De Begrooting P.T.T. SL Hicotaas. I Cade waaMhde# mooi Zweed&ch cmdmvck S. Ca. MLddetöuA^ Dagblad voor de Provincie Zeeland LI L\« Weerzinwekkend. De strijd in China. [en I colporteur, wo- en A. B., 34 Y. Nationale Inroerende goe- jardam, beiden Huis van Be- hooger beroep I vonnis van de J waarbij zij we- lievelijk werden |2 jaar gevange- 1 de oplichtingen 1 1937 gepleegd landeren, waar- de handelingen zijn geworden, teekende even- DINSDAG 9 NOV. 1937 52c JAARGANG - No. 34 De Chineezen ontvangen versterkingen. Het voorloopige verslag van de Tweede Kamer. Veel waardeering, maar ook critiek. V i\ Belangrijkste Nieuws plant, die te- mate bestand vorst inval- jok de •he1'- roef ve-,1 c o"k ind en mais- uit- Pretoria mais is een en verbasterd oede kwaliteit de Neder- len. leven van den M. mais ge- z. een harde c.M. lange uit 8 rijen ,v. verkregen uit Eibergen, Imerikaansche net fijnen kor de pluimvee- ieven genomen toewering in ►or honderden [and genomen, is kan groeien grond, en ge- 2e helft van c.m. met 2 of n afstand tus- 50 c.m. In het ervaring op- maisplantën, waren getrok- vrij goed, maar g de groei stil of drie weken len- zandgrond begin werden minderwaar- gaf natuurlijk mais vraagt tige stikstof'be- elt zich in het de verbouwer grondige on- Juni beginnen ►ten en ontwik- het blad. De mtwikkelt zich ,25 'M. De N. ►oer een lengte nais, d.w.z. de voor het vee sl 3 tot 4 m. gin September ordeel van den verbouwer de s de haver en igst behoeft na ijk te geschie- rners zijn toe- zoo dat deze 3t worden aan- iiuwer de mais het veld laten ook gebeurd is. is, dat blad en van vorst, als iet moer te ge- reet, dat 1 h.a. groenvoer op- valiteit, dan is ïais van groote er-verbouwer. vendelaffaire. ■RBERICHT. Ind van 9 Nov.: It O. richtingen, Ir bewolkt, wei- Inig verandering Idag 3 uur: Jen 1§ gen 10 u.: 770. fietsen: Uitgave: N, V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 4448! Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs fZ.SO per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per reget Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het is al jaren geleden, dat wijlen Dr Kuyper het liefdadigheidsbetoon van de Groningsche elite op de kaak stelde, toen het een liefdadigheidsbal organi seerde ten bate van de weduwe van een politie-agent die als slachtoffer van zijn plicht was gevallen. Iets soortgelijks zal men nu te Rotter dam beleven. Blijkens de „N. R. C r t." wordt daar, in verband met de a.s. blijde gebeurtenis aan het Hof, een „W i 11 e bedjes- fa a 1" georganiseerd, om met, de op- brengst daarvan, arme kindertjes te hel- t pen. Het verdriet van duizenden arme klei ne kleuters beeft een aantal fijngevoelige „dames en beeren" in een meelijdende, verteederde stemming gebracht. Men heeft zoo diep medelijden met de behoeftige moeders die omtrent denzelf den tijd als de Prinses een baby ver wachten. En om aan dat meelijden uiting te ge ven wordt nu een gala-feest georgani seerd. De „N. R. G r t.", inplaats van haar diepe verachting over dergelijk smake loos gedoe uit te spreken, geeft een geest driftige beschrijving van wat er te ge beuren staat. Het zal een feest zijn van voornaam- mondaine schittering. De deelnemers(sters) worden dan ook verwacht in avondkleeding. Het zal een bal zijn dat van Zaterdag avond tot in den vroegen Zondagochtend zal duren en waarbij een aantal popu laire musici en humoristen medewerking zullen verleenen. Het wordt, zoo besluit de „N. R. Grt.", een gedistingeerde dave rende fuif. Eb ten overvloede wordt er dan nog aan toegevoegd, dat het gedistingeerde publiek, hetwelk op deze wijze van zijn innig meelijden met de behoeftige moe ders en haar kindertjes blijk geeft, waar voor zijn geld krijgt. D'at in de eerste plaats. Maar daarbij heeft men dan de streelende gedachte dat er van het verbraste geld, toch ook nog iets ten goede komt aan het Vrouwen comité voor baby-uitzetten. Het is in één woord weerzinwekkend. Dit geldt zoowel van de 0 ganisatie als van de aanbeveling in de d.ftige „N. R. Grt". „Fijne, kiesche trek van den weldadig heidszin onzer eeuw", zou Dr Kuyper zeggen. DE JAPANSCHE LEGERS BIJ SJANGHAI NADEREN ELKAAR. Chineezen in moeilijke positie. De twee groote Japansche troepen machten in den Sjanghai-sector zijn thans nog slechts dertig kilometer van elkaar verwijderd. De afdeelingen, die in de Hangtsjaubaai aan land werden gezet en langs den rechteroever van de Wang- poe marcheeren, bevinden zich vlak bij Minhang, dat vijftien km. ten Zuiden van Sjanghai ligt. De troepen, die over de Soetsjau zijn getrokken en zich, on danks het Chineesche verzet, aan den Zuidelijken oever hebben kunnen neste len, trekken langzaam naar Nantau, de Zuidelijke Chineesche stad van Sjanghai, waar zij bet leger uit de Hangtsjaubaai zullen moeten samentreffen. De Chineesche legers, die nu nog ten Zuiden van de Soetsjau en in Poetoeng, tegenover Sjanghai, liggen, zullen, naar van Japansche zijde wordt gemeld, inge sloten en vernietigd worden, of zich naar bet Westen moeten terugtrekken. Volgens een Reuterbericbt waren er aan toet einde van den dag nog geen teekenen van een algemeenen aftocht der Chineezen uit de omgeving van Sjang hai. Het D.N.B. meldt intusschen uit Sjang hai, dat de tegendruk, welke door de aangerukte Chineesche versterkingen aan het front van Tsjapoe wordt uitgeoefend, sterker voelbaar wordt, zoodat de hoofd macht van de Japansche landingstroepen zich nog ten Zuiden van de Wangpoe bevindt. Ten Zuiden van de Soetsjau-kreek stel len de Japanners alles in het werk om de bestaande brughoofden te vergrooten. Als gevolg van bet verzet der Chineezen zijn de vorderingen gering. Aan het Noordelijk front, ten Oosten van Nan- tsiang, ontwikkelen de Chineezen grootere activiteit. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft verklaard, dat de Chineezen aan het front langs de Soets jau ondanks de herhaalde aanvallen der Japanners alle stellingen hebben weten te behouden. De Japansche troepen hebben in den sector van Nantsiang hevige aanvallen ondernomen, die echter zonder succes bleven. De opmarsch der Japansche troe pen, die in de baai van Hangtsjau aan land zijn gegaan, is volgens den Chinee- schen woordvoerder bij het bereiken van de Wangpoe definitief tot staan ge bracht. Er wordt voort gemeld, dat in Moek- den de staat van oorlog is afgekondigd, nadat Chineezen en Koreanen tezamen een aanval op de Japansche troepen ge daan hadden. Volgens Sovjet-kringen in Nanking zou de toestand in het algemeen wel zeer gespannen zijn, doch men geloofde niet, dat er dezen winter ernstige moeilijk heden zouden komen, daar de Japanners niet in staat zijn, de hevige koude in het Amoer-district te doorstaan. Taijoeanfoe niet meer te redden. Van officieele Japansche zijde wordt verklaard, dat de Japansche troepen thans meer dan een derde van Taijoean foe hebben bezet. De strijd in de stad duurt voort. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat het grootste deel der burgerbevol king Taijoeanfoe heeft ontruimd. De ver dedigers hebben besloten de stad te ver woesten. In een verwoed gevecht van man tegen man drijven de Japanners, gesteund door geschut en luchtmacht, de Chineezen zuidwaarts door de straten van Taijoean foe. In* de straten ontstond een verbitterde strijd, waarbij de Chineezen eiken duim gronds hardnekkig verdedigden, mijnen tot ontploffing brachten en de aanvallers onder vuur namen met loopgraafmórtie- ren en machinegeweren. FRANCO LAAT BRITSCHE SCHEPEN VRIJ. In de kwestie van de zeven door de Spaansche opstandelingen vastgehouden Britsche schepen en de twee met ijzererts geladen schepen, die in den zomer in be slag werden genomen, is, naar Eden in bet Lagerhuis heeft medegedeeld, een ac- coord bereikt. De schepen zullen vrijgela ten worden, en ter beschikking van den Britschen gezant te Hendaye zal een hoe veelheid ijzererts worden gesteld, gelijk aan de in beslag genomen hoeveelheid. TREKT MUSSOLINI ZIJN INFANTERIE UIT SPANJE TERUG? Naar de Parijsche correspondent van de News Chronicle meldt is Mussolini be zig zijn infanterie uit Spanje terug te trekken. Dit zou geschieden op verzoek van Franco en tevens omdat Mussolini de troepen, die voorloopig naar Libye zijn gezonden, dichter bij huis wil hebben. De technische troepen, waaronder ook artil lerie, tanks en luchtmacht worden gere kend, zijn achtergebleven. Dat zullen vol gens den correspondent de 40.000 man zijn, welke Italië erkend heeft in Spanje te hebben staan. OOSTENRIJK ZAL NIET TOT HET DUITSCH-ITALIAANSCH-JAPANSCH PROTOCOL TOETREDEN. Op grond van het duidelijke standpunt van Oostenrijk tegenover het communis me zijn politieke kringen van meening, dat de uitbreiding van het Düitsch-Ja- pansche verdrag tot Italië, Oostenrijk niet rechtstreeks interesseert. Oostenrijk beschouwt het communisti sche gevaar als secondair. De politie is in voldoende mate in staat het land er voor te behoeden. Door zonder speciale reden toe te tre den tot een gezamenlijke actie tegen het communisme, zou Oostenrijk afstand doen van den zoo vaak tot uitdrukking gehrachten wil zich niet te begeven in een politiek van bloes. BRUNO MUSSOLINI IN SPANJE GEDOOD? Volgens berichten uit Barcelona en Va lencia blijft, naar het „Hdbl." meldt, ondanks de officieele ontkenning, het ge rucht loopen, dat de zoon van Mussolini, Bruno, in Spanje is verongelukt. Sinds 25 October heeft men niets meer van hem gehoord. Op dien dag werd bericht, dat twee Italiaansche Savoia-bommenwerpers door afweerkanonnen op de Katalaansche kust in vlammen waren neergeschoten. Eén viel in zee, de andere stortte neer bij Moncada. Alle vijf inzittenden waren Italianen, volgens de documenten, die op de lijken werden gevonden. De „Matin" publiceert telegrammen uit Londen van den volgenden inhoud: On danks de officieele tegenspraak van Rome Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting der posterijen, telegrafie en telefonie voor 1938, spraken vele leden er hun waardeering over uit, dat het P. T. T.-bedrijf ook in de huidige omstandig heden zich zoo uitermate gunstig ontwik kelt. Verscheidene dezer leden hadden er ernstig bezwaar tegen, dat ieder jaar op nieuw de winst te laag wordt ge raamd, zooals uit de opbrengstcijfers van de laatste jaren blijkt. Voor het jaar 1936, waarover het verslag van het hoofd bestuur der P.T.T. onlangs is verschenen, werd b.v. f 5V2 millioen winst geraamd, terwijl uit de uitkomst bleek, dat deze winst in werkelijkheid f IOV2 millioen bedroeg. Gevraagd werd of het in de bedoeling van den minister ligt tot verdere ver laging van de tarieven over te gaan en, zoo ja, tot welke. Door vele leden werd geklaagd over d e slechte verzorging van het platteland. De vraag werd gesteld, welke de kosten zijn bij vervoer per .vliegpost, nu 't lucht recht is afgeschaft, en welke bedragen noodig zijn voor het driemaal per week verzenden van post naar Ned.-Indië. Enkele leden uitten den wensch, dat tot verdere automatiseering van de telefoon zal worden overgegaan, ter wijl men tevens gaarne zou vernemen, welke opzet in het algemeen aan de auto matiseering ten grondslag ligt. In aansluiting op het financieel zoo gunstig beeld van het bedrijf werd van verschillende zijden aangedrongen op het in 't oog houden van de personeels belangen. Naar de meening van verscheidene leden zijn de arbeidsvoorwaarden zeer slecht. Stelselmatig wordt het loon meer gedrukt dan bij een zoo winstgevend be drijf te verantwoorden lijkt. Men drong nogmaals aan op invoering van de 48-urige werkweek. De aandacht werd nog gevestigd op de aanmerkelijke verzwaring van den werk tijd tengevolge van het postvervoer met de nachtposttreinen. Hierdoor wordt het werk der expeditie verplaatst naar den avond, gedeeltelijk zelfs naar den nacht en naar vroege morgenuren. Gevraagd werd maatregelen te nemen, waardoor aan deze bezwaren wordt tegemoetgeko men. Opnieuw drongen vele leden aan op vermindering van het aantal a r b e i d s- contrac tanten. Geklaagd werd over het feit, dat de bevordering van adspirant- bestellers en jongelingen reeds jaren lang vrijwel geheel stilstaat, ofschoon bij I aanstelling de verwachting gerechtvaar digd was, dat bij het bereiken van den 20-, 21- of 22-jarigen leeftijd een benoe ming tot besteller zou volgen. De loonen van deze personen zijn veel te laag en de arbeid, dien zij moeten verrichten, is dezelfde als 'die van de bestellers. Men achtte dezen toestand onhoudbaar. Vele leden betuigen hun ingenomenheid met het beleid, dat ten aanzien van de radio-af deeling van het P. T. T.- bedrijf werd gevoerd. De rustige, maar gestadige ontwikkeling van dezen dienst verdient allen lof. Verschillende leden zouden gaarne van den minister vernemen, hoe deze zich voorstelt de moeilijkheden op te lossen, welke zijn gerezen tusschen de omroep verenigingen en den bond van exploitan ten van radio-centrales. De vraag werd gesteld, of de radio- raad in zijn huidigen vorm nog wel be antwoordt aan de aanvankelijke bedoeling van uitsluitend adviseerend orgaan voor de regeering te zijn. Enkele leden zouden gaarne ingelicht worden over de klacht van de uitgevers van uiet dagelijks verschijnende bladen, aan wie het verboden is om de radio programma's op te nemen in hun blad. Zulks is slechts toegestaan aan dagbladen en een vier- of vijftal andere periodiek verschijnende Maden. Wil de minister bevorderen, dat aan deze discri minatie, die hun ongerechtvaardig voor komt, een einde gemaakt wordt? Met voldoening hadden vele leden ken nis genomen van de instelling van de commissie tot bestudeering van 't vraag stuk van den wereldomroep. Hierdoor immers zal bevorderd worden, dat ook de stem van Nederland in dat kader op waardige wijze wordt gehoord. Sommige leden stelden in dit verband de vraag of het niet op den weg van de regeering ligt, den omroepvereenigingen bij de ver zorging van deze voor het algemeen na tionale belang zoo gewichtige uitzending eenigermate tegemoet te komen, b.v. door het kosteloos ter beschikking stellen van zenders, of langs anderen weg. Gevraagd werd in welk stadium de tele visie thans is. Zullen de technische en financieele moeilijkheden, welke zich hier bij voordoen, kunnen worden overwonnen? Naar men meende te weten worden in de laboratoria van Philips allerlei proe ven voor de televisie genomen. Hoewel men alle waardeering voor dien arbeid had, was men van oordeel, dat deze zaak volledig in handen van de re geering moest zijn en via de regeering in handen moet worden gelegd van de omroepvereenigingen. blijven telegrammen uit Barcelona en Va lencia melden, dat de oudste zoon van Mussolini is neergestort boven het gebied der Spaansche regeering en dat hij op het oogenblik de gevangene is der regee- ringstroepen. RUSSISCHE STAP TE ROME. Officieel wordt medegedeeld, dat de Russische ambassadeur te Rome, die den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken heeft bezocht, aan Ciano heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie de toe treding van Italië tot het anti-commu nistische pact als een onvriendschappe lijke daad beschouwt. Volgens een Havasbericht zou de Rus sische ambassadeur nog hebben ver klaard, dat de toetreding in strijd is met met het verdrag van 1923. Na het vertrek van den ambassadeur stelde Ciano zich telefonisch met Mus solini in verbinding, die buiten Rome vertoefde, ten einde hem van het onder houd met Stein op de hoogte te brengen. De duce is daarop per vliegtuig in de hoofdstad teruggekeerd. Uit betrouwbare bron' verluidt, dat Mussolini naar aanlei ding van de mededeeiingen, welke Ciano hem deed, zijn terugkeer naar Rome ver vroegd heeft. Korta Berichten. Gisteren is te Boedapest een scher pe controle op vreemdelingen gehouden. 29 menschen zijn gearresteerd en zullen onverwijld over de grens worden gezet. Bovendien bleek van 334 lieden, dat zij zonder verblijfsvergunning in de stad vertoefden. Het telegraaf agentschap Bel ga is ge machtigd, het in een Engelsch blad ge publiceerd bericht, dat koning Leopold mogelijk in het huwelijk zal treden met prinses Maria, de jongste dochter van den koning van Italië, categorisch tegen te spreken. Op 18 October bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 1.380.249, het geen een stijging van 51.045 in vergelij king met 13 September beteekent. PRINS BERNHARD OP DE RIJSCHOOL. Prins Bernhard heeft gisterochtend voor de eerste maal deelgenomen aan de rijlessen van de Rijschool te Amersfoort Het ligt in de bedoeling van den Prins om deze lessen, welke gegeven worden in een klas van officieren, gedurende lango ren tijd te volgen. ONTTREKT LANDSDRUKKERIJ WERK AAN PARTICULIEREN? Opmerkingen der Tweede Kamer over de begrooting. Blijkens het voorloopig verslag van de begrooting der Alg. Landsdrukkerij brachten vele Tweede-Kamerleden de di rectie van de Algemeene Landsdrukkerij hulde voor haar werk. Naar eenige leden vernomen hadden, nemen de klachten over het onttrekken van werk aan de particuliere drukkerijen door de Landsdrukkerij in den laatsten tijd zeer ernstig toe. Werken, die sedert jaren en jaren in particuliere bedrijven tot tevredenheid der lastgevers werden gereedgemaakt, werden door de Lands drukkerij „geannexeerd". De nadeelen, welke daarvan voor het particuliere be drijf het gevolg zijn, liggen voor de hand. De capaciteit der Landsdrukkerij neemt toe. Wel niet uiterlijk opvallend in zeer groote bedragen, maar als men den fac tor rationalisatie en mechanisatie inscha kelt en men ziet daarnaast nog uitbrei ding van personeel, dan blijkt daaruit duidelijk de verhoogde capaciteit. Hierte gen hadden deze leden ernstig bezwaar, Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de P.T.T.-begrooting. Buitenland. Nog geen kabinet in België. Russische stap te Rome. De positie der Chineezen. Door een defect aan de pers zal ons hiad vandaag niet op den gewonen tijd kunnen verschijnen. C.A.O. BOEKBINDERIJ. Verzoek ingediend tot verbindend verklaring. De regeeringspersdienst meldt: De Ne- derlandsche Bond van Boekbinderspa troons, de Algemeene Nederlandsche Ty pografenbond, de Nederlandsche Katho lieke Grafische Bond, de Nederlandsche Christelijke Grafische Bond en de Neder landsche Grafische Bond hebben inge diend eert verzoek tot verbindendverkla ring van bepalingen van de op 30 Maart 1936 in werking getreden collectieve ar beidsovereenkomst, gesloten tusschen de vorengenoemde organisaties. Bezwaren tegen inwilliging van be doeld verzoek kunnen schriftelijk worden ingebracht bij den minister van Sociale Zaken voor of op 27 November 1937. Bij het departement van Sociale Zaken zijn exemplaren van bedoelde stukken veikrijghaar. Zij worden aan belangheb benden, op aanvraag, toegezonden. DE „DOEJOENG" TE SINGAPORE AANGEKOMEN. In 104 dagen is het transport volbracht. De tinbaggermolen „Doejoeng", -die ge sleept door de sleepboot Bumber te Sin gapore is aangekomen, heeft voor deze reis 104 dagen noodig gehad. De tocht is volbracht in een tijdsbestek, dat voor de reis geraamd was. Per dag zijn, als men eenige dagen oponthoud aftrekt, iets meer dan 80 mijlen per etmaal afgelegd, want de af stand RotterdamSingapore is 8400 zee mijlen. De langzaam varende baggermolen zal te Singapore in het dok bevrijd wor den van de aangroeiingen op den bodem, ontstaan in de tropenzeeën evenals de sleepbooten. Met de aankomst te Singa pore mag practisch gesproken wel gezegd worden, dat de reis volbracht is. De korte afstand, die nog moet worden afgelegd, biedt niet die gevaren van den tocht over den Atlantischen en den Indischen Oceaan. De reis heeft bewezen, dat, mits goede voorzorgen worden genomen, ook de grootste tinbaggermolens die in Euro pa worden gebouwd, in staat zijn derge lijke wereldreizen te maken. In de kringen der bouwers van bagger molens, is men dan ook in zijn nopjes met de behouden aankomst van de Doe joeng. Wel moesten ten behoeve van het transport de zware emmers aan dek ge stuwd worden en moeten zij in Indië op de ladders worden gemonteerd, doch het is dan toch mogelijk gebleken heel het toebehooren ivoor den baggermolen hier te bouwen en grootendeels aan boord te installeeren. Het vertrouwen dat de op drachtgevers getoond hebben in dit trans port is niet beschaamd en dat is een ge lukkige omstandigheid in alle opzichten. Het blijkt nu, dat men niet behoeft te schroomen, de baggermolens in Neder land geheel te voltooien en dat de ver zekering van dergelijke objecten geen risico's van buitengewonen aard biedt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1