l CHEVROLET P. LOUISSE Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De wijziging van de Dienstplichtwet. JUIST MEVROUW, HET STOFFENHUIS - GOES Belangrijkste Nieuws CHEVROLET behartigt Uw belangen. ZATERDAG 30 OCT. 1937 52c JAARGANG - No. 26 Chique stoffen voor Mantels en Japonnen koopt U in Op modegebied altijd toonaangevend! gsw'TF] SsgWhl Chevrolet-bedrijfszuinigheid GOES Westwal 44 Tel 287 MIDDELBURG Gortstr. 29-30 Tel. 569 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 444SB Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA A5onC9ü!9»«S5?|]B 'S® POF •cwlsal Weekabonnementen voor Middelburg Goea en Vllssingen f 0.20 Loase nummers S cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het oordeel van de Tweede Kamr. Aan het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet is het volgende ontleend: Vrij algemeen erkende men, dat de hui dige internationale omstandigheden er toe leiden, dat ook het Nederlandsche volk zwaardere lasten moet dragen ten behoeve van de personeelsvoorziening van de weermacht. Verscheidene leden merkten evenwel op, dat de onderhavige voorstellen tech nisch onuitvoerbaar zijn, aangezien zij worden gedaan in een tijd, waarin een zeer groot tekort is aan kader. Naar hun meening is de technische uitvoerbaarheid van het regeeringsvoor* stel in de eerste plaats afhankelijk van het antwoord op de vraag: hoe komt een voldoend aantal officieren en onder-offi cieren, die voor hun taak alleszins be rekend zijn, ter beschikking om aan 32.000 dienstplichtigen gedurende 11 maanden, voor wat de onberedenen of 12 maanden, voor wat de beredenen be treft, een intensieve opleiding te geven? Naar deze leden hadden vernomen, is de toestand bij de regimenten infanterie thans zoo, dat het kader niet alleen niet voor zijn taak berekend is, maar dat het gebrek aan kader zelfs zoo groot is, dat er officieren noch onderofficieren aan wezig zijn voor de voorjaarsploeg. De leden, hier aan het woord, vestig den de aandacht op berichten, als zou op het oogenblik aan de K.M.A. een schoolopleiding van slechts een jaar plaats hebben, ten einde het volgende jaar over 50 beroeps-luitenants te kun nen beschikken. Deze leden andere leden sloten zich hierbij aan konden moeilijk aannemen, dat de aldus gevorm de officieren berekend zullen zijn voor hun taak. Eenige leden vroegen de aandacht voor de meening van deskundigen, dat de voor de wijziging der Dienstplichtwet nood zakelijke gelden beter op een andere wijze kunnen worden besteed dan de regeering thans voorstelt en wel ten behoeve van materiëele voorzieningen, in het bijzon der ter versterking van de lucht macht en de luchtverdediging. De noodzaak van dergelijke voorzienin gen blijkt wel sterk uit de krijgsverrich tingen in Abessinië en uit hetgeen zich thans in China afspeelt. Enkele leden achtten het ontworpen stelsel niet doeltreffend. Zonder loting, zonder vrijstelling wegens broederdienst, zonder wettelijke regeling van de overige aanspraken op vrijstelling komt men tot willekeur. Deze leden bepleitten een kor ten oefeningstij d. Deze is zeer wel moge lijk, als men den dienstplichtigen en anderen militairen geen moeilijkheden in den weg legt ten aanzien van hun staatkundige overtuiging. De liefde van het volk voor de weermacht zal dan groo- ter worden; dit zal ook aan de weermacht ten goede komen. Ook de eenvoudigen zullen voor de kaderopleiding in aan merking moeten komen. Het officiers- korps zal gevormd moeten worden uit mannen van alle maatschappelijke klas sen en niet, gelijk thans, schier uitslui tend uit een enkele klasse. Hiertegenover werd van verschillende zijden opgemerkt, dat de dienstplichti gen, indien zij zich aan de krijgstucht onderwerpen, niet de geringste moeilijk heid vanwege hun staatkundige overtui ging ondervinden. Voorts wees men er op, dat ook thans allen, die aan de noodzakelijke eischen van schoolopleiding beantwoorden, voor het kader kunnen worden bestemd. Enkele leden, die zich stelden op het standpunt, dat oorlog en oorlogstoerus ting ongeoorloofd zijn, doch tevens van meening waren, dat, indien wij nu een maal een weermacht bezitten, de man schappen zoo goed mogelijk dienen te zijn geoefend, twijfelden wegens de uit- eenloopende meeningen van de deskun digen sterk aan de juistheid van een eersten oefeningstiijd van. 11 maanden. Naar hun meening loopen wij ook bij dit wetsontwerp het gevaar, dat toegegeven wordt aan overdreven eischen uit mili taire kringen. Verscheidene leden, die in dezen tijd de noodzakelijkheid van versterking van onze weermacht niet ontkenden, meen den, dat het dubbele voorstel van de re geering te ver gaat. Gesteld voor de keuze: uitbreiding van het contingent of verlenging van den eersten oefeningstij d, kozen zij het eerste, omdat het hun rechtvaardiger toescheen de latten over meer burgert te verdeelen dan een aantal burgers individueel zwaar der te belasten. Daarbij komt, dat het contingent in den loop der jaren in ver houding tot de bevolking van ons land geringer is geworden. Boven het voorstel van de regeering zouden deze leden de voorkeur geven aan een contingent van ongeveer 30.000 man, waarvan de onbe redenen een eersten oefeningstijd van 6 maanden zouden hebben. Sommige leden verklaarden zich niet te willen verzetten tegen het opleggen van personeele en financiëele offers, wel ke in het licht der huidige omstandig heden onvermijdelijk zijn. Noch tegen uitbreiding van het contingent, noch te gen verlenging van den duur der eerste Sommige leden vToegen of de regeering voor het bijbrengen van voldoende ge oefendheid niet te zeer hecht aan den eersten oefeningstijd en of het zwaarte punt niet meer naar de herhalingsoefe ningen moet wordten verlegd. De vergrooting van het contingent. Met een aanzienlijke vergroot!ng van het contingent kon men zich algemeen vereenigen. Tegen de voorgestelde verhoo ging tot 32.000 man rezen echter van verschillende zijdien bezwaren. Vele leden betoogden, dat het uiterst moeilijk te beoordeelen is of de voorge stelde uitbreiding in 'haar vollen omvang noodzakelijk is. 'Zij zouden het op prijs oefening hadden zij principiëel bezwaar. Deze leden zouden het echter voldoende achten, indien de duur van de eerste oefening voor de onberedenen werd ge bracht op 8 maanden. Het contingent zouden zij willen verhoogen met 8000 man en dus brengen op 27.500 man. Andere leden sloten zich in zooverre bij de hierboven aan het woord zijnde leden aan, dat ook zij van meening waren, dat het tweeledige voorstel van de regee ring te ver gaat. Verscheidene andere leden konden zich daarentegen met het tweeledige voorstel van de regeering vereenigen. De eerste oefeningstijd. Zeer vele leden verklaarden zich met een eersten oefeningstijd van 11 maanden voor de onberedenen niet te kunnen ver eenigen. Hierbij ging men er van uit, dat een langer iverblijf in de kazerne dan noodig is voor eigen opleiding en oefening, bet gehalte en den geest van den troep be derft en de geoefendheid doet afnemen. Het leidt, vooral in den winter, tot het beruchte „rondhangen" en kweekt weeT de beschouwing van het kazerne-leven als lijntrékkerij en nutteloos tijddooden. Ten betooge dat 5Va maand, ten hoog ste 6 maanden, mits met den tijd wordt gewoekerd, voldoende zijn voor de africh ting van de onberedenen, heriepen ver scheidene leden zich op publicaties van deskundigen, onder wie een aantal gepen- eionneerde opperofficieren. Hij de behandeling van dit onderwerp lieten de 'hier aan het woord 'zijnde leden zich leiden door drie overwegingen a. een lange oefeningstijd is schadelijk voor den geest en de tucht; b. de wintermaanden zijn ongunstig voor de oefening; c. de eerste opleiding moet haar be kroning en einde vinden in de groote manoeuvres; bij een daarna voortgezette opleiding gaat de belangstelling er bij het kader en de dienstplichtigen uit. 'Ook brachten de hier aan het woord zijnde leden ter sprake het argument van de regeering voor de verlenging van den eersten oefeningsduur: het beschikken over een voldoende aantal geoefende troe pen. Naar het oordeel van de 'leden, hier aan het woord, zal dit doel op deze wijze niet worden bereikt: tweemaal per jaar zal er gedurende eenige maanden aan ge oefende infanterie niet meer aanwezig zijn dan een halve lichting wellicht een 10.000 man, terwijl de andere helft dan nog niet of nauwelijks geoefend is. Voorshands waren deze leden van oor deel, dat de eerste oefeningstijd tot ten hoogste 7 maanden zou kunnen worden verlengd. Tegenover de verschillende groepen van leden, die allen een eersten oefeningstijd van 11 maanden voor de onberedenen te lang achtten, stonden vele leden, die of dit voorstel van de regeering goedkeur dien, of zich bun oordeel voorbehielden, omdat de regeering niet voldoende toe licht, waarom de diensttijd van 51/* maand juist met 100 pet. moet worden verlengd. De laatstgenoemden erkenden, dat 51/* maand stellig te kort is. Wat nergens' ter wereld mogelijk is kan ook in Nederland niet geschieden. Maar dat daarom de duur van de eerste oefening verdubbeld zou moeten worden, konden zij volstrekt niet inzien. Sommige leden konden niet inzien waarom de regeering alle onberedenen, voor wat betreft den oefeningsduur, over één kam scheert. stellen, indien de regeering nader wil motiveeren, waaTom de lichting aanstonds 32.000 man sterk moet zijn, hoewel toch vaststaat, dat de bewapening nog niet vol doende is en bet aantal beroepsofficie ren en onderofficieren ook te gering is. Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde uitbreiding van bet con tingent geen bezwaar te hebben. De vrijstellingen. Algemeen erkende men, dat bij' een zeer sterke vergrooting van bet contingent de loting behoort te vervallen en de be staande regeling van de vrijstelling we gens broederdienst niet ongewijzigd kan worden gehandhaafd. Zeer ve'le 'leden meenden evenwel, dat de wijze, waarop het overschot aan ge wone dienstplichtigen wordt weggewerkt, in de wet moet zijn geregeld. Evenmin konden de hier aan het woord zijnde leden zich vereenigen met -het denk beeld, de na keuring en herkeuring goed- gekeurden te schiften in geschikten en minder gesohikten. Het moet niet kunnen ■gebeuren, dat iemand, die voor den dienst volkomen geschikt is, als minder geschikt toch nog wordt afgewezen. De hier aan het woord zijnde leden gaven de regeering in overweging, van het jaarlijksche overschot gebruik te maken ter verlichting van de lasten der groote gezinnen, die door verzwaring en uitbrei ding van den dienstplicht bet meest wor den getroffen. Met het oog op den zwaren last, welke door de uitbreiding van den dienstplicht op de groote gezinnen zal worden gelegd, werd gevraagd of het ,niet billijk zou zijn, van de ongehuwden en de hoofden van kleine gezinnen een weerbelasting te vor deren. Vele leden vonden de kostenberekening weinig overzichtelijk opgesteld. De Kamer is niet in staat zich een juist beeld te vormen van de uitgaven, die van de aan neming vaa dit wetsontwerp het gevolg zullen zijn. DE TOESTAND IN SPANJE. Complet der Basken? Radio Espana te Bilbao seint een dag order rond van den militairen gouver neur, waaruit valt op te maken, dat men een complot van Bastische separatisten op het spoor is. De opstand zou in Bilbao beginnen en zich vandaar over het geheele Basken land uitbreiden. In de dagorder wordt aan de bevolking 48 uur tijd gegeven, om alle wapenen, die zij nog in bezit zou hebben, uit te le veren. Allen, bij wie daarna nog wapenen worden aangetroffen, staat de doodstraf te wachten. Van alle punten van het rechtsche Sipanje komen berichten binnen over slecht weer. Alle rivieren treden buiten haar oevers, waardoor aanzienlijke scha de wordt aangericht. Bovendien worden de krijgsverrichtingen er door bemoei lijkt. De stellingen aan het front staan onder water en achter het front belem meren de doorweekte wegen de levens middelenvoorziening en de troepen bewegingen. NIEUWE IMPASSE TE LONDEN. In de vergadering de ondercommissie voor de niet-inmenging, die gistermiddag onder voorzitterschap van lord Plymouth is gehouden, zijn do besprekingen weer op het doode punt gekomen. De Russische vertegenwoordiger, Mais- ky, verklaarde namelijk, dat zijn regee ring noch de Britsche voorstellen van 14 Juli, noch de Fransche voorstellen van 16 October in hun geheel kan aanvaarden. Von Ribbentrop stelde de vraag, of Rus land deel zou blijven nemen aan de niet- inmenging, of tot openlijke inmenging zou overgaan. „Ik zie geen weg, aldus vervolgde hij, waarlangs wij verder kun nen komen, indien de sovjet-unie haar standpunt niet wijzigt. COMPLOT TEGEN SCHUSCHNIGG ONTDEKT. Er dreigt nog gevaar. Volgens officieele berichten uit "Weenen heeft men daar gisteren een complot ont dekt gericht tegen het leven van bonds kanselier von Schuschnigg. Het gevaar voor het leven van den kanselier zou nog niet geheel geweken zijn, omdat twee le den van de buitenlandsche terroristische organisatie, die, naar men verzekert, naar de Oostenrijksche hoofdstad gezon den zijn om den aanslag te plegen, zich nog in vrijheid bevinden. Men vreest, dat zij voornemens zijn hun taak ten einde te brengen door 'n bom te werpen naar den automobiel van von Schuschnigg, wan neer deze zich van zijn particuliere wo ning in een der voorsteden naar de kan selarij zal begeven. Nader wordt gemeld, dat hier wel zeer is overdreven. Oip 20 October 'hebben twee vreemde lingen, die een sterk buitenlandsoh accent spraken een tabakswinkel in de nabijheid van de woning van Schuschnigg bezocht. Zij' vroegen den winkelier bijzonderheden over de ligging van de woning van Schuschnigg en naar zijn gewoonten. De winkelier stelde de politie 'hiervan in kennis. De vreemdelingen zijn niet terug gevonden. PRINSES EN PRINS WEER OP HET PALEIS SOESTDIJK. Gisteravond om 7 uur zijn Prinses Ju liana en Prins Bern'hard weer op het paleis Soestdijk aangekomen. Het Prin selijk Paar kwam per auto, welken de Prins zelf bestuurde, terwijl Prinses Ju liana naast hem bad plaats genomen, van Apeldoorn. Enkele leden van de hofhou ding volgden in een tweeden auto. Om zes uur waren de Prinses en de Prins van Het Loo vertrokken. H. M. de Koningin deed hun tot in de hall van het paleis uitgeleide. HET AMBTENARENVERBOD. Naar men aan de „N. R. G." mededeelt, is een Kon. besluit in voorbereiding, waarbij de bestaande bepalingen omtrent verboden lidmaatschappen van bepaalde politieke organisaties voor ambtenaren worden afgeschaft. De regeering zou het voornemen hebben, weer tot de oude be palingen, welke voor de instelling van het z.g. ambtenarenverbod golden, terug te keeren. HET HUWELIJKSGESCHENK VAN DE KON. LANDMACHT VOOR HET PRINSELIJK PAAR. Het huwelijksgeschenk, dat de Konink lijke landmacht aan het Prinselijk paar zal aanbieden, n.l. een zeer fraai bewerkt kamerscherm, is thans gereed gekomen. Het is vervaardigd in de afdeeling hout bewerking van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg. Voordat de officieele aanbieding zal plaats hebben, zal het scherm in de Kunstzaal Kleykamp te 's Gravenhage worden tentoongesteld. De datum, waarop de officieele aanbie ding zal geschieden, is nog niet vastge steld. DE BEGROOTING VAN HET WERK- LOOSH El DSSUBSI DIEFONDS. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Ontleend is aan het voorloopig Verslag over de begrooting van het Werkloos- 1938: Naar aanleiding van de mededeeling van den minister in de memorie van toe lichting, dat de regeering meent met een voorloopig bescheiden vermindering van de financieele nooden der gemeenten re kening te mogen houden, stelden enkele leden de vraag of voor deze verwachting wel voldoende grond aanwezig is. Zij we zen in dit verband op de ter zake gehou den enquête door de Vereeniging van Ne derlandsche gemeenten, welke te dien aanzien weinig hoop geeft. Binnenland. De Tweede Kamer over de wijziging der Dienstplichtwet. Afschaffing crisisaccijns op rund- en kalfsvleesch. Steun aan de tuinders. Buitenland. Moordcomplot tegen Schuschnigg ontdekt. De regens in Spanje belemmeren de krijgsverrichtingen. 20 verschillende modellen, waaronder 5 nieuwe chassis met naar voren geplaatst stuur, waardoor •^■19 tot 23% meer laadoppervlak. Voortaan ook voor Uw zwaar ver voer tot I 4 T. (totaal treingewicht Verscheidene ledn drongen er op aan, de extra-bijdragen aan de gemeenten, waarvoor zij noodig blijken te zijn, voor het volle bedrag uit te keeren en dus los te laten het in afwijking van den aan- vankelijken opzet van de betreffende re geling ingevoerde systeem om het bedrag der extra-bijdragen slechts ten deele als subsidie aan de gemeenten uit te keeren en voor het overige 'bedrag aan de ge meenten desgewenscht voorschotten te verstrekken. Eenige leden konden de wijze, waarop de regeering de groote havensteden in de gelegenheid heeft gesteld, over te gaan tot een tijdelijke verlaging van de haven tarieven, kadegelden en terreinhuren, (geenszins bewonderen. Zij! achtten een dergelijke wijze van financiering door middel van subjectieve bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds weinig be vredigend. Gewezen werd op het eigenaardige ver schijnsel, dat voor de verleening van sub sidie aan de gemeenten de regeering de kleine zelfstandigen ten aanzien van de werkverschaffing wel, maar ten aanzien van de steunverleening niet als werk- loozen beschouwt. Dientengevolge worden aan plattelandsgemeenten, waar men over betrekkelijk veel objecten voor werk verschaffing beschikt en men b.v. kleine boeren in hun eigen bedrijf te werk kan stellen, de uitgaven ten behoeve van de kleine zelfstandigen voor een groot deel uit bet Werkloosheidssubsidiefonds ver goed, terwijl daarentegen groote stads gemeenten voor baar uitgaven ten bate van de kleine zelfstandigen in het geheel geen uitkeering uit het Werkloosheids subsidiefonds ontvangen. Enkele leden vestigden nog de aan dacht op de voortdurende toeneming der uitgaven voor armenzorg, waardoor de financieele positie van vele gemeenten onhoudbaar is geworden. Ondanks het feit, dat de werkloosheid afneemt stijlgen de uitgaven voor armenzorg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1