<h^.. Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. %*ef- Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Uit de Provincie MIDDELBURG. Voo loopig Verslag der Tweede Kamer. VLISSINGEN. GOES. Het evenwicht kwijt. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Langzamerhand is tenslotte de belang stelling voor de lijn naar Texel steeds minder groot geworden, zoodat de K. L. M. korten tijd geleden heeft besloten de diensten facultatief te maken en slechts te vliegen, wanneer er passagiers waren. Voor vracht alleen werd niet meer gevlo gen. Het gebeurt nu al herhaaldelijk dat een dienst geannuleerd wordt en wanneer er dan nog gevlogen wordt is het vaak voor niet meer dan een of twee passa giers. Dit is aanleiding er toe, dat men overweegt deze lijn voor den komenden winter dan maar geheel te doen vervallen behoudens de toestemming van het minis terie van waterstaat. Waarschijnlijk zal ook de lijn naai- Eindhoven worden opge heven. Ook voor de lijnen naar Groningen en Twente is de belangstelling niet overwel digend groot, hoewel ten aanzien van deze diensten vooralsnog niet aan ophef fing wordt gedacht. TE GERINGE AANMELDING VAN CAPITULANT-ON DEROFFICIEREN? Te weinig aantrekkelijke voorwaarden. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen zou de aanmelding van dienst plichtige onderofficieren om met toepas sing van het bepaalde in art. 35 der Dienstplichtwet op voet van capitulant vrijwillig in werkelijken dienst te komen, aanzienlijk beneden de verwachtingen zijn gebleven, zoodat zich in de naaste toekomst een nijpend gebrek aan onder officierskader zal doen gevoelen. In totaal hebben zich slechts 377 dienstplichtige onderofficieren aange meld, waarvan naar schatting nog onge veer 20 pet. ongeschikt zal worden ver klaard. De verdeeling der aanmelding over de verschillende wapens is als volgt: Biji de 24 regimenten infanterie 321, regiment wielrijders 9, regimenten cavalerie 15, regiment kustartillerie 7, regiment mo torartillerie geen, regiment genietroepen 25, korps pontonniers en torpedisten 1. Voor administratieve werkzaamheden hebben zich in het geheel opgegeven 38 dienstplichtige onderofficieren van de school voor dienstplichtige onderofficie ren administrateur te Middelburg. D'e meesten van dezen zullen op de mobili- satiebureaux worden werkzaam gesteld. De oorzaak van de geringe animo schijnt gezocht te moeten worden in de bezoldiging en eenige andere bezwarende bepalingen. Over het algemeen wordt de vergoeding van f 3 per week te gering geacht, terwijl de bepaling, dat de capi- tulanten gedurende hun zesjarig verband niet mogen huwen, voor velen een on- overkomenlijken hinderpaal vormt. Ten einde in het nijpend gebrek aan onderofficierskader te voorzien, heeft de minister van Defensie thans bepaald, dat de korpscommandanten gemachtigd zijn, zonder voorafgaande goedkeuring van den minister dienstplichtige onderofficie ren, welke zich daarvoor aanmelden en mits geneeskundig geschikt bevonden, di rect als onderofficier-capitulant aan te nemen. Deze laatste bepaling geldt voor alle regimenten infanterie, het regiment wielrijders, de regimenten cavalerie, het regiment motorartillerie, het regiment kustartillerie, het regiment genietroepen en het korps pontonniers en torpedisten. Van Hollywood naar Goes. De heer H(outëkamer) schrijft in „Ons Nederland": Via een gezagvoerder van een der schepen der Holland-Amerika-lijn ont vingen we het verzoek uit San Fran cisco of we voor een Amerikaansche schrijfster uit Hollywood, Mrs M. L. White, een Zeeuwsche familie kenden, die deze dame in haar kring wilde opne men voor eenige dagen. En dit is gebeurd, Ruim twee maan den verbleef Mrs White te Kloetinge- Goes, doorkruiste niet alleen geheel Zee land, maar trok er telkens weer op uit naar N.- en Z,-Holland, Friesland, Gro ningen, Overijsel, Limburg, Brabant, enz. Dezer dagen is ze weer naar Hollywood afgereisd met vele souvenirs uit ons land en. een massa gegevens om dezo voor di verse periodieken uit te werken. Enthousiast schrijft zij over Zeeland, over de gebouwen, kerken, musea, maar vooral over het Zeeuwsche landschap, de costuums, de zindelijkheid der bevolking, de vruchtbaarheid van den bodem, het geheel eigen karakter van Zeeland. Hol land, en meer speciaal Goes, noemt zij een heerlijk land. Deze Amerikaansche zal zeker wel de noodige belangstelling voor ons land we ten te wekken. Raadsleden aan het collecteeren. De leden van den gemeenteraad te Zuiddorpe hebben zelf een collecte ge houden voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekikingsfonds voor de werkloozen. De opbrengst was ruim vijftig gulden. Maranatha-Gonferen- t i e. Deze conferentie bracht een bijzon dere boodschap voor een bijzondere tijd. De samenkomst, die Woensdagmiddag in de Bogardzaal gehouden werd, werd door den beer A. Petermeyer geopend met gebed. De eerste spreker was de heer K i t s uit Z e i s t, die de hoorders be paalde bij de wederkomst van Christus. Reeds in het boek Daniël is deze voor speld, Christus Zelf geeft er getuigenis van, in sommige gelijkenissen wordt er op gewezen, de apostolische brieven spre ken er van en de Bijbel eindigt er mee in het laatste hoofdstuk van Openbaringen. Bij de eerste Christenen was de verwach ting van de wederkomst zeer sterk. Ook wij moeten meer in die hoop leven en haar uitdragen. Daarna sprak Joh. de Heer over: Maranatha Onze Heer komt (Ara- meesch). Uit de Schrift blijkt: le. dat Je zus kwam om onze zonde te dragen; 2e. dat Hij nu voor Gods aangezicht staat; en 3e. dat Hij wederkomt. Spr. wekte op tot bekeering zonder aarzeling of uitstel, tot een hartelijk dienen van den levenden God en tot een levende verwachting van Christus' wederkomst. Wij moeten steeds bereid zijn Jezus te ontmoeten. Na iedere toespraak was er een oogen- blik stilte. De samenzang, die de toespra ken afwisselde, werd geleid door Johan de Heer. 's Avonds werd de conferentie voortge zet in de Koorkerk. De beer Kits las gedeelten van Luk. 4 en Jes. 6- voor. Onze dagen,aldus spr., zijn de vreeselijke dagen die voorspeld zijn, In dezen tijd moet het Evangelie ver kondigd worden. Maar er zijn ook spot ters naar eigen weg wandelende. Wij le Aan bet Voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van O., K. en W., is bet volgende ontleend; Vrijwel algemeen gaf men uiting aan zijn teleurstelling, dat de in het vierde kabinet Colijn opnieuw opgetreden minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de Kamer volkomen in het on zekere beeft gelaten omtrent het beleid, dat hij voornemens is in de begonnen re- geeringsperiode toe te passen. Zoo ergens, dan is bij het onderwijs een aanzienlijke achterstand in te halen. D'e hier aan het woord zijnde leden wei gerden voorshands te gelooven, dat de Minister zou volharden in zijn voorne men om nog geruimen tijd te laten voort duren den noodtoestand, waarin vooral het Lager Onderwijs verkeert door te lage salarissen, door overvolle klassen en door het leger van niet of slecht bezoldigde kweekelingen met akte, waardoor de on toereikendheid der leerlingenschaal zoo pijnlijk wordt aangetoond. Andere leden zouden eveneens gaarne vernemen of de minister nog herziening van de onderwijswetgeving beoogt. De bier aan het woord zijnde leden waren het eens met het standpunt door de Re geering in de millioenennota ingenomen, dat nieuwe uitgaven slechts bij strikte noodzakelijkheid moeten worden gedaan. In dit verband werd verwondering uit gesproken over de voorgenomen stichting van een nieuw laboratorium te Gronin gen, waarin, naar zij meenden, ook het Rijk zal moeten bijdragen. Vrijwel algemeen kon men zich met het spcllingsbeleid van de Regeering niet ver eenigen. Ten spoedigste moet een einde komen aan den toestand, dat de Regee ring de eene, de jeugd de andere spelling toepast; dat de uitgevers van tijdschriften en boeken, zelfs de gemeente-administra ties en verder geheel het Nederlandsche volk in dit opzicht verdeeld zijn. Verscheidene leden waren van meening dat in ons land de lichamelijke opvoeding onvoldoende verzorgd wordt en ook, in vergelijking tot andere landen, te wen- schen overlaat. Naar hun meening ligt de oorzaak hiervan in de onthouding der overheid op dit gebied. Wederom uitten sommige leden de klacht, dat ons onderwijs te eenzijdig op het bijbrengen van kennis is ingesteld. Verscheidene leden vroegen, welke maatregelen de Minister denkt te treffen tegen de overbelasting der leeraren, bij bet voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, zoowel wat bet aantal lesuren als de grootte der klassen betreft. Van verschillende zijden werd de op merking gemaakt, dat bet wiskundepro- gramma voor de hoogere burgerscholen A en B, zooals dat is vastgesteld in het K. B. van 27 Mei 1937 te zwaar is. Verscheidene leden drongen er met klem op aan, de „stopwet" wederom zóó toe te passen, dat ten minste ieder jaar een erkende bijzondere inrichting voor middelbaar of voorbereidend hooger on derwijs voor subsidie in aanmerking komt. Vrijwel algemeen werd instemming uit gesproken met de voorgestelde verhooging der uitgaven voor het Nijverheidsonder wijs met f584.176. Vele leden verbonden hieraan de opmerking, dat bet aantal ge schoolde arbeiders nog immer te gering is; vooral in de metaalnijverheid heeft dit gebrek zich ernstig doen gevoelen reeds bij de eerste opleving in 1936. Daar om drongen zij aan op betere en ruimere verzorging van het vakonderwijs. Van verschillende zijden werd weder geklaagd over de ontreddering van ons geheele lager onderwijs door de te hoog opgevoerde leerlingenschaal, waardoor mede is ontstaan een zoo groote werk loosheid onder de jonge onderwijzers. Vele leden drongen er in verband met de werkloosheid onder de jonge onderwij zers op aan, dat de Minister de wettelijke bepalingen omtrent het ontslag der ge huwde onderwijzeressen met straffer hand zal toepassen dan verleden jaar geschied is. Vele andere leden kwamen tegen dezen aandrang op. Twee vorsten ontmoeten elkaar. Koning George van Engeland was op het Victoria Station te Londen aanwezig ter begroeting van Koning Leopold van België bij diens officieel bezoek aan Engeland. ven in het aangename jaar des Heeren, doch de dag der wraak onzes Gods komt eveneens. Dhr Joh. de Heer ontwikkelde zijn denkbeelden over het heden en de toe komst, aan de hand van de profetieën in Daniël, Ezechiël en de openbaringen. De groote oorlog is de inleiding geweest tot nog grooter moeilijkheden. Dit leidt tot het einde. Het Nieuw-Romeinsche Rijk (Italië) zal groeien tot een wereldrijk, waarin het ijzer van het fascisme zal ver mengd worden met het modderig leem van het communisme. De koningen van het Oosten (China en Japan) zullen het Westen pogen te vernietigen. De konin gen van het Noorden (Rusland) en van het Zuiden zullen naar Jerusalem opruk ken, waar Christus al deze vijanden zal verslaan in den eindstrijd (Armageddon). Aldus wordt Gods Woord in de wereld historie vervuld. Na de sluiting was er gelegenheid tot intieme samenspreking. De filmavond van de Ned. Vereen, ter behartiging der belangen van jonge meisjes was druk bezocht! Mevr. Pel-Feddema sprak een inlei dend woord. Bij de Union zijn zeven lan den aangesloten. Overal legt men zich toe op stationswerk, het geven van inlichtin gen, arbeidsbemiddeling^ huisvesting en zedelijke steun. Daarna draaide de rolprent: „Lichten de bakens", waarin eerst de mislukking te zien was van een meisje dat op eigen gelegenheid naar de stad trekt en daarna een meisje, dat door de Union geholpen, zeer goed slaagt. Na een opwekking om lid te worden, sloot Mevr. Pel deze bijeenkomst. De winkelsluiting op St Nicolaas. De vereen. Handels belang alhier heeft in samenwerking met haar zusterorganisaties, de Chr. Midden- standsvereeniging en de Hanze een adres gericht tot B. en W. met verzoek om in verband met het feit, dat het St Nico- Iaasfeest dit jaar op Zondag valt, ook op Maandag 6 December ontheffing der win kelsluiting toe te staan ten einde het pu bliek in de gele renheid te stellen inkoop- pen te doen. Feestavond der C. J. M. V. Woensdagavond had in de geheel met be langstellenden gevulde groote zaal van het Schuttershof de jaarlijksche feest avond plaats van de C.J.M.V. Rom. 1 16a De voorzitter van de Commissie van Bijstand de heer G. Berghuis heette allen welkom en noemde het gelukkig, dat de C. J. M. V. zich steeds meer in aller be langstelling mag verheugen. Nadat Ds D'ippel in gebed was voorge gaan, wekte de heer Berghuis op tot het verleenen van steun aan de vereeniging. Spr. riep daarom de aanwezige ouders toe: „Laat uw kinderen, ook de ouderen, lid worden van de C. J. M. V.". Het Tamboers- en Pijperscorps gaf nu onder leiding van dhr Iz. de Lange een drietal nummers, die uitstekend voldeden. Voor de pauze werd door een achttal leden de vroolijke tweeacter; „Het ge lukskind" opgevoerd. Na de pauze volgde het spel: „Over winnaar" van M. C. Fallentin. Het toegewijde spel, de kleurrijke klee ding tegen den scheren achtergrond en de schitterende belichting vormden samen een schoon geheel. Na afloop bracht dhr G. Berghuis den spelers en speelster dank voor hun pres taties, vooral dhr Daniëlse, den hoofd persoon, die veel voor de C. J. M. V. ge daan heeft. Ds Van Voorst Vader ging voor in dankgebed. Filmavond Nat. Chr. Geheelonthouders Vereen. De gewoonte getrouw hield gisteren de afd. Vlissingen van bovengenoemde ver eeniging weder de jaarlijksche openbare propaganda-avond in de groote zaal van „de Oude Vriendschap". Vertoond werd als hoofdfilm „Taxi". Voor dezen propa- ganda-filmavond bestond groote (belang stelling. Ds D. J. Vossers wees op de groote verkeersgevaren van dezen tijd, die in alle opzichten nuchtere menschen vraagt. Het snelverkeer maakt vele slachtoffers, doch de alcohol maaJkt honderden slacht offers meer. Hierna werden enkele komische en na- tuurfilmen vertoond, en volgde de hoofd film „Taxi", welke propagandafilm met groote belangstelling werd gevolgd. Die heer Van Veen, propagandist van de N.C.G.V., sprak nog een propaganda- woord. Spr. wees er op, dat het in het bijzon der de plicht van den Christen is, tegen het drankmisbruik den strijd aan te bin den. D© drank is de groote vijand van het Koninkrijk Gods. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week f 38,01 op. Weer een winkeluitbrei ding. Het is zeker een verblijdend ver schijnsel, dat telkens weer Goesche mid denstanders hun zaken moeten uitbreiden, omdat ze uit het oude pakje beginnen te groeien. Nu weer hoeft de heer M. A. iv. d. Heil <Lanpte Vorststraat) zijn winkel vergroot, door de aangrenzende woonka mer er bij te trekken. Er is nu een flinke ruimte voor etaileeren, zoowel voor het raam, als in den winkel gekomen. Langs den wand vindt men een aparte afdeeling sanitair met de laatste modellen vaste wasehtafels, voorzien van de nieuwste verlichting. Ook de gas-afdeeling onder ging, speciaal wat de gasfornuizen be- Men krijgt niet den indruk, zegt de Rotterdammer, dat de Vrijheids bond, die deze zomer het getal zijner kie zers zoo belangrijk zag terugloopen, deze ineenstorting weet te keeren door de daarvoor zoo noodige vastheid van beleid aan den dag te leggen. Juist de leiding, die in dat opzicht de toon zon moeten aangeven, schiet hier telkens weer tekort. Toen in de Tweede Kamer de liberale fractie stemde tegen het wetsontwerp op de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten, gaf dat de redac tie van „Dte Avondpost" aanleiding om in arren moede de vraag te stellen, welk voorstel van belang de laatste jaren aan de orde was geweest, waar de Vrijheids bond zich niet tegen had verklaardl Bij de behandeling der Grondwetsher ziening in de Tweede Kamer, legde de li berale fractie al heel wat ongewisheid aan den dag. Tot tweemaal toe verklaarde de leider, de heer Wendelaar, zich tegen het Re- geeringsvoorstel tot beperking der parle mentaire onschendbaarheid, maar bij de stemming gaf de geheele fractie de heer Wendelaar incluis aan het ont werp haar zegen. Tegen de voorstellen tot het openen van de mogelijkheid om openbare lichamen in te stellen voor beroep en bedrijf, ver klaarde zich onder krachtig verzet de heer Wendelaar met de ondubbelzinnige uitspraak, dat hij „weigerde daaraan zijn medewerking te verleenen" en met hem stemde geheel de fractie tegen. Bij de behandeling in tweede lezing kwam echter de heer Bierema vertellen, dat de heer Wendelaar het zoo kwaad niet bedoeld had ende fractie ging om. Dit omgaan schijnt de leuze te worden nu de Vrijheidsbond sinds den uitslag der laatste verkiezingen kennelijk uit haar voegen is gerukt. Reeds werd op sociaal gebied een gewijzigde houding in uitzicht gesteld. Maar ook wat betreft de houding ten aanzien van het onderwijs werd flankverandering aangekondigd. Zoo schijnt de Vrijheidsbond, het res tant van een eenmaal zoo trotsch en op permachtig liberalisme, zijn evenwicht volslagen kwijt te zijn. treft, uitbreiding, terwijl het aantal elec- trische hang-, staande-, lees-, bureau- en schemerlampen bijzonder groot is. Een doeltreffende verlichting doet den winkel in een zee van licht baden. Wolphaartsdijk. Woensdagavond hield de Raad dezer gemeente een spoed- eischende vergadering. Afwezig weth. Luikenaar. Met alg. st. werd besloten tot verkoop van de tegenwoordige lijkkoets voor den prijs van f 35 en tot aankoop van een zoo goed als nieuwe lijkkoets voor den prijis van f 640, franco steiger Wolfaarts- dijksohe veer. De collecte voor de z.g. spaarrege ling voor werkloozen (steun B) heeft in deze gemeente opgebracht ruim f 41. (Be langeloos bericht.) lerseke. Door het stormweer der laat ste dagen is veel schade berokkend. Voor al van de voor export gereed gezette mos selen onder den wal zijn er veel wegge slagen. De motorkotter YE 156 werd met geweld op den dam van een oesterput ge worpen, waardoor het roer werd stuk geslagen. Ook andere booten, die pannen moesten lossen in de putten, hadden schade. FJen meevaller. De oester kweekers hebben bericht ontvangen dat zij een weinig pacht moeten betalen. Dit is voor de meesten een groote meevaller, daar dooreengenomen niet meer dan 50 pet. van de bruto-opbrengst over 1936 1937 wordt gevraagd. Bovendien hebben de kleine kweekers niets of bijna niets o.p te brengen. Reden te over om dankbaar te zijn. Nu mag men wel zeggen: dat is niet meer dan billijk, daar de oestercultuur niet loonend is, maar daar staat tegen over, dat bij1 een publieke verpachting van oesterperceelen soms geboden wordt als of de peroeelen goud waard zijn. Deze kweekers worden dus door de re geering niet naar hun dwaasheid behan deld. DE BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE DOMBURG. We melden hier nog eenige bijzonder heden omtrent de feesten van gisteren. Voordat de kinderen zongen werd aan den burgemeester de tekst der liederen aangeboden in prachtband geteekend door den heer Ko Adriaanse. Aan het défilé namen deel de navolgen de vereenigingen: muziekver. „Apollo", vrijw. brandweer, zangvereen. „Volhar ding leidt tot het doel", zangvereen. „Looft den Heere", mandolinevereen., kinderkoor, voetbalvereen., tennisclub, ijlsclub, damclub, schietvereen., korfbal club, wandelclub, Herv. Groote en kleine meisjesvereen., Herv. Jongemannen en Knapenvereen., en Geref. meisjes- en Jongemannenvereen., Landbouwvereen., Handelsbelang, Groene Kruis, Onderlin ge Hulp, V.V.V., Oranjevereen., B.V.L. enz, Tijdens de intocht van den burgemees ter luidde de klok. De straten waren 's avonds feeëriek verlicht. Overal waren bloemenmanden opgehangen, welke getooid waren met electrische lampen. Het vuurwerk aan 't

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2