WERKZAME NIEREN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd ïnSpanje. Belangrijkste Nieuws Protectie 7 De Duitsche minister Seldte vertrokken. HET STOFFENHUIS ZORG VOOR VRIJDAG 12 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 37 Uitgave: N, V, Uitgeven Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 70, Goe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Viiseingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen Uit het voorloopig vörslag van de Twee de Kamer over de Rijksbegrooting 1938 knippen wij de volgende passage: „Gaarne zonden verschillende leden vernemen, wat bedoeld is met de in de Troonrede voorkomende uitdrukking „Ver sterking van onze handelspolitieke weer baarheid". Zal vroegen zij de Re geering verder voorthollen op den ver- derfelijken weg der protectie?" Tot nu toe heeft de Regeering zich steeds afkeerig betoond van protectie, ten zij dan in zeer zwakken vorm, als nood maatregel. En wanneer stappen in die richting ge daan werden, dan ging het zeer voorzich tig, voetje voor voetje. Hoe dan ook van een verder voort hol 1 e n op den weg der protectie ge sproken kan worden is niet duidelijk. Re vraag of een gaan in de richting van protectie in de huidige om standigheden altijd een zich be wegen is in 'n verderfelijke richting, laten wij nu maar hui ten beschouwing. Nantau bezet. Volgens berichten uit vooraanstaande regeeringskringen, is de regeering te Nanking vast besloten, niettegenstaande het verlies van Sjanghai, den strijd krachtig voort te zetten. De strijd bij Nantau is geëindigd; de Chineesche troepen hebben opdracht ont vangen ziek in de Fransche concessie te laten interneeren en ook de Chineesche politie, die groote verliezen heeft gele den, is teruggetrokken. De Japanners zijn thans vrijwel heer en meester in Nantau. De woordvoerder ivan het Japansche leger heeft medegedeeld, dat gistermor gen te Poetoeng Japansche troepen aan land zijn gezet. Deze troepen zijn zonder tegenstand te ontmoeten opgerukt. Evenals in Poetoeng, woeden thans ook in Nantsiang en Nantau geweldige 'bran den. Twee brandende jonken op de Wang- poe, die stroomafwaarts werden gedre ven, hebben een oogenblik eenige ontstel tenis gewekt aan boord van de op de rivier voor anker liggende oorlogs- en koopvaardijschepen. Een der brandende vaartuigen dreef op een N eder- 1 a n d s c h vrachtschip aan, doch met brandpompen wist men het vuur te blus- schen. West-Japan heeft gistermiddag in spanning verkeerd naar aanleiding van een luchtalarm, dat gegeven werd naar aanleiding van het bericht, dat drie Chi neesche vliegtuigen gistermorgen in Oos telijke richting over de monding van de Jangtse vlogen. Twee dezer vliegtuigen werden in de nabijheid van de Zadel-eilanden neerge haald, doch het derde wist te ontkomen en vloog door naar Japan. Tenslotte werd het echter ingehaald en neergeschoten. ALLES VOOR EEN NIEUW OFFENSIEF GEREED. De hergroepeering van de strijdmacht van Franco voor het komende offensief is gereed. Men schat, dat aan beide zijden meer dan zevenhonderdduizend man in het vuur zullen worden gebracht. Franco zal gebruik maken van vijf legercorpsen, doch het oppercommando bewaart het strengste stilzwijgen omtrent zijn plan nen. De regeeringstroepen wachten den aan val af, welke zeker de grootste zal zijn van den geheelen. oorlog. Vol bewondering voor wat hier gedaan wordt. De Duitsche rijksminister van arbeid, de heer Seldte en de hem vergezellende ambtenaren van de rijksministeries van arbeid en voedselvoorziening zijn gister avond met den nachttrein naar Berlijn vertrokken. Een uur voor zijn vertrek naar Berlijn heeft minister Seldte een verslaggever van het Alg. Ned. Persbureau In zijn ho tel ontvangen en enkele mededeelingen gedaan over zijn bezoek aan ons land. Minister Seldte zeide sterk onder den indruk te zijn van hetgeen hij heeft ge zien. Zijin bewondering gaat vooral uit naar de Zuiderzeewerken. „Met bijzondere belangstelling," ver klaarde hij o.a. „heb ik kennis genomeD van de in uw land genomen maatre gelen ten behoeve van de landarbeiders. Ook in mijn land bestaat dit vraagstuk en ik heb vastge steld, dat de beginselen, welke in uw land aan de oplossing daarvan ten grondslag liggen, dezelfde zijn als de onze." Elk land, merkte de minister op, heeft dezelfde problemen van sociale politiek. Elk land moet naar de aangewezen op lossing voor die problemen zoeken. „In patentoplossingen geloof ik niet." De werkloosheid besprekende, zeide hij, dat zijn bezoek hem geleerd heeft, dat Nederland den wil heeft haar op te los sen en hij was getroffen door de woorden op het gedenkteeken van den afsluitdijk: „Elk volk, dat werkt, bouwt aan de toe komst." Chiffon Sjaals Aparte dessins op modegebied altijd toonaangevend Er is geen volk dat levensvatbaar is met de ellende van de werkloosheid in zijln midden, zonder al zijn krachten ter bestrijding van dit euvel aan te wenden. Daarom was de Duitsche minister van arbeid dan ook verheugd uit eigen aan schouwing opgemerkt te hebben, dat de werkverschaffing in ons land tot vermin dering van de werkloosheid wordt ge bruikt. O'olk het Amsterdamsche Boschplan had zijn bewondering gewekt, omdat het de te werk gestelden vreugde en kracht heeft geschonken en omdat het dienstig is aan de gezondheid van het tegenwoor dige en komende geslacht. „Ik heb slechts één wensch, aldus mi nister Seldte: Mogen alle groote werken, zooals bijlvoorbeeld die der drooglegging van de Zuiderzee en ter reguleering van de Maas, succes hebben. En deze wensch kan des te oprechter klinken, omdat ik de goede verstandhouding tusschen Ne derland en Duitschland ken en mijl in zal spannen, voor zoover dit in mijn vermo gen is, deze verstandhouding nog te be vorderen." De minister besloot met de verzekering dat bij zich volkomen kan aansluiten bij de tot 'hem gesproken woorden door de burgemeesters van Amsterdam, den H]aag, Nijmegen en den Bosch, waarin de quintessence was: een goede samenwer king tusschen beide landen. MIJNRAMP IN JAPAN. Meer dan 500 mijnwerkers omgekomen. In een kopermijn nabij' Kaizoema (Ja pan) in de provincie Nagano, zijn hon derden mijnwerkers door een aardver schuiving ingesloten. Reeds is het stoffelijk overschot van meer dan 50O mijnwerkers, die bij deze instorting om het leven zijn gekomen, geborgen. BRITSCH-ITALIAANSCH OVERLEG WORDT VOORBEREID. Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft lord Perth, den Britschen ambassadeur, ontvangen, dien hij tot een bezoek had uitgenoodigd. Het onderhoud had ten doel de Itali- aansch-Britsehe besprekingen door be middeling van de kanselarijen voor te be reiden. Te Rome maakt men er geen geheim van, dat Italië bereid is met Londen on derhandelingen aan te knoopen over ver schillende kwesties, die de twee regeerin gen gescheiden houden. De reis van lord Halifax naar Berlijn zou verband houden met het bezoek van Perth aan Giano. 'Generaal Goering heeft Lord Halifax laten uitnoodigen om naar Berlijn te ko- men en Lord Halifax heeft deze uitnoo- diging aangenomen. Zijn bezoek is in de tweede helft van November te verwachten. Het zou kwasi een geheel particulier karakter dragen. Dit plan is uitgelekt en derhalve is het doorzichtig geworden, dat de uitnoodiging dient om met lord Halifax mondeling van gedachten te wisselen over de vraagstuk ken, welke op het oogenblik een Engelsch- D'uitsche toenadering belemmeren. Van Duitsche zijde is dit in de eerste plaats de kwestie van de koloniën. Naar Havas nog nader uit Rome meldt zou behalve het koloniale vraagstuk, ook nog ter sprake komèn de liquidatie van de Spaansche kwestie, de Italiaansche gar nizoenen in Libye, mogelijke Italiaansche verzekeringen op het gebied der Europee- De Engelsobe gezant, sir Hubert Montgomery, legde Donderdag ter herdenking van den Wapens tils tand dag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag een krans op de graven der in den wereldoorlog overleden geïnterneerde Engelsche soldaten. sche politiek en de status quo in de Mid- dellandsche Zee. NIEUWE BOMAANSLAG TE JERUZALEM. In verband met de nieuwe aanslagen der laatste dagen is te Jeruzalem bekend gemaakt, dat des namiddags na vijf uur niemand zich op straat mag laten zien. Gistermiddag is een bom geworpen in de nabijheid van een rij autobussen van Arabische ondernemers; een Arabier is gedood en zes andere gewond. BOMAANSLAG TE DUBLIN. Gistermorgen is aan de poort van het Kasteel te Dublin een bom ontploft. Het koninklijk wapenschild boven de poort werd vernield, de winkelruiten in de om geving versplinterden, terwijl de nabijlig- gende kantoren groote schade opliepen. In het kasteel zijn regeeringsdepartemen- ten en het hoofdbureau van politie onder gebracht. Een tweede bom ontplofte bij het dicht bij gelegen postkantoor, waar op dit uur half zes 's morgens niemand aanwe zig was als een paar telefonisten in hun cellen. Ook hier is slechts geringe mate- rieele schade aangericht. De politie heeft de zaak in onderzoek. HET KABINET VAN ZEELAND BELAST MET DE LOOPENDE ZAKEN. Minister Spaak zal den Koning van België op zijn reis naar Londen, 16 No vember a.s. begeleiden. De Koning heeft de regeering-Van Zee land belast met de behandeling van de loopende zaken, met inbegrip van de be- grootingsaangelegenheden, zoolang nog geen nieuwe regeering zal zijn gevormd. HET NIEUWE BEWIND IN BRAZILIë. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: In de nieuwe grondwet wordt de dood straf weer ingevoerd voor landverraad, revolutionaire actie en moord onder ver zwarende omstandigheden Verder zullen banken en verze- keringsmaatschappijen ge nationaliseerd worden. In het kader van den strijd tegen het communisme zijn 870 menschen in hech tenis genomen. De minister van justitie, Campos, een der leiders van de nieuwe Braziliaansche generatie, heeft tegenover een vertegen woordiger van Havas verklaard, dat in 't geheele land de grootste rust heerscht. Te P a r ij s is men van meening, dat over den staatsgreep van'president Var gas nog te weinig bekend is om het nieuwe regime in Brazilië gelijk te stellen met dat in de totalitaire staten. Men is eerder geneigd de gebeurtenis te beschou wen als de voltooiing van de politieke evolutie van een staatshoofd, dat zijn persoonlijke macht wil bevestigen. In een persconferentie te Washing ton heeft Summer Welles, onderminis ter van buitenlandsche zaken, verklaard, dat de stichting van een corporatieven staat in Brazilië een louter Braziliaan sche aangelegenheid is. Hij' voegde hier aan toe, dat de Amerikaansche politiek geen inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere staten kent en wilde verder niets meer zeggen. Het Hhld. meldt uit Berlijin: De jongste gebeurtenissen in Brazilië zijn voor de Duitsche pers het belang rijkste nieuws van den dag. De bladen drukken de commentaren der Angelsak sische en der Fransohe pers af, die reeds het vermoeden hebben laten doorscheme ren, dat Duitsche invloeden aan het ver loop der feiten in Rio de Janeiro niet vreemd zouden zijln. Daarvoor ontbreken echter alle bewijzen. Wel kan men de groote voldoening in Duitschland over het doortasten van president Vargas tus schen de regels door lezen. VIERING VAN DEN WAPENSTIL STANDSDAG. In verschillende steden van Europa is gisteren de herdenking van den 19en wapenstilstandsdag op de gebruikelijke wijze gevierd met betoogingen bij het graf van den. onbekenden soldaat. Te Londen is het daarbij tot een inci dent gekomen. Vergezeld van de hertogen van Glou cester en Kent, heeft de Koning, voor de eerste maal tijdens zijn regeering, hulde gebracht aan de oorlogsdooden bij de plechtigheid hij den cenotaaph in White hall. De koning 'legde een krans bij het monument, waarna de gebruikelijke twee minuten stilte in acht werden genomen. Plotseling echter werd de stilte ver broken door een man, die luidkeels schreeuwde: „Dat is allemaal huiche larij". De man werd onmiddellijk door agenten van politie omringd, toch hoorde men hem nog schreeuwen: „Jullie berei den je welbewust voor op den oorlog." Op dat oogenblik sprongen de agenten op hem af, hielden hem de hand voor den mond en dwongen hem te zwijgen. De man stond nog geen twintig meter van den koning af. Uit zijn optreden kon men zien, dat hij het voornemen had naar den koning toe te loopen. Nadat de voorgeschreven twee minuten stilte verstreken waren, werd de man weggevoerd. De man, die het incident veroorzaakte, 'blijkt Stanley Storey te heeten. Hij was in Februari j.l. opgenomen in een tehuis voor zwakzinnigen, waaruit hij in Sep tember wist te ontsnappen. In het Lagerhuis heeft minister Hoare medegedeeld, dat Stanley Storey niet het plan had, een aanslag te plegen op den koning of op iemand anders. Er werden op hem geen wapens gevonden. Tijdens het voorbijtrekken der troepen in de 'Champs. Elisees te Parijs riepen eenige personen „wet met de twee jaar". Hun geschreeuw werd evenwel spoedig overstemd door den kreet: „leve het leger". Later kwam het tot vechtpartijen tus schen leden van de Fransche Sociale Partij en van de Action Frangaise. Er werden eenige arrestaties verricht, die echter niet gehandhaafd hieven. Hertog van Windsor wordt te Parijs toegang tot de Anglicaansche kerk ontzegd. D'e geestelijke van de Anglicaansche kerk te Parijs had den wensch te kennen gegeven, dat de Hertog van Windsor niet aanwezig zou zijn bij den dienst ter her denking van den wapenstilstand in de kerk van Sint 'George te Parijs. De Her tog heeft dientengevolge de plechtigheid niet bijgewoond. De geestelijke motiveerde zijn wensch met te wijzen op de buitengewone positie van den Hertog tengevolge van de echt' MIEMAND verdraagt voretopplnfl der Inge- wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, leohlae ot eplt zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Dezt veraohljnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door oen dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waagsohaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit f leven. Footer's Pillen bevatten geen gevaar- IJke beetanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard Bucoes behaald. Binnenland. De algemeene 'beschouwingen over de rijksbegrooting. Buitenland. Contact tusschen Duitschland, Italië eu Engeland. Nantau door de Japanners bezet. Nieuw offensief in Spanje op komst. De staatsgreep in Brazilië. scheiding van mevrouw Simpson en zijn huwelijk met haar. Naar aanleiding hiervan heeft deze geestelijke verklaard, dat hij den hertog zou hebben ontvangen met den eerbied, die 'jegens- den broeder des konings ge past is. Hij verklaarde nimmer te heb ben getracht den toegang tot de kerk te weigeren. Wel heeft hij in een telefoon gesprek aan een journalist zijn persoon lijke meening toevertrouwd, die niet voor publicatie was bestemd. Toen hij vernam, dat deze journalist misbruik had ge maakt van zijn vertrouwen, deed hij al'le mogelijke moeite om bij den hertog den onaangenamen indruk weg te nemen, die deze publicatie op hem heeft moeten maken. Het overlijden van Mac Donald. Minister Malcon Mac D'onald heeft als ■hoofd der familie de autoriteiten bedankt voor het aanbod van een staatsbegrafenis in de Westminster Abdij', maar daarbij meegedeeld, dat zij geen termen had ge vonden den uitgesproken wensch van den overledene voor een begrafenis in zijn geboortedorp te weerstreven. Er zal nu een herdenkingsdienst in de Abdij gehouden worden op hetzelfde uur dat het stoffelijk overschot in Schotland ter aarde wordt besteld. Korte Berichten. Een vliegtuig van den dienst Kra- kauWarschau is bij' Piaseczno bij War schau neergestort. Er zijn vier dooden en zes gewonden. Onder de slachtoffers be vindt zich een Zweedsch industrieel. D'e anderen zijn Polen. Het Poolsch Telegraafagentschap meldt nog, dat het vliegtuig een' noodlanding wilde maken als gevolg van slechte weers omstandigheden. Mr F. L. iS. F. baron van Tuyll van Serooskerken te Yeere is met ingang van 15 November a.s. benoemd tot burge meester van Domburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1