MILD - AMERICAN I^CL CIGARETTES De Tweede Kamer. Steun aan de Stoomvaart- Maatschappij Zeeland, Gemengd Nieuws Houtsn ij kunst. Uit de Provincie. ZUID-BEVELAND. Kerknieuws. Onderwijs. Uw verkouden? Avondvergadering. De heer Vos '(lib.) zegt dat het nu reeds verordenende bevoegdheid aan de Bedrijfsraden geven, deze zou vermoor den. Ten aanzien van verbindend verklaring e.d. hebben de liberalen aanvankelijk wat onwennig gestaan, voor al omdat het Parlement hier buiten ge houden werd. Thans zullen zij in hoofd zaak het beleid van dezen minister gaarne steunen. Spr. bestrijdt verder het 40-uren- pleidooi van den heer Kupers. Kan, vraagt spr., niet een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van een voorzichtige invoering van de 40-uren- woek in enkele, daarvoor geëigende be drijven? De heer Loerakker '(R.K.) is ver heugd over de plannen van den minister ten aanzien van een Landbouwarbei ls- wet. De heer Joekes (V.D.) is voorstan der van geleidelijke organisatie van het bedrijfsleven. De medewerking van de Overheid is hierbij onmisbaar. D'e plan nen in zake werkeloosheidsverzekering begroeten de V.-D. met sympathie, die in zake kindertoeslag zien zij met belang stelling tegemoet. Mej. D'e Jong (S.D.) dringt aan op belangrijke werktijdverkorting voor ver plegend personeel en bepleit voorts de belangen van de huisarbeiders. De heer Van Houten (C.D.U.) acht verordenende bevoegdheid voor de Be drijfsraden terstond noodig; evenals uit stooting van de vrouw uit het bedrijfs leven en betere zorg voor oude arbeiders. Spr. is vóór de motie Kupers (wette lijke ivacantieregeling). De heer Serrarens (R.K.) betoogt, dat ter besrijding van blijvende werkloos heid, noodig is een bedrijfsgewijs onder zoek in te stellen naar verhooging van den toelatingsleeftijd tot het productie proces, vervroegde pensionneering, ver korte werkweek, betaalde vacantieweek en beperking van den arbeid der gehuwde vrouw. De heer Weitkamp (C.H.) zegt dat de arbeiders niet moeten denken dat ze een betaalde vacantia voor niets krijgen. Zij zullen de kosten zelf moeten betalen; immers de verhoogde productiekosten zullen op hen als consumenten wor den afgewenteld. Daarom zal spr. tegen de motie-Kupers stemmen. De heer S t u m p e 1 (R.K.) wijst op de sterke toeneming van het kleine midden- standsbedrijf (1 tot 5 arbeiders). De minister late dit bedrijf vertegenwoordi gen in de colleges, die den bewindsman adviseeren. Minister Romme dankt voor de gebleken instemming met zijn beleid en de daarop uitgeoefende opbouwende cri- tiek. Onderwerpen, waaromtrent een wette lijke regeling is aangekondigd, zal spr. niet behandelen; 'het zijn: beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, kinder geldverzekering en wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering. Aan de toepassing van de Veiligheids wet voor den landbouw wordt gewerkt. Een ambtelijke commissie zal rapport uitbrengen over de regeling van den werktijd van de binnenschipperij. Arbeidstijdregeling voor landarbeiders wordt met de noodige ernst bekeken. Op grond van de Huisarbeidswet zal spr. loonbepaling voor laag-betaalde groepen in de kleedingindustrie ontwerpen. Wat de bedrijfsraden betreft, de Re geering wil het zoo leiden, dat het maat schappelijke leven zelf de bedrijfsraden maakt, Zij kunnen niet van bovenaf in het leven worden gehouden. Een kleine wijziging van de Bedrijfs- radenwet is noodig, teneinde met het in stituut het economisch terrein te kunnen betreden. De bedrijfsraden moeten er eerst over de geheele lmie komen Dan pas kan over de verordenende bevoegdheid worden gesproken, Spr. wil aan den aandrang van de Ka mer gehoor geven en de zaak van de wet telijke vacantieregeling nog eens ernstig overwegen. Spr. is er van uitgegaan, dat het niet mogelijk i° alle valide a^heiderr weer op te nemen in het productieproces. Geluk kig betreft dit niet de 340.000 werkloo- zen, want een bepaalde reserve is noodig. De artikelen van Afd. A r b e i d wor den goedgekeurd. Over de motie zal Dinsdag worden ge stemd. Aan de orde is de af deeling Arbei dersverzekering. De heer Woudenberg {N.S.B.) be pleit premievrij staatspensioen. De heer Kupers (S.D.) dient een motie in, waarbij de Regeering wordt uil- genoodigd om 65-jarigen en ouderen die geen uitkeering ontvangen krachtens eenige sociale verzekering, alsnog een uit keering te doen geven. De heer Vos (lib.) bepleit een even tueel afzonderlijke ouderdomsvoorziening van kleine zelfstandigen en unificatie en vereenvoudiging van de sociale verzeke ring door bedrijfsvereenigingen, waarbij een verdere uitbouw van sociale verzeke ring kan worden aangepast. De heer Bakker (C.H.) vraagt even eens hulp voor ouden van dagen die geen uitkeering ontvangen, speciaal de kleine zelfstandigen. Aan de motie Kupers heeft spr. geen behoefte, noch aan een initiatief-voorstel. Te kwart na één wordt de vergade ring verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. De houtsnijkunst, die in de 15e en de 16e eeuw ook in ons land op hoog peil stond en daarna eenigszins op den achter grond geraakte, mag zich de laatste jaren in toenemende belangstelling verheugen. Ook Zeeland is in 't gilde der houtsnij ders vertegenwoordigd en we kunnen wel zeggen goed vertegenwoordigd. Wij be hoeven hier slechts den naam te noemen van den heer Joh. Melse te Goes, wiens buitengewone capaciteiten op dit gebied algemeen erkend worden. Thans is Goes in den heer F. de Soomer een nieuwen houtsnijder rijk geworden. Wij waren in de gelegenheid een aantal werkstukken van zijne hand te zien en we mogen wel zeggen, te bewonderen. Er wordt van den houtsnijder veel ge vraagd. Hij moet een bekwaam teekenaar zijn en een goed werkman tevens. Maar deze eigenschappen zullen hem niet ba ten als hij ook niet is een kunstenaar. De houtsneden door den heer de Soomer vervaardigd, geven den indruk, dat hij over de voor een houtsnijder noodige ca paciteiten beschikt. Zijn werk, dat een sterk Zeeuwsch karakter heeft, bevat een goede belofte voor de toekomst. DE GESCHIEDENIS VAN EEN HONDERDJARIGE. Al drie weken lang hebben we een hon derdjarige in de stad, waarvan de jaar dag echter niet met eerepoorten en se renades of bezoek van gemeentebestuur gevierd werd en toch is het een hon derdjarige, die zeker extra belangstel ling verdient, gezien het vele goede, dat ze in haar leven deed. Het betreft hier de Zuid-Bevelandsche Dorcas, die op 1 Nov. 1837 werd opgericht met het doel voor onvermogenden kleedingstukken te vervaardigen, aan welk doel ze nog steeds beantwoordt. In Nov. 1837 deden de dames de Laat de Kanter, SaaymansVader en Van den Rosen in de volgende bewoordingen een beroep op de Goesenaren: „De ondergeteekenden verzoeken UED. Christelijke welwillende medewerking in de Vereeniging der Z.-Bevel. Dorcas, al hier, sedert 1 Nov. 1837 opgerigt en ten doel hebbende om voor onvermogenden kleedingstukken te vervaardigen. De le den worden beurtelings verzocht een huisgezin op te geven naar welks behof- ten vervolgens door de Directie onder zoek gedaan wordt, hetzelve wordt onder toezicht gehouden en maandelijks be- zogt." Er traden 55 leden toe; helaas is het aantal der werkende leden onbekend. Om aan te toonen onder welke censuur de toegetreden werkende leden stonden, volgt hier het reglement: „Bepalingen omtrent de bijeen'komsten. De bijeenkomsten der Dames werkende Leden nemen aan vang de eerste Maandag in November en eindigen de laatste in April. De vereeniging begint precies 5 uur en eindigd half 10 uur, diegene welke na het slaan der klok komen, betalen als boete aan Dorcas 10c., doch die van de gehele avond wegblijft, geeft 25 c., alleen ziekte of afwezigheid buiten de stad kunnen verontschuldigen. De bijeenkomsten hebben plaats als volgt: alle Maandagen, beurtelings aan de Huizen der werkende leden; diegene der Dames, waar het aan huis is, zorgt dat dat vooraf het naaiwerk bij Mevr. de Pres- dente is afgehaald, teneinde den ganschen avond ijverig werkzaam te kunnen zijn, als ook de thé om half zeven of daarom trent kan weggenomen worden, om later onder het gebruik van een kopje melk on gestoord te kunnen voorlezen en zoodoende het aangename met het nuttige paaren, Vertoeft er bij de werkendp leden eene vriendin, welke zoude wenschen de ver eeniging bij te wonen, wordt zulks toege staan en Haar Ed, beschouwd onder de zelfde bepalingen te staan als de ge wone Leden. Bij' de inwijding als werkend Lid, ver bindt men zich aan bovenstaande bepalin gen met inbegrip ieder Lid gedurende de zomermaanden van eenig werk wordt voorzien, hetwelk voor half October af genaaid bij de Presidente moet bezorgd •pmT-do-" /-.n Vjptq vn.n 5Q c, bij nalatigheid De financiering ten laste van het Verkeersfonds. De Alg. Ned. Verkeersfederatie schrijft: Toen de regeering met het denkbeeld kwam om de Stoomvaart Mijt. Zeeland fi- nancieelen steun te verleenen voor de vernieuwing van haar vloot vond dit in de Tweede Kamer algemeen instemming maar even algemeen werd bezwaar ge maakt tegen het voorstel om deze finan ciering ten laste van het verkeersfonds te brengen. De regeering is echter voor de ziens wijze van de Kamer niet gezwicht want in de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord wordt het oorspronkelijk voorstel gehandhaafd, waarbij de rede nen worden uiteengezet voor een finan ciering uit het verkeersfonds. D'at de regeering er den nadruk op legt „dat het hier slechts gaat" om een kapitaalsdeelneming, waarvan „een be hoorlijk rendement verwacht mag wor den", geeft den voorgenomen steun aan de Mij Zeeland weliswaar een ander ka rakter dan de crisissteun aan de zee scheepvaart der laatste jaren, doch hier aan kan toch bezwaarlijk een argument ontleend worden om op grond daarvan deze uitgave ten laste van het verkeers fonds en niet ten laste van een der hoofd stukken van de Rijiksbegrooting te bren gen. Het oordeel van de Tweede Kamer ten aanzien van het onderwerpelijk wetsont werp houdt tevens in een principieele be slissing omtrent de vraag, of in het al gemeen uitgaven voor de zeescheepvaart ten laste van het verkeersfonds moeten worden gebracht. Wordt hiertoe besloten, dan zullen deze uitgaven het totale tekort van het verkeersfonds doen toenemen, waardoor de kans op verlaging der over matig zware belastingen op het motor- wegverkeer, die thans een zeer belang rijken inkomstenpost der verkeersfonds- begrooting vormen, in ongunstigen zin zal worden beïnvloed. en het achterstallige zal altijd voor de eerste bijeenkomst afgewerkt moeten zijn." De dames werkende leden hebben ze ker gezucht onder dit strenge régime, want als vervolg op het reglement staat vermeld: „Verzachting der bepalingen in later Jaren. De bijeenkomsten vangen aan met den eersten Maandag in October en ein digen gewoonlijk de laatste Maandag in Maart. De dames komen om half 6 bijeen onder de vroegere bepalingen, dat is we kelijks bij' een der Dames aan huis met afschaffing van alle Boetens, ver trouwende dat ieder lid hare v r ij w i 1 - 1 i g e verplichting zoo getrouw mogelijk zal nakomen daar bij alle der thans werkende Leden de prille Jeugd voorbij is, of liever, zij tot Jaren van onderscheid gekomen zijn." Een ongeteld aantal jaren is op deze w;jze de (nog bestaande!) Dorcasmand van huis tot huis gegaan, in zich bergend de klosjes garen, band, knoopen en ha ken en geel katoen, waarvan met de hand netter of minder net, de vrouwen- en mannenhemden met oksels en belegsels gefabriceerd werden. Totdat de werkende leden vonden, dat alles per naaimachine veel vlugger zou gaan, maar dan zou men elkaar niet kunnen verstaan en was de gezelligheid weg! En zoo vervielen deze avondbijeen komsten, waaraan de groote bruine ke tel voor de slemp- en andere melkjes zoo'n bijzondere bekoring gaf. Van nu af werden door menschen, die het goed gebruiken 'konden de hemden genaaid, daarna kregen de bedeelden de hemden geknipt met ronden hals, oksels en mouwen mee en naaiden ze die zelf. Eb nu is de Z.-Bev. Dorcas al zóó met haar tijd meegegaan, dat behalve de de kens, lakens en sloopen veel wollen on dergoed en hemden zonder mouwen uit gedeeld worden, al naar de behoeften der bedeelden. Nog steeds echter kunnen de leden een huisgezin opgeven en wordt door het bestuur nagegaan welke perso nen in aanmerking komen. Dat deze vereeniging wel altijd in de publieke belangstelling gestaan heeft, blijkt uit bet lijstje dor extra gaven. Zoo meldt het kasboek een opbrengst van een orgelconcert in 1831 van f 80.30, in 1863 idem f 276,80, terwijl wel als gloriepunt vermeld staat: extra gave Hare Majes teit de Koningin f 100. Het kasboek der latere jaren vermeldt geen extra gaven uit loterijen of concerten, maar wel uit nalatenschappen van hen, die lid der vereeniging waren en de oudjes niet in den steek wilden laten, vertrouwende dat uit de baten van hun gave tot in lengte van dagen behoeftigen van dekking en kleeding zouden voorzien worden. En als nu morgen zeer velen weer ver blijd worden met 50 lakens, 25 dekens, 33 hemden en dergelijk ondergoed, en allen voor dit feest nog een extra versnapering meekrijgen, dan hoopt de presidente, mej. S. Goemans, dat vele nieuwe leden zich op zullen geven om door die daad de Z.- Bevel. L'orcos te helpen haar taak naar haar volgend eeuwfeest te volbrengen. En, zooals de „Goesche Courant" van 30 Dec. 1852 schreef: Moge, onder 's He mels zegen, de uitkomst aan de verwach ting beantwoorden en het bestaan dezer inrigting steeds meer bevestigd worden. MIDDELBURG. Diefstal en smokkelarij Er waren voor ons gegronde redenen om gisteren niet te vermelden hoe de politie op het spoor is gekomen van den diefstal in het groot, waaraan twee magazijnbe dienden van de engros-afdeeling der fir ma D. de Jager Jr, en niet twee winkel bedienden, zooals gisteren was gemeld, zich hebben schuldig gemaakt. Deze bezwaren zijn thans uit den weg geruimd. Nu kunnen wij iets melden van het voorspel. Commiezen der Rijksbelasting waren een zending cigarettenpapier op het spoor dat geadresseerd as aan den magazijn knecht A. L., wonende aan den Noord- weg. Dit was aanleiding om daar eens een kijkje te gaan nemen. Daarbij werd niet alleen ongedekt cigarettenpapier gevon den. Maar men vond ook tal van voor werpen, waarvan de belastingambtenaren niet konden begrijpen, dat die bij een magazijnknecht van een ijzerhandel in huis konden worden bewaard. Er was voor hen gereede aanleiding ook de po litie te waarschuwen, en toen is men, ver gezeld van een der firmanten der firma De Jager een kijkje gaan nemen en kwa men steeds meer voorwerpen die L. alleen onder zich kon hebben op oneer lijke wijze, voor den dag. De weg voerde ook naar de woning van den tweeden aangehoudene, J. de W., aan den Veerschen Singel. Hier is echter geen cigarettenpapier gevonden, doch wel zoo als gisteren gemeld, eenige artikelen, die ook uit het magazijn van de firma De Jager afkomstig zijn. Na de aanhouding van L. hebben an dere leden van het personeel in een zak geborgen sigarettenpapier in het maga- t zijn verborgen aangetroffen. De W. is na bekentenis en verhoor op vrije voeten gesteld; L. vertoeft nog op het politiebureau. GOES. Morgen wordt de bekende meubel zaak van den heer A. F r a a n j e in de Papegaaistraat heropend. Ze heeft een grondige vernieuwing ondergaan. Bene den vindt men nu een flinken winkel met dito ramen, waarin verschillende meublementen geplaatst kunnen worden en beter dan in de oude zaak tot hun recht kunnen komen. Alles is keurig afgewerkt: vloer, wanden en plafond. Boven is de verandering nog grooiter. In plaats van enkele kamertjes vindt men nu hier een ruimte, even groot als be neden. De heer Fraanje etalleert in zijn nieuwe zaak verschillende salon-, eet-, slaap-, woon- en rookkamermeublementen. i Storing in de electrici- teitsvoorzi'ening. Tegen den avond ontstond gisteren een sluiting in j den hoogspanningskabel tusschen Kwa- dendamme en Baarland met het gevolg, dat de geheele zak van Zuid-Beveland zonder stroom kwam te zitten. Ook de aangeslotenen te Goes op het transfor- motorhuisje in de v. d. Spiegelstraat (on geveer 1/5 der stad) deelden in hetzelfde lot. Voor Goes was het euvel na een klein half uur verholpen, maar voor de dorpen was het bijna 7 uur eer de lamp jes weer aangloeiden. Kruiningen. M. Kole. t Woensdag is in het ziekenhuis te Goes na een kort stondige ziekte overleden dhr M. Kole Jac.z. De overledene had ruim 25 jaren zitting in den gemeenteraad, en was in de vorige vierjarige periode wethouder. Ook in het bestuur der Boerenleenbank en de Ver. voor Veeverzekering laat hij. een ledige plaats achter, terwijl de afdeeling Kruiningen der Z. L. M. in hem haar secretaris verliest. WALCHEREN. Oostkapelle. Donderdagavond was door de Oranjevereeniging in de Geref. Kerk een tweetal filmvertooningen georgani seerd. Bij de eerste vertooning werd door den voorzitter, dhr P. Cornelisse, een openings- en slotwoord gesproken. Bij de tweede vertooning werd dit gedaan door den vice-voorzitter dhr L. J. J. Geldof Door Henning's filmcentrale uit Middel burg werd eerst een natuurfilm en daar na de Oranjefilm voorstellende de ont hulling van het monument van II. M de Koningin-Moeder op den Dam te Middel burg vertoond. Arnemuiden. Gedurende de bietencam pagne werden voor de C.S.M. 2.168.039 kg. bieten gewogen. Voor D'inteloord wer den 1.722.687 kg. bieten gewogen. Het gewicht van aangevoerde pulp bedroeg circa 2700 kg.Alles werd gewogen op de alleen in dienst zijnde weegbrug „Ons be lang". N.- en St. Joosland. De heer Jos. de Goffau heeft ontslag genomen als lid van den raad dezer gemeente. Als zijn opvol ger is benoemd de heer J. Houterman. H. M. de Koningin woonde Woensdagavond met Haar gevolg in Diligentia te Den Haag een gedeelte van de zanguitvoering bij, welke ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der Kon. Nationale Zangschool gegeven werd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Watergang (toez.), P. W. B. Haseloop te Hoorn (Tersch.). Te St. Annaland, W. van Griethuysen te Lopi- kerkapel. Te Arnemuiden, P. Zijlstra te Noordeloos. Bedankt voor Nieuwe Tonge, P. Zijl stra te Noordeloos. Voor Vianen, C. Hooykaas te Brielle. J u b 1 i a. Ds J. v. d. Berg te Rens- woude, voorheen pred. bij de Geref. Kerk te Tërneuzen, D's Lanting, em. pred. te Rijsenburg, die voorheen de kerken te Tholen en Wolphaartsdijk diende en Ds A. H. van Minnen, pred. bij de Geref. Kerk te 's Gravenzande, vroeger te Tho len en te Zaamslag hopen morgen, 27 November hunne 45-jarige ambtsbedie ning te gedenken. Kruiningen. Gekozen bij de Geref. Kerk tot ouderling (vacature M. Maas) dhr A. Koppejan; en tot diaken (vacature M. v. d. Berge) dhr Corn. Maas. Zaamslag. Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk zijn gekozen de heeren W. Altena, S. Buijze en F. Hamelink Cz. Tot diake nen de heeren F. de Koeijer Az. en J. Roosede Putter. UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Verlaging leerlingenschaal gevraagd. Het „M.U.L.O.-Verband", bestaande uit organisaties van openbaar, neutraal bij zonder, christelijk en r.-k. M.U.L.O., heeft den minister van Onderwijs een adres gezonden, naar aanleiding van zijn uit lating over een noodzakelijke verminde ring van het aantal leerlingen per klasse bij het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs. Adr. stelt het nadeel van klassen met meer dan 26 leerlingen in het licht, en betoogt o.m., dat de nood bij het U.L.O. wordt verhoogd, omdat de Lager-onder- wijswet 1920 de mogelijkheid heeft ge opend bij den scholenbouw rekening te houden met een normale klassenbezetting. De gedifferentiëerde leerlingschaal kwam het U.L.O. op het platteland hierin tege moet. Door de abnormale klassenbeztting als gevolg van de uniforme 30-leerlingen- schaal zijn de lokalen in vele scholen overbevolkt. Niet minder dan 562 lokalen zijn, blijkens een enquête te klein, wegens het aantal, waarvoor ze oorspronkelijk bestemd waren. Het „Verband" verzoekt den minister daarom dringend, om ook het uitgebreid lager-onderwijs, door wederinvoering van de schaal van 26 leerlingen uit den nood te helpen. Ouderlijke twist in een ziekenhuis. Gistermiddag hebben op het bezoekuur in het O.L.V.-gasthuis te Amsterdam een man en een vrouw, die reeds eenigen tijd van elkaar gescheiden leven en elkaar ontmoetten, toen zij bei den hun dochtertje, dat ter verpleging in dit ziekenhuis is opgenomen, wilden be zoeken, ruzie gekregen. De man geraakte bij het zien van zijn vroegere echtgenoote zoo in woede, dat hij' haar met zijn zak mes een steek in het gelaat toebracht. De wond bleek niet van ernstigen aard te zijn en is ter plaatse verbonden. De man is door de politie overgebracht naar het bureau. i munhardt gaan rug en borstje Inwrijven met DaftipO Wonderlijk zoo als dat helpt I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2