De Begrooting van het Staatsbedrijf der P. T. T. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. EERSTE BLAD De Stoomvaart-Mij. Zeeland VgIJDAG 19 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 43 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het bind „De Zeeuw" De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Belangrijkste Nieuws Bureaux Lange Vorststraat 7 0, doei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Go?» en VÜMlnjen f 0,20 Losse BBSjp.era 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingebonden mededelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag» f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting BEGROOTING VAN FINANCIEN. TWEEDE KAMER. Nadat gister een aantal kleinere wets ontwerpen waren behandeld, werd een begin gemaakt met de begrooting van Financiën. Tal van sprekers voerden bet woord. Gewezen werd op de sterke uitzetting van de indirecte belastingen, op de nood zakelijkheid van een winstbelasting van naamlooze vennootschappen. Verder werd o.a. door den beer B a k k e r (G. H.) ge vraagd de groote gezinnen voor wie de personeele belasting te zwaar drukt te ontlasten en een verbooging van den kin deraftrek voor de inkomstenbelasting. Ook werd nog gevraagd opheffing van het bankgeheim, verlaging van den accijns op tabak enz. De Minister van Financi- e n, de beer De Wilde, erkent, dat de verhouding directe en indirecte be lastingen nog ongustiger is dan 59 41, daar men rekening moet houden mot de winst van eleotriciteitsbedrijven e.d. Even wel, de druk van de directe belastingen is reeds zoo groot, dat er vele bezitters van groote vermogens zijn, die meer dan 100 pet. van het inkomen uit dat vormogen aan belasting hebben te betalen. Bij de inkomstenbelasting, wordt ter dege rekening gehouden met de grootte van het gezin. Ook bij de omzetbelasting wordt biermede rekening gehouden. Dezer dagen komt het wetsontwerp op de winsten van besloten vennootschappen. Het onderwerp is niet gemakkelijk, doch Nederland is een der weinige landen waar zulk een belasting nog niet bestaat. Doch het werd te gek, dat er menschen waren, die zelf konden bepalen, hoeveel inkomstenbelasting zij wilden betalen. Een algemeene winstbelasting zou echter te ver gaan. Er is in voorbereiding een wetsontwerp om de omzetbelasting op rundvleesch te verwerken in den accijns. Aan de inkomstenbelasting wordt van alles gekoppeld: bondenbelasting, school geld, ziekenhuisverplegingsgeld. Daarom beeft de fiscus bezwaar tegen het ver strekken van gegevens omtrent deze be lasting aan de gemeenten, omdat deze koppeling fraude in de hand werkt. Spr. wil echter zijn standpunt hieromtrent nog eens in overweging nemen. Spr. 'herinnert er aan, dat de personen met kleine inkomens allerlei faciliteiten genieten op het gebied van schoolgeld, ziekenverpleging en dergelijke. Er wordt veel voor de groote gezinnen gedaan. Van verlaging der personeele belasting op koffiehuizen en bioscopen kan niets komen en zeker kan het rijk hierin niet bijspringen. De heer Ter Laan: Dat heb ik niet gevraagd. Minister De Wilde: Ik ben zóó ge wend, dat de heer Ter Laan het rijk van alles en nog wat wil laten betalen, dat ik dacht, dat u het nu ook wel gedaan zoudt hebben! (Daverende vroolijkheid.) De auto van Ir Mussert is een beetje versterkt en als ambtelijke aanwijzing is hierover een circulaire uitgegaan, juist om sensatie te voorkomen. Door een in discretie is deze circulaire in bezit van de Arbeidspers gekomen en hierdoor is deze zaak juist anders uitgeloopen dan bedoeld was. De grondbelasting, die voor een groot deel ten laste der gemeenten komt, kan niet worden gemist. Afschaffing is ook hierom moeilijk, omdat deze belasting in de koopprijzen is verdisconteerd. Tegen vexatoire executies zal spreker waken. Spr. kan geen toezegging doen in de richting van verlaging der accijnzen op suiker, evenmin van verlaging der rijwiel belasting. De tegemoetkoming inzake de perso neele belasting op den grondslag plezier vaartuigen heeft de strekking de werven te begunstigen en daarmee de werkver ruiming. Opheffing van het bankgeheim zou wei nig gevolgen hebben ten bate der schat kist. De groote zaken knoeien niet voor de belastingen, daar hebben zij hun ac countants voor. (Groote vreugde.) Ik be doel, zij laten haar administratie terdege nagaan door haar accountants, omdat zij willen, dat alles in orde is. Er is dus geen aanleiding om met 't oog op de belasting aangiften het bankgeheim op te heffen. Het is den minister niet gebleken, dat de Vereeniging voor den effectenhandel misbruik van haar macht beeft gemaakt. Spr. is bereid een verlaging van accijns op gedistilleerd en bier ernstig te over wegen. DE OPMARSCH DER JAPANNERS NAAR NANKING. Twaalf Chineesche divisies rond de hoofdstad. Twaalf Chineesche divisies hebben Don derdag stellingen betrokken rondom Nan king, terwijl in de stad zelf ongeveer veertig duizend man uit Setsjoean ge- stationneerd zijn. De Ghineezen hebben voorts op bet Tai- Hoemeer verscheidene kanonneerbooten geconcentreerd, j D'e Japanners stuiten bij hun opmarsch aan het Tai-Hoemeer, op den zuidelijken (vleugel bij Ka-Sjing, op hevigen tegen stand. Bij Tsjang-Ji gaan de Chinee- zen tot felle tegenaanvallen over, waarbij een groot aantal vliegtuigen in den strijd geworpen wordt. De paniek, die te Nanking onder de Chineesche troepen dreigde te ontstaan, is afgewend en de orde is hersteld. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek is er in geslaagd, ook de orde onder de gede moraliseerde troepen te herstellen. Thans ziet bet er naar uit, dat de Chineesche hoofdlinie met kracht zal verdedigd wor den. Opnieuw is de Jangtse gebarrica deerd in de nabijheid van de forten. Dit stelt de Japansche vloot voor nieuwe moeilijkheden. In de buitenlandsche militaire kringen is men intusschen nog steeds van mee ning, dat Nanking niet te houden zal zijn. Wel denkt men, dat de stad een maand of meer te verdedigen zal zijn. DE KABINETSKWESTIE IN BELG IE, Bevestigd wordt, dat de liberale staats minister Janson, die, zooals men weet, van den koning een informatorische op dracht kreeg in verband met de regee- ringscrisis, gisteren naar Londen is ver trokken om daar vandaar koning Leopold verslag over zijn démarches uit te bren gen. I, I I I I De geruchten, volgens welke Janson een regeering aan den koning zou voor stellen, blijven hardnekkig de ronde doen. Het zou de bedoeling van Janson zijn, een regeering samen te stellen, bestaande uit zes socialisten, dezelfden, die in de vorige regeering Van Zeeland zetelden, vijf katholieken en vier liberalen, onder wie Janson zelf en den minister van landsverdediging, die men wel voor par tijloos wilde laten doorgaan, maar die in werkelijkheid liberaal is. Janson schijnt scheep gegaan te zijn met een volledige ministerlijst in zijn zak, die hij vandaag aan koning Leopold zal voorleggen. Hij zal de partijen en het parlement voor een voldongen feit stellen. Het ligt in de bedoeling van den kabi netsformateur reeds Dinsdag a.s. met zijn regeering voor het parlement te tre den, de regeeringsverklaring af te leggen en onmiddellijk daarop de vertrouwens kwestie te stellen. Hij heeft eenvoudig een aantal politici gepolst of zij met hem in zee wilden gaan en zóó zijn kabinet in elkaar gezet. „AUTARKIE EEN VOLSTREKTE NOODZAKELIJKHEID VOOR ITALIë". In het Palazzo Venezia heeft Mussolini de gedelegeerden ontvangen van de con federaties van werkgevers en werknemers in de Italiaansche industrie, die een be tooging hadden gehouden en die thans het hoofd der regeering in kennis kwa men stellen van de daar aangenomen motie, waarin uiting gegeven wordt aan den vasten wil al het mogelijke in het werk te stellen om een maximum van economische autarkie te bereiken. Mussolini antwoordde hierop in een toespraak, dat de Italiaan zich een autar kische mentaliteit moet scheppen, omdat de ervaring uitgewezen heeft, dat de autarkie een volstrekte noodzakelijkheid is voor Italië. Ten slotte deelde Mussolini mede, dat het volgend jaar nog een fundamenteele autarkische tentoonstelling, van Italiaan sche mineralen, gehouden zal worden. STORM EN HOOG WATER IN PORTUGAL Verscheidene personen verdronken. Oporto en omgeving zijn door een vree- selijk onweer geteisterd. In den loop van een uur stonden talrijke straten onder water waardoor vele huizen werden be schadigd. 'Gelijktijdig heeft aan het ge'heele Noor delijke deel van de kust een hevige cycloon gewoed, nadat de laatste vijf dagen het geheele land reeds door stormen was ge teisterd. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de P. T. T.-begrooting is het volgende ontleend: De meening, dat de verwachtingen van de bedrijfsresultaten over 1937 zoodanig zijn verbeterd, dat ondanks de uitkeering van een winst van f 8.5 millioen de mo gelijkheid is ontstaan ook voor 1937 de afschrijvingen alsnog op het gewenschte peil te brengen, ia juist. Deze verbetering maakte het voorts mogelijk tot invoering van de belangrijke verlagingen van de interlocals posttarieven, welke met ingang van 1 September j.l. tot stand zijn geko men, over te gaan. De tarievea Het spreekt vanzelf, dat de aandacht van den minister en van de bedrijfsleiding voortdurend gericht blijft op de mogelijk heid van verlaging van tarieven. Het is waarschijnlijk, dat inzonderheid enkele internationale tarieven nog zullen kunnen worden verlaagd, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de tele foontarieven van Nederland met Enge land en Nederland met België. Plattelandsbelangen. Een tijdige postbezorging wordt ook ten plattelande zooveel doenlijk bevorderd'; echter kan in redelijkheid niet worden verlangd, dat uitgestrekte buitenbestellin gen met zeer verspreid gelegen woningen met gelijke snelheid worden bediend als groote plaatsen of dichte komvoimingen, waar het aantal belanghebbenden en de hoeveelheid post veel grooter zijn en de bediening naar verhouding aanmerkelijk minder kostbaar is. Telefoon. Ter zake van den wensch van enkele leden, dat tot verdere automatiseering zal worden overgegaan, moge de minister er aan herinneren, dat de automatiseering der telefonie hier te lande geschiedt naar een van te voren opgesteld plan, hetwelk 't geheele gebied der rijkstelefoon-exploi- tatie omvat. Aan de uitvoering van dit plan wordt regelmatig en in een zoo snel mogelijk tempo gewerkt. De belangen van hef personeel. De minister geeft toe, dat het personeel in verschillende opzichten den weerslag der getroffen maatregelen als een druk heeft gevoeld. Bij een bedrijf, dat een be drag van ongeveer f 40 millioen vertoont, is dit wel niet anders mogelijk. Wat be zoldiging en arbeidsvoorwaarden betreft, deze zijn gebleven in het kader der voor alle rijksambtenaren geldende regelingen. Van een stelselmatigen loondruk voor 'het P.T.T.-personeel is uiteraard geen sprake. Daar evenwel verdergaande versobering noodig was, moest deze, wat het perso neelsbeleid aangaat, o.a. worden verkre gen door rationaliseering, hergroepeering en herwaardeering van werkzaamheden. Veel van wat hier is bereikt moet gezien worden als van blijvenden aard. Daarnaast zijn er echter maatregelen van personeelsbeheer in de laatste jaren getroffen moeten worden, die in aanmer king komen voor tempering, zoodra en in de mate waarin de financieele toestand van 't staatsbedijf zulks mogelijk maakt. Het staatsbedrijf heeft tevens als groot werkgever een taak op de arbeidsmarkt te vervullen. Nagegaan wordt in boeverre door een geleidelijke werktijdverkorting voor sommige groepen personeel het be drijf iets tot verlichting van het aanbod op de arbeidsmarkt en daarmede van de werkloosheid kan bijdragen. In verband hiermede ligt het in de be doeling de verkorting van den arbeidstijd van de bestellers in 1938 voort te zetten. Intusschen zal met het oog op de uitga ven, welke deze maatregel met zich brengt en met het oog op de belangen van de schatkist en van het publiek, geleidelijk heid daarbij betracht moeten worden. De bedrijfsleiding stelt zich voor, dezen maatregel in een tijdsverloop van twee jaar ten volle uit te voeren. De Zondagsrust. Het opheffen van de Zondagsbestelling in de zeer weinige plaatsen, waar deze nog worden uitgevoerd, zou voorshands op zeer groote moeilijkheden stuiten; deze beperkte bestelling zal daarom niet kun nen worden gemist. De bedrijfsleiding heeft onlangs beslo ten, uitsluitend in het belang van de ad- apirantbestellers (en de hulpbestellers) geleidelijk en op bescheiden schaal weder over te gaan tot benoeming van bestellers zij het boven de formatie. In 1937 zul len er plm 30 worden benoemd. Radio. Met betrekking tot de taak, die in het algemeen omroepbestel -aan de radio-dis tributie kan worden toebedeeld, worden in de draad-omroep-commissie de bespre kingen voortgezet. Verwacht mag worden, dat het de com missie zal gelukken een regeling voor te bereiden, waarmee zoowel de omroep-or- ganisaties als de radio-distribuanten zich zullen kunnen vereenigen. De vraag of de Radioraad in zijn hul digen vorm nog wel beantwoordt aan de aanvankelijke bedoeling van uitsluitend adviseerend orgaan voor de regeering, meent de minister bevestigend te kunnen beantwoorden. De wereldomroep. Tot de taak die aan de contactcommis sie voor de wereldprogramma'a is opge dragen, behoort o.m. bet ontwerpen van een jaarlijksche raming van kosten en het doen van voorstellen inzake de wijze, waarop die kosten naar billijkheid kunnen worden bestreden. D'e vraag of bet niet op den weg ligt van de regeering- de omroepvereeniging- gen bij de verzorging van deze voor het algemeene nationale belang zoo gewich tige uitzendingen eenigermate tegemoet te komen, zal door den minister in be schouwing worden genomen, zoodra de desbetreffende voorstellen van de contact commissie hem zullen hebben bereikt. Televisie. Wat de televisie betreft, wenseht de minister het definitieve rapport van de commissie af te wachten. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de op het gebied van den radio-omroep hier te lande bestaan de toestanden in acht genomen zullen worden. De door het hoog water aangerichte schade was het ergst in Oporto, Bombar- ral, Setubal en Portimo. In de Portugeesche hoofdstad zelf stond het water hier en daar tot een hoogte van 4 m, terwijl in het naburige Anjos de vloed de eerste verdiepingen der huizen bereikte. De bewoners konden slechts met de grootste moeite worden gered. Ver scheidene personen zijn verdronken. De omvang van de schade kan, daar het telefoonverkeer is ontwricht, zelfs niet bij benadering worden geschat. Duitsche consulaten in Rusland gesloten. In Moskou is bekend gemaakt, dat de Duitsche regeering besloten heeft het Duitsche consulaat-generaal in Leningrad en dat te Tiflis, benevens de consulaten te Wladiwostock, Odessa en Charkof te sluiten. Van gezaghebbende Duitsche zijde zijn gistermorgen nadere mededeelingen ge daan omtrent de eventueele sluiting van eenige Duitsche consulaten in Sow jet- Rusland. Voor Duitschland zouden de aanzien lijke vermindering van het aantal Duit sche onderdanen in Rusland en de con centratie te Moskou van de regeling van alle handelsaangelegenheden de ophef fing van eenige consulaire posten recht vaardigen. Korte Berichten. Volgens een schatting van het Ame- rikaansche volkstellingsbureau telde de bevolking der Vereenigde Staten op 1 Juli j.l. 129.257.000 zielen, welk aantal 0.6 pet. hooger i® dan in 1936. Volgens de in 1930 gehouden algemeene volks telling bedroeg het aantal inwoners des tijds 122.775.000. De winter heeft dit jaar in Zwe den vroeger dan anders zijn intrede ge daan. In het geheele land is de eerste sneeuw gevallen; in Lapland vriest het 23 graden. In het toeristencentrum Stor- lien in Noord-Zweden ligt de sneeuw 6 cm. hoog. DE EERSTE OEFENTIJD. De gep. luit.-gen. W. van Terwisga, oud-commandant van het veldleger, heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot de leden van de Staten-Generaal, met de bedoeling te doen blijken, dat hij niet behoort tot „de verscheidene oud-opper- officieren", op wie de Kamerleden zich kunnen beroepen ten betooge dat 5% k 6 maanden eerste oefentijd voor de in fanterie voldoende zou zijn. ORDENING IN DE TEXTIEL. Verbindendverklaring van kartel reglement, verkeops- en betalings voorwaarden. Naar men van bevoegde zijde ver neemt, beeft de minister van Economi sche Zaken, in antwoord op het desbe treffend verzoek van de vereeniging „Ne- Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de begroo tingen van Financiën en Binnen'land- sche Zaken. De begrooting van Defensie. Groote offers noodig. De Doejoeng op Billiton aangekomen. Memorie van Antwoord inzake de P.T.T.- begrooting. Wetsontwerp betreffende de Stoomvaart Mij. Zeeland. Buitenland. Een nieuw 'kabinet in België? De opmarsch der Japanners. Storm en hoog water in Portugal. deïiandsche Textielconventie" medege deeld, dat hij in beginsel bereid is de al gemeen verbindendverklaring van bet kartelreglement en de gemeenschappe lijke verkoops- en betalingsvoorwaarden der conventie te bevorderen. OORLOGSSCHEPEN IN DE WEST. De Java gaat naar Indië. Hr. Ms. politiekruiser „Jan van Bra- kel" zal in Januari naar West-Indië vertrekken voor aflossing van Hr. Ms. kruiser „Gelderland". De reis naar West-Indië van Hr Ms. kruiser „Java" vervalt. De „Java" zal begin Mei naar Oost-Indië vertrekken. DE HEFFING OP BOTER. Vastgesteld op 55 cent per kg. De heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wij ziging, voor de week van 18 tot 25 November vastgesteld op 55 cent per kg. De Telegraaf merkt hierbij op Boter is een wereldartikel. En daarom deelt zij1 het lot van 'haar collega's. Toen de tarwe, het koper, de rubber en andere voorname grondstoffen gingen zakken, moest ook de boter mee. Dat was onver mijdelijk. Thans is de val gekomen en gelijk wij reeds hebben gemeld is de com- missie-noteering thans 88 cent. Wat 'daartoe heeft meegewerkt? Tal van factoren; de overige vetmarikt was niet meegegaan, de aanvoeren te Londen werden steeds grooter, doch de voor naamste is de houding van den grooten afnemer, die zijn voorraden niet bedui dend zag afnemen en dus een afwachten de houding aannam. Het publiek ziet lager prijzen komen en wachtte. De detaillist zag het publiek wachten en hij wachtte op zijn beurt en hetzelfde deed de engroshandel. Zoo moesten de prijzen wel zakken en thans is het door een samenloop van alle om standigheden tot een plotselinge en aan merkelijke daling gekomen INSTELLING VAN MADOERA- WELVAARTSFONDS. De Tweede Kamer heeft gisteren zon der debat en hoofdelijke stemming goed gekeurd de instelling van het Madoera- welvaartsfonds. In dit fonds zal ruim f 4 millioen worden gestort en het zal dienen ter financiering van bijzondere maatrege len, die de reorganisatie van de zoutwin ning op Madoera noodzakelijk maakt. Memorie van Antwoord over het ingediende wetsontwerp. Uitgifte van een 4°/o leening van f 2 millioen ligt in de bedoeling. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van uit gaven van het Verkeersfonds voor 1937 (deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland), ontleenen wij:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1