Uit de Provincie De versterking van Leger en Vloot. Jen^v ZUID-BEVELAND. Witter dan wit WALCHEREN. Waf door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Wat volkomen zuiver is: KING. Wat de op wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aan het edele na-, tuurproduct: KING. Wat nooit verveelt: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING. Wódr U staat of waar U gaaf, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt NOORD-BEVELAND. gemeenteraad van vlissingen. Schoon is de ravendienst „Licht in 't Oosten" KERSTPAKKETTEN Kerknieuws. OVERDRACHT SPEK-EXPORT AAN LANDBOUWORGANISATIES. De Nederlandsche bond van groothan delaren in varkensvleesoh „Neprova", waarvan de leden zijn producenten en ten deele ook exporteurs van spek, heeft, naar aanleiding van het bericht, dat de regeeringscommissarissen zouden hebben aangeboden, om den export van spek en andere agrarische producten in eeniger- lei vorm over te dragen aan de land bouworganisaties, aan den minister van Economische Zaken een telegram gezon den, waarin tegen dit voornemen met klem wordt geprotesteerd. Een dergelijke overdracht van den spekexport, gevolgd door die van andere agrarische producten, beteekent naar de meening van den bond niets anders dan het verwezenlijken van de denkbeelden, neergelegd in het teruggenomen vooront werp der landbouwordeningswet waartegen uit de kringen van handel en industrie zulke groote bezwaren zijn ge rezen echter met dit verschil, dat het doel van genoemd voorontwerp thans verwerkelijkt wordt zonder landbouw ordeningswet. De bond verzoekt den minister niet toe te staan, dat genoemde exportoverdracht plaats vindt, doch te willen bevorderen, dat integendeel weer wordt teruggekeerd tot een meer normalen spek-export en wat daarmede verband houdt. CRISISINVOERWET EN TARIEFS MACHTIGINGSWET. De voorzitter van bet comité van ver weer uit den handel inzake de wijzigin gen der crisisinvoerwet en tariefmachti gingswet, de heer H. G. Heij, heeft een langdurig onderhoud gehad met den mi nister-president. Tjjidens dit onderhoud bleek de minis ter groote aandacht te hebben voor de bezwaren, welke de handel tegen deze wetsvoorstellen heeft. Dr Colijn nam met belangstelling kennis van het feit, dat in dit comité thans ca. 1900 zaken uit alle bedrijfstakken van den handel ver- eenigd zijn. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Haarlem, ter stand plaats Haarlem (vacature D. W. van Nie- kerk) B. M. Brans, candidaat-notaris te Haarlem. Burgemeesters. Bij Kon. Besl. is aan J. M. A. Wijnaendts van Resandt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Wageningen. Dammen. De uitslag van den damwedstrijd tusschen Goes I en Krui- ningen I in de le klasse van den Z. D. B., luidt: M. Jeremiasse'M. v. d. Parel 11; M. de JongeJ. Pasman 11; F. den HertogM. v. Nieuwenhuize 20; J. v. CalmthoutA. v. d. Sande 02; K. L. KramerJ. Krijger 20; G. Hooge- stegerA. Dek 11; J. GrucqJ. iv. d. Parel 11; L. DekkerM. Bosman 11; J. SinkeI. Pasman 11; H. Steimeier E. Westveer 02; Uitslag 1010. Verplaatst met ingang van 1 Dec. 1937 de Comm. D. B. M. M. Griep, werk zaam ter Inspectie der Dir. Belastingen te Oss naar Terneuzen Inspectie Inv. en Acc. De Comm. N. J. M. Kriele is van Terneuzen naar Den Bosch overgeplaatst. Kapelle. De A.-R. Kiesvereeniging met de AB.JA. kwam gisteravond bijeen onder voorzitterschap van den heer A. Slabbe- koorn. Inzonderheid heet Spr. welkom den heer W. Bogaards, hoofdbestuurder van de ARJA, welke zal spreken over Dr Kuyper als sociaal, democraat, arbeider. De heer Bogaards het woord verkrij gende begint met te vragen, is het geen tegenstelling, den naam van dien grooten A.R. staatsman te verbinden met de bij voegingen sociaal, democraat, arbeider. Spr. verzoekt echter achter elk der woor den een komma te plaatsen en wil dien grooten Staatsman beschouwen als de predikant die koos de zijde van het een voudige volk en die den strijd aanbond tegen het destijds oppermachtig Libera lisme. Als Calvinist was hij zuiver demo craat. Ds A. Scheele eindigde deze welge slaagde vergadering met dankgebed. Yerseke. Het kinderkoor der Chr. School Kakeldans, dat aanzienlijk uitge breid is, staat nu onder leiding van den heer J. Rijn van Goes. Het heeft den naam gekozen „Der kinderen mond". Ook de Ned. Herv. Kerk zal nu van electrisch licht worden voorzien. De aanleg van een en ander is opgedragen aan de firma L. K. Kramer voor f523. De mooie oude kronen van kaarsen, die een prachtig effect sorteeren, zullen be houden blijven, maar worden geëlectrifi- ceerd. i Een 10-tal oesterkweekers (7 uit Yerseke, 1 uit Wemeldinge, 1 uit Tholen en 1 uit Bergen op Zoom) hebben een request gezonden aan de Tweede Kamer leden, waarin zij' protesteeren tegen de h.i. onrechtvaardige behandeling die hun is overkomen met 't pachtbetalen over het seizoen 1934-'S5. De andere oesterkwee kers hebben slecht 5 pet. moeten betalen, terwijl zij' 25 pet. moesten geven van de geboden pachtsommen. Nu vragen ze, daar ze ook geld hebben toegelegd in het boekjaar '34-'35, een gelijke behandeling. Baarland. Donderdagavond werd in de 01,.-school een ouderavond gehouden. OP EEN NA ZULLEN ALLE NIEUWE OORLOGSSCHEPEN HIER WORDEN GEBOUWD. Ook vliegtuigen van Nederlandsch fabrikaat. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over de be grooting van Defensie zegt de minister: Voor wat de zeemacht betreft, zullen alle schepen bier te lande worden ge bouwd. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat ruwe materialen uit het buitenland dienen te worden betrok ken, terwijl enkele onderdeelen, welke hier te lande niet of nog niet vervaardigd worden, eveneens in het buitenland zul len moeten worden aangeschaft. De mogelijkheid bestaat, dat de torpe do-motorboot in bet buitenland zal moe ten worden besteld, opdat men kan pro- fiteeren van de groote ervaring, die men in het buitenland met dit soort vaartuigen heeft. Wat de vliegtuigen voor de zeemacht betreft, dio zullen hier te lande worden gebouwd, met dien verstande, dat van een der typen een eerste serie in het bui tenland in uitvoering is. Hierbij is we derom rekening te houden met de om standigheid, dat het ruwe materiaal uit het buitenland wordt betrokken, terwijl ook motoren, schroeven, navigatie-instru- menten, mitrailleur-bewapening enz. ten deele in het buitenland zullen moeten worden aangekocht. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Een 50-tal belangstellenden, waaronder 20 vrouwen waren opgekomen. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer M. Murre heette de aanwezigen welkom. Daarop bracht de beer Min- naard, hoofd der school, verslag uit van den toestand der school, leermiddelen, bibliotheek, enz., die zeer gunstig mag worden genoemd, en gaf een zeer uit voerige uitéénzetting van het concentra tiewetje, en de beteekenis biervan voor kleine scholen. Hierna werd thee rondgediend en de tentoonstelling van het werk der kinderen met belangstelling bezichtigd.. Een verhandeling over de Bisamrat door den heer Minnaard besloot den avond. Waarde. Gemeenteraad. Vrijdag middag kwam de Raad voltallig bijeen De begrooting 1938 werd aangeboden met een eindbedrag van f 29834.81, met een post van onvoorzien van f 270.33. Daarna die van het Burg. Armbestuur met een eindbedrag van f 35155.55 mei een subsidie van de gemeente van f 1300 B. en W. stellen vervolgens voor krach tens art, 101 der L.O.-wet voor de Bij zondere Lagere School de som van f4.98 per leerling vast te stellen. Dan kwam aan de orde het Gasgeschil met Goes. Door den raad werd besloten den beer Sissing als arbiter voor deze gemeente te doen optreden. Bij de rond vraag werd de stortplaats voor vuilnis besproken. De voorzitter zeide daar aan dacht aan te schenken. Daarna sluiting. Souburg. Gemeenteraad. Gisteren kwam de gemeenteraad voltallig bijeen onder voorzitterschap van Burgem. Ste- merding. Tot ambtenaar van den burg. stand wordt met alg. st. benoemd de beer Ste- merding. Alsnu wordt in stemming gebracht het voorstel-de Priester, over de tarieven der besmettelijke ziektengelden waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Dit voorstel wordt nu verwor pen met 6 tegen 5 st. Hierna wordt in stemming gebracht de verordening zelf, welke wordt aange nomen met 8 st. voor en 3 tegen. B. en W. stellen voor de door den beer de Wolf aangelegde straat te noemen naar den vorigen burgemeester en wel Van Doornlaan. Dhr de Priester (S.D.A.P.) vraagt, waarom hier gesproken wordt van laan en niet van straat. Wetb. Gijsouw (G.H.) zegt dat dit komt omdat in deze straat twee dwarsstraten zullen uitkomen. Weth. Suurmond (A.R.) geeft toe dat dit argument niet zwaar weegt, maar dat oorspronkelijk de bedoeling was hier lanen te maken, beeft men er zich aan gehouden. De voorzitter merkt hier nog bij op dat het de gewoonte is wanneer men boomen aanplant in de straten, men deze lanen noemt. Hier is dit nog niet bet geval, misschien is het nu juist het geschikte moment hiermee een begin te maken. Al dus besloten. Gemeentehuis. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering geno men besluit komen thans B. en W. met een aanbeveling van architecten en wel 1. Ir D. Roosenberg te Den Haag; 2. Ir A. Rothuizen te Middelburg; 3. L. M. Naaktgeboren te O. en W. Souburg. Bij eerste stemming verkregen de hee- ren Roosenburg 3, Rothuizen 5, Naakt geboren 3 st. Bijl 2e vrije stemming: Roo senburg 3, Rothuizen 3 en Naaktgeboren 5 st. Bij de stemming wie van de beeren iRloosenburg of Rothuizen in herstem- miuff kwam met dan heer Naaktgeboren TONNEMA „CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT - SNEEK kreeg dhr Roosenburg 6 en dhr Rothui zen 5 st. Alzoo herstemming tusschen dhrn Roosenburg en Naaktgeboren. De stemmen staakten n.l. 44 en 3 blanco. Alsnu houdt men een loting tusschen deze twee, waarbij dhr Naaktgeboren wordt benoemd. Verder komt in behandeling de b e - grooting 193 8. Dhr de Priester (S. D. A. P.) is van oordeel, dat wel wat sober is gehandeld. De inkomsten zijn wel wat laag geschat, vooral wat betreft de belastingen. Vanaf 19311935 hebben deze altijd de raming overtroffen. We staan er wel wat gunsti ger voor, volgens spr., als hier door B. en W. wordt voorgesteld. Spr. heeft nogal critiek op het beleid van B. en W. Er worden wel toezeggingen gedaan, maar niet uitgevoerd, waarvan spr eenige voor beelden noemt (kwestie van kolenaankoop, politieverordening, rioleering bermslooi) Alles blijft hangen. Men belooft wel, maar er komt niets. Hij hoopt dat het nu beter zal gaan onder den nieuwen burgemeester. Komende tot de wethouderszetels vraagt spr. zich af hoe het nu zal worden. Toen in 1935 de beide wethouders van rechts werden gekozen, is dit gegaan onder be ding, dat, als er een burgemeester van rechts kwam dit college zou gewijzigd worden. Spr. wacht af, wat er nu zal ge beuren, of nu ook de linksche minderheid een zetel zal mogen bezetten. De werkloozenzorg is ook niet in orde. Waarom, vraagt spr., moeten de loonen in werkverschaffing en de steun hier min der zijn dan in de omliggende plaatsen. De voorzitter wil de detailpunten liever bij de verschillende punten der begrooting behandelen. Dhr de Priester eindigt met de opmer king, dat de arbeidsbemiddeling hier niet goed is. De andere raadsleden zien van alge- meene beschouwingen af. Weth. Suurmond (A. R.) antwoordt dhr de Priester over de wethouderszetels. Spr. is er niet van overtuigd, dat, nu we een rechtschen burgemeester hebben.de samen stelling moet veranderen. B. en W. vor men toch een college boven de partijen. In zoover het college in gebreke is gebleven toezeggingen gestand te doen, wil spr. die schuld op zich nemen, maar zegt spr., dan geldt dit ook voor dhr de Priester, want die is er ook debet aan. Laten we dus de schuld maar deelen. Weth. Cijsouw (G. H.) bespreekt ook de kwestie der wethouderszetels. Zooals dhr de Priester dit voorstelt is het hem niet bekend. Spr. roept terug 1931. Toen kregen, wij een linksche bur gemeester met 2 linksche wethouders en dat geschiedde wel willens en wetens. De voorzitter antwoordt ook den heer de Priester. Deze noemt het niet goed, maar posten te brengen op den kapitaal- dienst. Maar, zegt spr., dan zijn we niet in slecht gezelschap. Zie naar het rijk en de groote steden. Ook daar vindt men dat. Men beeft dit gedaan noodgedwongen men moest dit doen omdat de middelen niet toereikend zijn. Wat betreft de ra ming der belastingen het kan zijn dat dhr de Priester gelijk heeft. De op gaven worden verstrekt door den Inspec teur der belastingen en spr. zegt, dat het onverstandig en onverantwoordelijk zou zijn hooger te ramen dan is opgegeven. Het is mogelijk, dat toezeggingen van B <an W, niet alle worden verwerkelijkt, maar beeft dat niet plaats, dan is dat tegen den wil van B. en W. Politieverordening is eerste ei&ch. Dit acht spr. van groote waarde, en daarom zal daar met spoed aan worden gewerkt. Ook met het reglement van orde. Ten slotte maakt spr. enkele opmerkingen over werkverschaffing en steun waarna dhr de Priester verklaart wel wat beter gestemd te zijn over de verwachtingen van B. en W. Dhr v. d. Putte (A.R.) is gedwongen te ispreken, hoewel zijn fractie niet de bedoeling had deel te nemen aan de alge- meene beschouwingen. Over de wethou derszetels wil spr. tot dhr de Priester zeggen: in 1935 was het uitsluitend een beginselkwestie. Wij wenschten toen niet en nu ook niet samenwerking met de S. D'. A. P. Wetb. Cysouw (C.H.): het was in 1931 hun doel twee linksche wethouders. De voorzitter komt terug op het finan cieel 'beleid en zegt: de toestand der ge meente is zoo, dat men niet maar raak kan ramen. Als er meevallers zijn kunnen wij die goed gebruiken. Hierna ging men over tot artikelsge- wijze behandeling. Kortgene. Donderdagavond speelden de damclubs „Kortgene" en „Kamperland" een wedstrijd in „De Stadswijnkelder" al hier. D'e uitslag is „Kamperland 18 pun ten en „Kortgene" 22 punten. De heer de Ruiter vroeg nog hoe de gecombineerde schoolartsendienst werkt. De heer Rorije zegt, dat het oordeel ved hoofden van scholen en ouders gunstig is, doch de beer De Ruiter heeft wel an dere tonen gehoord. Het voorstel inzake het leggen van een nieuwe waterleidingbuis in den West- Souburgschen weg, den bouw van een werkplaats en de aanschaffing van 2QOO nieuwe watermeters en ten slotte aan schaffing van een meter-ijkinrichting gaf den heer De Bart aanleiding te vragen of de buis niet vrij van het voet- en het rijwielpad kan worden gelegd. De voorzitter zegt, dat de deskundigen naar een zoo goed mogelijke oplossing zoeken en wethouder Anker, dat de lei ding wel zal komen in de strook tusschen beide paden. De heer van Oorschot wilde 'het meter stelsel, dat vrij duur is, geheel loslaten. De heer Andriessen was aanvankelijk ook daarvoor, doch in de betrokken raadscommissie is bij tot andere gedach ten gebracht, waarbij de heer Paap zich aansloot. De 'heer Hildernisse is voor ongebrei deld watergebruik, en wil in ieder geval de meterhuur afschaffen. De heer de Rui ter kent gevallen, dat vrij gebruik leidt tot onverantwoord watergebruik. De heer Sorel zegt, dat er in wezen geen meter- huur bestaat. Wethouder Anker zegde toe te zullen doen nagaan of aanslag volgens de huur waarde mogelijk is, al komen andere ge meenten er juist op terug. Het blijkt uit de verdere discussies dat de meters niettegenstaande een nader onderzoek naar mogelijkheid van veran dering, toch worden aangeschaft. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Gekro te Overschie betreffende destructie vau vee en vleesch, boorde men o.a. bezwaar op peren tegen het feit, dat de afval van 't abattoir, dat toch buiten de kom staat, gratis wordt weggehaald door den reini gingsdienst. De beer Rorije sprak woorden van dank en gelukwensch tot de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten voor het na langen strijd ein delijk behaalde succes. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Het volgende was dat tot het bouwen van een vischmijn, waarbij de heer Ro rije weer op de groote belangrijkheid hiervan voor Vlissingen wees. Men zal minder stank hebben en de koopers zul len makkelijker daar komen dan bij ver koop op straat. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. Dit geschiedde vervolgens ook met die tot koopen van de gemeenten Biggekerke van een terrein voor bet Waterleidingbe drijf; tot bet verlengen van de huurover eenkomst met het Rijk betreffende het gebruik van het strand; tot bet aanleggen en verbreeding van trottoirs op de Boule vards Evertsen en Bankert en tot aanleg van rioleering en bestrating van een ge deelte van de Bonedijkstraat c.a. Bij het voorstel tot regeling van het door de Radiodistributiemaatschappij te betalen recht, wees de heer van Oorschot er o'p, dat men z.i. te weinig geeft voor het geld. Het voorstel werd aangenomen en ook dat tot her-verstrekken van voorschot aan Goed Wonen, nadat thans de rente op 3V2 pet. was gebracht. Bij de rondvraag kwam de vraag ter tafel hoe het zit met het ontslag van den heer Abrahamse als boekhouder bij de N.V. Zegam. De voorzitter zeide, dat deze kwestie ook in de Prov. Staten aan de orde komt en men beter het antwoord van Ged. Sta ten kan afwachten. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad waren de beeren Edelman en Marijs beide met ken nisgeving afwezig. In banden van B. en W. om advies werd gesteld een verzoek van Marathon en de Athletiekvereeniging om een athle- tie'kterrein in te richten. Tot leeraren aan de Avondschool wer den benoemd de heer H. R. Nieser en J. D. H. Reijnders. Tot vertegenwoordiger der gemeente in bet bestuur der op te richten stichting „Zeeuwsche Grondverbeteringsmaatschap pij" werd benoemd de heer Rorije, wet houder van Sociale Zaken. Nadat verschillende bedrijfsrekeningen waren goedgekeurd, stelde de Raad de gemeenterekening 1936 voorloopig vast als volgt gewone dienst f 1.622.786.38 en uitgaaf f 1.598.889.95, alzoo een goed slot van f 23.096.43; kapitaaldienst: uit gaaf f253.616.86 en ontvang f211.872.32, alzoo een kwaad slot van f 41.744.54. Dé beer de Ruiter wilde komen tot wij ziging der indertijd verdubbelde straat belasting, nu de minister een extra bij drage van 10 pet. heeft toegezegd. Wet houder Rorije zeide, dat als men in die richting wilde gaan men wellicht zou stuiten op tegenwerking bij Ged. Staten. Evenals in Middelburg werd goedge keurd de benoeming van een administra tieve hulp voor den schoolarts tegen f 100 salaris, waarvan beide gemeenten ieder de helft moeten dragen. Hier werd er echter over gediscussieerd De heer van Oorschot achtte de beloo ning aan den lagen kant. De heer 'de Ruiter meende, dat het toch niet aan gaat meer te geven dan gevraagd wordt. De beer Rorije zeide o.a. dat meer ge ven oneconomisch zou zijn en dat mag men zelfs van hem als S.D.A.P.-er niet verwachten. (1 Kon. 17:6), dien wij mogen verrichten ten behoeve onzer vervolgde geloofsgenooten in Rus land. Het Nederlandsch Comité tot steun der Christenen in Rusland (G. L. Baron van Boetzelaer, Voorz., Ds F. Dresselhuis, Secr., J. Seegers Wzn, Penningm., Ds H. Janssen, Alg. Adj.) zal gaarne Uw giften voor verzending der ontvangen. Voorz. Commissie van Advies en Toezicht: Mr B. de Gaay Fortman, Rechter te A'dam Adres voor toezending der giften: Penningmeester „Licht in 't Oosten", Giro 166.821, Weesp. (Adv.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid-Beijerland, E. R. Damsté te Sluipwijk. Te Groot-Ammers, A. P. P. Pop te Monster. Te Hei- en Boei- cop, P. H. Oostenburg te Gouderak. Aangenomen naar Polsbroek en Vlist, A. de Leeuw te Willige-Langerak. Bedankt voor Neerlangbroek, W. Bies- haar te Benthuizen. Elvang. Luth. Kerk. Beroepen te Nijmegen, G. Pel te Bode graven. Beroepbaar. In de Geref. Ker- ken is beroepbaar gesteld de heer C. van der Tas, theol. cand., Poortlandlaan 29, Delft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2