De Dr Kuyper-herdenking L URG S8AAR 8IJ .BURG 'ECULAAS i Uit de Provincie DE ZEEüW van Vrijdag 29 October 1937 - 2e Bla<2. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag mgeboden. KOOP, en Dinsdag, feslij ij es 49 ct. feken 7 jithemden 69 jizep.str. 23, Goes jrobeerd, serd. - GOES 10, Tel. 468 IET aan H. Lam- leinkenszand en ichtig getekende DX40 c.M.) voor 150. Betaling na 11- en 2-p. wagen Ie boerenwagens Iriewielskar, rol- rroote eegde, wa- Iploeg. 1MSE, Ovezand. POP: SUIKERBIETEN Wolfaartsdijk, [>OP: WERKPAARD 1STE NABOUW INGEN. fOOLE, Souburg. KOOP: h en Westeinder Alles B ge- ÏER, Vinkenisse, 3VRAAGD: COÖP. DINTEL- voor ongeveer lieten op te kun- NOORDHOEK, bland. ftiensttreding ge- IKNECHT. ]ide werken. /EG, Lewedorp. fi Onder enorme belangstelling heeft (de Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag gisteren in de Apollohail te Amsterdam, aan den vooravond van de viering van Kuypers 'honderdsten geboor tedag een ledenvergadering gehouden, die wat de opkomst 'betreft uniek is in de annalen der vereeniging. Duidenden waren tezamen gekomen en de politie had voor de toegang van de velen en het af en aanrijden der talrijke auto's uitvoerige orde-maatregelen getroffen. De bijeenkomst stond onder leiding 'van den president-directeur, D r H. C o 1 ij n, die met luid applaus begroet werd toen hij: de hal betrad. 'Op het podium hadden plaats genomen de kinderen van Dr A. Kuyper, de minis ters van Dijk en de Wilde, de burgemees ter van Amsterdam Dr de VUugt, direc teuren, curatoren en 'hoogleeraren der Vrije Universiteit. D'r Colijn opende de bijeenkomst met het doen zingen van 2 verzen van Psalm 146, 'het lezen van Psalm 138 en gebed. Hierna werden door de klein-kinderen van wijlen de 'heeren Jac. v. Oversteeg, R. C. Verweyck en D Schut, bloemen aan geboden aan Mevr. Colijn en Mevr. Ver dam, resp. eere-presidente en presidente van het Vrouwencomité V. U.-plan 1937 en aan de dochters van wijlen Dr Kuyper (applaus). Dr Colijn heette hierna allen welkom en 'deelde mede, dat hij ditmaal geen openingsrede 'houden zal. Het agendum is daarvoor ook te overladen. Daarom stelde hij het Hall. Vocaal Kwartet in de gelegenheid twee nummers van 'het pro gramma ten gehoore te brengen. Op schoone wijze zongen To v. d. Sluys, Suze Suger, Louis v. Tulder en Willem Ra- velli o.a. het lied van Kuyper: Voor mij, één zucht beheerscht mijn leven. Achtereenvolgens hebben daarna het woord gevoerd de dames Mevr. S. Ver- dam-Okma, Mevr. L. B. Woltjer-v. Schel ven en Mevr. J. Potgieter-Olivier, om de in Nederland, Indië en Z.-Afrika inge zamelde bedragen voor de extacte facul teiten aan directeuren te overhandigen. Alle spreeksters oogstten een luid ap plaus. Hierna voerde D r C o 1 ij n het woord. Toespraak Dr Colijn. Spr. ving zijn toespraak aan met woor den van dank jegens de drie spreeksters (bijval). Wie er overigens door spr. moe ten bedankt worden, dat is niet zoo een voudig, wijl achter de actie in Nederland 30.000 vrouwen staan. Ons hart wordt ontroerd als we den ken aan de 30.000 'busjeshoudsters. Het waren vrouwen die geen wetenschap be oefenden, maar van bet poetsen van de kachel en het 'hanteeren van de dweil verstand hebben. Dat bedenkend danken we God, die ons gaf het geloof van het eenvoudige vrome volk, dat de V. U. draagt. Spr. besloot zijn toespraak met voor te lezen het artikel dat wijlen de heer A. W. F. Ideriburg voor enkele jaren in „D'e Standaard" schreef, ter inleiding van deze actie, wat de aanwezigen staande aanhoorden. Spr. ontving van een 90-jarige zuster, die ook aanwezig is, heden een gift van f 1000, terwijl een Israëliet heden Mr Bij- leveld voor de V.U. een bedrag van f26 zond. Om dat bedrag rond te maken schonk iemand f93.11, zoodat met Indië mee thans bijeen is f318.000 (daverend applaus). Hierna werden staande gezongen twee verzen van Psalm 138. Mevr. v. Baren-v. d. Voorn Grooten- boer van Delft richtte hierna als vice- presidente woorden van dank tot de pre sidente Mevr. Verdam, die zij' al's tast baar bewijs van erkentelijkheid aanbood een zilveren (V. U.) theebusje. Aan de secretaresse, Mej. v. Oversteeg, bood spr. een klokje aan (applaus). Om half vier ving de openbare Senaats zitting aan, die -zeer druk bezocht was. Na de senaatszitting begaven tal van genoodigd'en zich naar 'het gebouw van de Vrije Universiteit om getuige te zijn van de onthulling van een 'Gedenksteen, aan gebracht vanwege het studentencorps N. D. D. D. De steen, die zeer eenvoudig gehouden is, is ontworpen en uitgevoerd door den beeldhouwer, den heer A. 'G. v. Lom te 's-Gravenhage en draagt als inscriptie: „Ter nagedachtenis aan hun Eerelid en den Stichter der Vrije Universiteit, Dr Abraham Kuyper, werd op den 29en Oc tober 1937 deze gedenksteen aangeboden door de leden van het studentencorps aan de Vrije Universiteit onder de zinspreuk: „Nil Desperandum Deo Duce". Onder de tekst is een eenvoudig ornament aan gebracht. Gisteravond vond een meer gezellige bijeenkomst plaats in de ApoJlohal, eveneens onder Riding viïn Dr H. Colijn. Korte toespraken werden in den loop van den avond gehouden door de heeren Prof. Dr J. Waterink, het Tweede Kamerlid J. Schouten, lid van het directorium, Mej. A. 'C. 'v. Oversteeg, secr. van het Vrou wen-Comité V.U. plan 1937, G. v. Andel, rector van het studentencorps N.'D.D.D., Mr H. Bijleveld, directeur en Ds T. Fer- werda, curator van de V. U. De heer B. Faber, administrateur van de Vrije Universiteit, heeft „Bont allerlei uit de busjesactie" ten beste gegeven en in zijn speech, die hij' geheel op rijm ge maakt had, ernst en luim naar voren gebracht in de zoozeer geslaagde actie der dames. Mej. v. 'Oversteeg nam met enkele woorden afscheid van de hoofden der busjes-actie en beval het nieuwe plan „Vrouwen V.U.-hulp" in aller belang stelling aan. Vandaag een grootsche bijeen komst in het Concertgebouw te Amsterdam. Dr H. Colijn teekent den groeten Nederlander als nationale figuur. Heden heeft in 'het Concertgebouw te Amsterdam de eigenlijke herdenking plaats gevonden van den honderdsten geboortedag van wijlen Dr A. Kuyper. 'De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het comité, Dr H. G o- 1 ij n. Hedenmorgen om kwart voor elf opende deze de morgenvergadering met gebed en Schriftlezing, waarna hij een woord van welkom sprak tot de genoo- digden om vervolgens een rede uit te spreken getiteld: „Dr Kuyper als natio nale figuur". Rede Dr H. Colijn. 'Spr. wil er den nadruk op leggen, dat Kuyper levenswerk voor ons nationale leven van bijzondere waarde is geweest en hijzelf daarom een nationale figuur van eminente beteekenis mag worden ge noemd, De herleving van den Calvinis- tischen volksgeest Is in zeer bijzondere mate vrucht van den arbeid van Dr Kuy per en daarin schuilt 't geheim van zijn beteekenis als nationale figuur. Wie over Kuyper spreken wil kan over Groen niet zwijgen. Het doel was bij bei den hetzelfde. Vier vragen heeft Groen zijn leven lang voor zich geplaatst gezien, n.l. Hoe wordt voor den invloed van het Christelijk volksdeel de weg ge-effend? Hoe wordt de geestelijke kracht van het Gereformeerd volksdeel bevorderd?; Hoe wordt, indien het Nederl. Calvinis me eenmaal weer tot hernieuwd leven is gewekt, die nieuwe nationale kracht in ons volksleven weer tot gelding, gebracht? Hoe wordt het tekort aan burgerlijke vrij heid voor een groot deel van het gewone volk opgeheven Kuyper stond dus ruim 60 jaar geleden voor de beantwoor ding dezer vier vragen, die aan het einde van Groen's leven nog steeds op afdoend antwoord wachtten. Toen Groen's graf gesloten werd ging Kuyper door. Wat de eerste vraag betreft, Kuyper behoefde wat het antwoord betreft, niet te aarzelen. Voor hem stond het vast, dat de bewustwording van de Calvinistische levensgroep van baar roeping t. a. v. ons volksleven slechts behoefde bevorderd te worden om het begeerde doel te bereiken. Geregelde en principieele voorlichting gaf hij door „De Heraut" en „De Standaard", op een wijze die tot nu toe niet geëven aard is. Dit talent alleen zou echter niet baten als er niet geweest was een mystie ke hand tusschen den man die sprak en het volk dat luisterde. Hierin ligt mis schien ook de verklaring waarom Kuyper slaagde en Groen's voortreffelijksn arbeid zoo dikwijls teleurstelling 'bracht. In 1878 kwam bet tot organisatie van directe geestverwanten en daarmee was de poort ontsloten van den weg, die leiden moest tot bet weer tot gelding brengen van de Christelijke levensbeginselen in Staat en Maatschappij. Volgend jaar be staat de organisatie der A. R. Partij 60 jaar. Dat is Kuyper's werk geweest. Kuyper begreep, dat met organisatie en voorlichting niet kon worden volstaan. De geestelijke en intellectueele kracht de zer volksgroep moest worden versterkt. Zoo kwam hij tot Universiteitsstichting. In den strijd voor de lagere school had Kuyper duizenden medestanders. Maar een Universiteit te stichten zonder hulp van de publieke kassen, dat was een greep van h-eroieke beteekenis. Ook de derde vraag waarvoor Groen stond heeft Kuyper metterdaad beant woord. In het A. R. beginselprogram wordt duidelijk aangegeven hoe de her nieuwde nationale kracht in ons volksle ven tot gelding moet gebracht. Met voor beelden toonde Spr. aan, hoe Kuyper als minister heeft getoond hoe een partij- groepeering te midden van ons volk alleen dan waardeering verwerven en behouden kan, wanneer zij haar nationale taak on der alle omstandigheden blijft vooropstel len. Het karakter van zijn regeeringspe- riode is niet in strijd geweest met het nationale streven der partij, welker leider hij was, al dient te worden toegegeven, dat het wetgevend beleid niet altijd ten volle heeft beantwoord aan de hoogge spannen verwachtingen. In tal van maat regelen kwam het nationale streven der A. R. partij op sprekende wijze naar vo ren, gelijk Spr. met voorbeelden aantoon de. Minder gelukkig noemde Spr. van algemeen nationaal standpunt gezien, Kuyper's optreden in den strijd over de voorstellen Tak, tot uitbreiding van het kiesrecht. Overziet men echter het geheel van de gevoerde actie, vanaf 1878, dan mag, ondanks een enkele struikeling, toch worden getuigd, dat men er door volhar dend beleid in geslaagd is de door het herleefde Calvinisme nieuw gewekte krachten dienstbaar te maken aan de waarachtige belangen van land en volk. En wat de laatste vraag betreft, waar mede Groen geworsteld heeft, in het plei ten van Kuyper voor een volledige vrij heid der 'kerk, in zijn strijd met Lohman, Schaepman e.a. voor de vrijheid der school heeft hij de tradities van den bes ten Galvinistischen tijd gehandhaafd. Als men dit alles overziet, kan er geen oogenblik twijfel bestaan over het reoht om te spreken van Kuyper als een natio nale figuur. Wij eeren Coen en De Ruyter en zoovele andere rasechte 'Calvinisten die ons vaderland hebben helpen groot maken. Zou men dan niet als nationale figuur mogen eeren hem, die in het Ne derland der 19de eeuw geworsteld heeft om herwinning der geestelijke krachten, die eens tot zoo kloeke daden in staat stel den? Zoo eeren wij, aldus besloot Dr Colijn zijn magistrale rede, Dr Kuyper op den honderdsten gedenkdag zijner geboorte. In stillen eerbied danken we den almach- tigen God, Die in Zijn voorzienig bestel dezen man aan het vaderland geschonken heeft en wij bidden ootmoedig om bege nadigd te worden met de wijsheid, de kracht en de volharding die noodig zijn om de ontvangen erfenis getrouw te be waren en aan het nageslacht ongeschon den over te dragen. Hierna werd de morgenvergadering ge sloten. Wie er waren. Onder de talrijke aanwezigen die de herdenkingsplechtigheid bijwoonden be merkten wij de Ministers v. Buuren, Go- seling, Patijn, Slotemaker de Bruine, Weiter en De Wilde (de ministers van Boeijen en v. Steenberghe waren verhin derd); de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr Roëll, de vice-presi dent van den Raad van State, Jhr Bee- laerts van Blokland, en verschillende le den, burgemeester De Vlugt, de voorzit ter van de Eerste Kamer, Baron de Vos van Steenwijk, de voorzitter van de Twee de Kamer, Z. Ex. Prof. Mr Aalberse, de vrijwel complete A. R. Kamerfractie, ver schillende A. R. Kamerleden, Mr Dr de Vries en Mr Verdam, namens het curato rium van de Vrije Universiteit, Mr Gros heide, Mr v. Beeck Galcoen en Wolzak, namens het directorium van de V. U.; de rector-magnificus en den secretaris van den Senaat van de Technische Hooge- school te Delft; Prof. Dt Eerdmans, na mens den Senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden; het oud-Kamerlid Mr Baron van Wijnbergen, vertegenwoordigers van de R. K. Eerste Kamerfractie; van de Chr. Hist. Eerste Kamerfractie; van de Chr. Hist. Tweede Kamerfractie; van het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie; van de Chr. Staatk. Partij in Ned. Indië; van het curatorium van de Theol. School te Kampen; praeses en scriba van de jong ste Generale Synode der Geref. Kerken; een deputatie van het bestuur van den Ned. Journalistenkring en vele anderen. Op de voorste rijen hadden plaats ge nomen Douar. Rammelman Elsevier-Kuy- per, de 90-jarige zuster van wijlen Dr Kuyper, de kinderen van Dr Kuyper: Prof. Dr H. H. Kuyper, Dr A. Kuyper, Jr en burgemeester G. Kuyper, de da mes Mej. J. H. Kuyper en Mej. C. Kuy per en verschillende kleinkinderen. In de middagvergadering werden ver schillende 15-minuten-toespraken gehou den, afgewisseld door orgelmuziek, waar bij de figuur van den grooten Nederlan der van verschillende zijden werd belicht. Prof. Dr J. Ridderbos, hooglee raar aan de Theol. School te Kampen, sprak over: „Dr Kuyper en de weten schap". Het Eerste Kamerlid, Prof. Mr A. A n e m a, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, over: „Dr Kuyper en het staatkundige leven". Prof. Mr V. H. Rutgers, oud-minister van Onderwijs en eveneens hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, over: „Dr Kuyper en het onderwijs". Het Tweede Kamerlid, de heer C. S me enk, van Arnhem, over: „Dr Kuyper en het sociale leven" en Prof. Dr K. Dijk, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, over: „Dr Kuy per en de jeugdorganisaties". Na het slotwoord van den voorzitter ging de massale bijeenkomst uiteen. 'Hedenavond zal de Kon. Chr. Orato- riumvereeniging in verband met deze her denking een uitvoering geven van „Die Schöpfung", van Joseph Haydn, waarbij tal van bekende solisten bun medewerking zullen verleenen. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een Neerbosch- samenkomst gehouden, welke werd ge opend door den heer D. Weststrate. Het zangkoor bracht verschillende lie deren ten gehoore en gaf blijk over goede kwaliteiten te beschikken. De Directeur der Weesinrichting Ds H. Kluin deed mededeelingen over het werk. De kinderen hadden voor een nacht lo gies gekregen bij ingezetenen der ge meente. Hansweert. Dhr A. T. de Visser, assi stent der Directe belastingen enz. te Dok- kum, wordt met ingang van 1 December a.s. overgeplaatst naar Hansweert. Het voor rekening van W. A. v. d. Talk's Bergingsbedrijf te Rotterdam ge bouwde nieuwe bergingsvaartuig Bruin- ivisch is alhier gestationneerd. Het zal worden gebezigd voor het hergen van in nood verkeerende vaartuigen 'enz. Wemeldinge. Na beëindiging van het seizoen Schietoefeningen door de Burger wacht werden de volgende resultaten be reikt Scherp op 100 M. (max. 250 punten): 1. Joh. Hannewijk 239 p., waaraan ver bonden Koningschap Scherp (wisselme- •daille) voor den 2en keer 5 maal achter een in een tijdvak van 11 jaar; 2. D. de Wi'tte, 238 p.; 3. A. Kosten, 235 p.; 4. G. Schouwenaar Azn., 229 p,; 5. P, Bolle, 229 p.; 6. 'G. Veerhoek, 220 p,; 7. M, Schouwenaar, 218 p.8, W, van Oosten, 212 p,; 9, P, de Vos, 208 p. en 10 J, Wielemaïer, 207 p, Bij de gehouden schietoefeningen gedurende het zomerseizoen 1937, werden door de leden der Schietvereen. „Koos de la Reij" de volgende resultaten behaald: Scherp 100 M. '(maximum 250 punten): 1. J. Hannewijk 236 p., waaraan verbon den de wisselrnedaille Koningschap; 2. D. de Witte, 233 p.; 3. A. Kosten, 233 p.; 4. P. Bolle, 224 p.; 5. C. Veerhoek, 222 p.; 6. A. Waheke Jzn., 208 p.; en 7. J. Wielemaker, 201 p. Krabbendijke. Woensdagavond kwam de A. R. J. A. weer in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr G. Haver- hoek. Na opening sprak de voorzitter een rede uit, waarin D'r Kuyper werd her dacht. Het politiek gebeuren der laatste maan den werd gememoreerd door dhr P. Smal- legange. (Belangeloos bericht.) Wolfaartsdijk. Door het breken van een koppeljuk geraakte Donderdag het span paarden, gespannen voor een z.g. auto wagen, waarop een land-egge lag, van den zeer steilen zeedijk dicht bij 't Wolfaarts- dijksche Veer. De voerman, een zoon van den heer J. Meijaard, kreeg een der wie len over zijn beenen. De paarden lagen over elkaar en onder den wagen beneden aan den dijk. Door spoedig toegeschoten hulp werd een en ander spoedig overeind geholpen. De dieren bleken behalve eenige schaafwonden geen letsel te hebben beko men. Ook de voerman niet. De materieele schade was slechts gering. Woensdagavond werd alhier onder leiding van dhr J. Katsman de jaarver gadering van de Arjaclub gehouden. Of schoon uit de verslagen bleek, dat steeds met ijver is gewerkt, is de club in ledental achteruit gegaan. Dhr J. van Heiningen leverde een onderwerp over het: „Werk loosheidsvraagstuk", waarop een drukke bespreking volgde. lerseke. Blijkens een annonce in dit nummer spreekt Woensdagavond alhier de heer Joh. C. Franken van Utrecht over „Honderd vragen, één antwoord." Gemeenteraad. Donderdag ver gaderde de 'Raad. Afwezig door ziekte het a.s. raadslid, de heer G. Schouwenburg, zoodat diens beëediging niet kan plaats •hebben. Ingekomen is bericht, dat het heroep van den heer J. Ossewaarde, inzake zijn vervallenverklaring van het raadslid maatschap, bij Koninklijk Besluit, onge grond is verklaard. De geloofsbrief van het raadslid Schouwenburg wordt in orde bevonden. De verordening inzake verlaging der biljartbelasting werd ingetrokken. Het salaris van de vroedvrouw zou in een vorige vergadering op voorstel van B. en W. worden gebracht van f 900 op f 850, zulks op advies van Ged. Staten. De raad was daar niet mede tevreden. De stem men staakten. Dus nu moest er weer wor den gestemd. D'e heeren Hirdes en M. Mol pleiten voor het oude salaris. Ook dhr Cornelisse is tegen verlaging. Hij is wel voor verlaging, nraar dan over de geheele linie. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen (voor dhrn Wethouders en P'h. Bom). Het voorstel om toe te treden tot de fraude-risico-onderlinge der gemeenten wordt bestreden door den heer Bom. De vereeniging van Nederl. Gemeenten is z.i. een gevaar voor de samenleving, daar zij te veel de middenstanders concurrentie aandoet. De voorzitter meent, dat zulks zoo erg niet is. De .gemeente koopt den laatsten tijd veel minder bij de vereeni ging dan vroeger. Het voorstel wordt echter aangenomen. De rekening Burgerl. Armbestuur 1936 wordt vastgesteld. De heer Hirdes merkt op dat voor een dikke f 300 vleesch uit Goes was aangekocht. Hij' betreurt zulks voor de slagers te Yerseke. D'e heer de Koeyer merkt op', dat zulks ten 'goede is veranderd. Dhr Verboom betreurt het dat sommige bestuursleden van 't B. A. rondvertellen wat die of die voor onder steuning heeft gehad. Zulks komt niet te pas. Dit onderschrijven alle leden. Dhr Daane zegt dat deze fout reeds is achter haald. Bij vaststelling rekening 1936 gasbe drijf maakt de commissie tot nazien de zer rekening de opmerking, dat B. en W. beter de rekeningen moeten nazien. De begrooting 1938 Burgerlijk Armbe stuur wordt in ontvang en uitgaaf vast gesteld op 'f 16151.20. Begroeting 1938 gasbedrijf a f30114 goedgekeurd. De heer Daane vraagt in lichtingen naar de post van hulpfitter. Verschillende raadsleden verwijzen naar een besluit van de gascommissie, waarin werd besloten om een leerling-gasfitter te nemen. In deze zaak is niet recht ge handeld, daar dit besluit geheel gene geerd is. Een paar jaar geléden is een stoker afgevloeid en toen een los werkman noodig was, nam men een ander. De be groeting werd aangenomen met 8 voor, tegen de heeren Daane' en 'Cornelisse. j (Slot volgt.) I 0 p h e t 'kantje af. De landbou- I wer Lodiers had Dinsdag bij het afrijden van den afrit aan den Oostdijk (Halte) het ongeluk dat zijn auto ondanks het goed functioneeren der remmen, zoo door de bietenslik slipte dat hij door den af- sluitboom reed. De eerste was geheel stuk. De auto stopte voor de tweede af sluitboom. Direct werd deze naar boven gedraaid en de auto weggeduwd. D'adelijk daarop vloog de trein voorbij, zoodat men wel zeggen kan dat L. aan een wissen dood is ontsnapt. Rllland-Bath. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de Raad voltallig, Ingekomen was van dhr L. J. Lucasse, burgemeester der gemeente Reeuwyk, een dankbetuiging voor de felicitatie hem ge zonden bij gelegenheid van zijn 2ö-jarig ambtsjubileum. Van den secretaris van het voorloopig comité voor het bezig houden en te werk stellen van jeugdige werkloozen, was een schrijven ingekomen, waarin werd ver zocht een bedrag van f 60 per maand uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor bet salaris van een geschikten leider wel ke men meent te hebben gevonden. Dhrn v. d. Sande en v. Iwaarden stel len tal van vragen. Dhr v. Gorsel zegt, dat alles nog maar voorloopig is, en dat niet bekend is, van welke richting de leider is. Besloten wordt f 180 hiervoor toe te staan, voor de maan den December, Januari en Februari, on der voorwaarde, dat, mocht het niet goed gaan, deze subsidie zal worden ingetrok ken. 'Op verzoek van dhrn W. Koning, W. Kakebeeke en J. M. van Bommel van Vloten om geheele afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting, wordt op voor stel van B. en W. gunstig beschikt. Met alg. st. wordt besloten deze belasting af te schaffen. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging de Weegbrug te Bath om ver mindering der huurovereenkomst, van het strookje waarop de brug is geplaatst werd besloten het bedrag te brengen van f 75 op f 60 per jaar. Thans kwam aan de orde de begrooting voor het dienstjaar 1938. De voorzitter zegt dat de samenstelling van deze begrooting het dagelijksch be stuur niet veel moeite heeft gekost. Het bedrag per leerling voor de exploi tatie van het onderwijs wordt op voorstel van B. en W. op f 10,43 vastgesteld. Door dhr v. Iwaarden wordt gevraagd of de leermiddelen, welke door de opge heven school in den Völckerpolder aan de gemeente zijn geschonken, ook over alle scholen zullen worden verdeeld. Hij zou het onbillijk vinden, indien deze al leen voor de openbare school zouden wor den bestemd. De school aan de Zandbaan heeft gebrek aan een kast. D'e voorzitter zegt, dat voor de openba re school dit jaar veel is uitgegeven, wat ook de Bijz. scholen ten goede komt. Over de verdeeling der leermiddelen van de school uit den Völckerpolder kan hij geen toezegging doen. Dhr v. Gorsel vraagt, of de brandweer nog op den ouden voet door moet blijven gaan en waarom de post van de lucht beschermingsdienst is verlaagd. Hij vindt f 75 hiervoor wel wat laag. Verder vraagt hij wat dé bedoeling is met de f 2500 voor den post onderhoud wegen. De voorzitter antwoordt, dat de brand weer voorloopig nog op den ouden voet moet doorgaan, totdat mogelijk later een andere brandspuit kan worden aange schaft. Wat de luchtbeschermingsdienst betreft, dit bedrag wordt door B. en W. voldoende geacht, omdat hieraan nog niet veel wordt gedaan. De post f2500 voor onderhoud wegen is bedoeld voor even- tueele verbetering van den Hoofdweg, vanaf Veldzicht tot het station. Verder vraagt dhr v. Gorsel, wat de bedoeling is van den post f 600, uitgaaf voor straten en pleinen. De voorzitter zegt, dat het in de 'bedoe ling ligt den Adriaan Butijnweg te ver straten. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 63.017,22 in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 2868,74 voor onvoorziene uitgaven. De voorzitter vraagt machtiging aan den Raad om een partij oude schoolban ken te verkoopen. Deze wordt verleend. Verder deelt de voorzitter mede, dat er iemand bij hem geweest is, die mogelijk een object voor werkverschaffing heeft. Voorts dat het in de bedoeling ligt om de sloot te dempen langs de dreef aan de hofstede „Veldzicht", en dan zoo moge lijk daar nog een straat aan te leggen. Spr. is van meening, dat er pas gebouwd zal worden als- de straat er is. Bij de rondvraag vraagt dhr Dronkers of de Kerstgave voor de werkloozen, ook op tijd kan worden uitgereikt. Gewoonlijk gebeurt dit hier te laat. WALCHEREN. Domburg. Gemeenteraad. Donder dagavond vergaderde de raad. Aan het adres van B. en W. van Beusichem tot wijziging van art. 22 der Motor- en Rij- wielwet zal geen adhaesie worden be tuigd. B. en W. stelden voor de door den Mi nister gevraagde regeling voor steun aan kleine boeren, wanneer daarvoor perso nen in aanmerking komen, ook hier in te voeren. Volgens weth. Brand is reeds een 10- tal aanvragen binnengekomen. Toch zal het aan de gemeentekas geen groote be dragen kosten. Verschillende aanvragers vallen in de groep van hen die 3,54 H.A. grond behouwen en daarop niet meer verdienen dan f 7f 9 per week. Deze groep wordt geheel door het Rijk voor zijn rekening genomen. De groep van hen die 1,52 H.A. grond bebouwen en daarop van f 4f 7 per week verdienen, is voor gemeentere kening met rijkssubsidie. D'hr de Visser was er niet gerust op I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5