Wegenaanleg en -verbetering in Zeeland, eerste blad iê voorheen en thans. Sjanghai gisteren gevallen. Dagblad voor de Provincie Zeeland MrAalberse neemt afscheid als Kamer-president. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 10 NOV. 1937 52c JAARGANG - No. 35 HET STOFFENHUIS Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en VlSsslngen f 0.20 Losse nummers B cent WVO Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen In hot hij Kok te Kampen verschenen Gedenkboek Dt Knyper, teekent Dr A. A. L. Rutgers de indirecte vruchten van Dr Kuypers levensarbeid voor Indië. Na eerst met een enkel woord gewezen te hebben op den omkeer, die in N e d e r- 1 a n d onder invloed van Kuypers baan- brekenden arbeid heeft plaats gehad, ver volgt hij: „Die omkeer heeft langs allerlei wegen en op allerlei wijzen obk voor Indië groote gevolgen gehad. Gevolgen van zeer ver gaande strek king, maar zelve opgebouwd en samen gesteld uit tallooze kleinigheden, uit her haalde kleine verschuivingen in de pu blieke opinie, in het staatkundig beleid, in het gedrag van ambtenaren en parti culieren, in de verdere ontplooiing van de Christelijke actie op het terrein van Kerk en zending, van onderwijs en pers, van politieke en sociale actie." Ook hier is een vergelijking met de toe standen van voorheen leerzaam. „Hoe stond het met het christelijk ka rakter van de Indische samenleving in de zeventiger en tachtiger jaren der vorige eeuw?" Onbeschrijflijk treurig! „Toen Idenburg in 1882 in Indië kwam, telde de Indische Kerk op één uit zondering na uitsluitend moderne predi kanten. Daarnaast hadden Batavia en Soerabaja ieder een zwakke christelijk- gereformeerde kerk, die echter door de regeering niet als kerk, als rechtspersoon suo jure, erkend konden worden, maar zich gedwongen zagen erkenning als „vereeniging" aan te vragen. En nog tien jaar later was de toestand zoo, dat naar het verhaal gaat, in een garnizoensplaats te Midden-Java twee officieren „Stan- daard"-lezers, toen de post bij vergissing hun exemplaren verwisseld had, zóó ver heugd waren door deze gelukkige vergis sing een geloofsgenoot ontdekt te'hebben, dat zij beiden onmiddellijk erop uit gin gen om dezen te ontmoeten en elkander op straat tegen kwamen! Heel Indië was van Christelijk standpunt gezien in die dagen één groote geestelij- ke wildernis. Het was de tijd, waarin men zich van Overheidswege inspande, om het zen- dingsonderwijs door concurreerend neu traal onderwijs dood te drukken. De tijd, waarin, bij de voorgenomen oprichting van een zendingsseminarie te Depok een landhuurder op Java kon schrijven: „Het seminarie op Java zal een bron van on lusten worden in de toekomst en een „machine de guerre" tegen ons, bijl even tueels volksopstanden in dezen Archipell" „Zal nu de Regeering, bij een zoo ingrij pende „manoeuvre" van de geestelijkheid passief blijven? Zal zij niet al haar in vloed aanwenden om deze zaak, waarbij onze Indische belangen opnieuw in de waagschaal worden gesteld, te verhin deren? Wiji bidden haar dat zij het doen moge voor dat het te laat is." Stel daartegenover den toestand, zooals deze thans is, en het diepgaand verschil is duidelijk. En die verandering in Indië hangt rechtstreeks samen met den om keer in Nederland. De activeering van het Christelijk volksdeel in Nederland door Kuypers stuwende kracht, de door werking der christelijke beginselen in alle richtingen in Nederland onder Kuy pers bezielende leiding, zij hebben ook voor Indië, zij1 het langs indirecten weg, rijke vruchten gedragen. Heden ten dage wordt van de kansels der Indische kerk een enkele uitzon dering daargelaten weder de Christus der Schriften verkondigd, terwijl de eer ste schrede op den weg der vrijmaking dier kerk uit de knellende banden van de Staatsadministratie reeds is gezet. De elf geïnstitueerde gereformeerde kerken thans in hun kwaliteit van Kerk als rechtspersoon erkend verzorgd door een gelijk aantal predikanten, zagen hun ledental tot ruim 5000 toenemen. De zen ding ontplooide een veelzijdige en geze gende activiteit. Het aantal Christenen in Indië bereikte bij-na de twee millioen. Het christelijk onderwijs, de zendings hospitalen, de christelijke peis, de jeugd organisaties, de Chr. Staatkundige partij, dit alles heeft een. omvang verkregen, waarvan men 50 jaar geleden niet zou hebben durven droomen. Daarbij' is de houding van de overheid en haar ambtenaren, van de pers en de publieke opinie een geheel andere dan voorheen. Zeker, ook nu nog komen incidenteel en plaatselijk gevallen voor, waaruit blijkt, dat niet ieder in Indië sympathiek staat tegenover de doorwerking van het Evangelie in den Archipel, maar in het algemeen gesproken mag met dankbaar heid geconstateerd, dat ook in Indië de kentering der geesten gezien werd. Eta die kentering is een gevolg van den omkeer in Nederland, indirect een gevolg vooral ook van Kuypers onvermoeiden strijd." Chique Handschoenen koopt U in op modegebied altijd toonaangevend Hartelijke toespraken van de heeren Duymaer van Twist en Dr H. Colijn. De Tweede Kamer is gistermiddag bij eengekomen voor het houden van alge- meene beschouwingen over de Rijksbe- g'rooting voor 1938. D'aaxaan vooraf ging het afscheid van den voorzitter prof, mr P. J. M. Aalberse, die na de opening van de vergadering mededeeling deed van zijn benoeming tot lid van den Raad van State en van zijn aftreden deswege als voorzitter en lid. van de Kamer. Prof. Aalberse sprak daarna, terwijl de Kamer en de ministers welke laatsten allen aanwezig waren, hem staande aan boorden, een afscheidsrede uit, waaraan wij bet volgende ontleenen: Spr. begon met te zeggen, dat het hem groote moeite had gekost een benoeming tot lid van den Raad van State te aan vaarden en het parlement vaarwel te zeg gen. Met hart en ziel verknocht aan de constitutioneele monarchie met bet par lementaire stelsel, zei zijn gevoel hem te blijven op de plaats waar hij' zoo lange jaren met vreugde beeft gearbeid. Maar zijn verstand raadde hem an ders, in verband met zijn leeftijd en de groote inspanning die bet leiden van de Kamerdebatten vraagt. E'n zoo is hiji na rijp beraad en niet zon der inwendigen strijd tot het besluit ge komen een benoeming tot lid van den Raad van State te aanvaarden. Maar ik kon niet beengaan, aldus Spr., zonder n nog eenmaal te hebben toege sproken, zonder u en allen, die hier mijn medewerkers zijn geweest, mijn dank te hebben betuigd. U, geachte medeleden, dank ik voor al les, wat giji mij hier hebt gegeven, uw waardeering, uw vriendschap, uw steun. Ik dank u allen, uit den grond mijns har ten. Mocht ik ooit, hetzij1 voor hetzij tijdens mijn presidium, iets hebben gezegd, wat iemand persoonlijk onaangenaam he.eft getroffen, ik vraag er vergeving voor. Eerlijk kan ik verklaren: bet lag nimmer in mijn bedoeling. Na vervolgens in hartelijke bewoordin gen dank gebracht te hebben aan z,ijD trouwe medewerkers, het personeel van de griffie en de stenografen, vervolgde de heer Aalberse: Ten slotte ook mijn dank aan hen, die wel niet tot onze directe medewerkers ge teld worden, maar toch tot ons behoor en; die niet in ons midden zetelen, maar uit de hoogte op ons neerzien, steeds in den letterlijken zin, voor een enkele maal mis schien ook wel eens in figuurlijken zin. Reeds de oude Burke was van meening, dat in het Engel-scbe parlement van zijn tijd niet drie, maar vier standen waren. D'e vierde stand zetelde op de perstribune. Burke was geneigd te gelooven, dat deze zelfs verreweg de belangrijkste was. In zooverre is dit juist, dat een parlement zonder een vrije en onafhankelijke pers eigenlijk niet go-d functioneeren kan. Het parlementaire stelsel is nu eenmaal het regeeringssysteem, dat berust op de pu blieke opinie. Is die er niet, of kan zij zich niet vrijelijk uiten, dan valt heel de grondslag' voor een goede werking1 van het parlementaire stelsel weg. En daar om dank ik ook de vertegenwoordigers van de pers, over wie ik mij, althans sinds er geluidversterkers in deze zaal zijn aangebracht, nimmer te beklagen heb gehad, en zij, vertrouw ik, sindsdien ook nimmer over mij. En zoo is dan voor mij het oogenblik van scheiden aangebroken. Ik beken bet in alle o-prechtbeid: Het valt mij zwaar. Van u allen, medeleden en medewer kers, omlaag en omhoog, van u allen moge ik afscheid nemen met dezen ouden Nederlandschen wensch, waarin alle goeds besloten ligt: Zi/t Gode bevolen. De scheidende voorzitter werd daarna in zeer waardeerende bewoordingen toe gesproken door den heer Duymaer van Twist namens de Kamer en den heer D¥ H, Golijn namens de Regeering. Naar de K.N.A.C. meldt, is op de verkeersfondsbegrooting 1938 voor verbete ring, aanleg en onderhoud van Rijkswegen in de Provincie Zeeland op den Gewonen Dienst ƒ310.000 en op den Kapitaaldienst ƒ690.000, alzoo in totaal 1.000.000 uitgetrokken. Een specificatie der verschillende posten is de navolgende: 1. 10.000 voor verbetering wegvak op den Slaakdam van den weg Oud-Gastel— St.-Philipsland Zierikzee. 2a. ƒ100.000 voor verbetering wegvak op den Scheldedam. 2b. ƒ8000 voor verbetering wegvak Kloetinge Goes. 2c. ƒ27.000 voor aanleg van vrij liggende rijwielpaden wegvak Goes Sloe- dam. 2d. 10.000 voor verbetering wegvak Sloedam Nieuwland, alle behoo- rende tot den weg Bergen op Zoom—Goes—Vllsslngen. 3. 20,000 voor verbetering van den weg Nieuwland Middelburg. 4. 45.000 voor verbetering wegvak Kruisweg—Tivoll van den weg Walsoor den—Hulst. 5. ƒ54.000 voor aanleg van een nieuwen weg op St.-Philipsland behoo- rende tot den onder 1 genoemden weg. 0. ƒ39.000 voor aanleg nieuw wegvak Kruiningen Kloetinge in den ander 2 genoemden weg. 7. 507.000 voor aanleg veerhavens in den Perkpolder en nabij Kruiningen. 8. ƒ90.000 voor aanleg van een nieuwen weg van den Veerhaven in den Perk polder tot den weg Walsoorden Hulst, welke werken verband hou den met verbetering van den onder 4 genoemden weg. linies kunnen bezetten, waardoor de ver dere opmarsch der Japanners naar bet Zuiden in gevaar zou worden gebracht. Spoorlijn en bruggen zijn door de Ghinee- zen vernield, waardoor bet aanvoeren van versterkingen wordt bemoeilijkt. Reeds zouden de Japansche voorhoe den, die tot bet Noorden van de provincie 'Eflq|nan waren doorgedrongen, genood zaakt zijn zich terug te trekken. SLACHTING OP HAITI. 4000 dooden. Naar schatting zijn 4000 personen, al len Haitianen, gedood tijdens een slach ting aan de grens tusscben Santo Do mingo en Haiti. Er is een gemengde com missie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van bet ge beurde en die de verantwoordelijkbeden zal vaststellen. Vernomen wordt, dat de slachting on der de Haitiaanscbe arbeiders door Do- minicaansehe onderdanen zich heeft voorgedaan in de steden Dkjabon en Monte Ghristi, op gebied van Santo Do mingo en nabij de Haitiaanscbe grens. Het officieele onderzoek, dat thans gaande is, beeft nog niet het juiste aan tal slachtoffers, noch de oorzaken der in cidenten kunnen vaststellen. ITALIë ZAL MOSKOU NIET ANTWOORDEN. Tenzij wellicht met de opzegging van het Italiaansch-Russisch vriendschaps verdrag. Ingelichte fascistische kringen verzeke ren, aldus „Un. Press", dat Italië niet van plan is, op Ruslands protest tegen de toetreding tot bet anti-komintern-pact te antwoorden. Zooals reeds werd gemeld, wees de sovjet-ambassadeur, bij zijn protest tegen de geste van Italië, op het Italiaansch- Russisch non-agressie- en vriendschaps verdrag van 2 September 1933. Naar in fascistische kringen verluidt, beschouwde Mussolini al sinds geruimen tijd dit Italiaansch-Russisch verdrag als een doode letter. Het accoord was geteekend voor vijf jaar. Het eindigt derhalve op 2 Septem ber 1938. Daarna kan het met een ter mijn van één jaar worden opgezegd. De duce staat op het standpunt, dat dit verdrag, ofschoon niet afgeloopen en niet opgezegd, een doode letter is. Het is niet uitgesloten, dat Mussolini binnenkort bet accoord „de facto" zal op zeggen. Naar vernomen wordt, heeft de waar nemende zaakgelastigde der sovjet-unie Winogradof, onlangs stappen onderno men bij minister Beek, om de Poolsche regeering erop te wijzen, dat, indien zij tot bet anti-komintern verdrag zou toe treden, de sovjet-regeering dit als een vij andige daad zou beschouwen. NIEUWE OVERVAL IN PALESTINA. Vijf Joodsche arbeiders gedood. Bij Kiryat Anavim is een aanslag ge pleegd, waarbij vijf Joodsche arbeiders door onbekenden met revolverschoten ge dood werden. Twee vliegtuigen en een af- deeling van verscheidene honderden sol daten zijn uitgezonden om een vijf leden tellende Arabische bende op te sporen, welke men verantwoordelijk houdt voor den overval. Een groep Arabieren is tusschen de dorpen Betthul en Saris waargenomen. DE STAD DOOR DE CHINEEZEN GROOTENDEELS ONTRUIMD. De val van Sjanghai is een voldongen feit. Nadat de Chineezen Maandagavond nog op enkele punten van de stad weer stand bleven bieden, zagien zij het nutte- looze van verder verzet tegen de Japan sche overmacht in en. begonnen zij hun stellingen te ontruimen. Gisteren hebben de Chineezen de ont ruiming van bet gebied van Sjanghai voortgezet. De aftocht der Ghineesche troepen heeft een paniek veroorzaakt onder de Ghinee sche bevolking van Nantau en de streek ten Oosten van Sjanghai. Omstreeks tien duizend vluchtelingen verdringen zich aan den "West- en Zuidkant van de Eran- sche concessie. De Japanners staan thans tegenover de Britsche troepen, die de westelijke grens van de internationale nederzetting bewaken. Om één uur gistermiddag hebben de Japansche troepen zoowel Hoeng-Jau- Tsjen als Loeng-Hwa, een zuidelijke voor stad van Sjanghai, bezet. De omsingelings beweging tegen Sjanghai is hiermee vol tooid en de verbinding tusscben Sjang hai en Nanking is bierdoor definitief af gesneden. Japansche vliegtuigen bombardeeren op het oogenblik de Chineesche troepen, die in vollen aftocht zijn naar bet westen en zuid-westen. Het Japansche succes in bet gebied van Sjanghai beteekent een zware slag voor de centrale Ghineesche regeering. De re geering van Nanking beeft thans Sjang hai, China's financieele en industrieele centrum verloren. De Chineezen verklaren echter, dat de terugtocht uit Sjanghai niet het einde van den oorlog beteekent. De nog in het Oostelijke deel der Ghi- neezenwijk Nantao achtergebleven Ghi neesche soldaten, naar schatting 2300, hebben bevel ontvangen in samenwerking met de politietroepen dit gebied tot het uiterste te verdedigen. Daartoe heeft men de brug, welke van het Zuiden uit toe gang geeft tot Nantao, opgeblazen. Ook in Poetoeng bevinden zich nog ver spreide kleine groepen Chineesche solda ten. De Chineesche troepen laten een rossig spoor van brandende huizen achter, wel ke het geheele strijdtooneel aan de Sicca- weikreek luguber verlicht. De Japansche granaten hagelen voort durend neer op de vluchtenden. In >de oude Ghineesche wijk in Zuid- Sjanghai hebben zich bij de Wangpoe 10.000 'Ghineesche soldaten verschanst, wier commandant heeft verklaard, dat zijn mannen zich tot den laatsten druppel bloed zullen verdedigen. Volgens berichten uit 'Ghineesche bron hebben de troepen aan den Peiping-Han- kau-spooTweg door een flankbeweging verscheiden plaatsen achter de Japansche Binnenland, Dö Tweede Kamer is met de bogrootings- debatten begonnen. Afscheid van Mr. Aalberse als Kamer voorzitter. Geen opheffing van het bankgeheim. Buitenland. De Japansche troepen rukken Sjanghai binnen. Litwinoff verlaat demonstratief de Brus- selsche conferentie. Mac Donald overleden. Italië zal Moscou niet antwoorden. In verband met dezen overval zijn drie Arabieren gearresteerd. Andere verdach te personen, die in de bosschen zijn ge vlucht, welke thans volkomen door politie en soldaten omsingeld worden, kunnen ieder oogenblik gevangen genomen wor den. LITWINOFF VERLAAT BRUSSEL. Vertrek der gansche Sovjet-delegatie niet onwaarschijnlijk? Litwinoff keerde gisteravond uit Brus sel naar Moekou terug. Naar men meent te weten, is dat plot selinge vertrek van den leider der sovjet delegatie bedoeld als een gebaar van pro test, om uiting te geven aan zijn gevoe- tens ten aanzien van de pogingen, Rus land buiten de presidentieele commissie of de kleinere bemiddelingscommissie te houden. Ook schijnt de sovjetgedelegeerde be ducht te zijn voor de mogelijkheid, dat Italië zal worden opgenomen in een dezer of in beide commissies. Potemkin, de tweede sovjet-gedelegeer de, blijft te Brussel, doch het is niet on waarschijnlijk, dat de geheele delegatie zal worden terug getrokken. JAPANSCH ANTWOORD OP DE NOTA VAN BRUSSEL UITGESTELD. Het Japansche kabinet heeft besloten hot nemen van een besluit ten aanzien van de tweede uitnoodig van Brussel uit te stellen tot de volgende kabinetszitting op 12 November a.s. De bijeenkomst van de Pacificatie-con ferentie is verdaagd. Japan maakt niet de minste haast om op de uitnoodiging van de Brusselsche conferentie te antwoorden. Het houdt deze liever wat aan 't lijntje om intus- schen met de wapenen een „oplossing" te zoeken en de Brusselsche conferentie als dan voor een fait accompli te stellen. RAMSAY MAC DONALD OVERLEDEN. D'e arts, Mackinnon, de schoonzoon van Mac D'onald, heeft een radio-telegram ontvangen met de aankondiging, dat de oud-premier gisteravond te 8 u. 40 is overleden aan boord van de mailboot, waarmede hij zich naar Zuid-Amerika begaf. De dood zou het gevolg geweest zijn van een hartverlamming. James Ramsay Mac Donald, de Brit sche politicus, werd op 1 October 1866 geboren en is dus 71 jaar oud geworden. Van 1906 tot 1918 en van 1922 tot 1929 en van 19291931 heeft hij als af gevaardigde der Labourpartij deel uitge maakt van het Lagerhuis; sinds 1931 na mens de nationale Labour-partij. In 1922 werd hij leider der oppositie en premier en minister van buitenland- sche zaken in de eerste arbeidersregee- ring (1924), hij1 was eveneens premier in de tweede arbeidersregeering 1929 1925). Ramsay Mac Donald was president van de Londensche vlootconf eren tie (1930). Het jaar daarop vormde hij in Augustus de eerste nationale regeering. Hij was minister-president en minister van Fi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1