WEK DE GAL IN UW LEVER OP TEGEN DEN STROOM Uit de Provincie. GOES. FEU I LLETO IM ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Ir E. C. W. VAN DIJK t Directeur van da NederK Spoorwegen. Te Amsterdam ie gistermorgen plotse ling tengevolge van hartverlamming over leden de heer lr E. G. W. van Dijk, diruo- teur der Nederlandeohe Spoorwegen. KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN OCTOBER. In de hoofdetad een lichte etljglng. Het indexoijfer der kosten van het levensonderhoud voor arbeidersgezinnen in de hoofdstad bedraagt in October 1937 (op basis van het peil der prijzen vóór den oorlog is 100) 139.7, tegen 138.8 in September j.l. en 132.0 in September 1930, de maand der devaluatie. Het is derhalve 0.6 pet. hooger dan in September 1937 en 5.8 pot. hooger dan in September 1938. Voor de voeding alleen is de stijging grooter, n.l. 1.4 pet. sedert September 1937 en 7.8 pet. sedert September 1936, zulks als gevolg van de omstandigheid, dat van het overige gedeelte van het bud get de meeste rubrieken onveranderd zijn gebleven. Hiervan vertoont alleen de post brandstoffen (anthraciet en briketten) een toeneming van eenige beteekenis. Wat daarentegen de voeding aangaat, is een stijging te vinden bij een aantal posten en wel melk, eieren, vetten (na tuurboter), aardappelen en groepten en, in geringe mate, ook bij kaas en grut terswaren, waartegenover een daling te vermelden valt alleen bij fruit en vleesch. Laatstgenoemde daling is het gevolg van prijsverlaging van rundvleesch en scba- penvleesch, welke slechts voor een gering gedeelte door een prijsverhooging van kalfsvleesch konden worden gecompen seerd. Burgemeesters. Bij K. B. van 4 November 1037 is aan mr J. Brunt op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente 's Gravenzande. Geen radionachtvorstberlchten meer. Het ministerie van Waterstaat deelt aan belanghebbenden mede, dat de uit zending van de radio-telefonische nacht vorstverwachtingen van het Kon. Nederl. meteorologisch instituut te De Bilt na 6 November 1937 is gestaakt tot het volgen de voorjaar. Dambericht. De uitslag der gis terenavond gespeelde ontmoeting Middel burg IIGoes D.I.D. voor de 2e klas Afd. A van den Z.D.B., luidt als volgt: Resp. Middelburg II, Goes D.I.D.: Overtveld—Rlabbekoorn 02, Verburg v. d. Linde afgebroken met 2 hangpartij- en; DomisseKole 11, Freekenhorst Foudraine 11, BlielkTemmerman af gebroken met 2 hangpartijen; Semeyn v. d. Kreeke 20, de BlaayNieuwdorp 1—1, Overtveld—Knuist 11, Imansen Simonse 20, RoozeDe Jonge 2O. Totaal 106. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht f42,95 op. Goöp. „Ons Belan g". De gebouwen van de Coöp. „Ons Belang" aan de Bierkade hebben in een record tijd van dertien weken een groote ver andering en vernieuwing ondergaan. Door het doen vervallen van de woning ruimte van den bedrijfsleider kwam er ruimte voor de zaak vrij. De winkel werd vergroot en vernieuwd en is nu keurig ingericht. Men vindt er afdeelingen ma nufacturen, huishoudelijke artikelen, chocolaterie, vleesohwaren en kruide nierswaren. Ook de bakkerij! is grooter geworden en beantwoordt aan de tech nische eiscben, die daaraan tegenwoordig gesteld worden. Tussoben winkel en bak kerij bevindt zich het kantoor, van waar men beide afdeelingen kan overzien. Afwerking van muren en vloeren, be timmering en beschildering, alles getuigt van goeden smaak en economisch inzicht. Voor de centrale verwarming wordt warmte uit den oven benut. De groote kelder kreeg ook een flinke beurt. Deze is nu geheel droog en dient door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 25) o— HOOFDSTUK X. Een verschrikkelijk oogenblik. Doris bleef bij haar voornemen om te vertrekken, daar ze niet precies wist met welken trein baar vader van de confe rentie zou thuiskomen. Daar kwam bij, dat ze er ook niet voor voelde langer op het buiten van mevrouw Jameson te blijven. Haar verblijf daar had haar allerminst voldoening geschon ken. In de eerste plaats niet omdat het tot gevolg kon hebben, dat mevrouw Ja- meson zou gaan „praten". De twee da gen, doorgebracht met mevrouw Jame son, waren haar oen nachtmerrie en de indruk die ze op haar gemaalkt. hadden, zou niet spoedig uitgewischt worden. In de tweede plaats was ze niet erg gerust over Katharine; de vriendschap van deze met mijnheer Delacot beviel baar niet. Ze slaakte een zucht van verlichting toon ze bij1 de pastorie aankwam en Jo hanna haar verwelkomde. voor opslagplaats van artikelen, die koel bewaard moeten blijven, terwijl op den zolder een magazijn (met oentrale ver warming) is ingericht voor waren, die warm en droog moeten liggen. Boven (aan de straatzijde) bevindt zioh een ruime bestuurskamer. Daar had gisteravond een bijeenkomst plaats van het bestuur met genoodigden (Handels- kamer, Centrale Bond, zwstor-ooöpera- ties, enz.), waarna in de Prins van Oranje een samenkomst met de leden plaats had. Hier voerden verschillende sprekers, o.a. de heeren P. Crucq (voorzitter), Van Oorschot (Vlissingen) en J. S. Vissoher (bedrijfsleider)) het woord. Aan de leden, die in groepen het gebouw bezichtigden, werden ververschingen aan geboden. Behalve tal van bloemstukken, die nu dtn winkel opfleurden, werden ook ca- duaux van meer blijvenden aard aange boden, zooals een electrische klok (als mede een surprise aan de echtgenoote van den bedrijfsleider) door de leden, een re productie van Toorop door het personeel, en een waterstel door de coöp. „de Broe derband" te Vlissingen. Vermelden wij nog, dat aannemer was de heer G. Breas, dat het schilderwerk werd uitgevoerd door Gebrs. Bruggeman en dat de heer G. Reijerse het loodgieters- en eleotriciteitswerk verzorgde. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende la, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zioh gassen tn Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpiüetjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.76. lerseke. Zaterdagnacht hebben eenige dhr G. de K. de onvoorzichtigheid om van een rijdende bietenwagen te springen. Een deel van het houtwerk hebben zij in de Schelde geworpen. Een paar zeelaarzen die in de loods waren, hebben zij in stukken gesneden. De politie onderzoekt de zaak. Zaterdagmiddag had een jongen van den heer G. de K. de omvoorzichtigheid om van een bietenwagen te springen. Een der wielen ging over zijn beenen. Ern stig verwond werd de knaap per auto naar den dokter vervoerd. Zondagmiddag waren eenige jonge lui aan bet wandelen met een Duitsche herder, welke zij ophitsten tegen een kat. Hjet beest vluchtte de slikken van de Schelde op, achtervolgd door den hond, die er ruim een uur mee bezig was. Ten einde raad ging een moedige Kenau uit het naburige „Polen" met een paar laar zen aan de poes redden. De politie maak te tegen den geleider en ophitser van den hond proces-verbaal op. Ovezand. Steunverleening klei ne b o e r e n. D'e plaatselijke commissie steunverleening kleine boeren is als volgt samengesteld: Voorzitter: Burgemeester Mes. Leden: A. van Loenhoud en G. Al- mekinders. Mede hebben nog twee door den Minister van Economische Zaken aan te wijzen leden in deze commissie zitting. Oudelande. Gemeenteraad. Een nieuw Raadhuis. Maandagmid dag vergaderde de Raad. Alle leden aan wezig. Van het bestuur der Ned. Herv. gemeente is een schrijven ingekomen waarin het afwijzend beschikt op het ver zoek van B .en W. om van den tuin naast de woning van het hoofd der O. L. school de erfpacht te verlengen met 40 jaar, waar dan eventueel een nieuw Raadhuis zou kunnen worden gebouwd. Meegedeeld wordt dat B. en W. beslo ten hebben de werkloozen te plaatsen in „Nergens beter dan thuis, Johanna," zei ze, terwijl ze bij het vuur stond haar brieven te openen. „Wel, juffrouw Doris, ik had gedacht, dat het scheiden van uw vrienden u moeilijk zou vallen; 'k had u pas na den middag verwacht; de dominé zal dunkt me ook wel niet met een vroegtrein ko men. Schrijft hij niet wanneer hij komt?" Doris vloog snel den brief van haar va der door en deelde Johanna mee, dat haar vader voor de lunch zou terug zdjn. Dan liet zij zich in haar vaders stoel val len en nam de andere brieven ter hand. Een er van, met een onbekend hand schrift, trok haar bijlzondere aandacht. Toen ze hem opende viel er een banknoot uit van zestig gulden en een velletje pa pier waarop de woorden: „Voor de Meis- jesvereeniging" geschreven waren. Doris keek er blij verrast naar. Wie dat gezon den had, kon ze zich niet indenken. Zo had er nog met niemand over gesproken dan met Katharine en haar vader; met niemand anders, behalve dan.... mijn heer Delacot. Toen ze aan 'hem dacht kwam een blos op haar gelaat. Ze hoopte maar, dat het geld niet van hem was; ze zou dat vervelend vinden. Stel je voor dat zij! door middel van deze zending eenige verplichting tegenover hem kreeg; en toch, als 't geld van hem was, was het toch ook wol aardig van hem.: Intus- schen, dit stond voor haar vast, had hij ua.s-025* a de werkverschaffing aan een object gele gen in de gemeente Wolfaartsdijk. B. en W. stellen voor tot het geven van een brandstoffentoeslag aan de werkloozen in de komende wintermaanden. Alzoo be sloten. Een verzoek van de vereeniging tot stichting van een verenigingsgebouw, om voor een te houden bazar de twee le dige lokalen der O. L. school gratis te mogen gebruiken, wordt toegestaan. De door de regeering voorgestelde Spaarre geling voor werkloozen wordt aanvaard. Voor dit doel zal een collecte bij de inge zetenen worden gehouden. Besloten wordt voorloopig geen mede werking te verleenen aan de door de regeering voorgestelde steun aan kleine boeren, omdat hiervan voor deze omge ving geen direct nut wordt gezien voor de betrokken personen. Bij het punt restauratie of nieuwbouw gemeentehuis worden breedvoerige be sprekingen gehouden. Weth. Bakker is voor restauratie van het gemeentehuis. Hij ziet de kosten daarvan niet zoo hoog als door den bouwdeskundige zijn opge geven. Dhr Goetheer zegt, als hij naar eigen inzicht het gemeentehuis mocht op knappen, dit niet meer zou kosten dan f800. Dhr Douw merkt op, dat wij niet per soonlijk hebben uit te maken hoe wij! dit gebouw zouden opknappen. Hij wil dat men zich houden zal aan de voorlichting die hier door deskundigen is gegeven. Ieder kan constateeren dat hier groote veranderingen moeten worden aange bracht. Ziet hij de cijfers, genoemd voor restauratie of nieuwbouw, dan is het voor hem niet moeilijk een keuze te doen. Na deze bespreking wordt besloten met 6 tegen 1 st. (die van dhr Bakker) om over te gaan tot het bouwen van een nieuw Raadhuis. B. en W. zullen nog een onderzoek instellen naar de voordeeligste en geschiktste plaats voor het bouwen van dit Raadhuis. Hierna sluiting. Wemeldinge. Maandagmorgen om pl.m. 6 uur is de landbouwer J. L. met een met één paard bespannen wagen op hol geslagen in de Daniëlstraat. Bij den heer N. de M. botste de wagen tegen het hek op, waardoor het hek aan stukken ge reden werd, terwijl de wagen omsloeg. De heer L. kwam onder den wagen te liggen. IJlings toegeschoten menschen hebben hem uit zijn benarde positie bevrijd. Wonder boven wonder had hij geen letsel bekomen, zoodat de schade met een kapot hek en een beschadigde wagen afliep. Blijkens een advertentie in dit nr. zal hier dezen winter een proef worden genomen met de Chr. sociale studieclub uitgaande van den Ghr. Besturenbond Goes e.o. Morgenavond zal de eerste ver gadering plaats hebben voor de leden der Ghr. vakorganisaties te Wemeldinge, Ka- pelle, e.o. De scheepvaart hij Vlissingen. Zware mistbanken hebben de scheep vaart gisteren ernstig belemmerd. De en kele nog passeerende schepen moesten zeer voorzichtig varen. De kapitein van de Oranje Nassau, de mailboot van En geland, toonde een goed zeemanschap, door ondanks de telkens weer opdoemen de mistbanken en terwijl twaalf schepen voor anker lagen, de haven van Vlissin gen te bereiken. (N. R. G.) Werkverschaffing. Onder leiding van de Ned. Heidemaat schappij worden de wallen en andere hoog gelegen gronden van het voormalige fort De Ruyter afgegraven. De grachten worden gedempt en de andere nabijgele gen lagere gronden opgehoogd, zoodat een groote oppervlakte vlak terrein wordt verkregen, dat meer productief kan worden gemaakt. Een 30-tal werk loozen, meest uit O. en W. Souburg, vin den hier voor langen tijd werk. Arnemuiden. Wat een gedrang. Zondagavond is een 6-jarig zoontje van een zekere G. v. H., dat zich in de Nieuw- straat bevond, tusschen het publiek in 't gedrang gekomen, en zoodanig tegen een buismuur in de knel geraakt, dat het zijn linker pols brak. Maandagmorgen ia de pols in bet gasthuis te Middelburg ge zet, waarna het ventje huiswaarts kon keeren. het een pakje doe ik in anoerhale uur de/ 'was van 5 personen/. Ongetwijfeld bespaart Uw wasmachine U heel wat tijd en moeite. Maar een werkelijk volmaakt resultaat bereikt U, wanneer U de „overvetto" Rinso in de wasmachine gebruikt. Rinso werkt veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders en maakt Uw wasgoed veel witter. Aanmaken ia met Rinso niet meer t nodig en door de speciale eigen schappen, die gewone zeeppoe ders niet b.ezitten, kan het volmaakt reinigende Rinso sop zelfs meerdere malen achter een worden gebruikt. Rinso wasdag Is de ideale wasdag. het dan gedaan om Katharine; niet uit liefde tot de zaak: Doris had langen tijd werk met haar brieven, daar haar gudachten telkens naar hem gingen; dan herinnerde zij zich plotseling dat zijl nog een zielke moest gaan bezoeken. Ze kon zich zoo zelden de weelde ver oorloven van een rustige overpeinzing. De zieke vrouw woonde dicht bij de ri vier; en terwijl zij den weg daarheen volgde, trok het haar aandacht, dat een Stroom menschen in dezelfde richting ging. De menigte groeide zóó snel aan, dat zij zich onbehaaglijk begon te gevoe len, vooral toen zij het gezicht kreeg op de Riverside Street, die volgestroomd was. Plotseling voelde zij, dat iemand haar op den schouder tikte, en zioh omkeerend, bevond zij zich tegenover Emery. „Juffrouw Emerson, het is hier op 't oogenblik niet de plaats voor u," zei hij; „u moet hier op 't oogenblik niet zijn." „Wat is er gaande?" vroeg Doris. „Weet u niet, dat Tom Tracey en zijn dochtertje om één uur begraven worden? Er heerscht een geest van opstandigheid in de stad vandaag. Volg mijn raad op, en ga naar huis." In gewone omstandigheden zou Doris het advies van een van de hulppredikers van haar vader in den wind geslagen hebben, maar Etaery ikeek zóó vol zorg en zóó ernstig, dat zij aarzelde. „Ik geloof niet, dat mij iets zal over komen," zei ze. „Excuseer me," viel de hulpprediker haar in de rede, „maar als u gezien en gehoord had wat ik hoorde en zag, zou u geen moment aarzelen. Tot mijn spijt zal ik u niet naar huis kunnen bege leiden, daar ik bijl de begrafenis moet zijn.Kijk eens rond, er zijin bonderden menschen op de been. Ik wou, dat uw va der hier was. Ik heb er nog over ge dacht hem een en ander te schrijven, maar ik wist, dat hij zich dan naar huis zou spoeden en dat was niet goed. Gro ver en ik wippen na de begrafenis wel even in, of anders in den loop van den middag en vertellen hem dan wel een en ander van den gang van zaken." „Dat is goed; hiji zal er prijs op stellen: Ik zal hem eerst rustig laten eten voor ik hem wat vertel, en dan kan hij de rest van u vernemen, Ik ga nu terug; ik geloof dat u gelijk hebt en dat deze menigte on rustbarend gaat groeien." Emery nam gehaast afscheid van haar en Doris keerde naar huis terug. Ze ont dekte echter al gauw, dat dit niet ge makkelijk ging. Honderden menschen kwamen haar tegen. Ze was reeds van het trottoir afgeduwd en zocht nu ope ningen om zich door de menigte te drin gen. Biji de kruising der straten was de schare zoo dicht, dat zij bijna onder den Aangifte bij de politie is gedaan. Een onderzoek is ingesteld. Axel. In de raadszitting is besloten tot aansluiting bij de Onderlinge Fraude-ver zekering van Ned. Gemeenten. Voor de begrooting 1938 was door B. en W. voorgesteld, de opcenten op de perso- neele belasting te veiboogen van 180 op 200. Dit voorstel werd door vele leden be streden. Bij de artikelsgewijze behandeling is een bedrag van f 13.000 bezuinigd. De nog resteerende f 2500 noodig om te ont komen aan de verhooging van de perso- neele belasting werd uit de reserve geno men. De aardappeloogst in Z.-Vlaanderen. Men schrijft aan de „N. R. Grt.": De opbrengst van den aardappeloogst is dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen zoo wel op de zware als lichtere gronden over het algemeen bevredigend geweest. Thans blijkt echter, vooial ook bij het inkuilen, dat er een aanmerkelijk percentage zieke knollen voorkomt, welke voor consumptie niet geschikt zijn. Dit is een groote tegen valler na de aanvankelijk goede vooruit zichten. De kleine tuinders en landbou wers, die voornamelijk voor winterprovi sie en kleinhandel aardappels verbouwen, zullen hierdoor de meeste schade lijden. Verwacht wordt, dat in de wintermaan den zoowel in den groot- als in den klein handel de prijzen voor goede teeltaardap pelen aanmerkelijk zullen stijgen. Een haai bij Cadzand. Op het strand van Cadzand is een tot de familie der haaien behoorende zee- visch aangetroffen, die waarschijnlijk bij hoogtij te ver het strand is opgekomen en bij het afgaand water niet meer in diep water kon geraken. Toen men den visch op het strand aantrof, waren er nog teekenen van leven. De lengte van de visch was ruim 3.5 m. bij een omvang van ongeveer anderhalven meter. Het lichaam is op het strand be graven, doch do kop van bet dier is op gezonden naar het Museum van Natuur lijke Historie te Leiden. Oprichting van een polder. Bij1 Koni Besluit is destijds aan het wa terschap Rumoirt concessie verleend voor de bedijking van het Zuiderschor in de gemeente St. Philipsland. De bedijking, waarvan de grootte bin nendijks 55 h.a. 80 a. 70 c.a. bedraagt, is sedert tot stand gekomen. Volgens de desbetreffende voorschriften heeft de vergadering van ingelanden van het wa terschap Rumoirt het voorstel gedaan aan den nieuwen polder den naam „Abra ham Wissepolder" te geven, zulks uit er kentelijkheid jegens den dijkgraaf, den heer A. Wisse, voor het tot de bedijking door hem genomen initiatief en voor den daarbij door hem verrichten arbeid. De beer Wisse was van 1920 tot 1923 dijkgraaf van den Willempolder en van 1921 tot 1923 gezworene van den Anna Jacobapolder, welke beide betrekkingen vervielen, toen de drie polders Anna Ja coba, Willem en Kramers in 1923 tot één voet geraakte. En de menschen waren in geen beste stemming. E'en geest van bit terheid had zich van hen meester ge maakt sinds het mislukte bezoek van Tom Tracey aan mijnheer Delacot. Leu gen was op leugen gestapeld en 't verbaal was sterk opgeblazen. Doris had van haar leven nog nooit zulk een menigte in de straten gezien. Geheel verschrikt en van streek ge raakt, zocht ze ten laatste naar een schuilplaats; ze herinnerde zich, dat ze dicht bijl 't huis van juffr. Sedgewick was. Hoewel zij anders niet gauw daarin een schuilplaats zou zoeken, was er nu uiets aan te doen. Juffrouw Sedgewick had zich over de drukte op den weg in 't geheel niet be zorgd gemaakt. Ze vond het wel aardig want't zou stof tot spreken geven, voor een heele week zelfs wel. Doris ech ter was geheel van streek; ze had zich snikkend van opwinding en vrees in een stoel van de salon laten vallen. „Maar Doris, wat is er nu aan de hand," vroeg juffrouw Sedgewick ver baasd." „Och eigenlijk niets, ik ben alleen wat geschrokken. De menschen keken zoo schrikkelijk boos en dat maakte mij be nauwd. Het is zóó wel weer over." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2