w £en roode dos Landbouw eu Maatschappij. IPilLIUEl met groene stippen Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Naar een breuk van Japan met Engeland. HET STOFFENHUIS - GOES lMm Van het Hof. Dobbelntfemvi lebber... «non! Belangrijkste Nieuws MAANDAG 1 NOV. 1937 52c JAARGANG - No. 27 Dit nummer bestaat uit 2 bladen is iets, waar mannen met smaak niet van houden. WILLÉKEU RIGE TABAK is iets, waar mannen met smaak niet van houden. Een rustige das en een pijp geurige tabak, dat zijn dingen waar man nen met smaak van houden. Met .dassen hebben wij niets te maken. Met tabak des te meer. Wij maken de geurigste: IBIS! Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstatraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA A&onnenseiïtuprijB *4.s0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Loase nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Wijl hebben met name in de verkie zingsdagen niet nagelaten te waarschu wen tegen de actie van „Landbouw en Maatschappijl", die ook, en niet steeds zjonder succes in Zeeland aanhangers trachtte te winnen. Het doet ons genoegen dat men het verkeerde en zelfs gevaarlijke van deze beweging meer begint in te zien. Aandacht verdient in dit verhand een in de vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomitó gehouden rede van den heer H. D. Louwes, oud-lid van de Twee de Kamer en tot voor kort een der propa gandisten van „L. en M." De heer Louwes verklaarde tot de over tuiging te zijn gekomen, dat „Landbouw en Maatschappij" in vele opzichten een verkeerde koers volgt. Als gronden voor deze opvatting voer de hij o.m. aan: 1. de politieke invloed van „Landbouw en Maatschappij" is doodgeloopen door de verkeerde taktiefc door verkiezings adviezen invloed te willen uitoefenen in- plaats van het platteland metterdaad tot actieve deelname aan het partijleven te helpen brengen. Door de politieke adviezen heeft men zich de vleugels gebrand aan de politieke vlam en nergens een gefundeerden in vloed opgebouwd. Verder: De vestiging van de Agrarische Druk kerij te Meppel heeft het verantwoorde lijkheidsfront van Landbouw en Maat schappij zeer verlengd en verzwaard. De Bond als landbouworganisatie, de druk kerij als coöperatieve landbouwonder neming en de uitgave van het „Agrarisch Dagblad" worden als één geheel gezien en wie relatie onderhoudt met een van deze drie, wordt voor alle drie verantwoordelijk. Dit komt de kracht van elk der drie deelen niet ten goede. Met name dreigt hier het gevaar, dat alle drie samen een soort agrarisch marxis- m e, een nieuwen klassenstrijd gaan pro- pageeren. Mij! treft in de Vele uitingen de gedachte, dat de veelszins onbevredi gende positie van den landbouw een ge volg is van opzettelijke verwaarloozing en uitbuiting door de regeering en de an dere bevolkingsgroepen, die tegen den landbouw een gemeenschappelijk front hebben gevormd waartegenover een groen front moet worden geplaatst met „Landbouw en Maatschappij" als gene rale staf. Deze gedachtengang kan tot noodlot tige gevolgen voeren; zij kweekt strijd en verbittering, roept den machtsstrijd op inplaats van die van het recht en de redelijkheid en dreigt te verdeelen wat één moet zijn: de landbouw en het volk. De heer Louwes wijst er verder op, dat de strijd op een groen front poli tiek, economisch en cultureel voor on zen landbouw slechts één resultaat heeft: de nederlaag en dat isolement voor een volksgroep werkt als een zwaard dat uiteindelijk wondt wie het uit de schede trok Het is eenigszins bevreemdend, dat een man als de heer Louwes zoq laat tot deze ontdekking is gekomen. Maar het voordeel is, dat zijn waar schuwing daardoor aan beteekenis wint. Een organisatie als „Landbouw en Maatschappij" kan voor onze plattelands bevolking slechts nadeel brengen. Politiek kunnen onze boeren en tuinders het best hun belangen beharti gen door ieder in eigen (party hun invloed te doen gelden, en economisch door zich op grond van het eigen beginsel in eigen organi satie te vereenigen. Afbreking der diplomatieke betrekkingen geëischt. De Japansche „raad tot bestudeering van den tegenwoordigen toestand", be staande uit talrijke leden van het parle ment, hoogleeraren, vooraanstaande za kenlieden en officieren, heeft een resolutie aangenomen, waarin geëischt wordt, dat de diplomatieke betrekkingen met Enge land worden verbroken, aangezien Enge land schuldig geacht wordt aan de ver scherping van den toestand in het Verre Oosten. Deze resolutie heeft groot opzien ge haard. 'De bijeenkomst verklaarde, dat Groot- Brittannië sinds het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict niet slechts in gebreke was gebleken, de neutraliteit in acht te nemen, doch bovendien China had gesteund tegen Japan. In het door de vergadering aangenomen manifest wordt Groot Brittannië er van beschuldigd actie te voeren voor 'n inter nationale interventie en op Japan pressie uit te oefenen door middel van de negen- mogendhedenconferentie, tot welker bijeen roeping Engeland het initiatief nam door middel van den Volkenbond. Wij betreuren te moeten verklaren, al dus bet manifest, dat Japan gedwongen zal zijn ernstige beslissingen tegen Groot- Brittannië te nemen door een einde te ma ken aan de jaren lang bestaande vriend schappelijke betrekkingen, tenzij Groot Brittannië terstond zijn 'houding herziet. Voor Rouw- en Trouwjaponnen op modegebied altijd toonaangevend VAN HET SPAANSCHE FRONT GEEN NIEUWS. Van het Spaansche oorlogstooneel is het nieuws van geen groote beteekenis. Waar de vrijgekomen troepen uit Asturië gebruikt zullen worden, is nog niet te zeggen. Wel meldt Madrid, dat steeds meer troepen van Franco voor Madrid aankomen, maar belangryke gevechten werden niet geleverd. De kustblokkade. Admiraal Francisco Moreno Fernan dez, de commandant der land-, zee- en luchtstrijdkrachten op de Balearen, heeft tegenover een verslaggever van Havas verklaard: Om alle kusten van de Pyre neeën tot Motril te kunnen blokkeeren, zouden we nog een grooter aantal eenhe den noodig hebben, dan wij op Majorca gaan bijeenbrengen, maar reeds thans kunnen wij er op rekenen, toezicht uit te I oefenen op alle havens van eenig belang en niet minder op de groote kuststeden. De regeering van Valencia zal spoedig moeilijkheden krijgen om zich van wa pens te voorzien en dat is hetgene, waar naar wy streven. Britsch schip tot zinken gebracht. Zaterdagmorgen beeft een vliegtuig der opstandelingen op 16 mijl van de kust het Britsche s.s. Jean Weems tot zinken gebracht, na 15 bommen te hebben ge worpen. Zes en twintig schipbreukelin gen van de Jean Weems zijn te Galella de Falagrugell (prov. Gerone) aangeko men. Onder hen bevinden zich twee waar nemers van de non-interventiecommisaie, een Zweed en een Let. Volgens verklaringen van den kapitein, die evenals de andere leden der beman ning van Britsche nationaliteit is, was het schip geladen met graan en gecon denseerde melk. De overplaatsing der regeering. Zaterdag is Barcelona in zekeren zin de hoofdstad van rood Spanje geworden. Ongeveer 20.000 regeeringsemploye's zyn voor de tweede maal verhuisd, ongeveer een jaar, nadat zij' van Madrid naar Va lencia moesten vertrekken. Zesduizend flats heeft de roode regeering gehuurd, om deze menschen onder te brengen, en bovendien zullen alle kamers van de 46 hotels, die de stad rijk is, in gebruik genomen worden. Ook de ministers vestigen zich in de Catalaansche stad, op eenigen afstand van de regeeringsgebouwen. Om militaire redenen worden hun verblijfplaatsen niet bekend gemaakt. NOG GEEN BELGISCH KABINET. De Man niet geslaagd. Uit Brussel wordt gemeld: De Man 'heeft er van afgezien een nieu we regeering te vormen. 'De liberalen weigerden hun medewer king, omdat zy niet voldoende vertrouwen meenen te kunnen stellen in de politieke persoonlykheid van den kabinetsforma teur, in wien zy voor alles den vader van het plan van den arbeid zien. Van liberale zyde heeft men duidelijk te kennen gegeven, dat men b.v. tegen den heer Spaak als minister-president niet het minste bezwaar zou hebben. De regeeringscrisis heeft Zondag een nieuwe wending genomen. Koning Leo pold ontbood Zondag op het slot te Laken minister van staat Van Overhergh, leider van de katholieke democraten in den Se naat en verzocht hem de taak van kabi netsformateur te willen aanvaarden. Maar Van Overhergh zeide om gezond heidsredenen op dit aanbod niet te kun nen ingaan. Da&rna deed de koning een beroep op den Waalschen katholieken minister, Mr Pierlot, die de opdracht aan vaardde. Het schijnt zijn bedoeling te zijn een regeering van nationale unie samen te stellen, naar den aard van bet afgetreden kabinet-Van Zeeland. OVERSTROOMINGEN NABIJ DAMASCUS. Ten gevolge van wolkbreukachtige re gens zijn groote averstroomingen ontstaan ten noord-oosten van Damascus, onder meer te 'Kalamoen. De overstroomingen hebben den omvang van een verschrikke lijke ramp aangenomen. Er zijn reeds meer dan duizend dooden, tienduizenden zijn dakloos geworden^ verscheidene dor pen zijn volkomen vernield. Uit nadere berichten blijkt, dat de 'ge- heele streek, welke zic'h over een afstand van 50 km. van Damascus in de richting van Aleppo, Palmyra en Bagdad uit strekt, aan verwoesting ten prooi is. Drie dorpen zijn geheel verwoest, zes groo- tendeeis. Overal in den omtrek worden de slachtoffers bij tientallen geteld. De schade gaat de tien millioen francs te bov8n, hetgeen een zeer hoog bedrag is, in vergelijking met de armoede van de streek. Nader wordt gemeld Het dorp Domeir, dat meer dan acht duizend inwoners telde, is door het water volkomen weggespoeld. Zes andere dor pen zijn eveneens geheel vernield, het water staat hier vijf meter boog. De materieel© schade wordt op een half milliard frank geraamd. Havas deelt ten aanzien van de aver- stroomingsramp mede, dat op een opper vlakte van tienduizend vierkante kilo meter geen dorp ongedeerd is gebleven. Door de overstroomdng zijn meer dan vijf tigduizend personen zonders levensmidde len. Ook de veestapel is vernield, evenals de te ivelde staande gewassen. De hulpverleening aan de bewoners van Kalamoen wordt onvermoeid voort gezet. Uit de puinhoopen beeft men Zon dagmorgen reeds 279 'lijken geborgen. Een „tiende penning" in Duitschland? In politieke kringen wordt by voortdu ring de mogelijkheid onder het oog ge zien van belangryke economische maatre gelen, welke de ryksregeering binnen kort zou nemen. Men meent te weten, dat een heffing op het kapitaal zou afgekondigd worden in den vorm van een belasting van 10 pet. op de maatschappijen, op soortgelijke wyze, als dit in Italië is geschied. De Italiaansche ambassadeur te Parijs voor onbepaalden tijd met verlof. Cerrutti, de Italiaansche ambassadeur te Parys, is gisteren door Mussolini voor onbepaalden tijd met verlof gezonden. Een reden wordt niet opgegeven, maar Mus solini was reeds lang ontstemd, omdat Frankrijk te Rome reeds een jaar lang werd vertegenwoordigd door een zaakge lastigde. De nieuwe Fransche ambassa deur was benoemd en was ook door Italië geaccepteerd, maar de regeering van Blum bad het aanbieden der geloofsbrieven uit gesteld, omdat dit een erkenning zou heb ben ingehouden van koning Victor Em manuel als keizer van Ethiopië. Egypte bestelt tanks in Engeland. Het ministerie van oorlog heeft 50 tanks van het modernste type, welke voor de woestijn bruikbaar moeten zyn, in En geland besteld. De tanks moeten zoo spoedig mogelijk geleverd worden. De officieren en manschappen voor het nieuwe Egyptische tankwapen zyn reeds opgeleid in het gebruik van pant serwagens die het Engelsche leger voor dit doel ter beschikking heeft gesteld. Korte Berichten. Zaterdagavond is de myn „Sach- sen" in het district Hamm in Westfalen een mijngang ingestort, waardoor vier man werden bedolven. Zondagmiddag was het stoffelijk overschot van de vier arbeiders geborgen. PALMTAK OP HET GRAF VAN DR A. KUYPER. De jonge anti-revolutionairen in de re sidentie, georganiseerd in de anti-revolu tionaire propagandaclub „Mobiel" heb'ben Zaterdagmiddag op het graf van Dr A. Kuyper op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te Den Haag een palmtak neer gelegd. Eenige honderden jonge volgelin gen van den grooten staatsman waren naar het kerkhof gekomen om aan deze herdenking van den lOOsten geboortedag van Dr Kuyper deel te nemen. Ook de mi nister van Financiën, Mr J. A. de Wilde, Prinses Juliana bij het Nederlandsche Padvlndstersgllde. Zaterdagavond heeft Prinses Juliana geheel onverwacht een bezoek gebracht aan de leidstersvergadering van het Ne derlandsche Padvindstersgilde in de jeugdherberg de Zonnohoeve te Blaricum. De Prinses, die verleden jaar bescherm vrouwe is geworden bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze gilde, beeft toen reeds den wenscb te kennen gegeven een ontmoeting te hebben met de leidsters. H. K. H. was vergezeld van haar hof dame, freule van Heemstra; zij werd aan den ingang van de jeugdherberg Zonne- hoeve ontvangen door de presidente van het .hoofdbestuur der gilde, mevrouw E. van den Bosch de Jongh, terwyl het ge- heele hoofdbestuur alsmede de 180 aan wezige leidsters in de hal van het ge bouw waren opgesteld. Daar werd de Prinses luide toegejuicht. Mevrouw v. d. Boschde Jongh heeft de Prinses in warme bewoordingen toe gesproken en getuigd van de groote blyd- scbap over haar onverwachte komst. Nadat Prinses Juliana in tegenwoor digheid van de leden van het hoofdbe stuur de thee had gebruikt heeft zy nog een inmiddels ontstoken kampvuur bijge woond. Per auto is H.K.H. naar Soestdyk te ruggekeerd. Gift van Prins Berhard aan het Luchtverdedigingsfonds. Het bestuur van het luchtverdedigings fonds maakt met groote dankbaarheid be kend, dat bet van Z.K.H. Prins Bern- hard een belangryke gift mocht ontvan gen. Zooals bekend, is bet luchtverdedi gingsfonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel pbysiek geschikt, tot burgervlieger op te leiden en wel zoodanig, dat zij, als het noodig mocht zijn, in korten tijd als mili tair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toegevoegd. Het bestuur van het luchtverdedigings fonds spreekt den wensch uit, dat vele landgenooten dit Koninklijk voorbeeld zullen volgen, door een bijdrage te stor ten op girorekening 287177 ten name van: penningmeester vereeniging voorna- tioale veiligheid. woonde de plechtigheid bij. Nadat de aanwezigen in de aula het negende vers van Psalm lQE-hadden ge zongen, hield Prof. Dr K. Dijk een korte rede. De aanwezigen begaven zich vervolgens naar bet graf, waar eenige leden van „Mobiel" namens de Haagscbe jonge an ti-revolutionairen een palmtak neerleg den. De plechtigheid werd besloten met bet zingen van het lievelingslied van Dr Kuyper, het achtste vers van Psalm 89. PASSAGETARIEVEN VOOR DE VAART OP NEB.-INDIë. Geen verhooging voor de derde klasse. De Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd hebben, met ingang van 1 November, voor de afvaarten op of na 1 Dec. a.s. van Amsterdam/Rotterdam nieuwe tarieven vastgesteld. Voor passages, welke reeds vóór 1 Nov. 1937 definitief werden geboekt op schepen, welke op of na 1 Dec. 1937, doch vóór 1 Mei 1938 van Amsterdam of Rot terdam resp. Batavia vertrekken, zullen nog de oude voorwaarden gelden. 0|pi schepen, welke op of na 1 Mei 1938 vertrekken, zullen geen passagiers tegen het oude tarief vervoerd worden. De ta rieven zijn in verschillende mate ver hoogd, zoodat de verhooging niet in een bepaald percentage kan. worden uitge drukt. Teneinde toch een indruk der ver hooging te geven volgen hieronder de nieuwe tarieven voor de vaart van Am sterdam of Rotterdam naar Batavia de belangrijkste waarbij de oude ta rieven tusschen haakjes: zyn geveegd. Eerste klasse f 935 (f 900), tweede klas se f 695 (f 680), derde klasse f 520 (onv.), Poelau- en Kotaschepen f 585 (f 540), T- schepen f 510 (f 485), overige vrachtsche pen f495 (f485). Het blijkt uit de hierboven vermelde cijfers, dat het tarief voor de derde klasse gelijk blijft. ARBEID VOOR WERKLOOZE ONDERWIJZERS. Ook voorkeur voor gemeente- betrekkingen? Zooals bekend, genieten jonge werkl oo ze onderwijzers sinds enkele maanden voorkeur bij benoemingen voor bepaalde rijksbetrekkingen. Aangezien het echter jaren zou duren alvorens al deze aktebe- zitters geplaatst zouden zijta, wordt thans naar „De Telegraaf" mpdedeelt, contact r Binnenland. De Tweede Kamer over de begTootingen van Defensie en Financiën 'Groote brand te Rotterdam. Afschaffing crisisaccyns op rundvlcesch. Buitenland. 'Oiverstroomingen in Syrië. Nog geen 'kabinet in België. Een breuk tusschen Japan en Engeland? gezocht met de besturen der groote ge meenten, opdat deze ook zooveel mogelijk voorrang zullen geven aan de onderwij zers, die op de lijst van het capitul anten- bureau geplaatst zijn. Indien de onderhandelingen slagen, zou vrij spoedig een groot aantal werk- looze onderwijzers geplaatst kunnen zijp. LUCHTPOSTBRIEVEN NAAR INDIë. De portheffing. In het verkeer met Ned.-Indië werden tot nu toe de ongefrankeerde en ontoerei kend gefrankeerde brieven en briefkaar ten, welke met den luchtdienst Amster dam.Bandoeng v.v. worden overge bracht, belast met een port van een maal het aan de frankeering ontbre kende bedrag. Déze regeling zal voor het laatst worden toegepast op de stukken, welke met de op 30 October uit Amster dam en uit Bandoeng vertrekkende vlieg tuigen worden verzonden. D'aarna zullen de bepalingen van toepassing zijn, welke ten aanzien van de portheffing gelden voor niet met dezen luchtdienst overge brachte ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde brieven en briefkaarten voor en uit Ned.-Indië. Het aan de frankeering ontbrekende bedrag zal zooveel mogelijk ambtshalve worden aangevuld, in geval de afzender bekend is en er geen. vertraging kan ont staan. De afzender ontvangt dan een na vordering van dit bedrag. Is de afzender niet bekend of in geval dat er vertraging zou ontstaan worden de stukken zonder meer doorgezonden, doch wordt van den geadresseerde tweemaal het aan de fran keering ontbrekende bedrag geheven. DE HEFFING OP BOTER. In 14 dagen is de boterprijs met 11 cent gestegen. De heffing op boter is voor de week van 31 October t/m 6 November, behou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1