De Tweede Kamer over de Defensie begrooting. Uit de Provincie ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Het voorlooplg verslag. THOLEN EN ST. PHILBPSLAND. Kerknieuws. Onderwijs. dens tusschentijdsche wijziging, weder om vastgesteld op 40 cent per kg. Aangezien de Leeuwarder boternotee- ring, die de vorige week reeds 5 cent was gestegen, thans wederom 0 cent omhoog is gegaan, terwijl beide keeren de orisis- heffing onveranderd op 40 oent per kg. werd gehandhaafd, zal de detailprijs van de boter met ingang van heden derhalve weer met zes cent worden verhoogd, In veertien dagen tijd is de boterprijs per kg. thans voor den consument met 11 cent gestegen. HET AMBTENARENVERBOD. Vervanging door een andere regeling in overweging. Naar aanleiding van het bericht, dat binnenkort het ambtenarenverbod zal worden opgeheven en tot den vroeger be- staand'en toestand zal worden terugge keerd, wordt gemeld, dat de regeering inderdaad overweegt het iz.g. ambtena renverbod in den vorm, waarin dit thans is geregeld in te trekken, doch dat het in haar voornemen ligt deze regeling door een andere te vervangen. Burgemeesters. Bij K. B. is met ingang van 15 No vember 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Voorst: mr G. W. J. baron van der Feltz, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuidlaren" Mr Wesferman verlaat de N. S. B. Het oud-Tweeide Kamerlid Mr Dr W. M. Westerman is dezer dagen uit de N. S. B. getreden. (Mr Westerman zat in de Kamer als Nationaal-Hersteller.) Werklaozenkamperr. Het Provinciaal Comité van de Cen trale voor werkloozenzorg, gestioht op ini tiatief van den Raad van Ned. Kerken voor praotisch' Christendom heeft aan alle plaatselijke comité's in Zeeland een circulaire gezonden, waarin het Comité mededeeling doet, dat de Centrale besloot van 22 November tot 18 December en van 2 Januari tot 5 Februari een kamp te organiseeren te Chaam. Waar voor vele jeugdige landarbeiders zeer binnenkort een periode van maan denlange werkloosheid aanbreekt, rekent het Prov. Comité er op, dat een groot aantal jeugdige werkloozen zich zal aan melden. De gelegenheid daartoe bestaat tot en met 13 November bij den secretaris van het Provinciaal Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. Borssele. Raadsverslag (Vervolg). Daarna behandelde de Raad de begroo ting ivoor 1938. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat het nu weer mogelijk is een juist beeld te krijgen van de gemeente-financiën. Gelukkig is het niet noodig een beroep op 'het Rijk te doen. Met 2 st. tegen werd besloten den post f 10 subsidie aan den Bijz. 'Vrijw. Land storm te schrappen. Het salaris van den gemeente-bode werd van f 66 op f 80 gebracht. Een post van f 500 voor het leggen van een nieuwe vloer in een lokaal, van de openbare school kon gehalveerd worden, daar waarschijnlijk op 1 Jan. 1938 een onderwijzer op wachtgeld wordt gesteld en dan het lokaal leeg komt te staan. Met de helft van het bedrag kunnen dan andere herstellingen aan het school gebouw bekostigd worden. Met de stem van den heer M. Nijsten tegen werden de salarissen ivan den ha venmeester en van den gemeente-werk man verhoogd en elk gebracht op f 860. Een post voor schilderwerk enz. voor de kamer van den burgemeester werd met f 100 verlaagd. Een post van f 100 voor reis- en verblijfkosten van gemeen- bestuur werd op f 50 gebracht. Met 3 stemmen tegen werd f25 uitge trokken voor verfraaiing van het Dorps plein. Het salaris van den gemeente-genees heer werd met 4 tegen 3 st. van f 700 op f 600 gebracht, waarna de begrooting werd aangenomen. Voetbal. Goes». Zaterdagmiddag speelden de Goesche Boys een voetbalwedstrijd tegen Robur uit Goes. Robur wist dezen wed strijd met 51 te winnen. O.- en W.-Souburg. Gemeente raad. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter Weth. J. Suurmond. Allereerst deelt de voorzitter mede, dat weth. Gysouw door droeve om standigheden verhinderd is ter vergade ring aanwezig te zijn. Spr. betuigt zijn deelneming in het zoo smartelijk verlies, dat dhr Cijsouw geleden heeft. Voorts doet hij mededeeling van de be noeming als Burgemeester dezer gemeente van den heer Stemerding uit Rotterdam. Met algem. stemmen wordt besloten een telegram van gelukwensch te zenden. De gemeentebegrooting 1937 is goedge keurd. Het nieuw opgerichte kinderzang koor vraagt om de beschikking over een schoollokaal der openbare school. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. Dhr van Soelen '(C.H.) heeft bezwaar, omdat het lokaal nog altijd als opslag plaats van levensmiddelen wordt gebruikt. Na bespreking wordt echter het voor. stel van B. on W. aangenomen. Dhr de Priester (S.D.A.P.) heeft in de mededeelingen vernomlen dat vrijstelling van hot gymnastiekonderwijs1 wordt gege ven en vraagt hoe dit nu zit, De secre- De benoodigde gelden en de financieele draagkracht. Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van D'efensie voor 1938 erkenden verscheidene leden, dat, vergeleken bij de eerste jaren na den wereldoorlog de omstandigheden, waarnaar de Defensiebegrooting moet be oordeeld worden, geheel veranderd zijn. De verbetering van de weermacht erken den zij thans als een bittere noodzaak. Voor de hier aan het woord zijnde leden stond hij de beoordeeling van het Defen sie-vraagstuk voorop: 1. onze Defensie moet worden gezien in het raam der collectieve veiligheid, omdat zoowel in Nederland als in Nederlandsch- Indië zelfstandige verdediging onmogelijk is; 2. de Defensie-uitgaven moeten blijven binnen zoodanige perken, dat behoorlijke verzorging van cultureele en sociale be langen des volks mogelijk blijft; 3. de weermacht moet het vertrouwen van het geheele volk kunnen genieten; trouw aan de democratische instellingen moet verzekerd zijn. Wat de regeering nu voorstelt, gaat da financieele draagkracht van ons volk ver re te boven. De Defensie-voorstellen leg gen volledig beslag op ieder accres, dat in de eerste jaren in de rijksinkomsten zou kunnen intreden en beheerschen vol komen het financieele perspectief voor de eerstvolgende jaren. -» Enkele leden verklaarden principieele bezwaren te hebben tegen de instandhou ding van de weermacht. Tegenover de hierboven weergegeven beschouwingen stelden vele leden als hun meening, dat de regeering te recht voort gaat op den nieuwen weg, dien zij enkele jaren geleden insloeg. Deze leden ver klaarden zich bereid mede te werken tot het opleggen van de voor een doeltreffen de Defensie noodzakelijke financieele en personeele offers en keurden de hoofdlij nen van de Defensiepolitiek der regeering goed, zonder nochtans critiekloos de re geering in alles te zullen volgen. Het De fensiebeleid mag niet ontaarden in een steeds meer toegeven aan een neiging tot perfectionisme van sommige specialisten. Anderzijds is het evenwel verkeerd in de huidige omstandigheden en in dit stadium van voorbereiding tegenover de regeering en haar deskundigen andere deskundigen uit te spelen, wier denkbeelden onveree- nigbaar zijn met de hoofdlijnen van het regeeringsbeleid. Vele leden klaagden over de sobere toelichting van 'het bedrag van f 157.5 millioen, dat in de jaren 1938 tot en met 1941 benoodigd zal zijn, ten einde „op bescheiden wijze" in de verdere materi- eele behoeften van de weermacht te voor zien. Sommige leden vestigden de aandacht - op de economische en industrieele voor bereiding der verdediging. Er moet voor gezorgd worden, dat de Nederlandsche fabrieken haar industrie op de economi sche en industrieele voorbereiding der verdediging inrichten. Zoo beteekent op dit oogenblik de chemische industrie nog heel weinig. Men herinnerde aan de instelling van een commissie, die tot taak heeft te on derzoeken, welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen om te voorko men, dat dienstplichtigen hun betrekking verliezen als gevolg van hun militaire verplichtingen, een vraag, die steeds dringender wordt. Is deze commissie tot eenig resultaat gekomen en, zoo ja, tot welk? Verscheiden leden hadden den indruk gekregen, dat de minister de beschikbare en voor Indië bestemde vloot voortdurend daar wil stationneeren en zich voor Ne derland wil bepalen tot een passieve kustveidediging. Wordt dit laatste als het eenig juiste standpunt aanvaard, dan rijst de vraag, of het nog wel zin heeft, de schepen van de Indische vloot beurte lings naar Nederland te doen terugkee- ren en of het niet juister moet worden geacht, dat voortaan de officieren hun vast verblijf in Indië zullen hebben. Vele andere leden stemden volledig in met de vlootplannen der regeering. Eenige leden zouden gaarne nauwkeu rig vernemen, welk materieel naar 's mi nisters inzicht uiteindelijk noodig zal zijn voor de verdediging van de Nederland sche kust. Wederom werd aangedrongen op dis locatie van de militaire vliegterreinen. Zullen betonnen vliegtuigloodsen worden gebouwd? Met voldoening hadden vele leden ver nomen, dat bij de bestelling van nieuwe vliegtuigen de belangen van de eigen in dustrie niet worden voorbijgezien. Is echter, zoo vroeg men, de spoedige aflevering van deze vliegtuigen verze kerd? De bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam in bet kader der herdenking van Dr Abraham Kuyper. Een overzicht der vergadering. taris zegt dat de voorwaarden luidden, dat er vrije en ordeoefeningen worden gegeven. Dhr de Prieser zegt: dat wordt niet gedaan. Spr. vraagt, willen B. en W. er voor zorgen dat dit plaats vindt? Toetreding tot Fraude-risico Onderlinge van Gemeenten, wordt aangenomen. Alsnu volgt de voorloopige vaststelling bedrijfsrekeningen en gemeenterekening 1936. Aanvrage van dhr Jac. Ver h age {Abeele) om' vergoeding voor zijn leer plichtig kind volgens Art. 13 L.O.-wet 1920, wordt afgewezen. Aanbieding begrootingen 1938. Woningbedrijf: Afd. 1: totaal baten f 14670.33, totaal lasten f25136.52, na deelig slot f 10463.19; Afd. II: totaal in komsten f 4180.01, totaal uitgaven f5740.37, nadeelig slot f 1560.36. Waterleidingbedrijf: Afd. I: totaal baten f 13640, totaal lasten f 14140, nadeelig slot f 500; Afd. II: totaal inkomsten f 5278.30; totaal uitgaven f 4529.22, 'batig slot f749.08. Gemeentebegrooting: gewone dienst: in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f228679.55. Kapitaaldienst: totaal in komsten f 13733.28, totaal uitgaven f 8946.20, batig saldo f 4787.08. Spaarregeling !B-steun en steunrege ling kleine boeren. B. en W. stellen voor tot deze regelingen toe te treden. Dhr de Priester (S.D.A.P.) vindt dat het niet gemakkelijk is om hierover te redeneeren, omdat we in 1937 nog niet öens in staat zijn de gewone B-steun uit te keeren. Wij gaan de werkloozen bren gen met deze steun tot armenzorg. Daar komt nog bij, dat indien de werklooze niet zelf in staat is 25 cent te sparen dit kan geschieden door de diaconie of parochiale armenzorg. Dit is volgens spr. een bevoorrechten van verschillende cate- goriën. Ten tweede zijd ook de vakorgani saties niet erkend. B. en W. zijn reeds vooruitgeloopen door opdracht te geven om de collecte te organiseeren. Spr. is van tsisening inzake steun aam kleine boeren dat B. en W. hier reeds een ra ming 'hadden kunnen maken. Dhr v. Soelen (C.H.) ivindt den steun aan de kleine boeren niet overzichtelijk, spr. hoopt dat het zal blijken dat dege nen die steun noodig hebben deze ook krijgen. Wat de B-steun aangaat betreurt spr. 't dat gezinnen zonder kinderen en met een 'kind buiten deze regeling vallen. Ook heeft hij1 er bezwaar tegen dat de ar beider die niet kan betalen naar de diaco nie kan gaan. Maar aangezien weer een stap in de goede richting wordt gedaan, zal hij voor het voorstel stemmen. Dhr v. d. Putte (A.R.) wil opmerken dat dit extra steun is, dus de gewone B-steun mag er niet onder lijden. Hij' ge looft dat er in deze regeling ook nog een opvoedend karakter zit, 'ze zet aan tot sparen. De steun aan kleine boeren is nog niet te begrooten. D'e voorzitter zegt, we hebben niet de bevoegdheid om deze regeling te wijzigen. Wiji zijn er voor of we verwerpen deze. Dat wil niet zeggen, dat we maar moeten zwijgen. Spr. verzekert geen enkele steun regeling zal hier onder lijden. Maar hier is plaats voor particulier initiatief. Er is geen sprake dat men lid ivan de kerk moet zijn. Hier is plaats voor alle vereenigin- gen van liefdadigheid. Dhr Jansen '(S.D.A.P.) dient een motie in om in 'deze regeling op te nemen Art. 3 der armenwet. Dhr v. d. Putte (A.R.) komt hier te gen op. Spr. wil blijven bij deze rege ling. Dit voorstel wordt dan ook ver worpen en het voorstel van B. en W. aan genomen met 6 tegen 5 st. B. en W. stellen voor de perceelen grond aan de Kanaalstraat in pacht bij de heeren A. J. Arendse en W. Kaste- leijn, aan laatstgenoemde werd voor 3 jaar te verpachten, maar de grond die Arendse in pacht beeft en bestemd is voor een gemeentehuis niet meer te ver pachten. Aldus besloten. Verordening besmettelijke ziektegelden. Dhr de Priester (S.D.A.P.) is met de 'herziening van het tarief niet tevreden gesteld. D'e druk op de minder draag- Ikrachtigen is zijn in ziens nog niet vol doende verdeeld. Spr. zag gaarne dat de verhooging niet opklimt met f 500, maar met f 100. De voorzitter zegt dat B. en W. het thans zoo geregeld 'hebben, dat de minst draagkrachtigen worden verlicht. Dhr de Priester (S.D.A.P.) dient een motie in en wil een omslag van 8 met 5 pet. en de schaal op te laten loopen met f 100. Hierover staken de stemmen. Hierna volgt wijziging begrooting 1937. Nog wordt toegevoegd f 200 voor instal latie nieuwe Burgemeester. Hierop ivolgt een discussie over den bouw van een nieuw gemeentehuis. Dhr de Priester spreekt zijn verwonde ring er over uit dat de toelichting over dit punt niet aan de pers is gezonden. Wij moeten een architect aanstellen voor het te bouwen nieuwe gemeentehuis, maar spr. vraagt zic'h af waarom het Ing. Ro'o- senburg uit Den Haag moet zijn. Er zijn toch meer van die menschen die ge meentehuizen hebben gebouwd. Spr. wil een oproeping doen. Dhr v. Soelen (C.H.) vraagt: waren wij niet beter met iemand die hier woont? We moeten in ieder geval een architect hebben die bekwaam is, maar moet dit nu Ing. Roosenburg zijn? De voorzitter: Het is hiermee zoo ge steld, dat wij de personen en de om standigheden zoo nemen dat wij in 1938 een nieuw gemeentehuis 'hebben. Wij moeten een bekwaam architect hebben en B. en W. meenen, dat Ing. Roosenburg uit D'en Haag de geschikte persoon is. Dhr v. d. Putte (A.R.) ivindt het van zelfsprekend dat er buiten Ing. Roosen burg nog honderd andere bekwame zijn, maar het blijft een vertrouwenszaak. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stem men aangezien tegen de bekwaamheid van genoemde persoon geen bezwaien naar voren zijn gebracht. D'hr v. Soelen (C.H.) stelt voor, dat B. en W. dit voorstel alsnog terugnemen, waaraan dhr de Priester verbindt om een aanbeveling van meer architecten in te dienen. Deze ivoorstellen wor den met 6 voor en 4 tegen aan genomen. Rondvraag. Dhr v. Soelen vraagt de aandacht voor de naambordjes der stra ten. Hij stelt voor emaile bordjes, Dhr Goedbloed vraagt of spoedig met de verbetering der Nieuwstraat wordt begonnen. De voorzitter zegt dat deze zal ter hand genomen worden. Dhr A. J. Arendse vraagt de hand te willen houden aan het verbod van inrit der Burghstraat van de zijde Rit- t'hemschestraat. Dit wordt schromelijk overtreden. Dhr de Priester (vraagt hoe het is met zijn vraag om bij het werk in werkver schaffing ook aannemers op te nemen. Voorts bespreekt spr. in den breede de kwestie van niet afvoeren van de lijst door het hoofd der school als kinderen de school verlaten. Spr. wil scherpe maat regelen om het geknoei te voorkomen. Hierover ontspon zic'h een levendige discussie. Dhr v. Soelen vraagt of men dat knoeien kan noemen. Zijn de kinde ren mede geteld De voorzitter zegt, dat B. en W. be sloten hebben controle uit te oefenen op de presentielijst. Hierna sluiting. Korfbal. Middelburg. Zaterdag speelde Swift I een korfbalwedstrijd tegen Zeelandia I uit Hansweert. Zeelandia won hier met 6—4. St. Anrialand. Wegens niet nader te noemen 'handelingen met een tiental kin deren in den leeftijd van 812 jaar is door de politie een 50-jarige inwoner dezer gemeente gearresteerd en gevan kelijk naar Breda overgebracht, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd, In de gehouden raadsvergadering werd 'besloten om aan de pachters van land- en tuinbouwgronden behoorende aan het Weezen Armbestuur een reductie op de pachtprijzen te iverleenen en wel 40 pet. op de weilanden, 50 pet. op het bouwland en 10 pot. op de tuinbouw gronden. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende werkloozen zal een kolentoeslag van ten 'hoogste f 1 per week toegekend worden. Voor verbetering van het plaveisel in verschillende straten werd een bedrag van f 7273 gevoteerd. Aan werkloozen is een bedrag van f 2560 geraamd. Voor het veilingsgebouw zal een loswal gebouwd worden. De veilingsvereeniging iverbindt zich om '20 pet. van de tekorten voor haar rekening te nemen of een bij drage van f 500 per jaar te betalen. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort, G. Lugtigheid te Amstelveen en Chr. W. J. Teeuwen te Heerde. Aangenomen naar Leiden, Dr H. J. Westerink te Tienhoven. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zeist, W. Heerma te Aalsmeer. Bedankt voor Rijnsburg, W. Heerma te Aalsmeer. Geref. Kerken (H. V.) Bedankt voor Haarlem, J. J. Buskes te Amsterdam (Z.). Goes. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor ambtsdragers bij de Geref Kerk werden gekozen tot ouderlingen de heeren H. G. van Donk, J. Laport, J. Snoodijk en A. Wisse en tot diakenen de heeren A. Braamse en M. C. Duijnhou- wer. Ds H. W. M. Hupkes Jr. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft thans een eindbeslissing genomen in het geschil dat gerezen is in de Ned. Herv) Gemeente van Zwaagwesteinde, rondom de figuur van Ds H. W. M. Hupkes Jr. aldaar. r: De Alg. Synode der Ned. Herv, Kerk had aan dat bestuur opgedragen naar aanleiding van de 'bezwaren, ingediend door vijf kerkeraadsleden, en het voorstel van het classicaal bestuur van Dokkum, om Ds Hupkes uit zijn ambt te ontzetten wegens „gekrenkte geestvermogens" en geestelijke afwijkingen, deze kwestie nog eens opnieuw te onderzoeken. Dit College heeft daarop tal van lidmaten gehoord en een diepgaand onderzoek ingesteld, met als resultaat, dat de ingediende klachten en de uit gesproken beschuldiging van het classi caal bestuur geheel ongegrond zijp be vonden en er dus geen redenen zijn om Ds Hiupkes uit zijn ambt te ontzetten. Driewegen. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor de Commissie van Toe zicht bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen: W. Machielse en J. G. Nieuwen- huize. ZAL DE CHRISTELIJKE SCHOOL TE OOMBURG MOETEN WORDEN OPGEHEVEN? Reeds sedert langen tijd gaan er ge ruchten te Domburg, dat de Christelijke school aldaar moet verdwijnen. Tot op he den is dat echter nog niet met zekerheid te zeggen, hoewel zulks bij den huidigen stand van zaken wel zeer waarschijnlijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2