Bieten varen op Zondag. A •n Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Directe- en indirecte belastingen. Oe strijd in China. Belangrijkste Nieuws n® MAANDAG 22 NOV, 1937 52e JAARGANG - No. 45 VR A-ANTIVRIES Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A&^aeeüteetsprijs f2,50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middsfbarg does en YJÊsstegsn f 0,2» Loaae nummers 5 cent Hdvertentiïn 30 cent per rage! Ingezonden mededesiingen 60 cent psr regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of eaotto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat alt 2 bladen Door den heer Kersten was aan den Minister van Waterstaat een vraag gesteld over het uitsluiten van schippers, die gewetensbezwaren hebben tegen het bieten varen op Zondag. „Het door den Minister gegeven, ant woord heeft ons, aldus „De Magistratuur", A,-R. maandschrift voor Gemeentepoli tiek, niet ten volle kunnen bevredigen. Het komt hier op neer, dat „ernstig ge streefd is in die richting", t.w. dat be zwaarde schippers niet zullen worden buitengesloten van vracht; de regeling daaromtrent getroffen, heeft evenwel niet tegemoet kunnen komen „in de ge vallen van uiterste noodzaak", n.l. als het continu-bedrijf der suikerfabrieken in de bepaalde buitengewone omstandig heden zou worden verstoord. De Minister heeft zich bereid verklaard, „de mogelijk heid van verdere tegemoetkoming na te gaan"; voor de hangende campagne zal dit evenwel geen baat meer kunnen geven. Wij zeiden, dat dit antwoord van den Minister ons niet geheel heeft kunnen bevredigen. De verwijzing naar de geval len van uiterste noodzaak bij het conti nu-bedrijf zouden wij wel gaarne eens aan een onderzoek zien onderworpen. Het komt ons vreemd voor, dat voor het con tinu-bedrijf persé noodig is, dat de bieten op Zondag worden aangevoerd en dat het niet mogelijk is de aanvoering op werk dagen zoo te regelen, dat voldoende voor raden aanwezig zijn om ook Zondags als het moet door te werken. De Minister spreekt over „bepaalde bui tengewone omstandigheden". Of deze om standigheden zich evenwel in zoo'n mate van dringendheid voordoen, dat daar door gemotiveerd wordt, dat de schippers geplaatst worden voor het dilemma óf op Zondag werken óf uitgesloten worden van het vervoer, wil er bij ons nog niet in. Zulks des te minder omdat de tegen woordige Minister blijkbaar ook de ur gentie van de „uiterste noodzaak" niet zóó heeft aangevoeld, dat het bezwaar tegen Zondagsarbeid daarvoor moet zwichten. Immers, de Minister zegt, dat hij bereid is, de mogelijkheid van ver dere tegemoetkoming na te gaan, al acht hij het uitgesloten, dat dit onderzoek voor de loopende campagne nog effect zal kunnen sorteeren. Deze verdere „tegemoet koming" zal d.o. alleen hierin kunnen bestaan, dat het Zondagsbezwaar wordt erkend als te moeten prelaveeren boven de „buitengewone omstandigheden". In de Memorie van Antwoord op de staatsbegrooting heeft de regeering ten aanzien van de Zondagsrust gezegd, dat richtsnoer van haar beleid zal zijn: ont houdingdoor de overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den we- kelijkschen rustdag aanlei ding geeft, waaraan zij toevoegt, dat de overheid daarbij optreedt ook als hoedster over het maatschappelijk leven. Het komt ons voor, dat het in de richting van dit antwoord zal zijn als de Minister bevordert, dat bij de distri butie van vrachten welke de overheid zich heeft voorbehouden dóe regelin gen zoo worden getroffen, dat geen enkele schipper wordt genoopt, de vracht ter wille van de Zondagsrust of de Zondags rust ter wille van de vracht er aan te geven." Deze opvatting schijnt ons juist. Het betreft hier een terrein, waar de Overheid haar invloed kan, maar dan ook moet doen gelden. Een onzer lezers vraagt ons nadere in lichtingen omtrent hetgeen Minister de Wilde in de Tweede Kamer gezegd zou hebben, n.l. dat bij de omzetbelasting rekening wordt gehouden met de grootte der gezinnen. Wij meenen niet beter te kunnen doen, dan een gedeelte van het betoog van den Minister hier te laten volgen. Na eerst gewezen te hebben op den zwaren druk van de directe- (in som mige gevallen meer dan 100 pCt. van het inkomen) zoowel als van de indirecte belastingen, vervolgde Mr de Wilde: „Nu heeft men er aan toegevoegd, dat er zooveel mogelijk moet worden rekening gehouden met het groote gezin. Het komt mij voor, dat dit in de inkomstenbelas ting reeds in sterke mate geschiedt. Ik wil niet zeggen aan het adres van den heer IJsselmuiden, dat de door hem be doelde uitdrukking in de Memorie van Antwoord misschien niet wat zachter had kunnen uitvallen, maar men moet het niet voorstellen, alsof met het groote gezin niet terdege rekening wordt ge houden. Bij de inkomstenbelasting heeft men volgens artikel 38 een aftrek tot en met het vierde kind en na het vierde kind wordt die aftrek met 2^4 vermeerderd. Wanneer men veel kinderen heeft, is men bij een inkomen van f 4300 vrij van belasting, terwijl men, als men In zoo'n geval f5000 inkomen heeft, maar van f 700 belasting betaalt. Men moet dus niet den Indruk wekken, alsof bij de inkom stenbelasting niet reeds terdege rekening wordt gehouden met de grootte van het gezin. Dat is ook het geval geweest met som mige indirecte belastingen. De indirecte belastingen hebben ook deze eigenschap, dat zij, die het meest van de waren gebruiken, ook het meest moeten betalen. Bij de omzetbelasting is wel degelijk gerekend met het feit, dat men zooveel mogelijk het groote gezin moest ontzien en ook de artikelen, die vooral de armere gezinnen dagelijks noodig hebben. Er is een heele lijst opgesomd van allerlei voorwerpen, waarvoor geen belasting moet woraen betaald en bovendien zijn er enkele voorwerpen van weelde, waar voor de belasting hooger is, b.v. voor een smoking en een heerenrok. Tal van voorwerpen, die in het gezin dagelijks noodig zijn, zooals brood en andere eerste levensbenoodigdheden, zijn vrijgesteld." VIJFTIEN JAPANNERS BEZETTEN SOETSJAU. De Japanners rukken vérder op. United Press meldt nog nadere bijzon derheden omtrent de bezetting van Soets- jau. Zij is op verbazingwekkende wijze in 'haar werk gegaan. Een groep van 15 Japanners wist zonder slag of stoot de poorten der stad te passeeren, daar de Chineesche schildwachten sliepen. Zij slopen door de straten in de richting van de pagode. Daar heschen zij ongemerkt de Japansche vlag, ten teeken voor de troepen, die huiten wachtten, dat alles veilig was. Deze gingen onmiddellijk tot den aanval over en overmeesterden de slapende Chineesche verdedigers. Hier en daar boden zij nog zwakken tegenstand, doch spoedig waren zij uit Soetsjau ver dreven. De Japansche troepen zijn na den val van Soetsjau verder in de richting van Nanking opgerukt. De hevige regens heb ben het terrein bijna tot een moeras ge maakt. Ondanks dezen tegenslag wordt de opmarsch voortgezet. Zondagmorgen zijn opnieuw Japansche versterkingen bij fort Foesjan aan wal gezet. Zij bezetten het fort en heschen de Japansche vlag. De Ghineezen hebben zich op hun twee de linie voor Nanking terug getrokken. HET COMPLOT IN FRANKRIJK. Het complot der Gagoulards wordt met den dag meer uiteengerafeld. Langzaam maar zeker trekt de reoherche het net nauwer om de leiders aan, Men heeft gis teren één van de hoofdfiguren uit dit complot weten te arresteeren, een inge nieur, administrateur van een textiel onderneming uit het noorden, den heer Jean Moreau de la Meuse. Hij was de „minister van Oorlog" van de fascistische geweld-organisatie. Hij was met de in stallatie van de wapenbergplaatsen en met de wapeninkoop belast. Men heeft weer op verschillende plaatsen wapen depots ontdekt. In een villa in de Parij- sche voorstad Villenonble werden niet minder dan 27 kisten met elk 32 geladen handgranaten, 30 kisten met cylindervor- mige voorwerpen (ongeladen granaten?), vier flesschen met patronen van 9 mm., vier geweren en een zinken kist met ne gen mitrailleuse-geweren in beslag ge nomen. NOG GEEN KABINET IN BELGIë. Formatie-pogingen van Janson mislukt. De liberale staatsminister Janson, die met de vorming van een nieuwe regee ring was belast, heeft den koning ver zocht, hem van deze opdracht te ont slaan. De koning heeft dit verzoek inge willigd.. Janson heeft aan de journalisten ver klaard, dat de socialisten zich radicaal hadden uitgesproken tegen zijn voorne men, om den gewezen Katholieken mi nister-president, Henri Jaspar, in de re geering op te nemen. De socialisten verklaarden tegen Jas par te zijn, omdat hij steeds een deflatie- politiek heeft gevoerd en anderzijds het programma van de regeering-Van Zee land steeds had bestreden, terwijl het toch de bedoeling was, door de regeering Janson de politiek van de regeering-Van Zeeland voort te zetten. Janson be schouwde deze houding van de socialis ten tegen Jaspar als in strijd zijnde met het recht van den koning, om in alle vrijheid zijn ministers te kiezen. Daarom heeft hij de taak van kabinetsformateur neergelegd. STEUN AAN GROOTE GEZINNEN IN DUITSCHLAND. Geboortecijfer van 1936 onvoldoende. De Duitsche regeering heeft het voor nemen, een rijksfonds te stichten ter on dersteuning van de hoofden van groote gezinnen, om op deze wijze meer aan moediging te geven aan het streven tot het vormen van grootere families. In een gehouden lezing van prof. Burg- doerfer, directeur van het rijksbureau voor statistiek, werd medegedeeld, dat in de jaren 1934/'36 900.000 kinderen meer zijn geboren dan in de jaren 1932/'34. Slechts 300.000 daarvan werden geboren ingevolge 't grootere aantal huwelijken. De overigen werden geboren in gezinnen, die reeds voordien bestonden. Nochtans is zelfs het geboortecijfer van 1936 onvoldoende, „om het bestaan der natie te verzekeren". DE UITWIJZING VAN DEN HAVAS- CORRESPONDENT IN DUITSCHLAND De buitenlandsche persvereeniging te Berlijn heeft Vrijdag een diner gegeven ter eere van Paul Ravoux, den corres pondent van het agentschap Havas, wien van de rijksregeering een bevel tot uit wijzing is geworden, De voorzitter der vereeniging, René Lauret, zette in zijn toespraak de moei lijkheden uiteen, waarvoor men in Duitschland komt te staan, daar de Duit sche autoriteiten weinig begrip hebben van de beroepsplichten van den buiten- landschen correspondent. Ravoux dankte. Met kracht eischte hij het onaantastbare recht op voor den vrij en mensch, vrij te denken en te schrij ven binnen de grenzen, welke de aan buitenlandsche correspondenten verleen de gastvrijheid gebiedt. Donnadieu schrijft in „L'Epoque": „Wat ons op het oogenblik interesseert is niet de vraag, hoe hevig aan gene zijde van den Rijn het mond- en klauwzeer heerscht, noch de mogelijke oorzaak van deze ziekte, maar wel de vraag, of een Journalist zijn beroep nog kan uitoefe nen in Duitschland, d.w.z. of hij ver slag kan uitbrengen over hetgeen hij er ziet en vrij de feiten kan commentariëe- ren, dan wel of hij zijn blad alleen nog maar de officieuze mededeelingen mag doorseinen, welke hem door de Wilhelm- strasse worden verstrekt. Indien dit laatste het geval is, zal wel geen blad er eenig nut in zien, groote sommen te besteden voor de handhaving van 'n correspondent in Berlijn. Dat zou ook het leed besparen, uitmun tende journalisten als misdadigers, uit Duitschland te zien verbannen. Overigens is het niet duidelijk, waarom wij niet in de gegeven omstandigheden tegen Duitsche correspondenten op een zelfde manier optreden. Dat zou ons te makkelijker vallen, wijl talrijke Duitsche journalisten heel wat minder „égards" jegens ons in acht nemen, dan onze cor respondenten tegenover het buurvolk." VON NEURATH TOCH NAAR LONDEN GENOODIGD? Lord Halifax heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken, baron van Neurath, uitgenoodigd een tegenbezoek te komen brengen aan Engeland. De da tum is nog niet bepaald. Voorts wordt vernomen, dat men zich te Berlijn zeer tevreden betoont over den loop der besprekingen tusschen lord Ha lifax en de Duitsche ministers. Gisteravond vertrok lord Halifax weer naar Engeland. Voor zijn vertrek heeft Lord Halifax tegenover de pers verklaard, dat zijn be sprekingen met Hitler, Goering en von Neurath „vrij, openhartig, informeel en vertrouwelijk" zijn geweest. Lord Halifax zeide te hopen, dat als resultaat der besprekingen de deur een beetje open is geko men voor een opklaring van de atmosfeertusschen G r o o t-B ritannië en Duitsch land en voor een beter we- derzijdsch begrip tusschen de beide landen. Naar aanleiding van de gissingen in buitenlandsche bladen over de resultaten van Halifax' bezoek schrijft de „Völki- scher Beobachter", dat de berichten over een bezoek van von Neurath aan Londen slechts verzinsels zijh. Voor een derge lijke reis bestaat geen dringende nood zakelijkheid en zijl wordt, naar het blad meent te miogen aannemen, dan ook in het geheel niet overwogen. TREIN MET SPAANSCHE KRIJGS GEVANGENEN VERONGELUKT. Generaal Queipo de Llano heeft mede gedeeld, dat, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, op het sta tion te Allanis een trein, waarin krijgs gevangenen vervoerd werden, op een goe derentrein is geloopen. De trein had een groote vaart. Men heeft reeds 49 dooden uit de ravage te voorschijn gehaald. Er zouden meer dan honderd gewonden zijn. Een laatste eerbewijs. De Belgsche minister van Verkeer, Jaspar, hecht een decoratie aan de lijk kisten met het stoffelijk overschot der leden van de bemanning van het vliegtuig dat te Ostende ver ongelukte. Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begTooting landbouwcrisis- fonds. Drama te Buren. Memorie van Antwoord inzake de be grooting van Sociale Zaken* Mailboot bij Cadzand gestrand. Buitenland. Nog geen kabinet in België. Orkaan op de Philippijnen. Von Neurath naar Londen genoodigd? ANTIROEST l Vraagt Uw garagehouder f 3.5Ö per 5 liter bus ORKANEN TEISTEREN DE PHILIPPIJNEN. Heele dorpen verwoest. Honderddertig dooden. De typhoon, welke de Philippijnen heeft geteisterd is de hevigste geweest der laatste 25 jaren. Tot nu toe zijn reeds 130 dooden te betreuren. De materieele schade wordt op meer dan vier millioen dollars geschat. Uit het noordelijk deel des lands meldt men, dat tal van woonhuizen zijn ver nield en vele visschersbooten zijn ver gaan. Door het noodweer zijn 20.000 huizen ernstig beschadigd of verwoest. De bewo ners zijn dakloos. Heele dorpen zijn ver nield. Drievoudig record. Mevr. KirbyGreen en haar hegelei der Clouston, die Zaterdagmorgen om 11 uur 20 te Marseille waren geland en om 11 uur 45 weer vandaar waren vertrok ken, zijn om 3 uur 42 (Amsterdamsche tijd) op Croydon geland. Zij zijn in twee dagen, negen uur en 22 minuten van Kaapstad naar Londen gevlogen, waar mede zij het record van Brook, zijnde vier dagen 22 minuten, gebroken hehben. Mevr. KirbyGreen en Clouston heb ben hiermede een drievoudig record op hun naam gebracht, t.w. het record En gelandKaapstad, KaapstadEngeland en de rondvlucht van 14.000 mijlen, welke zij hebben verricht in vijf dagen, 17 uur en 27 minuten. Korte Berichten. Met toestemming van den minister voor het voedingswezen en den commis- saris voor de prijzen heeft de vereeniging van de Duitsche veeteelt de groothandel- prijzen voor vette varkens met een tot drie mark per vijftig kilogram verhoogd. Deze nieuwe regeling zal 3 Januari 1938 van kracht worden. De kleinhan- delprijzen voor varkensvleesch mogen hierdoor evenwel niet beïnvloed worden. Tengevolge van hevigen regenval en stormen aan de geheele Portugeesche kust zijn de Tejo en de Mondego buiten haar oevers getreden. Uitgestrekte gebie den staan onder water, tengevolge waar van aanzienlijke schade is aangericht. Sedert gisteren zijn in het gebied van Croydon weder achttien nieuwe ge vallen van typhus geconstateerd, waar door het aantal gevallen tot 113 is ge stegen. Vijf gevallen hadden tot dusver een doodelij'ken afloop. De uitzonderingstoestand in het ge heele gebied van Jeruzalem is opgeheven. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZON DERE NOODEN. Een belangrijke bijdrage van de Koningin Het dagelijksch bestuur van het natio nale fonds voor bijzondere nooden deelt met gTOote dankbaarheid mede, dat het, na de reeds gepubliceerde gift van H.K.H. Prinses Juliana, ook van H. M. de Ko ningin een belangrijke bijdrage heeft ont vangen, in verband met de inzamelings actie, welke het fonds organiseert. Voor hen, wien dit Koninklijk voorgaan tot navolging zou kunnen strekken, zij nog maals vermeld, dat het gironummer van het fonds is: 272.727. KEURING ONDERWIJZERS VOOR TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Voorloopige uitslag: aan 0.4 pCt. geen gunstige verklaring. Bij de keuring van onderwijzers, met betrekking tot de tuberculosebestrijding, aldus de Memorie van Antwoord op de Tweede Kamer-besprekingen over de be grooting van Sociale Zaken wordt groote spoed betracht. Door het nemen van bijzondere maatregelen bestaat het gegronde uitzicht, dat de keuring in 1 de eerste maanden van 1938 beëindigd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1