De Kuyper-herdenking. Uit de Provincie Wat door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Wat volkomen zuiver is: KING. Wat de op- wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aan het edele na tuurproduct: KING. Wat nooit verveelt: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING* Wdar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt DE A.S. ST NICOLAAS EN DE ZONDAGSRUST. Een beroep op het publiek. Nog slechts weinige weken scheiden ons van St Nicolaasdag. Bezen feestdag, waarop men elkaar in den regel cadeaux offreert of verrassin gen bereidt, is voor het bakkersbedrijf een tijd van „hoogconjunctuur". De 5e December waarvan de avond naar de traditie de „St Nioolaasavond" geheeten wordt, is ditmaal echter een Zondag. Van sommige zijden wordt thans op grond van dat feit, een actie gevoerd om op Zondag de winkels den geheelen dag geopend te mogen houden, en het ver voer van bakkersproducten den geheelen dag toe te staan. In zijn jongste vergadering heeft ook het Convent van Christelijke Werkgevers- en Arbeidersorganisaties in de Voedings bedrijven zich met deze actie bezig ge houden. Het besloot een ernstig beroep op ons christelijk volksdeel te doen en zijn medewerking in te roepen, opdat de rust op den Zondag gehandhaafd blijve. Men viere de Sinterklaasavond op Za terdag of Maandag en geve z'n orders aan de bakkerij dus op die heide dagen. Zondagsarheid en ontheiliging van den dag des Hoeren kan op die wijze worden voorkomenl (Van harte ondersteunen wij dit be roep op het publiek. Red.) VESTIGING VAN NIEUWE BEDRIJVEN. Uitponden van vieesch. Ontleend is aan het verslag van de Tweede Kamer-besprekingen over het wetsontwerp tot wijziging van de Vesti gingswet kleinbedrijf 1937: Sommige leden bepleitten enkele wijzi gingen van deze wet, waarvan huns in ziens de wenschelijkheid reeds in de practijlk gebleken is. In de eerste plaats vestigden ziji er de aandacht op, dat ingevolge artikel 2 geen vergunning, als in het eerste lid van ar tikel 1 bedoeld (d.i. een vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken) noodig is in geval van verplaatsing eener inrichting naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelogen perceel. Wordt evenwel het vijfde lid van artikel 1 toe gepast, dan is bij verplaatsing wel een vergunning of, zooals de wet thans nog luidt, een toestemming noodig, n.l. van den minister van Economische Za ken. Voor dit verschil scheen dezen leden geen goede grond aan te voeren. Voorts wezen zij- er op, dat volgens ar tikel 10, tweede lid, onder a, geen ver gunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken vereischt is, wanneer bij overlijden van een ondernemer diens eigendom overgaat op zijn weduwe en/of zijn wettige minderjarige kinderen. Ook hier schijnt bij toepassing van artikel 1, lid 5, een andere gedragslijn gevolgd. Verder doen zich, aldus deze leden, moeilijkheden voor, wanneer tijdens den z.g. spertijd een meerderjarige zoon, die wellicht reeds jaren in de zaalk van zijn vader werkzaam is, dien vader na diens overlijden wil opvolgen. Dit is al even min zonder 's ministers toestemming (vergunning) mogelijk. Tijdens den spertijd heeft hij geenerlei zekerheid, ook al zou hij alleszins be kwaam en credietwaardig zijn en vol doende handelskennis bezitten, dat hij 's ministers toestemming (vergunning) zal verkrijgen. Enkele leden wezen er op, dat artikel 1 niet toepasselijk geacht wordt op het z.g. uitponden van vieesch door boeren. Bij toepassing van artikel 1, lid 5, wordt echter wel een vergunning (toestemming) geëischt voor dit uitpon den, wanneer het geschiedt door veever- zökeringsmaatschaippij:en. Deze leden wil len de onderlinge veeverzekeringsmaat- schappjjlen hierin vrijgelaten zien. Anderen zouden dit niet zonder beden king achten. Zij waren van meening, dat het uitponden slachten, anders dan voor eigen gebruik geacht moet wor den te vallen zoowel onder het eerste als onder het vijfde lid van artikel 1. HEFFINGEN OP BOTER EN MARGARINE. De Centrale Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties beeft een adres aan den minister van economische zaken ge zonden betreffende de beffingen op boter en margarine. Daarin wordt gewezen, dat in 1929 de margarine ongeveer de helft kostte van wat voor boter betaald moest worden. Thans bedraagt de margarineprijs 7Q pet van den boterprijs. Hierdoor drukken deze landbouwcrisis^ maatregelen 't zwaarst op de economisch zwakkeren. In het adres wordt berekend, dat bij een normaal margarineverbruik kg por week en per persoon) een bedrag van f 13,627a aan crisis-lasten per jaar moet worden betaald door een gezin van vier personen. Het gaat hier dus niet om een te verwaarloozen bedrag. Naar aanleiding hiervan wordt den minister verzocht het vraagstuk der hef fingen op boter en margarine opnieuw in overweging te nemen en dusdanige wij zigingen aan te brengen, dat de vroegere verhouding tusschen de kleinhandelsprij zen van boter en margarine 'hersteld wordt, HET CHR. WERKGEVERSVERBOND EN DE RIJKSBEGROOTING. Verlaging van de kosten van levens onderhoud bepleit. Voor de Groninger Club van het Ver bond van Prot.-Chr. Werkgevers in Ne derland heeft de Yerbondssecretaris, mr A. Hoekema uit Den Haag een causerie gehouden over de Rijksbegrooting voor het komende jaar. Naar de heer Hoekema aan het eind van zijn betoog meedeelde, sluit het Ghr, Werkgeversverbond zich in hoofdzaak hij het Regeeringsstandpunt aan. Wel staat het verbond lastenverlaging voor in het program van actie 1937 wordt de om zetbelasting genoemd als een der eerste lasten, welke, zij het ook geleidelijk, dient te worden afgeschaft dooh Spr. is met de Regeering van oordeel, dat van een beteekenende belastingverlaging, even min als van het inwilligen van allerlei wenschen, hoe nuttig en geboden ook, in de eerste jaren sprake zal kunnen zijn. Wel dient thans de verlaging van de kosten van levensonderhoud, die door de Regeering eveneens is toegezegd, met kracht te worden ter hand genomen door een geleidelijke verlaging en verdergaan de afschaffing der crisisheffingen. De toestand, welke ook weer uit de begroo ting 1938 van het Landbouwcrisisfonds blijkt, dat heffingen het dubbele opbren gen van hetgeen het corresipondeerende (product aan steun behoeft, ten einde daarmede andere producten te kunnen steunen, mag niet bestendigd blijven. BELANGRIJKE SAMENKOMSTEN DER MIDDERNACHTZENDING. Zooals in dit nummer wordt geannon ceerd, zal a.s. Woensdag te Goes in het Schuttershof worden gesproken over het werk der Middernachtzending. De burge meester de heer Mr van Dussel- d o r p, zal eerst bet woord voeren. Daar na zal een der mannen uit de practijk, de heer B r u a s e uit Den Haag allerlei mededeelingen doen over den strijd tegen ontucht en zedeloosheid, terwijl Ds van Heiningen uit Wolf aarts dijk het slot woord hoopt te spreken. Het Bestuur vertrouwt, dat er Jvoor deze samenkomst bij de leden der ver schillende kerken (dames zoowel als heeren) veel belangstelling zal bestaan. Daar heeft het moeilijke, maar ook ge zegende werk der Middernachtzending recht op, welk werk, zooals bekend, ooik in Zeeland weer is ter hand genomen. Ook in onze provincie is het noodig, dat er adressen zijn, waar personen, die 'hulp en raad noodig hebben, zich kun nen vervoegen, maar ook burgemeesters, predikanten, enz. voor moeilijke gevallen in hun gemeenten advies 'kunnen verkrij gen. De toegang tot deze samenkomst, die om 8 uur begint, is geheel vrij. Het bovenstaande geldt in hoofdzaak ook 'voor de vergadering te Koude- kerke op Donderdagavond. Hier zuilen behalve de heer Brusse, Ds Heij en Ds van Kooten spreken. Dat beide vergaderingen mogen sla gen I Streekplancommissie Walcheren. In de een dezer dagen in bet ge bouw van het Provinciaal bestuur van Zeeland gehouden algemeens vei gadering der „Streekplancommissie Walcheren" is tot voorzitter dier Commissie benoemd de heer mr dr R. W. Graaf van Lynden te Koudekerke; tot secretaris de heer Ir A. Rothuizen en tot penningmeester de heer Mr J. M. Pilaar, beiden te Middel burg; tot plaatsverv. voorzitter de heer G. A. van Woelderen te Vlissingen en tot plaatverv. secretaris-penningmeester de heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens. MIDDELBURG. Sahoolgeldverordening Gymnasium. Weer dwang van hoogerhand. De verorde ningen op de heffing en op de invorde ring van schoolgelden op bet Gymnasinm zijn goedgekeurd tot 1 Sept. 1.1. Sindsdien is door bemiddeling van Ged. Staten aaii B. en W. kenbaar gemaakt, dat het, in de thans weder nieuw vast te stellen hef fingsverordening, opnemen van een be paling, overeenkomende met art. 10 van de schoolgeldregeling voor de R.H.B.S., als eisch voor goedkeuring zal worden gesteld. Genoemd art. behelst een school- geldverhooging met betrekking tot niet bevorderde leerlingen. Hoewel B. en W. het zich tot een plicht rekenen mede te deelen, dat zij1 een der gelijke verhooging niet billijk en verde digbaar achten tegenover de schoolgeld- plichtigen, zien zdji zich in de gegeven omstandigheden niettemin genoopt haar ter bekrachtiging aan den Raad voor te leggen. In art. 9 der heffingsverordening wordt nu volgens het ontwerp van B. en W. gelezen, dat voor na 1 Sept. 1937 toe gelaten leerlingen, die, na reeds eenmaal in een school van voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs niet tot een hoo- gere klasse te zijn bevorderd, op1 het Gymnasium andermaal niet tot een hoo- gere klasse worden bevorderd, öf voor de tweede maal het onderwijs in de zesde klasse volgen, anderhalf maal het school geld verschuldigd is. VLISSINGEN. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdagmiddag. Aanwezig 17 leden, afwezig de heeren Edelman wegens ziek te en Marijs met kennisgeving. De heer Castel kwam wat later ter vergadering. De N.V. Wandelhoofd Vlissingen meld de, dat zij) de optie op de terreinen tegen over de pier niet wenscht te verlengen. Aan den heer A. A. Nagelkerke werd eervol ontslag verleend als leeraar aan de Avondschool voor N.O. pÏG Overeenkomstig het voorstel werd na enkele opmerkingen 'besloten tot het on gevraagd eervol ontslag aan den heer W. de Wolf als directeur van de Arbeids beurs. Bij het voorstel om een administrateur bij de politie aan te stellen, zeide de heer Van Oorschot dat zijn fractie hier aan wil medewerken, niet om de hou ding van den heer de Wolf te rechtvaar digen, maar opdat B. en W. hun belofte zullen kunnen inlossen en ook met de vrouw en kinderen rekening moet wor den gehouden. De heer D e Bart zeide, zich niet met het standpunt der andere S.D.A.P.-ers te kunnen veieenigen. Hij' stemde al leen tegen, ook nadat de voorzitter ge zegd had, dat de Commissaris van Poli tie zich met dezen gang van zaken heeft vereenigd en de heer Rorije had ver klaard, dat men gaarne een streep onder de rekening wilde zetten. Goedgekeurd werd een aanvulling op de lijst van ambtenaren, die door B. en W. mogen worden benoemd, andere wer den van de lijst verwijderd. Aan de N.V. Kon. Zeeuwsche Was- scherij Volharding werd toestemming verleend tot den bouw van een schoor steen van 30 M. op haar terrein aan den Singelweg. Enkele perceelen grond wer den verkocht. De prij's voor grond tusschen Hobein- straat en Brouwenaardstraat werd vast gesteld op f 18 en aan de Hobeinstraat (Oostzijde) op f 15 per vierk. M. Met de Kon. Miji. de Schelde werd een ruiling van grond op het Eiland aangei- gaan bij de Westzijde van de Hobein straat. De Raad ging accoord met het vermin deren van de rente van 4% op 3,6 pet. van de leening ad f 60.000, aangegaan door de Goöp. Vereen, tot exploitatie van het openbaar slachthuis met de Nuts- spaarbank. Voor deze leening is de ge meente garant. Eveneens met een voorstel om een 4 pet. leening per resto groot f 221.000 met 1 Maart 1938 te converteeren in een 3,5 pet. leening. De gemeentelijke subsidie voor Maat schappelijk Hulpbetoon werd voor 1937 van f 124.000 op f 129.000 gebracht. Bij de rondvraag werd den heer Hil- dernisse toegezegd dat overwogen zal worden of er iets te doen is tegen bet bezwaar, dat honden loopen op terreinen die besmet zijn met mond- en klauwzeer. De vergadering was binnen een half uur afgeloopen. WALCHEREN. Serooskerke (W.). Voor het Comité v. Chr. Winteriezingen trad Donderdag avond in de Geref. Kerk op Ds F. G. Meijster van Rotterdam, met het onder werp: „De opgroeiende generatie". Het oudere geslacht heeft niet veel meer aan te bieden als een failliete boedel. Het heeft naar het oordeel der jongeren de oorlog doen ontstaan en de vrede doen mislukken. Bij de jongeren in alle Europeesche lan den is hartstocht voor de daad. Zij zien tot de ouderen niet bewonderend op; veeleer eischen ze zelf 'hun bewondering. Evenwel moeten ze trouw vermaand wor den. Nooit mag het besef van eigen zonde ons van opivoeden 'en vermanen der jon- gerer generatie afhouden. „Generatie" is een positief woord. Het wil zeggen daad- gemeensohap, samengesteld en samenstel lende eenheid. Bij de jeugd van thans zien we velerlei verstokende invloeden, die haar belet een generatie te worden. Spr. wijst op het humanisme, onschriftuurlijke wijsbegeerte, als kwelwater doorgesijpeld, valsche erotiek, lustcultuur. Vroegere ge slachten hadden nog de mogelijkheid van isolement. Volgens de 'jongeren zat daar nu juist het groote gevaar voor verstar ring. Spr. wees voorts op de cynische trek bij vele werkloozen. In deze genera tie, die geen generatie worden kan, staan wij met het Woord van God. „Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver houden?" was den gewoonte-psalm geworden. Hij heeft voor ons een nieuwe inhoud gekre gen. In weerwil van vereenigingen en bonden is onze tijd door en door egoïs tisch. Vele jongeren gaan uit van de stel ling: al wat uit natuurlijk verlangen op komt, is goed. Het huwelijk is1 niet heilig en niet veilig meer. De duivel is er oip uit, de jongeren af te snijden van de bron. Onze roeping is: eerst discipelen te zijn 'en daarna apostelen. Schild aan schild, moet de christenheid een eenheid vormen, om het heil te zoeken voor het jonge geslacht. Domburg. Geslaagd voor waterbouw kundig opzichter de heer J. de Kam, al- bier. Naar wij; vernemen bestaat al'hier bij een Dames-comité het voornemen ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurte nis ten paleize Soestdijk, een baby-uitzet te schenken aan de eerstvolgende kraam vrouw al'hier, die daarvoor in aanmer king komt. „Handelsbelang" begint met haar reclame-campagne Maandag 1 Novem ber. Bij de heer S. van Zetten is een etalage gemaakt van voorwerpen, welke zullen worden verkocht voor bonnen aan den meest biedende. De bonnen worden verstrekt door 22 neringdoenden bij aan koop van f0.25. Een kaart met de 22 verschillende bonnen zal gelden voor 100 punten. Dit jaar zal er geen optocht zijn met St. Nicolaas. Moet de G'hr. School al hier verdwijnen? Gisteravond ver gaderde de 'Ghr. Schoolvereeniging. Het bleek, dat het bestaan der Ghr. School vereeniging aan een zijden draad hangt. Maandag hopen wij meer hiervan te kun nen melden. Oostkapelle. Gemeenteraad. Vrijdagmorgen vergaderde de Gemeente raad. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken: Verzoek van de K. N. A. G. om verlaging van personeele belasting. Voor kennisgeving aangenomen. Inzake de circulaires betreffende de steun aan kleine boeren deelt de voorzit ter mede, dat B. en W. hieromtrent een lezing hebben bijgewoond te Middelburg, dooh dat B. en W. voorstellen om deze zaak aan te houden om uit te rekenen wat de kosten hiervan voor de gemeente zullen bedragen. Dhr Brand vindt het moeilijk om hier de grens te trekken tusschen groot- en kleinbedrijf. Hij zou liever een welstands- grens ingevoerd zien. Wet'h. Maljaara zegt, dat er aan deze regeling heel wat vast zit. Hij vindt het grootste bezwaar de hooge kosten, welke er op de gemeente zullen worden gelegd Dhr Zwemer zegt, dat, al zijn er vele moeilijkheden, het toch een nuttige zaak is, omdat vele van deze menschen het hard noodig hebben. De voorzitter zegt, dat er besloten ia Een grootsche bijeenkomst in het Ameterdamsche Concertgebouw. De samenkomst, die gisteren in het Concertgebouw te Amsterdam werd ge houden ter herdenking van den honderd sten geboortedag van den grooten Neder lander, is geworden een bijeenzijn op boog plan. Een uitgelezen schare van autoriteiten en hoogwaardigheidsbeklee- ders was met de kleine luyden opge komen om dit feest der gedachtenis te vieren. De vergadering vond plaats in de groote zaal van het Concertgebouw, die geheel gevuld was. De rand van het po dium was met oranje-crysanten versierd. D r G o 1 ij n. die met het herdenkings- comité klokslag kwart voor elf 't podium betrad, werd met luid applaus begroet. Staande werd gezongen Psalm 68 16, waarna Dr 'Colijn Psalm 91 las en in gebed 'voorging. Een woord van welkom richtte spr. inzonderheid tot de kinderen van wijten Dr 'Kuyper, waarvan er twee door den dood werden weggenomen, tot de 90-jarige zuster van den overleden staatsman, Mevr. Doauer. Rammelman ElsevierKuyper, die het optreden van haar broer geheel mocht meemaken, tot den 'gezant van Z.-Afrika Dr H. D. Broek- huyzen, de lands- en stads-Overheid, den vertegenwoordiger van de Leidsche Uni versiteit en den rector-magnificus en den secr. van den Senaat van de Technische Hoogeschool te Delft. Hierna ging Dr 'Golijn over tot het uit spreken van zijn rede „Dr Kuyper als nationale figuur", waarvan we reeds ver slag gaven. Ze werd met langdurig ap plaus beloond. 'Dr Colijn deed. hierna voorlezing van een telegram van het Joh. Calvijn-gezel- schap uit Hongarije, onderteekend door Prof. Dr J. Sebestyen (applaus). Hierna werd gepauzeerd. Om 2 uur ving de middagvergadering aan, eveneens zeer druk bezocht. Staande werd gezongen het eerste cou plet van het Lutherlied. De gisteren ge noemde sprekers voor de middagverga dering hielden nu achtereenvolgens hun 15 münuten-toespraak, die, evenals de rede van Dr Colijn, door de N. G. R. V. werden uitgezonden. Orgelspel van dhr Jac. Oort wissel de de redevoeringen af. Hierna sprak D r G o 1 ij n een slot woord, waarin hij dank bracht aan de autoriteiten voor hun aanwezigheid, de regelingsoommissie, de schrijvers van de bijdragen in het gedenkboek en aan Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman, die de Ghr. Staatk. Partij in Ned.-Indië verte genwoordigde ((applaus-. We moeten, aldus Spr., heengaan in het besef, dat we een roeping hebben die niet achterstaat bij die van onze voor gangers. Op het fundament door hen ge legd moeten we voortbouwen. Daartoe moge dezen dag onze handen en de moed in het hart versterkenl Staande werd hierna gezongen Gez. 96, waarna Prof. Dr J. Ridderbos de herdenking met dankgebed sloot. Onder de machtige tonen van het Concertge bouworgel stroomde het gebouw leeg. In de bijeenkomst is gistermiddag me degedeeld, dat ds W. F. A. Winckel te Blaricum wegens zijn bijzondere ver diensten op het gebied van beschrijving van dr Kuyper en diens leven tot ridder in de orde van Oranje Nassau is be noemd. om een collecte in de gemeente te hou den voor het plaatselijk oomité voor de steunverleening. Besloten werd om deze zaak aan te houden. De verordening, regelende de benoem baarheid van gemeenteveldwachters werd gewijzigd. Ingekomen is een nieuw request van de Villaparkbewoners om het laatste gedeel te van den Burg. van Teylingenweg af te sluiten voor rijwielen en voertuigen. De voorzitter zegt, dat B. en W. een vorig maal aan de bewoners hebben be richt, dat afsluiting onmogelijk was, het plaatsen van een verkeersbord gevaarlijk door e.v. niet naleving en te weinig poli tietoezicht, doch dat de eenige oplossing was het opsnoeien van de haag voor het perceel van dhr Drabbe, waartoe genoem de heer niet wil meewerken. B. en W. zien nu dezelfde moeilijkheden. Dhr Zwemer wil door wijziging van da politieverordening genoemde heer hiertoe dwingen. (Ook Goes heeft zulk een veror dening. Red.) Besloten werd om dit verzoek nog nar der aan te houden voor onderzoek. Ingekomen is een verzoek van de be woners rond „Gelges" om een straatlan taarn te willen plaatsen. B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken, omdat er anders meerdere verzoeken kunnen komen. Dhr Brand stelde voor om dit verzoek in te willigen, aangezien hier veel per sonen in een kleine omgeving bij elkaar wonen. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 1 stem (dhr Maljaars). Ingekomen ia een verzoek van de V. V. V. „Mooi Oostkapelle" om een hooger subsidie. B. en W. hebben twee mogelijkheden overwogen: le de subsidie te verhoogen van f 10 tot f 25; 2e. een bedrag ineens beschikbaar te stellen voor de samen stelling van een folder. Jhr van Adrichem Boogaert voelt meer voor het laatste, omdat een folder van groot belang is. Dhr Brand stelt voor om deze zaak aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2