Prins Bernhard met zjjn auto in botsing met een vraebtautoniet-ernstig' gewond. khj hebben 6« directeuren Uanfabrieken opgebeld Pobbelmcmn lebber... man! met GEENSE'S BRILLEN Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. De strijd in China. HET ST0FFENHUIS EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws MAANDAG 29 NOV. 1937 52e JAARGANG No. 51 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Overgebracht naar een ziekenhuis te Amsterdam, 402 antwoordden „IBIS Rustig leze U deze Courant Vakopticiën Speciaalzaak Lange Vorststraat 49 Tel. 6 Goes 15% korting tijdens verbouwing van de zaak Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoe» Postrekening 44485 Teiefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A&oasasseetsprfje f359 pa? fcwSffcatf Weekebonne^esten voor ftliddsffeurg' öcci en Vli«i!ngej! f 0X3 Lotse fiHRtroers S eens Atfvmeatien 30 cent per rCjJÏ Ingezonden med-desHngsn 60 cent per rsgs! Kleine Adverteniiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertenties onder letter of motio 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hedenmorgen te 7 u. 15 is Prins Bern- hard, die zich per auto van Soestdijk over Amsterdam naar Den Haag wilde bege ven, even vóór Amsterdam, op den Mui der-straatweg, in botsing gekomen met een vracht-auto. Naar de voorloopige berichten melden, was zijn toestand niet ernstig. Hij is met een lichte hersenschudding en snijwon- den aan het voorhoofd per ziekenauto naar het Burger-Ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Indien de doktoren geen bezwaar ma ken, zal de Prins later naar Soestdijk worden overgebracht. Als men den ernstig beschadigden wa gen ziet, is het een wonder, dat de beide inzittenden er zoo goed zijn afgekomen. Hun toestand is in elk geval ongevaarlijk. De botsing had plaats op 10 M. af stand van het viaduct. In verband met daar plaats hebbende werkzaamheden moeten de auto's daar van de eene helft van den weg naar de andere over steken. Eien met zand geladen vrachtauto kwam van links den weg oprijden, toen de auto van den Prins, die zelf chauf feerde, aankwam. Hoe het ongeluk pre cies heeft plaats gehad, is nog niet te zeggen, maar vermoedelijk heeft de Prins door het natte en gladde wegdek niet voldoende kunnen remmen. De zand-auto bekwam weinig schade, maar de auto van den Prins werd van voren gedeeltelijk in elkaar gedeukt. De Prins en de mede-inzittende raakten be kneld. Het was een groot geluk, dat de motor, hoewel van voren geheel inge deukt, in het chassis op zijn plaats bleef. Officieel is door de geneesheeren vast gesteld dat de Prins een lichte hersen schudding heeft en dat naar het zich laat aanzien de toestand erg meevalt. Hedenmorgen om half elf arriveerde de Koningin aan het ziekenhuis, waar zij onmiddellijk naar den toestand van den Prins informeerde. De directeur lichtte haar in, waarna zij zich naar de kamer van Prins Bernhard begaf. Het ligt in de bedoeling, dat de Ko ningin na haar bezoek aan den Prins, dadelijk doorreist naar Soestdijk om Prinses Juliana persoonlijk van haar be vindingen op de hoogte te stellen. De mede-inzittende, die eveneens werd gewond, is de hofjager v. d. Spek, die een hoofdwonde opliep. Prins Bernhard, die na het ongeluk bij zijin volle bewustzijn was, wilde dat men hem naar Soestdijk zou brengen, maar de geneesheeren achtten het beter hem voor nader onderzoek naar het dichtstbijizijlnde ziekenhuis te vervoeren. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die ijlings 'kwam toeloopen. Hij' bood onmiddellijk hulp en bemerkte eerst later wie de in zittenden waren. Daar de inzittenden niet uit de auto konden komen, trok de man eerst de Prins onder de armen achter het stuur vandaan; onderwijl con stateerde de Prins zelf dat er met zijn beenen niets gebeurd was. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en beide gewonden werden in de ambulance-auto gedragen en daar door 4 geneesheeren onderzocht. Reeds dadelijk kwam vast te staan dat de verwondingen van Prins Bernhard niet ernstig waren. Door den slag met het hoofd tegen de voorruit had de Prins snijwonden en een lichte hersenschudding bekomen. De Koningin naar Soestdijk. Na geruimen tijd aan het ziekbed van Prins Bernhard te hebben vertoefd is de Koningin om 12 uur naar Soestdijk ver trokken. Zij werd in de vestibule van het paleis door Prinses Juliana begroet. De belangstelling van het publiek in de omgeving van het ziekenhuis was zeer groot. Overal in het land wordt naar den toe stand van Prins Bernhard geïnformeerd. De telefoon van het ziekenhuis staat niet stil. Bombardementen in Spanje. De luchtmacht is Zondag danig in ac tie geweest. Talrijke slachtoffers zijn te betreuren. Een aantal vliegtuigen van Franco zijn Zondag boven Madrid verschenen. Zij wierpen een aantal bommen. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets be kend. Vervolgens hebben zij het dorp Colme- nar Viejo aan een hevig bombardement onderworpen. Dit dorp is gelegen op 31 kilometer ten noorden van Madrid. Om trent het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Bij een bombardement van het dorp Oceana vielen 18 dooden. Voorts heeft de luchtmacht van Franco de laatste da gen de geheele streek, gelegen ten zuid oosten van Madrid geteisterd. Bij een bombardement van het dorp Chinchon werden vijftien personen ge dood. Oorlog is volgens Franco al gewonnen. Generaal Franco heeft in een interview met een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat hij er niet aan denkt met de regeering, op welke wijze dan ook, te onderhandelen. „Ik verklaar", aldus de generalisimus, „dat ik den oorlog zal winnen, dat ik weiger ook maar één bemiddelingsvoor stel in te zien en dat ik geen enkel com promis met de regeering zal aanvaar den." De generaal voegde hieraan toe, dat volgens zijn meening de oorlog zoowel op het slagveld als op economisch en zelfs sociaal gebied feitelijk reeds gewonnen is. SPANNING TUSSCHEN JAPAN EN ENGELAND. Do spanning in de Britsch-Japansche betrekkingen is toegenomen naar aanlei ding van een protest, dat van Japansche diplomatieke zijde tot de Britsche auto- rieiten is gericht. De Japanners eischen de terugtrekking van zes Britsche stoom schepen te Tsjinkiang, die volgens de waarnemingen van Japansche verken KANTSTOF VOOR JAPONNEN Op modegebied steeds toonaangevend! ningsvliegtuigen temidden van duizenden Cbineesche jonken liggen, alsof zij deze tegen de Japansche bombardementen wil len beschermen. Volgens de bladen ver voeren deze jonken Ghineesche troepen, levensmiddelen en munitie. Gemeld wordt, dat de Japansche mili tairen langs diplomatieken weg den eisch hebben 'gesteld, dat de Britsche stoom schepen binnen een bepaalden tijd wor den teruggetrokken, na afloop waarvan de bombardementen zonder aarzeling zul len worden voortgezet. Britsche stap te Tokio. In officieele kringen wordt vernomen, dat de Britsche ambassadeur te Tokio ge machtigd is, de Japansche regeering er duidelijk van in kennis te stellen, dat de Britsche regeering verlangt te worden gekend in iedere verandering in het be heer der Ghineesche douane. De regeering van Engeland, en ook die van de Vereenigde Staten en van Frankrijk hebben belang bij aan China verstrekte leeningen, waarvoor de douane-inkomsten zekerheid verschaffen. D'e drie regeeringen staan dan ook in voortdurend contact met elkander in ver band met deze aangelegenheid. Ook de Amerikaansche regeering heeft de Japansche regeering door haar am bassadeur te Tokio formeel doen weten, dat zij zeer bezorgd zou zijn over ieder itngrijpen in het bestaande stelsel van den Chineeschen douanedienst en in de verdeeling der ontvangsten. Het voornemen van Japan, om de Chi- neesche douanediensten onder zijn con trole te brengen, is aanleiding geweest tot officieele Engelsch-Amerikaansche be sprekingen. De Ghineesche bladen melden, dat het Ghineesche opperbevel in de iprovincie Sj'ansi besloten heeft in Noord-Cbina, een guerilla op groote schaal te organisee- ren. Men zou de provincie Hopei, Sjansi, Soeijoean, Tsjahar en een gedeelte van de provincie Honan in acht districten verdeelen, waarheen keurtroepen gezon den zullen worden om zich daar te ver spreiden. Japansche vliegtuigen hebben 140 bommen laten vallen op Tsjin Kiang, een aan de Jangtse gelegen haven; men vreest dat er veel Ghineesche slachtoffers zullen zijn. en gevraagd: „Welke tabak vindt U de beste?" 22 2 hebben woedend de telefoon op de haak gegooid (omdat zij dach ten dat 't een ongepast grapje was). 13 hebben kwaad ge antwoord: „Meneer, dacht U dat ik niets anders te doen had 7 zeiden heel beleefd „Ik rook niet." Een Ghineesche troepentrein is te Soean Sjen (bij Woeho) door bommen vernield. Er ziin honderd slachtoffers. FRANSCHE MINISTERS NAAR ENGELAND. De Fransche minister-president Chau- temps en de minister van buitenlandsche zaken Delbos, zijn gistermiddag van Pa rijs naar Londên vertrokken en daar aan gekomen. Ze zijn vergezeld van den secretaris generaal van het ministerie van buiten- landsche zaken, Leger, en van den direc teur ivoor politieke- en handelsaangele genheden aan de Quai d'Orsay, Massigli Het A.N.P. meldt uit Londen, als oor deel uit gezaghebbende kringen, dat af gezien van aangelegenheden, waarbij Duitschland speciaal belang heeft en waarover waarschijnlijk een bespreking nuttig en met het oog op de beraad slagingen van lord Halifax inderdaad noodzakelijk zal blijken, er andere kwes ties zijn, waarover een gedachtenwisse- ling tusschen Britsche en Fransche staatslieden, naar men meent, van waarde zal blijken. Een dezer kwesties betreft Spanje, welke kwestie, indien minder acuut dan vroeger, als mogelijke oorzaak voor Europeesche onrust, steeds een nauwgezette aandacht vraagt. ROME'S PERSCAMPAGNE TEGEN FRANKRIJK. Parijs protesteert. De secretaris-generaal van het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bij den Italiaanschen zaakgelastig de geprotesteerd tegen de campagne, die door de Italiaansche pers gevoerd wordt naar aanleiding van een Minister Cam- pinchi in den mond gelegde redevoering, die de minister categorisch ontkend heeft, te hebben uitgesproken. Leger zeide, zich er over te verwonde ren, dat een aan het toezicht der rogee- ring onderworpen 'pers een polemiek kon voeren over niet-bestaande feiten en die voortzetten, ondanks het categorische dementi van den betrokken Franschen minister. Ook wees de secretaris-generaal op de felheid der door de Italiaansche bladen gebruikte bewoordingen en toonde hij I aan, hoezeer dergelijk optreden schade kon toebrengen aan de goede betrekkin gen tusschen beide landen. Tenslotte vroeg de secretaris-generaal een einde te doen maken aan deze cam pagne. BERLIJN ZAL WORDEN HERBOUWD. Verklaring van Hitier. Bij de eerste steenlegging voot de „wehrtechnische" faculteit der technische hoogeschool te Berlijn heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij mededeelde, „dat met ingang van heden voor Ber lijn een periode van nieuwen bouwstijl begint, dewelke het uiterlijk en het karak ter van deze stad grondig zal veranderen. Uit de lange worsteling van verschei den Duitsche stammen en staten naar een staatspolitieke eenheid lis eindelijk het Duitsche rijk geboren, maar er ontbreekt I dit rijk nog zijn natuurlijke, overheer- schende machtspolitieke centrale. Naar het aantal inwoners is Berlijn met zijn vier en half millioen zielen na tuurlijk de hoofdstad van het rijk. Het is dat echter niet als we zijn cultureels en monumentale beteekenis vergelijken met die van andere Duitsche steden. Het is daarom mijn onveranderlijke wil en besluit, Berlijn van die straten, gebouwen en openbare pleinen te voorzien, die het voor alle tijden waardig zullen maken, de hoofdstad van het Duitsche rijk te zijn. D'e grootte der nieuwe bouwwerken zal niet worden berekend naar de behoeften in 1936 op 1940. Ze zal worden bepaald door het besef, dat het onze taak is voor een duizendjarig volk met een duizend jarig historisch en cultureel verleden een waardige duizendjarige stad te bouwen. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Dia Muller heeft Zondag een predikatie gehouden in de kerk van ds Niemöller. Hij deelde mede, dat honderd vijf en veer tig predikanten en andere dienaren der EVangelische kerk nog steeds in hechte nis zitten. Ds Muller verklaarde, dat een hevige strijd tegen de kerk wordt gestreden, dikwerf met de gemeenste middelen. EEN NAZI-DOOPPLECHTIGHEID. Schandelijke profanie. In de voormalige kerk van Gütrow, die thans tot een „hal der voorvaderen" is in gericht, heeft een nationaal-socialistische „doopplechtigheid" plaats had. De „Ostseebote", het in Bad Doberan (Mecklenburg-Schwerin) verschijnende blad van 11 November j.l. bevat daarom trent het volgende bericht: „In de hal der voorvaderen op het Ger- Ludis-kerkhof alhier, waren Zondag j.l. tien paar ouders uit Güstrow bijeengeko men, om openlijk te belijden, dat zij him kinderen in het geloof aan God en de eeuwigheid van het Duitsche bloed in de Van ernstiger en meer onmiddellijk be lang Is op het oogenibllk evenwel de toe stand in het Verre Oosten. Te Londen beziet men de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen te Sjanghai met somber heid. Deze opvatting wordt geheel gedeeld door de Vereenigde Staten en Frankrijk. Voor deze drie mogendheden staan groote belangen op het spel. gemeenschap der Duitschers wilden op voeden. Dé plechtigheid werd ingeleid met het „Largo" van Handel, waarop de eerste burgemeester partijgenoot Leman, na mens de partij de belijdenis der ouders aanvaardde. Na de toespraak van den eersten bur gemeester reikten de aanwezigen elkaar de hand en pai tijgenoot Leman sprak na mens allen de gelofte uit. D'eze stonde werd besloten met het lied „Heilig Va- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Prins Bernhard bij een autobotsing ge wond. Buitenland. De herbouw van Berlijn. Fransche ministers naar Engeland. Frankrijk protesteert tegen perscampag ne in Italië. Bombardementen in Spanje. Engelsch-Japansche spanning. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur derland". Aan de ouders werd een oor konde betreffende de voltrokken plechtig heid overhandigd." De loonen in de haven van Antwerpen bijna verdubbeld. Volgens een door den voorzitter van do Antwerpsche maritieme federatie aan de bladen verstrekte mededeeling, hebben de uursalarissen in de haven van Antwer pen tusschen Juni 1936 (dus korten tijd na de devaluatie van den frank) en Octo ber 1937, een verhooging ondergaan van 70.40 pet. Op 1 Juni 1936, bedroeg het basis-salaris frs. 6.25 per uur; op 1 Octo ber 1937 was het gestegen tot frs. 10.65 per uur, wat dus een verhooging geeft van 70.40 pet. "Wegens de steeds stijgende levensduur te wordt verwacht, dat dit percentage nog zal stijgen en is men er in Antwerpsche reederskringen zelf van overtuigd, dat de dag niet ver meer verwijderd is, waarop deze salarisverhooging 100 pet. zal bedra gen. Men voegt hier zelfs aan toe, dat dit percentage vrij waarschijnlijk zal bereikt worden vóór Juni 1938, zoodat in slechts twéé jaar na de devaluatie, de loonen aan de Antwerpsche havens met 100 pet. zullen gestegen zijn. Aanslag op den Egyptischen minister-president. Zondagavond is een aanslag gepleegd op Nahas Pasja, den eersten minister van Egypte. De dader, een Egyptenaar, werd gearresteerd. De dader heeft vier schoten gelost op de auto van den minister-president. Na has Pasja werd niet gewond. Een der schoten heeft zijn auto op en kele centimeters beneden het raampje ge troffen, waarachter de staatsman had plaats genomen. De politie-beambte, die achter de auto reed, heeft den dader, een jongmensch, gearresteerd. De dader, een zekere Izzedine Ahdel Khader, droeg de uniform der „groenhemden", een or ganisatie, die vijandig staat tegenover het EngelschEgyptisch verdrag. Geen verbad van vrijmetselarij in Zwitserland. De Zondag in geheel Zwitserland ge houden volksstemming heeft tot resultaat gehad, dat het voorstel tot het uitvaardi gen van een verbod op de vrijmetselarij met groote meerderheid verworpen is. Het resultaat was n.l. dat 515.000 stemmen tegen en 234.000 stemmen voor dit ontwerp waren uitgebracht. 66 Procent der stemgerechtigden bleek niet opgekomen. Korte Berichten. De kust van Finland is door een or kaan geteisterd. Ook in het merengebied van Finland heeft een zeer hevige storm gewoed. Op het meer Kuuslahti is een roeiboot, waarin acht kinderen zaten, ge kenterd. Alle acht kinderen zijn verdron ken. De haven van Hanko is ernstig be schadigd. D'e pogingen om het vermiste vlieg tuig van de lijn WarschauPalestina op te sporen, hebben eindelijk resultaat ge had. Een reddingsexpeditie heeft het vliegtuig gevonden, dat totaal vernield bleek. De drie passagiers en de drie leden der bemanning zijn om het leven geko men. Hubert Spengel, die wegens spion- nage ter dood was veroordeeld, is te Ber lijn met den bijl terechtgesteld. Op uitnoodiging van de Belgische regeering zullen vertegenwoordigers van de Duitoche minsteriën van economische zaken en verkeer de volgende week een bezoek aan België brengen. Zij zullen de havenwerken van Antwerpen en Gent in oogenschouw nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1