Groote brand te Rotterdam. HOEST, KEELPUN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZU.EKI Gemengd Nieuws. Rechtszaken Laatste Berichten Cultureel werk voor werkloozen. Telegrammen op de pijnlijke plek, bestrijdt PUNSTILLENDE WATTEN doozsn 53 en 55 ct. is. De regeering toch tracht om scholen, die een te gering leerlingenaantal hebben te combineeren met andere naburige scholen en zoo zou volgens het concentra tie-wetje ook de Ghr. school te Domburg moeten worden gecombineerd met een soortgelijke school, indien er zich een zoo danige school bevindt binnen een grens van 4 'km. Dit nu is het geval, daar de Diaconieschool te Aagtekerke (Hoofd dhr J. Birza) een soortgelijke school binnen de grens van 4 km is. Voor het combineeren echter komen alleen die scholen in aanmerking, die na 1920 zijn gesticht en nu bestaat de Ghr. school te D'omburg volgend jaar 60 jaar. Echter is dit het cardinale punt, niet in haar huidigen vorm. De school is in Augustus 1878 gesticht en stond onder leiding van het bestuur der Confessionee ls Vereeniging te Utrecht. Totdat in 1920, nadat het toenmalige hoofd, dhr J. D. de Graaf, volgens de leidende figuren op dat terrein onbekwaam werd geacht voor zijn taak, een schoolvereen. van Dombur gers werd gevormd. Dit bestuur vroeg in gevolge de schoolwet-«de Visser aan de gemeente om een-schoolgebouw. De Con- fessioneele Vereeniging ontsloeg het per soneel en het schoolbestuur voornoemd nam nieuw personeel, d.w.z. een nieuw hoofd en benoemde dezelfde onderwijzeres benevens een onderwijzer. De school werd door de Confessioneele Vereeniging ver kocht aan de gemeente. De gemeente stel de de school ter beschikking van het Dom- burgsche schoolbestuur. Het onderwijs der kinderen ging gewoon door, zonder eenig hiaat en met dezelfde kinderen. Het standpunt van den minister is, dat er in 1921 een nieuwe school is gesticht en dat daardoor deze school in aanmer king komt voor combinatie. Volgens zijn laatste beschikking is het bestuur der vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs verplicht de school met 1 April 1938 te sluiten en het personeel met dien datum te ontslaan. Waar dit met drie maanden opzegging moet geschieden moet de beslissing vóór 1 Januari worden genomen. Als laatste poging nu zal alsnog een adres aan den Minister van Onderwijs door de leden der scboolvereeniging wor den ingezonden, waarin opschorting van bovengenoemde maatregelen wordt ver zocht. Van combinatie met de Diaconieschool te Aagtekerke zal niet veel komen, aan gezien bet bestuur dier school gevormd wordt door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar en dus daarin geen lid der Domburgsche school kan worden op genomen. De ouders der kinderen blijven trouwens geheel vrij of ze bun kinderen dan al of niet daarheen willen zenden. Wat is nu de reden dat het aantal leer lingen den laatsten tijd steeds terug liep? Hiervoor zijn verschillende oorzaken te noemen. D'aar is de oprichting eener bijzondere school (de tweede Ghr. school aldaar) van de Geref. Gemeente te Aagte kerke. Den laatsten tijd is een vier tal kinderen naar die school overgegaan. Dan zenden vele Hervormde ouders hun kinderen naar de Openbare school. En ten slotte is er te Domburg een zeer laag ge boortecijfer de laatste jaren. 15 jaar ge leden waren er te Domburg ongeveer 200 schoolgaande kinderen. Bij een gelijk in woneraantal ongeveer is dat nu ongeveer 130 en zal nog terugloopen. Hierdoor moet de tweede leerkracht der Ghr. school in elk geval ontslagen worden, terwijl een zelfde lot boven het hoofd hangt van de derde leerkracht der openbare school. Verdwijnt de Ghr. school nu, dan zal dit laatste ontslag misschien niet behoe ven door te gaan. Zooals we reeds schreven werd de Ghr. school in Augustus 1878 geopend in het lokaal aan de Heerenstraat, vroeger be stemd voor godsdienstige samenkomsten. Het gebouw werd in 1908 verbouwd en vergroot, om aan de wettelijke eischen te kunnen voldoen en is thans eigendom der gemeente Domburg, wat het na opheffing der school ook blijft. Het eeiste hoofd was de heer A. J Dekker tot Mei 1879. Deze vertrok naar Schiedam. Daarna kwam de heer H. Brouwer, die in Januari 1886 naar Fra- nekeradeel ging om opgevolgd te worden door den heer G. Weeda, die hier bleef tot Juni 1896 en naar Middelburg ging. Deze werd weer opgevolgd door W. A. Kopmels, welke in October 1909 met pensioen vertrok en opgevolgd werd door J. Dl de Graaf. Deze werd April 1921 ont slagen. Daarna werd per 1 Mei 1921 be noemd het tegenwoordige hoofd de heer P. J. Vergers. Deze kwam hier toen de school nog 77 leerlingen telde. Thans is dit aantal 41. De school is aangesloten bij de vereeni ging voor Ghr. Volksonderwijs en is de eenige Ghr. school te plaatse. VERBROKEN SAMENWERKING. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Vereen, van Ghr. Onderwij zers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten aan het comité van samenwerking der zes samenwerken de organisaties op het gebied van het la ger onderwijs bericht gezonden dat het de samenwerking verbroken acht nu men zich niet heeft gehouden aan de afspraak dat geen besluiten zouden worden geno men noch uitgevoerd die niet de instem ming hebben van al de samenwerkende organisaties. Inzake een adres dat de vereeniging ter onderteékening werd aangeboden, de uitgave van een brochure en het voornemen om een spoedvergade ring te houden acht de vereeniging de af spraak geschonden en zich buiten de deur geplaatst. Zij wenscht dus haar vrij heid te hernemen en ten tijde en plaats die haar goeddunkt zelfstandig te strij den voor de verlaging van de leerlingen- schaal. Benoemd tot hoofd der openbare la gere school te Gadzand, de heer J. D. Bareman, hoofd der O. L. school te Wa terlandkerkje. DE LUCHTVERDEDIGINGSDAG IN DE HOOFDSTAD. De luchtdoel-bestrijdingsmiddelen hij aankomst aan de Beriagebrug. Het opstellen der sirenes waarmede een luchtaanval zal worden aangekondigd. DE BRANDWEER MET VRIJWEL HET VOLTALLIGE MATERIAAL IN ACTIE. Vannacht te drie uur is aan de Rijn haven te Rotterdam een pakhuisbrand ■uitgebroken, welke een buitengewoon grooten omvang heeft aangenomen. Aan de Rijnhaven Noordzijde staan vier groote pakhuizen van de N.V. Pak- huismeesteren, n.l. de panden Celebes, Borneo, Java en Sumatra. Dit complex gebouwen grenst aan de achterzijde aan de Wilhelminakade; langs de zijwanden liggen respectievelijk de Tweede en Der de Zwanegatstraat. Het geheele complex is ongeveer 100 M. lang en ruim 40 M. diep. In deze gebouwen lagen groote par tijen tabak, koffie en o.a. ook stearine opgeslagen. De brand is uitgebroken in pand Java en vandaar overgeslagen naar het pand Sumatra. Ook het pand Borneo werd aangetast en het heeft er veel van, dat ook pand Celebes een prooi der vlammen zal worden. Al dadelijk viel vannacht te zien, dat men hier met een zeer ernstigen brand te maken zou krijgen. De brandweer werd gewaarschuwd en terstond werd groot alarm gemaakt. Hoog sloegen de vlammen boven het gebouw uit en een dichte vonkenregen dwarrelde neer, in hoofdzaak op de lood sen van de Holland-Amerika-lijn en ten deele ook op het achterschip van de Sta tendam, welk, passagiersschip aan den steiger bij de Wilhelminakade lag. Toen ook het dak van pand Sumatra doorgebrand raakte, werd de sinistere fakkel, welke hoog boven het oude haven- complex aan den Linker Maasoever op rees, nog eens zoo groot. Besloten werd vrijwel al het groote materiaal, waarover de Rotterdamsche Brandweer beschikt, dus zoowel de zes autospuiten als alle drijtvende stoomers te ontbieden. Ondanks het nachtelijke uur heeft deze brand zeer veel belangstelling getrok ken. A uto rijdt op wielrij- d e r s in. Gisteravond ia te Wilder- vank een auto ingereden op een groep van zes wielrijders. Allen vielen tegen den grond. Het bleek dat vier hunner mie of meer ernstig waren gewo.aa, Van hen kon de lfi-javlge B. na Tal bonden te zijn huiswaarts k-rspan. De toestand van de 15-jarige H. Pont was hoogst zorgelijk. Vannacht was de toe stand van den 16-jarigen B. en den 18- jarigen O. nog ernstig. Dood el iji k ongeluk. Zater dagavond is de 30-jarige verpleegster B. Smit van de weesinrichting te Neerbosch op den straatweg Nijmegen-Den Bosch door een auto aangereden. Mej. Smit fietste langs het kanaal en wilde den hoofdweg, een voorrangsweg, oversteken. Te zelfder tijd naderde een auto, be stuurd door den heer Scholten, tandarts te Oldenzaal. De bestuurder zag het ge vaar, doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. De wielrijdster werd eenige me ters meegesleurd. Ze werd naar het zie kenhuis te Nijmegen overgebracht. Zon dag is ze overleden. De autobestuurder trof geen schuld. 'Fietser om het leven gekomen. Zondagmiddag is te Rot terdam aan de Waalhaven Oostzijde, een ongeveer 40-jarige man, die daar fietste, vermoedelijk door een misverstand tus- schen hem en den bestuurder, onder een autobus geraakt. De man is in zeer ern stigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De bestuurder van de bus had signalen gegeven, de wielrijder keek om en de chauffeur verkeerde in de meening, dat de wielrijder zou stoppen. Op het laatste oogenblik zwenkte deze den weg op, met het gevolg, dat hij door de bus werd ge grepen. i Chèqne van ruim 14 mille weg. Op het kantoor van een Amisterdamschen notaris is Zaterdag middag op onverklaarbare wijze een geldswaardige chèque verdwenen. Het was een door den notaris geteekende chèque aan toonder van de Alg. Frie- sche Levensverzekeringsmaatschappij te Leeuwarden, ten bedrage van f 14.925, en betaalbaar gesteld per 1 Nov. bij de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Onmiddellijk nadat het kostbare „vodje papier" vermist werd en al het zoeken zonder resultaat was gebleven, is veilig heidshalve aangifte gedaan bij de politie. Van spoorbaan tot pro vincialen weg. Tusschen Ged. Sta ten van Zuid-Holland en de directie der Nederlandsche Spoorwegen is overeen stemming bereikt over den aankoop van de verlaten spoorbaan van Alphen aan den Rijn naar Uithoorn. Het ligt in de bedoeling op deze voor malige spoorbaan een provincialen weg aan te leggen van den Ouden Rijn tot de Utrechtsche grens, waardoor een goede verbinding zou worden verkregen tus schen Alphen a. d. Rijn, Aarlanderveen, Nieuwkoop, Zevenhoven en Nieuwveen. De spoorlijn is thans geheel ontruimd. Dezer dagen is het overgebleven spoor- hout onder groote belangstelling ver kocht. Een rat zet Weesp in het donker. Een rat is er in geslaagd de geheele gemeente Weesp in het donker te zetten. Even na middernacht kwam het dier terecht in de hoogspanningsruimte hij de lompenpakhuizen van de firma N. Boers en Zn. Zoodra de rat in aanraking kwam met de transformatorgeleiding van de hoogspanning (10.000 Volt) was het dier onmiddellijk verkoold, maar zijn snelle dood had tegelijkertijd kortsluiting tengevolge en zoowel de straatverlich ting als de lichten in de woningen, voor zoover die nog brandden in dat nachte lijk uur, werden alle gedoofd. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen, om het euvel te verhelpen, zoodat ongeveer een uur later de straatverlich ting in Weesp, voor zoover die dan des nachts ontstoken wordt, weer brandde. GOES. Steunverleening B. Don derdagmiddag werd in het Schuttershof een vergadering gehouden van de ge meentebesturen op Zuid- en Noord-Beve land en Walcheren alsmede van de leden van de B-Comité's ter bespreking van den B-steun en de dezer dagen ingevoerde spaarregeling. Daartoe waren van het Departement van Sociale Zaken aanwezig de heeren Rooyackers, Jansen, Mïnke en Planken. De heer Rooyackers gaf in een heldere uiteenzetting de tot standkoxning en het doel /van de extra-steun in den vorm van Meeding, dekking en schoeisel weer. Daarbij werd naar voren gebracht, 'dat voor zoover zulks maar ©enigszins moge lijk is, met plaatselijke toestanden reke ning zal worden gehouden. Dte spaar regeling die reeds in verschillende ge meenten in werking is getreden is wedeT een extra-uitkeering, maar met een Meine bijdrage van de werkloozen zelf. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer ruim gebruik ge maakt. De Burgemeester van Goes dankte de Departementsambtenaren voor hun initia tief en moeite, daar voor velen de lezing ongetwijfeld verhelderend zal hebben ge werkt. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg beeft veroordeeld wegens: Overtreding van de „Motor- en Rij- •slfilwet" sn (of) bet „Motor- en Rijwiel- regJarceat". K. B. ;aöho.?e f i of 1 d. h.; W. W. te Middelburg 5 ct 5 d. h. met toewijzing der civiele vordering .van A. N. B. te Vlissingen, groot f 8,82; F. S. te Veere f 1 of 2 w. t.sch.; G. K. te Eelde: vrij spraak; J. M. te Goes f 10 of 10 d. h., met toewijzing der civiele vordering van A. J. v. d. H. te Tholen, groot f 8,10; C. J. J. te Bergen op Zoom f 5 of 5 d. h.; W. K. te Vlissingen f 3 of 3 d. h.; G. N. te Vlissin gen f 5 of 5 d. h.; L. G. te Middelburg f 3 of 3 d. h.; G. A. te 's Gravenhage f 1 of 1 d. h.; J. L. te Zoutelande f 3 of 3 d. h.; M. N. te 'sHeerenhoek f2 of 2 d. b.; E. G. P. te Ellewoutsdijk, L. K. te Krninin- gen ieder f 1 of 1 d. h.; P. B. te Middel burg f 2 of 2 d. h.; J. B. V. te Vlissingen f 1 of 1 d. h. Strooperiji: G. J. H. te Hansweert f 3 of 1 w. t.sch. Niet zorgen dat een op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk ver licht is: J. de K. te Nieuwdorp: f 1 of 1 d. h. Nachtrumoer verwek-ken: S. W. D. te Ierseke f 5 of 5 d. b. Dronkenschap op den openbaren weg: A. v. B. te Vlissingen, E. P. v. O te Vlis singen f 10 of 10 d. b. Zonder daartoe gerechtigd te zijin vee laten loopen op eenigen grond die be plant is: G. v. W. te Driewegen f5 of 5 d. b. In een vaartuig vervoeren van goede ren, zonder dat dit geschiedt krachtens overeenkomst met of tusscbenkomst van een bevrachtingscommissie: M. K. te Schore f 10 of 10 d. b. Overtreding IJkwet: A. D. te Aagteker ke f3 of 3 d. h.; P. S. te Serooskerke f 0.50 b. of 1 d. b. alles met verbeurdver klaring van bet inbeslaggenomene. Zonder consent buitenwaarts van den .beu keiberm, zonder vergunning visschen Wat er in ons land op dit gebied gebeurt. In de mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een over zicht opgenomen van het door het Rijk gesubsieerde werk, dat in Mei en Juni 1937 ten behoeve van de werkloozen in Nederland werd verricht. Het aantal gemeenten, waarin één of meer vormen van cultureel werk werd waargenomen, bedroeg in Mei 96 en in Juni 86, resp. met 16860 (1850) en 13590 (1464) deelnemers. De lange kampen tel den in de verslagmaanden resp. 1549 (160) en 1497 (138) deelnemers; voor de korte kampen bedroegen de aantallen resp. 446 (32) en 266 (27). Het totaal aantal deelnemers aan de cursussen bedroeg in Mei en Juni resp. 23.575 (2439) en 18.601 (1773). In Mei en Juni werden de huishoudcur- sussen in resp. 13 en 10 gemeenten ge geven en telden zij resp. 248 en 190 deel neemsters. Bij de werkobjecten waren in Mei en Juni 1937 gemiddeld 1914 en 1726 deel nemers werkzaam. Het aantal gemeenten waarin werkobjecten aangetroffen wer den, bedroeg in Mei 59, in Juni 52. Het aantal deelnemers in de Centrale Werkplaatsen bedroeg in de verslagmaan den resp. 2077 en 1816. Een belangrijk deel behoort tot de metaalbewerkers, n.l. resp. 904 en 787. De werkkampen telden in Mei en Juni resp. 2005 (192) en 1768 (165) deelne mers. In Mei namen aan lange kampen 1549 (32) personen deel; voor Juni wa ren de aantallen resp. 1497 (138) en 271 (27). Onder de deelnemers aan de lange kampen waren in Mei en Juni resp. 160 en 138 meisjes begrepen, die in opleidiug waren voor dienstbode. Het aantal gemeenten, waarin aan werkloozen gelegenheid werd gegeven deel te nemen aan sport en ontspanning, be droeg in Mei 23 en in Juni 18. met een verboden vischtuig: J. I. v. d. J. te Ierseke f6, f2 en f2 boete of 3, 2 en 2 d. h., met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vischtuig. Als schipper met een zeilvoerend vaar tuig varen zonder dat het vaartuig een kwarte kegel voerde: G. P. te Ierseke: f 0.50 of 1 d. h. Met een rijwiel rijden over de niet voor het verkeer bestemde sluismuur van den Rjj'kssluis: A. R. te Wemeldinge: vrij spraak. Bij een tot een volksoploop aanleiding gevende gebeurtenis zich niet onmidde- lijk verwijderen als hem dit door een po- litie-beambte wordt gelast: J. M. L. te Middelburg f 5 of 5 d. h. Te Vlissingen wateren buiten de daar toe bestemde bakken: G. M. F. te Vlissin gen f2 of 2 d. h. Te Vlissingen op een rijwiel een la ding vervoeren welke buiten de breedte van bet stuur uitstak: P, L. de W. te Vlissingen: f 1 of 1 d. b. VAN HET HOF. H. M. de Koningin naar Den Haag. DEN HAAG. Hedenmorgen is H. M. de Koningin van Het Loo naar Den Haag vertrokken. De Koningin zou in den loop van den middag per auto naar Het Loo terugkeeren. Z. K. H. Prins Bernhard bezichtigd de „Tromp". DEN HAAG. Z. K. H. Prins Bernhard beeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de werf der Ned. Scheepsbouw Mij!., ter bezichtiging van de in aanbouw zijnde „Tromp" te Amsterdam. f tSüO verduisterd. GRONINGEN. De rechercho beeft aan gehouden den 33-ju.rigen J. verdacht van verduistering /van f 1300. J. S., die werkzaam is bij. een handelaar in steen kolen had een spaarkas opgericht. De leden stortten iedere week bij hem een bepaald bedrag, waarvoor zij winters brandstoffen ontvingen. In het begin ging alles goed. Thans is gebleken, dat S. een tekort beeft van f 1300. Hij1 ia ter be schikking gesteld. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. Bij K. B. van 29 October 1937 is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Haarlem, Dr J. E, Baron de Vos van Steenwijik, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zwolle. De groote brand te Rotterdam. ROTTERDAM. Omtrent den geweldigen brand aan de Rijnhaven te Rotterdam wordt nader gemeld dat het vuur vanmor gen om 10 uur nog onverminderd voort- woedde. De inhoud welke uit tabak, koffie en andere Indische producten en bovendien uit kapok bestaat, bleek een gretig voed sel voor de vlammen, en zorgde er voor, dat het vuur zich met angstwekkende snelheid verbreidde. Een geweldige vuurzee lichtte toren hoog boven de havens en zette den gehee- len omtrek in een feilen gloed. Toen de 'brandweer bemerkte dat er niets meer te redden viel, concentreerde zij haar aandacht op de op nog geen 30 m afstand gelegen groote loodsen van de Holland-Amerikalijn, welke met een wa tergordijn werden natgehouden. Een der brandweerlieden, er namen er ongeveer 200 aan het blusschingswerk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3