1 M Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. De Doejoeng heeft haar doel bereikt. De algemeene instemming met het voornemen om de Stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" in staat te stellen haar vloot te moderniseeren, verheugt de Re geering. De nieuwe schepen zullen in Neder land worden gebouwd, waartoe de maat schappij reeds sedert geruimen tijd onder het noodige voorbehoud voorzieningen heeft getroffen. Het ligt in de bedoeling van de „Zee land" na aanneming van de wetsontwer pen, in samenwerking met een bankiers- groep, een geldleening, groot 2 millioen, op de open markt te brengen. Deze lee ning, met een rentevoet van 4 pet. aflos baar in 20 jaren op annuïteitsbasis, wordt gedekt door een verband op de nieuw te bouwen schepen. Overwogen wordt om den ouden aandeelhouders der maat schappij een voorkeursrecht bij de in schrijving op deze hypothecaire geldlee ning toe te kennen. Mede wordt overwogen om de oude aan deelhouders in de gelegenheid te stellen in een bepaalde verhouding tot hun aan- deelenbezit preferente aandeelen te nemen. De steun van het Rijk is gedacht in den vorm van deelneming in nieuw te vormen preferent kapitaal en niet in het nemen van inkomstenobligaties, ten ein de de vaste lasten, welke voor de „Zee land" door de vlootvernieuwing zullen ontstaan, zoo laag mogelijk te houden. Onder de bestaande omstandigheden kan reeds gesproken worden van een overwegenden invloed, welken de Regee ring op den gang van zaken bij de Maat schappij heeft, zoodat voor versterking daarvan of verruiming van de bevoegd heden van de regeeringscommissarissen geen aanleiding bestaat. De snelheid van 23 mijl, waarvan bij de nieuwe schepen is uitgegaan, is bij het ontworpen type schip in verband met de waterdiepte op het traject Vlis- singenHarwich het maximum, dat zake lijk verantwoord is. Verzekerd kan worden, dat de dienst, ook wat comfort betreft, aan de hooge eischen zal voldoen, als de huidige niet voor den dagdienst gebouwde schepen zijn vervangen door de nieuwe, welke uiteraard geheel aan de gewijzigde be hoefte zullen worden aangepast. Ontvanger A. H. van der Feen gaat den dienst verlaten. D'e heer A. H. van der Feen, ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, gaat met ingang van 1 Maart 1938 den dienst verlaten wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De heer Van der Feen was ook eenige jaren te Goes werkzaam. Hij verwierf ook groote bekendheid als schrijver onder den schuilnaam F. de Sinclair. Geen tentoonstelling van de M. T. V. Naar wij vernamen zal de M.T.V. haar jaarlijksche tentoonstelling van pluimvee en konijnen dit jaar niet houden, omdat de Kerstdagen op daar voor zich minder geëigende dagen val len. Het ligt echter zeker in de bedoe ling in 1938 weder een tentoonstelling te organiseeren. Ditmaal zal men een collectieve inzending doen op de tentoon stelling te Amsterdam. iVerkeersverordening. Het is de commissie voor de Strafveror deningen gebleken, dat sub a van art. 35 der verkeersverordening, luidende, dat het verboden is: het op den openbaren weg toevertrouwen ter geleide, ter bestu ring of bewaking van een paard, een muildier of een stuk rundvee aan eenigen persoon beneden den 16-jarigen leeftijd" tot moeilijkheden leidt. Eenige malen is dat toevertrouwen buiten Middelburg gebeurd, zoodat, of schoon het geleiden geschiedde door een persoon beneden 16 jaar, de betrokken opdrachtgever niet vervolgbaar bleek. Daarom stelt de Commissie voor te le zen: „Het op den openbaren weg te doen geleiden, te doen besturen of te doen be waken van een paard, een muildier of een stuk rundvee door eenigen persoon beneden den 16-jarigen leeftijd". Eervol ontslag. B. en W. stellen den Raad voor den heer N. L. Wiltink op diens verzoek wegens gezond heidsredenen eervol ontslag te verleenen als leeraar aan het gymnasium. VLISSINGEN. Herdenking 50-j a r i g be staan Geref. Jongel V.ereen. Gisteravond hield bovengenoemde vereen, in de Geref. Kerk alhier een openbare herdenkingsdienst ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum. De bijeenkomst werd geopend door den heer Joh, Prins, Spr. sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst, waarin hij een bewijs zag van de groote plaats welke de jongelings- vereeniging in het midden der gemeente inneemt. De feestrede werd uitgesproken door ds Van der Vliet uit Utrecht over het on derwerp „Negenendertig-vijf'. Spr. begon met te wijzen op het feit, dat de tegenwoordige tijd vol is van ju bilea. Men kan haast spreken van een jubileum-koorts. Onze tijd jubileert; onze vaderen jubileerden niet: die streden, stonden in de vuurlinie, en verrichtten pionierswerk. De titel van spr's onder werp wijst dan ook heen naar een hooge koorts-temperatuur. Spr. verheugt zich echter van harte in dit jubileum. „Viert uw vierdagen!" zegt de Schrift. Spr. wees op de groote beteekenis der jeugdvereenigingen voor het geheele le ven, doch dit legt ook verplichtingen op. De plicht om zich met alle macht toe te leggen op de bestudeering der Geref. beginselen. Wat is eigenlijk jubileeren? vraagt spr. In dit verband wees hij op het jubeljaar in Israël, dat om de 50 jaar gehouden werd en vooral voor de armen groote vreugde gaf. Jubileeren is terugzien op den afge- legden weg. Gedenken de groote werken Gods en van die mannen, zooals o.a. Kuyper en Bavinck, die door hun ge schriften rijke vruchten hebben afgewor pen voor de jongelingsvereeniging. Jubileeren is ook: verantwoordelijk heidsgevoel en roeping. Verantwoorde lijkheidsgevoel om de groote geestelijke goederen, die verkregen zijn, te bewaren en roeping, die beginselen uit te dragen in de wereld. Jubileeren beteekent ook: schuldbelij denis over eigen gebreken en tekortko mingen. De titel van spr's onderwerp wil zeg gen: „Ge wordt aan den pfils gevoeld" hoe uw gezondheidstoestand is. Trouw en liefde aan het Woord van God moeten het richtsnoer zijn. Wij jubileeren in dagen van schrikke- lijken ernst. Het communisme wil de kerk vernietigen en evenzoo het moderne hei dendom. De strijld zal nog zwaarder wor den, doch het is heerlijk te weten, dat God jonge mensohen wil gebruiken in dienst van Zijn Koninkrijk. De organist, dhr S. v. d. Meer, gaf ver volgens een orgelsolo. Door Ds G. Smeenk werd het slotwoord gesproken. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afd. van Patrimonium werd de inzameling van gelden voor het lectuurfonds (waaruit ook de tehuizen voor de tewerkgestelden bij de werkver schaffingen worden gefinancierd) ge regeld. Daarna hield de voorzitter, de heer A. de Lange, een causerie over den te Lunteren gehouden Chr. socialen cur sus, speciaal over het bevolkingsvraag stuk in verband met het economisch leven. Gisteravond had in de Rjjksland- bouwwinterschool in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht de opening plaats met een 20-tal leerlingen van een te houden cursus in Rundveekennis van wege de gewestelijke afd. van den C. B. T. B. te Zuid-Beveland. De opening had plaats door den voorzitter, den heer J. A. Dominicus van Wemeldinge. Leeraar is de heer J. Boudeling, dierenarts te 's-H. Arendskerke. i Zooals in dit nummer wordt gean nonceerd, hoopt de heer B. Geleijnse, directeur der Rudolphstichting (stichting tot verzorging van kinderen), Maandag avond een lezing met lichtbeelden over het werk dezer stichting te houden. Gaarne wekken wij op tot een druk be- Klcetinge. Aanrijding. Vanmiddag is de 14-jarige Leijs, die per fiets door de Lewestraat reed, doordat hij onver wachts den weg overstak, gegrepen door een auto, die uit de richting Goes kwam. Hij werd over den radiateur geslingerd en aan het hoofd, een been en de handen gewond. Na binnengebracht te zijn bij den heer Kole, brandstoffenhandelaar, werd hij door Dr Wouda, die spoedig ter plaatse was, verbonden en vervolgens door dezen per auto naar huis gebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Van de auto was de radiateur en een koplamp stuk, terwijl ook de fiets ernstig werd beschadigd. lerseke. Verbetering. De oester kweekers moeten niet gemiddeld 50, maar v ij f pet. van de bruto-opbrengst over 1936'37 aan pacht betalen. Schore. Onder leiding van Mevr. Post- xna, is alhier een vrouwenvereeniging op gericht, bereids trad 'n 15-tal dames als lid toe. 't Bestuur bestaat uit de dames: Mevr. Postma, presidente; mej. v. d. Brink, vice-presidente; mej. Deurloo, se cretaresse en mej. Mieras, penningmees- teresse. WALCHEREN. N.- en Si. Joosland. 25-jarig ju bileum dokter De Weerd. Dinsdagavond had de overdracht plaats van de cadeaux, die patiënten van dokter de Weerd, ter gelegenheid van diens 25- jarig ambtsjubileum aanboden. Na «en korte toespraak van den burge meester, waarbij spreker memoreerde hoe de Nieuwlanders hun dokter weten te waardeeren, werden ten slotte drie prachtige schilderstukken van Gooisohe schilders overgedragen, benevens ëen ge- makkelijken stoel. Dokter de Weerd, die evenals mevr. de Weerd zichtbaar ontroerd was door deze cadeaux, dankte de aanwezige pa tiënten die in grooten getale in de school, waar de overdracht plaats had, versche nen waren, voor de spontaan gebrachte hulde, alsmede voor de schitterende ca deaux, waarmede hij verlegen was. Hij hoopte ook in de komende jaren zijn beste krachten aan zijn patiënten te kun nen besteden. Arnemuiden. Woensdagavond werd in de Chr. School een vergadering belegd door den ring Walcheren van den Chr. Nat. Werkmansbond, ten einde een af- deeling op te richten. Acht personen gaven zich op als lid. Een voorloopig bestuur werd gevormd, bestaande uit de heeren J. Dekker, voorzitter, J. C. Cop- poolse, secretaris en C. Boone, penningm. Oostkapelle. Donderdagavond vergader de de Ring Serooskerke en omstreken van de Jongel. Vereen, op G. G. in de Geref. Kerk. Door den heer P. de Kam van Oost kapelle werd een inleiding geleverd over „Onze roeping ten opzichte van het Ver bond". Namens de Vereen, van Seroos kerke werd ingeleid het onderwerp „De beteekenis van Dr A. Kuyper". Op beide onderwerpen volgde bespreking. Donderdagavond hield de IJsclub „De Halve Maan" haar jaarvergadering. Het ledental is 176. Er is een batig saldo van f 256.71. De aftredende bestuurs leden werden allen herkozen. De club hoopt dit jaar haar 5-jarig bestaan te herdenken, wat op feestelijke wijze zal worden gevierd. Wanneer de weersomstandigheden hiervoor gunstig zijn zal dit geschieden op de ijsbaan. Mocht dit niet kunnen, dan in een gebouw. Domburg. De commissie voor den steun aan de kleine boeren, zal voor deze ge meente aldus zijn samengesteld: W. Brand, wethouder, J. Kesteloo Wzn., als klein-landbouwer, J. Maas Jzn. Sr. als landarbeider. Col ijnsp laat. De ijsclub „Ons Genoegen" hield Woensdagavond haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van dhr L. H. Kievit. De ontvangsten waren f 631, uitgaven f59, batig slot f572. De aftredende bestuursleden, de heeren L. H. Kievit en J. de Krijger, werden resp. als voorzitter en secretaris her kozen. Op voorstel van den heer J. Haringman werd besloten aan den heer L. H. Kievit, die thans 25 jaar lid van het bestuur is, als blijk van waardeering een vulpen te schenken. De vereeniging telt 168 leden. Het vol gend jaar hoopt zij haar 50-jarig be staan te vieren. Korigene. Een jubileum. Donder dagavond werd het 10-jarig bestaan der Chr. Vereen. „Zonneschijn" in het geheel gevulde gymnastieklokaal der OL. school alhier feestelijk herdacht. D's v. d. Most van Spijk sprak een kort openingswoord. Spr. feliciteerde de ver eeniging met haar lustrum. De leden zongen daarna een tweetal liederen. Mevr. v. d. Most v. Spijk, de presidente der vereeniging, declameerde nu in dichtvorm over de vereeniging. Mej. Jaantje de Vos, de secretaresse, bracht in dichtvorm hulde aan de presi dente. Uit haar vers bleek, dat het aan tal begunstigers gestegen is. De penninigmeesteresse, mej. A. Ba- rentse, dankte in dichtvorm voor de mil de gaven der begunstigsters. Mej. M, Kallewaard, bestuurslid, de clameerde ook in dichtvorm en hoopte dat „Zonneschijn" nog vele jaren mag blijven bestaan, Het bestuuT kreeg een daverend ap plaus. Leden en gasten zongen daarna een „Feestlied". De avond werd verder gevuld met ta bleaux, tooneelstukjes, tombola, zang, fe licitaties enz. In de pauze overhandigde mevr. de wed. J. W. Brouwer aan de vereen, een prachtig door haar vervaardigd vaandel. Mevr. v. d. Most v. Spijk dankte na mens de vereen, hartelijk voor het ge schenk. Ds v. d. Most van Spijk sprak een slotwoord. Mej. Barentse dankte de pre sidente voor wat ze in de afgeloopen 10 jaren heeft gedaan. Ook Ds v. d. Most v. Spijk werd door haar bedankt. Door zijn initiatief is de vereen, tot stand geko men. Spr. dankte ook mej. v. d. Most Van Spijk voor haar orgelspel. Als blijk van waardeering werd de familie v. d. Most v. Spijk een schemerlamp aange boden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zuidzande. Burgemeester gaat heen. Bij Kon. besluit van 16 Nov. 1937 is aan F. H. van Vessem, op zijn ver zoek met ingang van 21 November 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuidzande, met dankbetui ging voor de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Zierikzee. Landstormavon d Woensdagavond is in de Concertzaal een Landstormavond voor Schouwen en Dui- ve'land gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond. Burgemeester, Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye opende als voorzitter van de plaat selijke commissie van Zierikzee de bijeen komst, waarna overste Bruins een inlei dend woord sprak. Vervolgens sprak de heer Persant Snoep een kort woord ter inleiding van de film „Willem van Oranje", welke hierna werd vertoond. Na de pauze spoorde de heer Den Boer uit Den Haag de landstormers aan tot trouw aan Oranje. Nadat het tweede ge deelte van de „Willem van Oranje-film" was vertoond, sprak ten slotte Pastoor Brink. Met het vertoonen van de film van den Landdag 1937 te Goes en de „Ko ninklijke familie op reis in 1937", werd deze landstormavond besloten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Egmond-Binnen, C. J. Rasch, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Staphorst, A. de Boer, cand. te 's-Gravenhage. Mejuffrouw A. J. Dieleman, onder wijzeres aan de Chr. Burgerschool te Mid delburg, is benoemd tot onderwijzeres aan de Van Limburg Stirumschool (Chr. Meisjesschool voor Voortgezet Onderwijs) te Arnhem. Geslaagd voor machinistenexamen diploma C '(eerste ged.) M. Akkerdaas te Domburg. Jongen verdronken. De 17-jarige S., die te Lutjebroek met een groentenschuit wegging om het gewas te snijden, is niet terug gekeerd. Aanvanke lijk wekte dit geen bevreemding, want hij had de toestemming van zijn patroon, om indien het gewas niet genoeg was om te snijden, hij' meteen naar huis mocht gaan. Toen een voorbijganger de schuit met het wapperende zeil zag, schonk hij hier aan geen aandacht. Om 1 uur gistermiddag echter werd de schuit nóg op dezelfde plaats gezien en hierna kreeg men het vermoeden, dat er iets gebeurd moest zijn. Kort daarna vond men den jongen drij vende in het water. Waarschijnlijk is hij van de schuit ge vallen en verdronken. Macht over zijn stuur verloren. Gistermorgen omstreeks half vijf had op den Gouwweg bij Gouda een motor-ongeval plaats. De bestuurder, de 22-jarige bakker A., woonachtig te Bo degraven, reed met een vaart van onge veer 80 km toen hij de macht over zijn stuur verloor. Het motorrijwiel vloog een 20-tal meters door den berm en sloeg daarna linksom, waardoor R. evenals de duopassagier op den weg werden gesmakt De bestuurder geraakte bewusteloos, doof de duozitter, de 21-jarige slager G. O., eveneens uit Bodegraven afkomstig, bleek ondanks den harden val nog bij kennis te zijn. Nadat hulp was gehaald zijn de beide personen naar 'het ziekenhuis te Gouda gebracht. D'e motorbestuurder bleek een zware hersenschudding ie heb ben opgeloopen en moest in het zieken huis worden opgenomen. De duorijder kon, na verbonden ie zijn, huiswaarts keeren. Een bende auto-dieven ontmaskerd. Dinsdag 9 November hield een surveilleerend agent te Den Haag den 19-jarigen zwerver L. de H. aan. Het viel den agent op, dat deze jon geman, die in een logemènt verblijf hield iets onder zijn jas trachtte te verbergen, toen hij plotseling de uniform van een po litieagent zag. Het voorwerp was een bevat evenveel vitaminen ali 3 lepels gewone levertraan. Millloenen Levertraan Is geijkt op 1.200.000 Internationale eenheden vitamine A, de groeibevorderende en ziektewerende vitamine. TOO.OOO Intern, eenh. vitamine D, voor de vorming van krachtlga beenderen en tegen Engelsche ziekte. Groote Fleich 60 cl Dubbele Fletch 90 cl EEN BAGGERMOLEN, ZOO GROOT, ALS ER NOG NIMMER EEN OVER DEN OCEAAN WERD GESLEEPT. Gistermorgen is bij L. Smit en Co de tijding ontvangen, dat de tinbaggermolen „Doejoeng" na een gelukkige reis zonder moeilijkheden de bestemming op Billiton heeft bereikt. De „Humber" werd, toen zij op 27 Juli den Waterweg verliet, door een tweede sleepboot vergezeld, die haar begeleid heeft op het traject over den Atlantischen Oceaan, dat het gevaarlijkst werd ge acht. Moeilijkheden hebben zich daar niet voorgedaan. Van Algiers af is de „Humber" alleen met den molen verder getrokken. L. Smit en Co. heeft over het verloop der reis tot nu toe slechts zeer korte rap porten van aankomst en vertrek uitge geven. De reis verliep vlot, weshalve er weinig over mee te deelen was. Opvarenden van Nederlandsche sche pen, die in de smorende hitte der Roode Zee den sleep passeerden, hebben zich wel eens geuit over de prestatie van de sleepbootbemanning in een dergelijk kli maat. Het gebied, dat ieder schip zoo snel als het kon varen ontvluchtte, moest door den sleep in een kruipend tempo worden af gelegd. De „Doejoeng", 's werelds grootste bag germolen, uitgerust met een electrische installatie van de „Heemaf" is 69 M. lang en 23 M. breed, en heeft daarbij een op bouw op den ponton van eenige tiental len meters hoog. Het is tevens de eerste zee-baggermolen. Desondanks kon dit sleepobject door één sleepboot worden overgebracht. De totaal afgelegde afstand bedraagt 8900 mijlen. De geheele reis, inclusief op onthoud in de aanloophavens, heeft 114 dagen geduurd. De „Doejoeng" was be mand met zes koppen. De thans bij de N.V. J. K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk in aanbouw zijnde tinbaggermolen „Karimata", even eens voor rekening van de N.V. Gemeen schappelijke Mijnbouw Mij Billiton, zal in Juli 1938 gereed zijn om naar Indië te worden uitgesleept. Deze tinbagger molen, heeft nog grootere afmetingen dan de „Kantoeng". autolamp; ook had de man eenige lan taarnfittings in zijn bezit. Een door de recherche ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat De H. zich met eenige vrienden had schuldig ge maakt aan autodiefstallen. Hij legde een volledige bekentenis af. Ook zijn vrienden, de 18-jarige B., de 20-jarige M. en de 23-jarige de G. wer den aangehouden. De gestolen goederen uit de auto's vond de recherche bij den 24-jarigen J. Als verdacht van heling werd deze J. toen ook in bewaring gesteld, evenals tenslotte nog de 30-jarige D. en de 27-jarige L. De 19-jarige De H., de 20-jarige M. en de 23-jarige C. zijn in het huis van bewaring ingesloten, de overigen zijn na verhoor heengezonden. Valscha varkens-oormer ken. Controleurs van den crisisdienst hebben te Helden bij de landbouwers P. en van L. tien varkens met valsche oor merken aangetroffen. De landbouwers verklaarden, dat zij de dieren op de markt te Roermond hadden gekocht. De politie stelt een verder onderzoek in. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 19 Nov. 1937. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld: N. v. A., 36 jaar, win kelier te Zaamslag, 2 maanden hechtenis- straf en intrekking van bet rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Diefstal: W. C. v. H., 31 jaar, dek- knecht, wonende te Vlissingen, thans in voor'loopige hechtenis, 6 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest. Ontucht: P. H., 25 jaar, zonder beroep, wonende te Vlissingen, 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek voorarrest. Faillissement. Door de recht bank te Middelburg is failliet verklaard; Nicolaas Pieter Adriaanse, smid te Yer- seke, Damstraat 53 .Rechtercommissaris Mr J. H. F. Bloemers, rechter. Curator: Mr A. L. W. van Heel, advocaat te Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2