DE ZEEUW Wijziging in Zuivelsteunregeling TEGEN DEN STROOM E E O E B L A Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Kapelle. Een gevaarlijk var ken. De slager Johs. W, alhier werd zoo danig van een varken gebeten, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. WALCHEREN, THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. VAN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937, Nr 31. Maandag a.s. verdwijnt crisis-botermerk. Wordt vervangen door export-toeslag. Naar wij vernemen heeft minister Steenberghe besloten, om met ingang van Maandag a.s. het crisisbotermerk af te schaffen en dit te vervangen door een exporttoeslag. In den vervolge zal deze toeslag steeds gelijk zijn aan den tot boter omgerekenden noodig geachten melksteun. Minister Steenberghe heeft tevens be sloten, dat de regeling ten aanzien van kaas en melkproducten voorloopig nog onveranderd zal worden gelaten, maar wèl wordt de mogelijkheid bestudeerd, om ook voor deze producten den direc- ten steun en heffing te laten vervallen en te vervangen door een systeem van export-toeslagen, die dan afhankelijk zou den worden van den boter- exporttoe slag. De binnenlaridsche prijsvorming zal daardoor geen verandering ondergaan, want de groothandelaar zal alléén boter kunnen koopen, wanneer hij er evenveel voor betaalt als de exporteur, n.l. de commissienoteering, verhoogd met den exporttoeslag. En wat den melksteun be treft, deze zal voortaan niet op ongeregel de tijden door de remering behoeven te worden aangepast aan de veranderende omstandigheden (zuivelprijzen en heffin gen); integendeel, deze steun zal auto matisch iedere week, door de vaststel ling van den exporttoeslag, fluctueeren, doch voor den veehouder zal dit slechts theoretische beteekenis hebben, want hèm interesseert slechts de totale te ontvan gen stabiele melkprijs en ni e t de vraag, welk deel daarvan zuivelwaarde en welk deel steun is. Minister Steenberghe heeft tevens be sloten, dat de regeling ten aanzien van kaas en melkproducten voorloo pig nog onveranderd zal worden gelaten, maar wèl wordt de mogelijkheid bestu deerd, om ook voor deze producten den directen steun en heffing te laten ver vallen en te vervangen door een systeem van export-toeslagen, die dan afhanke lijk zouden worden van de boter-ex- porttoeslag. Deze laatste zou dan in de toekomst de spil worden, waarom de ge- heele zaak draait. Ook daardoor zou dan veel administratieve en controle-romp slomp vervallen; alleen zouden de bin- nenlandsche prijzen van kaas en melk producten er wat door stijgen. Als gevolg van de nieuwe boterregeling zal een kostbaar stuk crisis-ambtenarij vooral wat betreft de boter, afkomstig van hen, die niet zijn aangesloten bij een contrólestation (dus de ontelbare zelf- karners) vervallen. PROPAGANDA VOOR VRIJWILLIGE VACCINATIE. Een landelijke actie voor inenting van kinderen tusschen drie maanden en twee jaar. De heer L. Heyermans, directeur van den Amsterdamschen G.G.D. heeft in een persconferentie de noodzaak van de alge meens inenting tegen de pokken ge schetst. De toestand is op het oogenblik zóó, zoo zeide hij', dat in ons land het totaal aantal niet gevaccineerde kinderen op meer dan twee millioen kan worden ge schat, terwijl per jaar gemiddeld een 120.000 kinderen worden geboren, van wie men niet zeker is dat zij alle zullen worden ingeënt. Dit was aanleiding dat F E U I L LET O N. door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 22;) o- „D'a-n is ze een heel slecht oud mensch", zei DOris boos. „Ze bedoelt het niet onvriendelijk; ze doet het alleen om zich te vermaken, 'k Wil intusschen opmerken, dat ik dat soort van vermaak niet erg bewonder. Maar, nu je het weet, doe je goed voor een volgenden keer haar je gevoelens niet te doen blijken." „Nu, daar zal ik dan ook wel voor op passen", zei Doris somber; dan vervolg de ze: „Ik hoop niet te veel te hebben ge zegd! Het is heel moeilijk je mond niet voorbij1 te praten wanneer zij zooveel vraagt en dan zoo recht op den man af". „Je bezoek is geen succes geweest; dat is wel duidelijk", zei Katharine. „Het is erg naar; 'k had graag gezien, dat je nu eens werkelijk rust had gehad na al je drukke werk; maar je moet nog wat blij^ ven nu ik terug ben en dan maar eens echt genieten." „'t Spijt me, maar dat kan niet, want vader komt morgen terug; bovendien tmoet ook noodig naar huis om nog een men de noodzaak van een grootscheeps opgezette actie ging inzien, een actie, die bereids met kracht ter hand is genomen. Het is een landelijke actie, door de Regeering ge steund en waarvan het doel is de vaccinatie van alle kinderen tusschen drie maanden en twee jaar. De geneeskundig en pharmaceutisch hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr N. M. Eykel, deelde mede, dat de re geering zich op het standpunt stelt, dat de v r iji willige vaccinatie moet worden bevorderd. Bovendien zal er een ander systeem van vaccinatie worden toegepast. Men wil thans bereiken, dat de kinde ren, na een individueel onderzoek worden ingeënt, met persoonlijke- beoordeeling van het geval door den huisarts, zoodat alle schadelijke gevolgen van de vaccina tie die in den vorm van het encephalitis- gevaar niet lang geleden bijna een pa niekstemming hebben veroorzaakt, zoo mogelijk geheel worden ondervangen. Dit gevaar voor hersenvliesontsteking, dat trouwens bij eiken toestand van herstel van een infectieziekte niet denkbeeldig is, is het geringste, wanneer de kinderen tusschen de drie maanden en de twee jaar worden ingeënt. O'p grond van de ervaringen zijn de deskundigen vrijwel eenstemmig tot de overtuiging gekomen, dat men de ouders moet aanraden de kinderen binnen de hierboven genoemde leeftijdsgrenzen te laten inenten, vooral daar het aantal voor pokken vatbaren steeds grooter wordt. In geheel Europa komen de pok ken, zij het in milden vorm, nog steeds voor. Verplaatst met ingang van 1 Dec. a.s. de Adjunct-Commies bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst, J. A. van den Broeke van Neuzen naar het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Weesp. Vereeniging voor vei lig verkeer. Het bestuur der Vereen, voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omstreken heeft zich gewend tot de hoof den der scholen voor middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs met een adres, waarin het wijist op de wensche- lijkheid, dat ook bij de leerlingen dier scholen de belangstelling voor het ver- keersvraagstuk wordt opgewekt en leven dig gehouden. Hiet bestuur, wetende dat het lesrooster op genoemde scholen reeds overvol is, vraagt medewerking om de leerlingen in de gelegenheid te stellen af fiches voor het doel der Vereeniging te ontwerpen en deze in te zenden voor een wedstrijd, waarvoor eenige zeer mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Een tweede plan bestaat in het bijl ge noegzame deelname jongelui van 14 tot 18 jaar in de gelegenheid stellen aan een veiligheidsexamen deel te nemen, nadat zij een cursus, die waarschijnlijk vier achtereenvolgende Woensdagavonden zal worden gegeven, hebben gevolgd. en ander met betrekking' tot mijn meis jesver eeniging te regelen, die ik van plan ben te beginnen." „Meisjesvereeniging! Wees nu verstan dig en begin niet met nieuwe dingen, Do- ris. Je doet al veel meer dan eigenlijk wel goed voor je is. Laat een ander dat nu maar eens voor je opknappen." „Maar 'k moet de zaak toch even op gang brengen, en bovendien 't is mooi werk. Ik heb er heel wat verwachting van; 't ontbreekt me alleen nog aan geld om de zaak prettig te maken. Maar 'k ver tel je straks na 't eten wel wat meer, wanneer je tante is gaan rusten." Katharine keek Doris aan. Dat „wat meer" hield meer in dan de meisjesver- eeniging; dat zag ze wel aan 't gezicht van Doris, waarop een uitdrukking van misnoegdheid bleef te lezen, die veroor zaakt werd door meer dan de kwellerijen van haar tante. Ze vioeg intusschen niet naar meer, maar ging de trap af naar de kamer van haar tante met wat hand werk. Doris volgde haar, zich gevrijd waard wetend van alle verdere onder vraging door de aanwezigheid van Ka tharine. Maar ze was niet zoo veilig als ze zich wel had gedacht. Klaarblijkelijk vond mevrouw Jameson haar een bijzon der geschikt object om te plagen. „Ik hob in Doris een zeer onderhou dend gezelschap gehad", begon ze, het boek waarin ze bezig was te lezen, neer leggende. Haar sofa stond bij het vuur en Doris had op een laag stoeltje bij het Middelburgsch homoeo- patisch Ziekenfonds Het Mid delburgsch Homoeopatisch Ziekenfonds hield zijn jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer H. Oldeman. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. J. Cappon, bleek, dat het leden tal op 1 Juli 960 volwassenen en 326 kinderen bedroeg. De financieele toestand is gunstig. Het tekort van het vorige jaar ad f 4,32, is omgezet in een batig saldo van f 113,75. In de vacature ontstaan door het ver trek van den heer drs H. Gersons, werd biji acclamatie de heer dr J. Dekker tot bestuurslid gekozen, terwijl de heer E. Scheps, arts, als bestuurslid herkozen werd. Bouw van woningen op g e mi e e n t e t e r r e i n Hendrik straat. D'e Raad besliste op 22 Juli '36 omtrent de bebouwing van den door de gemeente aangekochten grond aan de Hendrikstraat en bepaalde de totaal-op brengst van het bouwterrein op f 10.500. Nadien bereikte B. en W. van de wo ningstichting „Volksbelang" de mededee- ling, dat zij het voornemen had op ge noemd terrein woningen te bouwen uit overweging, dat het wenschelijk zou moe ten worden geacht type en huurprijs van de te bouwen woningen zooveel mogelijk te doen aansluiten aan haar bestaanden bouw. Daarbij zou evenwel, naar haar gevoe len, steun van de gemeente, in den vorm van het verstrekken van het voor den bouw benoodigde kapitaal, zoo mogelijk bij wijze van annuïteitsleening, met een looptijd van minstens 40 jaar, niet kun nen worden ontbeerd. Na ampele overweging meenen B. en W. dat er voor de gemeente alle aanlei ding is de plannen van de Stichting te steunen. Nadat zij deze nader aan een onderzoek hadden Onderworpen, is hen gebleken, dat tegen verstrekking van een annuïteitsleening voor het stichtingska pitaal bedenkingen zullen bestaan. De voorkeur wordt daarom gegeven aan een oplossing, waarbij wordt over gegaan tot de verstrekking van een ge wone leening, waarvan de aflossing de eerste 10 jaren gelijk is aan Wz pet per jaar van het oorspronkelijk bedrag der leening en daarna wordt verhoogd tot 2 pet. Bovendien verdient het dan aan beveling teneinde tot een sluitende ex ploitatie te komen, den grond niet in eigendom aan de stichting over te dra gen, maar daarop een grondrente te ves tigen, welke rente dan door de stichting aan de gemeente voor het gebruik van den grond zal dienen te worden uitge keerd. Zoowel de rente van de leening als de grondrente is door B. en W. aan genomen op 3.5 pet. De Woningstich ting kan zich met een en ander vereeni gen. B. en W. stellen dan ook voor de ge vraagde medewerking voor den bóuw van 16 woningen op een gemeenteterrein aan de Hendrikstraat te verleenen en voegen daar nog aan toe, dat het stich tingskapitaal ad f 38.100 zal kunnen worden verstrekt uit den post „Aankoop Rentegevend goed" der gemeentebegroo- ting 1937, thans groot f 154.977,41. venster plaats genomen. Katharine keek op van haar werk naar haar vriendin met een ondeugend lachje „Hoor je Doris", zei ze, „welk een com pliment tante Laura je maakt?" „Ik was bang, dat ik heel erg ver velend was geweest" zei Doris. „Hoe kom je er bij. Ik heb alle klets praat uit dat verfoeilijk kleine Stonely gehoord. Hét was zeldzaam interessant, dat verzeker ik je. Wat schijnen me daar toch verschrikkelijke oude wijven te zit ten. Kijverij en jaloezie is er aan de orde van den dag. Doris keek terneergeslagen op, „Wel, ik schijn u een heel verkeerde voorstelling van zaken te hebben gege ven", zei ze; „er zijn werkelijk heel aar dige menschen in Stonely; er zijn natuur lijk wel eens wat lastige menschen bij', maar van de meesten houd ik toch heel veel." „Maar, DOris, je weet, dat je me moet toestemmen, dat er verfoeilijk vervelende vrouwen onder zijn. Juffrouw Sedgewick bijvoorbeeld. Ik kan me niet begrijpen hoe menschen, die wat zelfrespect heb- ben, zich met haar kunnen bemoeien. Ze heeft nog wel eens de brutaliteit me te bezoeken; dan echter is ze zoo amusant met al haar verhalen, dat ik vergeet haar eens terecht te zetten, zooals dat wel eens noodig zou zijn; ieder weet wel, wat jij ook gezegd hebt, dat ze een kletster is". „Pardon, dat heb ik nooit beweerd", viel Doris in, erg verstoord, Administratieve hulp voor den Schoolarts. Naar aanleiding van een schrijven van den schoolarts, dat een administratieve hulp niet geheel kan worden gemist, stellen B. en W. voor de vergoeding voor die hulp te bepalen op f 100 en bovendien een som van f 25 voor tramvervoer, een en ander door ieder der gemeenten'Middel burg en Vlissingèn voor de helft te dra gen. Goessche Hockey Club. In tegenwoordigheid van een 25-tal leden werd Dinsdagavond in Hotel „Centraal" de jaarvergadering dezer club gehouden. Uit het openingswoord van den voor zitter bleek, dat de vereeniging zich in grooten bloei mag verheugen. Het aan tal leden bedraagt momenteel 43. Ge memoreerd werd nog de mooie overwin ning in den aRereersten wedstrijd tegen een Middelburgsche combinatie op 16 October j.l. Na goedkeuring van de statuten en het huishoudelijk reglement werd het definitief bestuur samengesteld uit; Mevr. Hondius en de heeren Dtr Krugers Dagneaux, P. J. Geijsen, L. Franken en G. van Ballegoijen de Jong. Tévens werd ingesteld een elftalcommissie, bestaande uit de heeren Hamelijnck, Lucas en H. Blanson Henlcemans en een kascommis- sie gevormd door de heeren B. van den Berg en Mr Krans. Het secretariaat is gevestigd Wilhel- minastraat 10. Kloetinge. Luchtbescherming. Gisteravond kwam een aantal genoodig- den bijeen om te komen tot oprichting van een af deeling van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Burgemeester Zandee heette in het bijzonder welkom den heer Bierman uit Middelburg en deel de mede, dat den heer K. M. Straub ont slag was verleend als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, zulks in ver band met het feit, dat deze functie moei lijk te vereenigen is met die van Com mandant van de Brandweer. Hij zegde den heer Straub dank voor zijn ijver in ■deze functie betoond en deelde verder mede, dat thans tot hoofd vah dezen dienst door hem is aangewezen de heer H. B. Pilaar alhier. Nadat de heer Bierman op duidelijke wijze de beteekenis van de op te richten vereeniging had uiteengezet werd tot op richting van een afdeeling met aanvan kelijk 10 leden overgegaan. Een voorloo pig bestuur, bestaande uit de heeren: C. Zandee Azn., voorzitter, W. Oostingh, secretaris, H. B. Pilaar en C. de Ruiter, penningmeester werd aangewezen. Beslo ten werd binnenkort bij algemeenen op roep een vergadering te beleggen en daarin een definitief bestuur te kiezen. Tot slot wekte de heer Bierman alle aan wezigen op tot bezoek aan de Tentoon stelling voor Luchtbescherming, welke van 1019 November in Sint Joris te Middelburg zal worden gehouden. Hansweert. Gistermorgen had op het kanaal tengevolge van den dikken mist een aanvaring plaats tusschen de motor schepen Consulata en Marie. De Con- „Mogelijk niet met dezelfde woorden maar zwijgen is soms welsprekender dan een gesproken woord, dat moet je altijd in 't oog houden." „Dé reden waarom ik zweeg toen u me vroeg of 'k het niet met u eens was, was dat ik nu niet dol op haar „Zeg liever dat je haar haat." „Uk moet u zeggen, dat ik er geen open- blik aan gedacht heb dien indruk bij u te wekken," riep Doris uit. „Mogelijk niet, lieve; maar je gelaat is een open boek, ofschoon je woorden ge woonlijk trachten de zaken te bedekken. Maar denk aan mijn woorden, dat eerlijk heid het langst duurt." Mevrouw Jameson trachtte door tal van gebaren en teekens Katharine te doen 'blijken, dat zijl bezig was haar klei ne vriendin wat te plagen en niets meer dan te plagen, waarop Katharine in greep. „Tante Laura," zei ze, „u is bezig Doris zóó boos te maken, dat ik er nooit meer in zal slagen haar weer eens mee naar hier te nemen." Dan, ziende, dat haar vriendin op 't punt stond in woede uit te barsten, stelde zijl voor, dat zijl samen den tuin eens zouden ingaan, Maar Döris was te zeer geprikkeld om te zwijgen. „U hebt me heelemaal niet begrepen, mevrouw Jameson. Ik houd van de men schen uit mijn gemeente." „Wel, komaan, dat is in orde, lieve," zei bevrouw Jameson, toen het meisje op stond om de kamer te verlaten; „als je sulata bekwam hierdoor belangrijke schade aan het achterschip, doch kon de reis naar Antwerpen voortzetten. De patient kon niet loopen en zal wel eenigen tijd rust moeten nemen. 's-Heerenhoek. Dames - Oranj e- Vreugde-Comité. Evenals el ders is ook hier een inzamelingscomité opgericht voor jjabyuitzetten etc. Mevr. van Horsingh-Loonen nam daartoe het initiatief. Wemeldinge. Doktersjubileum, Op 13 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze vroegere dokter, de heer P. J. A. van Overstraten-Kruijsse aan de universiteit te Amsterdam werd bevorderd tot arts. Wemeldinge was zijn eerste standplaats. Het is nu al ruim 21 jaar geleden, dat hij onze gemeente ver liet en zich in Den Haag vestigde. Na daar een aantal jaren vertoefd te hebben, vertrok hij naar 's-Gravenmoer (N.-Br,), waar hij tot op heden nog als practises- rend arts werkzaam is, Het zal, vermoeden wij, dokter Kruijsse aan wien vooral de oudere Wemeldingers de meest aangename herineringen bewa ren, wel niet aan belangstelling ontbre ken. Ovezand. Op de zoo veelvuldig in het Weeltje alhier voorkomende ratten is een korrelvormig preparaat toegepast. Reeds werden eenige doode ratten aangetroffen, zoodat het zich laat aanzien, dat de om wonenden toch nog eens van dit. schade lijk gedierte zullen afkomen. Het prepa raat doet de dieren uitdrogen en is on schadelijk voor alle andere dieren. Met deze methode, eerst als proef bedoeld, zal worden voortgegaan. Koudekerke. De stoomtram zal niet meer naar Vlissingèn r ij d e n. Simons Scheepsslooperij to Pernis heeft 'den bovenbouw van de lijn KoudekerkeVlissingèn van de Stoom tram Walcheren ivoor afbraak aange kocht. Van het station Vlissingèn en van Koudekerke af is men thans druk bezig met het opbreken en vervoeren der rails, waar deze niet in straatwerk of tusschen verbindingen der staatsspoor liggen. (V. CO St. Laurens. Woensdagavond hield de A.R. kiesvereeniging een ledenvergade ring. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer P. Boon, een overzicht van den uitslag der verkiezingen en herdacht hij' Dr Kuyper in zijn arbeid, vooral op staatkundig gebied. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken refereerde de heer G. F. Wee- da, over artikel 13 van het program van beginselen, de onderwijsparagraaf. Hij schetste het karakter van den school strijd. Na een overzicht te hebben gege ven van de geschiedenis van de onder wijswetten, de gelijkstelling in grondwet en lager onderwijswet 1920, behandelde hij het Middelbaar- en Hooger Onder wijs, waarbij het beginsel van vrijheid ook tot verdere ontwikkeling moet ko men. Op deze leerzame verhandeling volgde een drukke bespreking, waarbij' de referent nog vele vragen te beantwoor den had. Besloten werd, dat op de vergadering van 15 December a.s. de ingediende schriftelijke vragen zullen worden beant woord, terwijl burgemeester van 't Hoff zich bereid verklaarde een rede te hou den over gemeentelijke aangelegenheden, met als onderwerp „Hoe het reilt en zeilt". Stavenisse. De ui en hand el. De handel in uien op het eiland Tholen blijkt dit seizoen wel aan groote up and downs onderhevig te zijn. Steeg eenige weken de prijs zeer snel .en liep deze zelfs op tot f 6 a f 7 per h.l. van 60 'kg., op deze stijging is een scherpe inzinking gevolgd, met als gevolg een slappe, luste- looze handel. De prijs is reeds gedaald tot f 3.75 per h.l. Als oorzaak dezer je gelukkig met hen gevoelt en van hen houdt, dan feliciteer ik je er mee, dat je lot met dat van hen verbonden is; maar ik feliciteer mij zelf nog hartelijker dat ik mij niet met hen heb te bemoeien. Katharine," voegde zij er aan toe, toen haar nicht Doris langzaam volgde de ka mer uit, „wat een kleine heethoofd is me dat kind toch! Ze kan niets verdragen; ik denk, dat ze is gaan huilen. En toch, ik kan haar niet bewonderen wanneer zij het opneemt voor dat alleronaangenaam ste volk van Stonely." „Ik denk, dat u wel wat erg hard te gen haar zijt geweest," zeide Katharine lachende. „Maar, mijn beste Katharine, zij' is nu volmaakt een persoon om er eens tus-* schen te nemen. Ze vat direct vlam en krijgt dan een allerliefst kleurtje terwijl haar oogen dan een studie waard zijn." „Tante, ze zal hier nooit meer heen willen en ik had zoo graag gezien, dat ze hier nu eens heerlijk had kunnen uitrusten van haar drukke wéék. Ik zal moeten verbieden, dat weer over Stonely wordt gesproken." Katharine blikte la chend naar haar tante. Ze wist heel goed hoe ze deze moest aanpakken en me vrouw Jameson nam haar deze berisping niet kwalijk. Zij en Katharina verstonden elkaar volkomen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5