sspi] •mi Critiek is gemakkelijk. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Het geld dubbel en dwars waard, Hoogere ontvangsten van de Spoorwegen. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 2 DEC. 1937 52e JAARGANG - No. 54 Spiritus theelichtje De wantoestanden aan de grens. Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor»t»traat 70, Goe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabolieir«enten voor Middelburg Goes en Yiissiiigen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Te Scheveningen werd Dinsdag op de plaats waar vóór 124 jaar Prins Willem van Oranje landde, dit feit 'herdacht door het 3de halfregiment 'huzaren. Een overzicht tijldens de herdenkingsrede die ritmeester P. W. Pieters hield. Pit nummer bestaat uit 2 bladen In de algemeene vergadering van den Vrijz, Dem, Bond heeft Mr P. J. Oud, de oud-minister van Financiën, een rede gehouden, waarin hij1 o.m, wees op de noodzakelijkheid van werkelijkheids besef. Zulks vooral in verband met de vraag stukken betreffende 's lands financiën en de landsverdediging. Wanneer, zoo zeide hij, al onze wen- schen vervuld werden, dan zouden wij 't tekort op de begrooting aanmerkelijk gaan vergrooten; wij' zouden komen op het hel lende vlak, dat voert naar het finan cieel bederf en financieel bederf leidt on herroepelijk tot ondergang der demo cratie. Zeker, het gaat met de middelenop brengst niet slecht, maar het gaat op lan ge na niet zoo goed, dat de geweldige achteruitgang van de middelenopbrengst, waarvan wij in de laatste jaren getuige hebben moeten zijin, er door wordt goed gemaakt. Het is mogelijk, dat als straks het nieuwe jaar komt, de opbrengsten gaan medevallen. Het is mogelijk, maar spreker ziet geen enkelen grond om het te v e r w a c h t e n. En als het eens wer kelijk zoo komt, dan zal het stra'ks mo gelijk zijn dingen te doen, die nu niet kunnen gedaan worden. Men zal zeggen: maar de militaire uit gaven dan? Spr. betoogde dat er op het stuk der defensie iets moet gebeuren. De ellendige toestand in de wereld dwingt er toe, maar het moet in het redelijke blijven. Als het gelukt die veiligheid zoo te orga- niseeren, dat zij een zoodanige preven tieve werking heeft, dat de vrede blijft verzekerd, dan is dit het geld dubbel en dwars waard. Onze militaire toerusting, hoe hoog ook opgevoerd, kan ons die zekerheid echter nooit verschaffen. Daarom moeten wij het belang der landsverdediging zien in verhouding tot andere belangen. Hoe zwaar het ons viel, wij hebben in April 1936 ons militair program gewij zigd, omdat het niet anders kon, maar het is evenzeer onze plicht, ons te ver zetten, wanneer men dingen vraagt, die naar onze meening de redelijke verhou ding tusschen de verschillende belangen dreigen te verstoren. Laat ons goed begrijpen: onmatige op drijving der militaire uitgaven bedreigt de gezondheid onzer staatsfinanciën. Maar onmatig opvoeren van andere uit gaven heeft hetzelfde gevolg. Wij: zullen tegen heide moeten waken." Wat de financiën betreft zit Mr Oud dus met minister de Wilde op één stoel. En wat de defensie betreft, ook mi nister Van Dijk heeft bijl de schriftelijke behandeling van de defensie-voorstellen er de nadruk op gelegd, dat wijl ons tot het strikt noodzakelijke hebben te beper ken. Maar aan wat beslist noodza'ke- 1 ij k is, moet in 's lands belang, in het be lang van den vrede, dan ook niet worden getornd. En voor de Vrijz.-Democraten en ande ren zich tegen de plannen van Minis ter van Dijk verzetten, mogen zij' aan dacht schenken aan de hierboven aange haalde uitspraak van den heer Oud, dat uitgaven voor het verzekeren van den vrede, het geld dubbel en dwars waard zijn. De begrootingsdebatten hebben tot nu toe een voor de Regeering zeer bevredi gend verloop, al ontbreekt natuurlijk ook de critiek niet. Sommige afgevaardigden kwamen als naar gewoonte met heele verlanglijsten. Gevraagd werden meer uitgaven voor de ouden van dagen, voor werkloozen, voor het onderwijs enz. Wensehen waarvan de vervulling tientallen millioenen eischen zal. Op de vraag waar die millioenen ge vonden moeten worden bleef men echter het antwoord schuldig. Wij dachten hierbij aan wat wijlen mi nister de Visser in 1924 in de Tweede Kamer meedeelde. De door hem voorgestelde bezuinigings maatregelen ontmoetten scherpe critiek. Men zag overal bezwaren. In verband daarmede werden door den minister in audiëntie ontvangen een vijftal wethou- 1 ders van groote steden. Een gemengd ge zelschap, bestaande uit twee sociaal-de mocraten, een vrijiheidsbonder, een vrij zinnig-democraat en een anti-revolutio nair. „Toen die heeren 1 aldus de Minister bij mij kwamen, vroeg ik: „Wat hebt gij'?" 'De heeren zeiden: „Wij hebben zeer groot bezwaar tegen Uw bezuiniging". Ik zeide: „Dit is Uw recht; het zal mij aan genaam zijn, Uw bezwaren te hoeren". Toen heeft de heer Polak van een stuk je papier alle grieven voorgelezen. Ik vroeg daarop: „Heeft één van de heeren daaraan nog iets toe te voegen; het zal mij dan aangenaam zijn, die mon delinge toelichting te ontvangen". D'e hee ren antwoordden toen eenparig: „De heer Polak heeft keurig en precies gezegd, wat bij ons allen leeft". Ik merkte toen op: „Best, maar voorop staat, dat er bezuinigd moet worden, an ders is verdere discussie uitgesloten; mijn plannen zijn misschien de beste, mis schien de slechtste; ik ben oud en wijs ge noeg om te weten dat, wat ik voordraag het beste niet is, maar ik verlang dan van de heeren, dat zij overleg met elkaar ple gen en als gij dan komt tot één ge meenschappelijk bezuinigingsplan, waar millioenen uitkomen, dan zal ik gaarne bereid zijn dit met U te bespreken en wel licht over te nemen, al moet ik wellicht van de Kamer hooren: „Gij zijt wissel vallig in Uw beleid". Ik durf het aan dan mijn voorstel in te slikken en dat van de heeren over te nemen". Ik kreeg van alle vijf heeren een be leefde buiging; men vertrok, maar tot dit uur is er nog niet één pen op het papier gezet". Wat Minister de Visser hier meedeelde staat niet op zichzelf. Critiek is gemakkelijk. Velen, niet alleen in de Kamer, zouden verstandig doen, te denken aan de hier bedoelde wethouders, die volkomen eens gezind waren in hun afkeuring van wat werd voorgesteld, maar die geen kans za gen daarvoor iets betera in de plaats te geven. JAPANSCHE DPMARSCH NAAR NANKING WORDT VOORTGEZET. De Japansche o'Ptnarsch naar Nanking wordt 'voortgezet. Buitenlandsche mili taire waarnemers zijn van oordeel, dat Nanking tegen 15 Dec. zal vallen. Naar volgens een Reuter bericht uit Sjanghai vernomen wordt, hebben de Ja pansche autoriteiten de voorstellen tot het instellen van een veilige zone te Nan king verworpen. De Rijksstaf te Tokio heeft een commu- niqué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de Japansche luchtstrijdkrach ten sedert het uitbreken van het „Ghi- neesche incident" 417 Chineesche vlieg tuigen hebben vernield. De Japansche luchtstrijdkrachten verloren 60 toestel len. Tot 1 Dec. zijn 835 marine-officieren en matrozen tijdens gevechten gedood. Terwijl in Nanking een paniekstem ming heerscht en duizenden met allerlei voertuigen de wijk nemen naar veiliger oorden, wordt de laatste hand gelegd aan de verdedigingswerken van Nanking. E'r is een uitgebreid loopgravenstelsel aange legd, waarin ook de buitenwijken van de stad zijn betrokken. Overal ziet men prikkeldraadversperringen, die kris-kras door het landschaipi loopen. Tal van mi- trailleurnesten wachten op den naderen den vijiand gecamoufleerde valluiken zullen de tanks der Japanners moeten te genhouden. De wegen, die toegang geven tot de hoofdstad zijn verschanst. NA DE BESPREKINGEN TE LONDEN. In gezaghebbende Duitsche kringen verklaart mien, dat Duitschland naar aanleiding van de te Londen gevoerde Fransch-Britsche besprekingen geen nieuw initiatief zal nemen. Men wijst er op, dat Frankrijk en Engeland thans het initiatief in de koloniale kwestie dienen te nemen. Duitschland is bereid „eenigen tijd" te wachten tot deze kwestie meer in bijzonderhedeen wordt besproken. De bewering, dat Duitschland het denk beeld zou hebben geopperd van een te ruggave van Kameroen en Togo, en van het instellen van „een soort Duitsch man daat over den Belgischen Congo en Angola", heeft in Duitsche politieke krin gen groote ontstemming gewekt. Men be toogt, dat Duitschland slechts de koloniën eischt, die het als zijn eigendom be schouwt en die het door het tractaat van Versailles zijln ontnomen." Eden heeft von Rihbentrop gisteren ontvangen. Men mieent te weten, dat hij den Duitscihen ambassadeur aanvullende mededeelingen heeft verstrekt over het na de Britsch-Fransche besprekingen ge publiceerde communiqué en de voorne mens der beide regeeringen, ten aanzien van een „algemeene regeling" heeft uit eengezet. E'den zal heden Grandi ont vangen. NEUTRAAL AMERIKA. „Een beschamende situatie". De „New York Times" publiceert een hoofdartikel, waarin het blad het stand punt verdedigt van de kringen, die het niet eens zijn met de afzijdigheid der Ver. Staten in kwesties betreffende de interna tionale conflicten. Het blad spreekt de opvatting uit, dat men zich in een beschamende situatie be vindt, aangezien iedere buitenlander weet dat Amerika, zoolang het niet zelf aan gevallen wordt, niets wil ondernemen tot behoud van den wereldvrede. Dit artikel, aldus het blad, beteekent weliswaar geen aansporing om naar de wapenen te grijpen, maar Amerika kan op economisch gebied' veel „verdragsmis- dadigers" tegenhouden. Het artikel heeft in kringen te "Was hington sterk de aandacht getrokken. TERREUR IN PALESTINA. Het gebouw van het departement van openbare werken te Toelkarem is door een geweldigen brand in de asch gelegd. De brand nam den omvang aan van een catastrophe, daar de opslagplaatsen ge vuld waren met zeer ontvlambaar mate riaal. Vijf personen kwamen in de vlammen om; van vijf anderen wordt de toestand Dé ontvangsten van de Spoorwegen heb ben over de maand Augustus van dit jaar in totaal f 9.890.268.78 beloopen, tegen f9.042.016.35 in Augustus 1936. Van Januari af bedroegen de ontvang sten voor beide jaren onderscheidenlijk f68.028.847.12 en f63.984.559.01, zoodat over de eerste acht maanden van het jaar de opbrengst met ruim f 4 millioeu is toe- gvnomen. hopeloos geacht. De politie heeft eenige personen gear resteerd ervan verdacht den brand te hebben aangestoken. E'en politie-agent, die deel uitmaakte van de patrouille, welke in de omstreken van Nazareth is verdwenen, is gister nacht te Haifa aangekomen. Hij rappor teerde, dat de patrouille werd aangeval len door een gewapende bende, welke zijn beide metgezellen doodde. Politie en militairen zoeken thans naar de aanvallers. DE STEM VAN HET KANON ZAL KRACHTIGER TE HOOREN ZIJN DAN DE DAGORDERS VAN GENEVE. Aldus Mussolini. In de „Popoio d'Italia" wordt een arti kel gepubliceerd, vermoedelijk afkomstig van Mussolini, waarin op schampere wijze commentaar geleverd wordt op de resul taten van de conferentie van Brussel en op het mislukken van de gemeenschappe lijke actie. „De collectieve actie heeft te Brussel een volkomen mislukking geboekt, welke bijna den omvang van een fiasco aan neemt. Wij zouden huichelaars zijn, wan neer wij niet zeiden, dat bij ons, die geen waarde hechten aan de „beetnemerijen" van den Volkenbond, dit een groote vol doening heeft gewekt". „Aangezien de collectieve actie is mis lukt, blijft China niets anders over dan aan Japan zijn vredesvoorwaarden te vra gen. Het is niet onmogelijk, dat deze voor waarden niet zoo hard zullen zijn, als men wel zou denken". Het is niet prettig voor de humanitaire oude jongejuffrouwen, doch iedereen weel dat in het vervolg het kanon, dat in het verre Oosten buldert, krachtiger te hooren zal zijn dan de huidige en toekomstige dagorders van Genève, of elders". De Sowjet-Russische godsdienstvervolging D'e beide laatste evangelische predikan ten in de Sowjet-Unie, de Duitschers Rei chart, vader en zoon, zijn door de Gepoe gearresteerd. De ongeveer 1.750.000 pro testanten in de Sowjet-Unie hebben thans geen enkelen geestelijke meer. De kinderverlamming In Australië. In den staat Victoria is het duizendste geval van kinderverlamming geconsta teerd, terwijl reeds 57 personen aan deze ziekte zijin overleden. D© ziekte heeft zich thans reeds over den geheelen staat verspreid en men vreest, dat zij ook naar Tasmanië zal overslaan. Binnenland. Dé toestand van Prins Bernhard blijft gunstig. De begroeting van Sociale Zaken door de Tweede Kamer aangenomen. Politie te Rotterdam doet goede vangst. Bullsnland. Duitschland en de koloniale kwestie. De toestand te Nanking. Verbruik: slechts één vijfde cent per uur In den Belgischen senaat ter sprake gekomen. In den Belgischen senaat is gisteren de ergerlijke toestand ter sprake gekomen, die bestaat aan de Limburgsche grens, waar een aantal „vermaaksgelogenheden" ingericht is, die mede door het drukke bezoek vem jeugdige Nederlanders, een doorn in het oog zijn geworden van vele weidenkenden. D'e liberale senator Olyff, stelde n.l. den minister van justitie vra gen naar aanleiding van de hierover in de Nederlandsche pers gevoerde cam pagne. De minister van justitie verklaarde, dat de door de Nederlandsche bladen aan de kaak gestelde toestanden inderdaad aan wezig zijn en dat maatregelen zullen wor den genomen om hieraan een einde te maken. NEDERLAND EN BELGIë. Senator oppert denkbeeld van een bond genootschap. België seint uit Brussel; D'e bond van katholieke vereenigingen en kringen is bijeengekomen ter bespreking van buiten- landsch-politieke vraagstukken. Tijdens het debat werd o.a. het woord gevoerd door den katholieken senator Nothomb, die verklaarde begrip te hebben voor een bondgenootschap tusschen België en Ne derland en verder zeide verheugd te zijn over de tegenwoordige internationale po sitie van België. wm DE BRANDSTOFFENBIJSLAG. Mag tot 16 April worden verstrekt. Een verhoogingi voor het tijdvak 28 November12 Maart. De minister van sociale zaken heeft besloten den termijn gedurende welken brandstoffenbijslag mag worden ver strekt, te verlengen tot en met 16 April 1938. Gedurende het tijdvak van 28 Novem ber t.m. 12 Maart mag in plaats van f 1 (aan kostwinners) en f 0.50 (aan kamer bewoners) worden verstrekt resp, f 1.30 en f 0.65. Het voorschrift, dat door de verstrek king van brandstoffenbijslag bij' geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brandstoffenbijslag, ten hoogste mag be dragen 95 pet. van het loon, dat de be trokken arbeider ten tijde van de onder steuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos was, blijft bestaan. DE „VAN GALEN" TERUG UIT CHINA. Twee man op de terugreis licht gewond. Van zijn verblijf in de Chineesche wa teren voor Shanghai is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Galen" in Soerabaja te ruggekeerd. Ter begroeting waren aanwezig de chef van den staf van het eskader, kapitein- luitenant-ter-zee N. A. Rost van Ton ningen, de chef van den marinstaf kapi tein-luitenant-ter-zee J. H. Solkesz, be nevens verschillende andere marine autoriteiten. De commandant-luitenant ter zee eerste klasse Houtsmuller bracht in herinne ring, hoe de terugreis vrij' bewogen was geweest. Het ging normaal tot voor Ma nilla, waar men voor den typhoon een omweg moest maken. De „Van Galen" ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1