Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. HET STOFFENHUIS - bOES Houd Uw Nieren Gezond! Het wereldkampioenschap Schaken. Uit de Provincie. VRIJDAG 5 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 31 Pit nummer bestaat uit 2 blade De gezondste tanden, Belangrijkste Nieuws MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Vlisslngen 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags èn Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Geen vorderingen bij Sjanghai. De zware strijd bij de Soetsjau heeft den geheelen dag voortgeduurd en de artillerie had een aanzienlijk aandeel in de operaties. De Japanners hebben geen nieuwe belangrijke successen behaald, doordat de Chineesche tegenstand bij het kanaal buitengewoon heftig is. In den mond van de Wangpoe liggen thans 42 Japansche oorlogsschepen, waar bij naar gemeld wordt, vier vliegkamp schepen. Sommigen zien in deze concen tratie een dreiging met een troepen landing te Poetoeng, die ten doel zou hebben de Chineesche troepen daar te verdrijven. Volgens betrouwbare berich ten komen te Sjanghai voortdurend Ja pansche versterkingen aan. Het moreel der Chineesche troepen is zeer hoog. De Chineesche stellingen in de weste lijke buitenwijken van Shanghai werden Donderdag bedolven onder een hagel van bommen en granaten. Dit bombardement vormde het voorspel tot een nieuwen aanval in Zuidelijke richting, waardoor de Japanners de stad geheel hopen in te sluiten. Japanners verwachten dat Tai-Joean, de hoofdstad van de provincie Sjansi, binnen vier of vijf dagen door hen zal kunnen worden bezet. DE NEGEN MOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE BRUSSEL. Voorstel van Norman Davis in beginsel aanvaard. In de gisteren gehouden vergadering stelde de Amerikaansche gedelegeerde, Norman Davis, voor, een beperkte onder commissie te vormen, welker taak het zal zijn, het antwoord op de Japansche nota op te stellen en tot Japan een beroep tot verzoeningsgezindheid te richten. Eden steunde dit denkbeeld, waarna Aldro- vandi herinnerde aan zijn voorstel, zich ertoe te bepalen, China en Japan nader tot elkaar te brengen. Davis verklaarde echter, dat het niet in overeenstemming met het doel der conferentie zou zijn, de partijen tegenover elkaar te laten staan, zonder handelend op te treden. Ook Delbos steunde het voorstel tot vorming van een beperkte ondercom missie, waaraan zou moeten worden op gedragen, haar diensten aan te bieden aan Japan en China. Het voorstel van Davis, aangevuld met dat van Delbos, werd daarop aangenomen. Tijdens de besprekingen werd melding gemaakt van een officieus Japansch tele gram, volgens hetwelk Japan een even- tueele nieuwe uitnoodiging voor de con ferentie zou afwijzen. Dit is de reden, waarom het voorstel van Davis werd aan genomen. DE BELGISCHE REGEER INGSCR IS IS. Minister Spaak kabinetsformateur De koning heeft Spaak belast met de vorming eener regeering van nationale eenheid. Spaak heeft verzocht zich te mo gen beraden tot vandaag om zijn politieke vrienden te kunnen raadplegen. Spaak is de socialistische minister van buiten- landsche zaken. In politieke kringen was men Donder dagavond de meening toegedaan, dat Spaak de opdracht zal aanvaarden. DUITSCHLAND EN DE KOLONIëN. Uit zeer betrouwbare bron verneemt „U.Pdat de Duitsche regeering het plan, den rijksdag bijeen te roepen voor het aanhooren van een verklaring om trent de koloniën, heeft opgegeven. In welingelichte kringen acht men het zeer waarschijnlijk, dat Goebbels de kwestie vandaag in zijn toespraak zal behande len. HET BRITSCHE PLAN INZAKE SPANJE AANGENOMEN. In voltallige bijeenkomst heeft de Lon- densche commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog Donder dagnamiddag het ontwerp-resolutie be treffende de verwijdering van de vrijwil ligers en het toekennen van oorlogsrech ten alsmede de aanbeveling, volgens welke de voorzitter gemachtigd wordt, zich nopens de resolutie tot de Spaan- sche partijen te wenden, goedgekeurd. De Sovjet-Russische gedelegeerde, Maisky, heeft zich evenwel over de kwestie der oorlogsrechten van stemming onthou den. Norman Davis tijdens zijn rede op de mogendheden-conferentie te Brussel, waar hij het standpunt der Amerikaansche regeering ten opzichte van het conflict in het verre Oosten uiteenzette. Krachtens de bepalingen van het Brit- sche plan van 14 Juli is het nu de taak der Britsche regeering zich in verbinding te stellen met de regeeringen te Salaman ca en Valencia over het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers en de toeken ning van de rechten van oorlogvoeren den. MUNITIE VOOR FRANCO UIT DUITSCH SCHIP TE GIBRALTAR GELOST. De Britsche autoriteiten, welke met de bewaking der grens belast zijn, hebben gistermiddag den bestuurder gearresteerd van een auto, die ivier groote kisten met wapens en munitie voor de opstandelin gen vervoerde. De wagen was op weg van Gibraltar naar La Linea. De zending wapens en munitie is in beslag genomen. Reuter voegt aan dit be richt toe, dat de zending gisterochtend van het Duitsche stoomschip Pasajes, dat via Tanger uit Hamburg te Gibraltar was aangekomen, is gelost. Later is het schip vertrokken. Politie en ambtenaren stellen een on derzoek in. PLANNEN VAN IBN SAOED TEGEN ENGELAND? Merkwaardige berichten in de Italiaansche pers. Uit Rome wordt aan de „Figaro" ge meld, dat Ibn Saoed zich gereed maakt, om den titel op te eischen van „koning van alle Arabieren", dat wil zeggen, het recht van souvereiniteit, dat zich zou uitstrekken van Bagdad tot Marokko. Sedert eenige jaren vindt men in de Italiaansche pers hierover even overvloe dige als veelbeteekenende berichten. Telegrammen uit Jeruzalem, Cairo en Alexandrië melden eensluidend, dat de troepen van den emir van den Hedjaz op rukken naar de grenzen van Transjorda- nië, 't eenige Arabische land, welks re geering tot dusierre trouw is gebleven aan Ehgeland. Wanneer men de Romeinsche dagbla den mag gelooven, zouden de Wahabie- tische soldaten reeds Britsche voorposten aan de grenzen van de woestijn verdron gen hebben. Andere telegrammen in de Italiaan sche bladen maken melding van opstand onder de mohammedaansche bevolking in Hadramaut rondom Aden. Deze berichten komen tot de slotsom, dat geheel' Arabië thans in openlijken opstand is tegen Groot-Brittanje en dat het een algemeene beweging van den Islam tegen zijn onderdrukkers voorbe reidt". In gezaghebbende kringen te Cairo worden categorisch de berichten uit Itali aansche bron tegengesproken over een treffen tussohen de troepen van Saud- Arabië en een voorpost van Trans-Jor danië. Men staat al eveneens zeer sceptisch tegenover het bericht, waarin het heet, dat Ibn Saoed den titel zou opeischen van „koning aller Arabieren". DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Terwijl in West-Duitschland aan de geestelijken bijna algemeen verboden is, om godsdienstonderricht te geven in de lagere school, hebben de nationaal-socia- listische autoriteiten in Oost- en Zuid- Oost-Duitschland geen algemeen verbod uitgevaardigd, maar de geestelijken indi vidueel de toestemming onthouden, die voor het geven van godsdienstonderricht op school noodig is en die bij het begin van een nieuw schooljaar aangevraagd moet worden. Het aantal priesters, dat van het geven van godsdienstonderricht op school is uitgesloten, bedraagt ongeveer 80 tot 90 procent. Tekort aan tarwe in Italië. Ten einde den invoer van tarwe tot een minimum te beperken, zal in het Italiaan sche brood 5 procent mais worden ge mengd. In jaren met een goeden oogst, kan Italië juist in zijn behoefte aan tarwe voorzien, doch verleden jaar, noch dit jaar is de oogst goed geweest. Het percentage mais, of mogelijk rogge, zal later tot tien procent worden ver hoogd. De Nederlandsche delegatie ter mogend heden-conferentie betreedt het Palais des Academies te Brussel. Links Jhr Mr A. C. D. de Graeff. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL Korts Berichten. Volgens ramingen van de National Industrial Conference Board, een econo- misch-statistisch bureau van de Ameri kaansche industrie, bedroeg het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in September j.l. 6.066.000. Hierbij is geen rekening gehouden met de door stakin gen veroorzaakte werkeloosheid. Het schijnt in geheel Palestina rus tiger te zijn geworden; te Jeruzalem en te Nazareth zijn de bepalingen, volgens welke de bewoners zich op bepaalde uren niet op straat mogen begeven, in getrokken, na veertig dagen gegolden te hebben. DE DENATURATIE VAN AARDAPPELEN. Verlaging van de minimummaat. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van oeconomi- sche zaken besloten, aangezien de aard appelen van oogst 1937 klein van stuk zijn, met ingang van 5 November de mi nimummaat, waaraan aardappelen moe ten voldoen, welke voor denaturatiever- goeding in aanmerking komen, van 40 mm. vierkantsmaat weer te verlagen tot 35 m.m. vierkantsmaat. Voor Rouw- en Trouwjaponnen op mod- gebied altijd toonaangevend AUTOMOBILISTEN EN DE AANSPRAKELIJKHEID VOLGENS DE WET. Commissie ingesteld inzake verplichte verzekering. Bij beschikking van de ministers van Waterstaat en van Justitie is een com missie ingesteld met de opdracht, een on derzoek in te stellen ter zake van het ver plicht stellen eener verzekering tegen de geldelijke gevolgen van de aansprakelijk heid volgens de wet, voortvloeiende uit het gebruik van motorrijtuigen, en den uitslag van dat onderzoek neer te leggen in een aan ben uit te brengen rapport, waaraan door de commissie noodig ge oordeelde wettelijke voorschriften in ont werp met toelichting zijn toegevoegd. In deze commissie zijn benoemd: Tot lid en voorzitter: de heer Prof. Mr F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam; tot leden, de heeren: Mr H. T. Asser, directeur van de Hollandsche brand- en levensverzekering sociëteit van 1808 te Amsterdam; H. P. J. Bloemers, burge meester van Arnhem, voorzitter van den Kon. Nederlandschen Toeristenbond A. N. W. B.; Ir M. G. E. Bongaerts, oud-mi nister van Waterstaat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Bond van bedrijfsautohouders in Ned.; Mir N. R. H. v. Essen, advocaat en procureur te Amsterdam, juridisch adviseur van de Kon. Ned. Automobiel Club; Mr F. L. Heinemann, referendaris bij de afdeeling vervoer- en mijnwezen aan het departement van Waterstaat; J. E. van der Heijden, administrateur bij het departement van Waterstaat; Mr J. W. Holleman, adjunct-directeur van de N. V. Verzekeringsbank De Nieuwe Eerste Ne derlandsche, te 's-Gravenhage; Mr W. Nolst Trenité, advocaat te Rotterdam; Mr M. A. van Rijn van Alkemade, rechter bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra venhage en Mr A. Stoop, werkzaam bij het departement van Justitie. HET AMBTENARENVERBOD. Persoonlijke toetsing. Zooals gemeld, deelt de Regeering in de Memorie van Antwoord over hoofd stuk I der Rijksbegrooting mede, dat wijziging van de voorschriften nopens het verbod voor ambtenaren, om deel te nemen aan de werkzaamheden van be paalde vereenigingen of groepen, in voor bereiding zijn. Naar aanleiding hiervan verneemt het Utr. Dagbl., dat de Regeering het voor nemen koestert om de z.g. lijst van ver boden vereenigingen geheel te doen ver dwijnen en terug te keeren ot het sys teem van persoonlijke toetsing van de gegadigden voor Rijksbetrekkingen. NIEUW HOOFD VAN DEN MARINE LUCHTVAARTDIENST IN NED.-INDIë- Naar vernomen wordt zou kapitein luitenant-ter-zee D. de Josselin de Jong, die eenige dagen geleden ter beschikking gesteld is en tot voor kort commandant van Hr. Ms. „Java" was, ernstig in aan merking komen voor de benoeming tot hoofd van den Marine-Luchtvaartdienst in Nederl.'Indië. Kapitein-luitenant-ter-zee De Josselin de Jong is vele jaren commandant van het vliegkamp Morokrembangan geweest. Gelijk bekend is bij het ongeluk met de T. 13 in Nederl.-Indië het hoofd van den Marine-Luchtvaartdienst, overste De Bruyne, om het leven gekomen. DE FINANCIëN DER VEEHOUDERIJ CENTRALE. Tekort van ruim zeven millioen ingeloopen. Het „Hbld." verneemt, dat uit het jaar verslag der Veehouderijcentrale, hetwelk niet wordt gepubliceerd, blijkt, dat in het jaar 1936 het bestaande nadeelige saldo ad f7.8 millioen is verminderd tot een QEZONDE, krachtige nieren zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- sche pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrichten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla da urinewegen uit het lichaam verwijderd.De rreren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en al3 z'J verstopt raken blijven deze achter en veroorzaken kwalen afs de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een diuretlsch middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.f 1.75 en f 3. Binnenland. Wijziging in de zuivelsteunregeling. Het crisisbotermerk verdwijnt. Verruiming van 'de kalvertoewijzing met 7. pet. Buitenland. De negen mogendheden-conferentie te Brussel. Weer een nieuwe kabinets-formateur in België. Duitschland en de koloniën. half millioen, omdat men de crisishef fing op rundvleesch liet voortbestaan. De personeel- en administratiekosten van de Centrale hebben bedragen f 296.086, die van het aankoop-apparaat f 401.068, tezamen rond zeven ton, waar bij komt f 150.000 voor steun aan gedu peerde handelaren. Daar komen nog bij hoewel zij bui ten de boekhouding der Veehouderijcen trale omgaan f 950.000 voor het oor merken van de biggen en het schetsen van de kalvereen, benevens de kosten van de controle op de naleving. Euwe win! de dertiende partij. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is gisteravond de dertiende partij, welke Woensdagavond met vooruitzichten op winst voor Euwe, werd afgebroken, na 68 zetten beëindigd in het voordeel van den wereldkampioen. De geheele partij heeft een bijzonder opwindend karakter gedragen. Er werd gisteravond nog drie uur gespeeld. Aljecbin verdedigde zich nog taai in het Paardeneindspel, maar gaf klokslag 10 uur op. Het verloop van de partij was aldus: Dr Euwe. Zwart: Aljechin. 41. Tdld7f Lb6c7 42. Td7Xc7f Ka7Xb8 43. Tc7Xc2f Pf3Xe5 44. Tc2e5 f7—f6 45. Tc5Xa5 Tg7c7 46. Pbl—d2 Tc7c26 47. Ta5d5 Kb8c7 48. Kfle2 Tc2—b2 49. h2h3 Kc7c6 50. Td5d4 Kc6c5 51. Ke2e3 Pe5g6 52. Td4d8 Pg6e7 53. Ke3—d3 Tb2b7 54. Kd3—e3 Tb7—b2 55. Td8d3 Pe7d5f 56. Ke3—f3 Pd5—b4 57. Td3c3f Kc5—d4 58. Tc3b3 Tb2Xb3f 59. Pd2Xb3f Kd4e5 60. g2—g3 Pb4c6 61. 'h3h4 Pc6d8 62. Pb3c5 Pd8—f7 63. Pc5—d3f Ke5d4 64. Pd3—el Kd4—e5 65. Pel—d3f Ke5e6 66. Kf3—f4 Pf7d6 67. Pd3cöf Ke6—f7 68. Pc5b3 Zwart geeft op. De stand is thans: Aljechin 7V2, Euwe 5V2! De volgende partij wordt morgen avond te Zwolle gespeeld. Morgenland zending. Don derdagavond sprak Zuster K. Ostermann over de Morgenlandzending. De heer H. Petermeijer opende de vergadering en vertaalde Zuster Ostermann, die in het Duitsch sprak. Van haar rede gaven wij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1