Christelijke organisatie eisch 7 Corns HENNING X St. Nicolaas 1937 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD MARKT 2—3 MIDDELBURG ZIE ETALAGE De strijd in Spanje. Niet Bakkers, maar Banket bakkers. Belangrijkste Nieuws i»; mm De stand der werkloosheid. DONDERDAG 25 NOV. 1937 52c JAARGANG - No. 48 Dit nummer bestaat uit 2 bladen WAT IS MEER WELKOM ALS GESCHENK DAN EEN ARTISTIEK UITGEVOERDE FOTO PIRITUS voor aanmaken van haarden. (Houtskool gedrenkt in spiritus) Ideaal middel. TT Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AUx-jneraestsprijs f2.58 per kwsrtegl Weekabonneïnefiten voor Middelburg Goss en Vlieringen f Q.25 Loijee Rkeso».ef0 5 ceeifc Adv6.vt«ntï8n 50 cent psr regJ! Ingezonden mecfedeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ei zijn er geweest en ze zijn er nog, die voorstanders zijn van een Christelijk so ciale organisatie als „Patrimonium" en als eertijds „Boaz" maar die even besliste te genstanders zijn van Christelijke vak- en bedrijfsorganisaties. Zij staan op het standpunt, dat zich in de practijk van het bedrijfsleven levens ordeningen geldend maken, welke als zoo danig huiten het Koninkrijk Gods in Christus Jezus gelegen zijn en waarin vragen van levens- en wereldbeschouwing althans in beginsel geen rol spelen. Hieruit volgt dus al zal het niet al tijd zoo bedoeld zijn dat de Christe lijke beginselen abstracte theorieën zijn en geen levende geestelijke krachten. Be ginselen misschien goed voor de studeer kamer en voor het houden van interes sante algemeene beschouwingen, maar voor de practijk van het leven, waarde loos. Een heel wat zuiverder en duidelijker geluid sprak uit de indertijd door de Christelijke Werkgeversvereeniging gepu bliceerde beginselverklaring. „In handel en bedrijf zoo heette het daar sta voorop dat ieder medewerker alle gaven en krachten heeft in te span nen, tot openbaring van Gods heerlijk heid, door de gaven in mensch en natuur gelegd, tot volle ontplooiing te brengen. Daarbij wordt erkend Gods souvereiniteit over al het geschapene." En in een bijgevoegde toelichting werd dan nog o.m. gezegd: Ook op dit terrein moet worden bele den dat de eere Gods richtsnoer van het leven zij. In dien zin is het behalen van materieel voordeel niet het eerste en hoogste doel in den beroepsarbeid van den patroon en is het dus niet uitgesloten, dat het beginsel zal dwingen tegen het rechtstreeksch eigenbelang in te gaan. In de plaats van dit eigenbelang worde gesteld de eere Gods. Deze eere Gods eischt, dat de menscb alle krachten inspant om de gaven in hem en in de natuur gelegd tot ontplooi ing te brengen. Hiermede wordt in de eerste plaats er kend, dat de mensch is aangewezen op arbeid en dat deze arbeid een zegen Gods is. In de tweede plaats, dat deze arbeid zich te richten heeft op Gods heerlijkheid. Deze kan tot openbaring komen door een rijke ontwikkeling van den menschelijken geest en door een in toepassing brengen van de door God in de natuur gelegde krachten. Hierbij wordt ook uitgesproken de menschelijke afhankelijkheid in tegen stelling met Gods macht en souvereinitit, die voor al het geschapene, voor mensch en stoffelijk goed de levenswetten bepaalt. Deze woorden zullen door iederen Ghristenpatroon en -arbeider onderschre ven worden. Maar zij worden niet onderschreven door een „neutrale" of „algemeene" or ganisatie. En het is ook niet geoorloofd wijl in strijd met de neutraliteit i voor deze ou- vattingen in een neutrale organisatie pro paganda te maken. Nu zegt men: ja, maar het gaat in al gemeene boeren- en middenstandsorgani saties niet om beginselen, maar om be langen. Alsof het behartigen van de belangen huiten het beginsel omgaat. En, zoo voegt men er aan toe, door overal de organisatie naar eigen beginsel toe te passen, drijft men de algemeene organisaties den verkeerden kant uit. Iaat men, liever dan deze organisaties den rug toe te keeren, de zuurdee- sem-gedachte tot toepassing pogen, te brengen. Men vergeet daarbij echter, dat er ook nog een andere zuurdeesem is. Prof. L. van Aken heeft eens aan het adres van sommige R.K. patroons gezegd, dat zij daarom de algemeene organisatie prefereer en, omdat zij onder den indruk zijn van de liberalistische opvatting die dweept met „de vrijheid van het arbeids contract". Deze besmetting met de liberalistische zuurdeesem, vindt men waarschijnlijk ook wel in andere kringen. Nog al te veel ontbreekt de geneigdheid om de Christelijke gemeenschapsgedachte te aanvaarden en toe te passen. In vele gevallen een gevolg van de fatale werking van den zuurdeesem van de neutrale kranten en de neutrale organisaties. Natuurlijk volgt uit het opkomen voor organisatie op Christelijken grondslag niet, dat daarmee alle samenwerking met andersdenkenden veroordeeld wordt. Samenwerking is zeer zeker mogelijk en in vele gevallen ook noodig. Maar dan in den geest van Groen van Prinsterer toen hij het bekende en vaak misbruikte woord sprak: In ons isole ment ligt onze kracht. Een uitspraak, die juist bedoelde een gezonde samenwerking mogelijk te maken. Eerst isolement op eigen basis. En dan waar noodig en mogelijk, sa menwerking. Dan zal de eisch van het eigen beginsel meer tot gelding komen. En dan gaat de zuurdeesem werken. Want wanneer door isolement de in terne kracht wordt verhoogd, dan is er ook zooals meermalen de practijk leerde i hoop, dat de zuigkracht der Christelijke beweging, de „algemeene" or ganisaties meetrekt in de goede richting. (Ingez. Med.) Madrid zwaar gebombardeerd. Tusschen 10 en 12 uur gisteravond is Madrid onderworpen geweest aan een uiterst hevig bombardement, waarbij meer dan 2000 granaten op de stad zijn gevallen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Tegelijkertijd hebben de opstandelingen in de Universiteitswijk een uitval gedaan en slaagden er in de linies der regee- ringstroepen te bereiken; tengevolge van een zeer hevig vuur waren zij echter ge noodzaakt zich terug te trekken. Aan den vooravond van het groote, misschien wel het grootste offensief der opstandelingen, is men in leidende krin gen zeer optimistisch gestemd. Het is duidelijk, dat er min of meer op een spoedige en volkomen ineenstorting van het front der regeeringstroepen wordt ge rekend. Gedurende de geheele maand Novem ber heeft Franco het offensief kunnen voorbereiden. Hij heeft de beschikking over een armee, die kan steunen op een oorlogsindustrie, welke volkomen aan de eischen beantwoordt, ja zelfs een over productie aflevert. Men is te Salamanca van meening, dat het offensief niet op een bepaald doel gericht zal zijn, doch zal bestaan uit een groote troepenverschuiving, waarbij' het geheele leger over de 1500 K.M. lange frontlijn zal dringen. DE WEINIG EERVOLLE BEGRAFENIS VAN DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE. De negen-mogendhedenconferentie, die gisteriniddag te Brussel in voltallige, be sloten vergadering onder voorzitterschap van den Belgischen minister van buiten- landsche zaken, Spaak, is bijeengekomen heeft, na aanneming van de slotverkla ring, baar zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd. Eërst zwichtte de Chineesche delegatie voor den aandrang van verscheidene an dere delegaties en stemde in met den tekst van de slotverklaring. In deze ver klaring wordt o.a. gezegd, dat de begin selen van bet verdrag van Washington opnieuw bevestigd worden, doch dat in de bestaande omstandigheden de confe rentie niet met kans op succes bijdragen kan tot de verwezenlijking van het pro gramma van dit verdrag. Er is tijd noo dig voor de bestudeering van nieuwe pro cedures en dientengevolge is een verda ging van de conferentie voor onbepaal den tijd noodzakelijk. De conferentie zal opnieuw kunnen worden bijeengeroepen door den voorzit ter of door twee staten-leden, Wel ver zocht de Chineesche gedelegeerde, dat de conferentie kennis zou nemen van zijn eigen verklaring en deze aan de eind verklaring zou toe voegen, Deze Chineesche verklaring betreurt het, dat de Chineesche voorstellen tot het aanvaarden van zekere stellige maatrege len niet in overweging zijn genomen. De delegatie is van meening, dat een ge meenschappelijke actie onontbeerlijk is bij iedere poging, een einde te maken aan de Japanscbe agressie en het herstel van den vrede in het Verre Oosten te verhaas ten. De Italiaansche gedelegeerde legde een verklaring af, welke zich verzet tegen de motiveering van de door de conferentie aangenomen slotverklaring en welke aan deze slotverklaring zal worden toege voegd. GEEN BIJZONDERHEDEN OVER HALIFAX' BEZOEK MEDEGEDEELD In het Engelsche Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain, na er nog eens op gewezen te hebben, dat het bezoek van Lord Halifax aan Duitschland geheel van particulieren en niet-officiee- len aard was, op een desbetreffende vraag van den Labour-afgevaardigde Thurtle verklaard, dat de besprekingen, die Hali fax met Hitier, Goering, Goebbels en an dere vooraanstaande leiders in Duitsch land heeft gevoerd, een vertrouwelijk ka rakter droegen. Het is echter mijn meening, zoo ver volgde Chamberlain, dat het bezoek van waarde is geweest voor het bevorderen van het, naar mijn meening in beide lan den algemeen gekoesterde verlangen naar de totstandkoming van een beter weder- zijdsch begrip. Op een andere vraag antwoordde de premier, dat hij er wel op wilde wijzen, dat de in de pers verschenen beweringen niet slechts onverantwoordelijk, doch te vens in hooge mate onjuist zijn. De Labour-afgevaardigde, Arthur Hen derson vroeg vervolgens of toezeggingen waren gedaan, en of de Fransche regee ring volledig op de hoogte werd gehouden van wat er gebeurt. Hierop verklaarde Chamberlain, dat geen toezeggingen wa ren gedaan en dat de Fransche regeering natuurlijk nog niet van het resultaat der besprekingen op de hoogte was gesteld. Op een nadere vraag van Attlee ver klaarde de premier, dat natuurlijk geen verplichtingen van welken aard ook zou den worden aangegaan, zonder dat het Huis in de gelegenheid zou worden ge steld, hierover zijn meening kenbaar te maken. Vermoedens omtrent het besprokene. Uit de vrij nauwkeurige inlichtingen, die in politieke kringen te Londen konden worden verkregen, blijkt, volgens Havas, dat bij de besprekingen, die Lord Halifax in Duitschland gevoerd heeft, de volgende hoofdpunten naar voren getreden zijn 1. Duitschland houdt zich bij het stel sel van tweezijdige verdragen door onder handeling tusschen de staten afzonderlijk. 2. Het koestert geen stelselmatigen af keer jegens Genève en zou eventueel met tertijd niet weigeren, terugkeer te over wegen naar den Volkenbond, indien deze zou worden hervormd. 3. Duitschland heeft in Midden-Europa geen territoriale bedoelingen. 4. Met Tsjecho Slowakije wenscht het betrekkingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door fechtsstreeksche onderhandeling, leiden de tot een overeenkomst gelijk aan het Duitsch-Oostenrijksche verdrag van 11 Juli 1936. 5. Duitschland verlangt koloniën, die het noodig heeft in verband met zijn gebrek aan grondstoffen, zijn dichte be volking en zijn prestige als wereldmacht. Bovenstaande vermoedens worden door Reuter uit Londen positief tegengespro ken en fantastisch genoemd. De eerste sneeuwstormen in Amerika. In Nieuw Engeland (Amerika) heeft de eerste zware sneeuwstorm van dezen winter acht menschen het leven gekost. Ook in den staat Nieuw-York is veel sneeuw gevallen. Volgens een bericht uit Ottawa zijn de wegen in Ontario door den zwaren sneeuwval onbegaanbaar geworden. Over een groote uitgestrektheid zijn de verbin dingen verbroken. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot 14 graden on der nul. Litwinof heeft nog het vertrouwen. Naar aanleiding van de geruchten, die in het buitenland de ronde hebben gedaan over vervanging van Litwinof als volks commissaris van buitenlandsche zaken, verklaart men in gezaghebbende kringen, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is, dat Litwinof nog steeds het vertrou wen van Stalin heeft en dat niets er op wijst, dat zijn gezondheid verzwakt is. 0p gezag van „De Magistratuur" heb ben wij in ons nummer van 23 November medegedeeld, dat de Nederlandsche Bak kerspatroonsbond zijn leden opwekte po gingen te doen de winkels op Zondag 5 December gedurende een deel ivan den dag geopend te krijgen. Dit blijkt niet juist te zijn. Het bestuur van bedoelden bond heeft zijn leden opgewekt niet de Zondag, maar de Zaterdag te gebruiken voor St, Nicolaasviering. Het was de Nederlandsche Banketbak- kersbond, die op verlenging der verkoop uren op Zondag 5 December aandrong. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Voor de Vlamingen geen reden tot juichen. België heeft dan eindelijk een nieuw kabinet. De crisis heeft precies een maand geduurd. Niet minder dan vijf formateurs zijn noodig geweest om tot de samenstelling er van te komen: Vandervelde, De Man, Spaak, Pierlot en Janson, welke laatste eerst bij de tweede poging is geslaagd. In de nieuwe regeering zetelen elf ministers uit het afgetreden kabinet-Van Zeeland. Het meest markante feit is, dat de socia listen absoluut dezelfde titularissen en dezelfde portefeuilles hebben behouden als in de vorige regeering. Dit was een conditio sine qua non. Zdji wilden hun stevige posities blijkbaar niet verliezen. Dat onder de vijftien ministers zich maar zes Vlamingen bevinden, zal in bet Katholieke Vlaamsche land een nieuwe bron van ergernis zijn. De regeering- Janson is onder de katholieken dan ook onpopulair van haar geboorte af. De regeering bestaat uit zes socialis ten, vijf katholieken, drie officieel als liberaal bekend staande personaliteiten en één, wat we zouden willen noemen, ver kapt liberaal, want Denis, dien men voor deze.gelegenheid ivoor partijloos wil laten doorgaan, is in werkelijkheid van libe ralen huize. In het kabinet-Van Zeeland stonden zes Vlamingen tegenover acht Walen en Brusselaren. In bet nieuwe kabinet heb ben naast negen Waalsche en Brusselsche ministers slechts zes Vlamingen, die als zoodanig door de Vlaamsche gemeen schap worden erkend, zitting. Men voorspelt, dat het kabinet geen lang leven beschoren zal zijn. DE AMBTENAARSLOONEN IN FRANKRIJK. Chauiemps zal de kwestie van vertrouwen stellen. De minister-president Ghautemps beeft aan de delegatie van linksche partijen een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat de regeering niet meer dan 17 mil- lioen francs voor loonsverhooging van de ambtenaren kan beschikbaar stellen. „De minister van financiën", aldus Ghautemps, „zal zich onverwijld met de commissie van financiën in verbinding stellen, opdat deze de 'kwestie morgen reeds voor de kamer kan brengen. Ik zal onmiddellijk discussie eischen en de kwes tie van vertrouwen stellen. Iedere partij kan dan vrij van 'haar verantwoordelijk heid ten opzichte van het land doen blij ken". EEN CHINEESCH TEGENOFFENSIEF. Na nieuwe en talrijke versterkingen te hebben gekregen zijn de Chineesche troe pen tot een tegenoffensief overgegaan om den Japanschen opmarsch naar Nanking te verhinderen. Volgens Chineesche belichten zijn de Japansche troepen, die Woesi bedreigen, gedwongen te wijken, terwijl verwoede ge vechten geleverd worden in Woesjing, dat de Japanners binnengerukt waren na een hevig bombardement. De versterking der Chineesche linies heeft het verslapte mo reel der Chineesche troepen hersteld. Korta Berichten. Volgens uit Bulgaarsch Macedonië ontvangen berichten zou het vermiste Poolsche vliegtuig eergistermiddag in het gebergte, op 20 kilometer van de Bul- gaarsche stad Swetiwratsj, verongelukt zijn. De autoriteiten' hebben een hulpex peditie naar dat gebied gezonden. Door een hevige ontploffing in de machinekamer van een gesticht voor zwakzinnigen te Vesoul zijn drie werklie den om het leven gekomen; twee werden ernstig en tien licht gewond. Uit Kingston op Jamaica wordt gemeld, dat de laatste dagen het eiland Binnenland, Memorie van Antwoord nopens de be grooting van Buitenlandsche Zaken. De Ttveede Kamer heeft de Justitiebo- grooting aangenomen. Vreeselijk auto-ongeluk te Nederweert. Weer een radio-rede van Minister Romme Buitenland. De begrafenis der Brusselsche conferen tie. Madrid gebombardeerd. Een Chineesch tegen-offensief. Het nieuwe Belgische kabinet. Halifax bezoek aan Berlijn. geteisterd is door een geweldigen regen val, welke groote overstroomingen heeft veroorzaakt. Hierdoor zijn in het Westen van het eiland negentien personen om het leven gekomen. De Bond van arbeiders in de Ame- rikaansche automobielindustrie heeft be sloten een staking af te kondigen in de Ford-fabrieken. Eind October 54.000 minder geregis treerde werkloozen dan eind October 1936. Het Centrale bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende bet aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal geheel werkloozen op bet einde van Oct. '37 Oct. '36 Sept. '37 100.000 en meer inw. 146.326 163.697 145.321 50.000—100.000 inw. 45.974 52.093 44.450 20.000-50.000 inw. 45.060 49.619 42.806 mind, dan 20.000 inw. 103.076 129.034 91.684 Totaal 340.436 394.443 324.261 Zooals uit bet bovenstaande blijkt, wer den er einde October j.l. 54.000 werkloo zen minder geregistreerd dan einde Octo ber 1936. In alle gemeentegroepen was bet aantal ingeschreven werkloozen lager dan het vorige jaar op het einde van October. Sedert ultimo September j.l. steeg het aantal werkloozen en het bedroeg ultimo October plm. 16.000 meer. In de jaren 1936 en 1935 steeg het aantal werkloozen in de overeenkomstige maanden eveneens; einde October werden er toen resp. 4000 en 16.000 meer werkloozen geregistreerd dan einde September. Met betrekking tot de belangrijke mindere stijging in 1936 moge werden opgemerkt dat toen Neder land op 26 September 1936 den gouden standaard losliet en de gulden ongeveer 20 pet. deprecieerde, de in Augustus en September ivan dat jaar zich doorzettende opwaartsche conjunctuurbeweging een nieuwen impuls kreeg, welke zich o.a. spoedig toonde in een toeneming van de bedrijvigheid. VERLAGING VAN DE LASTEN OP SUIKER GEVRAAGD. De Vereeniging van suikerwerk- en chocoladefabrikanten heeft een adres aan den minister van financiën gezonden, waarin met cijfers wordt betoogd, dat de lasten op suiker ernstige schommelingen in het suikerverbruik Jiebben veroor zaakt. Vast staat in elk geval, dat de lasten op suiker te hoog zijm. Zij bedragen op heden nog f 35.02V2 tegen een wereld marktprijs van f 6,25 of wel een heffing die pl.m. 560 pet. van den prijs bedraagt. Bovendien wordt over de vorenbedoelde beffing nog 4 pet. omzetbelasting of wel f 1,40 per 100 kg. betaald, zoodat uitein delijk de suiker in verwerkten toestand belast is met een totaal bedrag van f 36.42. Een aantal faJbrikanten uit de suiker verwerkende industrie is reeds gedwon gen geweest het bedrijf op te heffen, het welk geen wonder is met zulke hooge hef fingen. De vereeniging verzoekt den minister dringend in het belang van de suikerver werkende industrie, waarin duizenden arbeiders werkzaam zijn, de ver'aging van de lasten op suiker zoo spoedig mo gelijk te willen bevorderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1