De Kabinetscrisis in België. Dagblad voor de Provincie Zeeland Wijziging van de Dienst plichtwet. Complot tegen de Fransche republiek ontdekt. Herhalingsoefeningen in 1938 WOENSDAG 24 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 47 Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abiicnecectsprsjs 13,59 per kwarts»! WeekabosseniessteR voor Middsfatrg Goes ess Vliidcjsn f 8J0 Losse atiKtre?» 8 cent i .möwtsatsisa ?0 ess* es? fcge! Ingezonden tnedideelingen 60 cent per rsgei Kkine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of saotto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting DE MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aanstelling van Reserve-officieren tot beroeps-officieren. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet wordt het volgende ont leend De regeering heeft zich eenigermate verbaasd over de opmerking van ver scheidene leden, dat de onderhavige voor stellen technisch onuitvoerbaar zouden zijn met het oog op het 'bestaande zeer groote tekort aan kader. Voorop dient te gaan het wetsonwerp, waarhij de bevoegdheid wordt verleend, een grooter contingent onder de wapenen te roepen en voor dat coningent den duur van de eerste oefening uit te breiden. Daarna dient te volgen de aanvraag van de noodige gelden en eerst dan kunnen de maatregelen tot stand komen om te voor zien in de behoefte aan officieren en on derofficieren. Die tekorten ontstaan eerst na de uit breiding van. de organisatie en dus nadat de Dienstplichtwet zal zijn gewijzigd. In dien het ontwerp tot wet wordt verheven, zal, voor wat'betreft het wapen der in fanterie, de toestand als volgt kunnen worden geschetst: 1 October 1937. Ten einde in de toe komst vrijheid van handelen te verkrij gen, is op 1 October 1937 2/3 gedeelte van het infanterie-contingent der lichting 1938 (lichtingsterkte 19500) ingelijfd in stede van zooals tot dusverre geschied de 1/3 gedeelte der lichting. Aangezien het kader hij de korpsen berekend is op de sterkte van de zomerploeg (opkomst datum ongeveer 15 Maart), welke steeds uit 2/3 lichting bestond, bracht een en ander geen wijziging van de organisatie mede. Ook nadat het ontwerp tot wet zal zijn verheven, blijft de eerste oefentijd voor de lichting 1938 5V2 maand bedragen. 15 Maart zal ingelijfd worden de 2de ploeg van de lichting 1938 en wel even eens tot een aantal, berekend naar de sterkte van 2/3 gedeelte van een lichting van 19500 man. Deze dienstplichtigen worden op 1 September 1938 met groot verlof gezonden. Hoewel de totale sterkte van het infanterie-contingent met 1/3 wordt vermeerderd, brengt zulks hier geen wijziging van de organisatie mede. Op 1 October 1938 ingelijfd wordt V2 lichting van het contingent der lichting 1939 (sterkte 32.000 man) met een eersten oefentijd van 11 maanden. In ver band daarmede is de oprichting van een derde schoolcompagnie per regiment in fanterie en van een vierde schoolcompag nie bij het regiment wielrijders noodzake lijk. Zulks brengt mede een wijziging van de organisatie met 124 officieren en 508 onderofficieren. 1 Maart 1939. De drie schoolcompag- nieën per regiment infanterie worden on der het vormen van een bataljons-staf samengevoegd tot een bataljon (le batal jon). Bovendien wordt opgericht een 2e bataljon, eveneens 'bestaande uit een staf en drie schoolcompagnieën. De dienstplichtigen van de 1ste ploeg 1939, welke ongeveer 1 October 1938 on der de wapenen zijn gekomen, gaan op 1 Maart over naar het 2e bataljon. Zij voltooien bij' dit bataljon hun verdere op leiding en worden medebelast met den grensdienst. De 2e ploeg van de lichting 1939 (even eens V2 lichting), welke 1 April 1939 on der de wapenen 'komt, wordt ingediend bij het le bataljon. De organisatie moet in Maart 1939 bij gevolg worden uitgebreid met twee batal jons en drie schoolcompagnieën, hetgeen een vermeerdering brengt van 200 offi cieren en 992 onderofficieren. 1 April 1939. Oprichting van een twee de regiment wielrijders. In verband daar mede uitbreiding van de organisatie met 22 officieren en 86 onderofficieren. Op 1 April 1939 is de reorganisatie van de infanterie voltooid. In totaal zullen dus bij het wapen der infanterie meer noodig zijn. 346 officie ren en 1586 onderofficieren. De eerste behoefte aan officieren ont staat 1 October 1938. Om hieraantegemoet te komen, wenscht de minister een aantal jonge reserve-officieren te laten overgaan naar bet korps beroepsofficieren. Deze maat- regrf is ingrijpend wat betreft de rechts positie van de thans aanwezige beroeps officieren. Hiervoor is echter een bevredigende regeling te treffen. Rekening moet worden gehouden met het feit, dat in 1935, 1936 en 1937 geen tweede-luitenants der infanterie zijn be noemd. In 1939, 1940 en 1941 zullen dus bij het wapen der infanterie geen benoe mingen tot eersten luitenant plaats heb ben, Het ligt in het voornemen, medio 1939, medio 1940 en medio 1941 een aan tal res.-luitenants naar het korps be roepsofficieren te doen overgaan in den rang van eersten luitenant en hen bij dien overgang te plaatsen onderaan de rang lijst der eerste-'luitenants, en wel onge veer 40 per jaarklasse, terwijl na deze groep nog 40 reserve-luitenants beroeps officier kunnen worden. De benoeming tot eerste-luitenant van bedoelde reserve-officieren zal eerst plaats hebben na het met goed gevolg doorloopen van een applicatiecursus van ongeveer één jaar. De minister stelt zich voor, die onge veer 160 reserve-officieren allen tegelijk ongeveer 1 Maart 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Reeds dadelijk kunnen zij dan practisch bekwaamd wor den voor de ben wachtende taak. Door de biervoren genoemde maatrege len zullen eind 1938 reeds 79 120 of 200 officieren beschikbaar zijn. Overigens zal in de behoefte worden voorzien door verhooging gedurende eenige jaren van het aantal aan te nemen cadetten, terwijl zoolang de aantallen van de vredesorga nisatie niet zullen zijn bereikt, tijdelijk reserve-officieren vrijwillig in werkelijken dienst zullen kunnen worden gesteld. Wat de overige wapens betreft, denkt de minister, waar het om geringe aantal len gaat, in de behoeften te kunnen voor zien door gedurende eenige jaren meer cadetten aan te nemen terwijl overigens res.-officieren vrijwillig in werkelijken dienst zuilen kunnen worden gesteld. Deze groote uitbreiding van de organi satie noopt ook ten aanzien van de on derofficieren tot bijzondere maatregelen. Met toepassing van het stelsel, dat de aanvulling van de onderofficiersvacatures dient te geschieden door indiensttreding van dienstplichtige onderofficieren als capitulant, is reeds een aanvang gemaakt met verhooging van het aantal capitulan- ten en zijn er thans 'bij het wapen der in fanterie reeds 233 dienstplichtigen on- derofficier-capitulant overcompleet. Voorts zullen de dienstplichtige onder officieren van de oudere lichtingen, n.l. 1934, 1935 en 1936 alsnog in de gelegen heid worden gesteld, als capitulant in wer kelijken dienst te komen. Van deze lich tingen verwacht de minister ongeveer 400 man beschikbaar te krijgen. Vervolgens zijn uit de eerstvolgende lichtingen nog te verwachten ongeveer 850 dienstplichtigen. Einde Maart 1939 kan dus, indien noodig, op een aanvulling van ongeveer 1500 onderofficieren bij het wapen der infanterie gerekend worden. Overigens ligt het in het voornemen ten einde ook de oudere kern te ver sterken 'zooveel mogelijk beroeps-onder officieren, die op bureaux werkzaam zijn, wederom troependienst te doen verrichten en voorts 'de nog geschikt zijnde onder officieren-wachtgelders tot den actieven dienst terug te roepen, voor zoover zij althans niet te oud zijn. JANSON VORMT EEN NIEUWE REGEERING. Uit Brussel wordt gemeld, dat Janson er in geslaagd is een nieuwe regeering samen te stellen. D'e Ministers zijn vanochtend beëedigd. Minister-president, minister zonder portefeuille, is de beer Janson. Minister van Buitenlandsehe Zaken is de heer Spaak; van Binnenlandsche Za ken de heer Dierkx; van Financiën de heer De Man; van Landsverdediging lui tenant-generaal Denis. EEN COMMUNIQUE VAN HET MINISTERIE VAN BINNEN LANDSCHE ZAKEN. Het Fransche ministerie van binnen landsche zaken heeft gisteravond het vol gende communiqué uitgegeven De autoriteiten hebben een complot te gen de republikeinsche instellingen ont dekt. Het onderzoek van de „Sureté Natio nale" en van de politie-prefectuur, die de laatste weken een zeer verdienstelijke activiteit hebben ontplooid, is op het oogenblik beëindigd met de inbeslagne ming van belangrijke hoeveelheden wa pens, grootendeels uit het buitenland af komstig, o.a. machinegeweren, geweren, repeteer-geweren, revolvers, handgrana ten, patronen, ontplofbare stoffen enz. Bij een huiszoeking bij de Caisse Hy pothecaire Maritime et Fluviale, waar van De l'Oncle, ingenieur bij de Penhoet- werf, gedelegeerd bestuurder is, bleek, dat men te doen had met een geheime para militaire organisatie, geheel op militaire leest geschoeid. Zij omvatte een staf met zijn bureaux en een sanitairen dienst. Db verdeeling van bet effectief in divi sies, brigades, regimenten, bataillons, enz. toonde onbetwistbaar aan, dat de organi satie op een burgeroorlog aanstuurde. Uit de in beslag genomen documenten bleek, dat de schuldigen zich ten doel hadden gesteld, de republiek te vervan gen door een dictatoriaal regime, dat de monarchie moest voorbereiden. Het plan was zeer zorgvuldig voorbe reid. Tijdens het onderzoek is vooral mate riaal gevonden voor het vervaardigen van valsche identiteitsbewijzen. Tevens werden aanwijzingen gevonden voor bet vervoer van wapens, alsmede inlichtingen omtrent de sterkte van de openbare macht in de verschillende departementen. Verder werden dienstregisters in blanco gevonden, die uit de militaire bureaux waren ontvreemd alsmede nauwikeu- rige schetsen van de rialen in Parijs, waarbij: speciaal was aangegeven, welke rialen naar de Kamer leiden. Verder de bouwplannen van de gebou wen der links-georiënteerde bladen- en van de woningen der socialistische afge vaardigden, lijsten van de ministers en parlementsleden, die op het eerste teeken gevangen genomen moeten worden, 'en documenten waarin de wegen worden aangegeven om zich van de openbare verkeersmiddelen meester te maken. Dit complot is mislukt, dank zij de waakzaamheid vait de regeering, die het vertrouwen van het land heeft. De republikeinsche instellingen hebben niets te vreezen van de opstandige onder nemingen. D'e nasporingen, die reeds aanmerke lijke resultaten hebben opgeleverd wor den onvermoeid voortgezet, de schuldi gen zullen streng worden gestraft. Daar toe behoeft geen gebruik te worden ge maakt van de uitzonderingswetten, de republikeinsche wetten zijn voldoende om de veiligheid der republiek te verzekeren. De regeering heeft den toestand in handen, ziji is in staat elke misdadige actie tegen de republiek den kop in te drukken en stelt vertrouwen in de Fran sche democratie. DE STRIJD IN CHINA. Gisteren hebben er geen gevechten van beteekenis plaats gehad. De ongunstige weersomstandigheden bemoeilijken den op- marsch der Japanners. Alleen ten zuid westen van Kasjing hebben de Japanners een aanval ingezet, die echter afstuitte op het hardnekkige verzet der Chineesche troepen. Oorlogsverklaring aan China op komst? De „Tsjoegai Sjo Ryo", een in Japan- sche kringen veelgelezen blad, meldt, dat admiraal Soeëtsoegoe, de vroegere vloot- commandant, een onderhoud heeft gehad met den eersten minister, prins Konoye, waarin hij er op aandrong, China offi ciéél den oorlog te verklaren, teneinde den huidigen toestand op doeltreffende wijze het hoofd te kunnen bieden. Andere bladen schrijven, dat de Chi neesche opperbevelhebber maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, dit jaar wellicht een groot Kerst-geschenk zal krijgen van Japan in den vorm van een oorlogs verklaring. Wat men in China tot heden heeft beleefd, was dus nog geen oorlog!! We leven wel in een wonderlijke wereld. LITWINOFF IN ONGENADE? De te Warschau verschijnende „Kur- jer Czerwong" meldt, dat men in diplo matieke kringen te Moskou ernstig re kening houdt met een aanstaand aftre den van Litwinoff als leider van het volkscommissariaat van buitenlandsehe zaken. Nog vóór den eersten Dtecember zal Litwinoff met verlof gaan. Van zijn ver lof zal hij niet meer op zijn post terug- keeren. In den aanvang van het nieuwe jaar zal, naar nader verluidt, tot zijn opvolger worden benoemd de tegenwoordige sov jet-ambassadeur te Parijs, Potemkin. Zaterdag heeft namelijk Jesjoff, hoofd van de Ogpoe, zijn mannen een inval la ten doen in Litwinoff's hoofdkwartier. Agenten van de Ogpoe doorzochten ieder vertrek van het gebouw van des morgens acht uur tot des namiddags zes De Minister van Defensie heeft ter kennis gebracht, dat het in zijn voor nemen ligt om, indien hem althans de noodige gelden worden toegestaan, in 1938 de lichtingen 1927, 1928, 1932 en 1934 voor herhalingsoefeningen onder de wa penen te doen komen. Dit wordt dan voor wat betreft de lichtingen 1927 en 1928 de in uitzicht gestelde, in 1937 voor het eerst weer toegepaste, derde herha lingsoefening. Van deze lichtingen nemen niet aan de herhalingsoefeningen deel de dienst plichtigen, die behooren tot legeronder- deelen, waarvan het personeel is be stemd voor buitengewone oproeping uit wendige veiligheid en die in 1937 ver plicht waren herhalingsoefeningen te vol brengen. De lichtingen 1927 en 1928 zullen van 5 tot en met 14 September 1938 (niet ad ministratief kader een week vroeger) onder de wapenen komen. De lichtingen 1932 en 1934 van 15 September tot en met 1 October 1938 (niet administratief kader een week vroeger). uur. Zij vertrokken ten laatste met zes vrachtauto's vol documenten. Tijdens het onderzoek heeft Litwinoff vergeefs bij Stalin geprotesteerd. DE BRITSCHE REGEERING VOLDAAN OVER DE REIS VAN HALIFAX. De verklaring, die de Britsche minis ter-president Chamberlain vandaag over de resultaten van lord Halifax' reis naar Duitschland zal afleggen, zal slechts kort zijn. Naar verluidt staat de Britsche re geering op het standpunt, dat het bezoek van Halifax zijn nut heeft gehad en dat als resultaat van zijn besprekingen er reëele vorderingen zijn gemaakt. Alhoe wel de atmosfeer thans is opgehelderd, is er klaarblijkelijk op het oogenblik toch nog geen vast omlijnd resultaat bereikt. Men wijst er voorts op, dat lord Ha lifax niet alleen voldaan was over de besprekingen^ die hij met Hitier en an dere Duitsche autoriteiten beeft gevoerd, doch dat hij daarenboven onder den in druk was van de vriendschappelijke ge zindheid van het Duitsche volk, gelijk ook gebleken is bij de ontvangst, die hem werd bereid. HEROPENING VAN DEN ZEPPELIN- DIENST OP AMERIKA IN 1938? Duitschland hoopt het volgend jaar de luchtschip-verbinding tusschen Duitsch land en de Vereenigde Staten te kunnen hervatten. Reeds heeft het aan de Ver eenigde Staten om een nieuwe toestem ming tot landen verzocht. Men hoopt in het voorjaar een proef vlucht met de nieuwe Zeppelin LZ 130 te kunnen maken. DRIE NEDERLANDSCHE R.-K. MISSIONARISSEN IN CHINA VERMOORD. Eerst werd bekend, dat de Nederland- sche R.K. missionaris in China, mgr Schraven, door bandieten werd vermoord. Thans wordt gemeld, dat nog vijf of zes andere paters-missionarissen en twee broeders-missionarissen door een roover- bende ontvoerd en om het leven gebracht zijn. Onder hen bevinden zich, behalve mgr Schraven, nog de Nederlanders G. Wouters uit Breda en A. Geerts uit Ouden bosch. Eerstgenoemde was 28 jaar oud en sinds 2 jaar in China; de ander was daar reeds werkzaam sinds het begin dezer eeuw. Het mond- en klauwzeer in Duitschland. Op 15 November waren volgens offi- cieele telling 6458 boerderijen in Duitsch land door mond- en klauwzeer aangetast, in 681 steden en dorpen. Op 1 November waren deze getallen 3514 boerderijen in 381 plaatsen. Het ergste worden Westfalen en de districten aan de Belgische en Fransche grens, Rijnland en Baden geteisterd. GROOTE GEZINNEN EN DIENST PLICHTWET. Niet meer dan drie zoons uit één gezin onder de wapenen. Naar de minister in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet meedeelt, is ook de re geering, wat het getal zonen betreft, die in een gezin tot dienstvervulling in vre destijd kunnen worden opgeroepen, van oordeel, dat dit aan een maximum be hoort te worden, gebonden. Voorhands lijkt de regeering het getal 3 hiervoor wel aanvaardbaar. Binnenland. De wijziging van de Dienstplichtwet. De Tweede Kamer over „Justitie" en „Binnenlandsche Zaken". Tuinbouw-producten naar Z.-Afrika. Zomerdienst bij de Spoorwegen. Buitenland. Het nieuwe Belgische Kabinet. Een complot tegen de Fransche republiek. Litwinof in ongenade KERSTGAVE AAN DE WERKLOOZEN. Ook dit jaar weer 25 °/o van de uitkeering De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook dit jaar weer aan de steuntrekkende werkloozen een Kerstgave kan worden verstrekt. Deze gave kan bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrokkene ontvangt aan uitkeering over de week van 12'18 December. De Kerstgave kan ook worden toege kend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas, wan neer de kasuitkeering eventueel kas- uitkeering plus kastoeslag minder be draagt dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen hebben, indien ze niet kas- trekkend waren. DE LEGERCOMMANDANT IN INDIE. Het „Nieuws" verneemt, de legercom mandant in Indië, luit.-generaal M. Boer stra bet voornemen te kennen heeft ge geven in den loop van 1938 den militai ren dienst te verlaten. DE ACTIE TEGEN DE WIJZIGING VAN DE CR ISIS IN VOER WET. Een adres van het comité van verweer uit den handel. Het comité van verweer uit den handel inzake de wijtziging van de Crisisinvoer- wet heeft zich gewend tot de Tweede Ka mer met een adres, waarin verzocht wordt goedkeuring aan de voorstellen tot wijziging van de Grisisinvoerwet en de Tariefmachtigingswet te onthouden, ten zij daarin zoodanige veranderingen wor den aangebracht, dat met de wen- schen van de in het comité georganiseer de bedrijfsgroepen zooveel mogelijk reke ning wordt gehouden. Het comité acht het o.m. noodzakelijk dat bepalingen worden opgenomen, die voorkomen, dat de wet nog voor andere doeleinden dan tot het verkrijgen van exportfaciliteiten en bescherming van den afzet van Nederlandsche artikelen op de binnenlandsche markt zal moeten dienen. Voorts vreest adressant, dat toepas sing van de wet automatisch repressail- les tegen onzen uitvoer in het leven roept. In de derde plaats zegt adressant zal het verbinden van ordeningsvoor- waarden aan den invoer ten gevolge heb ben, dat de contingenteering als bandels- politiek instrument aan waarde inboet. OPRUIMINGEN EN UITVERKOOPEN. Verandering van aanvangsdatum wordt bepleit. De Nederl. R.K. bond van handelaren in manufacturen en- aanverwante vakken „St. Willebrordus" heeft zich tot den minister van Economische Zaken gewend met een request, waarin gewezen wordt op het nadeel, dat in de wet op oprui mingen en uitverkoopen genoemde data (2 Jan. en 15 Juli) opleveren in het be lang van een goeden verkoop en het goede verloop der opruimingen. Op deze wijze kan het namelijk ge schieden, dat opruimingen nu eens op een Vrijdag, dan weer op een Maandag ■of op een anderen willekeurigen dag een aanvang nemen. In het request wordt er op gewezen, dat 'het van 'groot belang zou zijn, indien opruimingen steeds op een Zaterdag zouden kunnen aanvangen, reden waarom den minister wordt ver zocht, het daarheen te willen leiden, dat de mogelijkheid wordt geschapen, om de vastgestelde opruimingen te doen aan- 1 vangen op den tweeden Zaterdag in Ja nuari en den tweeden Zaterdag in Juli.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1