Q J 9 a j m Een onttroonde Koning. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. HET STOFFENHUIS - GOES De oorlog in Spanje. WOENSDAG 3 NOV. 1937 52c JAARGANG - No. 29 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Braakonsiek, de bekende teekenaar, gaf in 1925 na de Kamerverkiezingen een kostelijke politieke plaat. Tegen een miuur gehurkt, zat daar een kiezer, tot voor kort door alle partijen als een Koning gezocht en geëerd, maar nu, na afloop van de verkiezingen een zaam en verlaten en van al de teekenen zijner waardigheid ontdaan. De diverse partijleiders hadden elk een gedeelte van zijn kostbare kleeding voor hun rekening genomen, en zonder meer Z. M. de Kiezer, wiens diensten men nu niet meer noodig had, achtergelaten. Ben onttroonde Koning. Deze plaat was niet geheel billijk. Om dat ze teveel generaliseerde. Met name de antirevolutionaire partij heeft er, evenals trouwens de G.-H. Unie, steeds zorgvuldig voor gewaakt, aan de kiezers beloften te doen, waarvan ze wist dat ze niet verwezenlijkt zouden kunnen worden. Dit neemt niet weg dat deze teekening een les bevatte, die alle partijen en die ook de Antirevolutionaire partijl ter harte mag nemen. In de verkiezingsdagen, als men de stemmen der 'kiezers noodig heeft, wordt er met da kiezers contact gezocht. Ze worden bewerkt met ipropaganda- lectuur en niet te vergeten door middel van het huisbezoek. De kiezers worden opgezocht. Er wordt met hen gepraat. Ze worden gewaarschuwd en terecht gewezen en opmerkzaam gemaakt op de gevaren die er dreigen. Men tracht ze duidelijk te maken de beteekenis van de Antirevolutionaire be ginselen en hun oogen te openen voor de ernstige gevaren die zich vaak achter en onder schoonen schijn verbergen. Eln dat is alles heel goed. Het is een noodzakelijk werk en een dankbaar werk. Meermalen vindt men een geopend oor, waar men dat niet had verwacht. Maar als dan de verkiezingen achter den rug zijn, dan wordt al dat werk stop gezet en bëmoeit men zich niet meer met de kiezers waarvoor men enkele dagen geleden volle belangstelling had. Z. M. de Kiezer is radicaal onttroond. Herhaaldelijk is bijt het huisbezoek dan ook wel de opmerking gehoord: waarom interesseert men zich voor mij alleen in verkiezings dagen Waarom is met het sluiten van de stembus ook plotseling alle contact ver broken? Wijj moeten ons van deze vragen niet afmaken. Daar zijta. niet alleen in de groote ste den, maar ook in tal van dorpen, velen, die dreigen weg te zinken. Het gaat niet van harte, maar zijl hebben tegen de soms schoonklinkende revolutionaire leuzen geen verweer. Bovendien is er veel ook In het 'poli tieke leven dat ze niet begrijpen en waar van ze de beteekenis niet doorzien, waar door ze gemakkelijk meedrijven met ver keerde stroomingen. En zoo zakken ze af. Steeds verder en dieper. Het is daarom, dat wij! de aandacht vragen voor den nu weer onttroonden kiezer. Laat vooral de vraag onder de oogen worden gezien wat er ook in den ko menden winter gedaan kan en moet wor den om het in de verkiezingsdagen ver kregen contact te behouden en hen die in den revolutionairen stroom dreigen weg te zinken vasten grond onder de voeten te geven. Regen belemmert de gevechten. D'e 'Chineezen hebben een onverwachten bondgenoot gekregen. Een zware regen heeft de Soetsjau snel doen wassen, ter wijl de oevers in een modderzee zijn ver anderd. De kleine Japansche troepen macht, die vasten ivoet op den Zuidelijken oever heeft gekregen, waar zij in loopgra ven ligt, bevindt zich, naar Reuter meldt, in een weinig benijdenswaardige positie. De Japanners trachten telkens weer on der bescherming van een rookgordijn nieuwe pontonbruggen te slaan, doch dan komen de Chineezen naar voren en we ten de pogingen met bun machinegeweren te verijdelen. De Japanners zijn er dan ook niet in geslaagd hun stellingen ten Zuiden van de Soetsjau uit te breiden. De Japansche vliegers hebben weer aanvallen op de stellingen hunner tegen standers gedaan. Zij hebben daarbij voor bet eerst gebruik gemaakt ivan 25 groote driemotorige gevechtsvliegtuigen, die ge wapend zijn met machinegeweren en te vens bommen kunnen werpen. Buitenlandsche militaire deskundigen schatten het aantal Japansche soldaten, dat zich thans op den Zuidelijken oever van de Soetsjaukreek bevindt op tien duizend man. De Japanners zijn daar evenwel nog slechts één kilometer naar het Westen opgerukt, daar het verwoede mitrailleurvuur der Chineezen een verde ren opmarsch belemmert. Voor Rouw- en Trouwjaponnen op modegebied altijd toonaangevend Anti-Britsche stemming in Japan neemt toe. Het uiterst rechtsche Japansche blad Kokoemin schrijft in een hoofdartikel, dat nooit in de geschiedenis ivan Japan een zoo duidelijk tegen Engeland gericht ge voel aan den dag is getreden. Sedert den aanvang van het conflict, aldus het 'blad, heeft Engeland China het maximum aan diplomatieken, economi- schen, militairen en journalistie'ken steun gegeven, aldus de plichten, die bet als neutraal land bad, verwaarloozende. Het is onmogelijk te beletten, dat de Japan sche openbare meening neigt tot een ver breking der diplomatieke betrekkingen met Engeland. Welingelichte kringen schijnen echter te gelooven, dat het hier veeleer gaat om manoeuvres, teneinde druk uit te oefenen op Britsche openbare meening. AAN DEN VOORAVOND VAN DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE. Wie wordt voorzitter? Gisteravond liepen er stellige geruch ten, dat de verkiezing van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, mr Spaak, tot president van de conferentie zoo goed als zeker is. Vanmorgen elf uur zal de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken de openingsrede uitspreken. Het is nog niet zéker, dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken de functie van voorzitter zal aanvaarden; doet hij het wel, dan zouden Eden en jhr de Graeff respectievelijk tot eer sten en tweeden vice-president worden benoemd. Bijna alle delegaties zijn Dinsdag te Brussel aangekomen. Officieuze 'besprekingen tusschen de gedelegeerden zijtn reeds gehouden. De vooruitzichten omtrent het resul taat, dat door deze conferentie kan wor den bereikt, worden sterk uiteenloopend beoordeeld. De groote moeilijkheden spruiten natuurlijk voort uit het weg blijven van Japan. TEGENSTELLINGEN TE LONDEN NIET NADER TOT EEN OPLOSSING GEBRACHT. Gisteren heeft te Londen de onder commissie der niet-inmengingscommissie ItWeer vergaderd. In de bijieenkomst heeft de Rus Maisky verklaard, dat de Sovjetregeering zich in dezelfde mate als iedere andere onder teekenaar door de overeenkomst van niet-inmenging gebonden acht, maar in het licht van de gebeurtenissen der laat ste vijftien rqaanden gelooft zij, dat de niet-inmengingspolitiek volkomen ge faald heeft. Maislky zeide verder: „Wijl gelooven niet in de mogelijkheid van een werke lijke niet-inmenging in de bestaande om standigheden: Gijl gelooft daar wel in. Wij geven de niet-inmenging daarom nog een kans. Le weg is vrij, gaat aan bet werk, en indien daden en niet woorden het resultaat van uw inspanning zullen zijn en die daden ons er van overtuigen dat wij ten onrechte sceptisch zijn ge weest, dan zullen wij wellicht onze hou ding herzien. Ten aanzien van de Duitsch-Italiaan- Sche verklaring, dat eenstemmigheid noo dig zou zijn voor de besluiten der com missie, zeide Maisky, dat hier sprake is van een poging tot sabotage van den ar beid. Maisky verwees naar de procedure bij den Volkenbond, volgens welke leden, die zich van stemming onthouden, als af wezig worden beschouwd, indien een stemmigheid noodig is. In de zitting der ondercommissie is Je voornaamste kloof, die betreffende de toekenning van rechten van oorlogvoe renden, nog niet overbrugd. Hevig bombardement op burger bevolking van Lerida. Negen bombardementstoestellen der opstandelingen uit Saragossa hebben Dinsdagmiddag de ver van het front ver wijderde stad Lerida gebombardeerd. Vooral de gemeentelijke gebouwen had den onder het bombardement zwaar te lijden. Eén bom trof een lagere school. Niet minder dan vijftig kinderen werden gedood. Het totaal aantal gedoode burgers bedraagt honderd en twintig. Het aantal gewonden is eveneens aan zienlijk. Behalve met hommen, werd de bevolking met machinegeweervuur be stookt. Volgens het Spaansche persagentschap zijn in den nacht van 28 op 29 October 1.1. te Malaga vijf a zesduizend Italianen ontscheept. Zij werden aangevoerd door drie rebellenkruisers uit Melilla, bege leid door Italiaansche torpedojagers. Bit Rome wordt dit bericht evenwel tegenge sproken. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE LONDEN. In Londen, waar 27 gemeenteraden moesten worden gekozen, heeft de Arbei derspartij 58 zetels gewonnen en drie verloren. In de provincie, waar 274 ge meenteraden moesten worden gekozen, beeft de Arbeiderspartij! 121 winsten en 105 verliezen geboekt. De Arbeiderspar tij 'beeft thans in zeventien van de 28 Londensche gemeenteraden een meerder heid. Dit is een vooruitgang van twee. Buiten Londen veroverde de Arbeiders partij een meerderheid in 40 steden; dit is een vooruitgang van drie. DE KABINETSCRISIS IN BELGlë. Moeilijkheden met de socialisten. Pierlot, de kabinetsformateur in België heeft verklaard, dat hiji overeenstemming heeft verkregen met de liberalen en de r.-katholieken, doch dat er aan socialis tische zijde nog zekere moeilijkheden be staan. DE NIEUWE WENDING IN DE ZAAK BARMAT. De arrestatie te Amsterdam van Julius Barmat heeft te Brussel heel wat sen satie teweeggebracht. Men verwacht dat Barmat op verzoek van de Belgische re geering zal worden uitgeleverd en deze week nog voor de rechtbank te Brussel zal verschijnen. Dit zou aan de zaak-Bar- mat, welke thans door de Brusselsche boetstraffelijke rechtbank wordt behan deld, een nieuwe wending kunnen geven. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak Flora heeft uitgewezen, dat Julius Bar mat 100.000 mark heeft verduisterd, door in Dhitschland aandeelen van de steenko lenmijnen Flora te verkoopen voor 150.000 mark en slechts 50.000 mark te verantwoorden. Aangezien dit bedrag in de balans is opgenomen, is er sprake van een vervalsching van een balans en het gebruik maken van een valsche balans. Er is eveneens sprake van bedriegelijke bankbreuk wegens verduistering van het actief vein een failliet verklaarde maat schappij. Muiterij te Paraguay. Uit Asuncion is bericht ontvangen, dat gisterochtend te Conception, 150 mijl ten Noorden van de hoofdstad, een regiment aan het muiten is geslagen. De opstand werd door regeeringsge- trouwe troepen onderdrukt; de regeering heeft versterkingen gezonden. Nader meldt Reuter uit' Asuncion, dat de staat van beleg is afgekondigd, maar dat de regeering den toestand ge heel in de hand heeft. D'e Minister van Oorlog heeft den aan voerder van de muitende troepen gesom meerd zich onmiddellijk over te geven. Hakenkruisvlag wordt ook de officieele vlag van Danzig. In een bijeenkomst der nationaal-so- cialistische partij heeft Forster ver klaard: „Danzig dat door de willekeur der ver dragen aan het Rijk ontrukt werd, zal weldra gerechtigheid geschieden, de vlag van het D'erde Rijk zal ook die van D'an- zig zijn." Forster zeide verder, dat de Joden wel dra genoodzaakt zullen zijn, D'anzig te verlaten, daar geen Duitscher meer iets bij' hen zal koopen. Korte Berichten. i Tengevolge van den overvloedigen regenval zijn in het Zuiden van Frank rijk vele rivieren en béken buiten hun oevers getreden. De dijken zijn doorge broken en talrijke landerijen staan blank. Talrijke bruggen zijn, ingestort, zoodat het verkeer gestremd is. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Gepoe daar een organisatie heeft ontdekt welke sabotage pleegde door op groote schaal levensmiddelen te laten bederven. Zes beklaagden zijn reeds ter dood ver oordeeld en terechtgesteld. kIHWB HET PRINSELIJK PAAR OP HET LOO. Gistermiddag ongeveer half drie zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard, ver gezeld door klein gevolg, voor een bezoek van eenige dagen naar Het Loo vertrok ken. Het ligt in de bedoeling van Prins Bernhard aldaar eenige dagen aan de jacht deel te nemen. Ds VAN DUYL IN DE EERSTE KAMER In de Avondvergadering der Eerste Kamer heeft Ds G. van Duyl, die, zooals men weet, als lid der N. S. B. heeft be dankt, den zuiveringseed en den eed op de grondwet afgelegd. Daarna heeft hij een vergadering van de derde afdeeling der Kamer bijgewoond. Toen de heer Van Duyl het gebouw der Eerste Kamer verliet, aldus het A. N. P., hebben wij hem gevraagd, of hij het voor nemen had, thans voor het lidmaatschap der Kamer te bedanken, dan wel als lid .te blijven zitten. De heer Van Duyl antwoordde hierop, dat hij daaromtrent niets kon mededee- len. De Eerste Kamer was tegen gisteravond slechts voor een louter formeele verga dering bijeen geroepen, opdat door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwer pen in de afdeelingen aan de orde kon den worden gesteld, doch het was uitge lekt, dat ds G. van Duyl zich in het Ka mergebouw had aangemeld en beëedigd zou worden. De publieke tribune was grootendeels met N.S.B.-ers bezet. Gisteravond zijn ook beëedigd prof. R. H. Woltjer (A.-R.), en jhr mr. E. J. W. M. von Bönninghausen (N.S.B.). HET DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het departement van algemeene za ken is het volgende ontleend: Nadat de Grondwetsherziening haar beslag zal hebben gekregen, zal de moge lijkheid bestaan van benoeming van ministers zonder portefeuille. Bij de in stelling van dit instituut is in de eerste plaats gedacht aan den voorzitter van den ministerraad. Om nu echter te accen- tueeren, dat niet lichtvaardig zal worden overgegaan tot gebruikmaking van dit nieuwe instituut, is een afzonderlijk klein departement ingesteld, welks hoofd slechts eenige aangelegenheden van alge- meenen aard zal hebben te verzorgen. De voorzitter van den raad van ministers, hoofd van dit nieuwe departement, zal weinig in beslag worden genomen door de verzorging van zijn eigen departement en zijn tijd beschikbaar hebben voor al die zaken, waarin zijn leiding ivereischt wordt. Men denke bijvoorbeeld aan die aangelegenbeden, waarin de werkkring van bet eene departement ingrijpt, in dien van het andere. In dit verband zijn te noemenhet Werkfonds, de oeconomische politiek, de financieeïe politiek, de so ciale politiek. Vooral 'kan hier worden genoemd 't voor zitterschap van ministe- rieele commissies. De leiding van deze commissie moet in handen zijn van den voorzitter van den raad van minis ters, wil deze leiding effectief zijn. Het spreek vanzelf, dat de ministerieels verantwoordelijkheid van iederen minis ter voor de zaken, zijn departement be treffende, waartoe het kabinet heeft be sloten, blijft bij den betrokken minister. Er is dus geen sprake van, dat gedacht zou zijn aan een minister-presidentschap met vergaande eigen bevoegdheden. Een zoodanig minister-presidentschap kent ons staatsrecht niet. DE Z.G.N. DEFENSIEVERBODEN. Met betrekking tot hetgeen reeds is be richt over een mogelijke opheffing van de z.g.n. defensieverboden, lezen we thans nog in dé Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake de Rijks'begroo- ting (Hoofdstuk I) het volgende: Nauwgezette overweging van een mo gelijke opheffing yan de z.g.n. defensiever boden betreffende S.D.A.P. en N.V.V., in het licht der tegenwoordige omstandig heden en verhoudingen heeft doen zien, dat dit vraagstuk niet op zichzelf kan worden beschouwd. De voorschriften no pens het verbod van ambtenaren in het algemeen om deel te nemen aan de werk zaamheden van bepaalde vereenigingen of groepen, zijn mede in de nadere over weging moeten worden betrokken. On- Binnenland. Minister 'Colijn verdedigt de tot stand koming van het kabinet. Verhoogde belastingen voor de weer macht. A.R. partij-conferentie. D'e nieuwe film der Ned. Chr. Radio-ver- eeniging. D'e hegrooting van sociale zaken voor 1938 De regeering en de landbouwsteun. D'e spellingkwestie. Geen salarisverhoogingen. Buitenland. De Brusselsche conferentie. Regen belemmert de gevechten in China. De tegenstellingen te Londen. voorwaardelijk moet worden vastgehou den aan den eisch, dat het Overheidsper soneel, zonder eenig voorbehoud onder alle omstandigheden zijn taak getrouwe lijk zal vervullen. In dit opzicht moet de sterkst mogelijke waarborg worden ge vorderd. Gewijzigde voorzieningen, waar in vorenbedoelde waarborg is verankerd, zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Het mag als bekend wor den verondersteld, dat in die voorberei ding ook bet Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken moet worden betrok ken. DE SPELLING. Samenstelling van een commissie voorbereid. Naar de regeering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake hoofdstuk I der Rijiksbegrooting meedeelt, wordt de samenstelling van een com missie voorbereid die op zeer korten ter mijn de regeering zal kunnen adviseeren omtrent de problemen, die rij'zen met be trekking tot de schiijfwijze der taal. De bedoeling is, dat in deze commissie verschillende kringen van ons maat schappelijk leven zullen samenwerken. De regeering beijvert zich voorts nog om zooveel mogelijk in 'harmonie te han delen met de Belgische regeering. ARBEID GEHUWDE VROUW. Omtrent de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw zal een voorontwerp van wet weldra aan den Hoogen Raad van Arbeid kunnen worden toegezonden. VRIJE UNIVERSITEIT. Reportage aanbieding kapitaal V.U.-plan 1937. Hedenavond van half 8 tot 8 uur zal door de N.C.R.V. reportage worden ge geven van de vergadering in de Apollo- bal te Amsterdam, waarin het door bet vrouwen-comité gespaarde bedrag aan directeuren van de Vrije Universiteit werd aangeboden. MAAND'ELIJKSCHE VERKEERS ONGEVALLENS IJ FERS. De K.N.A.'C. schrijft Sinds Mei van dit jaar worden door het 'Centraal Bureau voor de 'Statistiek op korten termijn voorloopige cijfers gepubli ceerd omtrent de ernstige verkeersonge vallen. D'e cijfers vertoonen van Mei tot en met September bet volgende beeld 1937: Gedood: Ernstig gewond Mei Juni Juli Augustus September 61 41 47 64 61 446 453 390 471 417 Sinds Augustus is dus weer een kleine verbetering ingetreden. Toch zij' wederom bij alle weggebruikers op aandacht en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1