CoUjf S. Wiettu Co-., 1/KiddMwfy. 2U tiataqt. De Ambtenaarssalarissen. Dagblad voor de Provincie Zeeland Niemand kan twee heeren dienen. Het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds. De strijd in China. Onze luchtmacht in Indië. H. M. de Koningin weer op het Loo. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie DINSDAG 2 NOV. 1937 52e JAARGANG No. 28 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij de herdenking van de reformatie in Duitschland op 31 October hebben ook verschillende nationaal-socialistische mi nisters hunne opvattingen ten beste gege ven. Aan krasse uitspraken heeft het daar bij niet ontbroken. De bekende rijksleider Dr Rosenberg b.v. verklaarde onder meer: „Er moet een nieuwe Duitsche kerk ko men om weerstand te kunnen bieden aan Rome en „het verraad van Luther". Het tijdperk van religies en dynastiën is voor bij. Wijt leiden het tijdperk van het Volk en het Ras in". Zoo mogelijk nog duidelijker sprak zich uit 'Dr Mutschmann, de chef van het district Leipzig der partij: „Ons geloof is de filosofie van den lei der en nu wij daaraan gelooven.is er geen plaats voor een ander geloof; niemand kan twee heeren dienen. Wij kunnen geen geestelijke dingen vergeten, maar wij moe ten handelen in overeenstemming met on ze rechten in deze wereld. Het is duide lijk, dat wij alleen ons zeiven kunnen be lijden. Wij behoeven het kruis niet op te nemen. Wij' kunnen onze zielen alleen red den in de gemeenschap van onze natie". IWat in deze overigens verschrikkelijke uitspraken treft is het volkomen duide lijke en streng principieele. Duidelijker dan Dr Mutschmann zich hier over de nationaal-socialistische le vensbeschouwing uitspreekt, kan het niet gezegd worden. Lang niet alle nationaal socialisten zul len het met deze uitspraak eens zijn. In Duitschland net zoo min als in ons land. Maar dat komt, omdat ze de beteeke- nis van de beginselen dio aan deze bewe ging ten grondslag liggen, niet doorzien, omdat ze zich alleen door de uiterlijke verschijning van het nationaal-socialisme aangetrokken gevoelen. Maar voor wie werkelijk de beginselen van deze beweging 1 hier of in Duitsch land i onderschrijft, is er geen plaats meer voor een ander geloof. Niemand kan twee heeren dienenl DE GEMEENTEN KRIJGEN 25 IN PLAATS VAN 10 PCT. De Minister van Sociale Zaken heeft aangaande het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds een nieuwe regeling gege ven, waardoor de aantrekkelijkheid èn voor gemeentebesturen èn voor de werk- loozen heel wat grooter is geworden. De minister meldt hierin aan de ge meentebesturen, dat hij in verband met tegenover hem geuite wenschen de ver deeling van het in totaal door landelijke inzameling ingekomen bedrag nader heeft overwogen en besloten heeft, haar, in af wijking van het bepaalde in de circulaire d.d. 1 Oct. op de navolgende wijze te doen geschieden. Elke gemeente, die aan de actie heeft meegewerkt, zal als vaste uitkeering ont vangen 25 pet. van het in eigen gemeente ingezamelde bedrag. Bovendien zal aan de gemeenten van gaven, welke door haar inwonenden rechtstreeks zijn gestort op de postreke ning van het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds no. 141.400 voor zoover zij althans niet, zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal be doeld moeten worden beschouwd even eens 25 pet. worden afgedragen. Het daar na overblijvende bedrag zal over bovenbe doelde gemeenten worden verdeeld naar rato van het gemiddelde aantal werkloo- zen, over het tijdvak van 1 Oct. 1936 tot en met 31 Juli 1937 bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling als werk zoekende ingeschreven. Binnen korten tijd zal nog worden be richt hoe groot dit gemiddelde voor elke gemeente is, volgens de bij het departe ment berustende gegevens. Voorts deelt de minister mede, dat de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede mogen komen aan spaarders, die op het tijdstip van uitkeering als zoodanig be kend staan. Het vaststellen van dit tijdstip zal aan de gemeentebesturen worden overgelaten. Aangezien de gelden zijn bedoeld om de spaarders reeds gedurende de komen de wintermaanden, zooveel als mogelijk is van de allernoodzakelijkste goederen te voorzien, zal bedoelde uitkeering echter uiterlijk voor 1 Maart 1938 moeten heb ben plaats ge'had. Naar aanleiding van enkele tot hem ge richte vragen brengt de minister voorts nog het volgende onder de aandacht: le. Kastrekkers kunnen alleen dan voor de spaarregeling in aanmerking worden gebracht .indien zij boven hun kasuitkee- ring een kastoeslag ontvangen. 2e. Door spaarders, die in hun werk verschaffingsperiode een of meerdere z.g. wandelweken moeten doormaken, kunnen over die weken spaargelden worden af gedragen. Sjanghai thans geheel omsingeld. In den Westelijken sector van het Sjanghai-front, opende de Japansche luchtmacht Zondagavond een ontzettend bombardement, waaruit men opmaakte, dat men aan den vooravond stond van een nieuw groot offensief. Dit bleek gis teren bij het aanbreken van den dag in derdaad het geval te zijn. In de vroege morgenuren mengde zich ook de Japansche artillerie in den strijd. Het kanonvuur bereikte een ongekende hevigheid. Het geheele Chineesche Wes terkwartier dreunde en schudde op zijn fundamenten. Bij duizenden vluchtten de Chineezen uit de in de nabijheid gelegen dorpjes. D'e Japanners zetten blijkbaar alles op het spel, om de verbindingen van de Chi neesche hoofdmacht nabij de internatio nale nederzetting te verbreken. Van Chineesche zijde wordt officieel bevestigd, dat de Japanners Zondagmid dag met behulp van pontonbruggen de Soetsjaukreek zijn overgestoken. De hoofdmacht van de Japansche lan dingstroepen achtervolgt de Chineezen in de richting van de internationale conces sie. Sjanghai is thans volkomen door de Japanners omsingeld. Ofschoon de Chi neesche troepen overal verbitterden tegen stand 'bieden, worden zij langzaam terug gedreven OPENHARTIGE TAAL VAN EDEN. „Je geld of je leven I" In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Eden, de verschillende sprekers beantwoord, die critiek hadden geoefend op het beleid der regeering op internatio naal gebied. Hij1 wilde daarbij „verschrikkelijk open hartig" zijn. Eden hield zich o.a. met Italië en met Duitschland's aanspraken op koloniën bezig. Hij herinnerde het Lagerhuis er aan, dat een land, dat zelf aan het einde van den wereldoorlog een zeer aanzienlijke gebiedsvergrooting in Europa had verkre gen en bovendien zekere territoriale con cessies in Afrika van landen, die zijn bondgenooten waren in den grooten oor log, had verworven, thans op de bres staat voor de Duitsche aanspraak op Afrikaansche bezittingen. Ik wensch, aldus Eden, op dit oogen- blik niets naders over deze aanspraak te zeggen, doch wel moet ik duidelijk ver klaren, dat wij geen regeering het recht toekennen bijdragen van ons te verlangen, indien het in het geheel niet blijkt, dat die regeering van haar kant tot eenige bijdrage bereid is (luide toejuichingen). Vervolgens de klacht van de arbeiders partij beantwoordend, dat de Volkenbond de Spaansche situatie niet had behandeld en de bewering, dat dit aan hem te wijten was, herinnerde Eden er het Lagerhuis aan, dat de Volkenbond zich nooit geest driftig heeft getoond de Spaansche kwes tie te behandelen, omdat hij weet, hoe zeer de meeningen daarover in die orga nisatie zijn verdeeld. Er is nooit in de verste verte kans op geweest, dat de Vol kenbond in de Spaansche kwestie sanc ties zou opleggen. Wat betreft de iverdere klacht, inzake het verwijzen door den Volkenbond van het geschil in het Verre Oosten naar de onderteekenaars van het negenmogend- hedenverdrag, verklaarde Eden zonder aarzelen, dat hij, om de volledige mede werking te verkrijgen van de regeering der Vereenigde Staten op voet van gelijk heid in een internationaal conflict niet alleen van Geneve naar Brussel zou wil len reizen, maar van Melbourne naar Alaska, in het bijzonder bij den huldigen stand der internationale aangelegenheden. Na betreurd te hebben dat er ivan het lidmaatschap van den Volkenbond zoo weinig kracht uitging, verklaarde de minister het eens te zijn met alles wat ge zegd was over den tegenwoordigen onbe- vredigden toestand van de wereld. Gewagend van de egenwoordige ten- denz om hoogst gevaarlijke methoden te gebruiken als deel van het diplomatieke organisaties zeide Eden, dat er een nei ging is om van de daken der huizen te dreigen en bevelen uit te vaardigen die feitelijk een ultimatum waren en dat dan vrede te noemen. „Zulke bevelen zullen hier nooit weerklank ivinden." Wij zijn volkomen bereid om onze bij drage te leveren tot den wereldvrede en ieder punt met de betrokkenen te bespre ken, maar wij zijn niet bereid iemand's bevel „je geld of je leven" op te volgen, (Toejuichingen.) Wij1 gelooven in een regeling van ge schillen door vreedzame middelen en zul len ons uiterste best doen een algemeene aanvaarding en naleving van die politiek te verzekeren. Wij zullen ons niet aan sluiten bij een anti-fascistisch of een com munistisch blok. Het is de buitenland- sche politiek der naties die ons aangaat niet hun binnenlandsche politiek. VERRASSING VAN HITLER TE WACHTEN7 Men verwacht te Berlijn, dat binnenkort door Duitschland een nieuwe belangrijke stap gedaan zal worden inzake de kwes tie van de teruggave der koloniën. Spoedig, zoo gelooft men, zal van offi cieels zfjde het mandaatsysteem worden gewraakt en het herstel van het koloniaal bezit, waaraan door het verdrag van Ver sailles een einde gemaakt was, zal ge- eischt worden. Omtrent den dag, waarop dit geschie den zal, wordt de grootste geheimhouding bewaard, evenals over de wijze, waarop de aankondiging geschieden zal. Men meent, dat Italië dadelijk Duitsch- lands standpunt zal steunen. BRITSCH PROTEST BIJ FRANCO. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft krachtig bij de Spaansche opstande lingen geprotesteerd naar aanleiding van het tot zinken brengen van de „Jean Weems". Een grondig onderzoek is toe gezegd. 'Gemeld wordt, dat de Britsche re geering overleg zal plegen met de Fran- sche regeering over versterking van de afweermaatregelen tegen luchtaanvallen. ONLUSTEN IN HET NOORDEN VAN TRANSJORDANIE. In het Noorden van Transjordanië zijn onlusten uitgebroken. Het paleis van den gouverneur en de militaire posten te Ka- rame en Balfour werden door een groep oproerige elementen beschoten. WEER 21 PREDIKANTEN EN LEDEN DER DUITSCHE BELIJDENDE KERK GEARRESTEERD. In de laatste veertien dagen zijn we derom 21 predikanten en leden der Duit sche Belijdende Kerk gearresteerd. In het geheel bevinden zich 85 personen in be wering. SPOORWEGONGELUK BIJ CALAIS. Waarschijnlijk drie dooden. Bij aankomst van den sneltrein Brus selGalais te Calais vielen de locomotief en de tender door een tot dusver onbe kende oorzaak eensklaps om en sleepten het eerste rijtuig mee. D'e machinist èn de stoker zijn om het leven gekomen. Volgens een nader bericht zijn bij' het spoorwegongeluk te Calais twee personen om het leven gekomen, n.l. de machinist en de stoker. Men is onmiddellijk begon nen met het vrijmaken der sporen. HET WEER IN OCTOBER. Regenval belangrijk beneden normaal. Naar het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bilt meedeelt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtempera- tuur anderhalve graad boven normaal, in de drie decaden resp. normaal en één en twee en een halve graad boven normaal. 'Be grootste afwijkingen kwamen voor op den 27sten en den 20sten, resp. zeven graden boven en drie graden beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was anderhalve graad boven normaal, het gemiddelde minimum twee graden boven normaal. Te De Bilt bereikte de temperatuur op den 27sten een maximum van 21.6 gra den Celsius, welke temperatuur hooger is dan sedert het begin der waarnemingen in 1897 zoo laat in het jaar waargeno men. De regenval was over het geheele land belangrijk beneden normaal, in de ver schillende provincies viel slechts 1535 procent van de normale hoeveelheid. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te de Bilt 105 tegen 104 uren normaal, in de drie decaden, resp. 36, 29 en 40 uren. Vernieuwing op velerlei gebied is noodig. De ramp van de T 1 een gevolg van een vllegfout? Naar Aneta verneemt, heeft de com mandant der zeemacht, na afloop van de groote vlootmanoeuvres, welke zich uit strekten van Soerabaja tot Nieuw-Guinea, het nut van deze oefeningen zeer belang rijk geoordeeld. Duidelijk is aan het licht gekomen, dat de vliegmacht dringend vernieuwing be hoeft en wel door aanschaffing van vlieg tuigen met grooter actie-radius. Ook de vervanging van oude kruisers door nieuwe met grootere snelheid en grootere gevechtskracht, blee'k noodzake lijk. Voorts moet de beschikking worden verkregen over minstens twee eigen tank schepen, aangezien de volkomen afhan kelijkheid van particuliere tankers op den duur niet kan worden aanvaard. 'Omtrent de ramp van de T 1 moet met een waarschijnlijkheid, welke aan zeker heid grenst worden aangenomen, dat deze ramp het gevolg is geweest van een vlieg- fout van den bestuurder, die de snelheid van het toestel in een scherpe bocht te veel en onnoodig verminderde. Gisteravond is te ruim kwart over tien H. M. de Koningin per auto van Soest- dijk ten paleize Het Loo, vanwaar zij gis termorgen per extra trein was vertrok ken, teruggekeerd. De terugkeer op Het Loo geschiedde, tengevolge van het late uur in alle stilte. Slechts eenige late wan delaars waren getuige van H. M.'s aan komst. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Thans is beslist dat zij 1 Januari vervalt Kort geleden konden wij' de verwach ting uitspreken, dat van verlenging van de verkorting op de Indische pensioenen na 1 Januari 1938 zou worden afgezien, hoewel de minister van koloniën de daar voor gestelde vragen van de Indische re geering nog niet had beantwoord. Thans kunnen wij melden, zegt het „Hdb'l.", dat de beslissing daarover in den verwachten zin is genomen en aan de Indische re- geering is medegedeeld. Het staat thans dus vast, dat de kor ting op 1 Januari komt te vervallen; de officieele mededeeling daarvan zal wel het eerst in de Tweede Kamer geschie den. BELANGRIJKE SLEEPREIS MET BAGGERMOLEN. Veilig te IJmuiden aangekomen. Gisteiavond elf uur is de sleepboot „Beverwijk 20", die den Nederlandschen baggermolen „Beverwijk 16" uit Argen tinië naar Europa heeft gesleept, te IJmuiden binnen gekomen. Hiermede hebben de jonge Nederland- sche zeevaarders een buitengewone pres tatie geleverd, die zij: ondanks de ontzag lijke moeilijkheden, welke zij hadden te overwinnen, tot een goed einde hebben gebracht. Tegen twaalf uur kwam het transport voor den middensluis om te worden ge schut. Aan boord is alles wel. Sleepboot en baggermolen verkeerden in uitstekende conditie. DRUK WINTERVERVOER BIJ DE K. L. M. De groota regelmaat, waarmee het win- terprogramma van de K. L. M. wordt uitgevoerd en het doorgaans fraaie herfst weer, dat wel tot reizen noodt, heeft weerslag gevonden in de vervoersresulta- ten van de Luchtverkeersmaatschappij se dert den derden October, toen de winter- dienst van kracht werd. In de drie afgeloopen weken vloog de maatschappij alleen reeds op haar ver bindingen met 't buitenland bijna 400.000 passagiers/km meer dan in de overeenko mende periode van het vorige jaar. Het drukste verkeer heerscht tusschen Berlijn, Amsterdam en Londen en tus schen Amsterdam, Praag en Weenen. In totaal werd in de eerste drie weken van den winterdienst rond 2.8 millioen passagiers/km geboekt, uitsluitend op de Europeesche lijnen. Gemiddeld reizen in deze dagen met de K. L. M.-vliegtuigen 3'50 passagiers per dag. Het vrachtvervoer ontwikkelt zich wel haast nog gunstiger. Per week wordt thans 11.000 kg goederen en bijna 2000 kg post meer vervoerd dan het vorige jaar. Binnenland. De korting op de Indische pensioenen. Wijzigingen in de regeling betreffende het kleeding-, schoeisel- en 'dekkings fonds. Buitenland. Sjanghai door de Japanners omsingeld. Openhartige rede van Eden. Verrassing van Hitier op komst? De toestand van 's lands financiën gedoogt geen verhooging der salarissen. Zaterdag j.l. heeft de centrale com missie voor georganiseei d overleg in ambtenaarszaken een spoedvergadering gehouden. In deze vergadering deelde de voorzit ter mede, dat de regeering met voldoe ning gezien had, dat de organisaties toonden begrip te hebben van de moei lijke omstandigheden van het oogenblik, blijkende uit hun beslissing om geen openbare actie te voeren voor salarisver- hooging van het rijkspersoneel. De voorzitter zette het regeerings- standpunt uiteen, dat de financieele toe stand van het rijk noodzaakt alle niet strikt onvermijdelijke uitgaven achter wege te laten, hoe wenschelij'k deze op zich zelve ook overigens zouden zijn, daarbij o.m, wijzend op het aanvankelijk geraamd tekort van 80 millioen voor 1938 en de nog onzekere oeconomische en staatkundige toestanden. Vergelijking van het verloop der in dexcijfers aangaande de kosten van le vensonderhoud met dat der salarissen wettigt niet de conclusie, dat verbetering der salarispositie van de ambtenaren thans onvermijdelijk is. De voorzatter deed een beroep op de vertegenwoordigers van de organisaties om ertoe mede te werken, den ambtena ren duidelijk te maken dat ook in het welbegrepen belang der ambtenaren zel ve niet anders gehandeld mag worden. Dé vertegenwoordigers der organisa ties spraken hun teleurstelling uit over het vernomene, en stelden de vraag of, indien in de kósten van levensonderhoud of in 's lands financieelen toestand een belangrijke wijziging zou ontstaan, de re geering bereid zou zijn de aangelegenheid van de salarieering der ambtenaren in het georganiseerd overleg te brengen. De voorzitter deelde mede, dat het in derdaad in de bedoeling der regeering ligt om, zoodra zij' op grond van wijzigin gen van een der beide genoemde facto ren meent het vraagstuk opnieuw in be schouwing te moeten nemen, daartoe in de eerste plaats met de commissie in con tact te treden. Bij K. B. is met ingang van 1 No vember 1937 benoemd tot expert bij' de scheepvaartinspectie in vasten dienst de heer W. J. de Haan te Vlissingen, thans adjunct-expert bij de scheepvaartinspec tie. Bij K. B. van 13 October is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons aan C. Quist, wonende te Tholen, tuinman in dienst van den heer P. J. Geuze te 's Gra- venhage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1