't Is verkoudheid wat de klok slaatl Dat doet het verra derlijke weer: Gister nog een lekker zon netje en vandaag mistig en guur. Maar U weet toch bij verkoudheid alleen ASPIRIN. Aspirin Uit de Provincie MIDDELBURG, GOES. Aan het Zoeklicht. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. is een »8aye*« - pro duCt. Oranjebanden«S8aye»«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid nanciën in de tweede nationale regee ring (November 1931). In 1933 werd hij gekozen tot voorzitter der economische wereldconferentie. DE DUITSCHE BELIJDEN 1SKERK AAN BANDEN? In welingelichte kringen heerscht de overtuiging, dat de Duitsche regeering zeer binnenkort stappen zal doen om tot een oplossing te komen van het probleem der Evangelische kerk. Men gelooft, dat Da Niemöller nog vóór Kerstmis zal terecht staan en dat twee nieuwe wetten in voorbereiding zijn ten aanzien van de belijdeniskerk. De eerste zal de oonfessioneele kerk van haar offi cieel karakter berooven; de tweede zal van alle geestelijken der kerk eischen, dat zij een verklaring teekenen van gehoorzaam heid aan de bevelen der regeering, vóór zij vergunning krijgen hun ambt uit te oefenen. Duitsche melk- en vleeschproductie in gevaar. In Duitschland, vooral in het Zuiden en in het Westen, is een ernstige mond en klauwzeer-epidemie uitgebroken. Bevestigd wordt, dat deze epidemie een bedreiging vormt voor de melk- en de vleeschproductie. Daar de toestand van den Duitschen veestapel toch reeds verre van gunstig is, wordt zooveel mogelijk een slachting van zieke dieren vermeden. Italië bouwt nieuwe ziekenhuizen. Te Forli zal het eerste van een 19-tal nieuwe ziekenhuizen geopend worden, die over geheel Italië verspreid, gebouwd zul len worden en die te zamen ongeveer aan 10.000 zieken plaats zullen geven. De in- rinchtingen zullen van de meest moderne vindingen op medisch-wetenschappelijke gebied voorzien zijn. PRINSES JULIANA TE AMERSFOORT. Geheel onverwacht heeft gisteren H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap van Haar hofdame, freule van Heemstra, een bezoek aan Amersfoort gebracht. Slechts enkele personen waren van de komst der Prinses op de hoogte gesteld, doch toen de auto met den standaard van de Prin ses door Amersfoort's straten reed, volg den velen den wagen, die op den Zuid singel stilstond. H. K. H. bezocht hier het Gildehuis ivan het Amersfoortsche Kunstenaars Gilde. Nadat zij haar handteekening in het groote hoek van het A. K. G. had geplaatst, ging de Prinses met mej. Drost naar de Gildekamer, waar het vlechtwerk werd bezichtigd. H. K. H. nam aan één der tafels in dit in middeleeuwschen stijl ingerichte vertrek plaats en volgde met groote interesse het vlechtwerk van mej. Drost. Speciaal het Egyptische vlecht werk werd gedemonstreerd en de Prinses toonde hierin groote belangstelling. Nadat H. K. H. ongeveer drie kwartier in .het Gildehuis had vertoefd, verliet zij dit ge bouw, waarna een bezoek gebracht werd aan de School voor Individueel Kunst nijverheidsonderwijs, waar de directeur der school, de heer Callenbach, de Prin ses rondleidde en Haar het werk der in richting liet zien. Tegen vier uur vertrok H. K. H. naar het paleis Soeetdijk. MINISTER SELDTE NAAR DE WIERINGERMEER. Gisteren bracht de Duitsche minister van Arbeid, Seldte, met gevolg een bezoek aan de Wieringermeer. Van het departement van Sociale za ken maakte de excursie mede Mr Draayer directeur-generaal van werkverschaffing en steunverleening, en de referendarissen Van Hoeven en Meyer de Vries. Om half negen vertrok het gezelschap per auto uit Den Haag. Om kwart over tien voeg den zich te Alkmaar daarbij de heeren Ir Mesu, directeur van den cultuurtech- nisohen dienst en Ir Smeding, directeur van de Wieringermeer, onder wiens lei ding de excursie stond. Via het Noord- Hollandsch Kanaal begaf het gezelschap zich naar Kolhorn, waar het eerste over wicht over de Wieringermeer werd ver- kregen. Van daaruit werd een rondrit door den polder ondernomen. In den namiddag werd in het gymna stieklokaal te Middenmeer de Wieringer- meerfilm vertoond van de droogmaking in 1930'31 en van de dit jaar opgeno men film. Vervolgens werd nog een ak kerbouw en graslandboerderij bezichtigd. Tenslotte werd een kort bezoek gebracht aan den afsluitdijk, waarna het gezel schap naar Den Haag vertrok. GEEN OPHEFFING VAN HET BANKGEHEIM. Minister De Wilde zegt in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van hoofdstuk 7B der Rijksbegrooting voor 1938, van oordeel te zijn, dat ai zijn er ook naar zijn meening wel be zwaren aan te voeren tegen het besten digen van het z.g. bankgeheim de eco nomische nadeelen, welke uit de ophef fing van dit bankgeheim zouden voort vloeien, van dien aard zijn, dat hij geheel deelt in het standpunt door zijn ambts voorganger te dezer zake ingenomen, ook wat betreft de regeling getroffen inzake het gebruik maken van gegevens verkre gen bij de uitvoering van de Zegelwet en de Wet op de couponbelasting. HET GEBRUIK VAN EEN GEPANTSERDEN AUTOMOBIEL. In verband met de opmerkingen in het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Dep. van Financiën voor 1938, nopens een vergun ning in zake het gebruiken van een ge- pantserden automobiel, zegt Minister De Wilde in de Memorie van Antwoord Vaststaat, dat de hier bedoelde auto mobiel niet valt onder art. lObis der ge wijzigde wet van 4 April 1870. Toen bleek, dat bij sommige ambtenaren daar omtrent nog twijfel bestond, is de aange haalde circulaire uitgevaardigd. Van het verleenen van eenige vergun ning of het toepassen van een uitzonde ringsmaatregel door of vanwege de Re geering is hier dus geen sprake, maar enkel van wetsuitlegging zonder meer. Een verzoek van wien ook ligt aan de circulaire niet ten grondslag en is dan ook niet gedaan. De aanschrijving is niet anders dan een terugslag op een ambte lijke aanbrenging van het geval, die twij fel deed rijzen of bij alle douane-ambte- naren wel een juist rechtsbegrip te dezer zake bestond. Doel van deze niet voor publicatie bestemde circulaire was dan ook geenszins om sensatie of reclame te bevorderen, doch integendeel om de van een onrechtmatige inbeslagneming te ver wachten sensatie en reclame te voorko men. DE NED. HERV. RADIO-OMROEP. De eerste algemeene vergadering. Onder presidium van ds A. R. Rut gers, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, zulks bij ontstentenis van den voor zitter, dsD. Louwerse te Wissenker- ke, die ongesteld is, kwam de Vereeni- ging voor Ned. Herv. Radio-Omroep te 's Gravenhage in eerste algemeene ver gadering bijeen. De voorzitter wees er op, dat men bijl een is gekomen om het heil der Ned. Herv. Kerk en niet uit kerkistische mo tieven. De roeping der Ned. Herv. Kerk acht spr. dat zij is Frot. volkskerk. Dit roepingsbesef gaat herleven en daaruit is geboren het verlangen om ook het be langrijk instrument van de radio te stel len in dienst van deze roeping en door eigen zendtijd gelegenheid te krijgen dit het geheele Ned. volk te doen hooren. Hlierna bracht de secretaris, d s G. v, Yperen te Waterland kerkje, verslag uit van de verrichtingen van het Voorloopig bestuur, waarbij hijl tevens enkele lijnen uitstippelde, waarlangs de vereeniging zich verder zal moeten ont wikkelen. De penningmeester, dr W. Jansen van Goes, gaf vervolgens een overzicht i van den stand der kas en de gemaakte uitgaven. Alsnu kwam aan de orde het ontwerp statuten. Na een geanimeerde discussie benoemde de vergadering een commissie van redactie voor deze zaak In de mid dagvergadering werd allereerst een concept-huishoudelijk reglement opge steld en eveneens in handen gesteld van de commissie van redactie. De voorloo- pige vereeniging werd vervolgens ont bonden en de Ver. voor Ned. Herv. Radio opgericht. Bij de verkiezing van een nieuw be stuur stelden de leden van bet voorloo pig bestuur zich beschikbaar om in liet definitief bestuur zitting te nemen. Be sloten werd het aantal bestuursleden tot elf uit te breiden. De overige bestuurs leden werden eveneens door de vergade ring gekozen. Aangezien niet allen die gekozen werden ter vergadering aanwe zig waren, kan de definitieve samenstel ling nog niet worden vermeld. De vergadering, die door vele leden be zocht was, werd door ds Rennes met dankzegging gesloten. Bij het bestuur kwam voor het werk der vereeniging bereids een verrassende gift in. DE SPELLINGKWESTIE EN DE UITGEVERS. Bij herziening zou de schade 10 millioen bedragen. Zooals in de Memorie van Antwoord (algemeene beschouwingen) door de re geering werd medegedeeld wordt de sa menstelling van een commissie voorbe- ïeid, welke op zeer korten termijn de regeering zal kunnen adviseeren omtrent al de problemen, die gerezen zijn met be trekking tot de schrijfwijze onzer taal. In deze commissie zullen verschillende kringen van het maatschappelijk leven samenwerken. Uiteraard is het dus te verwachten, dat'in de commissie ook de uitgevers vertegenwoordigd zullen zijn. In verband hiermede werd reeds, naai aan de „Neder 1." van bevoegde zijde wordt verzekerd, door den Nederland- schen Uitgeversbond een enquête inge steld naar de schade voor de Nederland- sche uitgevers en den boekhandel, wan neer eventueel tot de oude spelling te ruggekeerd zou worden. Het resultaat dezer enquête is geweest, dat deze schade begroot wordt op tien millioen gulden. Deze enquête dus werd verzekerd zegt nog niet, dat reeds iets besloten zou zijn met betrekking tot de spelling en wat daarmede in verband staat of dat de re geering reeds eenige toezegging gedaan zou hebben met betrekking tot een even- tueele schadeloosstelling. GEEN VERLAGING VAN TABAKS ACCIJNS. Een wetsontwerp tot wijziging van de Tabakswet zal binnenkort kunnen worden tegemoet gezien zoo wordt meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake de begrooting van fi nanciën. De minister meent er echter al terstond op te moeten wijzen, dat aan ver laging van den tabaksaccijns met kan worden gedacht, 's Lands financiën laten zulks niet toe. TIJDELIJKE INGENIEURS EN OPZICHTERS VAN DEN RIJKSWATERSTAAT. Dg aanschrijving betreffende onslag op 1 Jan. ingetrokken; een nader onderzoek. De directeur-generaal van den Rijks waterstaat heeft ter kennis van den dienst gebracht 's ministers beslissing betreffen de de maatregelen ten aanzien van de tij delijke ingenieurs en opzichters op 1 Ja nuari 1938. Bepaald is, dat de vroegere aanschrijvingen betreffende het ontslag op dien datum van dit personeel wordt inge trokken. Er zal een onderzoek plaats heb ben, welke ingenieurs en opzichters met een tijdelijke aanstelling en tien of meer dienstjaren bij den Rijkswaterstaat, in aanmerking komen voor een vaste aan stelling. Zij, die niet voldoen aan dit onderzoek, blijven in dezelfde positie als zij thans verkeeren. De positie van de ingenieurs en opzichters met tijdelijke aanstelling en minder dan tien dienstjaren blijft onver anderd tot de vervulling van tien dienst jaren, waarna te hunnen aanzien wordt gehandeld als hiervoren aangegeven. Wat de ingenieurs en opzichters op arbeidscontract betreft, is bepaald, dat deze op 1 Januari 1938 werkzaam kun nen blijven op gewijzigde voorwaarden, daarin bestaande, dat zij worden te werk gesteld bij en voor den duur van een be paald werk en dat hun maximum-salaris wordt beperkt tot het bedrag, dat twee periodieke verhoogingen lager ligt dan dat van het overeenkomstige vaste personeel. Algemeene Rekenkamer. Bij Kon. besluit van 6 November is benoemd tot lid van de Algemeene Reken kamer de heer D. O. Norel, inspecteur der directe belastingen te Haarlem, plaats vervangend lid der Alg. Rekenkamer. S.D.A.P. en Zondag, De jaarvergadering van het Gewest Zeeland der S.D.A.P. zal op Zondag 28 November worden gehouden. Waschgoed ontvreemd. Een dezer nachten werd ten nadeele van een inwoner te Oost en West Souburg uit diens schuurtje een hoe veelheid waschgoed ontvreemd. De poli tie onderzoekt de zaak en kon den dader, zekere V., vroeger te O. en W. Souburg woonachtig, thans te Goes, opsporen. Procesverbaal werd opgemaakt. .Buurtvereeniging Lan ge- en Kortedelft.Inde Dins dagavond gehouden vergadering van de bewoners van Lange- en Kortedelft is besloten zich ook in verband met de vie ring van de te wachten blijde gebeurte nis, geheel achter de Vereeniging Uit het Volk'Voor het Volk te scharen, en niet in te gaan op het verzoek van de üranjevereeniging om als buurt ook met die vereeniging samen te werken. Over de viering van het 40-jarig regee- ringsjubileum van de Koningin zullen later plannen worden besproken. Dinsdagavond hield de afdeeling van den Jongeboeren en Tuindersbond Middelburg e.o. haar eerste winterver gadering onder voorzitterschap van dhr M. Ton, Ingeleid werden de onderwerpen 't Geldwezen door dhr P. de Buck en Komkommerteelt door dhr L. Louwerse. Op beide inleidingen volgde een geani meerde bespreking. Spijsuitdeeling. Gisteravond hield de commissie voor de economische spijsuitdeeling (voorzitter de heer J. C. v. d. Velde), haar jaarlijksche vergade ring, Aan het verslag van den secretaris, den heer T. Faberij de Jonge, over 1936 '37 ontieenen wij, dat, dank zij de werk loosheid het aantal aanvragen om voed sel steeg. Ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard werd een extra bedeeling van kren tenbrood en kaas gehouden. Uitgereikt zijn toen 1141 krentenbrooden en 355 pond witte kaas. De kosten hiervan be droegen f 436,31. Een weldadig stadgenoot ^stelde de commissie in staat nog een dergelijke extra-bedeeling te geven, waar voor de commissie zeer dankbaar is. De gewone bedeelingen werden begon nen Woensdag 16 Dec. '36 met 428 por ties aan 150 hoofden van gezinnen, ter wijl dit spoedig werd uitgebreid tot 522 porties aan 174 gezinnen, waarmee werd voortgegaan tot en met 10 April '37. In totaal werden uitgereikt 16320 por ties tegenover 13740 porties in het vorig Gistermiddag nam Prof. Dr P. J. M. Aalberse afscheid als president van de Tweede Kamer. Staande hoort de vergadering de afscheidsrede van Prof. Aalberse aan. Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting te Zaandam, werd een subsidie aan de beide Oranjevereenigingen door den sociaal-democratischen voorzitter met warmte verdedigd. Wij leven, aldus spr., in een zeer moei lijken en gevaarlijken tijd. In deze om standigheden krijgt het belang van een hechte staatkundige eenheid grootere be- teekenis, dan in rustige tijden. Daarom zou het rampzalig zijn wan neer thans rond het Koninklijk huis de staatkundige verscheidenheid van ons volk werd gedemonstreerd. Te gemakkelijker valt het de S.D.A.P. het Oranjehuis als symbool van onze staatkundige eenheid te aanvaarden, waar aan dit Vorstenhuis door de histo rische traditie de begrippen van vrijheid en verdraagzaamheid ten nauwste zijn verbonden. Het verheugt mij, dat althans een groot deel van de S.D.A.P. eindelijk tot dit inzicht is gekomen. Minder verheugend is een in dezelfde vergadering gedane mededeeling, dat het personeel van een der openbare scholen bij de in Januari gehouden kinderfeesten eenvoudig geweigerd heeft medewerking te verleenen. Terecht verklaarde de voorzitter, dat zij daarmede aan de openbare school geen dienst hebben bewezen. Maar wordt het niet tijd, dat eens on der de oogenwordt gezien de vraag, of onderwijzers, die op een dergelijke wijze de „christelijke en nationale deugden" aankweeken, nog wel in een van de over heid uitgaande school te handhaven zijn? OPMERKER. jaar. De bedeeling werd 2 maal per week gehouden en bestond uit erwtensoep. De rekening sluit in uitgaaf met f2106,16, ontvang f2093,68, nadeelig sal do f 12,48. Onder de ontvangsten is ech ter f700 begrepen, die uit de reserve ge nomen is. Het tekort is dus feitelijk f 712,48. De commissie doet voor haar arbeid wederom een beroep op de weldadigheid der ingezetenen, Kruirtingen. Dinsdagavond hield de Vrouwenvereeniging „Wees een Zegen" haar derde jaarvergadering onder lei ding van Mevr. Mortier. Uit het verslag van de secretaresse Mej. v. d. Peijl Grootjans bleek, dat het ledental toene mende is en nu 38 bedraagt. Het verslag getuigde van een opgewekt vereenigings- leven. De avond werd onder het genot van thee en chocolademelk met voor dracht, sjoelen enz. gezellig doorge bracht. Veere. Gemeenteraad. Gistermor gen vergaderde de Raad. Ingekomen is een verzoek van Baron van Tuyl van Serooskerken, wegens zijn benoeming tot Burgemeester van Domburg, om ontslag als waarn. secretaris met 15 Nov. a.s. Dit wordt hem op de meest eervolle wijze gegeven. De voorz. feliciteert hem namens den raad met zijn benoeming. Er zal binnenkort weer een oproeping voor amb tenaar ter secretarie plaats hebben. In gekomen is de goedkeuring van Ged. Sta ten voor het rioleeringswerk. Ingekomen is een verzoek Chr. Boeren- en Tuinders- bond afd. Veere om een kleine tege moetkoming voor den 2-jarigen land- bouwcursus, die wordt gegeven. Er wordt gevraagd f 10. Er zijn 12 cursisten. Na eenige bespreking wordt besloten f 10 be schikbaar te stellen, alleen voor dit jaar. Ingekomen is een adres der drie Land arbeidersbonden, die vragen tewerkstel ling van werkloozen bij werkverschaf fing. Verder zoo noodig steunregeling en brandstoffentoeslag, waarmee de raad accoord gaat. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd der school, dhr de Graaf, over de vroeger aangelegde electriciteitsleiding in zijn woning. Daar dit bij het huren der woning niet ter sprake is gebracht, gelooft hij, dat hij niet verplicht is hier voor te betalen. De voorz. erkent, dat het Dag. bestuur hierin is tekort geschoten. Dhr Wouters stelt voor om dit voor reke ning der gemeente te nemen. Aldus be sloten. Tot Regent van het Godshuis wordt herbenoemd dhr S. Kodde. Ingekomen is een circulaire inzake steun aan kleine boeren. Het vorig be sluit blijft gehandhaafd. Voor het Streek plan moet betaald worden voor 1937 f3,30 en volgend jaar f55. Ingekomen een aanbieding voor repa ratie carillon. Hierover wordt nog geen besluit genomen. Ingekomen is een ver zoek van de Voetbalvereeniging, daar zij des Zondags niet meer speelt, maar wel 's Zaterdags, om de loods te mogen plaatsen op het speel- en voetbalveld in de kom der gemeente. B. en W. stellen voor dit niet toe te staan, daar dit een geheele ontsiering zou geven, maar de loods over te nemen en die hier of daar te plaatsen als het kon op Zandijk en daar de oude brand spuit in op te bergen. Dhr Simonse ge looft, dat als zij niet wordt gebruikt, zij in kwaliteit achteruit gaat. Spr. acht het beter geen grootere kosten te maken. Mocht de motorbrandspuit niet kunnen werken, dan zijn we toch aangesloten bij Middelburg. De voorz. meent, dat de slangen gebruikt worden bij de nieuwe spuit, dus enkel de spuit zou verkocht kunnen worden. Besloten wordt voor de oude spuit een andere plaats te zoeken en het brandspuithuisje af te staan voor kleedkamer voor de Voetbalvereeniging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2