U bespaart tijd en geld Afschaffing crisisheffing op runfiïleesch. Bestrijding van dewerkloos- heid in het bakkersbedrijf. Het wereldkampioenschap Schaken. Adm. van „De Zeeuw" Goes Ingezonden Stukken. Rechtszaken NAHETROOKEN Burgerlijke Stand. De heer de Boer informeerde naar de toelating van een kweekeling op de o. 1. school te Wissenkerke. De voorzitter zegt dat het hoofd der school tot toelating bevoegd is. De heer van Halst besprak de toelating nader. De voorzitter zal na der met het hoofd der school over deze aangelegenheid spreken. Hierop volgt de behandeling van de gemeentebegrooting 1938. Bij den post bestratingen zegt de heer Van Halst liever te zien, dat de bestra ting in de Kerkstraat te Wissenkerke werd uitgesteld tot de begrooting 1939. Dan wil hij de geheele Kerkstiaat ver beteren. Het nu voorgestelde wordt maar lapwerk. Weth. van der Maas acht het nu hoog tijd voor herstel. De heer Van Halst stelt echter voor de bestrating uit te steilten tot 1939, hetgeen werd aan genomen met de stem ivan weth. van der Maas tegen. De heer de Boer vindt de kosten van verwarming en verlichting van de open bare scholen veel te hoog. De voorzitter antwoordt: het gymnastieklokaal te Wis senkerke is iedere avond bezet en bij win ter vertoeft de werklooze jeugd er in. Het zelfde is het geval met het lokaal te Kam perland. Men kan moeilijk iemand er bij zetten om toe te zien, dat er niet teveel kolen verstookt worden en de jeugd is nu niet precies zuinig met een schep kolen. De heer de Boer zegt: het is niet mijn bedoeling de vereenigingen of de werklooze jongens in de kou te zetten, maar het verlagen van de exploitatiekos ten. De heer Balkenende vindt ook de exploitatiekosten te hoog. Hierna wordt het begroote bedrag der exploitatiekosten uit te keepen aan do besturen der bijzondere scholen vastge steld op f 11 per leerling. De begrooting wordt vastgesteld wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf op f 105474.80 met egn post voor onvoorziene uitgaven van f 4892.12 en wat den kapitaaldi'enst betreft in ontvang op f37691.43 en in uitgaaf op f36691.43. Hierna kwam aan de orde de toetre ding tot de spaarregeling voor B-steun. De heer de Smit vraagt nadere inlichtin gen. De voorzitter 'zegt: indien iemand twee wéken in de steunregeling loopt en do derde week in het vrije bedrijf werkt, kan hij de derde week niet aan de spaar regeling deelnemen. Hierop leest hij de circulaire ivoor, waaruit blijkt dat werk- loozen zonder kinderen of minder dan twee kinderen niet in aanmerking komen. Besloten wordt af te wachten of er be langstelling voor bestaat. Hierop volgt beslissing over extra-bij slag aan inwonende kinderen. B. en W. zijn hieromtrent niet tot overeenstemming gekomen. De 'heer de Boer informeert naar de vermoedelijke kosten. De voorzit ter zegt dat die moeilijk zijn te schatten. Het is een ingewikkelde regeling, waarbij bepaald is dat de bijslag aan den be trokkene zelf moet worden uitgekeerd. De heer de Smit stelt voor den bijslag te verleenen. Dit voorstel wordt door weth. Schippers aangevuld met de bepaling van een jaar proef, hetgeen wordt aangeno men met de stem van den heer Bustraan tegen. Na ivoorlezing van de circulaire over de verleening van steun aan kleine boe ren, zijn de leden alten van meening dat die regeling hier geen toepassing kan vinden. Besloten wordt tot toetreding tot de fraude-onderlinge van gemeenten. Aan de gewestelijke landstormcommis sie 'zal f 10 subsidie worden verleend. Hierop wordt een wijziging vastgesteld van de politie-verordening, behelzende, dat tijdens de schooluren niet meer stap voets moet worden gereden met voertui gen op rubberbanden in de omgeving van de scholen. 'Overgegaan wordt tot hernieuwde vast stelling van een vergunning voor radio- distributie te verleenen aan J. L. de Jonge. Besloten wordt ontheffing aan te vra gen voor de invoering van het vak licha melijke oefening op de openbare lagere schoten. Het verzoek van M. H. van Hee tot plaatsing van een straatlantaarn in de straat gelegen in het uitbreidingsplan, wordt ingewilligd. Hierna ivolgt in besloten zitting be spreking van den aankoop van haventer reinen te Kamperland. Na heropening der vergadering volgt de rondvraag. De heer de Boer zegt: vanaf den Molen weg tot de oude kaai is de sloot gedempt door de Thoornpolder in samenwerking met de gemeente. Door deze demping is de waterafvoer van de aldaar liggende tuinen afgesneden, waaraan de gemeente dus ook heeft medegewerkt. Weth. van der Maas zegt: die sloot is door den polder met steun van de ge meente gerioleerd. Aan de aangrenzende tuineigenaars is vooraf gevraagd of zij aan die demping wilden medewerken, wa'artoe niemand /van hen genegen was. Ook door niemand is aansluiting aan de rioleering gevraagd. De heer de Boer zegt, dat aan hem geen medewerking is gevraagd. De heer van der Maas zegt: U is ook geen aansluitende eigenaar, maar indien U aan den polder aanslui ting vraagt, zal dat wellicht niet gewei gerd worden. D'e heer Meulenberg zegt, dat aan de bijzondere school te Kamperland van ge meentewege gelden zijn toegezegd voor het leggen van tegel® op het schoolplein. Om de tegels te kunnen leggen moest eerst een laag grind uitgehakt worden, waarna die grind bij advertentie aan de leden van de schoolvereeniging te koop werd aangeboden. Hij informeert hoe dat in elkaar zit. De heer Balkenende zegt, dat het jammer is, dat zulks gebeurd is, maar het is over één man gegaan, dus kan dit het geheele bestuur niet aange rekend worden, Hierna sluiting, SCHOUWEN-DUIVELAND. Kerkwerve. In de jongste raadsverga dering is een voorstel van B. en W. om 'hen een crediet te verschaffen voor het bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester, verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Een van de eerste openbare uitingen van den nieuwen Minister van Sociale Zaken is geweest de verzending van een circulaire aan de vakcentrales van werk gevers en arbeiders, waarin deze werden opgeroepen met den Minister te willen overwegen, wat er nog meer in Nederland terzake van de bestrijding der werkloos heid zou kunnen worden gedaan, dan tot nu toe verricht was. Eind Augustus en begin September zijn daarop onder het persoonlijke voorzit terschap van den Minister de besprekin gen aangevangen, die er toe geleid heb ben, dat een werkcommissie is ingesteld, die tot taak kreeg de in de circulaire ge stelde vraag van bedrijf tot bedrijf te bezien, en met voorstellen te komen. Deze gang van zaken is voor het con vent van Christelijke werkgevers en arbei dersorganisaties in de Voedingsbedrijven aanleiding geweest de Ministerieels vraag, voor zooveel -het 'bakkersbedrijf aangaat, te overwegen en het heeft getracht con crete voorstellen te formuleeren. Eén dezer dagen is aan de Werkcom missie dientengevolge een rapport ver zonden. In dit rapport worden de oorzaken van de werkloosheid in het bakkersbedrijf na gegaan, en middelen tot verbetering van den bedrijfsloostand besproken. Als primaire oorzaken van de werk loosheid in het bakkersbedrijf worden genoemd do gevolgen van de invoering der Arbeidswet 1919, de Economische crisisomstandigheden, sedert 1929, en de omvorming van het bedrijf. Verbetering wordt verwacht van het benutten der mogelijkheden die de nieuw ste wetgeving, de wet op de bindendver klaring van ondernemersovereenkomsten, de Vestigingswet (kleinbedrijf), de collec tieve arbeidsovereenkomst en de bindend verklaring er van, bieden. Voort wordt gepleit voor de invoering van een leerlingenstelsel en een bedrijfs pensioenfonds, terwijl als direct uitvoer bare maatregelen, die de werkloosheid kwamen verminderen worden genoemd a. betere controle op de naleving der Arbeidswet, 'bijzonder in het, het bona fide bedrijf ondermijnende, randbedrjjf; b. aanvulling van het Brood-besluit ana loog aan het Melkbesluit, waarbij een concept van zoodanige aanvulling aange boden wordt, en c. verlaging, c.q. afschaffing der vele heffingen op de grondstoffen der bak kerij en haar producten. De in de Ministerieele circulaire ge noemde middelen ter bestrijding der werkloosheid, als verkorting van arbeids duur, wandelweken als in de typografie en het twee-o.p-één-stelsel, worden van de hand gewezen of omdat ze reeds toepas sing vonden of omdat ze voor het bak kersbedrijf ongeschikt zijn. Elfde partij eindigt in remise. In de Harmonie te Groningen had de elfde partij van de match om hot "wereld kampioenschap schaken tusschen Dr Euwe en Dr Aljechin plaats, met als re sultaat, dat de partij na dertig zetten remise werd gegeven in een stelling waar bij de materieele strijdkrachten gelijk stonden, doch Dr Euwe een klein positio neel voordeel had behaald. Dit voordeel was naar de meening van Dr Euwe niet groot genoeg om op winst te kunnen spe len. Het verloop van de partij' was als volgt: Dr Euwe. Zwart: Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 döXc4 5. a2'a4 Lc8—f5 6. Pf3e5 e7e6 7. Lelg5 Lf8b4 8. f2f3 h7h6 9. Lg5Xf6 g7Xf6 10. Pe5Xc4 c6c5 11. d4Xc5 Dd8Xdlf 12. Tal X dl Lf5c2 13. Tdlol Lc2'b3 14. Pc4d2 Lb4Xc3 15. TolXc3 Lb3Xa4 16. e2e4 Ke8e7 17. Lfld3 Th8d8 18. Keie2 Pb8c6 19. Ke2e3 Pc 6b4 20. Ld3bl La4b5 21. Pd'2—b3 f6—f5 22. Pb3a5 b.7b6 23. c5Xb6 a7Xb6 24. Pa5c4 Ta8—al 25. Pc4a3 Lb5a6 26. Tc3b3 Pb4—d3 2-7. e4Xf5 Pd3Xb2 28. Tb3Xb2 TalXa3f 29. Ke3—f2 Td8d6 30. "5Xe6 Td6Xe6 Remise. HET VLEESCH WORDT GOEDKOOPER Men deelt van bevoegde zijde mede, dat de minister van Economische Zaken heeft besloten de crisisheffing op het rund- vleesch met ingang van heden ge heel af te schaffen. Het ligt in de bedoe ling van den minister, dat deze maatregel ten goede zal komen aan den consument, zoodat kan worden verwacht, dat de vleeschprijzen naar verhouding zullen worden verlaagd. In dit verband kan worden meegedeeld, dat de slagersbonden zich bereid hebben verklaard, alle slagers te adviseeren naar de bedoeling van den Minister te han delen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond meldt, dat het met groote ingenomenheid de afschaffing van het laatste deel der crisisbeffingen op vleesch begroet en minister Steenberghe dan ook dankbaar is dat Zijne Excellentie aan den wensch der beide slagersbonden om bet zwaar belaste slagersbedrijf zoo veel mogelijk te ontlasten, tegemoet komt. Was het op den 18den Augustus de wensch van den minister, om de vermin dering van de crisisheffing direct ten bate te doen komen van het slagersbedrijf in nood, thans oordeelt Zijn Exc., dat de afschaffing der crisisheffing wel indirect het bedrijf ten goede dient te komen, maar direct ten voordeele dient te zijn van den vleeschconsument. Dienovereenkomstig adviseert 't bonds- bestuur den bondsleden de vleeschprijzen te verlagen overeenkomstig de verlaging der lasten, door afschaffing der crisis heffing. Doch deze afschaffing mag geen aanleiding zijn tot het ontketenen van een moordende concurrentie als een wil den prijsafslag. Daarmede zou ook de be doeling van den Minister weer te niet worden gedaan. De vleeschconsument dient in aanmerking te nemen, dat de af schaffing der vijf procent crisisheffing den prijs van het rundvleesch niet meer dan 4—5 cent per kg ontlast en er dus van een groeten afslag van rundvee- prijzen geen sprake kan zijn. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de 'Lijk van een vermisten jongen opgehaald. Aan de on zekerheid omtrent het lot van den 18-ja rigen kruideniersbediende, Steven Ver woerd, wonende te Loenen aan de Vecht, is een einde gekomen. Een drietal werkloozen uit de gemeente Loenen hebben onder toezicht van de po litie in de nabijheid van de ouderlijke woning bet Merwedekanaal afgedregd en hebben het lijk opgehaald. Botsing tusschen twee a u t o's. Zaterdag heeft zich te Span broek oen ernstig verkeersongeval voor geelaan. Een personenauto, komende uit do rich ling Alkmaar, waarin gezeten'wa ren mr Krabbe, recbter-commissaris, en mr Grevecoeur, president bij de Alk- maarsche rechtbank, kwam in botsing met een vrachtauto van de fa. Ei. uit .Alkmjaar, welke uit de richting Venhui zen kwam. De botsing was zoo hevig, dat de per sonenauto, bestuurd door een particulie ren chauffeur, tegen een boom aan den linkerkant van den weg sloeg. Mr Creve- coeur sloeg door bet portier en kwam in de naast den weg loopende sloot terecht, waaruit hij met een zware hoofdwonde werd opgenomen. De andere inzittenden bekwamen geen letsel. Oude man door de tram aangereden. Zaterdagmiddag is op het Damrak een 72-jarige man nabij de Oudebrugsteeg door een tramwagen aan gereden. Het slachtoffer bekwam een ernstige schedelfractuur. Hij1 is naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij' is overleden. Het ongeluk is vermoedelijk geschied doordat hiji onoplettend de straat overstak. Auto te pletter gere den. Zaterdagmiddag is te Oegstgeest een motorbakfiets bestuurd door den 22- jarigen van B. uit Leiden, in botsing ge komen met een personenauto, bestuurd door den 28-jarigen Z. eveneens uit Lei-, den. Met groote snelheid botste de auto te gen de achterzijde van de bakfiets en daarna tegen een boom. D'e portieren van den wagen sloegen open en de bestuurder- werd tegen den grond gesmakt, waar bij bewusteloos en hevig bloedend bleef lig gen. Hij1 is naar het academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Zij'n toe stand is zorgwekkend. De hakfietsrijder ia er zonder letsel afgekomen. BORDEN „EINDE VOORRANG" NIET DUIDELIJK. De A.N.W.B. stelt een andere aanduiding voor. Het is, aldus schrijft ons de A.N.W.B. van groot belang -dat alle aanduidingen, welke betrekking hebben op de voor rangsregeling bijzonder duidelijk zijn, daar elk misverstand hier direct ernstige gevolgen 'kan hebben. Hier dient dan ook meer dan ooit het beginsel aangehouden te worden, dat vorm en indeeling van een op de ivoor- rangsregeling betrekking hebbend bord de beteekenis direct aangeven, zoo-als dit terecht reeds het geval is bij' de borden, die den voorrangsweg zelf of de nadering van zoo'n weg vanaf een zijweg, aan duiden. Dit beginsel is echter voor de borden, welke bet einde van den voorrang aan geven en waar dus voor den weggebrui ker eveneens een andere ivoorrangsrege- ling gaat gelden, niet aangehouden. Hier wordt n.l. gebruik gemaakt van bet ge wone driehoekige waarschuwingsbord met algemeen-gevaar teeken, met daaronder het opschrift „einde voorrang" al dan niet aangevuld met den afstand van ein diging, naar gelang het bord buiten of binnen de bebouwde kom is geplaatst. Het feit dat dit waarschuwingsbord zelf voor alle mogelijke aanduidingen wordt gebruikt en dat -de eigenlijke beteekenis eerst blijkt uit het onderschrift „einde voorrang" maakt dat deze aanduiding voor het beoogde doel niet geschikt is, waarbij niet uit het oog moet worden verloren, dat voor -den buitenlander de beteekenis geheel verloren gaat. De A.N.W.B. heeft 'hiervoor thans een nieuw bor-d ontworpen. Dit bestaat uit het ivierkante, op de punt geplaatste bord, oranje met witten rand, zooals dit voor -de aanduiding van een voorrangsweg wordt benut, voorzien van een breede zwarte streep, welke van rechts boven naar links onder loopt. Uit den vorm van het bord blijkt nu direct dat het op -de voorrangsregeling betrekking heeft, terwijl de zwarte streep in overeenstemming met de aanduiding van beëindiging van de maximum snel heid, welke op dezelfde wijze geschiedt, de beteekenis dat -de ivoo-rrang beëindigd is, ondubbelzinnig aanduidt. De A. N. W. B. beeft een ontwerp van dit bord bij den Minister ingezonden met het verzoek wel maatregelen te willen be vorderen welke tot een toepassing daar van zouden voeren. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De grenswijziging op Zuid-Beveland. Mijnheer -de Redacteur, Met diepe verontwaardiging hebben zeker alle inwoners van Kloetinge het berichtje in uw blad gelezen over de annexatie-plannen door 'Goes van een ge deelte van Kloetinge, blijkbaar door leden van Gedeputeerde Staten aan u verstrekt. Liepen er in den laatsten tijd geruch ten, dat het snoode plan om Katten- -dijke als gemeente op te beffen niet door den thans fungeerenden minister zou worden aanvaard, waardoor althans dat onrechtvaardige plan van -de baan was, en het, rechtvaardigheidsgevoel van vele menschel werd bevredigd, de plannen, -dio naar uw raededeeling thans in voor bereiding 'zijn doen de Kloetingers zich echter weer afivragen of -d-o -gemeente Goes (geïnspireerd door haar oud-wethouders? thans Gedeputeerden) werkelijk den moed beeft aan dit plan baar goedkeuring te hechten. Heötte het bij1 het pas van -de baan geraakte plan, dat Goes gebrek aan bouw terrein had en dat het vroeger door haar geprojecteerde bouwplan No, 5 (hetwelk nog met meerdere dergelijke is uit te breiden) onuitvoerbaar was, gezien de lig ging over de spoorlijn, wanneer het gaat over een zeker gedeelte inwoners -die over die spoor lijn wonen, geldt dit niet meer! Wat wel oen bewijs is van een vooze argumentatie. Het is dan ook te hopen, dat de betrokken minister, mocht het plan ooit op zijn Departement belanden, het evenals het annexatieplan Kattendijke van de hand zal wijzen. Laat elk op zijn eigen terrein tot 'bloei van zijn gemeente werken, maar zich niet vergrijpen aan een andermans goed, dit noemde men vroeger, toen er nog eerlijk heids-gevoel was, diefstal, -doch dat wan neer we het tegenwoordige wereldgebeu ren gadeslaan, blijkbaar op velerlei ge bied niet meer -geldt. Laat dit van de -Goesenaren eohter niet gezegd kunnen worden. U dankend voor de opname, G. BLOMAARD. (Wij merken hierbij op, dat niet juist is de meening van den inzender, dat be doeld bericht „blijkbaar door leden van 'Ged. Staten aan ons werd verstrekt." Duidelijk was aangegeven -dat het be richt was ontleend aan het D'agbl. voor Zeeland". Omtrent de al of niet juistheid konden wij geen inlichtingen verkrijgen. Red.) Hooger beroep, Dot.G. H,, 40 jaar, koopman, zonder vaste \einli.f- plaats, gedetineerd, is hooger beroep aangeteekond tegen hot vonnis der Recht bank d.d. 15 October 1937, waarbij hij wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De Officier van Justitie was reeds in hooger beroep gekomen. Door den Officier van Justitie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 15 October 1.1., waarbij A. N. H., 48 j., bode, wonende te Ter Neuzen, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde ontucht. Faillissementen. Het fail lissement van J. F. O g i e r s, onderne mer van oen autobusdienst, wonende te Rilland-Bath, curator Mr II. C. J Zaayor, advocaat en procureur te Goes, is geëin digd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering aan de conourreerende schuldeischers van 7.886 pet. Bestuursleden van den Nieuw Malthusiaanscben Bond veroordeeld. Wegens overtreding van artikel 451 van het Wet boek van Strafrecht, zijn twee bestuursle den van den Nieuw Malthusiaanscben Bond door den Haagschen Kantonrech ter veroordeeld tot geldboeten van f 100 sub-s. 25 d. h. Het bestuur bad aan een groot aantal doktoren hier te lande brochures om trent anticonceptioneele middelen toege zonden. In hooger beroep heeft de Haagsche Rechtbank dit vonnis bevestigd. PER PAKJE 5 CT. I DE VOLMAAKTE KAUWGOM J HB 21 Van 2330 October. IERSEKE. Geboren: Marinus, z. v. Cornelia Butijn en Leuntje Barbera Ca- tharina van den Dorpel; Adriaan, z. v. Jacobus Danker en Barthelina Elezabeth Jumelet. O-verteden: Cornelia Francina Corne- lisse, 9 d., d. v. Adriaan Cornelisse en Jannetje Nouse. (I. G.) Van 2127 October. KRUTNINGEN. Geboren: Joanna Chris tina, d. v. Gommert Marinus Vernimmen en Cornelia Elizabeth Dogge. Overleden: Boudewijn Borger, 82 j., wedn. van Katharina van Liere; Frans Carron, 58 j., te Gent. Ondertrouwd: Adolf Hendrik E'ijko, 27 j. en Henriëtte van Schoor, 27 j. te Brus sel. Gehuwd: Leendert Adriaan Augufteijn, 22 j. en Catharina Maria Blok 24 j. (I.C.) Van 21-28 October. WEMELDINGE. Ondertrouwd: A. G. Meeuwse, 23 j. jm. en J. Brand, 23 j. jd. (I. G.) WISSENKERKE. Overleden: 25, Jo hannes Wisse, 81 j., ongehuwd. (N.-B.) KORTGENE. Getrouwd: 21, Govert Ma rinus Augustijn, 35 j., wedn. van Johan na Levina Wolse en Helena Wolso, 29 j. jd. (N.-B.) COLIJNSPLAAT. Geboren: 13, Jacoba Hcndrika, d. v. Albertus Goulooze en Jo hanna Jobje van Lieren; 21, Pieternella Leuntje, d. v. Jan Bouwense en Grietje Adriana van Gilst. Ondertrouwd: 22, Jacobus Hollestelle, 26 j. jm. en Adriana van Gilst, 22 j. jd. (N.-B.) Van 2228 October. THOLEN, Geboren: Jacob, z. v. J. J. van der Zande en I, A. Elenbaas. Gehuwd: H. J. Beukelaar, 27 j. en J. A. de Korte, 24 j. (T. G.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachtig tot den avond van 2 October: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, ne velig tot zwaar Ijewollct, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 755. Licht op voor fietsen: Dinsdag 5 u. 12 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6