrekken van huwelijken wordt ingegaan op het voorstel van den heer P. Dekker om te heffen: Woensdag en Vrijdag f 5, Dins dag en Donderdag f 7,50, Maandag niets. In bijzondere gehouwen f 25. Voorstel van B. en W. was: Maandag niets, Dinsdag en Vrijdag f 7,50, Woensdag f 5, Donder dag en Zaterdag f 10. In geheime zitting wordt overgegaan tot bespreking van den toestand der ha ven. Bij heropening blijkt dat men nog niet tot resultaten kon komen, zoodat die zaak spoedig wederom in behandeling komt. Domburg. Loop der bevolking over de maand November: Vertrokken: E. J. de Groot van E 13 naar Hoedekenskerke A 76c; J. L. v. Dullemen van G 75 naar Rotterdam, Veerhaven 17; J. van Won- dergem van E 74 naar Oostkapelle B 25; J. F. Hess, van E 66 naar Rotterdam, Vasteland 20. Vrouwenpolder. Loop der bevolking over November. Ingekomen: J. de Visser, dienstbode, Gapinge B 133, uit Arnemui- den; L. P. Dieleman, dienstbode, Gapinge B 150, uit Veere; G. Francke, bakkers knecht, Gapinge B 23 a, uit Oostkapelle; E. Wattel, dienstbode, Gapinge B 12 f, uit Veere; I. Hollebrandse, zonder be roep, Gapinge B 12 a, uit Sint Laurens. Vertrokken: Mej. N. P. Baaijens geb. S'uurmond, zonder beroep van Gapinge B 47, naar Bergen op Zoom, Haven, Z.Z. 13 a; mej. Suurmond, dienstbode, Gapinge B 47, naar Middelburg, Rotterd. kade 25. Arnemuiden. Onder presidium van dhr J. J. Huissen, vergaderde „Het Groene Kruis", alhier. Medegedeeld werd dat een Rijkssubsidie wordt verleend van f 330 en een bijdrage van bet provinciaal t.b.c.- fonds groot f 75. De bestuursleden L. Kraamer en J. J. Huissen (aftr.) werden herkozen. Het bestuursvoorstel: Aanschaffing oefenmateriaal E.H.B.O., werd na be spreking aangenomen. Eveneens het be stuursvoorstel, om aan leden der Vereen, bij' gebruik van bestralingsmateriaal gra tis electrische stroom beschikbaar te stel len (de prijis a 6 ct. per K.W. is voor re kening der vereeniging). De begrooting 1938 wordt voor het Groene Kruis in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1700, idem t.b.c.-bestrij- ding in ontv. en uitg. op f 695. Koudekerke. Woensdagavond had de eerste les plaats van de Landbouwboek houding onder leiding van den heer J- K. Voogd te Souburg. De voorzitter der Vereeniging dhr A. de Lange heette hem welkom en ook de cursisten. Ook wethouder Contant sprak namens het gemeentebestuur zijn blijdschap er over uit, dat het bestuur der afd. Koude kerke der Z.L.M. het initiatief genomen had om dezen cursus te organiseeren en zegde de volle medewerking toe van het gemeentebestuur. Deze cursus wordt door 14 cursisten bezocht. Aagtekerke. Onder groote belangstel ling vierde de oudste ingezetene dezer ge meente, de heer P. Kodde, zijn 95sten verjaardag. De heer Kodde mag zich in een zeer goede gezondheid verbeugen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2