De toestand van Prins Bernhard. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De nachtrust was bevredigend. Medeleven van Kabinet en Parlement met de Koninklijke Familie. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 1 DEC. 1937 52c JAARGANG - No. 53 fransch-britsche besprekingen. nanking bereidt zich op gebeurtenissen voor. nieuwe belgische kabinet. De Prins zal nog gerulmen tijd absolute rust moeten houden. Uitgave: N. V. Uitgever»-Maatechapplj „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnenientaprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goe» en Viissingen f 0.28 Losse nummer» 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 18 cent extra BI] contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen DE ONRUST IN PALESTINA. Politiemannen vermist. De politie te Haifa zoekt ijverig naar de bende terroristen, die de laatste aan slagen in Noord-Palestina gepleegd heb ben. Te Nazareth heeft men in een huis bommen en munitie gevonden; de huis eigenaar is in hechtenis genomen. In een dorp bij Nazareth zijn eveneens wapens en munitie gevonden. Onder geheimzinnige omstandigheden worden een piolitiesergeant en twee agen ten vermist, alle drie Palestijnen. Het gebied wordt door een versterkte politie macht afgezocht. Van de heuvels op 24 kilometer ten Oosten van Haifa, waar de politiemannen het laatst gezien zijn, is een hevig vuren geboord. Nader wordt gemeld, dat men gelooft, dat de drie vermiste politieagenten in handen gevallen zijin van een gewapende bende, die zich in oostelijke richting be weegt in de heuvels van Nazareth. Chautemps en Deibos uit Londen vertrokken. In het Engelsche Lagerhuis heeft de premier in antwoord op een vraag van Attlee, den leider der oppositie, de ver wachte verklaring afgelegd over de jong ste besprekingen met Chautemps en Del- bos. In het communiqué wordt gezegd, dat de Fransche premier uit den mond van Lord Halifax zelf verslag had ontvangen van zijn bevindingen in Duitschland, die hadden geholpen de oorzaken van mis verstanden weg te nemen en over het ge heel de atmosfeer te doen klaren. Een voorloopig onderzoek was gedaan in de koloniale kwestie en deze was van alle zijden bekeken. Men ge voelde, dat dit vraagstuk niet als een geïsoleerde kwestie kon worden behan deld, te meer, omdat er een aantal an dere landen bij betrokken was. De twee regeeringen waren tot de conclusie ge komen, dat de kwestie dieper moest wor den bestudeerd. Ten aanzien van de niet-inmen- g i n g in Spanje, was men het er over eens, dat deze politiek gebleken is in alle opzichten juist te zijn. Men besloot dan ook haar voort te zetten. De Britsche en Fransche ministers be handelden eveneens den toestand in liet Verre Oosten, over den ernst waarvan zij het ten volle eens waren. Zij bleken eensgezind te zijn in hun bereid heid om met andere, in gelijke omstan digheden verkeerende mogendheden samen te werken, tot bescherming van de rechten en belangen en tot het vol doen aan de verplichtingen, voortvloei end uit de internationale verdragen, op dit gedeelte van de wereld betrekking hebbend. Na de voorlezing van het communiqué door Chamberlain stelde majoor Attlee de vraag of het de bedoeling was, de be sprekingen uit te breiden tot andere landen. Hierop antwoordde de premier: Wij moeten er rekening mede houden, dat andere landen in de besprekingen wor den betrokken. Tegelijkertijd zou ik er echter op wil len wijzen, dat wij naar mijn meening nog niet zoover zijn gekomen, dat on middellijke uitbreiding der besprekingen gewenscht is, ofschoon het in een later stadium zoover zou kunnen komen. Om half vijf gistermiddag zijn Chau temps en Delbos uit Londen vertrokken. De Chineesche autoriteiten te Nanking zijn bezjg de kunstschatten van zeldzaam groote waarde over te brengen naar een geheime bestemming. Mevrouw Tsjiang Kai-sjek blijft hier niet haar echtgenoot, die zich zeer tevre- den heeft betoond over de verdedigings werken van de stad. In de straten zijn reeds prikkeldraadversperringen aange bracht en de bussen rijden niet meer. Alleen de armste inwoners blijven daar zij geen geld 'hebben om te vertrekken. REGERINGSVERKLARING VAN HET Gistermiddag werd de regeeringsver- klaring in Kamer en Senaat te Brussel voorgelezen, achtereenvolgens in bei Fransch door den eersten minister Jan- son en in het Vlaamsch door de Man, mi nister van Financiën. In deze verklaring worden de volgende hervormingen in het vooruitzioht gesteld: een wet op de ver plichte werkloosheids- en invaliditeits verzekering; aanstelling van een ko ninklijken commissaris, die de problemen der pensioenen zal bestudeeren; de op richting van een Vlaamsche en een Waal- sohe Cultureele Raad bij het ministerie van Onderwijs; splitsing van de weten schappelijke Academiën en de militaire i opleiding; oplichting in het leger van Waalsche en Vlaamsche divisies; maatre gelen tegen het misbruik inzake loterijen; een nieuwe wet op de vervolging van las ter en beleediging. Ernstige overstroom Ingen In Mldden-Anatollë. De zeer hevige regenval der laatste da gen heeft groote overstroomingen ver oorzaakt in de gebieden van midden-Ana- tolië. Heele kudden schapen zijn door het water meegesleurd en veertig huizen zijn ingestort. Of er menschenlevens te betreuren zijn, kan nog niet worden vastgesteld. Driehonderd gezinnen zijn dakloos ge worden. Ook het gebied rond Elbistan en rond Smyrna is zwaar geteisterd. Aan de Zwarte Zee woeden nog steeds hevige stormen, zoodat de scheepvaart ge heel moest worden stilgelegd. Gepoe verricht huiszoekingen in de Sovjet-ambassade te Warschau. In de sovjet-ambassade te Warschau is door een uit zes manschappen bestaande Gepoe-afdeeling huiszoeking gedaan. De enquête, die 's morgens begon, duurde tot in de late avonduren voort. De Gepoe-inquisiteurs hadden het voor namelijk gemunt op de particuliere ver trekken van den sovjet-ambassadeur Dawntzan en de werkkamer van diens, eveneens te Moskou gearresteerden pers chef Alexandrof. Zooals bekend, zijn de ambassadeur en zijn perschef onlangs naar Moskou ont boden en sindsdien is niets meer over hen vernomen. De Gepoe-afdeeling moet met den buit, een zestal dossiers, naar Moskou zijn te ruggekeerd. Nazi-leider in Hongarije veroordeeld. Het gerechtshof van Boedapest heeft majoor Szalassy, den voorzitter van de Hongaarsch nationaal-socialistisehe par tij tot tien maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens beleediging van het Hongaarsche volk, misdaad jegens den Hongaarschen staat en de maatschappe lijke orde. Korts Berichten. Gisterochtend zijn in het Bois de Boulogne te Parijs achttien kisten met in totaal 566 scherpe handgranaten gevon den. AMENDEMENTEN OP DE DEFENSIE- BEG ROOT ING. Schrapping van eersten termijn voor kruiser voorgesteld. De Tweede Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevrouw Bakker-Nort en Ebels hebben een aaantal amendementen op de begrooting van defensie ingediend, waarvan de bedoeling is, vooralsnog geen gelden uit te trekken voor den eersten termijn van aanbouw van een vervangen- den kruiser. DE SCHULDVRAAG BIJ HET ONGELUK VAN DEN PRINS. Heeft men één zijde van viaduct vergeten? Het onderzoek naar de schuldvraag van het ernstig ongeluk, dat Prins Bern- hard overkwam, is nog in vollen gang. Mien is o.a. bezig uit te zoeken, wie de verantwoordelijkheid draagt van de slechte veiligheidsmaatregelen, die op den drukken Muiderstraatweg bij het viaduct genomen waren. Er waren moeilijkheden gerezen tusschen de Spoorwegen en Wa terstaat over het zandvervoer. Ten slotte heeft Waterstaat toegestaan, dat het zandvervoer over 'den rijksstraatweg mocht geschieden, indien de aannemer van het werk „voor de veiligheid van het verkeer" aan één zijde een roode vlag en 'e avonds een lantaarn plaatste. De aan nemer heeft dezen maatregel genomen, en er zelfs nog een waarschuwingsbord bij geplaatst. Niemand beeft hem echter verplicht ook aan de andere zijde van het viaduct denzelfden maatregel te treffen. Daar heeft Waterstaat niet aan gedacht 1 Maar de vraag rijst of ook deze thans genomen maatregelen wel afdoende zijn. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr C. Dedel, heeft gisteravond half acht het volgende com muniqué verstrekt: „De toestand van Prins Bernhard blijft bevredigend, al lijdt de Patiënt nog wel aan hoofdpijn. Reeds vroeg in den avond is de Prins rustig in slaap gevallen." Zoowel de chirurg, drC. Knapper, die de verwondingen van Z. K. H. be handelt, als de neuroloog van het Bur gerziekenhuis, dr G. T. Valkenburg, wien dadelijk de speciale zorg toever trouwd is ten opzichte van de hersen schudding van den Prins, is over het ver loop tot dusver tevreden. De genezing der wonden heeft een gunstig ver loop en ook wat de hersenschudding betreft kan van een hoopvolle situatie ge sproken worden. Het is evenwel te verwachten, dat de verpleging van Z. K. H. in het Burger ziekenhuis nog eenige weken zal moeten duren. Het zou in het voornemen van H. M. de Koningin en Prinses Juliana lig gen, voorloopig nog haar intrek in het ziekenhuis in de Linnaeusstraat te hou den. H. K. H. heeft gelukkig den schok, na het vernemen van het ernstige ongeval haar gemaal overkomen, goed doorstaan, en haar toestand is zeer goed. Z. K. H. is door Haar verblijf en tevens door de aanwezigheid van H. M. de Koningin in het ziekenhuis zeer gerustgesteld. De particulier-secretaris van Prins Bernhard, verstrekte hedenmorgen het volgende communiqué: Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is minder gewor den. De hoofdwonde werd vanmorgen op nieuw verbonden. Ze blijkt goed te gene zen. Overigens is de toestand onveran derd. De Prins zal nog geruimen tiju absolute rust moeten houden. D'e hofjager Van der Spek had even eens een goeden nacht. De operatie van de knieschijf zal ver moedelijk aan het eind van deze week plaats hebben. De Voorzitter van de Tweede Kamer, mr J. R. H. van S c h a i k, heeft gisteren bij de opening van de ver gadering de volgende rede gehouden: De dag van gisteren heeft in den lande schrik en ontsteltenis te weeg gebracht. Over de zon van geluk, die van uit het Koninklijk huis in toenemende mate hare warme stralen over het Nederlandsche volk doet neerdalen, trok eensklaps een donker floers. Intusschen mogen wij ons gelukkig prijzen, dat de gevolgen van het aan Prins Bernhard met diens geleider over komen ongeval minder ernstig zijn dan aanvankelijk kon worden gevreesd. Ik weet, de gevoelens der Kamer te ver tolken, als ik zeg, dat zij ten volle deelt in de bezorgdheid die zich van het Ko ninklijk gezin heeft meester gemaakt, dat zij levendig beseft, hoezeer Hare Majes teit de Koningin, als liefdevolle en zorg zame moeder door het gebeurde moet zijn getroffen, en dat zij voor alles meeleeft in de angstige spanning van Haar, die met de blijde vreugde van de naaste toe komst in het verschiet, aan den dagelijk- sohen steun van haren gemaal op dit oogenblik meer dan ooit behoefte zal hebben. God geve, dat Zijn Koninklijke Hoog heid spoedig algeheel hersteld naar den huiselijken haard kunne wederkeeren. De Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Patijn, sloot zich namens de regeering van ganscher harte aan bij de woorden, door den voor zitter gesproken. Spr. behoeft niet te zeggen, dat ook de regeering diep getrof fen is door het ongeval, dat den Prins getroffen heeft. Spr. uit den vurigen wensch, dat deze spoedig hersteld in zijn gezin terugkeeren mag. Bij het begin van de vergadering der Eerste Kamer van gisteravond heeft de voorzitter, mrW. L. barön deVos va n S t e e n w ij k, de volgende woorden gesproken: „Deernis met Hare Koninklijke Hoog heid de Kroonprinses heeft ons allen diep vervuld, toen gistermorgen de mare zich verspreidde van het ongeluk, hoogst- derzelver gemaal overkomen. Naar Hare Majesteit de Koningin gingen onze deel nemende gevoelens mede zeer levendig uit. Van ganscher harte verheugen wij ons over de bevredigende berichten, welke ons sindsdien bereikten, en bidden het Ko ninklijk Huis en de natie toe, dat bet God den Heere goedgunstig moge behagen, de ernstige zorge, welke over Nederland is gebracht, alsnog zij het spoedig weg te nemen." De Kamer hoorde deze woorden staan de aan. Acht ministers waren aanwezig. D'e Minister van Algemeene Zaken, de heer C o 1 ij n, heeft daarna het volgende gezegd: „Het kabinet sluit zich va\i heeler harte aan by de warme woorden, welke u gezegd hebt naar aanleiding van het on geluk, dat den Prins der Nederlanden heeft getroffen. Ook wij verheugen ons, dat de berichten van hedenavond ons de hoop mogen doen koesteren, dat de ge volgen minder ernstig zullen zijn dan gisteren werd verwacht. Wij vereenigen ons met uw gebed, dat bet God moge be hagen, hem een spoedig' en algeheel her stel te schenken". HUMANITAIRE HULP AAN CHINA. Wetsontwerp te wachten. De minister van Buitenlandsche Zaken, Mr J. A. N. Patijn, heeft gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat bin nenkort hij de Staten-Generaal een wets ontwerp zal worden ingediend inzake het bieden van humanitaire hulp aan China EEN BURGEMEESTERSBENOEMING. Vragen van mr W. C. Wendelaar aan den minister van Binnenlandsohe Zaken. Het Tweede Kamerlid mr W. G. Wen delaar heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat dezer dagen iemand tot burgemeester is benoemd, die twee dagen te voren wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbijl bij werkzaam was, eervol ontslagen werd als ambtenaar bijl een der departementen van algemeen bestuur? 2. Zoo ja, wil de minister dan mede- deelen of aan dien ambtenaar een wacht geld is of zal worden toegekend en of dit wachtgeld hoo'ger is dan de aan het ambt van burgemeester in de betrokken ge meente verbonden wedde? 3. Indien dit laatste het geval is, zal dan aan den nieuwbenoemden burge meester boven zijn wedde van burgemees ter een aanvulling tot bet bedrag van bet wachtgeld worden uitbetaald? Indien ook dit het geval is, acht de minister een dergelijk samenstel van maatregelen dan niet in het algemeen on noodig en ongewenscht, en zoo ja, welke motieven hebben hem er dan toe gebracht in casu zoodanig samenstel niettemin te bevorderen? DE CRISISREGELING VOOR CONSUMPTIEMELK. Vragen van dr I. H. J. Vos aan den minister van oeconomische zaken. Het Tweede Kamerlid dr Vos heeft aan den minister van oeconomiscbe zaken de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of bet juist is, dat de crisisregeling voor con- sumptiemelk in het zoogenaamde buiten wettelijk gebied met ingang van 1 Dec. 1937 zal worden opgeheven? Wil de minister mededeelen of de be langhebbenden voldoenden tijd en gele genheid hebben gehad om nieuwe parti culiere regelingen te ontwerpen? Wil de minister mededeelen, of deze regelingen reeds zijn goedgekeurd? Vreest de minister niet, dat, voor het geval het antwoord op vorenstaande vraag ontkennend mocht luiden, met in gang van 1 December een niet voldoende geregelde toestand" zal ontstaan? Vreest de minister niet, dat onder die omstandigheden de bona fide handel en veehouders nadeelige gevolgen zullen on dervinden? Is de minister niet van meening, dat deze nadeelen alleen kunnen worden voorkomen door het vaststellen van een overgangsperiode, waarin de oude voor schriften nog zullen gelden? Binnenland. De toestand van Prins Bernhard blijft bevredigend. Amendementen op de dienstplichtwet. De Tweede Kamer over de begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Sociale Zaken. Buitenland. Communiqué over de Fransch-Engelsohe besprekingen. Regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet. Die onrust in Palestina. Wil de minister bevorderen, dat zoo danige maatregelen worden getroffen dat, moeilijkheden en schadelijke gevol gen voor de bona- fide belanghebbenden worden voorkomen? RECHT OP VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON. Mofie-Kupers in de Tweede Kamer verworpen. Gisteren heeft de Tweede Kamer ge stemd over de motie-Kupers, luidende: „D'e Kamer, van oordeel, dat alle werknemers een door de wet gewaar borgd recht op vacantia met behoud van loon dienen te verkrijgen, noodigt de re geering uit, desbetreffende voorstellen bij de Staten-Generaal aanhangig temaken." De motie werd verworpen met 59 te gen 25 stemmen. Vóór stemden, behalve de sociaal-democraten, de christen-de mocraten, de nationaal-socialisten en de communisten. DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Het rapport van de commissie Van Lidth de Jeude. Overeenkomstig de in de buitengewone algemeene vergadering van 16 en 17 Oc tober j.l. aangenomen motie, zal de alge meene vergadering van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond in 1938 niet in de maand Maart of April worden gehouden, doch in Februari. Als data zijn thans vastgesteld Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari 1938. Ook deze bijeenkomst wordt wederom in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden. In deze vergadering zullen worden behandeld het rapport van de in de buitengewone algemeene verga dering van 16 en 17 October j.l. benoem de commissie van voorbereiding en de in dat rapport neergelegde voorstellen. CONTINGENTEERING STIKSTOF- MESTSTOFFEN. De kunstmesthandelaren vereenigd in de Goöp. Ned. Inkoopvereeniging G.A. hebben in een. dezer dagen gehouden al gemeene vergadering een bespreking ge houden over de ongunstige positie waar in de handel geraakt is door de contin- genteering der stikstofmeststoffen. Na breede bespreking werd besloten al het mogelijke te doen, teneinde de contin- genteering opgeheven te krijgen omdat niet alleen zoovele handelaren ernstig ge dupeerd worden door dit stelsel, doch mede omdat tienduizenden landbouwers benadeeld worden door het betalen van hoogere stikstofprijzen. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN WEMELDINGE Gisteren vergaderde de Gemeenteraad van Wemeldinge om afscheid te nemen van den burgemeester, den heer P. J. Keijzer, die met ingang van 1 Dec. be noemd is tot burgemeester van Goederee de en Stellendam. De voorzitter hield bij deze gelegenheid een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen: Bij'na vijf jaren mocht ik hier arbeiden in het belang van deze mooie gemeente

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1