DE SNEIi-GROEP BESTELT MUIT KM. 12 12 Order van aohttien miliioen gulden. •1 J V 1 i Uit de Provincie. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. 'nGezellig werkje.... ZUID-BEVELAND. Aan het Zoeklicht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. De witste tanden, Kerknieuws. Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Shell-groep bij een aantal Neder landsche werven een order geplaatst voor den bouw van acht groote tankschepen, waarmede een totaal bedrag van f 18 mil iioen is gemoeid. De Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij zal twee schepen bouwen van 15.000 ton, Wilton Fijenoord bouwt drie schepen van 12.000 ton, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij een van 12.000 ton, de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam en de firma v. de Giessen te Krimpen a. d. Lek elk een van 9000 ton. Deze opdracht van de Koninklijke ia van groote beteekenis. Een order van f 18 miliioen op seheeps- bouwgebied immers beteekent voor het Nederlandsche economische leven het veelvoud van dit bedrag. Globaal gerekend is met deze opdracht die, zooals uit het communiqué blijkt, over 5 Nederlandsche werven verdeeld is, 14 20 maanden ge moeid. Gedurende deze periode zullen duizenden Nederlanders met het uitvoe ren van deze opdracht onledig zijn. LOODSWEZEN EN ZONDAGSRUST. Hieromtrent wordt in de Memorie van Antwoord op de Defensiebegrooting het volgende opgemerkt: In het district Vlissingen be doeld zal zijn het 6de loodsdistrict zijn de Zaterdagen en Zondagen, wat de scheepvaart betreft, bijzonder drukke da gen. De ervaring heeft geloerd, dat men ook op Zondagen de beschikking moet hebben over 5/6 van het aantal loodsen. Het eenmaal in de 3 weken verleenen van een vrijen Zondag zou noodzaken tot óf een aanzienlijke uitbreiding van het aantal loodsen hetgeen financieel niet verantwoord is dan wel tot het niet kunnen voldoen aan inkomende aanvra gen tot beloodsing, hetgeen ongewensch- te gevolgen zou medebrengen. DE 500ste POSTVLUCHT NEDERLAND— INDIE. De „Torenvalk" te Batavia geland. Zooals gewoonlijk bij bijzondere gebeur tenissen het geval is, bestond er gisteren meer belangstelling dan gewoonlijk op het vliegveld Tjililitan, waar Parmentier met de „Torenvalk" tegen elf uur landde en daarmede de 500ste Nederland Indië postvlucht beëindigde. De geheele vlucht had een normaal verloop. Gezagvoerder Parmentier en de verdere bemanning van den „Torenvalk" werden verwelkomd namens de K. N. I. L. M. en de K. L. M. door den agent de Jong, verder waren aanwezig het wnd. hoofd van P. T. T. de heer van Dooren, terwijl de vliegers namens het B. B. wer den begroet door den assistent resident van Meester Gornelis. Kort daarop is de „Torenvalk" doorgevlogen naar Bandoeng. DE HULP VAN DE K.N.S.M. IN DE SPAANSCHE WATEREN. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van het derde hoofdstuk der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1936. Uit de toelichting blijkt o.m., dat de kosten, ontstaan door het ter beschikking van de Nederlandsche regeering stellen van eenige schepen der Kon. Nederland sche Stoomboot Maatschappij in de Spaansche wateren tijdens den burger oorlog in dat land tot het overbrengen van vluchtelingen naar Nederland, be droegen ongeveer f 70.000. Dit bedrag wordt bij deze begrooting aangevraagd. DE KLOMPENINDUSTRIE. Blijkens het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Economische Zaken, merkten verschei dene leden op, dat de nood in de klom penindustrie zoo hoog is gestegen, dat deze bedrijfstak te gronde dieigt te gaan, tenzij spoedig uhlp wordt geboden. Burgemeester D. C. den Ouden f In den ouderdom van 57 jaar is over leden de heer D. G. den Ouden, in leven burgemeester der gemeente Est en Opij- nen en president-directeur der N. V. Opij- nensche Steenfabriek. President-Directeur der Heldring gestichten. Het bestuur der Heldring-gestichten heeft met algemeene stemmen in de vaca ture van Dr J. Lammerts van Bueren, tot president-directeur der Heldring-ge stichten benoemd Ds M. N, W. Smit, Ned. Hervormd predikant te Zwolle. De nieuw-benoemde was van Sept. 1929 tot 6 April 1930 werkzaam bij de Evan gelisatie te Emmen, als pred.-evang. Vandaar vertrok hij naar Rottum en Stitswerd, waar hij bleef tot 1933, toen hij een beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Heerlen—Kerkrade aanvaardde. Sinds 18 October 1936 is Ds Smit predikant te Zwolle. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Deo. 1937 benoemd tot burgemeester der gemeenten Schoonrewoerd, Hei en Boei- Deze opdracht zegt het „Hbld" is den Nederlandschen scheepsbouw niet van zelf in handen gevallen. De bouwkosten zijn. naar men weet, den laatsten tijd go- stegen door de duurte van het materiaal en de stijging van loonen en er moest ook rekening gehouden worden met buiten- landsche belangstelling voor deze order. De voorziening van materialen voor den scheepsbouw heeft een tijdlang nogal moeilijkheden opgeleverd. Door aankoo- pen in de Ver. Staten, waar scheepsbouw- staal, dat daar gekocht is, spoediger ge leverd wordt dart door het continentale kartel, kan thans in deze behoefte voor zien worden. De nu in Nederland bestel de schepen zullen tegen het einde van 1939 worden afgeleverd. De machines voor de voortstuwing worden alle hier te lande gebouwd. Wilton Fijenoord ver vaardigt voor de drie schepen, die door haar gebouwd worden, ook de machines vuor de voortstuwing. Voor de overige vijf schepen zal Werkspoor de motoren bouwen. cop, M r A. J. d e W o 1 f f, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Diemen en is, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot burgemeester der gemeente Diemen Jbr. Mr L. E. de Geervan O u d e g e i n. De nieuwe burgemeester van Diemen is een zoon van den minister van Staat en lid van de Tweede Kamer, Jhr Mx D'. J. de Geer. Hij is thans waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Arnhem. Voorts is met ingang van 1 December benoemd tot burgemeester der gemeenten Benthuizen en Moerkapelle Mr J. A. S. Holland, thans gemeentesecretaris van Lexmond. De visch wordt duur betaald. Toen het te Breskens thuishoorende visschersvaartuig Breskens 57 gistermor gen uit zee de monding van de Wester- schelde invoer, geraakte schipper Jobse tijdens het garnalen zeven overboord Zijn zoon wierp hem een reddingsboei toe, welke de man wist te grijpen. Toen zijn zoon hem daarna met een bootshaak wilde oppikken, scheurde de oliejas van den schipper, met het gevolg, dat hij viel en in de diepte verdween. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. N. G. G. O. V. Nadat 's middags een kindervoorstelling gegeven was, werd des avonds door de Nat. Ghr. Geh. Onth. Ver- eeniging de film „Taxi" vertoond. De heer A. Flipse opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij een woord van welkom sprak, vooral tot het zangkoor gevormd door leden der Geref. Drankbestr. en de N. G. G'. O. V. Dit ikoor vervroolijkte den avond met zijn zang. Na wat leuk klein goed draaide de film Taxi die een propa gandistische strekking heeft. De heer Van Veen, propagandist, sprak een kort woord. Nu er eenige op leving te bespeuren valt, neemt, aldus Spr., ook het drankmisbruik weer toe. De drank is een groote vijand van Gods koninkrijk en moet dus krachtig bestre den worden. Daarom wekte Spr. op, mede te werken aan de onthoudersbe weging. 'Dhr Ghr. Hondius 80 jaar. Heden viert dhr Ghr. Hondius zijn SOsten verjaardag. De thans nog zoo krasse grijsaard werd 29 November 1857 alhier geboren en genoot opleiding tot on derwijzer. O.a. te Sluis en te Amsterdam heeft hij het onderwijs gediend, totdat hij in 1897 ontslag nam als hoofd eenet school te Amsterdam en zich metterwoon weer in zijn geboorteplaats vestigde en daar de boekenzaak van zijn scüoonvader, wijlen den heer F. P. D'huij op de Lange Burg overnam. Gedurende ruim 40 jaar woont de heer Hondius dus nu weer te Middelburg. Op verschillend gebied heeft hij de belangen der stad en haar ingezetenen gediend. In 1923 werd hij voor de A. R. partij tot lid van den Gemeenteraad gekozen, totdat hij in 1931 zich niet meer herkies baar stelde. Op kerkelijk gebied heeft dhr Hondius steeds pal gestaan voor de belangen der Ned. Herv. Kerk. Verschillende functies heeft hij daarin bekleed, totdat hij presi dent-kerkvoogd werd, welke functie hij later verwisselde voor kerkvoogd. Dit is hij nu nóg. Tot op heden is dhr Hon dius nog ambtenaar van den burgerlijken stand. Reeds een lange reeks van jaren heeft hij vele paartjes in den echt ver bonden. Naast de liefde voor Vorstin en vader land, treedt die voor Middelburg bij den heer Hondius op den voorgrond en hij be hoort wel onder hen, die de geschiedenis van Zeeland's hoofdstad volkomen ken nen, waarvan hij meermalen in woord en geschrift heeft blijk gegeven. Het heeft den jarige heden niet aan belangstelling ontbroken en dit zal ook wel niet het geval zijn als hij vanmiddag in het Catechisatiegebouw receptie houdt. Gaarne voegen wij onze gelukwenschen toe aan de vele die hem bereikten. Streekplan. De Streekplan commissie voor Walcheren deelde aan den Raad mede, dat het aandeel van Mid delburg in de uitgaven der commissie voor 1937 f 42,22 en voor 1938 f703,75 bedraagt. De Nadorstweg. Een 29-tal bewoners van den Nadorstweg hebben zich met een adres tot den Raad gewend waarin zij er o.a. op wijzen, dat van de in December 1936 reeds aangenomen ver betering van den weg nog niets is geko men, terwijl door werkzaamheden aan de rioleering de toestand nog erger is ge worden. Zij verzoeken den Raad daarom dringend al zijn invloed te willen aan wenden, opdat aan den ongehoorden toe stand onverwijld een einde kome en met den meesten spoed worde overgegaan tot het aanleggen van een effen wegdek en tot uitbreiding van de verlichting. Intussöhen heeft de commissie van fi nancien gemeld, dat zij zich met het voor stel inza'ke aankoop van zijkanten weg vereenigt en verzocht zooveel mogelijk spoed met de verbetering van den weg te betrachten. Is het echter wel een werk verschaffingsobject? Eén der leden acht 'het uitsluitend productief werk en vraagt of het niet als zoodanig moet worden uit gevoerd, zoo noodig met invoering van een baatbelasting. 'Vondel herdenking. Vrij dagavond had voor een geheel gevulde zaal van de Vergenoeging alhier de her denking van den 350sten geboortedag van Vondel plaats, georganiseerd door de af- deeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond. De burgemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, heeft als voorzitter van het eere-comité de bijeenkomst ge opend en in het bijzonder welkom gehee- ten den Commissaris der Koningin en Mevr. Quarles van Ufford. Spr. noemde het een geluk, dat men al meer gaat waar- deeren wat Nederland aan werkelijk groo te zonen 'heeft gehad. De heer Dirk Coster heeft daarna eerst enkele woorden van groote waardeering gewijd aan de nagedachtenis van Albert Verweij, den grooten Vondel-kenner. Spr. schetste daarna den tijd der re naissance. Den tijd waarin o.a. Vondel den 17den eeuwschen stijl en het natio naal karakter hielp scheppen, als mede de eigen Nederlandsche taal. Na de pauze deed spr. uitkomen hoe de lyriek het meest het innerlijke van den grooten Nederlander heeft leeren kennen. De voorzitter van de afdeeling, Jhr F. Beelaerts van Blokland, heeft grooten dank gebracht aan den heer Coster voor zijn schitterende rede, die allen weer zoo veel dichter bij Vondel bracht. Daarna heeft de voorzitter aan de zes meisjes en jongens, die Zaterdag prij zen behaalden met den voordraagwed- strijd deze prijzen uitgereikt en hebben deze alle zes de gedichten, waarmee zij den prijs behaalden, nogmaals doen hoo- ren, zulks onder applaus der aanwezigen. A.s. Woensdag, des n.m. twee uur, vergadert de Gemeenteraad. 50 -jarig bestaan Geref. Jonge 1. Ver. „Ga 1 vij n". Gisteren avond herdacht bovengenoemde vereeni- ging feestelijk haar gouden jubileum in bet Concertgebouw. De groote zaal was geheel met belangstellenden gevuld. D'e 'bijeenkomst stond thans onder lei ding van den heer P. Suurmond. Een rijk gevarieerd programma werd afgewerkt, bestaande uit tableaux, voordrachten, af gewisseld door gezamenlijk zingen. Ver schillende felicitaties werden uitgebracht. Het hoogtepunt van den avond was de opvoering van het spreekkoor „Het Spookschip", dat veel bijval verwierf. Aan Dr H. Colijn werd een telegram van hulde gezonden, Verschillende bloem stukken waren ontvangen. Het Goesche middenstandsblad „Ons Maandblad" is na een bestaan van een paar jaar opgeheven. Het heeft wel niet aan de verwachtingen, bij de oprichting gekoesterd, beantwoord. De A.R, Kiesvereen. hield gister avond haar 72ste jaarvergadering. In zijln openingswoord besprak de voorz., de heer R. Zuidema, den verblijdenden uit slag der Kamerverkiezing en het optre den van het nieuwe Kabinet Colijn. Ook releveerde hij de Kuyperh'erdenking, waardoor opnieuw duidelijk is geworden het veie, dat wij aan den grooten staats man Dr Kuyper hebben te danken. Het ligt in de bedoeling dezen winter weer enkele belangrijke onderwerpen te doen behandelen. SpT. wekte tot druk be zoek van deze vergaderingen op. De secretaris, de heer Mr M. R. Krans, bracht daarna het jaarverslag uit. Het aantal leden steeg van 132 tot 134. De belangstelling der leden kon beter zijn. Er is, dank zij een trouwe kern en een groote groep jeugdige propagandisten, een opgewekte verkiezingsactie gevoerd met een verrassend resultaat. De penningmeester, de heer M. Ar- noldi, boekte een batig saldo van f 88.2714. De aftredende bestuursleden, de hee- ren Arnoldi, Broekstra en Kodde werden herkozen. Bij de rondvraag, die een zeer geani meerd karakter droeg, kwamen nog tal van punten aan de orde. De heer Broekstra eindigde met dank gebed. 'tkoopen van een Sint-Nicolaascadeautje, mits U maar belandt in 'n zaak, die U, op gebied van geschenken, alles kan bieden. En de naam zegt het U reeds, 't Geschenkenhuis is zoo'n zaak. Alles vindt U er onder één dak en de winkel inrichting, de enorme keuze, de bediening, de speciale St.-Nicolaasverpakking, alles werkt er aan mee, dat U in Witkam's Geschenkenhuis prettig zult slagen. (Adv.) Wemeldinge. Gistermorgen is het tjalk schip „Friesland", schipper van Drimme- len, van de Oostersohelde alhier binnen gebracht door de sleepboot „Zeehond", met defecten motor. Waakzaam) blijven! Het groote gevaar bestaat, dat ten op zichte van de Christelijke school de waakzaamheid en werkzaamheid gaat verslappen. Er is immers de financieele gelijkstel ling! De strijd is gestreden en de bevre diging is een feit geworden! Zij die zoo mochten denken zijn dezer dagen op een vrij onzachte manier wak ker gesohud. Eerst hebben we gehad de vergadering van „Volksonderwijs", waarin de voorzit ter van den Vrijheidsbond verklaarde dat de liberale Staatspartij' zich geheel achter deze organisatie stelt. En daarna is te Rotterdam een groote vergadering gehouden, waarin niet alleen propaganda gemaakt werd voor de open bare school wat ieders recht is maar waarin ook verzamelen werd ge blazen voor den strijd tegen de bijzondere school en tegen de verkregen gelijk stelling. De argumenten die daarbij werden aangevoerd, waren van zeer bedenkelijk allooi. Maar dat acht ik niet het voor naamste. Hoofdzaak is dat we een nieuwe waar schuwing hebben gekregen om in den strijd voor de Christelijke school niet te verslappen, maar waakzaam te blij ven! OPMERKER. Door de rijkspolitie is aangehouden de 17-jarige varensgezel L. Sch., ge- domicileerd te St Annaland en overge bracht naar Middelburg, teneinde 6 mnd. tuchthuisstraf te ondergaan. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Uithuizermeeden, H. Y. Talens te Sloten (Fr.). Naar Eenum, G. Wouters, cand. te Doetinchem. Kapelle. Het Comité voor Chr. Winter- lezingen besloot weder Winterlezingen te doen houden. De stand der financiën is zoo, dat zeker twee lezingen kunnen volgen. Gisteravond trad Ds M. B. van 'tVeer uit Groningen op met het onderwerp: Wereldbouw en Ruïne. De opkomst was bevredigend. Schore. De collecte voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds heeft in deze gemeente opgebracht f48.30. .(Belange loos bericht.) Hansweert. Het Nederlandsche sleep- schip Transporteur is op de Oostersohelde omhooggevaren en blijven zitten. Met be hulp van de sleepboot Zeester is het schip vlotgeskept en in de haven ivan Dintel binnengebracht. lerseke. Vrijdagavond vergaderde de vereen, voor Handelsbelangen alhier. Voornaamste punt van behandeling was de bespreking van den verkoop van groenten door het gemeentepersoneel. De winkeliers achten zich door deze hande lingen ernstig gedupeerd. Zij willen gaarne daarin verandering zien aange- braoht, waartoe ze zich zullen wenden tot het gemeentebestuur. Helpt zulks niet, dan zullen ze gaan naar Gedep. Staten en de hup inroepen van de Kamer van Koophandel. Besloten werd in Januari een feeste lijke jaarvergadering te houden. Winkel week of tentoonétellings-wedstrijden zul len met het oog op de financieën dit jaar niet worden gehouden. Krabbendijke, Het blijkt dat ook thans in verschillende gemeenten in Oostelijk Zuid-Beveland ernst wordt gemaakt met de organisatie van den luchtbescher mingsdienst. Er wordt gearbeid aan de samenstelling van een luchtbescher mingsplan. Bij de samenstelling van dit plan stuitte men wel in de allereerste plaats buiten gebrek aatn mate riaal op de samenstelling van ge schikte ontsmettingsploegen en op het aanwijzen van daarvoor geschikte gas- verkenners. Op initiatief van den burgemeester van de gemeente Krabbendijke is een samen werking tot stand gekomen tusschen de gemeenten Rlilland-Bath, Krabbendijke, Waarde, Kruiningen^ lerseke, Schore, Wemeldinge en Kapelle, welke gemeen ten gezamenlijk een cursus hebben geor ganiseerd ter opleiding van gasverken- ners en gasontsmetters en welke cursus staat onder leiding van luitenant van Buuren, gasofficier te Bergen op Zoom. Gisteravond is de cursus, waarvan de eerste lessen gegeven werden in het gym nastieklokaal der O.L.S. te Krabbendijke, geopend door den Burgemeester van Krabbendijke in tegenwoordigheid van vrijwel alle burgemeester en hoofden L B. D. uit de deelnemende gemeenten en een 90-tal cursisten. Na opening van den cursus werd aller eerst overgegaan tot het instellen van een onderzoek wie van de aanwezige cursis ten geschikt waren om te worden opge leid tot gasverkenner. Dit onderzoek, dat zeer nauwkeurig plaats vond, nam vrij wel den geheelen avond in beslag. Dat deze keuring echter noodzakelijk was, bleek, wel uit de verkregen resultaten. Slechts met de grootste moeite konden voor iedere gemeente enkele gasverken- ners worden aangewezen. Bijna 80 pet. der aanwezigen bleken voor opleiding tot gasverkenner totaal, ongeschikt te zijn. De collecte voor de spaarregeling (ex tra B-steun) in deze gemeente heeft op gebracht de som van ongeveer f 68. (Be langeloos bericht.) Arm afgekneld. Gistermid dag heeft zich alhier in de middensluis een ernstig ongeval voorgedaan met den 17-jarigen P. Schouwenaar, alhier, stuur man op de sleepboot „Taurus 11". Terwijl genoemde boot meerde in gemelde sluis en daardoor tegen den sluismuur aan kwam, wilde Sch. een wrijfhout er tus schen brengen, met het noodlottig gevolg dat hij uitgleed en met zijn rechterarm tusschen het schip en den muur bekneld geraakte. Met een verbrijzelde onderarm werd de ongelukkige na voorloopig door Dr Gnirrep verbonden te zijn, naar een ziekenhuis te Goes overgebracht, waar de arm tot de elleboog is geamputeerd. Zaamslag. Schaken. J.l. Donderdag avond had in het Vereenigingsgebouw al hier een der competitie-wedstrijden plaats van de in Oost-'Zeeuwsch Vlaande ren bestaande Schaakclubs. Uitslag: 1. J. J. DeurwaarderDr W. Stevens 01; 2. F. M. R. de BoerJ. P. van der Staal 10; 3. Dr J. KolstersP. de Bakker 10; 4. K. A. S'lotemaP. van den Heuvel 01; 5. J. A. van Dix- hoornL. W. Hamelink 10; 6. Jac. Wisse Azn. J. J. Kaan D'zn 01; 7. J. PhilipseJ. A. Struyk 01; 8. W. LeusenS. Winkster 01; 9. G. A. van BreenM. van der Have 10; 10. J. TollenaarL. L. Dobbeleir 01; totaal Zaamslag 4 en Terneuzen 6 p. Tholen. In de Donderdagavond j.l. ge houden vergadering van de vereen, voor luchtbescherming werden in het defini tief bestuur gekozen dhrn P. A. de Jong, voorzitter: P. W. Ornee, secr.-penningm. en bestuursleden dhrn C. v. d. Berge, W. Moelker en zuster Viergever. In deze vergadering trad als propagan dist op dhr Van Drimmelen uit Klundert, die op vlotte en overzichtelijke wijze het doel en nut dezer vereeniging aantoonde, een en ander verduidelijkt door lantaarn plaatjes. Ter vergadering waren mede aanwezig het college van B. en W. en de gemeenteraadsleden. Valsche aangifte. Tegen H. v. A. te Middelharnis, is door de po litie te Zierikzee proces-verbaal opge maakt wegens het doen van een valsche aangifte. Van Maandag tot en met Woensdag had 'hij gelogeerd teBruinisseen aldaar flink geboemeld van aan zijn pa troon toebehoorend geld. Donderdagvoormiddag was hij met zijn auto met manufacturen naar Zierikzee gereden. Hij plaatste de auto op den Rijks weg en liet deze ongeveer 20 minuten onbeheerd staan. Toen hij bij de auto te rugkwam, deed hij het voorkomen alsof er goederen uit den wagen waren ont vreemd, ter waarde van f 5060. Hij deed hiervan aangifte bij de politie alhier. Bij het onderzoek dat hierop volgde, kon de politie aantoonen, dat alles gefingeerd was en toen v. A. eens nader aan de tand werd gevoeld, bekende hij het geheele ver haal verzonnen te hebben, teneinde zich tegenover zijn patroon te kunnen verant woorden. (Z. Nsb.) Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2