DE ZEEUW TEGEN DEN STROOM ABDIJSIROOP vicToria TWEEDE BLAD F E U I LLETON Uit de Provincie. MIDDELBURG. Het is zeer jammer, maar er is niets Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte ZUID-BEVELAND. Wat fee week v&oiviel VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1037, Nr 26. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Reeds spoedig na het verschijnen van mijn vorigen brief, ontving ik een ant woord op de door mij gestelde vragen. Het is bij1 'dit eene antwoord gebleven. Het is evenwel zoo duidelijik en volledig, dat wiji het er wel mee kunnen doen. Maar daar er thans een andere actueele kwestie plotseling opgedoken is, zullen wij de afdoening tot de volgende week laten wachten. We hebben deze week een kleine wa termeter-oorlog gehad. Het gevechtster rein lag in de raadszaal op het Stad huis. Volgens de courantenverslagen is er zelfs een bom op de tafel van B. en W. terecht gekomen. Zonder dat deze ge barsten is, kwam men toch tot de ont dekking dat het een reukelooze was. Onze 'vroedschap behandelde deze week de gemeentebegrooting voor het volgend jaar. Die van het loopende 'jaar is nog: bij lange na niet goedgekeurd, en in bijna iedere vergadering wordt over een of andere begroeting gesproken, zeer waar schijnlijk in de e.v. raadsvergadering weer over de begrooting van '37, terwijl die van '38 al vastgesteld is. Dat doet er nu minder toe, de vergadering van deze week was de min of meer „officieele" begroo- tingsvergadering, zooals men die eenmaal per jaar pleegt te houden. Alles zag er heel kalm uit. Niemand verwachtte iets bijzondere. Doch plotseling, zonder voor afgaande oorlogsverklaring, de bom op de tafel van B. en W. 'Om in denzelfden stijl voort te gaan, het mes werd op de keel gezet, voor den len Mei 1938 water meters of je leven. Gelukkig geen panisohen schrik bij' de aangevallenen, de bom bleek niet „echt" te zijn, het mes zeer bot en toen men in het kamp der aanvallers onderling hand gemeen werd was het pleit spoedig be slist. Of het plan van aanval niet goed doordacht was, het doel te hoog gemikt, de generalissimus de kracht van eigen troepen had overschat, ik weet het niet, maar om het met m'n 'vriend, die nog wat gevoel voor humor heeft, te zeggen, men dronk nog eens een glas en men een plas, en verder bleef de zaak zooals die tot heden was. We houden voorloopig nog ons naar veler oordeel onbillijk waterleidingtarief, gebaseerd op kadastrale huurwaarde, al leen gaan B. en W. voorzichtig aan het ijzer warmen om zoo hier en daar wat plooien glad te strijken. ïk hoop later nog wel eens terug te komen op onze water- lei'dingtarieven. De zoo plotseling inge treden spanning is gebroken, zonder dat interventie noodzakelijk is geworden. Blijkens dezelfde begrootingsvergade- ring zal het uiterlijk aanzien van ons plaveisel in 1938 op verschillende punten in onze stad belangrijk verbeteren. Zoo half en 'half hoorden we van plannen tot trottoiraanleg in de Lanigeviele. D'at zal er nu heusch van komen. Dan, de ideale klinkerbestrating van Molenwater, Hee- rengraoht, Seisdam wordt doorgetrokken tot de Langeviele brug, waarmee een der verkeerswegen naar Vlissingen belangrijk verbetert. Dan zal er een fietspad komen op de kaden achter de boomen, te begin nen bij het Badhuis en o.a. ook langs bet trottoir op de Loskade. Dat oo'k voortgegaan wordt met ver beteringen aan het woonwagenkamp ver dient toejuiching. In den deploratoelen toestand daar ter plaatse kwam reeds eenige verbetering, een bestrating in 't vooruitzicht is wel het einde van alle wenschen. Dat ook de Singelstraat eindelijk eens een beurt krijgt, is ook niet vóór den tijd. En de verbetering van de Langevielesingel tot aan 't Zand, voltooit daarmee de goede bestrating, zoowel in de richting naar Vlissingen als naar Koudekerke. door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 17) _o_ D'e hulpprediker zag niet, dat de pre dikantsdochter bleek was geworden; wèl merkte hij op, dat zij opgehouden had met het rangschikken der bloemen en hem zeer opmerkzaam aankeek, met haar han den op de tafel leunende. „Tracey heeft gisteren een bezoek ge bracht aan „Beltwood" om van mijnheer Dtelacot steun te vragen. Men meent, dat hij fabelachtig rijk is en dat hij alles voor zich alleen houdt. Eu niet heelemaaï nuchter, dacht de arme Tracey waar schijnlijk, dat het tijd werd, dat de weelde moest verdwijnen en dat 'het geld der rij ken gelijkelijk onder de menschen be hoorde verdeeld te worden, zooals de so cialistische spreker ook had betoogd dat moest gebeuren. Enfin, de zaak is nu deze dat mijnheer Delacot hem teleurgesteld heeft, hem in plaats van een zestig gul den, die Tom Tracey dacht te zullen los krijgen ,een kop thee heeft aangeboden en hem weggezonden met de bedreiging, Wij mogen niet mopperen. Ala men niet behoort tot de menschen, die nooit te vreden zijn, dan prijzen we ons gelukkig, dat ieder jaar de noodzakelijke voorzie ningen 'getroffen kunnen worden en ons stadsbeeld, wat straten en pleinen betreft er niet op achteruitgaat. Als steeds STENTOR. Verkeersveiligheid van vrachtauto's Het denkbeeld van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, om in samenwerking met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto Instituut controle mogelijk te maken op den toestand van motorrijtui gen, zoowel met het oog op de verkeers veiligheid als de bedrijfszekerheid, heeft in de practijk zijn juistheid bewezen. Controle is noodig en nuttig. De tech nische controle wordt in steeds meer lan den uitgevoerd. De internationale federa tie van bedrijf&autohoudersbonden stelt de voorwaarde, dat de controle dient te geschieden door een neutrale instantie., dus niet door of vanwege de gebruikers, noch door dén Staat of eenige overheid. De B.B.N, is ten deze al voorgegaan door de onderwerpelijke controle op te dragen aan het W.B.I., dat werkt volgens de reglementen van het Bureau Veritas te Parijs en daardoor geheel aan de ge stelde voorwaarden voldoet. Voor de tweede maal komt een controle wagen in Goes. Men zio de advertentie in dit nr. Uit het Volk'Voor het Volk en de buurtcommissies. (Slot.) De verhouding tot de Oranje-vereeniging. De heer P. de Vos wees op een cir culaire van de Oranjevereeniging aan de buurtcommissies en vroeg of er geen sa menwerking is. De 'beer De Graaf herinnerde er aan, dat voor de feesten in Januari j.l. de samenwerking is tot stand gekomen op verzoek van Uit het Volk. Er is geen enkele wanklank gehoord tijdens de sa menwerking. Dit was dan ook aanleiding voor Uit het Volk om aan de Oranjever eeniging een voorstel tot fusie te doen. Die vereeniging zou dan moeten worden opgeheven, maar zij' zou drie plaatsen in het bestuur van Uit het Volk krijgen. Deze vereeniging zou haar leden over nemen met de door deze tot nu toe be taalde contributie van 75 cent, terwijl men bij Uit 'het Volk f 2.50 als lid en f 1 alis donateur betaalt. Het antwoord luidde, dat de Oranje vereeniging zou willen, dat een nieuwe vereeniging uit de buurtcommissies zou worden gevormd voor de Oranjeherden kingen. Zij zou zich dan ontbinden. Uit 't Volk zou zich dan baar werk, dat zij nu 70 jaar deed, bet nemen van initiatief tot of althans het leiden van die feesten zien ontnomen. Dat was toch wel wat te gepeperd. aan te doen. Er werken nu twee vereeni- gingen in dezelfde richting. Reeds bij de oprichting der Oranjevereeniging heeft spr. er op gewezen, dat dit een paskwil zou worden en Mr D'ieleman en Mr van Dusseldorp adviseerden de Oranjever eeniging om zich te houden aan het doen optreden van spreker® en 'het houden van Kerkdiensten, De heer A u e r meende, dat men meer succes zou hebben bereikt, als men alle 7 bestuursleden van de Oranjevereeniging had opgenomen in het bestuur. De voorzitter meende, dat men dan een bestuur van 19 leden had gekregen en Uit het Volk heeft toch als oudste vereeniging wel een beetje meer recht. Naar aanleiding van een vraag van den heer Bee'laerts van Blokland of dan niet weer samenwerking mogelijk was als ver leden jaar, las de secretaris, de heer S c 'h e n k, een deel van het schrijven van de Oranjevereeniging voor, waarin deze zegt in 't vervolg weer tot samenwerking bereid te zijn. Doch zonder die te trach ten te verkrijgen riep zij reeds enkele weken geleden deelnemers aan een te houden optocht op. De heer L i 11 o o ij was blij' met het duidelijke antwoord van den voorzitter en bracht hem daarvoor hulde. Men kon niet royaler doen dan drie zetels aanbieden. Spr. begrijpt niet dat de Oranjevereeni ging een beroep doet op de buurtcommis sies, die toch 'kinderen van Uit 'het Volk zijn. Het zal moeilijk worden voor de als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Altker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van ae hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera. die ook door de geneeskundigen thans ■worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhallngs-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.4f\ f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. buuTtcommissies om aan beide vereeni- gingen 25 pet. af te dragen. Men wil toch oo'k geld in kas houden met het oog op versiering e.d. op 6 September. D'e voorzitter dankt den heer Lit- tooij voor deze woorden en stipuleerde nog eens, dat de buurtverenigingen da teeren van zeer vele jaren geleden, maar voor de feesten ter eere van den BOsten jaardag der Koningin nog tot meer leven kwamen, Na de huwelijksfeesten heeft spr. direct opgewekt de commissie® in takt te laten. Feitelijk zijn de commissies ■door Uit het Volk opgericht. Een naar voren gebrachte wensch of kerkdiensten mogelijk zijn, zal nader worden onder zocht al had men dit nu juist aan de Oranjevereeniging willen overlaten. De voorzitter 'zeide, dat inzake de Oranjevereeniging iedere commissie moet doen wat haar hart haar ingeeft. Hij wilde als goed 'Oranjeman geen stemming maken voor het niet mede laten doen van kinderen aan een feest uitgaande van de Oranjevereeniging. Op Woensdag 24 November zal weder vergaderd worden, De resultaten van de Pop- pententoo'nstelling. Naar wij vernemen was het totaal aantal bezoeker® gedurende de drie dagen der poppenten- toonstelling ongeveer 2500. De bruto-opbrengst van entrees, ver koop van poppen enz., verschillende ver makelijkheden, buffet enz., bedroeg f 1917.80. Het is zeker een mooie som, zoo bij de f'2000. lerseke. Slot Raadsverslag. Gemeente-begrooting 1938. De heer Bom gaf eenige algemeene ge dachten. D'e werkloosheid is nu wel veel minder geworden. Maar laten we niet denken dat de oestercultuur reeds gered is. Verre van dien. D'e meeste oester kweekers staan er financieel nog niet gunstig voor. Spr. prees B. en W. voor de prachtige verbetering op de Haven. Kan de dijk niet alsnog 10 meter verder worden verbreed? Het Groene Kruis moest een beetje meer subsidie krijgen, n.l. f 100 inplaats van f 75. De heer Hirdes wilde het salaris van den bode met f 150 per jaar verboogen. Het huidige salaris is veel te weinig. D'e voorzitter had daar bezwaar tegen. Ex zijn bijverdiensten. D'e beer Hirdes bleef op verhooging aandringen. Kan niet een vergoeding gegeven worden voor het ge bruik van de fiets? vroeg de heer Corne- nisse. De voorzitter stelde voor om deze zaak nog eens door B. en W. te laten overwegen. Aangenomen. De beer Hirdes wilde de volontairs ter secretarie na twee jaar dienst f 100 geven. D'e voorzitter wilde de volontairs liever niet langer dan twee jaar houden. De beer Kooman was tegen dat koste- looze werken op de secretarie. De -ge meente heeft er voordeel van, en die vo lontairs moeten toch studeeren? De heer Hirdes begreep niet dat van hooger hand (Voor vervolg, zie ommezijde.) Een overzicht van de stampvolle Apollo-hal te Amsterdam tijdens de Dt Kuyper-herdenking van Donderdag. dat 'hij hem zou neerschieten wanneer hij weer op het tooneel verscheen, ik geloof dat hij en zijn vrienden een weddenschap hadden aangegaan en om de overwinning voor Tracey zeker te maken, is een man vroeg in den middag naar „Beltwood" ge zonden met een dreigbrief voor mijnbeer Delacot, in de hoop dat deze hem beangst zou maken". „Hij is geen man, die zich spoedig be angst maait naar ik heb gehoord", zeide D'oris. „Klaarblijkelijk niet, maar men weet ook niet wat waar en wat niet waar is in dit verhaal. Ik denk, dat Tracey een heel verhaal heeft opgedisoht over de weelde die hij op „Beltwood" gevonden heeft, want voor de menschen in Stoneley is mijnheer Delacot de zelfzucht in eigen persoon. Nijdig, dat hij zijn weddenschap had verloren, en woest op mijnheer Dela cot, ging Tom Tracey rechtstreeks van „Beltwood" naar de kroeg, en toen hij die eindelijk verliet is hij in de rivier ge vallen en verdronken. Natuurlijk, het was de drank, die het den armen kerel deed; maar hij is tot wanhoop vervallen door het contrast tusschen zijn vrouw en zijn kinderen, die gebrek lijden, en de weelde op „Beltwood". „"Weet mijnheer Delacot het?" „Ja, 'hij weet het. Vanmorgen kwam er een mand bij de weduwe thuis, geheel ge vuld met levensmiddelen; en de mand kwam van „Beltwood". Alles werd echter bot geweigerd en terug gezonden met de boodschap, dat brood het doode lichaam niet levend zou maken. Men veronderstelt dat Delacot, hoerende dat Tracey dood was en vreezend, dat men hem er van de söhuld zou geven, de etenswaren heeft gezonden met het doel de tongen het zwij gen op te leggen". „Dat zou gemeen zijn", zei D'oris, maar mèt dat ze dit zeide, herinnerde zij zioh de lasterpraatjes, die haar zoo veront waardigd hadden; en nu zweeg ze stil. HOOFDSTUK VIII. Een avondpart ij. Katharine, niet in staat langer in de pastorie van Stonely te blijven omdat ze haar tante niet voor meer dan een nacht achter elkaar alleen kon laten, trachtte Doris over te halen met haar mee te gaan; maar deze weigerde; ze kon de oude Johanna niet alleen achterlaten. Johanna echter, loste de moeilijk heid op. „Juffrouw Morrison", zeide ze, Katha rine na 't ontbijt alleen in de salon aan treffende, „ik zou graag willen, dat u juffrouw Doris met u mee nam. Het is niet goed voor haar, dat ze hier zoo alleen is, en de dominé zal niet vóór 't eind van de week terug zijn." „Maar ze wil niet komen", zei Katha rine, opziende van den brief, dien ze bezig was te schrijven; „ik heb haar gevraagd, maar ze heeft mijn verzoek afgewezen." „Ik zou wel eens willen weten waarom ze dit deed", zei Johanna geraakt, wat denkbeeldig stof wegblazend van den rug van den stoel; „het is niet goed, zeg ik, voor haar, om nu haar vader weg is, in deze troebele tijden alleen te zijn; als de dominé hier was zou hij 't zelfde zeggen". „Maar ze wil jou niet alleen laten en daaraan heeft ze gelijk". „Waarvoor is ze balng? Ik zou den man wel eens willen zien, die het aan durfde den drempel te overschrijden wanneer Johanna Arch aan de deur stond. Dat is alles onzin, naar ik vind; neem haar mee, juffrouw. Toe, doe dat." „En zul je dan niet bang wezen?" „Bang! Wel, wat denkt u wel juffrouw? Zoo lang juffrouw Doris veilig elders is, ben ik niet bang. Ik zal alle vensters vroeg in den avond sluiten en geen licht laten branden voor in huis. Ze zullen ons geen kwaad doen. U moet haar mee nemen, u moet het doen juffrouw. De verantwoordelijkheid voor haar drukt mij zoolang ze hier is." En zoo gebeurde het, dat Doris en Katharine samen terugkeerden naar het buiten van mevrouw Jameson. De afgeloopen week was tragisch voor de Ghineezen. Ze moesten ondanks hun dapperheid en taaiheid bij Sjanghai te rugtrekken. Zij bleken niet opgewassen tegen het betere teohniscbo apparaat en het overvloediger materieel der Japan ner®, Vergeleken bijl 1932, toen zij tegen over de Japanners in een soortgelijke positie stonden als thans, zijn zij in mi litaire organisatie en gevechtskracht wel vooruitgegaan, maar nochtans herhaalt zioh hetzelfde. In Noord-Ghina hebben zij practisch het geheele gebied, dat de Japanners aanvankelijk op het oog had den, aan dezen moeten overlaten. En nu is ook het lot van Tsjapei, het onneembaar geachte en in vlammen op gegane bolwerk, bezegeld en hebben de Japanners vasten voet gekregen in Sjang hai. Tot nog toe hebben de Westersche mogendheden geen kans gezien, Japan te dwingen, de bezetting van Mandsjoerije weder op te geven en Japan heeft geen reden om te duchten, dat de aanstaande conferentie van Brussel grooter kracht zal ontwikkelen dan de Volkenbond heeft gedaan, om Japan te dwingen, zij'n jongste successen prijs te geven. 't Bxutale Japan profiteert van en spe culeert op de zwakheid en onderlinge verdeeldheid van de Europeesche mo gendheden. Wat is en wat wordt er niet (men ver geve ons het woord) gemodderd in de Spaansche kwestie, maar wat gebeurt er nu eigenlijk? Ja, het is hier Italië dat zich heeft vastgelegd en op zijn doel, de overwinning van Franco, blijft afsteve nen, ondanks alle mogelijke besprekin gen. Mussolini wil vrede, ja, maar dan moet Franco het in Spanje winnen en moet Duitschland zijn koloniën terug hebben. Dat zijn dan de eerste voorwaar den, plus wat er verder nog zal volgen. België heeft ook een onrustige week achter den rug. Het Kabinet-Van Zee land is heengegaan om de redenen, door den premier in zij'n radio-rede meege deeld. Hij' had nu genoeg van al die per soonlijke aanvallen. Inmiddels is de heer De Man, een sociaal-democraat, de vader van het bekende „Plan", met de formatie belast. Afgewacht moet worden, of bij daarin slaagt. In ons land hieven we gelukkig voor onrust bewaard. Op grootsche wijze is te Amsterdam, in een vergadering van hooggeplaatsten en eenvoudigen, dr Kuy- per en zijn geweldige arbeid herdacht. De grondtoon was hier de dank aan God voor het vele, ons volk in dezen waarlijk groote geschonken. DORDRECHT „Ik heb Doris met me mee terugge bracht'', zei Katharine, de kamer van haar tante binnentredend; „ik wist, dat u 't prettig zou vinden haar hier te zien gedurende de afwezigheid van haar vader." „Verrukkelijk", zei mevrouw Jameson; ,,'t gelukt ons niet vaak je uit je druk ken werkkring weg te halen", voegde zij er aan toe, Doris de hand toestekend. „Wat dat betreft, 't zal me benieu wen wat mevrouw White er van zal zeggen, dat ik vanmiddag mijn werk in den steek laat", zei Doris; „maar ik heb nooit gemist de laatste jaren en dus moet ze 'tmaar voor lief nemen." „En je hebt een dagje vacantie noodig, lieve. Altijd werken en nooit eens vrij dat is niet goed. Ik hoorde, dat je vader naar een kerkelijke vergadering is? Hij is in langen tijd mij niet op komen zoeken, die ondeugende man; zeg hem dit maar eens als hij weer thuis is. Kom hier zitten en warm je wat; het heeft vannacht iets gevroren, naar mij verteld' is. Rol dien stoel voor haar hier bij mijn sofa Katharine en dan moet je mij eens het een en ander vertellen Doris. Hoe staat het er voor met de zaken in Sto nely?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5