De Begrooting van justitie. Dagblad voor de Provincie Zeeland Het echtscheidings-vraagstuk. BERTELS' BERT ELS' EERSTE BLAD De strijd in China. Minister Goseling over het echtscheidingsvraagstuk. De strijd inSpanje. Belangrijkste Nieuws KUNSTKORREL in de praktijk steeds bovenaan, ZATERDAG 13 NOV. 1937 52e JAARGANG No. 38 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaa! Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 69 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen Het echtscheidingsvraagstuk begint een steeds meer urgent karakter te krijgen. In versterkte mate geldt thans, wat Prof. Diepenhorst enkele jaren geleden schreef: „Geen meer zorgwekkend ver schijnsel in ons hedendaagsch cultuur leven, dan de lichtzinnigheid waarmee in literatuur en andere publicaties, in de le- Venspractijk de banden van huwelijk en gezin worden losgemaakt". Het aantal echtscheidingen neemt de laatste jaren schrikbarend toe en dit kwaad wordt niet weinig in de hand ge werkt, door de leugenachtige practijken die langzamerhand burgerrecht hebben gekregen. De kans dat nu eindelijk door den Wet gever zal worden ingegrepen, schijnt vrij groot. Immers, het Kabinet schreef in de jong ste Troonrede, dat het karakter van het te voeien beleid tot uiting zou komen in een werkdadige zorg voor een ge zonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven. Eh het staat wel van te voren vast, dat het daarbij' kan rekenen op den steun van de ïechtsohe partijen en waarschijnlijk ook van een deel van de linkerzijde. Men herinnert zich, hoe minister Colijn bij het jongste algemeen debat in de Eer ste Kamer o.m. opmerkte, dat er „bij allen zichtbaren afval en ontkerstening, ook een groeiend besef valt waar te nemen, dat alleen de zedelijke krachten van het Christendom in staat zijn om weerstand te bieden tegen de ontworteling van ons volksleven". Het deed ons daarom genoegen, dat de woordvoerder van de Chr. Hist, fractie, Mr de 'Geer, in zijn begrootingsrede, met nadruk een herziening van de echtschei- dingswetgeving heeft bepleit. Hij sprak in dit verband van een roeping van dit Kabinet. „Het is bekend, dat wij op dit gebied sinds geruimen tijd in een gruwel ij ken toestand leven. Van de meest verschillende zijden is dit uitgesproken en is opi een ingrijpen van den wetgever, in welke richting dan ook, aangedrongen. Ik herinner mij o.a. een gloedvol betoog te dien aanzien, reeds vóór jaren, van prof. Gasimir, den bekenden rector en paedagoog. De toestand is onwaarachtig. De echtscheiding „met onderling goedvin den" is in het Burgerlijk Wetboek verbo den. Maar zijl heeft dagelijks plaats door ontduiking van de wet, of, zoo men wil, door een leemte in de wet. En dit, ofschoon dat verbod van „onderling goedvinden" niet maar een secundaire bepaling is, of iets dat misschien niet zoo erg bedoeld in de wetgeving gekomen is (zooals b.v. het verbod van lijkverbran ding), maar terwijl het één der essen tialia van ons huwelijksrecht is, een der pijlers, waarop naar de gedachte van dén wetgever het huwelijksinstituut is ge bouwd. De Regeering zal zich in hooge mate verdienstelijk maken, indien zij deze rotte plek uitsnijdt. Verdienstelijk niet het minst tegenover de jonge generatie van nu en van later, want de jeugd lijdt onder het euvel het meest. De bestaande toestand wordt zelfs niet verdedigd door hen, die de mogelijkheid van echtscheiding met onderling goed vinden op zich zelf aanbevelen. Iets, waarin ziji overigens m.i. ongelijk hebben. Ik ontmoet hier den heer Albarda, die, evenals zooveel anderen, wijist op de „on gelukkige huwelijken". Maar voorbijge zien wordt daarbij, dat de onbeperkte scheidingsmogelijkheid ongelukkige hu welijken schept. Vooreerst doordat min der bezinning heerscht bij1 het aangaan van een huwelijk. En in de tweede plaats doordat gedurende het huwelijk iedere luim van verkoeling wordt aangezien als een belangwekkend symptoom, dat men misschien niet bijl elkaar behoort, en het sein wordt om te gaan overwegen, of men niet liever scheiden zal. De plicht tot liefhebben, die in elk huwelijk bestaat, wordt op die wijze verdonkerd. Het „heilige moeten", dat een machtig schild vormt tegen ver wijdering en zelfzucht en in zoo menig huwelijk de schaduwen heeft verdreven en een nieuw en hooger geluk heeft ge bracht, verliest zijn werking. Waar de moreele steun wegvalt, komen er gemakkelijk „ongelukkige huwelijken"! Eh wel is waar ligt dan de remedie klaar in de onbeperkte scheidingsmogelijkheid. Maar op die wijze wordt de echtscheiding een zich zelf voortzettend kwaad en wordt het hoofdbeginsel van onze huwe lijkswetgeving, tevens één der kostbaar ste vruchten van de Christelijke bescha ving - n.l. de levenslange monogamie in steeds ernstiger mate ondermijnd. Ook op dit gebied zal de geestelijke op- waking aan de Regeering tot steun zijn. Zij! schrijve in de wet, dat in de echt scheidingsprocedure de bekentenis geen bewijsmiddel is, zooals ook geldend recht was vóórdat de Hooge Raad zijn bekende arrest gaf. Men heeft wel gevreesd, dat dan be drieglijke bewijsmiddelen zouden worden geconstrueerd, maar de aard daarvan is zóódanig, dat niet is aan te nemen, dat ons toch fatsoenlijk volk daartoe op groote schaal zijn toevlucht zou nemen; te meer wijl steeds onzeker zou blijven, of de rechter zich op deze wijs zal laten overtuigen. Bovendien zou aan een wijzi ging, als ik in overweging geef, wellicht gepaard kunnen gaan een inkorting van den termijn van 5 jaar, die na scheiding van tafel en bed moet verloopen, tot 3 jaar, waardoor de neiging tot fraudu leuze bewijisconstructies nog meer zou verminderen. Tegen den laatstgenoemden maatregel zou misschien eenig bezwaar kunnen worden gemaakt, maar hiji zou torenhoog uitsteken boven den erbarme- lijlken toestand, waaronder wijl thans leven." Terecht voegde de heer De Geer hier aan toe, dat indien de meening van Dr Colijn juist is, dat ter linkerzijde het in zicht in de beteekenis van het Christelijk geloof voor het staatkundig leven groei ende is, dit onderwerp te meer kans van slagen zal hebben. Als een bijkomstig voordeel noemde hij voorts, dat de oplossing, indien zijl ter hand genomen wordt, de gelegenheid zal kunnen scheppen de geesten te toetsen en allicht hier en daar te doen rij'pen wat bezig is in een betere richting te groeien. Laatste stelling te Nantau bezet. Teekenen van voedselschaarschte. Een woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen voorbij Nantsiang getrokken zijn en reeds zijn aangekomen op 35 km ten Westen van de stad, d.w.z. op 50 km ten Wiesten van Sjanghai. Het Japansche hoofdkwartier verwacht, dat vandaag de troepen, die uit het Zuiden aanvallen ver- eenigd zullen worden met de kern van de troepen, die zich in Westelijke richting begeven. De Japansche troepen hebben gisteren de laatste Chineesche stellingen in Nan tau bezet. Het is niet mogelijk vast te stellen, hoeveel manschappen er zijn ge sneuveld. De strijd is zeer verbitterd ge weest. Nu de internationale nederzetting van de landzijde geheel is ingesloten, begint een schaarschte in levensmiddelen merk baar te worden, terwijl de prijzen van 25 tot 50 pet. zijn gestegen. D'e autoriteiten nemen maatregelen om bij eventueele le vensmiddelenrelletjes te kunnen optreden. De keizer moedigt het leger aan. De keizer heeft gisteren een boodschap gericht tot de Japansche troepen in N.- Ghina. Hij gaf hierin uiting aan zijn war me waardeering voor de officieren en de manschappen die ontberingen- lijden in hun succesvollen opmarsch en ook voor hen die vielen, gewond of ziek zijn. Tenslotte verklaarde de keizer vertrou wen te hebben in het Japansche leger, dat alle pogingen in het werk zal stellen om zijn doel te bereiken, n.l. een duur- zamen vrede in het Verre Oosten, welk doel nog lang niet is bereikt. DE HOUDING VAN JAPAN. Japan's redenen voor zijn weigering. De Japansche minister van buiten- landsche zaken heeft den Belgischen am bassadeur een nota overhandigd, waarin Japan de tweede uitnoodiging van de conferentie te Brussel van de hand wijst. De keizerlijke regeering is diep over tuigd, dat haar optreden geschiedt uit zelfverdediging, welke Japan is opge drongen door de uitdaging van China en dus niets te maken heeft met het negen- mogendhedenverdrag en dat er dus geen reden is voor het bespreken van de toe passing van dit verdrag. Het is haar zeker onmogelijk de uit noodiging tot de conferentie te aanvaar den. Aangezien de situatie een gevolg is van de s p e - ciale toestanden in Oost- Azië, kan een rechtvaardi ge oplossing alleen worden bereikt door onmiddellij- ke besprekingen tusschen de twee betrokken partijen. De mogendheden, welke deelnemen aan de conferentie verklaren, dat alle mo gendheden belangen hebben in het Verre Oosten, welke worden bedreigd door de vijandelijkheden en dat de geheele wereld met bezorgdheid afwacht, welken terug slag deze vijandelijkheden hebben op den vrede en de veiligheid van de gemeen schap der volken. In verband hiermede .wil de keizerlijke regeering er nogmaals op wijzen, dat uit haar verklaringen dui delijk is gebleken, dat zij alles doet wat in haar macht is om de rechten en belan gen van de vreemde mogendheden in China te eerbiedigen en dat zij een vrede in Oost-Azië tot stand wil brengen door een bevredigende oplossing van het geschil!! Te Brussel wordt het Japansche ant woord beschouwd als een beleefd dicht slaan van de deur voor de mogelijkheid van verdere onderhandelingen met de conferentie van Brussel. De leider van de Chineesche delegatie ter Negenmogendhedenconferentie, Wel lington Koo, heeft tegenover een verte genwoordiger van Havas over het ant woord van Japan op de tweede uitnoodi ging verklaard; „Het antwoord is uiter mate hard, niet sympathiek en grenst aan onbeschaamdheid. Het houdt geen rekening met den geest van gematigd heid, terughouding en verzoening, die door alle conferentieleden aan den dag is gelegd. Het is een oorveeg voor de ge heele conferentie en karakteristiek voor het temperament der regeering, die in de klauwen van de oorlogspartij zit." HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN LONDEN. Onderhandelingen over een nieuw Westelijk pact? De „Star" is van oordeel, dat bij gele genheid van het a.s. bezoek van koning Leopold aan Londen belangrijke bespre kingen zullen plaats vinden. Het blad schrijft: Koning Leopold hoopt het verdrag van Locarno te vervangen door een Westelijk pact en zoekt tot dat doel de medewerking van Frankrijk, En geland, Italië en Duitschland. Dat is een der redenen van 's konings bezoek aan Londen. Op economisch gebied zal de Belgische koning met de Britsche staatslieden be sprekingen voeren over de middelen tot verbetering van den wereldhandel en tof v rmindering van de internationale econo mische spanning, ontstaan door de in- en uitvoer-belemmeringen. De „Star" meent te weten, dat de re sultaten van het bezoek van koning Leo pold tijdig genoeg bekend zullen zijn, om de Britsche regeering in staat te stellen, zoo noodig, aan lord Halifax voor zijn vertrek naar Berlijn, nieuwe instructies te geven. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Voor een week onderbroken. De conferentie te Brussel zal een week worden onderbroken, daar Eden te Lon den verwacht wordt in verband met het bezoek van koning Leopold. Als zij weder bijeenkomt, zullen de deelnemers moeten beslissen, of zij' bereid zijn, collectieve pressie op Japan onder oogen te zien. Het eenige middel om die pressie uit te oefenen, dat menernstig overwogen heeft, is, naar de Un. Press meent, 'het versohaffen van wapens, munitie en cre- diet aan China. Elngeland, Frankrijk, Rusland en de andere landen zijn er echter waarschijn lijk niet voor te vinden, een dergelijke actie te beginnen zonder zeker te zijn van de Vereenigde Staten. Het is dan ook te begrijpen, dat men met aandacht de handelingen van het congres der Vereen. Staten zal volgen in afwachting, of het misschien stappen zal nemen tot wijzi ging van de neutraliteitswet. Bij de besprekingen over de middelen, waarmede men pressie op Japan zou kunnen uitoefenen, hebben de Engel- schen, Franschen en Amerikanen dade lijk iederen maatregel uitgeschakeld, die kans op oorlog zou kunnen opleveren. Dït is de reden, dat men economische sancties, zooals boycot van Japansche goederen of embargo op olieverschepin gen naar Japan, niet heeft willen over wegen. Tegenover dit alles staat de verschaf fing van wapens en crediet aan China. Dit zou geen rechtstreeksche maatregelen tegen Japan zijn, doch het zou indi rect het Japansche leger treffen. HALIFAX ZAL VOLGENDE WEEK HITLER ONTMOETEN. In het Lagerhuis heeft Minister Simon, in antwoord op een vraag van den La- Aan de memorie van antwoord inzake de begrooting van justitie ontleenen wij-: De minister meent goed te doen in deze memorie van antwoord nopens het voor- loopig verslag op het begrootingshoofd- stuk, dat hij voor het eerst te verdedigen heeft, zijn standpunt ten aanzien van het echtscheidingsvraagstuk in enkele groote en naar hij vertrouwt cluidelijke lijnen aan te geven. Uiteraard hangt dit stand punt ten nauwste samen met zijn prin- cipieele opvatting omtrent wezen en doel van het huwelijk. Het huwelijk ziet hij als de eerste en voornaamste natuurlijke gemeen schap, die het staatsverband omsloten houdt, en die gericht is op de voortplan ting van het menschelijk geslacht. D'e we zenstrekken zijn: eenheiden onver breekbaarheid. Dit alles niet naar eenige menschelijke ordening, die naar goeddunken kan worden gewijzigd, maar krachtens goddelijk bestel. In dividu en staat hebben ook in dit opzicht Gods wet te eerbiedigen; ook de staat, die geen regelingen mag treffen, die het huwelijk in zijn wezenlijke elementen raken. In de Nederlandsche burgerlijke wetge ving heeft deze opvatting slechts ten deele haar weerslag gevonden. Maar vooral in de toepassing wijkt de practijk op schrijnende wijze af van hetgeen, naar de vorengeschetste opvatting, ten aan zien van de onverbreekbaarheid van het huwelijk geboden is. De minister is zich den ernst van het vraagstuk volkomen bewust en zal niet nalaten zich verder te verdiepen in het zoeken naar bruikbare middelen tot ver betering. Dat zal intusschen duidelijk zijn: me dewerking tot verruiming der mogelijk heid tot echtscheiding is van den minis ter niet te verwachten. bour-afgevaardigde Greenwood meege deeld, dat burggraaf Halifax, de uitnoo diging, een bezoek te brengen aan de jachttentoonstelling te Berlijn, had aan vaard, en dat hij' zich tegen het midden der volgende week derwaarts zou begeven. Ofschoon het bezoek van Halifax ge heel van particulieren en niet-officieelen aard is, aldus deelde -Simon verder mede, heeft Hitier, na zich op de hoogte te heb ben gesteld, te kennen gegeven, dat bij Halifax bij zijn bezoek gaarne zou ont moeten. Halifax had deze uitnoodiging aanvaard. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Tien dood en. De Deutsche Lufthansa meldt, -dat een vliegtuig van de lijn BerlijnMannheim in laatstgenoemde plaats is verongelukt. Zeven passagiers, allen Dhitschers, en drie leden der bemanning vonden den dood, terwijl nog twee passagiers zware verwondingen opliepen Het ongeluk vond plaats bij; een lan dingspoging. Nog meer Britsche troepen naar Palestina Arabische bladen melden uit Amman, Transjordanië, dat 10.000 man Engelsche troepen in Akaba, aan den Noordelijken oever van de Roode Zee zijn aangekomen. Dit legercontingent is intus-schen naar Augat el Hafir getransporteerd, dat 25 km. van de grens van Palestina is ge legen. Bommen op Pamplona. Tien vliegtuigen -der regeeringstroepen hebben Pamplona gebombardeerd. Een aantal belangrijke gebouwen is getroffen. Het aantal slachtoffers schijnt groot te zijn. De projectielen kwamen in het cen trum der stad neer. D'e opstandelingen zijn van meening, dat de vliegtuigen Pamplona slechts heb ben kunnen bereiken, door over Fransch grondgebied te vliegen. Slechts op deze wijze, meent men, heb ben zij de batterijen der opstandelingen en een vervolging -door jachtvliegtuigen kunnen vermijden. In officieele kringen heerscht over dit incident groote opwinding, men wijst er op, dat dit de eerste maal is, dat een dergelijke tactiek wordt toegepast en is van meening, dat dit een nieuwe aan leiding tot wrijving tusschen de Fransche regeering en Franco's partij' is. Droeve statistiek uit Noorwegen. De laatste bevolkingsstatistieken van Noorwegen brengen trieste cijfers. Er blijkt uit, dat het geboorteoverschot van alle Noorsche steden, tezamen geteld, zes menschen bedraagt. Binnenland. Minister Goseling over het echtschei dingsvraagstuk. Algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting. Dinsdag de Ministers aan het woord. Buitenland. De conferentie te Brussel onderbroken. Het Japansche antwoord. Vliegramp in D'uitschland. Koning Leopolds bezoek aan Londen. Halifax naar Hitier. Pamplona (Spanje) gebombardeerd. De Heer Fr. Sterkens, Hoender park, Heusdenhout(N.Br.) schrijft ons dato 8 September 1937j „Hierbij deel ik U mede, dat ik 180 W. Leghorns bezit, ge boren op 8 Maart 1937, en opgefokt met Derfels' Opfak- voer C.O. en daarna gevoe derd met Bedels' Kunstkorrel. Reeds half Juli legden de die ren 30 eieren, en toen deze Leghorns 5 maanden oud wa ren, kreeg ik reeds ÏOO eieren per dag. De toename van 30 tot 100 eieren ging met spron gen tegelijk, d.w.z. per dag een toename van gemiddeld 15 eieren. Nu heb ik reeds enkele weken iederen dag 116 eierende dieren zijn in pracht conditie. Het is dus van zelf sprekend dat ik zeer tevreden ben." OLIEFABRIEKEN N.V., A'DAM (O.) Eén ander treurig telresultaat is, dat men heeft moeten vaststellen, dat het aantal echtscheidingen geregeld stijgt en een jaargemiddelde vap 4339 bereikt heeft. Het aantal gesloten huwelijken stijgt eveneens, echter zonder dat bet geboortecijfer daarmee gelijken tred houdt. Rekent mien in de laatste record-jaren ongeveer 20.500 gesloten huwelijken, dan komt men tot de conclusie, dat meer dan een vijfde deel wederom door echtschei ding wordt gevolgd. Van het aantal ge sloten huwelijken moet men dan ook nog eigenlijk aftellen het getal der hertrouw de gescheidenen. Ontstellende cijifersl Typhus-epidemie te Croydon. Te Croydon heerscht een typhus-epi demie. Er zijn tot nu toe 44 gevallen aangegeven. Drie lijders zijn overleden. Bij navraag bij de K.L.M., of deze epi demie nog eenigerlei maatregelen tenge volge- zou kunnen hebben ten aanzien van het vliegverkeer, deelde men van de zijde der bedoelde maatschappij mede, dat de epidemie in het dorp Croydon heerscht, en dat niet bekend is, dat zij ook maar eenigen invloed zou kunnen hebben op den gang van zaken bij de luchtvaartdiensten, die van de luchthaven Croydon gebruik maken. Korta Berichten. Nabij Dinant is een militair Vlieg tuig verongelukt. De beide inzittende onderofficieren zijn gedood. Bij' het vliegveld Ciampio is een. militair vliegtuig verongelukt. De beide inzittenden zijn om bet leven gekomen. De memorie van antwoord van Minister Goseling. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Justitiebegroo- ting 1938 ontleenen wij: De voorbereiding van de invoering der Pachtwet wordt met kracht bevor derd. Een definitieve toezegging omtrent het tijdstip der inwerkingtreding kan evenwel nog niet worden gedaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1