MILD AMERICAN CIGARETTES De Begrooting van Sociale Zaken. Uit de Provincie Vlissingsche mailboot gistermiddag bij Cadzand gestrand. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. zal zijn. Omtrent den uitslag der keuring kunnen op dit oogenblik alleen de gege vens worden verstrekt over de keuringen, verricht tot 1 Juli 1937. Tot dien da tum werden gekeurd pl.m. 59.000 perso nen; van dezen kon aan 237 personen (of 0.4 pet.) geen verklaring worden uit gereikt, dat zij niet lijdende waren aan een vorm van tuberculose, welke besmet tingsgevaar oplevert. Voor 1500 personen (2.5 pet.) werd geregeld geneeskundig toezicht noodig geacht. Deze voorloopige uitslag is niet ongunstiger, dan oorspron kelijk werd verwacht. BUITENLANDSCHE FABRIEKEN IN NED.-INDIë. Wat doet het Nederlandsche kapitaal? Ned.-Indië komt hoe langer hoe meer in het middelpunt der buitenlandsche be langstelling op economisch terrein, schrijft het „Bat. Nwsbl." en voegt daar, mede in verhand met de bezoeken van verscheidene vertegenwoordigers van groote ondernemingen, nog aan toe: Hier zijin de laatste jaren aan buiten landsche fabrieken gevestigd een zich steeds uitbreidende Amerikaansche rub berbandenfabriek, een Amerikaansche Evereadyfahriek, die reeds een groot deel der Indische markt beheerscht, een En- gelsche zeepfabriek, terwijl thans de on derhandelingen in vei gevorderd stadium zijn betreffende twee Zweedsche lucifer- fabrieken en een Gechoslovaaksche rub- bersohoenenfabriek en voorts nog kans bestaat op de vestiging van Engelsche (Britsch-Indische) textielfabriek textiel fabrieken annex spinnerijen en een alu- miniumfabriek. Behalve de voorziening van de Indische markt beoogen deze fa brieken ook den export naar Australië, waarvoor Indië zeer gunstig gelegen is. Stelt men de vraag; wat doet het N e- derlandsche kapitaal hiertegenover, dat toch van een minstens even groote medewerking van officieele zijde verze kerd zou kunnen zijn, dan is 't antwoord bedroevend. Behalve de bescheiden textielfabriek te Tegal valt er weinig te noemen. LUCHTLIJN NAAR WEST-INDIë. K.L.M.-besprekingen te Lissabon. Enkele vertegenwoordigers der K.L.M. zijn te Lissabon aangekomen ter bespre king van de mogelijkheid van een lucht- verbinding tusschen Amsterdam'Lissa bonKaap Verdische eilanden en Ne- derlandsch West-Indië. Naar men weet zijn de besprekingen over deze luchtverbinding reeds in bet begin van het jaar aangevangen. De con ferentie, welke thans te Lissabon wordt gehouden, is te beschouwen als een voort zetting dezer besprekingen. TEXTIELFABRIKANTEN IN INDIë. De heeren v. Heek en Ter Kuile op Java. De heeren H. A. van Heek en N. H. ter Kuile, Twentsche textielfabrikanten, zijn naar uit Batavia gemeld wordt, daar met de „Sibajak" gearriveerd voor het maken van een rondreis van circa drie maanden door Java, Sumatra en Celebes. Het doel van deze rondreis is een bezoek te bren gen aan hun relaties en zich te oriëntee- ren. De heer Ter Kuile verklaarde van oor deel te zijn, dat voor een verdere ontwik keling van de textielindustrie in Neder- landsch-Indië de stichting van spinne rijen niet zal kunnen worden gemist. Hij merkte overigens op, dat, terwijl in Indië de arbeidsloonen de voornaamste factor vormen, zulks in Nederland met zijn hoog gemechaniseerde industrie niet het geval is. De voornaamste factoren worden in Nederland gevormd door ren te, afschrijving en sociale lasten. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over de begrooting van sociale zaken is het volgende ontleend De bestrijding van de werkloosheid. De minister meent, dat het tot zijn taak behoort, de bestrijding der werkloosheid te bevorderen, voorzoover deze treft de personen, die niet -langs normale wegen in het productieproces worden opgeno men, ondanks het op uitbreiding der productie gerichte regeeringsbeleid. Zoolang niet met eenige waarschijn lijkheid vaststaat, dat deze groep langs den weg van uitbreiding der productie zal worden geabsorbeerd, moet met alle kracht, welke het nationale draagvermo gen veroorlooft, ernaar worden gestreefd dat de hiertoe behoorende personen langs andere wegen worden onttrokken aan den lediggang, welke op hen en hun gezin nen een demoraliseerende werking uit oefent eü het geheel der volkskracht aan tast. Als „andere wegen", voor zoover meer in het bijzonder liggende binnen zijn ge bied, ziet de minister: Je. bevordering van opneming van ar beidskrachten in het Nederlandsche be drijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid; 2e. vervroegde uitvoering van openbare werken van algemeen maatschappelijk nut; 3e. stimuleering van emigratie; 4e. werkverschaffing. Toekenning van kinderbijslag. Met de in de Troonrede aangekondigde wettelijke regeling tot het rekening hou den met gezinslasten bij het arbeidsinko men is bedoeld een wettelijke regeling in zake toekenning van kinderbijslag, waar omtrent de minister een afzonderlijk ad vies der commissie-PIeskens heeft ge vraagd en bereids verkregen. Zooals de regeling wordt ontworpen, is zij, om rede nen van practischen aard, -voorshands be perkt tot loontrekkenden. De minister kan in het vooruitzicht stellen, dat het voorontwerp vermoede lijk nog vóór het einde des jaars aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zal kunnen worden gezonden. Geen wettelijke vacantieregeling. Aan het verzoek, het tot stand komen van een wettelijke regeling van de va cantia (met behoud van loon) te willen bevorderen, meent de minister niet te mo gen voldoen. De loonen in de huisindustrie. Gezegd kan worden, dat in het alge meen de indruk bestaat, dat de loonen in de huisindustrie veelszins zeer laag zijn. CHR. LANDARBEIDERS OP ZUID-BEVELAND. Zaterdag vergaderden in de melksalon Bustraan te Goes de besturen van de af- deelingen van den Ned. Ghr. Landarbei- dersbond op Zuid-Beveland. Slechts één afdeeling was niet verte genwoordigd. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, dhr P. Luikenaar, werd de vergadering gepresideerd door den heer Ghr. Maas te Oostdijk. Bij! wijze van proef zoo werd mede gedeeld zal de groote, jaarlijksche districts-propaganda-vergadering dezen winter op een avond, inplaats van des middags worden gehouden. Het lid van het Hoofdbestuur, de heer A. Vingerling, leidde in de bespreking over de loonacties. De loonen aldus Spr. zijd 't laatste jaar niet verhoogd. Daartegenover staat, dat de kosten van levensonderhoud in dat jaar voor arbeidersgezinnen zeker met 10 pet. zijn gestegen. Ook wordt door ieder erkend, dat de landarbeidersloonen de slechtste en laagste loonen zijin, waar niets af kan. En van deze loontjes is dan nu practisch nog 10 pet. afgegaan. Dat kunnen de gezinnen van deze arbeiders niet dragen. Daarom zal in de naaste toekomst een loonactie noodig zijn. Vóór de contracten worden vernieuwd zal met de werkgevers moeten worden geconfereerd. Voor elke gemeente zal de situatie afzonderlijk moeten worden bezien. De nood van de landarbeiders moet naar buiten, ook bij de regeering bekend worden. Daarbij komt dan nog dat de landarbeiders in sommige streken b.v. Groningen, Haarlemmermeer, enz., een loon verdienen dat plm. f 3 hooger is dan in Zeeland. Verschillende afgevaardigden voerden hierover nog het woord. Bepaalde beslui ten werden hier niet genomen, maar zul len in de verschillende afdeelingen val len. Daarna werden verschillende ministe- rieele beschikkingen van den laatsten tijd betreffende de werkloosheid bespro ken. Al is de naam spaarregeling niet ge lukkig gékozen en al kan op gebreken in de regeling worden gewezen, toch werden de arbeiders opgewekt, voor zoover het hun mogelijk is, aan deze regeling mede te werken en zich niet om politieke redenen, zooals van socialisti sche zijde geschiedt, afzijdig te houden. «Kw fij béhslv" lf&sohf arbeiders Het ligt in het voornemen om aan de arbeidsinspectie op te dragen, in 1938 verdere gegevens omtrent de in de huis industrie uitbetaalde loonen te verzame len. Van het resultaat daarvan zal mede afhangen, in hoeverre uitvoering zal wor den gegeven aan het bepaalde in de arti kelen 9 en 10 der Huisarbeidswet 1933. Arbeidersverzekering. Bij de door hem voorgenomen tot stand te brengen wettelijke maatregelen op het gebied der sociale verzekering stelt de minister zich voor, zooveel mogelijk aan sluiting tusschen de onderscheiden tak ken dier verzekering te bevorderen, ren. Een voorstel tot betreding van den weg naar staatspensioen, die ove rigens door den wetgever te onzent afge sloten is, is van den minister niet te ver wachten. Iets anders is het treffen van een voor ziening voor degenen, die niet door eigen verzuim buiten de werking der Invalidi teitswet en Ouderdomswet zijn gebleven, maar die tengevolge der maatschappe lijke crisis-verschuivingen thans een ri sico loopen, dat zij bij de letter der hui dige wettelijke regelingen niet hebben kunnen ondervangen, doch dat die wette lijke regelingen in het algemeen bedoelen te dekken. Het ligt in het voornemen van den minister, de voorbereiding dezer aangelegenheid verder ter hand te ne men, opdat voorstellen ter zake aan de Staten-Generaal kunnen worden gedaan, zoodra zulks in verband met den finan- ciëelen toestand des rijks oirbaar kan worden geacht. Ziekenfondsen. Het vraagstuk van de wettelijke rege ling van het ziekenfondswezen is bij den minister nog in overweging. Drankwet. Ten aanzien van de Drankwet is de minister van oordeel, dat binnen afzien- baren tijd een herziening ter hand zal moeten worden genomen. Werkloosheidsverzekering. De voorbereiding van de wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering is zoo ver gevorderd, dat toezending van een voorontwerp aan den Hoogen Raad van Arbeid uiterlijk in het begin van 1938 tegemoet kan worden gezien. Een hooger bedrag voor het Werkfonds. De minister laat met kracht zoeken naar voor werkverschaffing geschikte objecten. De vraag van verscheidene leden, of het bedrag van 100 millioen gulden, dat tot nu toe voor het Werkfonds beschik baar is gesteld, zal worden verhoogd, wordt bevestigend beantwoord. Binnen kort zal een wetsontwerp terzake aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Dan zal tevens blijken, dat de outillage van het Werkfonds verbeterd wordt. ook lakscbe gemeentebesturen. Ook de loonen en arbeidsvoorwaarden bij de centrale werkverschaffing te Wol- faartsdijik werden breedvoerig besproken. Inderdaad zijin er de eerste week, zooals de persberichten hebben gemeld, loontjes van 11 en 16 cent per uur verdiend. In de tweede week kwamen er echter ver schillende groepen tot beduidend hoo- gere doonen. De tarieven blijken niet on billijk te zijin. Bij flink werken is bier een redelijk loon te verdienen. DE STOOMBOOTDIENST OP DE WESTERSCHELDE WEGENS MIST STOPGEZET. Door den dikken mist ondervindt bet verkeer Z.-VlaanderenVlissingen over de Westerschei de ernstige vertraging. De booten van den provincialen stoomboot- dienst hebben op dit traject den dienst moeten stopzetten. Schip op de Westerschelde aan den grond Gisteravond om half acht is bet Ame rikaansche stoomschip „West Kyska" van de Waterman Line, geladen met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Antwerpen op de Westerschelde na bij Walsoorden omhoog gevaren. Vannacht is het met behulp van sleep- booten vlot gekomen. Vrijdagavond kwam de afd. Mid delburg van de Ghr. Middenstands-Ver- eeniging in vergadering bijeen. Overge gaan werd tot het kiezen van twee be stuursleden. Door het vertrek van den heer Booster en het bedanken van den heer Tange, te Souburg, waren er twee vacatures. Gekozen werden de heeren N. J. Holster, Vlasmarkt en J. de Nood, Veersche weg. Hierna sprak de heer J. 011 h o f f over het onderwerp „Iets over de Vesti gingswet". De grondslagen van de Wet zijn: a, het initiatief ligt bij1 de onderne mers en b. de vrijheid van vestiging staat vast. Gehoopt wordt dat deze wet zal lei den tot een sterken middenstand en een doelmatige distributie. Gewezen werd op de slagers, die reeds bij den minister de bepalingen van hun vak om zich te mo gen vestigen, hebben kenbaar gemaakt. Tijdens het onderzoek mogen zich nu in Nederland geen slagers zich vestigen, tenzij met speciale vergunning van den minister. Deze z.g. spertijd duuit zes maanden. Daarna moet vergunning ge vraagd. worden aan de Kamer van Koop handel, die dan te beslissen heeft. De candidaat moet dan aan drie eischen vol- VANNACHT VLOT GESLEEPT. De mailboot „Prinses Juliana" van den dienst VlissingenHarwich is Zon dagnamiddag, hoogstwaarschijnlijk tenge volge van den dichten mist, nabij Gad- zand gestrand. Een sleepboot vertrok direct van Vlis singen. Er was te weinig waterstand, om communicatie met de „Prinses Juliana" mogelijk te maken. De passagiers zouden dus voorloopig aan boord moeten blijven, in afwachting van hoog water tusschen 3 en 4 uur van nacht. Het schip scheen geen schade te hebben opgeloopen. Ook de mail was veilig. De dienst zou Maandag zonder stagnatie doorgaan. Vannacht zou de „Oranje Nas sau" uit Harwich vertrekken die dus vanmiddag den dienst uit Vlissingen zal waarnemen. De dienst uit Harwich wordt waargenomen door de „Brugus" van de Londen North Eastern Railways. De kapitein van de „Prinses Juliana' seinde gisteravond te ruim 9 uur dat de positie van het schip volkomen ongevaar lijk was. De zee was buitengewoon kalm en er stond slechts weinig wind, terwijl het zicht iets beter begon te worden. Aangezien de „Prinses Juliana" acco- modatie voor den nachtdienst bezit, kon den de passagiers zich ter ruste begeven. Behalve de „Goliath" bevond zich o.a. ook het bergingsvaartuig „Argus" in de nabijheid van het mailschip. De Belgische sleepboot „Goliath" is er hedennacht om i uur in geslaagd een verbinding met de „Prinses Juliana" tot stand te brengen. Het zou nog eenige uren duren voor met het vlot trekken kon wor den begonnen. Hedennacht te ongevee" kwart voor drie is het de sleepbooten gelukt het schip vlot te krijgen. Dte „Prinses Juliana" is opgestoomd naar Vlissingen. De passagiers bleven aan boord om vanmorgen verder naar hun bestemming te reizen. Alles is vlot verloopen. doen: a. credietwaardigheid; b. vakbe kwaamheid; c. administratieve kennis. Hierop volgde een levendige bespreking. Drie personen gaven zich als lid op. i Vreemde ziektegevallen. In het gezin van Van O', in de De Witt Hamerstraat deden zich bij de vrouw des huizes en de vijf kinderen verdachte ziektegevallen voor. D'e kinderen, die erg moesten braken, werden naar St. Joanna vervoerd. Hun toestand is daar zoodanig verbeterd, dat bet levensgevaar nu wel als geweken kan worden bescbouwd. De Keuringsdienst van Waren stelt een on derzoek in, of hier sprake kan zijn van voedselvergiftiging. De vader, die de zelfde spijzen heeft gebruikt, mankeerde niets. 's Heer Arendskerke. Zaterdagmorgen werd door de Rijlksveldwacht alhier op den Rijksstraatweg onder deze gemeente een met stroo beladen bakfiets aangehou den. Bij onderzoek bleek dat daarop niet alleen stroo, maar ook een gestorven kalf werd vervoerd. Proces-verbaal werd opgemaakt. De politie stelde een onderzoek in naar de herkomst van het gestorven kalf. Het onderzoek wees uit dat het door den ver voerder was gekocht bij! een landbouwer in deze gemeente. Door het hoofd van den keuringsdienst is het vleesch voor de consumptie afgekeurd. Volgens deskundigen was het gestorven kalf lijdende geweest aan mond- en klauwzeer. Het Hoofd van den Keurings dienst heeft vastgesteld, dat op de hof stede, waarvan het kalf afkomstig was, het mond- en klauwzeer heerschte, ter wijl daarvan niet tijdig te bevoegder plaatse aangifte was gedaan. De politie constateerde, dat er nog twee kalveren aan deze ziekte waren gestorven. Proces verbaal is tegen den betrokken landbou wer de W. opgemaakt. Serooskerke (W.). Vrijdagavond ver gaderde alhier de Chr. Jong. B. en T. Organisatie, onder voorzitterschap van dhr A. Ton. Dhr J. P. Louwerse sprak over „Drui ven- en tomatencultures" en behandelde achtereenvolgens: keuze van materiaal en grondsoort, soortenkeuze, snoei-, be mesting- en ziektebestrijding der druif en de wijze van opkweek der tomaten. Bij de daarop volgende gedachtenwisse- ling werden besproken de verschillen tusschen de Frankenthaler en Black Ali cante en er op gewezen, dat de Franken thaler meer voor binnenlandsch gebruik en Alicante voor export is. Voorts, dat de vooruitzichten voor den export van druiven en tomaten nog niet hoopvol zijn en de productiekosten niet gedekt worden. Ook werd nog behandeld het onder werp; „De waarde van stalmest", door dhr Jac. Melis. De waarde der stalmest zit niet in de voedingsstoffen, die het levert, doch hoofdzakelijk in de gunstige werking, die het in den bodem uitoefent, door: het vormen van humus, het verbeteren der structuur, het bevorderen van bacterie leven, het verhóogen van de watercapa citeit, enz. De meeste meststoffen komen voor in de vloeibare uitwerpselen. Daarom is het te betreuren, dat zooveel hiervan nutte loos verloren gaat op vele bedrijven. BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE OOST- EN WEST-SOUBURG. Zaterdag had, zooals wij reeds meld den, de installatie plaats van den Burge meester van 0. en W. Souburg, den heer A. H. S. Stemerding. Reeds vanaf Vrijdagmiddag heerschte er drukte in het dorp. Verschillende eere poorten werden geplaatst, zooals in de Kanaalstraat, Oranjeplein en Rittheui- schestraat. Om 12 uur Zaterdagmiddag stonden 80 ruiters klaar om den nieuwen Burgemeester in te halen. Hierbij sloot zich aan de commissie van ontvangst, be staande uit het bestuur der Oranjever- eeniging en de beide wethouders, gezeten in een open rijtuig. Bij de koepel Oude Middelburgsckeweg had de ontvangst plaas. Dhr Gabriëlse heette aldaar den nieuwen Burgemeester hartelijk welkom en bood bloemen aan, waarop de Burgemeester hartelijk dankte voor deze ontvangst. Hierna werd gere den naar het dorp, waarin omstreeks half twee werd gearriveerd, onder klok gelui. Het muziekgezelschap Vlijt en Vol harding speelde het Wilhelmus, dat staande op het bordes van het gemeente huis door den Burgemeester en zijn vrouw werd aangehoord. Hierna ving de open bare raadszitting aan. Raadsvergadering. De loco-burgemeester, de heer N. Cy- souw opende deze vergadering. De secre taris las het benoemingsbesluit en de ken nisgeving der beëediging voor, waarna de nieuwe Burgemeester en zijn vrouw door de raadsleden de Priester en v. d. Putte weden binnengeleid. Alsnu ging de heer Cysouw over tot de installatie. Hij sprak als volgt Nog zeer versch ligt in ons geheugen het afscheid van den heer Van Doorn als Burgemeester dezer gemeente. Thans wensch ik U ook namens de inwoners van Oost- en West-Souburg van harte geluk met uw benoeming en roep ik U en mevrouw Stemerding een hartelijk welkom toe. U bent geroepen tot het hoogste ambt in deze gemeente. Deze roeping is schoon, doch met de aanvaarding van het bur gemeesterschap aanvaardt U ook de ver antwoordelijkheid aan dat ambt verbon den, welk ambt voor U nieuw is, hoe wel U als gemeenteraadslid en wethou der der gemeente Rotterdam kennis en ervaring in de gemeentehuishouding heeft opgedaan, welke niet alleen U te stade zal komen, doch waarvan de gemeente zeer zeker ook zal kunnen profiteeren. Hoewel Souburg niet is te vergelijken met Rotterdam, heeft toch ook onze ge meente hare moeilijkheden en zal U de vervulling van het burgemeestersambt ook wel eens zorgen baren. Ik denk daarbij aan den minder gunstigen financieelen toestand der gemeente als gevolg der groote werkloosheid, welke ook in deze gemeente in sterke mate heerscht. Geluk kig is er wel eenige verbetering te bespeu ren en vindt dit ook zijn terugslag op de financiën der gemeente, doch niettemin blijven de financiën de voortdurende aan dacht vragen en is voorzichtigheid gera den. Hoewel Souburg een kleine gemeente is, vindt U hier niet een zuiver-platte- landsbevolking, doch in tegendeel een zeer gemengde, in hoofdzaak arbeiders bevolking. Ik hoop en vertrouw, dat de bevolking in U niet alleen een goed bur gemeester zal vinden, die het gezag zal weten hoog te houden, doch dat de inge zetenen in U ook zullen vinden een echt burgervader bij wien zij steeds een open oor zullen vinden voor hun persoonlijke aangelegenheden. Verschillende zaken vragen de aan dacht. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan het gemeentehuis. 'Ook de voortdu rende uitbreiding der gemeente brengt zijn moeilijkheden mede. Mede namens mijn collega Suurmond geef ik U de verzekering, dat wij zeer gaarne met U aan de belangen der ge meente zullen medewerken en zeggen E onze volle steun en medewerking toe. Ook voor U, Mevrouw Stemerding, ligt hier zeer zeker een taak, want verschil lende vereenigingen zullen uw steun en medewerking inroepen. I'k wil besluiten met den wensch, dat God U kracht zal geven voor de vervul ling van uw taak en Souburg onder Uw leiding in bloei zal mogen toenemen en U en Uw gezin vele gelukkige jaren in deze gemeente zal mogen doorbrengen. Rede van den burgemeester. Nadat de heer Cysouw den burge meester den ambtsketen had omgehan gen, voerde de heer Stemerding het woord. Allereerst bracht spr. eerbiedig dank aan H. M. de Koningin voor de benoe ming en aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en aan den Commissaris der Koningin, dat zij hem hebben willen voordragen. Voorts een woord van dank aan den loco-burgemeester, voor de wijze waarop hij spr. is tegemoetgetreden en hem thans heeft willen inleiden. Tenslotte dankt spr. allen, die hem in de afgeloopen dagen in allerlei vorm groote vriendelijkheid hebben betoond en hem daarmee, ook heden, een welkom in deze Gemeente hebben toegeroepen, dat voor de toekomst alles goeds doet ver wachten. Ik heb, aldus spr., kennis genomen van de woorden van waardeering gericht tot mijn ambtsvoorganger den heer Jhr van Doorn bij zijn afscheid van eenige weken geleden. Mij daarbij gaarne aansluitende, spreek ik hierbij mijn beste wenschen uit voor zijn verder leven, zoowel voor hemzelf als voor zijn gezin.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2