DE ZEEOW ABDIJSIROOP tweede blad TEGEN DEN STROOM Rechtszaken De scheidslijn. Wai er deze week voorviel Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte FEUILLETON Ska conclusie getrokken worden: de nieuwe regeering behoort in hoofdzaak op dezelf de basis samengesteld te worden als de oude. Ook al liet de opdracht van de Kroon den formateur formeel vrij, consti tutioneel en parlementair, ja ook zedelijk, had deze formateur, op grond van zijn vroegere uitlatingen, de verplichting een kabinet op breede basis te vormen, of de verantwoordelijkheid voor een andere for matie aan anderen over te laten. Voor de vrijzinnig-democraten, evenals voor de liberalen, was de formule welke sprak van positief-christelijke beginselen onaanvaardbaar wegens de dogmatische beteekenis, die in de politiek aan deze terminologie verbonden is. Betwijfeld mag worden, of de thans ge kozen basis voldoende waarborgen biedt voor eenheid van opvatting in de vraag stukken van practisohe toepassing der po sitief christelijke politiek. Als voorbeelden noemt spr. de mee- ningsversohillen over de toepassing der Zondagswet en over de eohtscheidings- wetgeving. Er is, van sociaal-democratische zijde, ook gesproken over een regeeringscombi- natie van S. D. A. P. en vrijzinnig demo craten. Te recht worden in onzen kring aldus spr. bezwaren tegen een derge lijke combinatie geuit. "Wel vraagt Mr Slingenberg zich af, en hij denkt hierbij aan de voortreffelijke samenwerking in vele colleges van Ged. Staten en van B. en W., of in de toekomst niet een samenwerking kan groeien tus- scben sociaal-democraten, liberalen en vrijz.-democraten, wellicht ook Ghr.-Hi- storischen, waaruit een gemeenschappe lijk program zou kunnen worden opge bouwd, op een zoodanig breede basis, dat ook voor sociaal-democraten plaats in het kabinet beschikbaar wordt gesteld. Uit sluiting van deze partij in de tegenwoor dige nationaal en internationaal zoo zeer moeilijke tijdsomstandigheden, acht hij onjuist. Neem toch de nieuwe veratèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig by hoesten, by kou op de luchtpijpen, by beginnende en chronische bronchitis en helpt heerbjk by borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zünde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Rechtbank te Middelburg. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. A. W. J., 41 jaar, betonijzervlechter te Roosendaal, had zich te verantwoorden wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld. Verdachte had n.l. op 3 Juli 1.1. onder de gemeente 's Heer Arendskerke als be stuurder van een rijwiel daarmede rij- dende over een langs den openbaren rijweg gelegen rijwielpad hoogst roekeloos en onvooi zich tig een voor hem uitrijdende wielrijder genaamd J. Gappon, rakelings gepasseerd, en wel zoodanig, dat hij de zen persoon aanreed waardoor die kwam te vallen en tengevolge van die val een linkerdijbeenbreuk bekwam waai door hij verhinderd is geweest zijn beroepsbezig heden geruimen tijd niet uit te oefenen. De Officier van Justitie eischte 2 maan den gevangenisstraf. De verdediger van verdachte Mr P. G. Adriaanse, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Poging tot oplichting. H. M., 25 jaar, kellner, vroeger te Haamstede, thans te Alkmaar, had zich te verantwoorden wegens poging tot op lichting. De Officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger van verdachte Mr P. G. Adriaanse, bepleitte vrijspraak. Overtr. Motor- en Rijwielwet. A. B., 36 jaar, vrachtrijder te Vlissin- gen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg (wegens het als bestuurder van een motorrijtuig met hetgeen door hem bestuurd wordt een voertuig inhalen terwijl daarvoor mede in verband met het uit de tegenovergestelde richting naderen de verkeer, voldoende gelegenheid niet be staat), werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 10 d. h. en toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f4.15. Eisch: Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. De diefstallen bij Vroom en Dreesman te Middelburg. J. de H., 24 jaar; B. L. v. d. W., 21 jaar, winkeljuffrouw, beiden wonende te Middelburg; Th. J., 28 jaar, winkelbe diende te Middelburg; G. M. M., 25 jaar, winkeljuffrouw vroeger te Veere, thans te Rotterdam; S. L. M. D., 28 jaar, winkel juffrouw te Oost- en West-Souburg en A. M. K., winkeljuffrouw te Vlissingen, hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van diverse voorwerpen op ver schillende tijdstippen gepleegd in 1936 en 1937, ten nadeele van de firma Vroom en Dreesman te Middelburg. Een tweetal verdachten waren niet ver schenen. De verdachten thans onder vraagd, erkennen de diverse diefstallen. Verder werden een firmant en ©en winkelchef gehoord, die verklaringen af legden betreffende den gang van zaken. De verdachten waren zelfstandig in ver koop en aflevering. Rechtstreeksche be talingen aan de winkeljuffrouwen was niet toegestaan. De Officier van Justitie eischt tegen ieder der verdachten een geldboete van f25 of 20 d. h. en voor de verdachten de H. en M. bovendien een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand. D'e verdediger van verdachte de H., Mr Kuipers, is van meening, dat hier geen diefstal doch verduistering heeft plaats gehad. Hij verzoekt vrijspraak. De verdedigers Mr W. K. H. Dieleman en Mr P. G. Adriaanse, bepleiten even eens vrijspraak, aangezien zij het mis drijf van diefstal niet aanwezig achten. (Zie vervolg ommezijde.) VAN ZATERDAG 27 NOV. 1037, Nr >0. Onder dit kopje schrijft „De Stan daard": Op nauwelijks nieuwe wijs werd thans weer het oude lied vernomen, dat de partijen ter rechterzijde in de door haar beleden Christelijke beginselen geen basis kunnen vinden voor een eensgezinden steun aan een goed eensgezind politiek beleid. De scheidslijn tusschen de beginselen, welke ter rechter- en die ter linkerzijde leven, zou, althans wat de politieke prac- tijk betreft, onwerkelijk zijn. Christelijke beginselen mogen uit nemend zijn, doch zeggen zij 't zij in de aanvaarding, 'tzij in de verwerping, niet voor het publieke leven. Nu valt niet te ontkennen, dat er dan voorbeelden zijn te vinden, die schijn baar deze stelling ondersteunen. Het ligt dus niet aan de gezamenlijk beleden Christelijke grondwaarheden, doch aan de menschen, die daarop bou wen, maar het resultaat biedt inderdaad ruimte voor de genoemde critiek. De practijk leert echter ook iets anders. En dan lette men bijv. maar goed op hetgeen thans in de Tweede Kamer voor valt, Nauwelijks komen Zondagsrust, lijkver branding, echtscheiding en huwelijkswet geving ter sprake, of de werkelijke scheidslijn wordt voor ieder zichtbaar. Ter linkerzijde zijn liberaal en socialis tisch betoog een, als van den kant der rechterzijde op versteviging der Christe lijke grondslagen van het leven wordt aangedrongen. Dit beteekent dan niet altijd, dat de mannen van links de waarde van Zon dagsrust en huwelijk zouden loochenen, maar zij zijn niet bij machte in hun be ginselen den weerstand tegen de onder mijning te vinden. Wie de vrucht wil, moet den boom, waaraan zij alleen groeit, aanvaarden. Wie het huis wil, handhave ook het fun dament. En juist hier wordt de kloof, die er wezenlijk is, zichtbaar. Dat zij bestaat, moet worden betreurd. Maar nu zij er is, moet het voor heel het leven van het allergrootste belang worden geacht, dat de volkeren haar zien en kennen. Hoe veel kwaad zoude Euro pa bespaard zijn gebleven als overheden en volken steeds waakzaam waren ge weest." MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Vorige week met de Nadorst geëindigd en nu er weer mee beginnen. Dat kan een vervelende historie worden. Maar het hoeft niet. In mijn gedachten zie ik reeds den hoekigen kronkelenden poel, herschapen in een verbroeden soepel gebogen, lan- delijken keiweg, waarlangs zelfs het mo derne rijwielpad en het verhoogde voet pad niet ontbreken. Dank zij de werkverschaffing. Daarmee zijn in ons land al wonderen verricht. Hoe erger de crisis, hoe meer werk- loozen, hoe grooter de openbare werken, die tot stand worden gebracht en waar voor zelfs in de vetste jaren der hoog conjunctuur geen gelden bijeen te bren gen waren. In de raadsvergadering van deze week is gevraagd: behoort de verbetering van den Nadorstweg wel in werkverschaffing te geschieden, is hier niet sprake van een productief werk? Wie zal hier de grenzen nauwkeurig trekken? De heer den Hollander heeft in die vergadering er op gewezen, dat het be grip werkverschaffing in den loop der jaren is gewijzigd. Een definitie er van is door hem niet gegeven. Dat is ook niet door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 39.) _o_ Tot dat oogenblik ten laatste kwam. Ze zat brieven te schrijven in de salon, toen haar hart begon te hameren 'bij 't hooren van zijn naderende voetstappen. Ze hoorde hem stilstaan voor de deur en even daarna wist ze, dat hij in de kamer was. Maar ze keek niet om en nam niet de minste notitie van hem. Aan 't geluid van zijn voetstappen hoorde ze, dat hij de haard had bereikt; mogelijk leunde hij tegen den schoorsteenmantel; haar hart bonsde zóó luid, dat hij' het wel moest hooren, en de drukkende stilte beangstte haar zóó, dat ze 't wel had kun nen uitschreeuwen. Dat hij' nuchter was had zij wöl aan zijn voetstappen gehoord; maar dat hij niet boos op haar was, wist ze niet. Had ze het geweten, het zou een crisis in het leven van haar en haar man zijn geweest; maar ze wist het niet en kon nooit hebben vermoed, dat haar man, die haar in de kamer stil stond aan te kijken, er in 't geheel niet aan dacht, dat zij hem i zoo eenvoudig, Hoe het ook zij, de tijd is ver achter ons, dat met werkverschaf fing bedoeld werd het bezig houden van menschen, met werk wat of geen waar de had, of overbodig was, zooals het klop pen van steen, of het graven van een sloot, die later weer gedempt moest wor den, of Iets dergelijks, Dat was in den tijd, dat ook de sociale verzekeringswet ten voor die menschen buiten toepassing bleven, of in het gunstige geval, dat men in dubia verkeerde of ze toegepast dien den te worden. Dat is thans anders. Arbeiders in werk verschaffing zijn ook verzekerd volgens Ongevallen-, Ziekte- en. Invaliditeitswet. Wat het loon betreft in de werkver schaffing verdiend, merkte dezelfde spr. op, dat in vele gevallen het particuliere loon benaderd wordt. De Minister van Sociale Zaken heeft destijds uiteengezet, dat de vergoeding voor werk in werk verschaffing, boven den steun en beneden 'het loon moet liggen. Van verschillenden kant vernam ik, dat vele Middelburgsche werkloozen gaar ne in de werkverschaffing werken. Dit duidt er op, dat de vergoeding boven het steunbedrag komt en bovendien, dat er in ons stedelijk werkloozenleger van 7 800 nog een contingent is, dat werken wil. Gunstige werkverschaffingsobjecten zijn die, waarin een hoog percentage arbeids loon en een gering bedrag voor materiaal kosten voorkomen. Aan die omschrijving voldoet het veel besproken object „Nadorstweg" ten volle en als zoodanig is dit werk dus ook ver antwoord. Zooals dit werk nu uitgevoerd wordt, zou het veel te duur worden, om uit den gewonen dienst gefinancierd te worden. Bleef dus over óf zoo eenvoudig mogelijk den weg verharden met puin of steen slag door den dienst van Gemeentewerken óf dank zij een groot subsidiepercentage van het Rijk als bijdrage in de kosten van werkverschaffing een voor jaren af doende verbetering tot stand brengen. Dat laatste verdient toch zeker ver de voorkeur. Dat is in het belang van alle partijen. Laten we nu van dit onderwerp af stappen. Wij zouden geen tijd meer hebben om nog naar de Mimuco of Hamito of andere oooos te gaan. De eerste co houdt zich bezig met op de plezierigste wijze het geld uit de zakken te kloppen ten bate van het Middelburgsche Muziekcorps. Zoo op de manier van het Nat fonds voor bijzondere nooden, waar bijzondere prij zen en bijzondere attracties tot bijzondere offervaardigheid opwekken. Toch zeker al een briefkaartje naar Den Haag gezonden, Amice? Over die andere to, weet ik nu eigenlijk niet of dit een geldklopperij ten bate of ten koste van handelaren en midden standers was, het eind van 't liedje was ook al weer geld, dat er diende te zijn. Wat leven we toch in een materialis- tischen tijd! Groetend, STENTOR. IN DE TOEKOMST SAMENWERKING MET DE S. D. A. P. MOGELIJK? In een vergadering van de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrijz. Dem. Bond heeft Mr M. Slingenberg, oud-minister van Sociale Zaken, gesproken over: „De Vrij zinnig Democraten en het Regeeringstoe- leid". Blijkens ©en officieel verslag gaf Mr Slingenberg als zijn meening te kennen, dat, wat de kabinetsformatie aangaat, wij hoewel napraten weinig nut schijnt te hebben er ons toch rekenschap van moeten geven, of de vorming van een rechts kabinet in overeenstemming is met den verkiezingsuitslag en hoe wij de for matie hebben te beoordeelen in verband met onze beginselen. Tegenover de verschillende tegenstellin gen, welke bij de verkiezingen op den voorgrond traden, beteekent de winst voor de lijstaanvoerders van de Anti-Rev. Par tij en van den Vrijz. Dem. Bond, Dr Go- lijn en Mr Ond, de goedkeuring 'door een belangrijk aantal kiezers van bet beleid der vorige regeering. In een parlemen taire democratie mag hieruit slechts één niet was komen opzoeken en dat hij er vreeselijk tegenop had gezien zijn teleur gesteld vrouwtje onder oogen te komen. Toen hij zich zoo dicht hij haar bevond en Daphne toch niet bij hem kwam, be gon hij zich af te vragen of zijn aanblik op den dag, toen hij thuis gebracht was, haar te zeer had geschokt; en voor het eerst van zijn leven schaamde hij zich over zijn gedrag. Hij besloot haar niets te vragen toen hij ontdekte, dat zij' niet wenschte te komen, en werd zeer neer slachtig. Hij voelde nu, dat er niets ergers was dan toe te geven aan drinkgewoon ten; maar toch kon hij het niet plaatsen, dat zijn fout zulk een invloed op zijn vrouw had, dat zij zelfs zijn aanblik niet kon verdragen. Hij had intusschen tijd genoeg gehad om eens rustig na te den ken en was tot de conclusie gekomen, dat ter wille van zijn vrouw hij voortaan aan de verzoeking moest pogen weerstand te bieden. Kwam Daphne hem nu maar halverwege tegemoet en keerde ze hem en zijn voornemen, maar niet geheel den rug toe. Maar hij kende Daphne niet, zoomin als zij zich zelf kende. En wat Maitland betreft, hij dacht na over wat zijn misstap hem had gekost. Hij stond haar eenige oogenblikken vol bewondering aan te kijken, zich een ellen deling noemend om wat hij haar had aangedaan; een dwaas omdat hij haar vertrouwen in hem geschokt had. Zij was toch een teer lief vrouwtje, niet gewend om iets te zien, dat niet „aardig" was; het behoefde in 't geheel niet te verwon deren, dat zij teruggeschrokken was hem weer te zien vóór hij geheel de gevolgen van zijn ziekte te boven was gekomen. Hij had vergeten - een dwaas, die hij was dat zij groote behoefte had aan vriendelijkheid en trouwe zorg. Hij' moest vanaf heden een anderen weg bewande len. Als hij haar zoo aanzag, voorover gebogen zittend, waarbij de krullen haar over 't voorhoofd vielen en haar keurige japon zoo bevallig langs haar slank figuur neerplooide, pijnigde dit zijn hart en had hij' zwaar berouw over wat hij haar in de laatste weken en vooral de laatste dagen had aangedaan. Na nog eenige oogenblikken van stil zwijgen, besloot hij het ijs te breken. „Daphne", zei hij op ongewoon teede- ren toon, en zijn stem bracht voor een oogenblik tranen in haar oogen, daar zij haar herinnerde aan den tijd in Schot land. Ze drong echter met geweld haar tranen terug; ze wilde zich niet klein toonen na al het leed, dat hij over haar had doen komen; ze kón het verleden niet vergeten. Daarom bleef zij zitten zooals ze zat en gaf ze geen antwoord. „Ik ben een monster geweest," zei p m t^JTlo's AsgSs&A o - - -VAHVtet/m Roger met ietwat gebroken stem: „Ik heb je houding tegenover mij ten volle ver diend, ik weet het ;maar ik beloof het je, dat zoo iets niet meer zal voorkomen" Zijn houding van onderdanigheid gaf haar moed, maar een moed, met bitter heid gemengd. „Dat 's onmogelijk", zei ze kort, „je helst geen eergevoel." Dit antwoord had Roger Maitland allerminst verwacht. Hij; stond eerst eenige oogenblikken als aan den grond genageld; toen werd hij bleek; maar nog kon hij: zich niet begrijpen, dat de bit tere woorden van zijn vrouw werkelijk gemeend en baar uit het 'hart gekomen waren. „Kom, Dahpne, wees niet zoo hard tegen een man, die dwaas gedaan heeft, temeer omdat je me genomen hebt op ge luk en ongeluk." „Ik had nooit gedacht, dat het ongeluk zoo groot kon zijn", zei Dap'hne, waarbij zij haar hoofd in de handen verborg en snikte. Roger streek zijn hand door zij!n haar en keek bedroefd. Ook nadat Dahpne had geweigerd hem op zijn verzoek op zijn ziekbed te komen bezoeken, had 'hij; er niet aan getwijfeld, dat hij in staat zou zijn goed te maken, wat hij bij haar bad bedorven. Hij bad gemeend, dat zijn vrouw een groote ver We hebben een mistige week achter den rug. Mistig was het te land en te water, maar ook ia de hooge, internatio nale pcHtiek. De Engelsche staatsman Heuifax reisde naar Berlijn. Is die zending nu mislukt of geslaagd? De officieele verklaringen, hierover afgelegd, zeggen niets. Men is geneigd tot de meening over te hellen, dat de kloof tusschen de Engelsche en Duitsche standpunten niet overbrugd is. Vooral, omdat de Duitsche minister Von Neurath niet, althans nog niet, naar Londen komt. Intusschen is Duitschland reeds zoo zeker van zijn zaak, dat Hitler in een te Augsburg gehouden rede kon verkla ren, dat de Duitsche eischen in zake kolo niën binnen zes jaar zonder oorlog zul len ingewilligd worden. Evenals de an dere Duitsche levensrechten. En bij dat woord denkt men oolk aan Oostenrijk en Tsj echo-Slowakije. Nauwelijks was Halifax uit Duitsch land vertrokken, of er reisden weer an dere diplomaten op L'erde Rijksgrond gebied: de Hongaarsche minister-presi dent Doranyi en diens minister van bui- tenlandische zaken van Kanya. Londen werd de vorige week bezocht door koning Leopold van België en koning Boris vein Bulgarije, nog andere Europeesche souve- reinen zullen straks de Britsche hoofd stad met hun tegenwoordigheid vereeren. En binnenkort gaat de Fransche minister van buitenlandsche zaken op tournée eerst naaT Warschau en vervolgens naar de hoofdsteden der kleine entente. Maar alweer: om al deze reizen hangt een dikke, geheimzinnige mist. Diplomatieke reizen, vooral in dezen tijd vol spanning, hebben natuurlijk een bedoeling. Oo'k te Parijs was het niet helder. Al lerlei geruchten deden de ronde over een ontdekt complot. Zelfs een officieel com muniqué werd er door de regeering aan gewijd. De mededeelingen waren op zichzelf opzienbarend. Allerlei bijzonderheden werden bekend gemaakt omtrent een vol maakte militaire geleding, wapenvoorra- den, enzoovoorts; maar de minister is in gebreke gebleven, de namen te noemen van de leiders van het complot of arres taties te doen verrichten op groote schaal. Het kleine aantal personen, die de politie tot nog toe heeft gearresteerd, en hun maatschappelijke positie, geven vooralsnog den indruk, dat men niet te doen heeft met een beweging van grooten omvang. Intusschen, het kookt en gist in Frank rijk. Ook de Brass elsche conferentie, die zou trachten, na eerst Japan op vriendelijke manier vergeefs tot de orde te hebben ge roepen, dezen indringer met krachtiger middelen te bedwingen, is in den mist uiteengegaan. Men begon met resolute woorden. Heel spoedig echter bleek reeds, dat met de krachtige verklaringen de geheele vitali teit der Brusselsc'he bijeenkomst uitgeput was. De conferentie was na twee of drie dagen stervende. Wat de doodsoorzaak is geweest, ia wel te vermoeden, maar niet met zekerheid te zeggen. De negenmogendheden-conferentie dat heeft de Chineesche gedelegeerde heel duidelijk en waar gezegd is een fiasco geworden, 'een volledig fiasco; zij stond machteloos iets te doen om de interna tionale orde te herstellen en te handha ven. De brutale Japanner kan ongehinderd zijn gang gaan. Nu tegen China, straks tegen Hij' lacht. Het gevaar van een pan-Aziatischen opmarsch naar Europa is weer actueeler geworden. In Tokio wordt rondweg verklaard, dat Japan ge roepen is om de geheele wereld te be- heerischen. Het heeft in Europa reeds twee bondgenooten (Duitschland en Italië) gekregen! Alleen Amerika had de zaak te Brus sel kunnen redden, maar 'het 'heeft het niet gedaanhet wilde, waarschijnlijk kon het niet. Beangstigende werkelijkheid. 'Ook voor Nederland. andering in zijn huis en geluk had ge bracht, dat 'hij voor haar had gezorgd beter dan hij: eerst had gemeend voor iemand te kunnen zorgen; en nu zulke hittere woorden van haar te hooren en haar tranen te moeten zien, 't was meer dan hij kon dragen en 't weerhield hem van een sdherpen aanval op haar hou ding. Hij voelde neiging haar eens over haar lokken te strijken; mogelijk dat zoo iets in staat zou zijn haar weer .prettig tegen over hem te stemmen. Daarom ging hij op haar af en legde hij heel vriendelijk zijn hand op 'haar hoofd. Maar Daphne schudde afwerend. „Ik heb van dat alles meer dan ge noeg," zei ze met een snik; „het heeft geen waarde wanneer een man het doet, die er niet tegenop gezien heeft het hart van zijn vrouw te breken. Ik heb mijn man verloren, en jij je kunt nooit zijn plaats vervullen." „Heel goed", antwoordde Roger koud; al zijn teederheid was verdwenen; „als je mij in de ellende wilt storten, je kunt het gemakkelijk doen. Maar je bent er verantwoordelijk voor." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5