DE HANDELSPOLITIEK VIN ONZE REGEERING. MM Een Christelijk Kabinet. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De samenstelling van het Kabinet. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws HET STOFFENHUIS Verdediging eoonomlsoh landsbelang. ZATERDAG 6 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 32 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorctctraat 70, Ooe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Ooe» en Yllstlngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen In ons nummer van 22 October j.l. hebben wij er op gewezen, hoe door den voorzitter van den Vrijheidsbond was beweerd, dat de heer Van Lidth de Jeude door Golijn op smadelijke wijze was ten offer gebracht op het altaar van de nieuwe coalitie-regeering. De bedoeling was te suggereeren, dat Dt Golijn den heer de Jeude zou hebben losgelaten teneinde een coalitie-Kabinet te kunnen vormen en dat hij in strijd met zijn eerst gedane toezeggingen van de breede- naar de smalle basis was overge gaan. Ook bij het afdeelingsonderzoek van de Rijksbegrooting in de Tweede Kamer is deze zaak ter sprake gebracht. In de Memorie van Antwoord heeft de Regeering vrij breedvoerig van antwooid gediend. Op den voorgrond werd gesteld, dat de Kabinetsformateur rekening moest hou den met den uitslag der verkiezingen. „Die uitslag was althans op één punt volkomen duidelijk. Het door Dr Golijn vóór de verkiezin gen en tijdens de verkiezingscampagne op den voorgrond gestelde ééne desideratum: een regeeringsbeleid, dat gedragen wordt door een „krachtige Christelijke levens overtuiging"; een beleid, dat de zedelijke krachten van het Christendom ook in het Staatsbestuur tot gelding wilde brengen en „verstevigen", dat desideratum had door den uitslag der verkiezingen zijn bezegeling verkregen. Het sprak dus vanzelf, dat de forma teur i prijs stellend op den steun eener meerderheid in de Kamer allereerst aan deze zijde der zaak zijne aandacht schonk. Beteekent dit nu, dat het tweede desi deratum: de vereeniging van allen, die zulk een staatkunde wilden steunen, werd losgelaten? In geenen deele. De formateur heeft van meet aan er naar gestreefd ook an dere personen dan die, welke tot de voormalige coalitiepartijen behoorden, in zijn Kabinet op te nemen. Hij werd daar bij allereerst gedreven door de begeerte oude tegenstellingen zooveel mogelijk to verzoenen, nu, naar het hem voorkwam, de oude antithese op staatkundig gebied niet meer zóó scherp tot uiting kwam als voorheen wel geschiedde. Met name meende hij, dat ter linker zijde om nu dien term voor het ge mak nog maar eens te bezigen het in zicht in de beteekenis van het Christelijk geloof voor het staatkundig leven groeien de was. En hoewel daaibij niet over het hoofd mocht worden gezien, dat gelijk woord gebruik op dit gebied niet altijd gelijke beteekenis had, zoo achtte de formateur in dezen tijd van algemeene verwarring de wenschelijkheid van „gelijk-optrekken" van partijen, die vroeger elkaar fel plachten te bestrijden zóó groot, dat 'hij1 zeer ernstige pogingen in het werk heeft gesteld om aan zijn Kabinet een bree- dere politieke basis te geven dan hem tenslotte mogelijk bleek. - |j Natuurlijk was voorwaarde voor het slagen dier poging, dat alle aangezochte personen zich konden vereenigen met den grondslag, waarop de formateur het Kabinet wenschte samen te stellen en voorts dat de bezetting der portefeuilles rekening hield met de zetel- verdeeling in de Kamer van die groepen waarop hij het oog gericht had (56 +10). Op beide punten zijn moeilijkheden ge rezen met het gevolg, dat tenslotte het Kabinet in zijn huidige samenstelling tot stand kwam." Het is duidelijk wat hier bedoeld wordt. De aangezochte leden van de linkerzijde wenschten niet alleen het karakter van het te vormen Kabinet te bepalen, door bezwaar te maken tegen den posi tief Christelijken grondslag, maar zij wenschten ook door het aantal zetels dat geëischt werd, een onevenredig grooten invloed uit te oefenen. Dat zij dergelijke eischen stelden is hun goed recht. Maar dan moet men niet zeggen, dat het de schuld van den heer Golijn was, dat niet een Kabinet op breedere basis werd gevormd. Bij de Kabinetsformatie in 1033 werd op den voorgrond gesteld, dat niet van 'n parlementair Kabinet gesproken kon woTden en voorts, dat het zich in hoofd zaak wenschte beschouwd te zien als een Crisis-Ministerie. En wel verklaarde toen het Kabinet, dat uit zijn beleid erkenning van de Christelijke volksaspiraties zou spreken, maar onmiddellijk werd hieraan toege voegd, dat het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen zou worden vermeden. Nu is het wel waar, dat door deze op vatting alleen het Kabinet was gebonden en niet de partijen, maar het is eveneens duidelijk, dat een en ander van invloed moest zijn op de houding van de verschil lende partijen. Men kon van deze Regeering niet vra gen wat zij zeide in verband met de zeer bijzondere tijdsomstandigheden niet te kunnen geven. Maar dat is nu en wij zijn daar voor dankbaar anders geworden. Duidelijk en beslist wordt dit in de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag over de Rijksbegrooting uiteen gezet. Na er op gewezen te hebben, dat hier niet van een coalitie-Kabinet in den ge wonen zin 'kan worden gesproken, ver volgt de Memorie: „Ook de benaming „rechtsch" Kabinet schijnt uit den tijd. Beter is het, het Ka binet rondweg aan te duiden als Christe lijk Kabinet, d. w. z. als een Kabinet, dat Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wil nemen en er aldus toe wil mede werken de Christelijke volksaspiraties te sterken en de groote grondbeginselen van het Christendom in Staat en Maatschappij zoo mogelijk steviger te verankeren." Een Christelijk Kabinet Een Ministerie dat Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wil ne men Natuurlijk mogen op grond van deze uitspraak niet te hooge verwachtingen worden gekoesterd. De taak van de Overheid is beperkt! En gezien de wereld waarin wij leven, de samenstelling van de volksvertegen woordiging, en de zeden die het volks leven beheerschen, buitengewoon moeilijk tevens. Dit neemt echter niet weg, dat wij met groote blijdschap en sterik vertrouwen te vens, als vrucht van de gehouden verkie zingen dit Ministerie-Colijn zien optre den. Goeden Middag Dames, IDA DE LEEUW VAN REES is thans met haar bekende knippatronen in 0p modegebied altijd toonaangevend De Chineezen tusschen twee vuren. Van het oorlogsfront bij Sjanghai wordt gemeld, dat de Japanners, die zich aan den zuidelijken oever van de Soetsjau ver schanst hadden, gisteravond aanzienlijke versterkingen ontvingen en in den nacht tot den aanval zijn overgegaan. Na een hevigen strijd hebben de Chineezen, die tusschen twee vuren geraakt waren, zich teruggetrokken om verder naar het zuiden nieuwe stellingen te betrekken. De Japanners hebben hiervan gebruik gemaakt om het door hen op den zuide lijken oever bezette gebied te vergrooten. De verliezen der Japanners in dezen sector moeten buitengewoon groot zijn. Onder dekking van de artillerie en van de luchtmacht zijn Japansche troe pen in de Hangtsjau-baai ten zuiden van Sjanghai aan land gezet. Deze troepen moeten de Chineezen te Poetoeng omsin gelen en verdrijven. Laatstgenoemden hebben inmiddels een moorddadig vuur op de Japansche lan dingstroepen geopend. Op het oogenblik wordt in dezen sector verwoed gestreden. Volgens berichten van buitenlandsche militaire deskundigen hebben de Chinee zen den vijand bij het oversteken van de kreek zware verliezen toegebracht. In groote getale waren mitrailleurnesten in het terrein verborgen, terwijl uit de meest onverwachte plaatsen loopgraafmortieren hun projectielen tusschen de Japansche soldaten wierpen. Bij duizenden trokken de Japanners Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging van de Crisisinvoerwet ontleenen wij: Den minister is het volkomen duidelijk dat velen teleurgesteld zijn, dat na het herstel van den wereldhandel, dat ook voor Nederland in 1936 inzette, thans nog niet kan worden verklaard, dat bepaalde tijdelijke maatregelen met betrekking tot den invoer ter verdediging en bevordering van het normale handelsverkeer in de te genwoordige omstandigheden kunnen ge mist worden. Er moge in de eerste plaats op worden gewezen, dat het samenstel van contin- genteeringen, dat thans hestaat, voors hands onmisbaar is als ba+a voor tal van regelingen met het buitenland. De regeering heeft weliswaar niet ge schroomd een aantal contingenteerings- maatregelen, toen zij bleken te kunnen worden gemist, in te trekken, doch zij heeft daarbij tevens de ervaring opge daan, dat de internationale handelspoli tieke situatie nog niet gedoogde daarmee voort te gaan, omdat de betreffende con- tingenteeringsmaatregelen als onderhan- delingso'bject voor de instandhouding en bevordering van onzen export, niet in de laatste plaats in verhand met de daarbij voor de werkgelegenheid hier te lande betrokken belangen, niet kunnen worden gemist. Het bleek veelal voordeeliger bepaalde contingenten langs den weg der onder handelingen te verruimen en daarvoor concessies ten bate van onzen export te eischen, dan bepaalde contingenten op te beffen of deze langs den autonomen weg te verboogen. Deze politiek werd op voorzichtige wijze gevolgd en bleek niet zonder resultaat. Anderzijds bleek het mogelijk, daar, waar de werkgelegenheid zulks eischte, de stij ging van den invoer binnen bepaalde gren zen te houden, zoodat abnormale invoer werd voorkomen, hetgeen niet bij voor baat zou hebben vastgestaan, indien men zonder meer contingenteeringsmaatrege- len zou hebben ingetrokken. Zou opheffing van de hierbedoelde con- tingenteeringsmaatregelen voor onze uit- voerbelangen ernstige schade hebben be- teekend, tegen handhaving van die maat regelen bestond te minder bezwaar, om dat bij de hanteering daarvan aan de im portbehoefte werd tegemoet gekomen. De toepassing van de crisis-invoerwet zal er toe kunnen en welhaast moeten leiden, dat in tijden van herstel der con junctuur de invoer in ruimere mate uit die landen wordt toegelaten, die ook den Nederlandschen producten ruimere mo gelijkheden Meden. In tijden van depres sie zal uiteraard ook hier weer remmend moeten worden opgetreden om den dan overmatig geworden invoer wederom te verminderen. Intusschen zal van de wettelijke be voegdheden in hoofdzaak gebruik worden gemaakt met betrekking tot den invoer van die artikelen, welke hier te lande worden vervaardigd en die hijzonder ge voelig zijn voor abnormale buitenland sche concurrentie. Daarnaast zal de invoer van goederen die 'hier te lande niet worden vervaar digd, in den regel alleen dan gecontin- genteerd worden, ten eerste, wanneer het concnrreerende vervangingsartikelen van nationale producten zijn hetgeen ook nu voorkomt of, ten tweede, wanneer abnormale invoer uit anderen hoofde te verwachten is bij wijziging van fis cale heffingen kwam dit reeds voor of ten derde, wanneer tegenover bepaal de landen de behoefte bestaat aan bij zondere onderhandelingsobjecten. In bet oog zal moeten worden gehou den, dat ook in de tegenwoordige om standigheden de aard van de handelsbe lemmeringen het noodig maakt, dat de regeering de beschikking heeft over doel treffende middelen om het economische landsbelang te verdedigen. Daarbij komt, dat eenige landen, die voor het economische verkeer van Ne derland van groote beteekenis zijn, in de laatste jaren zijn overgegaan tot een vrijL wel volledige regeling van den invoer- handel. Alleen dit feit reeds maakt het noodig, dat de Nederlandsehe regeering over ruime bevoegdheden beschikt. Bij de beschouwing van de moeilijkhe den, welke de economische belangen in de huidige omstandigheden ondervinden, moet men zich voorts er van rekenschap geven, dat de meeste landen wél de be schikking hebben over afweermiddelen, waarvan het ontbreken hier te lande door de regeering als een ernstig gemis wordt gevoeld. Wat betreft de vraag, hoe de regeering zich de verhouding voorstelt tusschen de te wijzigen crisisinvoerwet en de (even eens te wijzigen) tariefmachtigingswet 1934, moge worden medegedeeld, dat het standpunt van den minister terzake niet afwijkt van dat, hetwelk hij voorheen reeds herhaaldelijk tot uitdrukking heeft gebracht. Ook thans is het naar zijn meening een vraagstuk van zuiver practischen aard, in welk geval de eene, in welk geval de andere wet, in welk geval een comMnatie van beide het beste kan worden toege past. Wel is de minister van meening, dat de crisisinvoerwet onder de huidige handelspolitieke verhoudingen in hoofd zaak toegepast zal woiden ter bevorde ring van den export en dat zoogenaamde vechttarieven in het Nederlandsehe han delspolitieke systeem niet thuis behooren. Vrijdag de Soe-Tsjau over, vier mijl ten Westen van de internationale concessie. Volgens mededeeling van Japansche of ficieren bevinden zich thans reeds twin tig duizend man op den Zuidelijken oever van de kreek. Tevoren had de Japansche artillerie de hoofdlinie der Chineezen op den Noorde lijken oever zóó hevig onder vuur ge nomen, dat onder de bewoners van het Westelijk deel der internationale neder zetting groote opwinding ontstond, daar de granaten voortdurend over hun hoof den suisden. Volgens te Tokio binnenkomende be richten zijn de Japansche troepen giste ren voor de hoofdpoort van de hoofdstad van Sjansi, Tai-Joean, aangekomen. Zij zijn hiermede aan het eindpunt gekomen van de Peiping-Sjansi-lijn, dat zij nog voor het invallen van den winter wilden bereiken. GERUCHTEN OVER BEMIDDELING VAN HITLER IN HET CHINEESCH- JAPANSCHE CONFLICT. Volgens een bericht uit Berlijn loopen in diplomatieke en politieke kringen te Berlijn hardnekkige geruchten over een stap, dien Tokio en Nanking bij Hitier zouden hebben gedaan, om Hitier te ver zoeken de rol van bemiddelaar in het ChineeschJapansche conflict te aan vaarden. Men wacht voor een diepgaand onder zoek van de kwestie tot Von Ribbentrop uit Rome zal zijn teruggekeerd. Von Ribbentrop is gistermorgen te Rome aangekomen. De Parijsche Journal schrijft: ,yln welingelichte kringen te Berlijn doet een gerucht de ronde, volgens het welk de Duitsche regeering zeer spoedig een initiatief zou nemen in verband met het conflict in het Verre Oosten. De uit voering zou worden toevertrouwd aan Von Ribbentrop. Het zou hier een bemiddeling kunnen betreffen tusschen China en Japan. De eerste polsingen zijn reeds aan beide kanten verricht door de Duitsche diplo maten en zouden in staat stellen te hopen dat het conflict zou kunnen worden ge regeld in een vrij nabije toekomst." Vele goedingelichte personen te Ber lijn handhaven hun opvatting, dat spoe dig een Duitsch bemiddelingsvoorstel te wachten is; in officiëele kringen zegt men anderzijds, dat er in de huidige situatie nog niets definitiefs te zeggen valt en dat nog geen stappen zijn gedaan. Een zegsman van het Duitsche mini sterie van Buitenlandsche Zaken zeide tot den correspondent van „United Press" dat het bericht over Hitler's bemiddeling zijn oorsprong heeft gehad in de Japan sche mededeeling, volgens welke Brus sel geen aanvaardbare bemiddelings instantie is, maar een bemiddelingsactie slechts kan worden ondernomen door een vriendschappelijk gezinde individu- eele mogendheid. „HEIL HITLER" EN DE NAZI-GROET IN DE RECHTSZAAL De mededeelingendienst der Duitsche nationaal-socialistische partij heeft in een londschrijven de volgende aanwijzingen gegeven omtrent den gang van zaken tij- dens een rechtszitting: „Als de rechters binnenkomen, moeten alle aanwezigen in de rechtszaal opstaan en den Duitschen groet brengen. De rech ters zullen, wanneer zij op hun plaats zijn aangekomen, dezen groet beantwoor den door hun arm uit te strekken. De president kondigt vervolgens aan: „Ik open de zitting met den Duitschen groet: „Heil Hitier". Binnenland. Weer verbod van mengen van boter en margarine gevraagd. Memorie van Antwoord inzake de crisis invoerwet. Buitenland. Zal Hitier bemiddelen in bet Japanscb- Chineescbe conflict Arresaties van communisten in Hongarije Chineezen bij: Sjanghai ingesloten Als de zitting is afg'eloopen zullen de rechters opstaan en den Duitschen groet brengen. Alle aanwezige personen staan op en antwoorden met den Duitschen groet. GODDELOOZE TAAL VAN EEN DUITSCHEN NAZI-KRINGLEI DER. Op Vrijdag 29 October j.l. heeft in Es sen de kreisleiter Hiitgens „op hart-ver- kwikkende wijze" afgerekend met die bo- venstaatsche machten, welke op het oogenblik het bestaan onzer natie pogen te ondermijnen". D'e „National Zeitung" geeft van Hütgens ïede, welke tegen de kerken gericht is, een samenvatting, en drukt in dit resumé de volgende pas sage vet en gespatieerd af: „Als de te genpartij1 beweert, dat wij niet geloovig, niet religieus zijn, alleen daarom, wijl wij niet slaafs aan dogma's hangen, en dat wij om die reden niet tot de aanschou wing van God kunnen komen, dan ant woorden wiji met nadruk, dat wij er geen waarde aan hechten in een hemel te ko men, waar ook lieden als Erzberger, Kaas en Miickermann zich ophouden; dan geven wij de voorkeur aan de hel, waar onze vermoorde kameraden moeten zijn, aan wie een kerkelijke begrafenis werd geweigerd. Daar zullen we ons meer op ons gemak voelen." 36 COMMUNISTEN IN HONGARIJE GEARRESTEERD. Te Boedapest zijn zes en dertig com munistische agitatoren in hechtenis ge nomen. Zij hadden in verschillende wij ken der hoofdstad communistische cel len gesticht. De politie heeft op een groote hoeveel heid communistische propaganda-lectuur beslag kunnen leggen, welke documen ten betrekking hebben op de revolution- naire verwezenlijking van de communis tische dictatuur in Hongarije. Bovendien heeft men een in alle bij zonderheden nauwkeurig uitgewerkt plan ontdekt, om Hongarije, in plaats van Palestina, tot Zionistischen staat te maken. Dit Jodenvaderland zou in nau we samenwerking met sovjet-Rusland worden opgebouwd. DE KABINETSFORMATIE IN BELGIE. Spaak aanvaardt de opdracht. Spaak heeft de opdracht tot vorming van een Kabinet aanvard. Hij is begon nen met het voeren van besprekingen. Die eerste indruk was niet ongunstig. GEEN COLLECTEN IN KERK GEBOUWEN. Maatregel tegen Duitsche belijdenlskerk. Bij gerechtelijke uitspraak zijn thans ook de inzamelingen onwettig verklaard, welke door de Duitsche belijdeniskerk binnen de kerkgebouwen worden georga niseerd. Ter motiveering van deze uitspraak heeft de rechtbank verklaard, dat de be lijdeniskerk niet een kerkelijke groep is, bekleed met regelmatige kerkelijke vol machten. Moerbeistruiken inplaats van heggen. De plaatselijke autoriteiten van Stade, in het Noordwesten van Duitschland gele gen, hebben besloten, alle heggen in het district te laten verwijderen en er moer beistruiken voor in de plaats te planten, teneinde de zijderupsteelt te bevorderen. Men hoopt op deze wijze Duitschland zelfstandiger te maken in de vervaardi ging van natuurzijde. Tegelijkertijd wor den Duitsche boeren en eigenaren van tuinen aangemoedigd zijderupsen te tee- len. VESTIGINGSWET KLEIN-BEDRIJF. De opvolging bij overlijden van den ondernemer. Ook het uitponden valt onder de wet. In een nota naar aanleiding van hel verslag der TVeede Kamer zegt de mi nister ten aanzien van artikel 10, twee de lid, onder a, dat onder het thans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1