De Kabinetsformatie. De Conferentie te Brussel. DAMPO Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. Belangrijkste Nieuws lieren DONDERDAG 4 NOV. 1937 52e JAARGANG - No. 30 Verkouden kinderen? October, 5, Helena Ma- us de Jonge en uten; 25, Leaa, i on P^lernolla s Adriaan Ver en en Adriana dis van de Lin- Laura Harinck, is, 20 j. jm. en te Ierseke. Johannes Ver- Arendskerke en 0 j. jd. llem van Liere, ttarina Hoffius. uwd: 7, Janes te Goes en Ma- len, 22 j.; Bas- ■beem, 27 j. te Jacomina van v. Sjoerd War- !tha Koning; 7, [arinus Glas en Jannetje Jo- ïker Koeman en ina, d.v. Johan- Ghristina Bos- tje, d. v. Chris- Wilhelmina van I ia Heinsdijk, 42 Mol; 13, Gorne- man van Gatha- 10, een kind van ilia Adriana van Maatje, d. v. J. 3seAgatha Eli- ker en J. Goud; Eversdijk en G. Wilhelmina, d.v. Stevense, 79 j., we; Stoffel Kor- Pieternella Sla- van Boven; Ja- echtgen. van Ja. 16, Anthonia Sluis en Maria iandee, 50 j., we- Nieuwenhuize en te Koudekerke. en; IB, Johanna, en Maria Mar- na, d. v. Willem tharina Mol. Damme, 24 j. jm. L. Schipper, 51 j >2 j. jd.; 22, Kor- jm. rouwd: M. van iaanse, 22 j. geb. Jobse, z. Ier, z. (M. C.) vd: A. P. Ris- ïeule, 28 j. ssen, 24 j. jm. en jd. Bever en geb. Van (M. G.) Geene. ius, 23 j. en G. r Welle, echtgen. 5, Pieter Jacob, Loon; 6, Willem de en H. G. van d. v. J. P. Mos ul; 16, Kornelis, J, v. Dijke; 27, Sande en I. A. sherpenisse, 89 j., M. v. Noord, 56 aos; 15, J. Schut, l. Gouwe; 17, A. van M. J. Schot, eukelaar, 27 j. en Verburg Rz., 26 j. fd., 26 j. ion goed na het gebruiken, dan a en wordt gaaf dag opnieuw met leren. (Adv.) ddag 3 u.: 700. fietsen: EERBERICHT. fond van 4 Nov.: wind, gedeeltelijk of geen neerslag, iddag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ook in de afdeelingen van de Tweede Kamer werd, evenals zulks in de pers meermalen gedaan werd, betoogd, dat Dr Golijn, door een Kabinet te formeeren als thans zitting heeft, in strijd zou hebben gehandeld, met vóór en tijdens de ver kiezingen door hem afgelegde verklarin gen. i i Vóór de verkiezingen zou Dr Colijn voorstander geweest zijn van een Kabinet op „breede basis", terwijl door hem een Kabinet werd gevormd op „smalle basis". Met name werd hierbij gedacht aan de redevoeringen door den heer Golijn ge houden bij de behandeling van de Rijks- begrooting in de Staten-Generaal. In de Memorie van Antwoord, waar van wij gisteren reeds een breed overzicht gaven, wordt hetgeen in de Tweede en Eerste Kamer hieromtrent werd opge merkt, nogeens afgedrukt. Wij meenen in het belang der zaak goed te doen, deze aanhalingen hier in hoofd zaak te laten volgen. In de Tweeede Kamer ver klaarde de heer Colijn op 13 November 1936: „Voor (zulk) een harmonische samen werking tusschen Parlement en Kabinet is een algemeen geestelijke verwantschap onontbeerlijk en die geestelijke verwant schap is slechts bestaanbaar hij de erken ning van het feit, dat de Nederlandsche natie een Christelijke natie is en dat de grondbeginselen van het Christendom haar erkenning behooren te vinden in het Staatsbestuur. Men kan daarbij de grens intusschen niet te eng trekken omdat anders de prac- tijk tot nihilisme zou voeren. Bij de hopelooze versplintering, ook on der het positief-Ghristelijk volksdeel in ons land, zou dit leiden tot negatie van eiken Christelijken invloed op de staat kunde. Daarom komt het mij voor, dat men allen bij de samenwerking moet be trekken, die de groote levenswaarheden van het Christendom bereid zijn te aan vaarden, ook in haar toepassing op de staatkunde. En dan sluit ik in dezen tijd van gren- zelooze geestelijke verwarring in een ge spleten en gebroken wereld zelfs hen niet uit, die slechts krachtens traditie aan de uiterlijke openbaring van de levenswaar den van het Christendom vasthouden, die gehandhaafd en gesterkt willen zien. Ook zij, die zich vaak uit traditie keeren tegen een Christelijke staatkunde, kun nen toch moeilijk het oog sluiten voor het feit, dat een krachtige Christelijke levens overtuiging den eenigen waarborg biedt tegen de ontbindende en verwoestende krachten van dezen tijd. Wie uitsluitend steunend op de menschelijke rede den strijd wil voeren tegen de geestelijke ver wording, die onzen tijd kenmerkt;, zal er varen, te hebben geleund op een rietstaf, die de hand doorboort. Onze groote volksgoederen zijn alleen veilig verankerd in de erkenning van 'het Goddelijk gezag over den mensch, over de maatschappij en in den Staat. Daarin alleen ligt ook de waarborg voor het voortbestaan van een gezonde democratie. Daarom worde op die basis en in ruimen zin naar eenheid gestreefd, ook als straks de vorming van een nieuw Kabinet ter sprake komt". Ook bij het algemeen debat in de E e r- ste Kamer was er voor Dr Golijn gelegenheid zich over dit punt uit te spre ken. Handelend over de moeilijkheden, die het verbrokkelde partijwezen ten onzent voor samenwerking oplevert, liet hij daarop volgen: „Dit neemt intusschen niet weg, dat samenwerking van personen in een Kabi net slechts mogelijk is tusschen hen die de Christelijke grondslagen van onze volks cultuur erkennen, die haar willen helpen handhaven en den invloed van die levens opvatting ook op staatkundig terrein tot gelding willen helpen brengen. 'Die bereidwilligheid is, indien ik het goed zie, thans over het algemeen min der beperkt dan vroeger wel eens het ge val is geweest, althans wanneer men de beperkingen, die men vroeger onder rech- sche kabinetten, wegens verschil van in zicht, verplicht was te aanvaarden, ook nu nog bereid is te aanvaarden. En zou men daartoe niet bereid zijn, dan acht ik ook samenwerking tusschen de groepen der voormalige rechterzijde een tot on vruchtbaarheid gedoemde poging. Alleen bij wederzijdsche inschikkelijkheid on be paalde punten zal men tot vruchtbare sa menwerking kunnen komen. Ik zeide, dat de bereidwilligheid tot erkenning en handhaving van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven in ruimeren kring1 aanwezig schijnt dan voorheen wel eens gebleken is. En toch is bij allen zichtbaren afval en ontkerstening ook een groeiend besef waar te nemen, dat alleen de zedelijke krachten van het Christendom in staat zijn om weerstand te bieden tegen de ontworteling van ons volksleven. Wie bereid is mee te werken aan de instandhouding en versteviging van die krachten, mag niet worden ge weerd, maar moet bij die handhaving worden betrokken, omdat aller samen werking noodzakelijk is". Wie deze uitspraken onbevooroordeeld leest, zal moeten erkennen, dat Dr Colijn hier tweeërlei gedachte naar voren brengt. Ten eerste wordt de eisch gesteld, dat het regeeringsbeleid haar uitgangspunt moet vinden in een „krachtige Christe lijke levensovertuiging", dat die overtui ging ook op staatkundig terrein tot gel ding dient te komen en dat de zedelijke krachten van het Christendom in hare toepassing op het Staatsbestuur „verste- stevigd" dienen te worden. De tweede gedachte, die in de beide genoemde redevoeringen tot uitdrukking werd gebracht vond haar kortste samen vatting in de woorden, dat tot bereiking van dit doel „behooren samen te werken allen, die bereid zijn, de groote levens waarden van het Christendom te schra gen, te handhaven en te versterken" ook op Staatkundig en maatschappelijk ter rein. Japanners naderen de hoofdstad van Sjansi. Japansche artillerie op den noordelij ken oever van de Soetsjau heeft gisteren den geheelen dag de Chineesche stellin gen op den zuidelijken oever bestookt. Het vuur werd door de Chineesche batterijen beantwoord. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat de Japanners die de Soetsjau zijn overgetrokken aan drie zijden zijn ingesloten, zoodat hun nog alleen de te rugtocht over de kreek overblijft. Uit Sjansi wordt gemeld, dat de aldaar opereerende Japansche strijdkrachten, zoowel uit noordelijke als uit oostelijke richting oprukkend, thans tot op vijftig km. afstand van de hoofdstad Taijoean zijn genaderd. Gisteren hebben zij Sjin- sjien, ten noorden van Taijoean, na ver bitterden tegenstand van de Chineezen, veroverd. Volgens het Japansche militaire hoofdkwartier in dezen sector, zouden de Chineesche verliezen 30.000 man bedra gen. D'e Chineezen hebben zich voor de op dringende Japansche troepen uit Nan- T'ao teruggetrokken naar Loeng-Hwa, de Zuid-Westelijke voorstad van Shanghai, waar zij zich thans concentreeren. Het terugtrekken schijnt te zijn geschied op verlangen van de Chineesche bewoners, die niet wilden, dat Non-T'ao eenzelfde lot trof als T'sja-Pei, Woe-Soeng of Poe- Toeng. D'e materieele verliezen van de Chinee zen in deze wijken worden op 5000 mil- lioen joean geraamd. DE CHINEESCHE GEDELEGEERDE AAN HET WOORD. Gisteren heeft in de Brusselsche con ferentie de Chineesche gedelegeerde Wel lington Koo het woord gevoerd. In Noord-China, zoo zei hij, zijn thans reeds de drie provinciën, Hopei, Tsjahar en Soei-Joean, door de Japan ners bezet. Deze provinciën hebben der tig miliioen inwoners, een spoorwegnet van meer dan drie duizend kilometer en een oppervlakte van zeven honderd dui zend vierkante kilometer, wat ongeveer neerkomt op de oppervlakte van Enge land en Duitschland samen. De Japanners hebben ook gedeelten be zet van de provincies Shantoeng en Sjansi, met vijf en veertig miliioen in woners, een spoorwegnet van ongeveer twee duizend kilometer en een opper vlakte van ongeveer drie honderd veer tien duizend vierkante kilometer, gelijk aan die van Italië. Te Sjanghai zijn zij in Tsja-Pei en Kiangwan doorgedrongen. Vijf geweldige Japansche legers, die vijf honderd duizend man sterk zijn, val len voortdurend op vijf fronten tegelijk de Chineesche verdedigingslinies aan, niet alleen met 'het doel om een spoedige overwinning te behalen, doch ook om in druk te maken op de conferentie van Brussel. Met hetzelfde doel heeft de Japansche marine de Chineesche kust aangevallen. Volgens verklaringen van de Japansche admiraliteit op 14 October j.l. werden reeds twee en zestig steden door de marine en de luchtmacht gebombardeerd. Japan zet zijn onwettige activiteit voort, ondanks de wetten van de internationale moraal en ondanks zijn verdragsverplich tingen. De Japansc'he activiteit beteekent een aanval tegen de souivereiniteit, de onaf hankelijkheid en de territoriale en ad ministratieve onschendbaarheid van China, tot de eerbiediging waarvan Ja pan zich op plechtige wijze had ver plicht. De Chineesche delegatie betreurt 'het, dat Japan geweigerd heeft aan deze con ferentie deel te nemen. Deze weigering is, aldus Wellington Koo, een bewijs te meer van Japans schending van de verdrags verplichtingen. China heeft nooit Japan uitgedaagd, de gewapende macht van China heeft nooit een enkel Japansch grondgebied bezet evenmin als ooit Japansc'he steden door Chineesche vliegtuigen zijn gebom- i bardeerd. Men heeft gezegd, dat het doel van den Japanschen aanval bestond in het verlangen naar samenwerking met China. Indien dit het werkelijke doel zou zijn, dan moeten wij zeggen, dat Japan daar voor heel zonderlinge methodes gebruikt. Wat China betreft, dit land begroet met wreugde alles wat deze conferentie zal doen, om te trachten het geschil bij te leggen. China zal intusschen tegenstand blijven bieden, aldus besloot Wellington Koo, zoolang de Japansche agressie voort duurt, want niet een vrede tot iederen prijs zal China recht doen wedervaren. Wij willen een oplossing, gebaseerd -op het eerste artikel van het negen mogend- hedenverdrag. Eden, Norman Davis en de Castro, eerste gedelegeerde van Portugal, hebben na de zitting tvan gisteren een lang durig onderhoud gehad. Andere ge sprekken hadden in den loop van den avond plaats. Doel ivan deze besprekingen was nog vóór de vergadering van Don derdagmiddag een beroep op Japan tot deelneming aan de Brusselsche confe rentie gereed te maken. NOG GEEN KABINET IN BELG IE. Socialisten willen niet medewerken. De poging van Pierlot, een regeering der nationale eenheid te vormen, schijnt geen succes te zullen hebben. De algemeene raad der Belgische werk liedenpartij heeft Vandervelde namelijk opgedragen Pierlot mede te deelen, dat de socialisten hebben gemeend, zich niet te mogen aansluiten bij het programma op de basis waarvan is onderhandeld. Na de weigering der socialisten om met hem mede te werken in een nieuw ministerie, zal Pierlot den koning ver slag uitbrengen van het mislukken zijner opdracht. DE STRIJD TUSSCHEN SCHACHT EN DE GOERING-KLIEK IN DUITSCHLAND. De nationaal-socialistische „Deutsche Volkswirtscbaft" (die in zoo nauwe rela tie staat met Dr Schacht), bevatte dezer dagen een opzienbarend artikel. In dit artikel werd o.a. critiek geuit op de militaire experts, die Goering met de leiding van bet vierjarenplan hebben be last. Zij werden „buitengewoon bekwaam" genoemd, maar tevens als menschen zon der voldoende ervaring gekarakteriseerd. Menschen met economische kennis, prac- tische ervaring, onderscheidingsvermo gen en energie werden door den artikel- schrijver noodig geacht, menschen, die bovendien niet door eenzijdigheid beperkt worden. Naar een Havas-telegram uit Berlijn thans meldt, is het tijdschrift wegens pu blicatie van bet bedoelde artikel in beslag genomen. Men verklaart dit door den wensch der autoriteiten, te beletten, dat de pers de oorzaken der crisis-Schacht bespreekt, die nog niet opgelost schijnt te zijn. NIEUW OFFENSIEF VAN FRANCO OP KOMST? Nu de consolidatie van het Noordfront haar einde nadert, worden de groote troepenbewegingen der opstandelingen, die men waarneemt beschouwd als een voorteeken van het aanstaande offensief over het geheele 1500 kilometer lange front, dat zich van de Pyreneeën tot aan Almeria uitstrekt. Echter wordt de grootste geheimhou ding bewaard omtrent het punt, van waar dit offensief za'l beginnen. z.. iv lï Knns ueinhaio oiacni Maandag een bezoek aan de weit van de Ned. Scheepsbouw Mij. t« Amsterdam voor hat bezichtigen van den aldaar in aanbouw zijnden flottieljeleider «Tromp» Binnenland. Rapport van de landbouworganisaties over de rundveeteoltregeling. Adviescommissie inzake de collectieve arbeidsovereenkomsten. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Buitenland. De negen-mogendhedenconferentie te Brussel. Kabinetsformatie in België weer mislukt. De stakingskoorts in Parijs. Wrijf dan dadelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten Het offensief zal gesteund worden door de zeestrijdkrachten, die samenge trokken zijn op het eiland Mallorca. VIERHONDERD EXECUTIES IN VIJF WEKEN. Tusschen 5 September en 10 October zijn volgens den correspondent van Ha- ivas, in Rusland 403 personen gefusil leerd. De „vijanden van het volk" wor den als volgt gerangschikt: spionnen en terroristen in het Verre Oosten 182, land- bouwsaboteurs 112, industrie-saboteurs 34, saboteurs in de graanpakhuizen 52, agitatoren 12, gewezen koelaken of an deren, die het Stac'hanof-systeem hebben gesaboteerd. WEER NIEUWE STAKINGEN TE PARIJS. Parijs is plotseling voor een staking van de brandstoffenleverantie gesteld. Men begrijpt wat dat beteekent in een stad, waar de bevolking in étages is op gehoopt, die geen bergruimte hebben. Deze staking is weer te danken aan de communistische cellen. Ook dreigde er een staking in de Over heidsbedrijven. Om te beginnen zou het vuilnis niet worden opgehaald. Het café- en hotelpersoneel aarzelt nog. D'e toestand in de metaalindustrie en het bouwbedrijf is nog steeds drei gend. Later wordt gemeld De delegatie van vertegenwoordigers uit de openbare diensten, die gisteren door den minister van binnenlandsche zaken werd ontvan gen, teneinde de protestactie voor van daag te verhinderen, 'heeft een commu nique gepubliceerd, volgens hetwelk de syndicaten uitgenoodigd worden, hun actie op te schorten, maar hun tevens gevraagd wordt, in alarmtoestand te blij ven voor het geval, de gegeven beloften niet gehouden worden. ALLE BELASTINGEN IN FRANKRIJK WORDEN VERHOOGD. In de financieele Kamercommissie heeft de Fransche minister Bonnet een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, die hij genomen heeft om de begrooting in evenwicht te brengen. Een tekort van acht milliard maakte een aanzienlijke verhooging der belastingen noodzakelijk. O.a. zullen de directe belastingen, zoo wel als de indirecte belastingen en de douanerechten worden iver'hoogd. Voorts zijn maatregelen genomen tegen belas tingfraude. Piccard zoekt het niet meer hoogerop, maar meer in de diepte. Professor Piccard heeft tegenover een vt rtegenwoordiger van „Deinière Heure" verklaard, dat hij' het plan heeft negen duizend meter in zee af te dalen, een diepte, welke alleen in den Stillen Oceaan bereikt kan worden. Tevoren zal Piccard echter piqefduiken in den Atlantiscben Oceaan tot diepten van drie- en vierdui zend meter. Professor Piccard zal in zee afdalen in een kogel, welke evenals een luchtbal lon in geen enkele verbinding met de op pervlakte zal staan. Slechts de wetten van de zwaartekracht en de stroomingen van het water zullen bij de afdaling een rol spelen. De opstijging naar de oppervlakte van het water, zal precies gaan als bij een ballon: de kogel, waarin de professor zich bevindt, is voorzien van een looden gewicht, dat slechts losgemaakt behoeft te worden. De geheele onderneming brengt slechts weinig moeilijkheden mede.' Men behoeft slechts een waterdichten kogel te con- strueeren, welke in staat is aan den enormen druk van het water weerstand te bieden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1