DE ZEEUW TEGEN DEN STROOM TWEEDE BLAD Uit de Provincie VAN F E U I L L ET O N. MIDDELBURG. VRIJDAG 12 NOV. 1937, Nr 37. TWEEDE KAMER. DE ALQEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING. Kabinetsformatie en RIJksflnanciBn. Voortgezet woiden de algemeens be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1038 (hoofdstukken I en II). De heer Schouten (A.R.) wenscht J. Schouten te bespreken de financiën, de economi sche politiek van het kabinet en den al- gemeenen politieken toestand. Het schijnt meer dan ooit noodig, de financieels politiek in nauw verband te bezien met den algemeenen financieelen toestand. Op 31 December 1936 was de geconsolideerde plus de vlottende schuld plus de vorderingen van 's rijks schatkist totaal 3177} millioen gulden, tegen 2372 millioen op' 31 December 1930. Spi', becijfert voorts, dat het onjuist is, op grond van de budgetpositie en de perspectieven in het algemeen tot nieuwe uitgaven te besluiten. Juist zij, die de ge heele financieele positie in het oog hou den, moeten inzien, dat 1938 niet het eer ste jaar is van een nieuwe aera, doch een van de reeks crisisjaren. Hij geeft in overweging, voor 1939 alle uitgaven voor den gewonen dienst daai weer onder te brengen. Men komt er im mers al te gemakkelijk toe, noodmaatre gelen te beschouwen als gewone maatre gelen. Spr. hoopt, dat de optimisten t.a.v. de begrootingspositie gelijk krijgen, doch hij deelt het meer pessimistische in zicht van de regeering. De wereldecono mie blijft manen tot groote voorzichtig heid in de financieele politiek der ïegee- ring voor de eerstvolgende jaren. Wat de huidige wereldontwikkeling in haar schoot bergt, is bovendien een mysterie. Spr. acht het in de millioenenota ont vouwde beleid noodzakelijk, steunende op de feiten en gegevens van het heden, re kening houdend met allerlei mogelijkhe den. Alle argumenten tegen het beleid der regeering zijn door spr. gewogen doch te licht bevonden. Er is aangedrongen op het doen van uitgaven voor ouden van dagen, salaris- verhooging, verlaging leerlingenschaal. Op bescheiden schaal zal, wat de heer Al- barda wil, met de consequenties, voor de schatkist op ten minste vijftig millioen komen. In de begrootingen der groote ge meenten zit geen ruimte voor verhooging van salarissen en loonen, wie zal haar betalen voor het rijkspersoneel? Spr. be strijdt voorts de wenschen ten deze van den heer Bierema, gevolg zeker van de gewijzigde inzichten in den Vrijheids bond. Men moet rekening houden met de ontwikkeling van den financieelen toe stand en van de conjunctuur. Spr. dringt aan op dilligentie wat be treft beperking der staatsdiensten. De defensie-uitgaven moeten een aparte plaats hebben in het totaal der voorzie- door E. R. G a r r a 11. 28.) Uit het Engelsch. „Alle mogelijke wilde geruchten maak ten zich meester van de miassa", zei de heer Emery. „Ze kwamen echter alle hierop neer, dat mijnheer Delacot den armen kerel had doodgeschoten en hem daarna in de rivier had geworpen. Het is de dwaasheid gekroond zooiets te bewe ren, maar u weet wel, zulke dingen wor den graag verteld en oververteld. Tom Tracey is niet gedood, maar hij heeft wel gedood, hij; heeft zijn eigen ikind ver moord. Hij nam haar in de bittere kou mee naar buiten en dat, terwijl het arme kind ziek was. Volgens den dokter had het kind erge longontsteking, en om haar beter te maken gaf haar vader haar in de kroeg, waarheen hij haar meenam, sterken drank." ,,'t Gevolg er van was," voegde mijn heer Graves er aan toe, „dat zij stierf een paar uur nadat haar moeder haar weer had thuisgehaald." „Ik veronderstel," zei de beer Emery, ningen. Spr. moet de onjuiste vergelij king met andere uitgaven afwijzen, De defensie is van primair belang en heeft een uniek karakter. Op de regeering rust de primaire plicht, alles te doen voor de bescherming en verdediging van vader land en volk. De wereldomstandigheden zijn zeer ern stig en dwingen tof verbetering en ver sterking onzer weermacht. Aan militaire verlangens, vallende buiten het kader van het strikt noodzakelijke, behoort de mi nister van defensie weerstand te bieden Voor belastingverhooging is spr.'s frac tie nog niet gewonnen. Uit het geheele complex aan belastingen vloeit een to zwaren druk op ons volk voort, Elke ver dere verzwaring van belastingdruk moet tot het uiterste worden vermeden. Dool der financieele politiek zij inner lijke gezondmaking van het budget en het inloopon van den achterstand, Op het vervullen van deze taak behoeft echter niet te worden gewacht, alvorens tot nieuwe uitgaven wordt besloten, mits aan deze taak steeds blijve gewerkt. De fi nancieele politiek der mlllloenennota Is de gezondste, welke op dit oogenblik kan worden gevoerd. Spr. zal gaarne aan de regeering het „onderhandelings-tuighuis" der han delspolitiek gunnen, doch hij vraagt zekerheid, dat de wapenen uit dit tuig huis ook voor het doel, waarvoor zij» zijn verleend, zullen worden gebruikt en niet zullen worden aangewend voor het voe ren van een protectionistische politiek of voor het scheppen van ordening. Spre ker vraagt deze zekerheid om te voor komen, dat de Kamer, de gevraagde be voegdheden uit wantrouwen weigerend, zal moeten kiezen tusschen het bestaan de onbruikbare wapen en geen wapen. Wat do kabinetsformatie betreft: gissen doet missen. De heer Al- barda heeft gegist en gemist. Spr. is niet gerechtigd, mededeelingen te doen over de besprekingen op Vrijdag 18 Juni tusschen dr Colijn en den heer De Wilde en spreker. Alleen kan spr. zeggen, dat ze aangenaam en interessant zijn geweest. (Gelach.) De uitingen van dr Colijn vóór de ver kiezingen zijn verkeerd geïnterpreteerd. D'e wensch was wellicht vader van de ge dachte. Dr Colijn beeft onderscheid ge maakt tusschen grondslag en personen. Dat de kabinetsformatie niet op den verkiezingsuitslag zou passen, bestrijdt spr. Het succes van de A.-R. partij zou een succes zijn van dr Colijn. Doch waarom beide los te maken. Dr Colijn heeft niets gedaan om zijn persoon van de partij te scheiden. Wat betreft de discussie over een be weerde tegenstelling tusschen „grondbe ginselen" en „grondwaarheden", welke eerste term den geest en welke tweede het dogma zou aanduiden, citeert spr. Groen van Prinsterer, die beide woorden synoniem gebruikt. D'e discussie over deze dingen beeft wel geleerd, dat wij» nog niet toe zijn aan de mogelijkheid van een sar menwerking op breede basis. Wel klonk uit liberalen kring, met name in De Avondpost een christelijk ge luid, doch daartegenover staan verkie zingsredevoeringen van den heer Wen- delaar. Nog steeds botsen christendom en humanisme. Men brenge het debat niet over naar de personen. Voor de personen van de heeren Oud en Van Lidth de Jeude heeft spr, alle achting. Hij heeft den heer Oud, toen hij minister van financiën was, steeds krachtig gesteund. Naar aanleiding van een artikel van den heer Van der Waerden in de Arbei derspers, waarin den rechtschen partijen een meerderwaardigheidsgevoel op zede lijk gebied wordt verweten, merkt spr. op, dat de Heilige Schrift de parabel kent van den pharizeeër en den tollenaar. Men kan een beginsel beter achten, zonder personen minder te achten. Het doet spr. leed, dat zooveel jaren parlementaire dis cussie nog niet tot een zakelijke en on persoonlijke discussie hebben kunnen lei den. Er is een christendom in geloofsver deeldheid. De verschillen tusschen chris tenen wil spreker niet ontkennen. Doch leiden zij tot gebrek aan regeerkracht? Zij» kunnen het, doch zij behoeven „dat Delacot niet de bruut is waarvoor hij wordt uitgemaakt?" „Zeker niet," antwoordde dominé Eknerson; ,,'t is alles bet werk van den booze." D'oris zuchtte. Zij bewonderde haar va der over het feit, dat bij, zonder veel acht te slaan op de lasterpraatjes, die er over mijnbeer Delacot verspreid waren, di rect partiji trok voor den vriend van Ka tharine. 't Bewees nog eens overduidelijk, dat bij een hart van goud bad en niet maar zoo kwaad dacht van ben, die hij op zijin gang door het leven had leeren kennen. Haar zucht, hoe zacht ook, werd op>- gemerkt door den heer Emery. „Is u vermoeid?" vroeg hij. Dbris merkte zijn zorg op. Ze hield er niet van zoo angstvallig te worden gade geslagen. „Wat heb je gedaan, dat je nu ver moeid bent, lief Ikind?" vroeg baar vader. „De juffrouw zat midden in de groote drukte," viel de hulpprediker in. „Ze was op weg om een bezoek te brengen aan die ouwe juffrouw Cadge. Ik maakte mij over haar erg bezorgd." „Ik heb een goed heenkomen gezocht en ben bij juffrouw Sedgewick binnenge wipt", lacbtte Doris. „Er zat voor mij niets anders op. U kunt zich dat voor stellen. Maar, ik ben niet vermoeid." „Ik heb toch goed gedaan met u te het niet, en mogen het niet. Door niet- antirevolutionairen, de heeren Hans en Josephus Jitta in „De Avondpost" en prof. Casimir, is erkend, dat onder dr Abraham Kuyper van de rechtsche po litiek een zegenrijken invloed op ons volk is uitgegaan. Spr.'s fractie is bereid, dit kabinet zoo vel mogelijk te steunen. Zij behoudt te genover kabinet en andere groepen haar principieele zelfstandigheid. Moge het zijn program tot uitvoering kunnen bren gen. Dit program heeft in het algemeen de instemming van sprekers fractie. Spre ker wenscht niemand tot Zondagsheili ging te dwingen, doch wenscht ook geen toestand bestendigd te zien, waaronder duizonden tot arbeid op Zondag worden gedwongen. Nadat verder de heer L. de Visser (Comm.) het woord had gevoerd, waarbij uit den aard der zaak de critiek niet ge spaard werd, volgde een financieel be toog van den heer T' e u 1 i n g s (R.K.) Deze Spr. prees de regeering voor de openhartige taal die in de millioenen- nota wordt gesproken. Hij meent echter meer lichtpunten te zien dan de regee ring. Er zijn aan zwakke plekken reeds voor 22% million weggewerkt. Spr. wijst op verschillende posten en omstandigheden als conversie van Indi sche leeningen, daling van het spoorweg tekort e.a., ten betooge dat de financieele politiek door de regeering wel wat pessi mistisch wordt gevoerd, terwijl er door een en ander ook meer speling in de be grooting is gekomen. Dit geldt ook de financiering van de sociale verzekering. Spr. zou daaromtrent een commissariaal onderzoek in overwe ging willen geven, met name wat betreft fonds- of omslagstelsel. Voorzichtigheid blijft niettemin gebo den, met name wegens de defensie- eischpn. Een noodroffer dienaangaan de in plaats van belasting-verhooging ware wellicht te verkiezen. Voorts beden ke men echter, dat er ook belangen van anderen aard zijn, als sociale zorg en maatregelen op sociaal-economisch gebied, in het belang van onze volks kracht. Alleen bij1 een gezonde sociaal- economische politiek is een gezonde fi nancieele politiek mogelijk. Laatste spreker was de beer van Houten (G.D.U.) die verklaarde, dat zijn fractie lijnrecht staat tegenover de regeering, daar niet in haar beleid de gerechtigheid openbaar wordt, welke bet kenteeken is van een waarlijk christe lijke politiek. Haai aangespoeld. Aan bet strand te Vrouwepolder is een doode baai ter lengte van twee meter aangespoeld. Op verzoek van den direc teur van bet Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie te Leiden zal bet dier der waarts worden verzonden. De S.D.A.P. in Zeeland. Aan het jaarverslag van 1 Oct. 1936 tot 30 September 1937 van het Partij gewest Zeeland van de S.D.A.P. ontlee- nen wij nog adviseeren naar hier te gaan, is 't niet?" „Uw adviezen zijn immers altijd goed, nietwaar mynheer Emery", zei Doris ietwat spottend; „uw argumenten zijd altijd onaanvechtbaar; u weet, ik heb dat meer dan eens tot mijn leedwezen er varen." Haar vader lachte. „Het kan nog jaren duren, Emery, voor mijn dochter zal toestemmen, dat een man bet beste argumenteert. Ik geloof, dat haar vader op dit oogenblik alleen dat privilege bezit." „Ik denk," zei mijnheer Emery, ietwat geprikkeld over het feit, dat Doris zijn zorg over haar niet meer waardeerde, „dat zijl vandaag toch zal moeten toestem men, dat ik, laat bet voor 't eerst in mijn leven zijtn, baar een wijzen raad heb ge geven." „Heb ik dat niet toegestemd? "Waar deer ik u niet? En ik heb Johanna nog wel opdracht gegeven de prachtige chry santen, die u me gezonden hebt, met de meeste zorg te behandelen. U ziet, dat spréékt alles van waardeering". De heer Emiery wist eigenlijk niet wat hiji zou doen. Blij1 zijn of ontstemd over haar openlijke bekentenis over de ont vangst van zijn bouquet, die hij, haar ge zonden had, als vergoeding voor de door hem vernielde bloem, en dat in 't bij zijn van zijn collega-hulpprediker. Hij had een stille hoop gehad, dat de bloe- Het ledental stemt niet tot tevreden heid, Op 30 September 1938 werd een totaalcijfer genoteerd van 1487, t.w, 1005 mannen en 392 vrouwen, terwijl dit aan tal per 1 October 1937 bedraagt 1064 mannen en 383 vrouwen of in totaal 1447. Men ging derhalve netto 40 leden achter uit. Van de 39 afdeelingen in Zeeland gin gen er 11 in ledental vooruit of 28.2 pet., achteruit gingen 7 afdeelingen of 17.9 pet., terwijl 21 afdeelingen gelijk bleven of 53.8 pet. Vooral de afdeelingen ten plattelande kunnen zich niet ontwikkelen. Er werden opgeheven Koudekerke, We- meldinge, Sluis en Noordgouwe, terwijl te Bruinisse een nieuwe af deeling werd op gericht. Dammen. De uitslag van den gisteren gespeelden Damwedstrijd 2e k'L, afd. B„ tusschen Kapelle en Wemeldinge, luidt als volgt P. BorstelaarG. de Schipper 11; L. v. WelC. Hoogesteger 02; J. MolJoh. Gijssel 0—2; F. v. Wel—N. Felius 2—0; Chr. NieuwenhuizeE. Gijssel 2O; J. BalkenendeN. Mieras 20'; J. de Jager E. Moerman 20; H. de BlaaijJ. Ilubrechtse 0—2; L. de GroeneChr. de Zeeuw 11; C. VeerboekG. Nieuwen huize 11. Wijziging verkeers ver ordening. B. en W. stellen een twee tal wijzigingen voor in de in^ April j.l. in gevoerde verkeersverordening, welke wij zigingen in de praktijk gewenscht zijn gebleken. Zij, stellen voor bet art. 17 te verduide lijken en te doen luiden: Het is verboden met motorrijtuigen of andere rij- en voer tuigen geen rijwiel zijnde, en met rij en trekdieren en vee te rijden of te gaan alsmede met rijwiel te rijden over trot toirs, voetpaden en de verhoogde bestra ting van de Markt. 'Het art. 39 zal moeten luiden: „On verminderd het bepaalde in art. 38 en onverminderd de gelegenheid tot parkee- ren op door borden aangeduide parkeer plaatsen, is het verboden met motorrijtui gen te parkeeren, tenzij aan alle hieronder genoemde voorwaarden is voldaan; a. het parkeeren moet geschieden op het rijvlak en onmiddellijk langs de rand daarvan"; fo. enz. Hetverkeertijdens dever- nieuwing van den Kanaalweg. Men heeft thans een begin gemaakt met de geheele verbetering van de wegbedek- king van den Kanaalweg vanaf de Ka- naalbrug tot het begin van den Nieuw- landschen weg bij den spoorwegovergang. Tijdens deze zoo hoogst noodzakelijke verbetering zal het verkeer zich moeten behelpen. De naar Middelburg komende auto's, wagens, rijwielen enz. kunnen gebruik maken van het jaagpad, dat echter wel langzaam zal moeten worden hereden, aangezien het niet voor zwaar en snel verkeer is aangelegd. Zij, die de stad verlaten en de richting Arnemuiden of Nieuwiand tot doel hebben, zullen zich een omweg moeten getroosten '(via den Kanaalweg in de richting langs het vei- IingiSgebouw, over den spoorwegovergang en dan langs den Segeerssingel naar men haar veel genoegen zouden hebben 'gedaan. Maar nu ze hem er zoo openlijk voor dankte was 't of zij! 't niets bijlzonders gevonden had. En toch zij had Johanna opgedragen de bloemen met de grootste zorg te behandelen. Hij bloosde, toen hiji de vroolijke oogen van Graves op zich zag gericht. „O1! die bloemen zeggen niets", zei hij maar de blik, die zijn woorden ver gezelde, sprak een andere taal. „Ik houd niet veel van mijnheer Eme ry," merkte Doris op, toen zij, nadat de heeren vertrokken waren, alleen waren, „hij is mij te gedienstig". „Hij is een beste man," zei haar va der, „hiji is beter dan zijn voorkomen; zijn fouten zitten aan den buitenkant, maar hij! is trouw en een harde werker; maarvoegde hiji er aan toe met een guitigen blik in zijn oogen, „ik zou hem toch niet direct p'refereeren als schoon zoon". „Denkt u, dat de bloemen gezonden zijh met het oog hierop? Hoe verschrik kelijk!" riep Dbris lachend uit. „Met dat al geloof ik in zijn trouw," antwoordde haar vader. Zijn achting voor zijn hulpprediker was grooter dan die van Doris. Hij zou in 't geheel er niet van opgehoord hebben als men had verteld hoe Efnery, na een vermoeienden dag tot in den nacht waalkte hij eèn zieke, om daarna, toen hij den Nieuwlandschen weg). Ook wielrij ders die rijden willen, zullen zich dien omweg moeten getroosten. Deze éénrichtings-regeling zal Maandag a.s. in werking treden, Als de rijweg en het rijwielpad langs de spoorbaan gereed zijn. wordt van het jaagpad eveneens een rijwielpad en een wandelpad gemaakt, In de toekomst zal men dus in belde richtingen een officieel rijwielpad hebben. D'e verbetering van den Nadorstweg. Het ligt in de bedoo- ling van B. en W. binnenkort in werk verschaffing te doen overgaan tot verbe tering van den Nadorstweg en daarvoor met goedvinden van het Departement van Sociale Zaken een totaalsom van f4850 aan te wenden, gesplist in f 3670 voor loonen en f 1180 voor andere kosten, waaronder materialen. Voor een behoor lijke verbetering is het intusschen nood zakelijk, dat kan beschikt worden over de zijlkanten weg ter plaatse met halve sloot, zooals aldaar gelegen, toebehoo- rende aan den Polder Walcheren, Als dan zal namelijk een flinke breedte ver kregen worden, terwijl de scherpe boch ten zooveel mogelijk verwijderd kunnen worden. D'e Polder heeft zich, onder voorbe houd van goedkeuring door zijn alge- meene vergadering, bereid verklaard tot desbetreffenden verkoop tegen 10 ct. per vierk. M. O r e d i et bliksembevei liging stadhuis. De bliksem beveiliging van het Stadhuis bestaat op dit oogenblik uit niet anders dan een ge vlochten koperdraad, van den torentop langs den torengevel aan de zijde der blauw bevloerde binnenplaats afdaalende, terwijl het bovengedeelte in een metalen punt eindigt en de onderkant vermoede lijk door een metalen aardplaat wordt ge vormd. Naar de meening van B. en W. is be doelde beveiliging niet meer voldoende NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. „Zoodra ik wat ouder begon te wor den, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslusti ger. De kleine dagelijksche dosis Kru schen houdt mijn geheele organisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoo- pen, die Uw organisme verontreinigen en Waaruit allerlei klachten kunnen ont staan. Kruschen Salts spoort Uw inwen dige organen, lever, nieren, en ingewan den aan tot actievere wecking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkend, drogisten a f 0,40, ƒ0,75 en 1,60 pec fl&con. Let op, dat op het etiket op de flescb, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij!., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) den droeven, stoet ontmoette, die Tom Tracey's lijk vervoerde, zich aan te bie den de weduwe op de smartelijke gebeur tenis voor te bereiden. Doris beoordeelde hem slechts naar uiterlijkheden, niet naar zijln innerlijke hoedanigheden. Nog denzelfden middag bracht Doris een bezoek aan mevrouw Young. De dokterswoning stond in de Hogh Street, niet ver van de pastorie. Het was een somber rood-steenen huis, maar Do- ris voelde, toen zij' het huis binnentrad, wel aan, dat de» eigenaar behoorde tot een ander slag volk, dan wel de meeste menschen uit Stonely. De salon, die aan den achterkant van het huis was, keek uit op een grooten vierkanten tuin, die omgeven was door een rood-steenen muur, waarover heen men de schoor- steenen van een fabriek op grooten af stand kon zien en tevens de hooge huizen van een straat in de nabijheid. De kamer zelf had, sinds Doris er het laatst in geweestwas, een algeheele verandering ondergaan. Alles wat zich er in bevond getuigde van grooten smaak van het keurige vrouwtje, dat opstond om Doris te verwelkomen. „Ik hoopte toch zoo, dat u me zoudt komen bezoeken," zei mevrouw Young; „ik hoorde van u bijl de Lincolns; ik ver moed dat u en uw vader wel met ze om gaan?" ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5