ARIiHEH Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. ZATERDAG 20 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 44 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Christelijke of „neutrale" organisatie? In het Stoffenhuis De positie van den Middenstand. ■Charts Belangrijkste Nieuws Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA AËgnnemecteprijs f2.58 psr kwsrtssS Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VUssIngan f 0.28 Losse nummers 5 cent Advertentidn 30 cent per regel Ingezonden medadsslingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen Wij hebben kort geleden een vriend schappelijk debat gehad met de „Mid- delburgsche Grt." over de A.N.W.B. in verband waarmee de vraag aan da orde kwam, welke de taak is van hen, die staan op den grondslag van do positief Christelijke beginselen, ten opzichte van de z.g. algemeene of neutrale organisa ties. Wij hebben toen gezegd, daarop nader terug te komen en wij doen dat met ge noegen omdat ook uit „eigen kring" de vraag gedaan werd of toepassing van de „zuurdezemgedachte" waarop ook door de „Middelb. Grt." werd gezinspeeld, in dt/ practijk niet tot beter resultaat zou leiden dan organisatie naar eigen begin sel. Deze laatste vraag werd meer speciaal gedaan met betrekking tot de z.g. alge meene of neutrale organisaties, midden- standsvereenigingen, landbouworganisa ties e.d. Hieraan werd de opmerking vastgeknoopt, dat naarmate personen van Christelijke levensopvatting zich in de „algemeene" organisaties meer laten gel den, ook meer met de Christelijke begin selen rekening zal worden gehouden. Het vraagstuk hiermee aan de orde ge steld, is niet nieuw. Ook in „De Zeeuw" zijn hierover tal van artikelen versche nen. Maar al is het dan niet nieuw, het is nog altijd actueel, en daarom kan het zijn nut hebben .hierover nogmaals en kele opmerkingen te maken. De vraag waarom het hier gaat, daar over zal wel geen verschil van meening bestaan is ni e t of een bepaalde organi satie inderdaad poogt haar „algemeen" karakter zooveel mogelijk te benaderen en of ook met de wenschen van de leden van Christelijke belijdenis zooveel moge lijk rekening wordt gehouden, maar w e 1 of organisatie naar eigen beginsel al of niet geboden is. Wat is hier eisch van het Christelijk beginsel. Wat wil het, ook voor het natuurlijke leven zeggen, de Souvereiniteit Gods te erkennen, en den Naam van Jezus Christus te belijden? Als Christenen belijden wij op grond van Gods Woord, dat God de Heere den hemel en de aarde heeft geschapen en dat heel de schepping moet dienen om Zijn Naam te verheerlijken en Zijn eere uit te roepen. Toen de Heiland, nadat Zijn Verlos singswerk volbracht was, op het punt stond op te varen naar den hemel, sprak Hij tot Zijne discipelen dat machtige woord: Mij is gegeven alle macht, in den hemel en op de aarde. En aan de discipelen werd de taak ge geven van Hem te getuigen en heel het leven te brengen onder de heerschappij van den Christus. Hoe kan dat nu gedaan worden? Kun nen wij dien eisch volbrengen, door ons te plaatsen op „algemeen" standpunt en lid te worden van een z.g. algemeene of neutrale organisatie? Hierbij komt aan de orde de vraag: Wat is dat „algemeen" of „neutraal"? Het wil niet anders zeggen, dat ge tracht wordt het algemeen belang te be hartigen en dat zooveel mogelijk met alle richtingen rekening wordt gehouden. Wie als belijdend Christen lid is van een algemeene organisatie mag verwachten en zelfs eischen, dat zijn gevoelens worden ontzien. Maar omgekeerd mogen ook zij, die staan op een tegenovergesteld standpunt, verwach ten dat zij zich eenigermate kunnen uit leven. Zij zullen genoodzaakt zijn in bepaal de gevallen water in hun vrijzinnige wijn te doen, maar dezelfde eisch mogen zij ook aan anderen stellen. Daar hebben zij recht op. Het komt niet tepas, dat een lid van een algemeene organisatie propaganda maakt voor zijn Christelijke beginselenen dat hij de beginselen in Gods Woord ons gegeven, op den voorgrond stelt en ver langt dat dit'Woord regel en richtsnoer zal zijn. Wat hij van anderen eischt, moet hij ook zelf trachten te doen: de neutra'iteit handhaven. Maar daar zit juist de moeilijkheid Want het Christelijk beginsel ver draagt zich nu eenmaal niet met neutra liteit. Het is universeel. Het heeft zijn eischen voor alle levensgebieden en -verhoudingen. Nu is het waar, dat dit ook in Chvis- telijken kring niet algemeen wordt er kend. Men heeft aldus geredeneerd: „Het be drijfsleven, ligt op het terrein der alge meene genade en heeft als zoodanig, naast het in de kerk vereenigde reli gieuze leven en naast andere levenskrin gen, eigen zelfstandige beteekenis. Eon .scheiding tusschen geloovigen en onge- loovigen, of tusschen Christenen en niet- Christenen is aan het bedrijfsleven niet inhaerent, De in het bedrijfsleven noo- dige ideëele en materieele gemeenschap pelijke belangon-behartiging heeft als zoodanig met de laatstgenoemde schei ding niets uitstaande en vindt inte gendeel haar oorsprong en beteekenis uit sluitend in het feit, dat men als beoefe naars van een zeker vak of bedrijf, van nature op elkaar is aangewezen." Hieruit zou volgen, naar Prof. DOoye- weerd terecht heeft opgemerkt, dat het praotisch bedrijfsleven inderdaad een z.g. neutrale zone is, waarin alleen zake lijke overwegingen het beslissende woord kunnen hebben, onafhankelijk van de levens- en wereldbeschouwing. Deze opvatting brengt zéér vergaande consequenties met zich. En het is dan ook wel merkwaardig, dat zij, die den principieelen eisch van 'een Christelijke vakorganisatie zoowel van patroons als arbeiders, loochenden, voor de z.g. stands organisatie een principieel- Ghristelijken grondslag bleven vorderen. In een volgend artikel hierover meer. Keurig gekleed, toch minder besteed. slaagt U zeker. Op modegebied steeds toonaangevend. Bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken, werd in de af- deelingen van de Tweede Kamer van ver schillende zijden de bijzondere aandacht van den minister gevraagd voor de belan gen van den middenstand. Opnieuw gaven verscheidene leden als hun meening te kennen, dat de oprich ting van warenhuizen en eenheidsprijs magazijnen voor het bestaan van vele middenstanders een bedreiging vormt. Nog ernstiger achtten deze leden de gevolgen van de ongetemperde uitbrei ding van het grootfiliaalbedrijf. Dit betoog werd door andere leden krachtig bestreden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een andere, meer organische wijze van samenstelling van de Kamers van Koophandel aanbeveling verdient. In deze lichamen zouden vertegenwoordigers van de verschillende organisaties uit het bedrijfsleven als zoodanig zitting moeten hebben. Andere leden zagen het nut van zulk een wijziging niet in. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat de klachten omtrent vesti ging van buitenlanders, waaronder vele politieke vluchtelingen, niet alleen als fa brikanten, doch ook als agenten van bui tenlandsche huizen, nog steeds aanhou den. Door deze vestiging worden de be drijven van vele Nederlanders geschaad «MP TWEEDE KAMER. DE BEGROOTING VAN FINANCIëN AANGENOMEN. Gisteren is voortgezet de behandeling van hoofdstuk VII B (dep. van financiën) der rijksbegrooting voor 1938. De heer IJzerman (S.D.) keurt het af, dat de verbouwing van het departe ment van financiën uit het werkfonds geschiedt. Minister De Wilde zegt, dat het werk anders niet zou geschieden, even min bijv. als de verbouwing van den Hoogen Raad. Er zou anders geen geld voor zijn geweest. Bij afd. 4 (rijksinkoopbureau) verdedigt de heer Ter La an (S.D.) het bestaan van dit bureau tegen de daarop gerichte aanvallen. De bezuinigingsbespa ring, welke het bureau brengt, overtreft verre de kosten. De heer S t u m p e 1 (R.K.) zegt, dat uitschakeling van den middenstand nooit goed kan zijn. Men moet de moeilijk heden van den middenstand niet noode- loos verzwaren. Er schijnt dikwijls groo- te tegenstelling te zijn tusschen de ge dragingen van de verschillende departe menten en de belangen van den midden stand. Minister De Wilde zal er naar streven, het inkoopbureau zoo goed mo gelijk te doen werken en de belangen van den middenstand zooveel mogelijk te doen behartigen. Spreker wijst op de prijsrego- lende werking van het bureau, Spr. ge looft niet, dat het gewonscht zal zijn, die werking ook uit te strekken over de gemeenten, Bij afd. V dienst der belastin gen vraagt de heer Ter La a n (V.D.) naar den stand der reorganisatie bij den belastingdienst. Spr. dringt aan op po sitieverbetering van kommiezon, tijdelijke schrijvers en andere groepen van perso neel. De heer Ame lin k (A.R.) komt op tegen misstanden bij de groep beëedlgde klerken. Spr. wil een andere regeling voor het tn diensttijd verricht particulier werk door beëedigde klerken van het kadaster, vooral bepleit hij de belangen van ver schillende groepen belastingpersoneel. De heer Krol (C.H.) betoogt, dat aller lei klachten moeten gaan naar het ge organiseerd overleg, in plaats van de Kamer deelgenoot te maken van allerlei wenschen. De heer IJsselmuiden (R.K.) vraagt 's ministers aandacht voor de tij delijkheid der ambtenaren bij de omzet belasting en vraagt of die niet in het vaste corps kunnen worden opgenomen, De heer Posthuma (Chr. Dem.) vraagt betere salariëering voor de kom miezen. Minister De Wilde noemt den belastingdienst een gevaarlijk vaarwater en wil zich zoo voorzichtig mogelijk uit drukken. Hij wil niets beloven, om later geen spijt van zijn woorden te hebben. Zoodra men met een zoo groot personeel heeft te doen, komt het bezwaar der pro motiekansen. Niet iedereen kan maar schalk worden en vele brave menschen blijven op hun lagen rang. Wat de organisatie van dezen belas tingdienst betreft, met de samensmelting van directies zal, als zich vacatures voor doen, worden voortgegaan. Dank zij spre kers ambtsvoorganger werkt het georga niseerd overleg thans uitstekend. De heer Drop (S.D.) noemt het be stuur over de visscherijen in Zee land niet economisch en niet efficient. De dienst Domeinen bij het ministerie van Financiën is technisch en weten schappelijk niet op de visscherij ingericht. De oestercultuur met name is aan roof bouw blootgesteld. De minister van Financiën, de heer De Wilde, acht geen gronden aanwe zig voor een overbrenging naar economi sche zaken. De beer Drop heeft niet aan gegeven welke fouten door den dienst der domeinen zijn gemaakt en op welke wijze die zouden kunnen worden verbeterd. Onder het beheer van domeinen zijn allerlei maatregelen in het belang van de oesterteelt getroffen. De heer Drop (S. D.) acht zich niet verplicht aan te toonen, welke fouten door domeinen zijn gemaakt. Domeinen zijn er op bedacht de pachtsom binnen te balen en stellen zich een ander doel dan de af- deeling visscherij van economische zaken. Hij betwist, dat domeinen alleen op de pachtsom let. Bij de afdeeling „e e r e d i e n s t e n" vraagt dhr Zandt (S.G.P.) herstel van het onrecht aan de Herv. Kerk aangedaan door de haar opgedrongen organisatie bij de Kon. besluiten van 1816 en 1852. De Minister van financiën, de heer D e Wilde, had dit vraagstuk liever bij hoofdstuk I behandeld gezien. De Herv. Kerk is ondanks de Koninklijke Besluiten van 1816 en 1852 vrij zich te organisee- ren zooals zij wil. Wie klaagt over de or ganisatie van zijn kerk, heeft in die kerk gelegenheid zijin wenschen kenbaar te maken; de regeering laat de kerken in haar organisatie vrij-. Aangenomen wordt z. h. st. hoofdstuk VII B der rijksbegrooting 1938 (financi en), de begrooting van bet Gemeentefonds 19381939 en het wetsontwerp wijziging en verbooging van bet zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1936 (verschil lende onderwerpen). Daarna is aan de orde de behandeling van hoofdstuk IV (Justitie). Mevr. B aik k e rN o r t (V.D.) bepleit de erkenning van ki ankzinnigheid als grond voor echtscheiding. De notarissen en makelaars in onroe rende goederen klagen dat hun vak be dorven wordt door ondeskundigen. Het is een belang, dat de handel in onroerend goed aan de notarissen wordt gegeven, met maatregelen tot het laag houden der tarieven. Het accountantsonderzoek op de nota riskantoren is onvoldoende. De beer Donker (S.D.) zegt, dat wat de echtscheiding betreft, allen het er over eens zijn, dat de bestaande wet telijke regeling onvdoldoende is. De critiek richt zich veelal tegen schei ding door middel der verstekprocedure. De minister snijdt de mogelijkheid tot regeling af door de weigering de moge lijkheid voor echtscheiding te vergrooten, De minister legt tegen de rechtsovertui ging van een groot deel van het volk de huwelijksopvattingen van zijn groep op. Het geschreven recht zal dan geen levenspractijk zijn en het aantal onwet tige verhoudingen zal toenemen. De heer Truyen (R.K.) beveelt in 's ministers aandacht aan den verkoop van onzedelijke leotuur in stationskiosken en de brochures, die men na huwelijk of geboorte in de brievenbus vindt. Ofschoon het huwelijksvermogensrecht niet dringend herziening behoeft, hoopt spr. toch dat het den minister zal geluk ken bet vroeger ingediende ontwerp in bet Staatsblad te brengen. Wat betreft de echtscheiding, waar deert spr. de uiteenzettingen van den mi nister in de Memorie van Antwoord. Het huwelijk is van Goddelijk bestel en de menschelijke wet mag er de wezensele menten niet van raken. De rechtspraktijk stelt de wet dikwijls ter zijde. Dit mag niet worden geduld, niet terwille van de wet en niet terwille van de naleving van het Goddelijk bestel. De afwijzing van het denkbeeld van echtscheiding bij onder ling goedvinden na scheiding van tafel en bed, juicht spr. toe. De heer Rost van Tongeren (N. S.-B.) houdt een kleine scheldpartij tegen de „Staatsgreeppartij" en de Joden, wat hem met den hamer van den voorzitter in aanraking brengt. Dinsdag voortzetting. Japanners melden succes bij Sjanghai. De Japanners melden, dat de linker vleugel van de Chineesche frontlijn o-ver een afstand van 20 km tusschen de Jangt- se en Tsjangtsjoe, geheel vernietigd is. Deze stellingen vormden een belangrijk deel van de Chineesche „Hindenburg"- linie. T'sjangsjoe viel, na uit drie richtin gen aangevallen te zijn. De Japanners bereiden thans een flank beweging tegen Soetsjau voor. Het Chineesche „Central News" spreekt intusschen de inneming van Tsjangsjoe tegen, evenals die van Kasjing. Het schijnt de bedoeling van de Chi neesche autoriteiten te zijn Nanking prijs te geven, als de Japanners er in zouden slagen tot Wachoe door te dringen. Men zou op die manier de hoofdstad voor vernieling willen vrijwaren. DE KABINETSKWESTIE IN BELG IE. Janson aangewezen als formateur. De liberale staatsminister Janson, die zooals men weet te Londen aan koning Leopold verslag was gaan uitbrengen over zijn informatorische opdracht in verhand met de regeeringscrisis in België, is Vrijdagavond met den koning en met den socialistischen minister van buiten landsche zaken, 'Spaak, -die den koning naar Londen bad vergezeld, in de Bel gische hoofdstad teruggekeerd. Hij- heeft zich onmiddellijk met ver schillende politieke persoonlijkheden in verbinding gesteld en vervolgens van den koning opdracht ontvangen, te trachten een nieuw kabinet te vormen. Een avondblad geeft zelfs reeds een voorloopige samenstelling van -de regee ring, waarmede Janson voor -den dag zou komen. Men acht het intusschen mogelijk, dat op het laatste oogenblik wijzigingen in de lijst moeten worden gebracht in ver band met de verdeeling der portefeuilles over Waalsche, Vlaamsche en Brusselsche candidaten. DE VLIEGCATASTROFE BIJ OSTENDE. 'Onder groote belangstelling heeft gis teren te Brussel de plechtige begrafenis plaats gehad van de drie leden -der be manning van het Belgische Sabena-vlieg- tuig, dat bij Oostende is verongelukt. Bij de uitvaart werd belangstelling ge toond niet alleen door hooge personali teiten van het Belgische vliegwezen, maar ook door vertegenwoordigers van Fran- sche, Duitsche, Engelsche en Nederland- sche -luchtvaartmaatschappijen. De overbrenging van het stoffelijk over schot van de vijf-leden van de groot-her togelijke familie van Hessen geschiedde te Darmstadt met militaire eer. RUZIE IN HET KREMLIN. De drastische „zuivering", door Mos kou ondernomen in de rangen der sovjet- diplomaten, heeft aanleiding gegeven tot een ernstig meeningsverschil in 't Krem lin meldt de Moskousche correspondent van een te Helsingfors verschijnend blad. Naar verluidt, moet Litwinoff Stalin Binnenland. De Tweede Kamer nam de begrooting van Financiën aan en ving de behandeling van die van Justitie aan. Mooie opdracht van Shell aan de Neder- landsche werven. Meer foiggenmerken voor 1938. Buitenland. Succes der Japanners. De Kabinetskwestie in België. Halifax bij Hitier. hebben gewaarschuwd, dat een voortzet ten van de thans gevoerde politiek van terugroepen en arresteeren van zoo vele Russische diplomaten bet sovjet-prestige in het buitenland grootendeels zal scha den. Molotof, de president van den raad der volkscommissarissen, is het met den com missaris voor buitenlandsche aangelegen beden, Litwinoff, ten deze heelemaal eens. Ook bij is van meening, dat men on middellijk moet ophouden met dat maar raak arresteeren van diplomaten, die bij buitenlandsche mogendheden zijn geac crediteerd. Daar de „zuivering" onder 't diplomatencorps geschiedt op instigatie van Jeshof, volkscommissaris voor bui tenlandsche zaken en leider van de Ogpoe (staatspolitie), zijn de relaties tusschen dezen sovjetbaas. en Litwinoff uiterst ge spannen. HITLER EN HALIFAX SPREKEN OVER INTERNATIONALE POLITIEK. Hitier heeft gisteren op den Obersalz- berg in tegenwoordigheid van von Neu- rath, den minister van buitenlandsche zaken, den Engelschen Minister, lord Halifax ontvangen. De staatslieden hadden een langdurig onderhoud over de vraagstukken der in ternationale politiek, waarbij Duitsch- land en Groot-Brittannië betrokken zijn. Korts Berichten. De „Paris Soir" meldt, dat in een vrachtauto, toebehoorende aan een firma te Rijissel, geweren en parabellums zijn ontdekt. Op bet oogenblik worden in de woningen van de betrokken personen huiszoekingen verricht. - Koning Leopold is gistermorgen om 10.20 u. van bet Victoria-station te Lon den naar Brussel vertrokken. Hijl werd door Koning George uitgeleide gedaan. TOEKENNING VAN BIGGEN- MERKEN VOOR 1938. Een verhooging met ruim 139.000 tegenover het vorig jaar. Naar men van bevoegde zijde mede deelt, beeft de minister van oeconomische zaken besloten, het aantal toe te kennen biggenmerken voor 1938 te bepalen op ..295.000, hetgeen een verbooging inhoudt van ruim 139.000 merken tegenover het vorig jaar. Door -den berekeningsfactor voor bet geheele land op 12 vast te stel len, zal in 1938 in verhouding tot bet aantal toe te kennen biggenmerken, een grooter aantal fokzeugen kunnen worden aangehouden dan in 1937. De toekenning zal in hoofdzaak opde- zelfde gronden geschieden als in 1937, met dit verschil, dat in plaats van 20.000 merken het volgend jaar 80.000 merken beschikbaar zullen zijn ter verdeeling on der kleine zelfstandige landbouwers en landaibeiders, die geen biggen mogen fok ken en voor wie de aankoop van biggen voor de mesterij uit financieel oogpunt groot bezwaar oplevert. De overige voor waarden, waaraan deze kleine varkens houders zullen moeten voldoen om voor deze toekenning van ten hoogste twee merken in aanmerking te komen, zijn on veranderd gebleven. Ten slotte zijn de gewichtsgrenzen bin nen welke de biggen van metalen oormerk en tatoueermerk voorzien moeten zijn, ge bracht op 15 en 30 kg., waardoor de ge legenheid om niet gemerkte biggen te ver handelen, eenigszins is verruimd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1