JONGE MENSEN Ritthem. Ontslag crisisambtenaren. Vrijheid van Drukpers. Nog geen 3 Gent per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Telegrammen Finanliëele Berichten Marktberichten Qan, sLnxltqjL Uur Burgerlijke Stand Afloop ïerkoopingen en Aanbestedingen Advertentiën. 6EN RING koopbn BIJ NEL VAN DER VLIS J. H. KOK N.V., KAMPEN Opneming Voetpaden met de Kunstwerken. Aanvang 24 November a.s. Als gevolg reorganisatie van den zuivelsteun. Naar gemeld wordt, izullen als gevolg der afschaffing van het crisisbotermerk (en van 'het karnverbod) en de vervan ging daarvan door een exporttoeslag, ongeveer 200 crisisambtenaren worden ontslagen. De afdeeling „Crisisaangeslo tenen" der Zuivelcentrale, staande onder leiding van den heer Boele ivan Hens- broek, zal vrijwel geheel kunnen worden afgeschaft en tevens wordt overbodig een deel der crisis-accountants en crisiszui- velcontroleurs, die gedetacheerd zijn bij de Boter- -en Kaascontrole-stations onder Rijkstoezicht, n.l. voor zoover het de boter betreft. Bovendien zal het aantal ambte naren van den Crisisopsporingsdienst kunnen worden verminderd. Deze ambtenaren zullen niet zonder meer op straat worden gezet. Bij hun aanstellingsovereenkomst is n.l. bepaald, dat een fonds werd gevormd, waarin zij jaarlijks 5 procent van hun salaris moes ten storten. Het landbouwcrisisfonds voegde daarbij in het eerste jaar 5 pro cent van hun salaris, in het tweede jaar 6 procent, in het derde jaar 7 procent en zoo opklimmend tot 10 procent. Het door en voor de ambtenaren ge storte bedrag wordt hun bij ontslag uit gekeerd. Zoo zal een ambtenaar, die vijf dienstjaren heeft, een uitkeering ontvan gen van 55 60 procent van zijn jaar salaris. ii Inbrekers in een station bij hun werk gestoord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben brutale inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het bureau van het sta tion Nieuwersluis. Nadat zij op het eerste perron eerst een automaat hadden vernield en de daarin aanwezige dubbeltjes hadden weg genomen, hebben zij zich door het in drukken van een ruit, waarbij zij groene zeep gebruikten, die zij 'zelf tevoren nog in de bagage-af deeling hadden gestolen, toegang verschaft tot het stationsbureau, waar de brandkast stond. De inbrekers schijnen met de situatie althans eeniger- mate op de hoogte te zijn geweest, want den dag volgende op den nacht der in braak, zou het betaaldag zijn, zoodat er ruim elf honderd gulden in de brandkast aanwezig was. De pogingen, die de inbrekers hebben aangewend om de geheele brandkast weg te halen, mislukten, omdat de kast met een zware moer aan den muur is beves tigd. Daarop hebben zij met een boor en een sniiapparaat een gat in den zijwand der brandkast gemaakt. Zij hadden reeds een gat van ongeveer 15 c.M. hoogte in den stalen wand gesneden, toen zij1 ver dacht geluid hoorden. Boor en snijappa- raat hebben zij in den steek gelaten en het avontuur, dat voor hen zoo goed scheen te beginnen, eindigde in een over haaste vlucht. Op dat oogenblik n.l. kwam de heer S. bij' het station, om zijn dienst te begin nen. Deze zag allereerst den pot met groene zeep staan, hetgeen hem al zeer verdacht voorkwam. En toen 'hij de deur opende, zag hij twee mannen in gebukte houding vluchten. Hij heeft hen nog aangeroepen, maar de inbrekers verdwenen als wielrenners langs het Kanaal in de richting van Loe- nen. De heer S. heeft hierop den stations chef gewaarschuwd, die via de dienst- telefoon de omliggende post inlichtte en de politie waarschuwde van Amsterdam, Utrecht en Hilversum. Deze heeft de we gen afgezet en onmiddellijk het onder zoek grondig aangevangen. Het tweetal is nog gesignaleerd door een overwegwachter bij Weesp, maar verder mist men nog ieder spoor van de daders. Gebrek aan water in Drenthe. Men schrijft uit Emmen: Het zal nog niet vaak zijtn voorgeko men, dat in November een zoo nijpend watergebrek heerschte, als thans het ge val is. Het uitblijven van regen gaat voor de boeren meer en meer schadelijk wor den, doordat het jonge koren op de es- schen het te kwaad krij'gt. In de veenko loniën is de waterstand in de kanalen zóó laag, dat de scheepvaart allerlei be zwaren ondervindt. Het drinkwaterge brek wordt meer en meer algemeen. In Nieuw-Weerdinge wordt door de enke len, die een goeden welput hebben, drink water verkocht voor een cent per emmer. "Waar men is aangewezen op water uit de regenbakken is de voorraad zoo goed als uitgeput. ii Brand te Katwijk. Gistermid dag is een zware brand uitgebroken in de opslagplaats van het reederijbedrijf der N.V. A. den Duik te Katwijk aan Zee. Het vuur vond in het aanwezige materiaal gretig voedsel. D'e brandweer was weldra met de mo torspuit ter plaatse, doch kon doordat de motor weigerde niet terstond water ge ven. Spoedig was echter het euvel ver holpen en met assistentie van de brand weer uit Katwijk a. d. Rijn kon toen het vuur flink worden aangetast. De brand had intusschen met gewel dige kracht voortgewoed en spoedig stortte het dak in, terwijl niet lang daar na een deel van het steenen gebouw volgde. Een oogenblik dreigde ook ernstig ge vaar voor de vlak bij gelegen chemische fabriek van dr Van Dorp, doch doordat men deze goed nat hield, kon overslaan van het vuur worden voorkomen. De opslagplaats daarentegen is geheel uitgebrand. De schade is aanzienlijk doch wordt door verzekering gedekt. Aanrijding met doodelij- ken afloop. De 25-jarige motorrijder J. uit Den Haag, die gistermorgen te Voorschoten in volle vaart tegen de elec- trische tram is opgereden, is des mid dags in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen wonden over leden. Onregelmatigheden bij een veiling. Dezer dagen zijn bij de vei- lingvereeniging „Bloemenlust" te Rijns burg onregelmatigheden ontdekt in ver band met de naleving van de voorschrif ten der Sierteeltcentrale. Als verdacht daarbij medewerking te hebben verleend is toen de secretaris der vereeniging aan gehouden. Thans is hij onder verdenking van valschheid in geschrifte naar Den Haag overgebracht en na een voorloopig verhoor door den Officier van Justitie, in het huis van bewaring ingesloten. Vermiste scholier gevon den. De sinds Donderdagmorgen ver miste Rotterdamsche scholier de 12-jarige Hilbert Joldertsma is Vrijdagmorgen in alle vroegte in de bosschen bij Amers foort door houthakkers aangetroffen. De knaap werd onmiddellijk overgegeven aan de politie, bij wie hij verklaarde, dat hij op goed geluk was gaan fietsen. De jongen had den nacht in het bosch door gebracht Hij verzekerde tenslotte den commissaris, dat hij voortaan er voor zorgen zou betere cijfers op zijn rapport te krijgen. Een avontuur als hij had door leefd, zou hij niet meer ondernemen. In den loop van den dag is de jongen naar zijn ouders teruggebracht. 'Baby van een stoel ge vallen. Een 11 maanden oude baby is te Rotterdam is de ouderlijke woning van een stoel gevallen. Het kindje be kwam een halswervelfractuur en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Noodlottige aanrijding te Zeist. Gistermiddag kwam de heer Garree, te Zeist uit de Montaubanlaan den Utrechtschen weg oprijden, toen uit de richting Utrecht een auto naderde. De heer G. weifelde een oogenblik met het noodlottig gevolg, dat hij door den wagen werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. Drinlkwaterschaarschte op U r k. Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drinkwater. De kwaliteit van het lei dingwater is van dien aard, dat het on mogelijk als drinkwater kan dienen. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk binnen enkele dagen geheel zonder drinkwater zijn. Een brutale kraai. De on deugende Haagsche kraai, die onlangs zooveel opschudding heeft veroorzaakt in de omgeving van de Frankenstraat, om dat zij bij families binnenvloog, glinste rende voorwerpen stal en allerlei kraaien- kwaad uithaalde, is gistermiddag onver wacht op het terrein waarvan zij verban nen was teruggekeerd. Na de 'klachten van de politie hadden haar jeugdige be schermelingen haar naar Voorschoten ge bracht, waar zij de rest van haar kraaien- leven zou slijten. Het schijnt, dat het dier deze verbanning niet heeft kunnen ver duren. Stiekum is het er van door ge gaan en tot verrassing van de bewoners der Frankenstraat was de kraai gister middag weer present. Daar de politie haar wegens haar vele delicten zocht, werd het hoofdbureau dadelijk van haar aanwezigheid op de hoogte gebracht. Fluks kwam de motorpolitie ter plaatse en zij slaagde er nu in de voortvluchtige te arresteeren. De kraai verzette zich niet en liet zich gewillig met den motor mee nemen. Onder groote belangstelling werd de gevleugelde arrestant overgebracht naar het politiebureau en daar voorloopig opgesloten. Of zij na verhoor door den commissaris voor den Officier van Justitie zal worden geleid, om in het Huis van Bewaring te worden opgesloten tot haar zaak voor de rechtbank komt, is volgens de Telegraaf nog niet beslist. „In ieder 'huis een radio" De leider van de afdeeling politieke ra dio-uitzendingen en voorzitter van de „Reichsrundfunkkammer", Hans Krieg- ler, heeft bij de opening van de radioten toonstelling te Passau verklaard, dat hij streeft naar een „totalitair radiogehoor". De heer Kriegler zal n.l. maatregelen treffen om ieder huis van een ontvang toestel te voorzien. Alles zal gedaan wor den om de slechte ontvangst in eenige districten te verbeteren. Iedereen moet in staat gesteld worden het plaatselijke omroepstation en den Deutschlandsender goed te ontvangen. Als eerste doel zal gestreefd worden naar een „mobilisatie" van vijf millioen nieuwe luisteraars. In de maand Juli van dit jaar heeft de minister van Propaganda, dr Göbbels, verklaard, dat Duitschland het hoogste percentage luisteraars van Europa heeft, n.l, 12.4 pet. van de bevolking. Een belangrijk proefschrift Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is gisteren gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid Mr E. Diemer te Rot terdam, op een proefschrift getiteld „Vrij heid van drukpers". Een mooi onderwerp voor den zoon van iemand, die in de drukkerswereld zulk een vooraanstaande plaats inneemt. Het proefschrift van Dr Diemer, uit gegeven bij' „Libertas" te Rotterdam, be handelt een onderwerp dat wel zeer ac tueel is. De jonge doctor komt tot de conclusie, dat ten aanzien van de drukpers elke preventieve censuur, in welken vorm zij zich ook openbaart, in staatsrechtelijk opzicht dient te worden verworpen. Het bestaande grondwetsartikel kan gehand haafd worden, al zou hij aan de volgende formuleering de voorkeur geven: „Ieder is vrij om door schrift en teeke- ning aan ieder gedachten of gevoelens te openbaren. De wet regelt de aansprake lijkheid 'hiervoor." De vraag of de vrijheid van drakpers zoo als wij die kennen, gehandhaafd kan blijven, zal waarschijnlijk telkens weer de aandacht vragen. Het proefschrift van Dr Diemer zal daarbij een welkome vraagbaak blijken. SURINAME'S KOFFIECULTUUR IN GEVAAR. Bedreigd door de daling van den koffieprijs. Naar Aneta's correspondent te Para maribo verneemt, beteekent de schrikba rende daling van den koffieprijs de on dergang van de Surinaamsche koffiecul tuur. Zelfs het afplukken en verwerken van de rijpe koffie is niet meer loonend. Men 'hoopt thans, dat de bacovencul- tuur krachtig zal worden aangepakt. Overwinning voor de Japanners. PEKING. De hoofdstad van Sjansi, Taijoean, is in handen der Japanners ge vallen, na den verbitterdsten veldtocht die tijdens de vijandelijkheden in N.-China is voorgekomen. Men verwacht thans, dat de Japanners aan alle Noordelijke fron ten zullen oprukken naar de Gele rivier. Saragossa gebombardeerd. MADRID. Gemeld wordt, dat gister een 40-tal vliegtuigen der regeering de mili taire doelen van Saragossa hebben ge bombardeerd. Een hevige ontploffing heeft zich voorgedaan, welke zeker af komstig was van een getroffen munitie- .depot. Alle vliegtuigen zijn veilig naar hun bases teruggekeerd. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Zevenbergen. Naar gemeld wordt hebben houders van de 4H en 5 pet. obligaties zoodanig van hun voorkeursrecht gebruik ge maakt bij de uitgifte van f 1,2 millioen 4 pet. obligaties, dat op de vrije inschrij vingen niets kan worden toegewezen. MIDDELBURG. Veiling van 5 Nov. snijboonen 838, roem van Holland 22 23, spinazie 3-—12, postelein 9, suiker- boonen 1727, rentegevers 2534, breekpeen 11,5, s'P'ruiten 214, witlof 7'20, schorseneeren 59, koolrapen 0,5 1, waspeen 2; uien 29, savoye kool 1 3, roode kool 13, prei 2,55 ct. alles per k.g.; peen 2,54, rapen 13, kroten 14, selderie 1—3, rammenas 1 2 ct. alles per bos; bloemkool 210, andijvie 0,61, kropsla 0,61,5 ct. alles per stuk. GOES. Groote veiling van 5 November. Druiven: Black Alicante 1025, Black Berry 10 gld. p. 100 kg. Groenten: Dubbele princesseboonen 23, spinazie 78, spruiten 714, tomaten 3 14, prei 5, uien 3, breekpeen 3, groene savoye kool 14, witte kool 0,80, roode kool 4, blauwkop rapen 12, aardappe len 1,602,20 gld., alles per 100 kg.; bloemkool 1,5011, kropsla 0,601,20, andijvie breedblad 0,600,70, id. krul 1 1,20, knolselderie 23 gld., alles per 100 stuks; rapen 4, wortelen 4, selderie 1,601,90, kroten 5, rammenas 1 gld. p. 100 bos, bloemen: chrysanthen 24, dahlia's 2 gld., p. 100 bos; wild: hazen 1,80 gld. p. stuk. KAPELLE, 5 November 1937. Groote veiling. Zure Kroetappels 0.65, per 100 kg.; Breekpeen 18 per 1000 kg. Kleine veiling. Goudreinette 511, Sterappels 5'12, Zure Bellefleur 37, Gourt Pendu 36, Jonathan 813, Bramley Seedling 2'6, Zoete Ermgaard 36, alles per 100 kg. Peren: Comtesse de Paris 615, Win- tersuikerij 35.5, Souvenir de Vacheur 5, St. Remy 35, Gieser Wildeman 2 8.5, Kleiperen 25,.alles per 100 kg. Diversen: BI. Druiven 10—27, Fram bozen 2635, Mispels 34, Tomaten 8 19, alles per 100 kg. Groenten: Spruiten 414, Witlof 8.5, Uien 13', Veldsla 3, Savoyekool 2.60 2.70, Boerenkool 1.50, alles per 100 kg.; Bloemkool 214, Kropsla 0.60, beiden per 100 stuks; Bospeen 4, Knolselderij 2, beiden per bos. KRABBEND!JKE. Veiling van 5 Nov. Breekpeen 1520 per 1000 kg. Aanvoer 180.000 kg. TH'OLEN. Roomboter f 0.81 per pond; Boereboter f 0.76 per pond; Eieren f 5.75 per 100 stuks. 'SINT MAARTENSDIJK. Uienveiling van 5 Nov. Groote bruine uien f6.46 f6.'52; 'bonken f6.30; drielingen f3.90; pickles f 7.40; stek f 2.90 per 100 kg. ge sorteerd. Totale aanvoer 15200 kg. Han del in uien slap, met dalende prijzen. Groenteveiling: Zeeuwsche 'bonte f 2.80, breekpeen le soort f 1.64f 1.87; idem 2e soort f 0.50f 0.52. Totale aanvoer 80.000 kilogram. VXroVisGbtU^l EINDE V00RRAN6150 M Waarfjf zoo'n bord staat te bet einde van een voorrangsweg tn zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden] nt/z RECHTS GAAT VOOR! MIDDELBURG. Overleden: M. de Valk, 60 j., geh. met J. Bogaerts. Ondertrouwd: A. Leijnse, 29 j. en P. Zwigtman, 25 j.L. A. Kerkhove, 23 j. en M. L. van Belzen, 22 j. Getrouwd: F. H. Steutel, 26 j. en A. Niedermann, 26 j.; G. L. Heijman, 28 j. en P. Alewijnse, 25 j. (M. G.) Van 30 October6 November. ÏERSEKE. Ondertrouwd: Cornells van Oosten 26 j. jm. te Wemeldinge en Maria Tona van der Have 27 j. jd. (I. G.) Van 28 October4 November. WEMELDINGE. Ondertrouwd: J. van Koeveringe, 28 j. jm. en F. Meijaard 22 j. jd. (I. G.) Van 29 October4 November. KRUININGEN. Geboren: Paulina Ma ria dv. Petrus Josephus van der Borgt en Adriana de Jonge; Pieternella Martina, dv. Johannes Poley en Jannetje Polder man. (I. G.) Over de maand October. ARNEMUIDEN. Getrouwd: Geene. Bevallen: J. de Meulmeester, geb. de Ridder, z.; W. de Nooijer, geb. Meulmees ter, d.; C. Verhage, geb. van der Weele, d.; L. Onderdijk, geb. Vader, d. Overleden: J. van Belzen, 85 j., wedn. van J. C. Boone; A. de Rijke, 67 j., echtg. van A. Koppejan (overleden te Nieuw en St.-Joosland); J. Schroevers 2 m., z. v. L. Schroevers en E. Sierreveld. (M. C.) WAARDE. Geboren: 2, Hendrik Jeroon, z. v. Adriaan Schrier en Cornelia Pieter nella Koeman. KRABBENDIJKE. Geboren: 10, Jaco- mina, d. v. G. Clement en J. K. Blok; 17, Cornelia Jacoba, d. v. J. Melis en M. Hofman. Overleden: 5, Laurus Zuidweg, 72 j., echtgenoot van Neeltje Koets; 27, Jan Cusee, 59 j., echtgenoot van Adriana Koppejan. CO'LIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 28 Oct.: Johannis Marinus de Regt 22 j. jm. en Lena Hendrika Maas, 20 j. jd. (N.-B.) ZAAMSLAG. Huw.-aangiften: 21, Cor nells Pieter de Vos, 27 j. jm. en Janna Johanna van Doorn, 25 j. jd.; 28, Marinus de Feijter, 24 j. jm. en Janna de Pooter, 21 j. jd. Huw.-voltrekkingen: 7, Cornelis Edial Dekker, 29 j. jm. en Jacomina Elizabeth de Kraker, 29 j. jd.; 13, Isodorus Octavus Kegels, 26 j. jm. en Janna Christina de Roo, 22 j. jd.; 14, Cornelis Pieter de Vos, 25 j. jm. en Elizabeth van der Beek, 22 j. jd. Geboren: 5, Jozias, z. v. Jacobus Haak en Catharina Maria Dees; 8, Daniël Jan, z. v. Joris van Drongelen en Johanna de Koeijer; 10, Jacomina Maria, d. v. Edial Jacobus Verpoorte en Neeltje Adri ana Scheele; Eric Jacques Julien Marie, z. v. Jacobus Cornelius Franciscus Mi- chielsen en Germaine Celina Maria de Clerck; 11, Dirk, z. v. Pieter Dees en Adriana Johanna Dieleman; 14, Maarten Martinus, z. v. Martinus Wieland en Pieternella de Vos; 16, Maria Wilhelmina, d. v. Marinus Florussen en Willemina Janna Wolfert; 19, Marinus Abraham, z. v. Marinus Francois Moens en Pleun- tje Tanneke Lensen;' 22, Jan Arij, z. v. Arij Cornelis de Putter en Maart je Ja comina de Feijter; 25, Licia, d. v. Johan nes Leunis en Maatje Heijnsdijk; 29, Mar tina Janna, d. v. Jan de Bruijne en Mechelina Verhelst; 31, Cornelis Jacobus, z. v. Hermanus de Bruijne en Catharina Vermeulen. (T. C.) lerseke. Gistermiddag werd door nota^ ris E. G. van Dissel te Goes, ten verzoeke van de erven A. Mieras Dz., publiek ver kocht een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, aldaar gelegen Molenpolder 3, groot 8.82 a. Koopster werd de „N. V. Oester cultuur Mij., voorheen J. Mieras-Adri- aanse", gevestigd te lerseke, voor f 1580. (Verbeterd bericht.) Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 771. Licht op voor fietsen: Zondag 5 u. 3 min. Maandag 5 u. 1 min. Op 10 November hopen P. SIMONSE en PIETERNELLA DINGEMANSE, hun 40-jarige Echtvere e ui gin g te herdenken. Dat de Heere hen nog vele jaren samen mag sparen, is onze wensch. Namens de Familie DINGEMANSE. Veere, 6 November 1937. WAAR GAAN 7LE NU HEEN? OPEENS T.FABERY DE JONGE JUWELIER LANGE KLRkSTCLAAX 30 GOE 5 Heden verscheen: DOOR Prijs f 1.50 - Gebonden f 2.25 Een prachtige jongedames roman. Het boek sluit aan op het 't vorig jaar verschenen werk van dezelfde schrijfster „Een Zomer van Let Verhage". Echter is het een opzichzelf staand geheel en kan dus ten volle worden genoten zonder dat het vorige boek is gelezen. IN ELKEN BOEKHANDEL TE KOOP GEVRAAGD: ENIGE AANDELEN IN DE E.N.C.B.S. TE SAS VAN GENT. Brieven met prijsopgaaf te zenden aan L. DE KOEIJER—DE ZEEUW, Axelschestraat A 132v, Zaamslag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3