DE ZEEUW IdeeL uül NationaLe Sficchboekje GRATIS e e d e b l a TEGEN DEN STROOM N.V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ Begrooting van Financiën. I VERMOCjEN 1. LEVENSVERZEkERINq -BanI< RottercIaivi ^dooR Uit de Provincie. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. U kunt nog 3 weken profiteeren van onze 4-weeksche reclame VAN MAANDAG 1 NOVEMBER 1937, Nr 27. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aandrang tot opheffing der Omzet belasting. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van finan ciën 1938 is het volgende ontleend. Eenige loden vestigden de aandacht op do sterk gewijzigde verhouding tusschen de directe en de indirecte heffingen. Do druk van indirecte heffingen is in ver houding tot dien der directe belastingeu in zeer sterke mate toegenomen. De hier aan hot woord zijnde leden achtten een herziening dringend noodzakelijk, waar bij zij niet uit het oog verloren dat ook de directe heffingen zeer hoog zijn opge voerd. Sommige leden waren van meening, dat het belastingsysteem in velerlei op zichten anti-sociaal is. Wederom wezen verschillende leden er op, dat do personeele belasting een bui tengewoon zwaren last op het koffiehuis- en restaurantbedrijf legt. Verschillende leden drongen aan af schaffing van de omzetbelasting. Naar hun meening is geen belasting zoo on sympathiek als juist deze. Indien echter tot afschaffing thans nog niet zou kun nen worden overgegaan, drongen de hier aan het woord zijnde leden met klem aan op een technische herziening van de wet. Opnieuw diongen verschillende leden aan op verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. Vele leden hadden ernstige bezwaron tegen de verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. Naar hun meening is het hoogst twijfelachtig, dat voor do schatkist een verlaging van beide accijn zen voldoende gecompenseerd zou worden door een sterke vermeerdering van het verbruik. Bovendien zouden zij een ver meerdering van het verbruik allerminst bevorderlijk achten voor het welzijn van het volk. Wederom word aangedrongen op wijzi ging van de Tabakswet. Met name een verlaging van den tabaksaccijns werd wenschelijk geacht. Vele midden- en kleinbedrijven verkeeren in een buitenge woon slechten toestand. Eenige leden bepleitten de totstandko ming eener wettelijke voorziening ter voorkoming van herhaling van hande lingen, waartoe de Vereeniging voor den Effectenhandel is overgegaan door, ter wijl vóór de beslissing van een rechtsge schil tusschen die vereeniging en de ge meente Rotterdam reeds de tusschen- komst van den rechter was ingeroepen, een embargo te leggen op de noteering van nieuwe leeningen van die gemeente. De uitkomst geeft U het bedrag, waar van Uw gezin, na Uw overlijden, per maand zal moeten rondkomen, indien gij niet verzekerd zijt IEDER OP Z'N PLAATS. Wij lezen in het Dagblad w. Zeeland: Onlangs werd in Goes huis aan huis een bijlage van bet orgaan der groote neutrale landbouw organisatie verspreid waarna werd bericht, dat bet filiaal van hel werktuigenbureau openstond voor iedereen en dat er ook fietsen, naai machines, waschmachines en gloeilampen te bekomen waren. Dit is vierkant in strijd met -de ordenings-gedachte. Het is een gaan staan op de plaats van een ander. Een paar dagen terug toonde een Zeeuwsche middenstander ons bet week blad van den L. T. B., waarin officieel werd bekend gemaakt, dat de leden, via de organisatie, wollen dekens konden be trekken. Uit den booze wanneer men de orde ning nastreeft. Ook hier een gaan zit ten op den stoel die voor een ander be stemd is. Ook in Zeeland zijn middenstands organisaties die zelf een soort adverten tieblad exploiteeren, hoewel juist de mid denstanders het toch aan den lijve ge voeld hebben en voelen hoe noodlottig het werkt, wanneer de grenzen van el- kaars actie-gebied niet geëerbiedigd worden. De heer Herman Snijders wordt tachtig jaar. Vandaag viert de heer Hermans Snij ders, vroeger te Middelburg, sedert 1928 te Heemstede, -zijn tachtigsten verjaardag. Op 18 Januari 1882, dus op 24-jarigen leeftijd reeds werd de heer Snijders be noemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg in geschiedenis en aanver wante vakken Tot 1 Januari 1923 beeft hij honderden leerlingen de kennis van geschiedenis, staatswetenschappen en staatsinrichting bijgebracht. FEUILLETON. door E. R. G a r r a 11. Uit bet Engelsch. 18) o— Mevrouw Jameson hield van jonge meis jes. Zij was nooit zoo opgeruimd dan wanneer zij een jongedame op bezoek had, die haar met haar gesnap bezig hield, altijd voor haar klaar stond en op die manier haar onderdanige dienares was. Daarom ook was ze blij dezen mor gen, dat ze Doris zag en ze begon deze alvast geheel en al voor zich zelf op te eischen, alsof ze haar nicht was. Katharine had daardoor meteen eenige oogenblikken vrij om de brieven te lezen, die op haar lagen te wachten. Hieronder was er een van Daphne Maitland, die haar vroeg of zij mogelijk naar Rendall kon komen voor een avond partij en om dan 's nachts over te blijven. „Een van onze gasten", schreef ze, „is uitgevallen. Je zoudt me daarom een groot pleizier doen als je zoudt willen komen en haar plaats innemen. Daar komt bij, dat het de eerste avondpartij is, die ik geef en ik zie er tegen op. Kom Hij heeft enkele jaren net voorzitter schap bekleed ivan de Vrijz Dom. partij, maar ook van de afdeeling Middelburg en van de federatie Zeeland was hij jaren lang de leider. Zijn 'sociaal gevoel was oorzaak, dat hij den stoot gaf aan de oprichting van „Ons Huis". Op 'het gebied der Kunst heeft hij ook een vooraanstaande plaats ingenomen, en wel als voorzitter van de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Mid delburg. Ook was hij destijds voorzitter van de vereeniging tot instandhouding >van het Middelburgsch Muziekkorps. Ook stelde de 'heer Snijders groot be lang in de gymnastiek. Gedurende vele jaren was hij voorzitter van het toen malige gewest Zeeland van het K.N.G.V. Van het Middelburgsch Ziekenfonds was 'hij tal van jaren voorzitter. Verschil lende jaren is hij voorzitter geweest van het bestuur van de Godshuizen. Zelf minder goed van gehoor, werkte 'hij krachtig mede aan de oprichting van de vereeniging tot bevordering van de belangen van slcchthoorenden en ook van de afdeeling Middelburg daarvan. Van de landelijke vereeniging is hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog de voorzitter. Het heeft den heer Snijders heden niet aan belangstelling ontbroken en zoo kwam o.a. 'hedenmorgen een commissie uit de oud-leerlingen namens meer dan 300 hunner, ten zijne huize te Heemstede hem. complimenteeren. Zulks onder aan bieding van een 'losbladig album met portret en 'bandteekening der schenk sters en schenkers uit zeer vele deelen van de wereld. Het verder bijeengebrachte werd bier in een cheque aan toegevoegd, opdat de beer Snijders zich daarvoor een ander souivenir kan aanschaffen. Maar ook uit andere kringen stroomde het bloemen, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen 'enz. als het je eenigszins mogelijk is." Nadat ze den brief gelezen had, keek Katharine naar haar tante en Doris, 't Zou een teleurstelling zijn Doris alleen te laten, vooral daar ze haar zoo zelden hier had; aan den anderen kant voelde ze er ook heel veel voor aan de vriende lijke uitnoodiging' van Daphne gehoor te geven. En bovendien de gelegenheid om naar Rendall te gaan, was heel schoon nu haar tante zich volmaakt gelukkig gevoelde door 't gezelschap van haar vriendin. Toen zij haar tante vertelde, dat ze een uitnoodiging van Daphne gekregen had, zei deze, dat er niets in den weg stond om deze te accepteeren. „Ik zal in Doris een allergezelligste gast hebben en je weet, ik houd wel eens van verande ring", zei ze. „Ja, dat weet ik", antwoordde Katha rine lachend. „U is nogal wispelturig. Een nieuw gezicht brengt u altijd in een goed humeur; ik heb dat al meermalen opgemerkt, tante Laura." „En wat jou betreft, je bent je er ten volle van bewust, Katharine, dat je dood gaat van verveling, wanneer je met mij alleen gelaten wordt. Juist de laatste dagen heb ik opgemerkt, hoe verzot jij er op bent om eens weg te gaan, dan hier dan daarheen. Gisteravond was het naar Stonely, vanavond naar Ren- dall-park. Je bent niet goed voor me." De loudser< te Vtissingen. Blijkens het Voorl. Versl. van de Twee de Kamer over de Defensiebegroting werd in de afdeelingen aangedrongen op verbetering in de regeling van de vrije Zondagen van de uitbreng- en binnen loodsen in bet district Vlissingen Benoemd tot 2den geneesheer aan de psychisch-therapeutische inrichting „Bad Wörtskofen" te Ginneken, de heer W. E. van Meerendonk, arts te De Bilt (U.), vroeger te Middelburg. Vrouwenpolder. Vrijdagavond j.l. hield de 'Cbr. 'Oranjevereeniging alhier baar eerste jaarvergadering. Ds v. Duyne sprak bet openingswoord. Het jaarverslag van secretaris en penningmeester getuigden van groote liefde voor Oranje 'en 'van grooto belangstelling voor deze vereeni ging. Voorts werden eenige voordrachten ten beste gegeven. Een overzicht van bet -gehouden Oranjefeest in proza word go- geven door dhr P. Duvekot Wz. Ds Tun- derman sprak bet slotwoord. Ongeveer 100 personen waren aanwezig. Ritthem. G emeenleraad. Vrijdag middag vergaderde de Raad. Met kennis geving aftvezig de beeren L. Osté en P. J. de Pagter. Een verzoek van de K.N.A.G, om ver laging der personeele belasting werd voor kennisgeving aangenomen. Een verordening betreffende bet be roep ingevolge het Reglement Autover voer Personen werd vastgesteld. Ingevolge schrijven van den Minister van Financiën is de gemeente verplicht te zorgen voor een afdoende controle op de vereenigingen ingevolge de Landarbei- derswet. Dit is voor deze gemeente de landarbeiders ver. Wederzijdsch Belang, gevestigd te Middelburg. Besloten wordt deze controle op te dragen aan het Cen traal Bureau voor Verificatie en Finan- cieele adviezen der Vereen, van Neder- landsche Gemeenten gevestigd te 's Gra- venhage. De kosten bedragen f 2' per jaar. Ook werd vastgesteld een verordening voor de vrijwillige brandweer. Het aantal opcenten op de Perc. Be lasting werd verlaagd en van 150 op 140 gebracht. Betreffende de steun aan kleine boe ren werd besloten tot een nader tijdstip te wachten aangezien de gemeente voors hands de verleening van steun nog niet direct noodzakelijk acht. Daarna wordt de begrooting voor 1938 aangenomen. De post onvoorziene uitga ven bedraagt f 1329,53. Ten aanzien van den post subsidie aan muziekcorpsen wenscht dhr Tange te hebben tegengestemd. De beer Louwerse merkt o;p, dat de verkeersborden moeten worden opge schilderd. De voorzitter zegt dat in 1939 alle borden moeten zijn vernieuwd. Al leen de borden welke het meest zijn ge schonden zullen worden bijgeschilderd. De heer Louwerse vindt het aanbeve lenswaardig dat in den Dorpsweg nabij Rammekens bij den knik van den weg, welke naar de hofstede van L. Cevaal loopt, een richtingsbordje wordt ge plaatst, aangezien er in den zomer veel auto's verkeerd rijden en ook met het oog op bet Marnixopenluchtspel zulks wel gewenscht is. De voorzitter zegt zulks toe. Hierna sluiting. Zaterdagavond vergaderde de Burgerwacht, voornamelijk tot het uit reiken van 'de prijzen, behaald als resul taat der gehouden schietoefeningen. In zijn openingswoord verblijdde de Burgemeester zich er over, dat het aan tal leden was gestegen tot 20. Voor tot bet uitreiken der prijzen werd overge gaan, bracht bij nog in herinnering, dat de beer J. D. Koppejan voor de derde maal den eersten prijs had behaald. De eerste tien prijswinnaars waren: 1. J. D. Koppejan; '2. D. Polderman; 3. W. Cevaal J.Mz.4. P. Meijers; 5. J. Enters; 6. Jac. Marijs; 7. A. VU Osté; 8. Jacs. Poelman; 9. Js. Koppejan; 10. W. Cevaal Pz. Serooskerke. Vrijdagavond werd door de schaakclub „Serooskerke" een gezellige propaganda-avond gehouden waarbij door dhr P. M. de Klein uit Middelburg een simultaan-seance werd gespeeld. Dhr De Klein speelde aan 21 borden Katharine lachte. „Nu is u bezig naar l een compliment te visschen", zei ze, maar ik ben niet van plan, daarmee te be talen. U moogt denken, dat ik haast dood ga van verveling wanneer ik met u alleen gelaten wordt; zooals u verkiest. Neem mijn raad aan Doris, maak mijn tante nooit een compliment; ze worden niet beloond. Je daalt in haar achting als je je aan haar gewonnen geeft. Laat haar in twijfel of je er prijs op stelt of niet om haar gezelschap te houden; het is de eenigste manier om haar waar deering te houden. Ze heeft direct een hekel aan iemand, wanneer ze weet, dat die van haar houdt. Is 't niet waar tante Laura?" „Je bent een ondeugend nest", zei me vrouw Jameson; maar de blik die deze woorden vergezelde, deed Doris duidelijk blijken, dat die twee elkaar heel goed verstonden, en dat mevrouw Jameson schik in de zaak had. Doris begon zich af te vragen hoe zij de zaak zou moeten aanpakken. Zij was er ten volle van overtuigd, dat het geen pretje was met mevrouw Jameson alleen gelaten te worden, en ze wist niet of zij deze vuurproef goed zou doorstaan. Haar wijze van redeneeren deed D'oris tot de conclusie komen, dat zij spoedig door de oude dame over vleugeld en onder den voet geloopen zou worden. Toen ze dan ook een oogen met bet volgende resultaat: gewonnen 13 partijen, verloren drie, n.l. aan de beeren I. C. Flipse, Jac. Geldof en A. Wonder- gem; terwijl er vijf partijen eindigden in remise, n.l. met de heeren S. A. Versluis, L, Ton, J, Melis, Jac. de Visser en P. Ton, Hansweert. Zaterdagmorgen is het Ne- derlandsche sleepschip Helena 3 tegen het remmingswerk van do spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland gevaren, waardoor vier palen werden afgevaren en bet schip belangrijke schade aan het voor schip bekwam. Na borgstelling kon. bet schip de reis voortzetten. Het wacht bier echter eerst een expert af. lerseke. Benoemd tot leden van de plaatselijke commissie voor steumverlee- ning voor kleine boeren, weth, P. de Koeijer, de beer J. E. Zwagemaker, als kloin-landbouwer lid de heer B, Timmer. M o s s o 1 iv e r 'z o n d i n g. Ondanks de vele tegenwerking dor Parijseho com binatie gaat bet good, met do mosselver- zonding naar Frankrijk. Ook Noord- Frankrijk gaat nu good afnemen. Naar Mechelen gaan ook veel mosselen. Ant werpen en Brussel nemen daarentegen minder af. Verleden week zijn tezam'en ongeveer 6900 ton mosselen van le en 2e kwaliteit verzonden. 'Prijs f 2,25 tot f 3. De prijs van mosselzaad aangevoerd van de Belgische kust is tot f 1.40 en f 1.50 gedaald. De aanvoer was ruim. Van de Waddenzee is weinig aangevoerd, wat te wijten is aan den lagen waterstand in het Noorden van ons land. Dp kwali teit was heel mooi. Prijs f 1.50. In totaal is ongeveer 5600 ton mosselzaad te ler seke gebracht. Voetbal. Waarde. De Zaterdagmiddag gespeelde voetbalwedstrijd tusschen Waarde en Hansweertsche Boys werd door Waarde gewonnen met 83. Geersdljk. Bedwelming door ko lendamp, In de cichoreifabriek van de fa.Van Danune uit Kortgene aan den Prov. weg naar Kortgene, hoeft zich de zer dagen een begin van 'kolendampver giftiging voorgedaan. In do fabriek, waar cichoreiwortels gemalen en gedroogd worden, wordt ook des nachts zoo nu en dan gewerkt. Het personeel, bestaande uit den bedrijfsleider, J. Bakelaar uit Ouddoi;p, H. van Strien, Kramer en J. Kramer uit Kortgene, is dus genoodzaakt om ook des nachts in de fabriek aanwe zig te zijn. Het werk eischl ovenwei niet, dat er den goheelen nacht doorgewerkt wordt. Daarom bevinden zich in een ka- mortjo een aantal slaapplaatsen. De werklieden konden op zeker moment al len naar bed. Do bedrijfsleider gooido het kacheltje, dat in een boek van het kamertje slaat, nog eens good vol met ko len en de vier werklieden lagen weldra te rusten. De ramen waren potdicht. De liaer v. H,kreeg op zeker moment een hoestaanv^l en werd wakker. Hij voelde een zware lucht en het ademen ging moeilijk. Op zijn boenen waggolend en soms vallend en dan weer opstaand is v. S. naar do deur geloopen, welke bij kon openen, 't Koolstofmonoxyd kon toen naar buiten. Hot bleek, dat J. K. be wusteloos was. Ook de anderen waren loom en sufferig. J. K. kvvfftn spoedig bij. Niemand heeft later nadeelen meer ondervonden. Wissenkerke. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vorgaderde do gemeente raad voltallig. Door den Minister van Sociale Zaken is goedgekeurd dat in werkverschaffing Oen uurloon van 22 cent zal worden be taald. Op het verzoek van de K.N.A.G. om verlaging van de personeele belasting op motorrijtuigen, werd afwijzend beschikt. VRAAGT ons SPAARBOEKJE MET WAARDEVOLLE BONS, DIE U ACHTEREENVOLGENS DE VOLGENDE VOORDEELEN BIEDEN: Bij aankoop van 1winkelwaren*) ontvangt men G RATIS Van Maandag 1 t/m Zaterdag 6 November TWEE PAKKEN CUSTARDPOEDER Van Maandag 8 t/m Zaterdag 13 November EEN HALF POND KOFFIE PAARSMERK a 60 ct p. p. Van Maandag 15 t/m Zaterdag 20 November EEN HALF POND FONDANT BORSTPLAAT Uitgezonderd Suiker, Roomboter, Margarine. Deze reclame geldt uitsluitend in onze winkel. Lange Kerkstraat 3, GOES blik met Katharine alleen was, mopper de ze er geweldig tegen, dat deze haar in den steek liet. Maar Katharine had reeds de boodschap naar Daphne gezon den, dat zij de uitnoodiging aannam en er was dus niets meer aan te veranderen. „Alles wat je hebt te doen is te toonen dat je niet bang voor tante Laura bent", lichtte ze Doris in; „als je vrees toont, of aarzelt met haar te antwoorden, dan ben je weg." „Je kunt er heel gemakkelijk om lachen", zei Doris, „maar ik ben niet ge wend met dat soort menschen om te gaan. Ik moet je eerlijk zeggen, dat wan neer ik had kunnen vermoeden, dat ik geheel alleen zou worden onderworpen aan haar liefelijke gemoedsgesteldheden, ik niet met je mee gekomen was. Ik raak heelemaal uit mijn gewone doen en ik raak vast met haar verlegen." „Geen sprake van, je blijft je zelf en danst nietl naar haar pijpen. Verschil zooveel mogelijk met haar van gedachten en blijf dan streng op je stuk staan. Dat is inderdaad de eenigste weg om haar achting te verwerven. En bovendien de plaag duurt niet lang. Reeds morgen ben ik terug." Katharine was een van de eerste gas ten, die dien avond te Rendall aankwa men. Als belooning voor haar komst werd ze door Daphne recht hartelijk verwel komd. „Ik zie er vreeselijk tegen op", zei het jonge gastvrouwtje tot haar, terwijl ze zich bleek en beangst liet vallen op de sofa in een hoek van de salon. „Ik ben zoo bang, dat ik niet alles heb zooals het hoort, dat ik geen goede gastvrouw ben en daardoor Roger ontstem. Ik ben niet erg geschikt om de gasten aangenaam bezig- te houden, 'k Heb zoo iets nooit eerder gehad thuis; ik was de oudste niet en daarenboven, moeder was er." Daphne zag er buitengewoon aardig uit in baar wit-zpden japonnetje; alleen wat erg teer, gevolg van de bleeke ge laatskleur, veroorzaakt nu door over- groote zenuwachtigheid over de dingen, die aanstaande waren. Katharine merkte dit op en 't vervulde haar met zorg. Was het alleen zenuw achtigheid of waren haar oogen open ge gaan voor het ware karakter van haar man? Dat ze zoo beangst was, dat zij op een of andere wijze Roger zou ontstem men, deed vermoeden, dat haar weg de laatste maanden niet op rozen ging. Toen Roger Maitland de kamer binnen kwam verwelkomde hij Katharine ook zeer hartelijk. Als gastheer was hij on berispelijk. Het was één van zijn weinige goede eigenschappen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5