Gebrek aan regeerkracht Dagblad voor de Provincie Zeeland Li \i m GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD De strijd in China. Belangrijkste Nieuws WAAG UW VRIJDAG 2 6 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 49 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Ab<j..nementsprijs f2.50 per kvsrtsa! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VlissHgen f 0.20 Losse nummers 5 cent At?vertentlën 30 cent per rcg?! Ingezonden mededeeilnger, 60 cent oer regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motte 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Van vrijzinnige zijde laat men niet na te betoogen, dat een Kabinet op Christe- 1 ijken grondslag als wij thans bezitten, geen gebrek aan regeerkracht beeft. Daarvoor zoo meent men, zijn de on derlinge verschillen bij de partijen waar op het steunt te groot. En dan wijst men op vraagstukken die betrekking hebben op de doodstraf, de Zondagsrust, de staatsloterij, de vaccina tie, de verhouding van Kerk en Staat, enz. Wat, zoo vraagt men, is er onder der gelijke omstandigheden van een Kabinet op Christelijk en grondslag te verwachten? Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting, was het de heer Schouten, die aan opmerkingen van dezen aard aandacht schonk. Hij ontkende niet de verschillen, die er zijn en hij deed ook geen poging om ze te verkleinen. Integendeel. „Het zou mij, zoo zeide hij, niet moei lijk vallen om hetgeen over die geloofs verdeeldheid in 'dit debat gezegd is, nog uit te breiden en aan te vullen. Waarom zouden wij hieromtrent niet open zijn? Als ik den tijd had, zou i'k kunnen be wijzen, dat er op een belangrijk punt tusschen den heer De Geer en mij ook verschil van meening bestaat. Ik zou dan mijn bezwaren gaan ontwikkelen tegen hetgeen de heer De Geer gezegd heeft over de Zondagswet. Ik heb daarvoor niet voldoenden tijd. Niemand onzer heeft echter behoefte die verschillen te verdoezelen. Zij zijn be kend. 'Maar behalve die verschillen is er 'dit, dat wij in de geloofsverdeeldheid toch met het Christendom te doen heb ben. Er is geen 'Christendom boven ge loofsverdeeldheid, maar, om het woord van wijlen Prof. Bavinck te gebruiken, een Christendom in de geloofsverdeeld heid. Voor de beteekenis en de waarde van dat Christendom, ook voor Staat en maat schappij, mogen wij onze oogen niet slui ten en wenschen wij onze oogen niet te sluiten. Die beteekenis en waarde wen schen wij ook niet geringer voor te stel len in verband met de verschillen van meening; die tusschen Christenen aan wezig zijn en kunnen zijn. Wie het Christendom in de geloofsver deeldheid herleidt tot een product van het humanisme, die legt, of hij het wil of niet, den bijl aan den wortel van den boom. Leiden deze verschillen, die zich nu tusschen de Christenen aan deze zijden voordoen, tot gebrek aan regeerkracht? Objectief gesteld, zij kunnen daartoe leiden, maar zij moeten of behoe ven daartoe niet te leiden. De historie is er om te bewijzen, dat deze mijn mee ning juist is. Wat men, nu ook weer in deze discus sie, moge inbrengen tegen de rechtsche Kabinetten van voorheen, en tegen het gebrek aan regeerkracht van die Kabi netten, daar staat dit getuigenis van vriend en vijand van de voormalige coa litie en met name van Dr Kuyper tegen over, dat door hen in dien tijd een zeer heilzame en rijke invloed op de volks samenleving van Nederland uitgeoefend kon worden. Dit is dezer dagen niet door geestver wanten van mij, maar door mannen, die op politiek gebied meestal tegenover ons staan, ronduit uitgesproken en erkend." Dit betoog van den heer Schouten on derschrijven wij gaarne. Er zijn belangrijke verschillen, maar bij alle verschil is er deze overeenkomst, dat de partijen der rechterzijde zich plaatsen op den bodem der 'Christelijke beginselen. En die verschillen zijn niet zoo groot, dat zij tot gebrek aan regeerkracht be hoeven te leiden. Trouwens daarvan is ook de vrij'zinnige pers wel overtuigd, als zij zich ongerust toont, dat in meerdere opzichten terdege met den eisch van de Christelijke begin selen rekening zal worden gehouden. DIRECTIE NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN. De vacature-ir Van Dijk. Naar het „Hdbl." verneemt komt voor de vacature-ir Van Dijk als lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig in aanmerking mr B. H. van Kreel, thans directeur van de Deli-Spoor- w egmaatschappij. D'e benoeming zal aan de orde komen in de vergadering van commissarissen van de Nederlandsche Spoorwegen, welke 4 December wordt gehouden. Nieuw vredesaanbod van Japan. Door een Japanschen piloot zijn op nieuw boven Nanking vredesvoorstellen van het Japansche leger omlaag gewor pen, waarin Tsjang Kai Sjek wordt aan gemaand, zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten, daar hij anders zijn positie zal verliezen. Indien hij1 den wapenstilstand aanneemt, zal hem worden toegestaan, hoofd van de centrale regeering te blij ven. Bovendien belooft Japan geen centi meter Chineeschen bodem te zullen an- ncxeeren. De Japanners lukken momenteel langs drie wegen op naar Nanking. Gisteravond heeft een Japansche co lonne Woesi, 40 kilometer ten Noord- Westen van Soetsjau geheel bezet. D'e luchtstrijdkrachten der Japansche marine hebben gisteren weer een bezoek gebracht aan Kanton. Zij bestookten den spoorweg KantonHankau en vernielden de rails op verscheidene punten. Voorts is Nanking gisteren weer be stookt. De vliegvelden hier werden met bommen bestrooid, evenals de militaire gebouwen. WEER PREDIKANTEN GEARRES TEERD IN DUITSCHLAND. Sedert den vorigen Zondag zijn weer acht-en-twintig predikanten van de evan gelische oppositiekerk gearresteerd, voor namelijk in kleine plaatsjes in Hanno ver. Het totaal aantal gearresteerde predi kanten is hiermede gestegen tot 145. DE ZWAARSTE MIST VAN DEN HERFST IN HET BRITSCHE RIJK. In geheel Zuid-Engeland heeft het gis teren zoo zwaar gemist, dat uit vele plaatsen in de dalen van Theema en Se vern het sein „zicht nul" werd gemeld. Alle treinen hadden vertraging, tot de cndergrondsche spoorwegen toe, die an ders niet vaak last van den mist hebben. Kantoor- en winkelpersoneel, die op den gewonen tijd van huis gegaan waren, kwamen te Londen met anderhalf tot twee uur vertraging op de plaatsen hun ner bestemming. Tusschen 12' en 3 uur klaarde het een oogenblik op, maar te vier uur was de geheele stad weer in dichte nevelen gehuld. NIEUWE STUDENTENRELLETJES IN WEENEN. De politie te Weenen heeft gistermor gen belangrijke ordemaatregelen geno men, teneinde betoogingen van studenten waaraan nationaal-socialistische elemen ten een politiek karakter willen geven, te gen te gaan. In de omgeving van de hoogescholen, de opera en de regeeringsgebouwen pa trouilleert politie te paard en te voet. Iedere samenscholing wordt direct uit eengedreven. Het dreigement tot uitsluiting van het onderwijs op alle Oostenrijksche univer siteiten heeft zijn uitwerking niet gemist. Op de meeste hoogescholen zijn de stu denten weder aan den arbeid gegaan en het schijnt, dat de beweging aan het ver loop en is. Toch hebben gisteren ondanks alle maatregelen nog betoogingen plaats ge vonden, in verhand waarmede tot nu toe twintig arrestaties 'zijn verricht. DE WOELINGEN' IN PALESTINA. D'e protestbeweging, die te Beyroeth ontstaan is, heeft zich tot het grootste gedeelte 'der handeldrijvende bevolking uitgebreid. In de binnenstad zijn alle win kels gesloten. De politie moet voortdurend groepen betoogers uiteendrijven. Hier en daar hebben vechtpartijen plaats gevonden. Twee betoogers, een man en een vrouw, werden zwaar, een derde licht gewond. Het zijn alle drie Mohammedanen. De betoogingen breiden zich steeds uit. SPANNING IN FRANSCHE KAMER. De Fransche regeering heeft gister middag hij de opening 'der kamerzitting de onmiddellijke behandeling gevraagd van haar voorstellen tot aanpassing der ambtenaarsinkomsten aan de verhoogde kosten van het levensonderhoud. Minister Bonnet is op zijn stuk blijven Staan en wil niet verder gaan dan de be schikking te vragen over de globale som van 1 milliard, 700 millioen francs, bij decreet te iverdeelen. De ambtenaren worden in hun onver zoenlijke houding gestijfd door de com munisten. De strijd in Sjanghai. Een der stukken van het Chineesche lucht afweergeschut in stelling tijdens den wanhopigen strijd der Chinee- zen tot het behoud hunner stellingen D'e verwarring onder de linkschen was nog zeer groot, evenals de spanning in de wandelgangen. Men verwachtte de beslissing diep in ■den nacht. PARIJSCHE WERELDTENTOON STELLING GESLOTEN. Opbrengst ver beneden de verwachtingen. Gisteren heeft de sluiting van de Pa- rijsche wereldexpositie plaats gehad. Men verwachtte tevens te vernemen, of de tentoonstelling het volgend jaar zal heropend worden, of niet. D'e minister heeft echter alleen kunnen zeggen, dat de Fransche regeering van oordeel is, dat de tentoonstelling nog niet moet' verdwijnen, doch dat de beslissing door het Fransche parlement moet wor den genomen. Het totaal-aantal bezoekers, dat 30 mil lioen, 700.000 heeft bedragen, is lager ge weest dan dat van de tentoonstelling van 1889. Vergelijkt men de cijfers met die van de wereldtentoonstelling van 1900, dan is de achterstand wel zeer groot. Het aantal bezoekers is niet minder dan 18 millioen lager geweest dan in 1900. De entree-gelden hebben opgebracht 400.000.000 francs. Ook dit cijfer blijft ver beneden de schattingen. Het getal van 400 millioen francs is wel bijzonder laag, wanneer men het vergelijkt met de goud- waarde van den franc. In 1900 brach ten de entree-gelden 126 millioen francs op, maar dat waren francs-Germinal, van twee kwartjes. De tentoonstelling heeft meer dan an derhalf milliard gekost. „EEN FELLE REDE TEGEN ITALIë". Maar ze is verzonnen. Het Italiaansche blad „De Giornale d'Italia" publiceert den tekst, „een onge looflijken tekst", zegt Stefani, „van een rede tegen Italië, gehouden door den Franschen minister van marine, Campin- chi, op 23 October, 's morgens om 11 uur precies, in de haven van Toulon, voor de mariniers van de „Général Bonaparte", een schip van de scheepvaartmaatschap pij Fraissinet. Men heeft te Parijs onmiddellijk den minister van marine over deze rede ge- interpelleerd. „Ik kan mij van iedere re pliek onthouden", verklaarde Campinci. De rede is van a tot z gefantaseerd. Ik heb zelfs heelemaal geen rede gehouden bij de door het Italiaansche blad genoem de gelegenheid". Volgens het door Stefani geseinde do cument van de „Giornale d'Italia" zou de Fransche minister zich als volgt heb ben uitgelaten: „Corsica mag niet langer het gevaar loopen van een Italiaansche agressie en Italië moet ophouden met het gepraat over een Italiaansch Corsica, dat op be vrijding wacht. Den dag, dat Italië zou trachten een leger op het eiland aan land te zetten, zou heel het volk als één man tegen den indringer opstaan. Waarom zal ik het u verbergen? De oorlog tegen Italië is niet alleen onver mijdelijk, hij is noodzakelijk, maar die oorlog kan slechts eindigen met een over winning van de Fransche wapenen. Van Corsica uit zal het offensief be ginnen, dat het fascisme op de knieën zal dwingen" zou hij hebben uitgeroepen. Ik kan u niet de geheimen onthullen van den generalen staf, maar wel kan ik u verzekeren, dat wij de huid van het fascisme zullen te pakken krijgen Gisteravond is door het Fransche mini sterie van marine de volgende mededee- ling verstrekt: „Een Italiaansch blad publiceert den tekst van een rede, welke minister Cam- pinchi zou hebben uitgesproken op 23 October j.l. te Toulon. De Fransche mi nister van marine deelt mede, dat die textueel gepubliceerde rede een fantasie is. Hij heeft te Toulon slechts één rede gehouden, op 22 October n.l„ in het stad huis. Die rede heeft hij in het openbaar gehouden. Zij had geen enkele betrekking op internationale kwesties en ze is te dien tijde uitvoerig in de pers vermeld." Korts Berichlen. Mussolini heeft 100.000 kilogram kof fie, afkomstig van de Abessijnsche pro vincie Harrar, ter beschikking van de Duitsche winterhulp gesteld. Het totaal aantal slachtoffers van de te Croydon heerschende typhusepide- mie is tot negen gestegen, doordat gis teren wederom twee lijders aan deze ziek te zijn overleden. Zondag a.s, zal het Zwitsersche volk er over beslissen, of de vrijmetselarij en soortgelijke genootschappen in de toe komst verboden zullen zijn. VERBINDENDVERKLARING C. A. O. IN HET DRUKKERSBEDRIJF? Bezwaren van de uitgevers van dagbladen en tijdschriften. De 'directies ivan een groot aantal dag bladen hebben een adres gericht tot den minister van sociale zaken, waarin zij bezwaar maken tegen de door de georga/- niseerde werkgevers en werknemers in het drukkersbedrijf aangevraagde verbin dendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomst (C.A.O.) in hun vak. Ook het bestuur der Vereeniging van Uitgevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten „de Nederlandsche Periodieke Pers" heeft een adres gericht tot den minister, waarin het zich beklaagt van de aanvrage eerst te hebben vernomen, nadat de voor indiening van bezwaren gestelde termijn van niet meer dan 14 dagen reeds was verstreken. Het acht niet alleen dezen termijn onvoldoende, maar maakt ook be zwaar tegen de wijze van publicatie in de Staatscourant. Het bestuur verzoekt den minister, in den vervolge maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden, dat inder daad alle belanghebbenden voldoende ge legenheid krijgen van hun meening om trent de wenschelijkheid van een verbin dend-verklaring of onverbindendverkla- ring te doen blijken. Voorts zou het be stuur het hoogelijk waardeeren, indien alsnog terzake van het onderhavige ver zoek de gelegenheid zou worden geopend eventueele bezwaren of opmerkingen bij den minister in te dienen.. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de P. T. T.-be- grooting aangenomen. Buitenland. Vredesaanbod van Japan aan China Weer Duitsche predikanten gearresteerd. De woelingen in Palestina. Anti-Fransche stemming in Italië ^LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugoljn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komew: voorkomen Is beter dari genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. STOPZETTING WERKVERSCHAFFING Namens den minister van Sociale Za ken hebben de inspecties van de werkver schaffing aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat het noodig is de werkver schaffing tijdelijk stop te zetten: a. bij vorst, zware sneeuwval en hoog water; b. met het oog op het jaargetijde in hel tijdvak van 20 December 1937 t/m 8 Ja nuari 1938, d.i. derhalve gedurende drie werkweken. Gedurende deze perioden vallen de werkloozen die anders in de werkverschaf fing zouden zijn opgenomen, met uitzon dering van de z.g. „zelfstandigen", onder de bepalingen der steunregeling. Bij de stopzetting van de werkverschaf fing bij onwerkbaar weer bestaat er in- tusschen bij den minister geen bezwaar, dat in verhand met de aan de toepassing der steunregeling verhonden administra tieve werkzaamheden voor den duur van de loopende werkweek van de hiervóór aangegeven regel wordt afgeweken en aan de arbeiders alsdan de gebruikelijke ver goeding op basis van regenverlet wordt uitgekeerd. Deze kortdurende vergoeding komt als „vorst-verlet" geheel ten laste van de Overheid. Het vorenstaande opent ook de moge lijkheid om hun, die in een dezer perioden van tijdelijke stopzetting der werkver schaffing uitkeering uit de werkloozen- kas ontvangen, aangezien zij anders in die weken in de werkverschaffing zouden werken, voor zoover zij overigens daar voor in aanmerking komen, ingevolge de bepalingen van de steunregeling aanvul lende hulp te verleenen. Voor zooveel noodig wordt er nog op gewezen, dat de steunregeling alleen kan gelden voor bonafide, valide arbeiders, die in loondienst werkzaam zijn geweest. Zelfstandigen, die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, kunnen derhalve nóch tijdens de voornoemde drie weken, nóch tijdens vorst, zware sneeuwval of hoog water, nóch bij rouleering in de^steunre- geling worden opgenomen. Eventueele steun aan zelfstandigen, die tengevolge van de tijdelijke stopzetting dér werkver schaffing van 20 December t/m 8 Januari zonder hulp moeten rondkomen, zal in dezen vorm kunnen worden verleend, dat hun per week 80 pet. van 4-8 maal het voor een gemeente door den Minister vastgestelde basis-uurloon wordt toege kend. De Kerstgave geldt niet voor de z.g. zelfstandigen. D'e hier aangegeven berekening voor de zelfstandigen geldt ook, wanneer als ge volg van de wintertijd (vorst, zware sneeuwval, hoog water) t/m 12 Maart 1938 de werkverschaffing zou worden stilgelegd. Aan de zelfstandigen, wien de bovenbe doelde vergoeding van 80 pot. wordt ver strekt, mag over dezelfde week (weken) de bekende brandstoffentoeslag worden verleend. HEFFING OP SPIJSOLIE. Voorloopig zal ze niet worden verlaagd. Het Ned. "Weekblad voor Kruideniers waren verneemt van welingelichte zijde, dat voorloopig op een verlaging van de heffing op spijsolie niet kan worden gere kend,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1