DE TEGEN DEN STROOM De begrooting van Defensie. Versterking van de Weermacht. TWEEDE BLAD De Tweede Kamer. H. van Boeijen feuilleton Uit de Provincie WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De Memorie van Antwoord. Groote offers noodlg, VAN VRIJDAG 19 NOV. 1937, Nr 43. De begrooting van Binnenlandsche Zaken. Over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, die gisteravond opnieuw aan de orde kwam, hebben in totaal niet minder dan 24 sprekers het woord gevoerd. Zondagsrust, lijkverbranding, het film- vraagstuk, burgemeestersbenoemingen, sa menvoeging van gemeenten en nog veel meer andere onderwerpen werden ter sprake gebracht. De Minister van Binnenland sche Zaken, de heer Van Boeyen, verklaarde ten opzichte van opheffing kleine gemeenten: De gehoorde argumen ten zijn oud. De practijk heeft echter be wezen, dat het zoo eenvoudig niet is; dik wijls is niet scherp genoeg belang tegen over belang geformuleerd. Samenwerking heeft dikwijls samenvoeging van gemeen ten overbodig gemaakt, door voorzienin gen op sociaal gebied, b.v. t.a.v. school artsendiensten, verkeersproblemen. Spr. kan in elk geval thans niet reeds komen met voorstellen om bepaalde gemeenten te vereenigen. Kan de gemeentetaak beter door een samenvoeging gediend worden, dan mag echter ook niet vrees voor het historisch gegroeide doen terugdeinzen. Op de vraag of spr. medewerkt aan de benoeming van soc.-dem. burgemeesters, verwijst spr. naar de benoeming van den burgemeester van Hoogezand, waarvoor spr. de verantwoordelijkheid aanvaardt. Hij houdt zich ten deze aan de in de memorie van antwoord aangegeven lijn. Wat de N.S.B. betreft, zal het van hun houding in de toekomst afhangen, hoe spr.'s houding te hunnen opzichte bij bur gemeestersbenoemingen zal zijn. Bij de herbenoeming van burgemeesters moet met hun persoonlijkheid rekening worden gehouden. Blijkt een bepaalde burgemeester niet geschikt, dan moet worden overwogen of hij gehandhaafd kan worden. In zake het geval-Van Duyl in de Eerste Kamer zegt spr. dat de N, S. B. gepoogd heeft, den minister voor haar wagen te spannen, getuige de brief van den heer Van Vessem. In de listig gestel den va'l is spr. niet geloopen. Er zijn ver schillende meeningen over de vraag, wan neer iemand lid van een college is. Het geval-Van Duyl kan aanleiding zijn, de kwestie te dezer zake eens nader te be schouwen. Wat opgemerkt is over volontairs ter gemeentelijke secretarie zal spr. nagaan. V elen van hen hopen nog eens een burge meestersplaats te erlangen; misschien zullen bij de wet normen moeten worden gesteld, waaraan voor bepaalde gemeente betrekkingen moet worden voldaan. 33.) door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. o Dwaas kind riep hij een paar keer uit, boos omdat ze zoo slecht speelde, terwijl hij even tevoren aan zijn vriend had gezegd, dat zij zoo bijzonder goed met het spel overweg kon. Daphne echter werd voortdurend meer zenuwachtiger. De booze uitvallen van haar man, de aanmoediging van zijn vriend maakten haar steeds meer van streek. Met een gedwongen lach verklaar de ze, dat het slechte spel haar zenuw achtig maakte, maar in werkelijkheid waren het de ruwe woorden van Roger, die mee oorzaak waren van haar slechte spel en de mislukte pogingen om zich te herstellen. Van dien dag af verbeelde D'aphne zich, dat zij een verandering bij haar man waarnam. Eerst dacht ze, dat zij wat jaloers was; maar al spoedig bemerkte ze, dat haar man sterk onder invloed stond van zijn vriend. Ze zou dit niet hebben opgemerkt in de eerste dagen van haar huwelijk, maar nu ze hem had lee- i Verhooging van fiakffksea der eassowli- sarissen der Koningin kan spr. thans niet weer in overweging nemen. De Surinaamsche negers die in het amusementsbedrijf werkzaam waren, moesten worden ontslagen, omdat zij niet zonder gevaar voor de zedelijkheid en voor de volksgezondheid waren. Meisjes van 10 17 jaar werden het slachtoffer van deze negers. Vandaar dat te Amster dam en Den Haag zeer kras moest wor den opgetreden tegen de exploitanten bij wie deze negers werkzaam waren. Over de vertooning van de film „Gra zige Weiden" heeft spr. verschillende klachten gekregen, zoodat zij wel gevoe lens kwetst. Maar de centrale keurings commissie is niet over één nacht ijs ge gaan. Er zijn coupures aangebracht. Na herkeuring is de film nog eens door drie hoogstaande mannen van verschillende richting bekeken. Voor wijziging van de Bioscoopwet is geen aanleiding. Spr. wacht rustig af, wat de ontwikkeling van zaken op dit gebied brengt. Herkeuring van films door gemeente besturen kan spr. niet bevorderen. De autonomie der gemeenten dient zeer ernstig beschermd te worden, als een kostbaar goed. Doch door de financieele afhankelijkheid van het Rijk is zij goed deels verloren gegaan. Met inachtneming van het financieel mogelijke is de Regee ring bereid deze autonomie tot haar oude glorie te brengen, In de laatste vier jaren heeft de ge stage arbeid van de Regeering en van het departement goede vruchten gedragen en veel gemeenten voor een débacle behoed. Spr. vraagt hier zijn rede te mogen afbreken. De vergadering werd hierop verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is verleend de eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, aan G. van de Panne, te Eikerzee, dijkkantonnier bij het waterschap Schouwen. Dammen. Krabbendijke I—Goes I: L. Nieuwen- huizeM. Jeremiasse 02; M. Nieuwen- huizeM. de Jonge 02; P. Nieuwen- huizeF. den Hartog 20; H. Wolfert J. v. Kalmthout 20; J. PieperK. Kra mer 2—0; J. v. Oosten—J. Hoogesteger 0—2; M. Meeuwse—J. Crucq 11; C. Bouwman—L. Dekker 0—2; Jac. Pieper— F. v. Loo 0—2; M. Nieuwenhuize Jr— J. Sinke afgebroken. Voorloopige uitslag 7—11. Oost-Souburg. Gisteren vergaderde do afd. van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond onder voorzitterschap van den heer B. Koole. De heer Terpstra, notaris te Middelburg, behandelde de nieuwe pacht wet breedvoerig en op duidelijke wijze. Er volgde een zeer leerzame bespreking. St. Laurens. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de Raad. Het be kende verzoek van het gemeentebestuur van Beusichem inzake het leiden van paarden achter een rijwiel, wordt voor kennisgeving aangehomen. Van de Streekplancommissie Walche ren was bericht ingekomen, dat de bij drage voor 1937 f 4,73 en voor 1938 f 78,75 bedraagt. Inzalke de steun aan kleine boeren deelt de voorzitter mede, dat een uitge breid en nauwkeurig onderzoek is inge steld naar de financieele gevolgen voor de gemeente bij invoering van de Rijks regeling. Uit dit onderzoek is gebleken, dat slechts één persoon in groep G zal vallen en het Rijlk dus alleen daarvan de kosten betaalt. De kosten voor de ge meente zullen ruim f 800 per jaar be dragen. (De gemeente ontvangt geen sub sidie van het Rijk,) In verband met de hooge kosten en de onbillijkheden, welke uit de Rijksregeling zullen voortvloeien en ook omdat de gemeente eigen regelin gen heeft voor werkverschaffing, steun verlening en loontoeslag, stellen B. en W. voor niet aan de Rijksregeling deel te nemen. B>. en W. zullen nader onder de ren liefhebben, volgde zij zijn doen en laten angstvallig. Het was mogelijk, dat Roger Maitland zich dit bewust was, en dat het feit, dat hij' zoo angstvallig be waakt werd, hem prikkelde; in elk geval zij' kon in zijn houding tegenover haar, ook nadat Grant was vertrokken, een verandering waarnemen. En dit beangstte haar. Terwijl zij dan ook voorovergebogen zat te kijken naar het parelsnoer, dat, toen het haar beloofd werd, haar zooveel blijd schap had geschonken, dacht zij terug aan dien heerlijken tijd in Schotland doorgebracht. Die tijd was een tijd vol van geluk geweest. Maar nu scheen alles te zijn veranderd. Het prachtige park, het weel derige huis, zij hadden voor haar hun bekoring verloren. Eiken dag van afwe zigheid van haar man scheen de omge ving haar troosteloozer en eenzamer te worden. Ze begon de stilte van de groote kamers en gangen te haten de zachte tapijten en de prachtige inboedel drukten haar neer. Ze koos de kleinste en lichtste kamer uit en richtte die in voor zitka mer een kamer op het Oosten met mooie lichte meubels en behangen met licht papier. Daar zat ze eiken dag met haar hond en haar kanarie voor gezel schap. Zij had een hekel aan 't klingelen van de etensbel, die haar riep om in de groote eetkamer te zitten, aan 't hoofd oogen zien o? het mogelijk Is ook hier een eigen regeling te ontwerpen. Z,h.st, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna wordt z.h.st. be sloten, dat de gemeente zich aansluit bij de fraude-onderlinge van de vereeniging van Ned. Gemeenten. De bestaande sohoolgeldverordening, welke slechts tot 1 Jan. 1938 geldig is, wordt wederom vastgesteld. Op een vraag van dhr Hamelink of het mogelijlk zou zijn bij het oprijden van het rijlwielpad te Brigdamme een schering te plaatsen, omdat de aanwezigheid van een sloot bij donker gevaar oplevert, zegt de voorzitter toe, hieraan aandacht te zullen schenken. Heinkenszand. De gladheid. De dijk tusschen Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke was gistermorgen zoo glad, dat vele fietsers kwamen te vallen. Dr Griep, die met zijn auto dezen dijk pas seerde, slipte eveneens, waardoor de auto achteruit den dijk afging en omsloeg. De beide inzittenden kwamen met den schrik vrij, terwijl de auto beschadigd moest blijven liggen tot deze met een kraan weer op den weg was gebracht. Eilewoutsdijk. „G roene Krui s". De afd. „Het Groene Kruis" vergaderde onder voorzitterschap van den heer J. de Jonge Mz. Aanwezig waren 62 leden. Met alg. stemmen werd besloten de ver eeniging opnieuw voor een tijdvak van 29 jaren aan te gaan en aan H. M. de Koningin te verzoeken de desbetreffen de Kon. goedkeuring weer te willen ver- leenen. Uit een verslag over het verplegings- materiaal bleek, dat dit zich in zeer goe den staat bevindt. De magazijnmeester-bode werd herbe noemd, evenals verleden jaar op een sa laris van f50. De aftredende bestuursleden, de heeren J. de Jonge Mz. en C. van de Velde, werden herbenoemd, evenals de heer S. A. de Regt, tot bestuurslid wijkverple ging. De voorzitter sprak de hoop uit, dat nog meerdere leden zouden toetreden. Teneinde dit te bevorderen, werd op voorstel van het bestuur besloten om art, 4 van het Huishoudelijk Reglement (be treffende het inleggeld bij toetreding van nieuwe leden) tijdelijk tot 1 Januari 1938 buiten werking te stellen. De afd. Eilewoutsdijk van de ver. voor Ziekenhuisverpleging kwam in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. de Jonge Mz. Aan dhr M. C. Koppenhol werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bode, wegens vertrek naar een andere ge meente. In diens plaats werd uit 9 solli citanten, de heer C. Oosthoek benoemd, op hetzelfde salaris. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Hansweert. Bij het binnenkomen van de haven is het sleepschip Carolina tegen den Westberm gevaren, waardoor het schip lichte lekkage bekwam. Het kon de reis naar Duitschland echter voortzetten, nadat de noodige voorzieningen getroffen waren. In de WesterscheJde kwamen de schepen Fluviale 6 en Rival met elkaar in aanvaring. Beide schepen bekwamen belangrijke schade, doch konden de reis naar hun bestemming voortzetten. Kapelle. Het nieuwe Vereeni- gingsgebouw Obadja. Onder zeer groote belangstelling had gisteravond de ingebruikneming plaats van het nieuwe vereenigingsgebouw van de C.J.V. „Obad ja", staande in de Ooststraat. Reeds den geheelen dag wapperde de driekleur van dit sierlijk, smaakvol gebouw. Het is een gebouw, waarin plaats is voor ruim 300 personen. Ook kunnen twee vereenigingen op één avond ver gaderen, zonder elkander te hinderen. De gemeente-architect, dhr Le Clercq, komt alle lof toe, evenals de aannemer Bayens. Dr J. D. Schmidt opende deze feesture, heette o.a. welkom Burg. Bierens en Weth. Zegers, den Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk, de afgevaardigden van de Jeugd verenigingen ter plaatse e.a. Het is hem een groote vreugde en blijdschap om dit gebouw te mogen ope- van de tafel, die schitterde met een keur van zilver en glas en waarop neerzagen de beeltenissen van haar man's voor ouders, van achter het glas, dat werd vastgehouden door grooten houten lijsten. Daarbij haatte ze de aanwezigheid van de twee bedienden, die gereed stonden haar in alles te bedienen; maar ze had ook niet den moed om een van hen te zeggen, dat zij', nu haar man er niet was, het in de eetkamer wel kon doen met een van hen. Met Dutton bijvoor beeld, die eiken dag haar de post binnen bracht, waarbij zoowel hij als zij er van overtuigd waren, dat er geen brief bij was van Roger Maitland. Daphne stond ten laatste op bij 't hoo- ren van de voetstappen van haar dienst meisje. „Kijk, dit parelsnoer eens, Emily, dat mijnheer Maitland me gezonden heeft," zei ze op gedwongen blijden toon. Voor alles was ze er op bedacht haar droefheid en teleurstelling voor haar bedienden te verbergen. Emily hield zeer veel van haar me vrouw. Ze was ook gedurende vijf jaar in dienst geweest van de moeder van Daphne, maar toen deze laatste getrouwd was, was ze met haar meegegaan. Emily had haar eigen opinie over haar mees ter; ze verwaardigde zich niet over hem te spreken, maar dezen avond, terwijl ze met ongeveinsde bewondering de parels In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Defensie voor 1938, zegt minister J. J. C. van Dijk van D ij k o.a., dat inderdaad de mili taire uitgaven op den gewonen dienst van deze begrooting binnen enkele jaren een totaalbedrag zullen beloopen, dat on geveer f 60 millioen hooger is dan dat van het dienstjaar 1937. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat in deze stijging be grepen is een bedrag van rond f 7.3 mil lioen wegens het overbrengen van de kos ten van aanbouw van nieuw materieel voor de Staatsmarine van de Indische begrooting naar de Defensiebegrooting. Ook de minister betreurt, dat zoo groote offers noodig zijn voor de defensie des lands, waardoor de behartiging van andere volksbelangen moet achterstaan. Echter zijn de gevaren liggende op in ternationaal terrein zoo ernstig, en is het treffen van voorzieningen tot het be schermen van land en volk een zoo pri mordiaal belang, dat aan die offers niet valt te ontkomen. De Regeering heeft er bij het ontwer pen van de maatregelen, welke in de naaste toekomst ter versterking van de weermacht zullen moeten worden geno men, naar gestreefd deze te beperken tot het strikt noodzakelijke; de voorgestelde maatregelen beoogen dan ook uitsluitend, om de weermacht in zoo kort mogelijken tijd op een zoodanig peil te brengen, dat een redelijke waarborg wordt verkregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met de defensieve doel stelling kan worden opgedragen. Het verwijt van enkele Kamerleden, dat de vorige Kabinetten niet hebben voor uitgezien, gaat blijkbaar uit van de ge dachte, dat de Regeering de in den loop van enkele jaren zich met snelheid ont wikkelende verscherping der internatio nale verhoudingen had kunnen en moe ten voorzien; achter de feiten staande, kan men zich zonder bezwaar zoodanig inzicht toeschrijven. Ook de vorige kabinetten hebben ge streefd naar een weermacht, die aan de toen te stellen eischen kon voldoen; daar bij dient niet uit het oog te wordeif ver loren, dat de groote financieele moeilijk heden, waarin ons land verkeerde, be perking oplegde. Het spreekt wel van zelf, zoo zegt de Minister, dat een belangrijke versterking der weermacht, zoowel op materieel- als op personeelgebied, niet in een korte spanne tijds kan worden tot stand ge bracht. Gehoopt mag worden, dat de tijd niet zal ontbreken tijdig de noodige voor zieningen te treffen; eisch is daartoe, dat met voortvarendheid kan worden ge werkt. Gezien den toestand op financieel ge bied, acht de Regeering voor de verde diging van Indië een vloot, o.a. tellend 6 groote kruisers, 3 lichte kruisers, 24 torpedobootjagers en 32 onderzeebooten niet voor verwezenlijking vatbaar. Een zuivering van de weermacht acht de Regeoring volkomen overbodig. Het ligt geenszins in de bedoeling van de Regeering om mede te doen aan den bewapeningswedloop. De te nemen maat regelen gaan niet verder dan door de in ternationaal politieke verhoudingen en de gevaarlijke strategische positie van ons land en de overzeesche gewesten worden geboden. De voorgestelde uitgaven zijn inder daad onvermijdelijk wil het gemobiliseer de leger, doeltreffend uitgerust, zijn taak kunnen volbrengen. Daarbij is niet ge streefd buitenlandsche krijgsmachten in haar uitrusting te evenaren, maar zooda nige voorzieningen te treffen als voor de defensieve taak van het Nederlandsche leger noodzakelijk is. Er bestaat een algemeen defensieplan voor wat betreft de aanschaffingen in de eerstkomende vier jaren. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk, oen gedetail leerde specificatie van de kosten voor ieder der onderdooien te geven, reeds om dat de materiaalprijzen aan sterke schom melingen onderhevig zijn. De uitgaven ten laste van den kapitaal- dienst zullen tenslotte zeer vermoedelijk uit leeningen moeten worden gevonden. In hoeverre rente en aflossing dezer lee ningen op den gewonen dienst der be grooting moeten worden gebracht, zal na der met den minister van Financiën wor den nagegaan. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de landmacht ter voorziening in de behoeften voor eens worden aangevraagd totaal f 137.000,000. De jaarlijks terugkeerende kosten van het gereedschap en in exploitatie komen van het nieuwe materieel zullen voor de landmacht uiteindelijk f 12.800.000 beloo pen. D'e aanschaffingen voor het materieel van de landmacht en de zeemacht zullen zooveel mogelijk aan de Nederlandsche industrie ten goede komen. Voor de aan schaffingen ten behoeve van de lucht macht geldt hétzelfde. Alles wordt in het werk giesield om te bereiken, dat de Nederlandsche industrie in de vier jaren de bestellingen kan ver werken. Voor de gevallen, waarin de Ne derlandsche industrie daaraan niet zal kunnen voldoen, zal echter bestelling in het buitenland noodig zijn. Een aigemeene proefmobilisatie ligt niet in het voornemen. Het ligt in de bedoeling ook in de komende jaren regel matig oefeningen voor de grenstroepen te houden. Voor de verdediging van de Neder landsche kust, dat wil zeggen voor de af sluiting van de toegangswegen van zee uit, acht de minister noodig vier mijn en- leggers, twee politiekruisers' en drie te huren vaartuigen met een mijnen lading, 24 mijnenvegers, zes kanonneerbooten, een artillerie-instructieschip, tevens patrouil levaartuig, een aantal torpedo-motor'boo- ten, benevens gewapende hulpschepen als zeesleepbooten, trawlers en dergelijke. Voor het voeren van een actieve kust verdediging zal daarboven nog beschikt moeten worden over ten hoogste zes on- derzeebooten en over een deel van de zee gaande vloot. De minister meent, dat ook ons leger vechtwagens niet langer kan ontberen. Het ligt dan ook in het voornemen zoo spoedig mogelijk naast pantserwagens vechtwagens aan te schaffen. In 's lands belang kan van de aanleg van een mili tair vliegveld nabij Bergen niet worden afgezien. nen en overdragen aan de Chr. Jonge- lingsvereeniging. Vele waren de moeiten en werkzaamheden. 15 jaar geleden werd het plan zelfs geopperd om in verband met de financiën, het lokaal (het oude lokaal nu) te verkoopen, totdat een finan- ciëele commissie de zaak ter hand nam en met gunstig resultaat. Jarenlang is bekeek kon ze niet nalaten te vragen: „En wanneer mevrouw zal mijnheer thuiskomen om ze u te zien dragen?" ,,'t Is heel goed mogelijk, dat hij nog dezen avond thuis komt," zei Daphne kalm; „hij schrijft, dat hij het collier spoedig zal volgen, en ik zal het om doen daar ilk weet, dat Hij' graag heeft, dat ik 'het draag." Eïmily wist heel goed, dat die plotse linge verdwijningen van Maitland uit huis gewoonlijk een gevolg waren van dronkenschap. Ze zweeg op de laatste woorden van haar mevrouw. Ze wist van het leed door de drankzonde gewekt en zoo legde ze met een gevoel van medelij den het snoer rond den hals van D'aphne, nadat deze zich in een licht zijden japon had gekleed. Daarop zag ze haar vol be wondering aan. „Staat het aardig?" vroeg Daphne, zich naar den spiegel begevend. Ze besefte niet hoe weinig werkelijk haar vraag was; maar toen de spiegel het antwoord op haar vraag gaf, kleurde een blos haar wangen. „Ik denk, dat als Roger me ziet," zoo dacht ze bij zich zelf, „het hem zal spy- ten, dat hij! me nooit geschreven heeft en zoo lang is weggebleven. Ik denk, dat hij me moet hebben vergeten." Maar bet parelsnoer was voor niets omgedaan, want Roger Maitland kwam dien avond niet en Daphne moest maar er gezegd: we moesten een vereenigings gebouw hebben, dat aan de noodige eischen voldoet. Welnu met dank in het hart en vreugde in de ziel mag dit nu worden overgedragen. Hard is er gewerkt, maar er is ook gebeden, vurig gebeden om dit te verkrijgen. De voorz., de heer B. de Jager, zegt, dat zien de eenzame uren door te komen. Daphne hield er niet veel liefhebberijen thuis op na. Ze was muzikaal, maar ze hield niet veel van lezen, en als ze nog ,eens las), was bet heel oppervlakkige lectuur. Haar vermaak zocht ze buiten. Paardrijden, jagen, roeien en tennissen waren baar meestgeliefde bezigheden, zoodat een avond alleen haar ondraaglijk vervelend was. Dien avond voelde ze dit ook bijzonder sterk. Behalve de beangste vraag wat Roger wel deed of hij soms weer was gaan drinken zooals hij dat in vroeger dagen deed was er iets in haar hart, dat haar smartte en rusteloos maaJkte. Dat hij haar niet zóó lief had, dat hij er aan dacht haar te schrijven of haar vriend- schappeiyke gevoelens op andere wijze beloonde, maakte haar vreeselijk zenuw achtig. Hij had haar een parelsnoer ge zonden; maar voor een man, die zich in weelde kon baden zooals hij, beteekende dit toch ook nog niets; althans veel min der dan zich de moeite te getroosten haar een brief te gaan zitten schrijven; en voor Daphne zou een brief thans van onnoe melijk grootere waarde geweest zijn dan een parelsnoer. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5