THERMOGENE Het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds. op de pijnlijke plek, bestrijdt HOEST, KEELPIJN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DEZU.EHi PUNSTILLENDE WATTEN Eenzijdig voorgesteld. Gemengd Nieuws Uit den Middelburgschen Raad. Nederland en België. Leestafel laatste Berichten MIDDELBURG. Telegrammen Het wereldkampioenschap Schaken. Wijziging van de crisis- invoerwet. Politieberichten. Rechtszaken doozen 6 35 en 55 ct. Dat een partij als de Ghr. D'em. Unie de eenzijdige ontwapening verdedigt is haar goed recht. Men kan het vierkant met haar oneens zijn, gelukkig echter is het in ons land nog mogelijk meening tegenover meening, argument tegenover argument te stellen. Maar, zegt de Nederlander, dan dienen ook waarlijk argumenten naar vo ren te worden gebracht. En daar ontbreekt het nog wel eens aan. Zoo stond er in het weekblad van de C.D.U. dezer dagen een artikel over „Weerbaar Volk", waarin de defensie- voorstellen der Regeering werden afge wezen. Daarbij trof ons één zinnetje, dat ken nelijk bedoeld is om het ontwapenings- betoog te ondersteunen, maar dat bij nadere beschouwing als zoodanig vol komen faalt. Wij lezen n.l. „Lerida, het Spaansche stadje, werd verleden week gebombardeerd. Een der bommen kwam terecht op een schoolge bouw en even later werden er vijftig kin derlijkjes uitgedragen. Och ja, een mensch vergeet niet gauw geheel zijn afkomst. Wij zijn van Gods geslacht. En wie nog niet gansch verloren is in Satans macht, schreeuwt van ontzetting, als hij dit leest." Wij gelooven niet voor den schrijver van het artikel onder te doen al zouden wij ons wellicht minder rethorisch uitdruk ken in afschuw voor wandaden als aan Lerida begaan. Hij voegt aan het geciteerde gedeelte echter nog een conclusie toe: „Maar als „weerbaar volk" moeten wij ons op deze gebeurlijkheden voorberei den." Deze uiteenzetting is scheef. D'e schrijd ver doet het n.l. voorkomen alsof onze defensievoorstellen het bombardement der burgerbevolking aantrekken. En hij vergeet, dat wij' ons helaas onder de tegenwoordige begrippen om trent oorlogsvoering in elk geval op dergelijke gebeurlijkheden moeten voor bereiden. Geheel afgezien van de kwestie bewapening of ontwapening. Stel n.l, eens, dat wij eenzijdig ontwa penden. Het uitbreken van een oorlog zou in dat geval met 100% zekerheid betee- kenen: bezetting van ons land door een der oorlogvoerende partijen. Dit wordt, voor zoover wij' weten, ook door de ont- wapenaars niet ontkend. Maar zijn zij nu werkelijk zoo naïef om te meenen, dat de andere oorlogspartij ziende dat ons land door den tegenstan der is bezet geen gebruik zou maken van luchtbombardementen om dien te genstander weer uit onze landstreken te verdrijven? Wij kunnen niet aannemen, dat ook de meest overtuigde eenzijdige ontwapenaar deze stelling zou willen ver dedigen. Maar dan gebruike men een afschuwe lijk voorval als het bombardement van Lerida ook uitsluitend als argument bij zijn oorlogsbestrijding in het algemeen en make het niet dienstbaar aan zijn privé- ontwapeningsstandpunt. Want dat is demagogie. Ernstig ongeluk in de s t a a t s m ij n Hendrik. In de Staats mijn Hendrik te Brunssum heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 18-jarige Van H., uit Brunssum, die slechts enkele maanden in het ondergrondsche mijnbe drijf werkzaam is, geraakte met zijn rechterarm tusschen het aandrijfwerk van de transportband, ten gevolge waarvan zijn arm boven den elleboog afknapte. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. Terwijl de winkel brand- sliep' de winkelier. Te s Gravenhage werd gisternacht brand ontdekt in een winkel aan de Hoefkade 411. Een politieagent, die vlammen uit het perceel zag opstijgen, wilde de bewo ners wekken, doch kreeg eerst geen ge hoor. Het bleek, dat in het achtergebouw de winkelier, de heer M. van Strien, kalm lag te slapen, terwijl zijn winkel in lichte laaie stond. Nog juist bijtijds werd hij ge wekt, want ook het achtergebouw vatte reeds vlam. Handelaars in blanke s lav innen gearresteerd. De politie te Warschau is er in geslaagd, in den D-trein WarschauWilna een man te arresteeren, die reeds meermalen be straft is wegens den handel in blanke slavinnen. De misdadiger was van plan, vier meisjes, die kort geleden hun betrekking te Lodz verloren hadden, via Letland en Litauen naar Zuid-Amerika te brengen, Uit het onderzoek der politie is ge bleken, dat de gearresteerde man lid was van een wijdvertakte bende. Diefstal van gouden en zilveren voorwerpen. Gedurende de afwezigheid van de bewoners is inge broken in een benedenhuis aan de Zui- der Amstellaan te Amsterdam. Toen men thuis kwam, vond men alles overhoop gehaald. Voornamelijk gouden en zilve ren voorwerpen worden vermist, voor zoover tot nu is na te gaan ter waarde van eenige duizenden guldens. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. De politie stelt een onderzoek in. Dat de dankdag voor het gewas, die op het platteland zoo ongeveer als Zondag wordt gevierd, in de samenleving in Zee- lands hoofdstad geen belangrijke plaats inneemt, blijkt wel hieruit, dat de Ge meenteraad van Middelburg op dien dag in vergadering bijeen werd geroepen. Ter wijl de buitenmenschen kerkwaarts lie pen of fietsten, stapten de hoofdstedelijke Raadsleden naar het Stadhuis. Haast hadden ze heelemaal niet, toen ze daar eenmaal zaten. Trouwens de lei ding van wethouder O'nderdijk bracht reeds mee, dat het met een heel langzaam gangetje ging. Vele goede eigen schappen bezit deze man, bij wien de scherpe roode puntjes door de harde practijk reeds lang afgevijld zijn. Maar de voortreffelijke eigenschap van kort en zakelijk zijn, moet men meer bij zijn col lega-wethouder dan 'bij hem zoeken. De heer Onderdijk kan gezellig redeneeren dat bleek ook gisteren weer maar van opschieten weet hij niet. Een derge lijk presidiaal voorbeeld werkt altijd aan stekelijk en dus deden we over een wei nig belangrijke agenda van half twee tot half zes (onderbroken door een geheime zitting van een uur), zoodat we weer van een vreeselijk taaie vergadering konden spreken. Tusschen twee haakjes konden we ook gisteren nog niets bemerken van het lof felijk besluit der rechtsche fractie om over één voorstel slechts door één harer leden het woord te laten voeren. Het waren maar twee punten, die breed voerig werden besproken, n.l. de wijziging in de schoolgeldverordening voor 't gym nasium en de Nadorstweg. Krachtige woorden werden bij het eer ste punt uitgesproken. Er moest nu maai eens een conflict komen. De verantwoor delijkheid daarvan droeg dan niet de ge meente, maar het Departement. Wat was de oorzaak? Wel, het Rijk heeft de bepaling ingevoerd, dat voor een leerling, die twee maal op een school voor M. O. of Voorbereidend H. O. is blijven zitten, het schoolgeld wordt verhoogd. En het eischt nu hetzelfde van gemeenten, die financieel door het Rijk geholpen wor den, zooals Middelburg. Er is echter een veiligheidsklep. B. en W. hebben de bevoegdheid, om in bijzon dere gevallen hiervan ontheffing te ver- leenen, b.v. als de oorzaak van het niet- overgaan is gelegen in ziekte, verhuizing enz. Maar is het ontstaan door te weinig ijver of door onkunde, dan moet worden gedokt. Ls dat nu zoo verschrikkelijk erg, dat daarvoor zulke dikke woorden moesten worden gebruikt? Bijna alle argumenten gingen tegen het principe der gewraakte bepaling. Maar heeft een Gemeenteraad hierover te oordeelen? Ons dunkt, dat dit meer behoort tot de taak van regeering en volksvertegenwoordiging. Als de regee ring voor de rijksinrichtingen een derge lijke regeling treft (door den heer Köge- ler zakelijk verdedigd) is het dan niet billijk, dat zij ook geldt voor door het Rijk direct of indirect gesubsidieerde instel lingen? Toch wilde de grootst mogelijke min derheid (8 van de 17) het op een conflict laten aankomen. Tweede punt was de poel in den Na dorstweg. Die landweg, aldus de voorzit ter, lag er vroeger (voor een landweg al thans) vrij goed bij. Op een gegeven oogenbli'k hebben daar de eigenaar (s) van gronden en huizenbouwers elkaar gevon den. Er werden zaken gedaan en aan de zen landweg verrezen, op goedkoopen grond, aardige huizen. Deze vonden huur ders, want de woningen waren om boven genoemde reden, niet .duur. Door de bouwerij en het graven voor rioleering enz. is deze weg buitengewoon slecht geworden. Stentor heeft er Zater dag op geestige wijze het een en ander in ons blad van verteld. Was nu deze weg alleen een landweg, dan was de zaak eenvoudig. Wat walsen en een laagje macadam of iets dergelijks er op en klaar was Kees. Meer behoeft de gemeente niet te doen. Maar men heeft hier tegelijk de toegangsweg naar het sportveld en ook sprak de voorzitter iet wat geheimzinnig van toekomstplannen. Er moest dus iets meer gebeuren. Van den Polder Walcheren moesten de zijkan ten van den weg worden gekocht. Daartoe heeft de Raad gister besloten. B. en W. willen er nu een fiets- en wandelpad en in het midden een keibestrating aanleg gen. Daarmee moeten de bewoners volgens B. en W. zeker meer dan tevreden zijn. Ze hebben in den grondprijs niets meebe taald aan den straataanleg, wat in Park de Griffioen en Park va.n Nieuwenhove wel is gebeurd. Enkele leden pleitten hier voor een baatbelasting, wat in dit geval niet on billijk zou zijn. Maar andere leden voel den weinig voor een incidenteels invoe ring van zulk een belasting. B. en W, hebben dan ook min of meer aangekon digd, dat een meer algemeen voorstel tot -het heffen van zulk een belasting komt, Voor wat de Nadorst betreft zal dan toch echter volgens -den voorzitter, reke ning moeten worden gehouden met den door eigenaren gratis afgestanen grond. Er werd ook nog wat gepraat over de vraag, of dit nu, serieus genomen, wel werkverschaffing is. Volgens den heer Mondeel niet. Volgens den voorzitter wel, omdat het hier een landweg betreft. Wij vermoeden, dat de flinke bijdrage van het Rijk in de arbeidsloonen wel den doorslag zal hebben gegeven. Binnen is binnen De „stop" van Ternaaien. De Regeering deelt, blijkens de memo rie van antwoord op de begrooting van Buitenlandsche Zaken, het inzicht van zeer vele leden, dat het gelukkig is, dat het aan het Permanente Hof van In tern. Justitie onderworpen geschil tus schen de Nederlandsche en Belgische Re geering met betrekking tot de voeding van Luiksche en Maastrichtsche water wegen met Maaswater door 's Ilofs be slissing is beslecht. Wat de consequenties dier uitspraak betreft, bepaalt de minister zich tot de opmerking, dat het goed recht van Ne derland om het Julianakanaal met Maas water te voeden, thans behoudens eenige acht die zal moeten worden gesla gen op het, overigens (ook naar 's Hofs uitdrukkelijke beslissing) betrekkelijk on beduidend verkeer op de gemeenschap pelijke Maas, die niet uitgaat boven het belang voor Nederland en voor België van drie veren van geringe plaatselijke beteekenis niet langer in twijfel kan worden getrokken. Daardoor is het niet langer mogelijk, te pogen van Nederland concessies te verkrijgen voor een vrijwil lige erkenning van dat goed recht. Ook de dikwijls besproken wegneming van den welbekenden „stop" van Ter- naaien kan 'daartoe niet dienen, aange zien de Regeering zich, mede op grond van het verkeer dat zich ontwikkeld heeft tusschen het Luikerland en het Duitsche Rijngebied en dat den „stop" van Ternaaien moet passeeren, op het standpunt stelt,- dat wegneming van dien „stop" evenzeer een Belgisch als een Ne- derlandsch belang is, zoodat van Neder land voor wegneming geenerlei conces sies meer zijn te verwachten. Aan oplossing van de hangende quaes- ties behoeven deze feiten niet in den weg te staan, en het zal den minister een voorrecht zijln, daaraan te mogen mede werken. Het aangenaamst zou het der Regeering zijn, indien deze quasties in een globale regeling zouden kunnen wor den opgelost. Christelijke scheurkalenders. Bij J. H. Kok te Kampen verscheen de bekende Maranatha-kalender waarvan de inhoud ook nu weer is verzorgd door E's J. J. Knap Gz. te Groningen, die voor dezen arbeid bijzondere gaven ontvangen heeft. De bijschriften die Ds Knap bij de aangegeven teksten geeft zijn steeds Schriftuurlijk en opbouwend en geheel gericht op de practijk van het leven G'ok aan de achterzijde van de blaadjes is weer de noodige zorg besteed. Het schild brengt in beeld de nachte lijke tocht van Nehemia langs de ge scheurde muren en de verwoeste poorten van Jeruzalem. Het schijnt ons bijzon der goed geslaagd. Als premieboek verscheen bij dezen ka lender „Volg Mij" door D. van Buuren, een verhaal waarin de beteekenis van de Evangelie-prediking onder de Joden tot uiting komt. Van J. N. Voorhoeve te 's Gravenhage ontvingen we de altijd aantrekkelijke Geïllustreerde Scheurkalender die nu reeds voor de 47ste maal verschijnt. Deze kalender draagt een eigen karakter. De voorzijde der blaadjes wordt in hoofd zaak gevuld door een duidelijk gedrukte tekst. De lectuur van den achterkant is steeds aantrekkelijk Het schild geeft in kleurendruk de ge lijkenis van de uitnoodiging tot het Avondmaal. Voor de koopers van dezen kalender worden voor lagen prijs twee boekjes be schikbaar gesteld n.l. Trouw moet blijken door W. Schipper en De lansknecht van graaf Bernhard, een historisch verhaal uit Lippe. Bij denzelfden uitgever verscheen ook weer de in koperdiepdruk uitgevoerde kalender „Het licht tegemoet" en de drie- bladige kalender bestaande uit drie brief kaarten met een afbeelding in kleuren en drie briefkaarten met een gedicht. Diefstal van winkelwa ren. Gisteravond heeft de politie huis zoeking gedaan ten huize van A. L., win kelbediende bij de fa, de Jager (ijzer handel), wonende aan den Noordweg al hier. Een groot aantal artikelen, die op oneerlijke wijlze waren verkregen, en die aan genoemde firma toebehoorden, zijln naar het politiebureau overgebracht. De hoeveelheid was zóó groot, dat een vrachtauto twee maal een partij moest vervoeren. Radiorede van Minister Romme. Minister Romme heeft gisteravond over beide zenders een rede gehouden, waarin hij dank bracht aan degenen die medegewerkt hebben aan de nationale actie voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds en aan de tallooze gevers. En nu komt 'het sluitstuk van deze actie, zoo ging Minister Romme voort, zooals wij, mijn ambtelijke en niet-ambte- lijke medewerkers en ik, dit hadden be raamd. Wanneer gij woont in een der weinige plaatsen, waar de collecten nog niet ge houden zijn, en waar zij slagen moeten zooals bijkans zonder uitzondering elders het geval is geweest, hebt gij, door de alweer geheel belangelooze medewerking van het bedrijf der posterijen, een brief kaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwa gens vol zijn er van uitgegaan over Ne derland. Zorgt landgenooten, dat er weer zes vrachtwagens vol van binnenkomen, maar danbeplakt met een of meer postzegels, met postzegels van groote waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar gelang ge kunt. Elke cent van de opgeplakte postzegelwaarde letterlijk elke cent er van, zonder eenigen aftrek welken ook, komt ten goede aan 't fonds, Plakt uw zegel of zegels op de briefkaart en bust haar, en de uitkomst zal wezen, dat het doel, waarvan ik nu zeg dat het bereikt wordt, dan bereikt i s. Geeft uw medewerking ook aan den bouw van dit sluitstuk. Ten slotte richtte de Minister zich in het bijzonder tot hen, die niet door leve ranties of prestatie hunner onderneming hun medewerking hebben kunnen verlee- nen. Hij noemde hen nog eens met na druk het giro-nummer: K.S.D.-fonds no. 141400, Den Haag. Ook ten huize van J. d. W., aan den Veerschen Singel, eveneens in dienst van genoemde firma, werd een onderzoek in gesteld. Hier werden slechts enkele ar tikelen in beslag genomen. L. is op het politiebureau in bewaring gesteld. GOES. Een honderdjarige. De bekende vereen. Dorkas viert haar hon derdjarig bestaan. Vanmiddag had voor de honderdste maal de uitdeeling van kleeren aan hen, die daarvoor in aan merking komen, plaats. De pakken klee ren gingen voor deze gelegenheid verge zeld van een jubileum-koek. ONZE BETREKKINGEN MET ITALIË. Minister zint up middel om benoeming van gezant te Rome mogelijk te maken. Het zou te betreuren zijn aldus de minister van Buitenlandsche Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer in dien de voorstelling ingang vond, dat de betrekking van ons land tot Italië niet normaal zijn. Het eenige wat niet normaal is, is de toestand, dat dusver geen nieuwe Neder landsche gezant te Rome 'kon worden ge accrediteerd, omdat de Italiaansche re geering verlangt, dat de aan dezen func- tionnaris mede te geven geloofsbrieven gericht moeten zijn aan den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. De minister zint op middelen om in dezen minder gewenschten toestand ver betering te brengen. Ongeval door de gladheid. GRONINGEN. Na een druilerigen re gen bij een temperatuur onder het vries punt, werden gisteravond in en om Gro ningen de straten spiegelglad. Verschei dene wielrijders kwamen te vallen, de auto's konden slechts zeer langzaam rij den. Om 1 uur vannacht gleed een auto vlak bij: Groningen met kalmen gang van den weg in het Winschoterdiep. De heer B. uit Winschoten, die alleen in den wa gen zat werd door twee heeren bevrijd. Was dit niet gebeurd dan zou de heer B. zeker zijn verdronken. Landbouwschuur afgebrand. MIJN&HEERE NL ANDVan ochtend is brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den heer J. de Jonge te Mijns- heerenland. De brand is ontstaan in de schuur doordat een vlam uit de tractor van de dorschmachine vloog bij het aanslaan van den motor. De schuur stond spoe dig in lichter laaie. Een groote hoeveel heid hooi en graan ging verloren, het vee kon in veiligheid worden gebracht. De schade welke door verzekering wordt gedekt bedraagt ongeveer f 25.000. HEVIGE ORKAAN. MALANG. Gistermiddag heeft boven Singosari nabij Malang een orkaan ge woed. In de dessa's Batoeretmoen Dënko werden 11 huizen totaal vernield, terwijl er 26 werden beschadigd. Een man werd gedood. Boternoteering. DEN HAAG. De boternoteering Ko penhagen is vastgesteld op f 1.04. De commissienoteering voor Ned. boter is vastgesteld op f 0,79. Ernstige aanrijding. AMERSFOORT. Vanmorgen wilde een wielrijder op den Rijksstraatweg bij1 El- burg plotseling den weg oversteken. Hij werd daarbij' door een hem achterop ko mende auto gegrepen en ernstig gewond. De auto reed vervolgens tegen een boom, de bestuurder werd licht gewond. De Japansche opmarsch naar Nanking. SJANGHAI. De Japahsche troepen hebben Woesih bezet en rukken thans op naar Nanking. Sjanghai door hongersnood bedreigd. SJANGHAI. Het door den oorlog go- teisterde Sjanghai wordt thans door hon gersnood bedreigd. Men vreest voor le vensmiddelenrelletjes. De twintigste partij remise. De twintigste partij in de schaakmatch Eu we-Aljechin, die Dinsdagavond werd afgebroken in een schijnbaar voor Euwe niet zoo gunstige stelling, is gisteren zon der verder spelen remise verklaard. Aljechin had onder couvert afgegeven den 'zet 41. Db8Xa7. De ex-wereldkam pioen is na nauwkeurige analyse tot dp overtuiging gekomen, dat hij geen wiust kon halen bij goed tegenspel, zoodat hij Dr Euwe remise heeft aangeboden, wat deze natuurlijk heeft aangenomen. De stand is thans: Aljechin 11, Euwe 9. D>e 21ste partij wordt hedenavond in „Krasnapolsky" te Amsterdam gespeeld Instelling commissies van deskundigen. Na mondeling overleg van de vaste commissie der Tweede Kamer inzake handelspolitieke aangelegenheden met den minister heeft laatstgenoemde de con siderans van het wetsontwerp tot wijziging van de crisisinvoerwet gewijzigd in dier voege, dat daarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de gevraagde volmachten tot het nemen van tijdelijke maatregelen gevorderd worden wegens het voortbe staan van de bijzondere omstandigheden op economisch en handelspolitiek gebied, welker bestaan aanleiding gaf tot de wij ziging in 1933 van de crisisinvoerwet 1931. Ten einde voorts te doen uitkomen, dat het niet in het voornemen van de regee ring ligt, bij het gebruik maken van de gevraagde volmachten ten principale af te wijken van de criteria, welke in het al gemeen reeds bij de toepassing van de crisisinvoerwet, zooals deze sedert de wijziging van 1933 luidt, worden gevolgd, verklaarde de minister zich tevens bereid over te nemen de suggestie van de com missie om het begrip „overmatige in voer" in de considerans weder op te nemen. Daarnaast wordt echter in de conside rans tot uitdrukking gebracht, dat de ge vraagde bevoegdheden eveneens ter ver dediging en bevordering van den export ter beschikking zullen worden gesteld. Voorts heeft de minister zich bereid ver klaard, de instelling te bevorderen van commissies van deskundigen, die hem over bezwaarschriften inzake de weige ring door het crisisinvoerbereau van bij zondere toewijzingen van advies zullen dienen. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Voorzichtig met Animeerbanken. De commissaris van politie van den justitieelen dienst B. te 's-Gravenhage geeft een ieder in ernstige overweging in het algemeen de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te namen bij het deel nemen in z.g. speculatiekassen, ook wel syndicaten of beursolubs genoemd. De exploitanten der animeerbanken, die deze kassen vormen, trachten meestal het pu bliek door schoonlijkende beursberichten over te halen tot deelneming, en daarna voor gemeenschappelijke rekening specu latieve beurstransacties te doen, die in den regel door die exploitanten zonder vooraf overleg te plegen met de deelne mers, geheel zelfstandig gedaan worden. Veelal ontbreekt practisch voldoende controle. Het is voorgekomen, dat aan deelnemers zoogenaamde winst werd uit gekeerd, welk geldsbedrag later van hun eigen storting afkomstig bleek te zijn, ter- wijl zij na eenigen tijd, door z.g. ongeluk kige beursspeculaties, tqt de gedupeerden bleken te behooren. De tegenwoordige lage koersen der fondsen hebben eenige ex ploitanten van speculatiekassen aanlei ding gegeven het publiek te overstroo- men met op de kassen betrekking heb bende circulaires, waarin bij aankoop van effecten belangrijke koerswinsten in uit zicht worden gesteld. Coupeeren van honden is dierenmishandeling. De Utrechtsche politierechter veroordeelde den secretaris van de Amersfoortsche Duitsche Doggenclub wegens 't afsnijden van de oorschelpen van twee Duitsche doggen, hetgeen beschouwd werd als op zettelijke dierenmishandeling, tot een geldboete van f 40 of 20 d. h. De officier van justitie had verleden week een boete geëischt van f 25 of 10 d. h,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3