puuolik: Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Onaantastbaarheid van ons grondgebied Land- en Tuinbouw De technische herziening van de Omzetbelasting. Finantiëeie Berichten SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Mooie, Gezonde Huid KOUDEKERKE Ingekomen is een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat ook dezen winter weer een brandstoffen- bijslag kan worden verleend en dat f 10 kan worden betaald voor Agent Arbeids bemiddeling. Nu komt aan de orde vaststelling be- grooting 1938. Deze wordt na een kleine wijziging in haar geheel vastgesteld. Naar aanleiding van het verzoek in de vorige vergadering gedaan betreffende aanschaf fing schoolbanken en schoolkaarten door het Bestuur der school met den Bijbel, deelt de voorz. mede, dat B. en W. voor stellen om aan de aanvraag om nieuwe banken, te voldoen. Als de inspecteur het goed keurt, kan over de schoolkaarten met het bestuur overleg gepleegd worden. Aldus besloten. Aan de spaarregeling ex tra B-steun zal nog niet worden mee gedaan. Vastgesteld wordt de vergoeding voor de school met den Bijbel voor de jaren '34 en '35. Terug moet gestort wor den door het bestuur voor '34 f 125,57 en voor '35 f 21,41. Ook wordt nog goedge keurd de begrooting 1938 Burg. Armbe- stuur op ruim f980. Hierna sluiting. Bruinisse. Dinsdagmiddag kreeg' deze gemeente bezoek van twee Nederlandsche marine-vliegtuigen, n.l. de G 2 en G 7. omstreeks 12 uur streken de machines neer in het Zijipe, alwaar ze aan de per- koenpalen der zeewering nabij de tram haven werden gemeerd. Te 2 uur werd er weer gestart en verdwenen de vliegtui gen, welke beide met drie manschappen waren bemand, in noordelijke richting. Si. Maartensdijk. In de gisteren gehou den raadsvergadering is het voorstel van B. en W. tot aansluiting bij de Fraude Onderlinge van Gemeenten aangehouden tot een volgende vergadering. Onderzocht zal worden of de premie bij de Incasso Bank of andere banken niet lager is. Met algemeene stemmen is besloten tot het egaliseeren in werkverschaffing van een perceel bouwland. Tevens ia besloten deel te nemen aan de steunverleening aan de kleine boeren, de spaarregeling voor den b-steun en den brandstoffenbij- slag. Een verzoek tot het verleenen van kasbijslag aan werkloozen is verworpen. Alle fuwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Belde In doozen van 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. ■iid'iir1 ni mijnhardt mzzznagaesatm Ned. Herv. Kerk. Viertal te Wehe-Zuurdijk: W. G. v. d. Lecq te Kantens; J. L. Brinkerink te Nes (Am.); P. van Wijnen te Wieterp en J. Schmidt te Oosterlittens. Beroepbaar. De heer J. de Bruijn, theologisch candidaat te Goude rak, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. Jubileum. Op 13 November a.s. hoopt Ds J. D. v. d. Velden, em.-pred. van de Geref. Kerk te Kralingen voor heen te Middelburg (18921897) zijn 50-jarige ambtsbediening te her denken. Kortgene. Tot leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk zijp. herkozen de heeren A. Koets, P. Wolse Lzn., en A. de Kam. Voor de vac.-de M'uynck moet een nieuwe vrije stemlming gehouden worden. (Belangeloos berioht.) Auto tegen een wagen gebotst. Maandagavond is de auto mobilist S uit 'Tilburg op den Bosscben weg te Boxtel tengevolge van den mist bij het passeeren van een andere auto in volle vaart tegen een met een paard be spannen wagen, gebotst. De voerman, ze kere T. uit Boxtel, werd op den weg ge slingerd. Met ernstige verwondingen aan het hoofd is hij naar het ziekenhuis ver voerd. De autobestuurder kreeg geen let sel. Auto en wagen werden geheel ver nield. Botsing tusschen twee goederentreinen. Op het station Luttum (L.) is gisternacht de uit Venlo komende goederentrein nr 4061 op den laatsten wagen van den stilstaanden goe derentrein nr 7739 geloopen. De locomotief greep den bagagewagen, welke met een hevigen slag uit de rails werd geworpen en kantelde, terwijl en kele andere wagens een eind werden meegesleurd. De locomotief van den bin nenkomenden trein werd zwaar bescha digd en moest buiten dienst gesteld wor den. Van een aantal wagens werden deu ren en ijzerwerk afgerukt. Onmiddellijk werd met bet opruimen een aanvang gemaakt en tegen 5 uur was het spoor vrij Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat de goederen trein uit Nijmegen niet ver genoeg op het zijspoor was gereden Mond- en klauwzeer on der h a z e n. In het veld tusschen St. Odilienberg en Limmen zijn de laatste dagen enkele hazen dood gevonden. Bij onderzoek bleek dat de geheel vermager de dieren lijdende waren geweest aan mond- en klauwzeer. Van een hooizolder gevallen. Gistermorgen is de land bouwer W. v. d. L. te Wanroy van een 4 M. hoogen hooizolder neergestort. Met zwaar inwendig letsel is het slachtoffer opgenomen Zijh toestand is ernstig. D'e mueste zeggen: Geef mij maar zoo'n zware eigengemaakte fietsjekker van HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt. (Adv.) Niet beschikbaar voor den opmarsch van buiteniandsche troepen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem betreffende bet stand punt der regeering ten aanzien van de onaantastbaarheid van bet Nederland sche grondgebied heeft de M i n i s t e r van Buiteniandsche Zaken o.a. het volgende geantwoord: Aangezien Nederland niet tot het ver drag van Locarno is toegetreden en even min is aan te nemen, dat het zal willen toetreden tot een eventueel nieuw pact ter vervanging van dat verdrag, terwijl Bel gië getoond had niet langer door garan tieverplichtingen ten behoeve van derden gebonden te willen zijn, leek het niet on waarschijnlijk, dat de betrokken groote mogendheden zich, mocht het komen tot nadere onderhandelingen over eenig nieuw pact ter vervanging van het ver drag van Locarno, tegenover elkaar zou den wenschen te beveiligen daar, waar hun gebied aan dat van Nederland en België grenst. In den loop van algemeene en zeer in formeels gesprekken met vertegenwoordi gers van andere staten is toen gerui- men tijd voor de Belgisch-Britsch-Fran- scbe regeling van 24 April 1937 het in de eerste vraag bedoelde denkbeeld ge opperd, en wel als een mogelijk nuttig element van discussie tusschen derden, doch niet als een Nederlandsch voorstel. Gelijk 's ministers ambtsvoorganger in de Eerste Kamer deed uitkomen, zou een regeling tusschen de betrokken groote mogendheden, waarin dat denkbeeld ten aanzien van Nederland werd vastgesteld, ons tot op zekere hoogte welkom kunnen zijn, al blijven wij er buiten en al vragen wij er niet om. De verwezenlijking van het bewuste denkbeeld zou dus slechts kunnen ge schieden in den vorm van een overeen komst, waarbij1 uitsluitend de betrokken groote mogendheden partij zouden zijn. Voor medewerking van Nederland bij de totstandkoming dier overeenkomst was in dien gedachtengang geen plaats. Gevolgen als in de tweede vraag voorzien (n.l. ge vaar voor de onaantastbaarheid van ons grondgebied) duchtte de regeering niet en ducht zij ook thans niet. De regeering kan niet inzien, dat het bedoelde denkbeeld iets uit te staan heeft met de verklaring van den beer Baldwin van 30 Juli 1934 („De grens van Neder land wordt gevormd door den Rijn")- Dat die verklaring een ontkenning zou betee- kenen van de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied, is een op vatting, die de regeering niet kan onder schrijven. Aangezien uit niets gebleken is, dat in het buitenland de opvatting zou zijn ge wekt, dat Nederland zijn grondgebied be schikbaar stelde voor opmarsch of af- weergebied van buiteniandsche troepen, noch aannemelijk is gemaakt, dat een zoodanige opvatting zou kunnen zijn ge wekt, zou de regeering in dit verband een verklaring, als de heer Van Vessem be doelt, onbegrijpelijk en derhalve schade lijk voor onze belangen achten. De op vattingen der regeering omtrent de on schendbaarheid van bet Nederlandsche grondgebied kunnen geacht worden in bet buitenland voldoende bekend te zijn. De secretaris-generaal van 'buiteniand sche zaken, de heer Snouck Hurgronje had een regeling ontworpen, op te nemen in het verdrag tusschen Frankrijk, Enge land en Duitschland, volgens welk plan deze mogendheden in een door haar te sluiten verdrag zouden bepalen, „dat zij schending van den grond van België of van Nederland zouden beschouwen als een schending van hun eigen grenzen". DE „SPAAR-COLLECTE" TE ROTTERDAM MISLUKT. Rotterdam begint, wat betreft de lief dadigheid een zekere „vermaard heid" te krijgen, Gisteren is melding gemaakt van de „gedistingeerde daverende fuif", die daar georganiseerd wordt, ten einde ter gele genheid van de a.s. blijde gebeurtenis aan het Hof, een aantal baby-uitzetten aan behoeftige moeders te kunnen verstrek ken. En vandaag wordt medegedeeld, dat de gehouden collecte voor de aanvulling van de z.g. B-steun een groote mislukking is geworden. En dat, dank zij sterke tegenwerking van deS. D. A. P. en van den roe den vakbond, die er alles op gezet hadden de zaak te doen mislukken. Dit doel is althans ten deele bereikt. De werkloozen die er van hoopten te profi- teeren zullen de roode heeren wel dank baar zijn voor bun tegenwerking, waar van alleen behoeftige lieden de dupe kun nen worden. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Afd. Zeeland. Maandag vergaderde bet Bestuur der Prov. afdeeling Zeeland van den Gbr. Boeren- en Ihindersbond te Middelburg Voorzitter dhr C. de Putter. Veevoederbureau. Gerappor teerd werd over de beteekenis van het veevoederbureau voor Zeeland; eenige waardevolle brochures betreffende voe derrantsoenen zijn van de band van den Rijksveeteeltconsulent, den beer Zwager man verschenen, welke aan alle veehou ders verstrekt zullen worden. Ter bevor dering van deze voorlichting werd een bijdrage beschikbaar gesteld van f 5. Bestrijding runder t. b. c. De mogelijkheid om de bestrijding van de t.b.c. en andere veeziekten ter band te nemen zal onder het oog gezien worden. Aangedrongen wordt over te gaan tot het oprichten van bestrijdingsvereenigingen. Provinciaal blad. Nogmaals beeft het bestuur de mogelijkheid nage gaan om te komen tot uitgifte van een eigen provinciaal land- en tuinbouwblad. Toch kan aan dezen wensch, die in ver- I schillende afdeelingen leeft, nog niet wor den voldaan. Huis houdonderw ij s. Het huishoudonderwijs wordt in den bieede behandeld. Aan de gewestelijke afdee- lingen wordt verzocht het mogelijke te doen om te tomen tot 'het geven van en kele cursussen in landbouwhuishoudon- derwijs. Pachtbureau. Tengevolge van bet te zijner tijd in werking treden van de nieuwe Pachtwet zal binnenkort een samenspreking gehouden worden met de andere landbouworganisaties betref fende de samenstelling van een op grond van genoemde wet op te richten pacht bureau. Aardappelregeling. In de vergadering van de akkerbouwcommissia zal over verschillende crisismaatregelen voor de akkerbouwbedrijven gesproken worden, in bet bijzonder over de aard appelregeling. Eenige leden zeggen, dat bet voortbestaan van een regeling voor de aardappelen geen zin meer heeft nu de heffing van f 30 tot f 50 per h.a. is verhoogd. De gedachte werd besproken om enlkel een beperking van de opper vlakte te krijgen tot b.v, 80.000 h.a. An deren daarentegen, wilden de thans gel dende aardappelregeling met de daar aan verbonden denaturatieregeling hand haven en die verbeteren. Z.eeuwscbe Grondverbete- ringsmaatscha.ppij.De provin ciale afdeeling beeft haar medewerking verleend aan de oprichting van een Zeeuwscbe Grondverbeteringsmaatschap pij1. Als vertegenwoordiger wordt defini tief benoemd de heer Bosselaar, burge meester van Aagtekerke. Rundveeteeltregeling. In gekomen is bet studierapport van de commissie ingesteld door de drie Gentr. Landbouworganisaties en de F. N. Z„ waarin verschillende vragen onder het oog gezien worden, als: Wat moet er met deze teeltregeling geschieden? Moet zij ongewijzigd gehandhaafd worden? Moet zij verruimd of geheel worden opgehe ven? Dezer dagen zal het ontwerp van w«t het Departement van Financiën verlaten. Met betrekking tot de technische her ziening van de Omzetbelastingwet, merkt M i n is t e r De Wilde in de M. v. A. op het voorl. verslag der Tweede Ka mer inzake de begrooting van bet Dep. van Financiën op, dat de voorbereiding daarvan thans zoo ver is gevorderd, dat het ontwerp van wet dezer dagen bet Departement zal kunnen verlaten. De Minister acht bet gewensebt thans reeds mede te deelen, dat in dit ontwerp niet is vervat een van het bestaande stel sel afwijkende wijze van beffing, waar door de kleinhandelaar in den verkoop prijs de omzetbelasting verdisconteerd vindt. Het bier te lande geldende stelsel van heffing is immers een belastingheffing bij den fabrikant van de consumptiegoederen, zoodat de groot- en kleinhandelaren in die goederen in beginsel buiten de be lastingheffing blijven. Heffing van omzetbelasting van goede ren, die in het kleinbedrijf worden gefa- briceerd is, zonder in strijd te komen met bet beginsel van de beffing, niet te ont gaan. Aan 't denkbeeld om een eventueel exee- dent boven de raming te reserveeren om daardoor tot verlaging van het heffings percentage te komen, aldus de Minister, kan moeilijk uitvoering worden gegeven, nu ingevolge de wet tot verlaging van de openbare uitgaven de helft van het be drag dat de omzetbelasting meer opbrengt dan f 70 millioen, ten bate van het Inv£u- liditeits- en Ouderdomsfonds wordt ge bracht. De minister is van oordeel, dat de hef fing van omzetbelasting op gas behoort te worden gehandhaafd. Hij deelt niet de meening van ben, die betoogen, dat wild van omzetbelasting dient te zijn vrijge steld. De minister schat de perceptiekosten voor het Rijk van de omzetbelasting op opgeveer f2.5''3 millioen. Uitgaande van de raming over '38 zal de netto opbrengst over dat jaar mitsdien bedragen f 72-72.5 millioen. Tuinbouwcommissie. Op een nader te bepalen datum in December hoopt de regeeringscommissaris voor de gioente-, fruit- en sierteelt, de beer Val- star te komen spreken over de tuinbouw teeltregeling 1938. Wijziging keuringsvoor schriften. Aangedrongen wordt op wijlziging van de normen voor partijkeu ring voor zaaigranen. Verder worden nog verschillende besprekingen gehou den over 't jaarverslag van den bond, de regeling betreffende consumptiemelik, de uitbreiding tot bet geven van landbouw onderwijs, enz. v Hierna sluiting. T.B.C.-BESTRIJDING BIJ RUNDVEE. Zeeland krijgt een rijkssubsidie van f5000 De heer Stebouwer, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Breda heeft Maandagmiddag te Hulst een uiteenzet ting gegeven van de noodzaak van T.b.c.- bestrijding bij het rundvee. Wanneer in Zeeland de T.'b.c.-bestrij- ding onder het rundvee niet met kracht aangevat wordt, dan dreigt de Zeeuwscbe rundveestapel de rundvee-vuilnisbelt voor Nederland te worden. Daarop deed hij de belangrijke mede- deeling, dat de Nederlandsche regeering thans besloten heeft f 5000 beschikbaar te stellen voor deze t.h.c.-bestrijding in Zee land. Dit beteekent dat de Zeeuwsche boer thans voor 45 cent per jaar en per koe zijn ivee ten aanzien van de tuber culose kan laten onderzoeken bij den vee arts, mits er voor gezorgd wordt dal iedereen aan dit algemeen onderzoek deelneemt. Daarvoor is bet noodig, dat er een gewestelijke vereeniging ter bestrij ding van deze ziekte komt. Ook kan op deze wijze een bedrag van ongeveer f20 subsidie verkregen worden wanneer men een open 'lijder moet laten slachten. Besloten werd de vereeniging tot stand te brengen via de coöperatieve roomboter fabriek te Kloosterzande, waarbij een groot aantal veehouders in de streek zijn aangesloten. LESSEN IN BLINDVLIEGEN OP DEN GROND. De Luchtvaartdienst van het Departe ment van Waterstaat heeft een Ameri- kaansch toestel gekocht, waarmede op den grond het blindvliegen kan worden be oefend. Het is een z.g. Link Advanced Trainer. Vroeger bad men in de lucht ongeveer 10 uur noodig om een vlieger in opleiding de vaardigheid van vliegen zonder hori zon bij te brengen. Na oefening op den grondtrainer kan men met vier uur vol staan. Het toestel is opgesteld op Schiphol Men ziet een vliegtuigje, kleiner dan een sportvliegtuig eenige tientallen centi meters boven den grond op een soort podium. Het toestelletje is volledig uit gerust, het heeft ailerons, hoogteroeren, een compleet instrumentenbord, doch hei is niet voorzien van een benzinemotor. Het vliegtuigje kan alle standen aan nemen, het kan voor en achterover hellen, naar beide zijden overhellen tot een boek van ten hoogste 50 graden. Ook kan bet toestel ronddraaien (360 graden). Het in verschillende standen gaan van het toestelletje wordt op volgende wijze teweeggebracht. Onder het toestel zitten een aantal blaasbalgen, die, wanneer de motor op gang gebracht is, zich met lucht vullen. Wanneer degene, die in cockpit heeft plaats genomen en dus als bestuur der ivan het toestelletje fungeert, het stuur b.v. naar voren beweegt het toestel dus „duikt", zooals dat in vliegerstermen heet beeft dat tot gevolg, dat de ach- sterste blaasbalg zich sterker met lucht vult en grooter van afmeting wordt dan de andere, waardoor bet toestel gaat vooroverhellen, welke belling in de cock pit op bet instrumentenbord wordt aan gegeven, zoodat de bestuurder het toestel weer in zijn normalen stand moet terug brengen. Op verschillende wijzen kunnen zoo allerlei standen door bet vliegtuig aangenomen worden, al naarmate de blaasbalgen worden vol- of leeggepompt. Een aardigheid is nog, dat de leeraar remous 'kan geven, door een serie kleppen, die zich in den staart van 't vliegtuigje bevindt, te openen. De leerling krijgt dan volmaakt den indruk van in remouslagen te zijn. Ook kan het toestel in vrille ra ken. De Link gaat dan als een bezetene in het rond draaien en slingeren en de leerling moet zorgen het weer uit de vrille te krijgen door bet juist als bij' een gewoon vliegtuig te „steken". Uit deze beschrijving blijkt wel, dat de Link op waarlijk verbluffende wijze de werkelijkheid benadert en men moet dan ook zonder twijfel, wanneer men in bet toestel zit, geheel het idee 'hebben een ge woon vliegtuig te besturen. Bij bet toestel behoort een soort schrijf tafel, waarachter de instructeur plaats neemt. Vroeger moest bij, wanneer hij zijn leerlingen wilde leeren vliegen, met ben de lucht in. Thans troont bij- achter zijn schrijftafel en leert hun van daar achter bet vliegen. Door middel van een koptelefoon blijft bij met den leerling in het vliegtuigje in verbinding. Hij' kan hem op deze wijze op zijn fouten op merkzaam maken. Voor hem staat een instrument, dat alle bewegingen van het vliegtuigje bovendien nog nauwkeurig re gistreert, en bijv. feilloos aanwijs, of er in den goeden koers gevlogen wordt. Wisselkoersen. Amsteidam, 10 Nov.,,2.30 u. Berlijn 72.80—72.90. Lenden 9.029.03. Parijs 6.136.15. Brussel 30.68—30.72. New-York 1.801.81. BEURSBERICHTEN. Slolkoersen van de Amsterdamsclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel 4 Co. N.V, te Goes, voiige ko6is lieden H. V. A. 405 416 Ned. Ind. Handelsbk. 132 138 Philips 295% 305 Unilever 139% 142% A. K. U. 40% 47% Amsterd. Rubber 193-% 202 Kon. Olie 325% 335% Deli Mij. 275 276% Scheepv. Unie 110% 115% 4 pet. Nederland 101% i01#/e 3 pet. Nederland 96% 96Vs U. S. Steel 395/s 4178 Anaconda 18% 208/s U. S. Leather 4% 43/e Beth. Steel 34% 36 Adj. Ch. Milwaukee 27s 3 Cities Service l8/s ls/s Intern. Nickel 31 32% Shell Union 128/s 12B/e Kennecott 216/s 237s Radio 6 6Vs Gar Foundry 16 16% Tidewater 11% llVe Midcont. Oil 14% 14% General Motors 28% 29% Am. Enak 28% 28% Am. Water Works 8% 9% Republic Steel 13-Vs 137s Continental Oil 22 22s/a De beurs zag er vandaag wat vriende lijker uit, de productenmarkt was goed prijshoudend tot beter, de angst voor de valuatie van den dollar schijint voorbij te zij'n, terwijl ook de public itulities op ruimere cchaal gelden zullen gaan be steden aan uitbreidingen, allemaal be richten die de tendenz in gunstigen zin beïnvloeden. Kon. Olie, Philips en H.V.A. waren tot 8 pet. hooger, ook do Rubbers waren vast op 46 pot. beter, terwijl ook voor de Scheepvaartaandeelen tegen verhoogde koersen wat meer animo be- De strijd in hef verre Oosten. Officieren der Japansche genie-troepen steken per boot de rivier Huto in Zuid-ïïopei over teneinde den aanleg van een brug over dezen stroom te com troleeren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3